Trekking loterij Dorpshuis „De Borg" [CONTANT-BON öoe-het-zelveRS Internationale samenwerking bij onderhoud F-16 straaljager vaARöephooqt's tuintips Via computer: A. van der Weerd Informatie-avond op M.T.S. E, G. Kerkhof Nieuwe gemeentegids 1979 Rondgang door Oud-Soest E. G. Kerkhof 22 februari 1929 VOOR Er is weer iets te doen. E. G. Kerkhof Skatebaan opgeruimd Minimum 4 regels f6,00 9 Soester Courant van woensdag 21 februari 1979 9 Foto Herman van Dam Notaris M. van Veeren verrichtte de trekking in de loterij voor het wijkcentrum „De Borg". Links de secretaris van de Stichting de heer J. van 't Pad; in het midden de toezichthoudende politiefunctionaris. Door notaris M. van Veeren werd vorige week onder politie toezicht de trek king verricht in de loterij die werd opgezet ten bate van het in aanbouw zijnde dorpshuis „De Borg" in de wijk Overhees. In totaal werden 15.000 loten a èèn gulden in omloop gebracht. Daarvan werden er tijdens de Manifestatie '78 circa 2000 verkocht en werden er later bij een drie weken durende aktie nog circa 6500 geplaatst. De opbrengst van de loterij is derhalve circa 8500 gulden. In totaal moet door de inwoners van Soest 75.000 gulden bijeen gebracht worden als „eigen bijdrage" van de bevolking in de totaalkosten van dit Dorpshuis. Met éerdere akties werd cir ca 25.000 gulden ingezameld. In voorbereiding is nu een rommel markt-bazaar, die op zaterdag 21 april in gebouw „De Open Hof" gehouden wordt. Deze rommelmarkt wordt op touw gezet door de wijkvereniging Overhees. Het stichtingsbestuur van „De Borg" zal in de komende maan den Soester bedrijven benaderen voor een financiële bijdrage. Dit bestuur dankt overigens allen die bij de ver koop van de loten aktief geweest zijn. De prijzen in de loterij vielen als- volgt: le prijs, een stereo radio, aangeboden door firma Schoeinaker, lotnummer 02523; 2e prijs, een vrieskist aangeboden door Esta b.v. Amersfoort, lotnummer 01243; 3e prijs, een spinnewiel aangeboden door „3 Suisses" te Soest, lotnummer 04178; 4e prijs, cursus Artishock, aangeboden door Artishock, lotnummer 07872 5e prijs, een herenhorloge, aangeboden door juwelier v.d. Weerd te Soest, lot nummer 08530; 6e prijs, een groeilamp, aangeboden door de firma Bosman, lotnummer 05365; 7e prijs, een buitenlamp, aangeboden door de firma Bosman, lotnummer 08360; 8e prijs, een hanglamp, aangeboden door de firma Bosman, lotnummer 07114; 9e prijs, een paar trimschoenen aan geboden door Eb Kareisen, lotnummer 04403; 10e prijs, een fruitmand aangeboden door Supermarkt 4 6, lotnummer 12923; lle, 12e en 13e prijs, abonnementen op de bibliotheek op lotnummer 10115, 04373 en 00508; 14e, 15e en 16e prijs, fotolijstje aange boden door Foto Astra op lotnummers 01475,00713 en 04014; 17e en 18e prijs, fotoalbum aangeboden door Foto Astra op de lotnummers 05083 en 00651; 19e tot en met 23ste prijs, vrijkaarten voor het poppentheater „DIJN" te Amersfoort op de lotnummers 11027, 07147, 01171,12015 en 00184. De prijswinnaars worden verzocht zich in verbinding te stellen met de secre taris van de stichting dorpshuis „De Borg", de heer J. van 't Pad, tel. 11649. Heren quartzhorloge. Dag- datumaan duiding. HORLOGER JUWELIER y\. 1 OPTIEK V WW SOESTERBERGSESTRAAT 26 Telefoon 12982 SOEST Op maandag 5 maart a.s. zet de Kath. MTS, Brandenburchdreef 20 te Utrecht, haar deuren wijd open voor belangstellenden, maar speciaal voor toekomstige leerlingen en hun ouders. De informatie begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de kantine van de school. Dit is vooral een „praatavond" en bestaat uit een lezing met dia's, waarna gelegenheid tot vragen stellen. Vooral voor eindexamenkandidaten van LTO en MAVO, maar ook voor leerlingen met HAVO en VWO is dit een goede gelegenheid om met het Middelbaar Technisch Onderwijs ken nis te maken. Nieuw is o.a., dat HAVO-gediplomeer- den in een verkorte opleiding geplaatst kunnen worden. De school is gelegen in Utrecht - Overvecht, naast Sporthal „De Dreef". Voor al Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 De nieuwe gemeentegids Soest 1979 wordt in de week van 5 tot en met 9 maart huis-aan-huis in Soest en Soes- terberg bezorgd. Onder deze titel vertoonde de heer B. J. van Os, voorlichtingsambtenaar van de gemeente Soest, woensdagavond een groot aantal dia's van Soest in de oudtijd en zo Soest er momenteel uitziet. Deze avond werd gehouden in de grote zaal van het dienstencentrum van Honsbergen, dat tot de laatste plaats bezet was. Door de barre weersom standigheden, was de heer Van Os genoodzaakt de weg naar Honsbergen, te voet af te leggen, vanaf zijn woning aan de Middelwijkstraat. Maar dat moesten de vroegere bewoners van Soest ook, omdat er toen geen fietsen waren, maar alleen paarden en wa gens. Nadat de leider van Honsbergen, de heer A. F. v.d. Genugten, een wel komstwoord had gesproken, in 't bij zonder tot de heer Van Os, kwamen de eerste dia's op het witte doek. De heer Van Os toonde zich een waar kenners van oud-Soest en, soms op humoris tisch wijze, lichtte hij de beelden toe. Het was voor de vele Soester bewoners van Honsbergen, maar ook voor de z.g. „buitenlanders" van dit fraaie tehuis, een gezellige en ontspannende avond. Als dank voor het gebodenen, mocht de heer Van Os een geschenk in ontvangst nemen en een applaus van de vele aanwezigen. Voor een BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Verschil van mening bestaat er over deze foto. Werd ze genomen op de Van Weedestraat. ter hoogte van (links) de villa „de Lindcnhof"?. OPEN BRIEF AAN BURGEMEESTER EN WET HOUDERS: Ik beschuldig bovengenoemd College dat zij in gebreke gebleven is om zorg te dragen dat in Soesterberg een motorisch voertuig aanwezig is, noodig voor het vervoer van het brandweer-mate riaal. Tot in de treure is door den brandraad geadviseerd en geconfereerd, begrootingen en tee- keningen gezonden en de dringende noodzaak aan getoond en alles wordt op den langen baan gescho ven, Het is een onverantwoordelijke toestand en alle inwoners van Soesterberg hebben het recht en de gemeente heeft den plicht te zorgen dat het brand- blusch-materiaal in orde is. Hoogachtend, J. Noo- der, Comm. Vrijw. Brandweer Soesterberg. VEROORDEELD: G. van Duinkerken, tegen wien terzake het weigeren van hulpbetoon tijdens den brand aan den Korteweg, proces-verbaal was op gemaakt, welke persoon zeven getuigen a decharge had medegebracht, werd dezer dagen veroordeeld tot 20,- boete of 10 dagen hechtenis. DE KOUDE EN DE BEHOEFTIGEN: Dat hulp tijdens de heerschende koude een dringende eisch is, zal zeker niemand tegenspreken. Aangenaam is het ons dan ook te kunnen melden, dat iemand in onze gemeente last heeft gegeven, voor zijn reke ning, aan 50 gezinnen gedurende 3 weken, 4 maal 2 pond spek en 2 maal 2 pond erwten of boonen uit te reiken. Een andere ingezetene schonk nog 25 pond spek. Ook de slagers hebben zich in deze niet onbetuigd gelaten. Door hun zorgen kon gisteren aan 75 gezinnen van alle gezindten een flinke maaltijd erwtensoep worden verstrekt. Plm. 400 L. soep is uitgereikt. ANTI-MIL. VEREEN.: Wij vernemen, dat ds A. R. de Jong uit Bussum Vrijdag 8 Maart a.s. zal spreken in een openbare vergadering, voor de anti-mil. vereeniging in het gebouw „Religie en Kunst", Nadere bijzonderheden volgen. OPROEPING TOT BEHOUD VAN ONS NATUUR SCHOON Men is bezig een tracee uit te zetten voor den aanleg van een Hoogspanningsleiding van 100.000 volt voor stroomlevering van de Utr. Prov. Electr. Mij te Utrecht voor de Gemeente Amersfoort. Deze aanleg met haar groote ijzeren masten 20 Meter hoogte zal voor de Gemeente Soest loopen vanaf de Lage Vuursche komende door de bosschen van Pijnenburg dwars over onze duinen en bos schen, dwars over de bekende heuvelrij achter de Van Beuningenlaan. Verder over weilanden naar den straatweg Soest-Amersfoort. Waar deze zware leiding dwars door de lucht gaande met groote bogen en masten op verren afstand zichtbaar zal zijn, zal zijn absoluut het landschap