Komt naar Soest en vertrekt een week later naar Indonesië w Biografie Interview door Gerard Paul 11 Soester Courant van tvoensdag 28 februari Ï979 11 Henk V eltkamp „Als je mij vraagt of ik altijd al de zending in wilde, dan zeg ik gewoon „nee". Dan moet ik er wel wat bij zeggen, hooi*. Belang' stelling heb ik er wèl altijd voor gehad. Zo is er voor studenten uit alle mogelijke studie-richtingen een soort weekend-cursus met colleges en gesprekken over zending in alle continenten. Die heb ik gevolgd en die vond ik erg goed, ook als aanvulling op mijn theologische studie. Aan het eind van die cursus kon je je opgeven voor de bibit-lijst (bibit is jonge rijstaanplant), als je belangstelling had om ooit nog eens uitgezonden te worden, maar dat heb ik toen niet gedaan. Van Kampen ging ik naar Amsterdam om sociologie te studeren, omdat ik geen predikant wilde worden. Halverwege die studie merkte ik dat theologie mij toch meer boeide en na acht jaar studeren wilde ik wel graag doorstuderen, maar dan wel naast een baan. Nou, toen ben ik gewoon kranten gaan lezen en de advertenties bekeken. Dè Zending zocht een sekretaris, maar ik had geen flauw idee wat zo'n man deed. Ik zocht dus gewoon een baan en, gezien mijn belangstelling, zou het erg leuk zijn als het ergens met kerkelijk werk te maken zou kunnen hebben, zonder dat ik nu direkt predikant zou moeten worden". Aan het woord is Henk Veltkamp, sinds 1972 sekretaris van de Zending van de gereformeerde kerken en thans beroepen als vierde predikant van de gereformeerde kerk van Soest, om van daar te worden uitgezonden naar Indonesië. Als dat bij kinderen optreedt, krijg je een beschadiging aan de hersenen, waardoor ze hun leven lang achterblijven en de vicieuze cirkel bestendigen van werkloosheid, honger en onder voeding. Dit projekt wil dus op kleine schaal iets doen voor de meest kwetsbare groep". Akties voor ds. Veltkamp? Moet je je voorstellen zeg, dat ik daar met een zak met geld loop en die studenten zeggen: „Hé, zeg doe die zak is open". Op dat ogenblik was ik studen tenpastor af en werd geldschie ter. Daar is trouwens het zen dingsbudget voor. v tf -> jpgNg Pekalongan Semarang Salatiga Magelang 0 Surakart'a (Sa|a) Kebumen Puiwoieio Cilacap (Tjilatjap) Er is een grote staatsuniver siteit met meer dkn 10.000 stu denten en daarnaast zijn er nog zo'n veertig akademies en ho- De benoeming van de pas afge studeerde theoloog, tevens der dejaars student sociologie, was destijds voor het beleidsorgaan van de Zending een experiment omdat voor een dergelijke post altijd iemand uit de praktijk werd aangetrokken. Meestal dus een zendingsarbeider, die om welke reden dan ook re patrieerde en zodoende kon profiteren van de opgedane er varingen in ,,de buitendienst". Het laat zich verstaan dat de Zending haar nieuwe mede werker niet leerde zwemmen zoals de Batavieren dat vol gens de overleveringen met hun kinderen deden: onvoorbe reid in het water en zwemmen maar. Op het Hendrik Kraemer Insti tuut in Oegstgeest kreeg hij een praktijkgerichte opleiding voor de dienst aan de partner- kerken overzee. Daar wordt de taal van het land gedoceerd en ruime aandacht geschonken aan cultuur èn leefgewoonten van het (tijdelijk) nieuwe va derland. Aansluitend heeft het echtpaar Veltkamp een oriën tatiereis van zes maanden naar Indonesië gemaakt. In die tijd waren ze in Sumatra en trok ken door heel Midden-Java om allerlei mensen te ontmoeten en de situatie met eigen ogen te aanschouwen. Vandaar dat Yogyakarta voor hen niet zo vreemd in de oren klinkt. Wederzijdse assistentie? Ds. Lukito Handojo is gemeen tepredikant in Maassluis en is uitgenodigd voor de dienst van a.s. zondagavond, maar verder weten we er nog weinig op te zeggen. „Yogyakarta is een echte Ja vaanse stad, een kratonstad. We zeiden vroeger „De Vor stenlanden". Dat waren dan Solo en Yog yakarta waar nog een sultan is, die binnen de republiek een plaats heeft met een zekere au tonomie. De sultan van Yogya karta bijvoorbeeld is jarenlang vice-president geweest van In donesië. Het is een centrum van cultuur en ook echt Javaans in die zin dat je er weinig hoogbouw zal aantreffen zoals in Djakarta' In „Zending te gelde", een jaarlijkse uitgave van het Zem dingscentrum van de gerefor meerde kerken worden hoofd lijnen aangegeven voor de plannen in 1979. De werkbegro- ting, ontstaan uit overleg met de kerken overzee en in Ne derland, omvat een bedrag van 14.110.500,-, dat omgeslagen wordt over de kerken. Wie daarboven nog iets wil doen (en dat is bepaald geen zeld zaamheid ontvangt desge vraagd een projektenlijst. Daarop zien we o.a. een post van 7000,- voor betere voeding voor kinderen rondom Yogya karta. „Het gaat hier om kinderen van het platteland om Yogya karta heen, waar je te maken krijgt met het geweldige pro bleem van het platteland, de overbevolking en de landvër- snippering. Er zijn talloze landloze boeren of boeren met een zo klein stukje grond dat er onvoldoende voeding over blijft voor het gezin. Hoewel het niet zo schril is, zoals je dat tegenkomt in Calcutta, ligt ook hier de ondervoeding voor de hand. In Indonesië komen ook mensen om van de honger. Zelfs was er vorig jaar op West-Java nog een echte hon gersnood, maar dat zijn toch uitzonderingen. Wat op Java veel dreigender is, is een soort van „verborgen hongersnood", waarbij je niet dood gaat van de honger, maar wel blijven de schade oploopt door onder voeding. ^£§§iy§ Ds. H. J. Veltkamp De naam Yogyakarta komt nóg een keer voor op de wensen lijst van de Zending en wel voor verpleging van arme pa tiënten in het ziekenhuis „Be- thesda", één van de grote zen dingspro jekten uit het begin van deze eeuw. Yogyakarta is ook een typische studentenstad. Studenten in Yogyakarta gescholen met alle mogelijke opleidingen van belastingaca demie tot een academie voor beeldende kunsten toe. De pas torale verzorging van deze dui zenden studenten hebben vier plaatselijke kerken in handen gelegd van een interkerkelijke commissie, die de „baas" wordt van ds. Veltkamp. Zij zochten een opvolger voor drs. P. P. van Lelyveld, die tot' voor kort als studentenpredi kant in Yogyakarta werkzaam was. „Aan de universiteit" zo pro beert ds. Veltkamp zijn taak te verwoorden, „heb je wel de gelegenheid om te studeren en colleges te lopen, maar niet om te bespreken waar je eigen lijk mee bezig bent, wat je la ter gaat doen en wat de maat schappelijke effekten zijn. Al dat soort achtergrondvragen komt op de universiteit niet ter sprake, maar wèl bij het christen-studentenwerk. Daar zijn ook studenten bij, die als hun godsdienst de islam zul len opgeven, die toch vanwege de vragen geïnteresseerd zijn om mee te doen. Op gespreks- avonden is het dus heel goed mogelijk dat je er ook moslim studenten bij hebt. Ze zullen heus niet wegblijven omdat het een avond is van christen-studenten. Die gren zen zijn daar niet zo scherp getekend, maar dan moet je niet zeggen dat zoiets een mooie gelegenheid tot evange lieverkondiging is, als je daar mee bedoelt om ze „fijn bij de kerk te halen". Je ontdekt veel eerder een stuk werk waar je de openheid ziet, waar je kontakt hebt met men sen van buiten de kerk. Wat er dan verder gebeurt, dat zul len we wel zien. Afstand Amsterdam - Djakarta Dat is 20 uur zitten. Wat je wel ervaart is de taxi-rit van het vliegveld naar je verblijf plaats, want dan rijd je on middellijk langs de krottenwij ken. Op dat moment ervaar je op eens de afstand. Ik denk dat het pastoraat de belangrijke taak zal zijn: het eindeloos mensen thuis ontvan gen en naar mensen toe gaan. Het is in