overheerschen en ontwijden. Bovenal zal zij ook - een niet denkbeeldige - maar inderdaad een zeer gevaarlijke strook van een paar honderd meter breedte scheppen; een hoogspan ningskabel van deze buitengewone sterkte, met een dikte van een hand, slaat bij breking in een omgeving van minstens honderden meters alles dood. Doch ook bij niet breking is het ideëel en moreel een gevaarlijke doodelijke strook. Buitengewoon gevaarlijk is de hoogspanningslei ding ook zoowel bij parallelle ligging met of kruising van de telefoon- en radiodraden; ter weerszijden van den kabel moet zeker een invloedsfeer van minstens 600 meter gerekend worden. Ook zal de omgeving der hoogspanningsleiding sterk onder invloed staan van onweersbuien en bliksemslag, daar zware buien hierboven aange trokken en ontlast zullen worden. Hoewel geheel en alleen voor Amersfoort dienende komt toch alles over grond van Soest en zelfs de centrale wordt aan de grens op terrein van Soest geplaatst. Amersfoort wil haar bosschen en sport park - terecht - niet geschaad zien. Amersfoort ziet de zaak juist in. Soest accepteert en wordt de dupe er van. Aan allen, die voelen in ruimeren zin voor de ongeschonden bescherming van de duinen en bos schen in de gemeente Soest, verdere bosschen in de Lage Vuursche, beter provincie Utrecht - waar deze thans zelfs in de lucht op zoo'n fatale wijze bedreigd worden - verzoekt ondergeteekende namens een nog kleine kring van belanghebbenden en belangstellen den en bewijs van hun sympathie te zenden. Haast U. Voorkomt door krachtige en daadwerkelijke deel neming de afschuwelijke schending door deze plan nen van een ons helaas nog klein stukje gebleven natuur, te meer waar een ondergrondsche oplossing mogelijk is. XV. VAN DERLECK, Oude Pastorie, Soest. UIT DE ADVERTENTDÈN: DAGMEISJE gevraagd voor halve dagen, niet boven de 16 jaar. Nieuweweg 46a. WIE RUILT een gramophoon of pathéfoon voor een z.g.a.n. viool met kast en strijkstok. Ook eventueel de viool te koop. Te bevragen Elizabethstraat 53, Baarn. COLLECTE: Wij bevelen in Uwe bekende mildda digheid aan de collecte voor het tehuis voor door armoede verzwakte Nederlandsche kinderen. Wellicht zullen de spieren door gebrek aan beweging na zo'n lange vorstperiode enigszins stijf geworden zijn; dan komt nu langzamerhand de tijd dat hier aan iets gedaan kan worden. Wanneer u nog even binnen wilt blijven, kunt u - wanneer u gewend bent.de eenjarige planten zelf te zaaien - rustig de zaagcatalogi nakijken en note ren wat u aan wilt schaffen. Hierna wordt het echter wel tijd om het zaad te gaan kopen, wilt u op tijd jonge planten hebben. Om buiten rustig te beginnen kunt u diverse klim planten snoeien, zoals klimop, waarvan de dunne scheuten weggesnoeid worden en de te lange scheu ten wat ingekort worden. De in de zomer bloeien de clematis-soorten moeten diep ingesnoeid worden, tot ongeveer 20 cm. boven de oude twijgen of tot 50 cm. boven de grond. In het voorjaar bloeien de clematissen (dit zijn de kleinbloemige soorten zoals Clematis montana) worden niet gesnoeid, hoogstens wat ingekort. De winterjasmijn (Jasmi- num nudiflorum) moet na de bloei ook gesnoeid worden, teneinde volgend jaar weer van een rijke bloei verzekerd te zijn. Alle twijgen die deze win ter gebloeid hebben, worden weggesnoeid. Heesters als Callicarpa (met kleine lila besjes in het najaar), Spiraea Tamarix worden drastisch gesnoeid tot op een paar centimeter van het oude hout. Hierdoor wordt de ontwikkeling van nieuwe scheuten bevorderd. Te ver uitgegroeide hagen moeten nu ook worden bijgesnoeid, zodat ze dichter gaan groeien in het voorjaar. Van de vaste planten kunnen nu de uitgebloeide en afgestorven stengels worden verwijderd en wan neer de vorst uit de grond is moeten bij in het najaar gepote vaste planten en heideplanten gecontro leerd worden of ze niet door de vorst omhoog gekomen zijn, zodat ze gedeeltelijk met de wortels boven de grond staan. In dit geval moeten ze ste vig aangedrukt worden. Onkruid kan nu gemakkelijk verwijderd worden, wanneer dit nu gebeurt, heeft u er in het voor jaar en de zomer aanmerkelijk minder last van. Wanneer de spieren nu weer wat op peil zijn, kunt u zelfs aan het spitten gaan, mits althans de vorst uit de grond is. Te beplanten gedeeltes van de tuin kunnen doorgespit worden en ook tussen de hees ters en vaste planten kan de grond losgemaakt worden. Er zijn een aantal planten, die van de extreme vorstperiode wel te lijden gehad zullen hebben. Gedurende de laatste - bijna vorstvrije - jaren zijn we wat overmoedig geworden en zijn er veel niet geheel winter - harde planten toegepast, zoals som mige Hebe - soorten, enkele heidesoorten (vooral Erica's), Yucca's, passiebloemen e.d. Het is te hopen, dat ze het bij u overleefd hebben. Ook vele heesters zoals laurier kers (Prunus laurocerasus), liguster, berberis en andere zijn gedeeltelijk „in gevroren". Dit houdt in dat de toppen van de twij gen bevroren zijn. Soms kan dit wel een meter zijn. De dode twij gen en toppen moeten uitgesnoeid worden, maar het beste is te wachten totdat er weinig of geen kans op meer dan 5° vorst meer is. Ze vriezen namelijk bij een wond gemakkelijk weer verder in. Daardoor is een grotere vorm van internationale samenwerking bereikt. In de computerruimte van Camp New Amsterdam, die een oppervlakte be slaat van 1200 vierkante meter, is op het ogenblik 16 man personeel werk- Op de vliegbasis Soesterberg is vorige week een computercentrum ingebruik genomen dat een belangrijke rol zal spelen bij het onderhoud van de F-16-vliegtuigen. De F-16 gaat gebruikt worden door Nederland, Belgie, Denemarken en Noorwegen en omdat ze gelijk van uitvoering zijn is nauwe samenwerking op onder andere het gebied van onderhoud mogelijk. Uitwisseling van onderhoudsgegevens is daarbij een absolute vereiste, maar de hoeveelheid gegevens maakt dit uitsluitend mogelijk via geautomati seerde systemen. Door de Amerikaanse luchtmacht werd hiervoor computerruimte aange boden op de ten behoeve van de F-15 geïnstalleerde Burroughs-computer in Camp New-Amsterdam op de vlieg basis Soesterberg. De in de deelnemende Europese landen reeds in gebruik zijnde computer systemen waren evenwel niet zonder meer aan de op Soesterberg staande computer te koppelen. Daarvoor moest een vertaald programma worden voor- geschakeld. Dit programma met de benodigde apparatuur werd op verzoek van de European F-16 Planning Group ontwikkeld door computerdeskundigen van de Amerikaanse Luchtmacht. Met gebruikmaking van deze appara tuur, ook een Burroughs-computer, maar dan een ander type, kunnen nu de vier Europese F-16 landen met de Verenigde Staten gegevens uitwisselen met betrekking tot het onderhoud. Vooral Uw DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartwèg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 zaam. De bouw- en exploitatiekosten worden gedragen door de deelnemende landen. In totaal gaat dat in eerste instantie om een bedrag van 400.000 dollar. De computer kan tegelijkertijd van alle vier landen gegevens ontvangen en heeft een vermogen om elektronische- prints te vervaardigen met een totaal van 4,6 miljoen tekens op een schijf met een diameter van 32,5 centimeter. Het weer opzoeken van gegevens ge beurt bijna onmiddellijk; in 1/10 se- konde kan de computer een beeld produceren van ongeveer 180 tekens. De officiële ingebruikstelling vorige week zou bijgewoond worden door afgevaardigden van de vijf deelne mende landen. België, Denemarken en Noorwegen lieten het evenwel, ver moedelijk vanwege de weersomstan digheden, afweten. Op verzoek van omwonenden ruimde de politie in een bergruimte onder de flat aan de Weegbreestraat een zelfge bouwde skatebaan op. De jeugdige gebruikers maakten te veel lawaai. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Naam: Straat: Woonplaats:Tel verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 AB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart)

Soester Courant | 1979 | | pagina 9