Indonesië echt een praatcultuur, waarin je be paalde dingen pas zegt als je al anderhalf uur aan de praat bent. Ook denk ik dat we veel met elkaar bezig zijn in ge spreksgroepen en kringen over zaken als hoe we na het af studeren in het dagelijks leven moeten staan als Indonesiër, als christen-Indonesiër. Is het alleen maar de bedoeling om zo snel mogelijk rijk te worden of zijn er ook nog andere din gen waar we ons druk om moe ten maken? Moet je als pas afgestudeerd arts alleen maar denken aan de snelste manier waarop je een praktijk opbouwt van mensen die je consulten kunnen betalen of is er je ook iets aan gelegen om wat te doen aan mensen die nooit op je spreekuur zul len komen? De verleiding is bijvoorbeeld geweldig groot als een internationaal concern je een goede baan aanbiedt, met pensioen en al. Waar vind je dat in Indonesië? Als je nou kijkt naar de hele opzet van het werk, hè. De ker ken daar hebben mij uitdruk kelijk gevraagd te komen en ik ben door de hervormde en ge reformeerde kerken hier, uit geleend. Dat vind ik eigenlijk een gewel dige kans om iets terug te spe len. Er staan niet alleen twee zendingsorganen achter, maar ik word ook uitgezonden door de kerk van Soest. Dat bete kent voor mij een kontakt met gemeenten, die ik de laatste tijd een beetje heb leren ken nen. In die hele brede stroom van de Zending hoop ik een klein stroompje er bij te zijn, maar dat is wat anders dan dat ik voor Soest „de Zending" zou zijn. Zo van „Zending, dat is voortaan het werk van Velt kamp in Yogyakarta". Dat is uit de ouwe doos. Ik hoop uit het werk dat ik daar ga doen zo nu en dan iets te vertellen in een brief of als ik met verlof ben, waar door het een beetje duidelijk wordt waar het in de Zending konkreet om gaat. Grote vra gen worden pas duidelijk als je het heel konkreet vertaalt". Armoede is als je op het platte land met mensen zit te praten die je aanwijzen waar de oogst- kist staat en laten zien dat ie bijna leeg is of als je weet dat ze een salaris hebben waar ze één week van kunnen leven. Henk Veltkamp werd geboren op 30 juni 1947 in B enne kom waar hij de lagere school bezocht. fla het gymnasium in Ede studeerde hij theologie in Kampen. Nog niet afgestudeerd zijnde verwisselde hij „het Mekka van de gereformeerde kerkvoor Amster dam, waar hij sociologie ging studeren. Het bloed kroop waar het niet gaan kon en Henk ging toch door met theologie, welke studie hij in 1972 afrondde met een doctoraal examen. Intussen volgde hij in 1967/1968 een zendingscursus als aanvulling op de studie theologie. Drs. H. Veltkamp wilde na acht jaar studie graag aan de slag en werd in 1972 benoemd als sekretaris van de Zen ding van de gereformeerde kerken voor Indonesië. Najaar 1972 startte hij met de hervormd/gereformeer de zendingsopleiding van het Hendrik Kraemer histituut te Oegstgeest en in april 1973 vertrok het echtpaar Velt kamp voor een half jaar naar Indonesië voor een uitge breide oriëntatiereis naar Java Yogyakartaen Su matra. Tijdens zijn werk als zendingssekretaris studeerde hij in 1975 voor de tweede maal af, nu in de sociologie. De commissie voor studentenwerk in Yogyakarta, die uitgaat van vier verschillende plaatselijke kerken, vroeg assistentie voor de pastorale begeleiding en drs. Velt kamp voelde zich geroepen. Op 12 maart vertrekt de fam. Veltkamp naar Indonesië, maar eerst zal op zondag 4 maart a.s. een hervormd/ gereformeerde uitzenddiênst worden gehouden waarin de a.s. studentenpredikant tevens bevestigd zal worden als vierde predikant van de gereformeerde kerk van Soest. Drs. Veltkamp is getrouwd met Joke Elings en heeft drie kinderen: Gerben (41k)> Matthijs (2J/°) enEline (1). Als ik vraag of hij zich herkent in de zendeling die met zijn tropenhelm de rimboe intrekt, kiest hij niet de gemakkelijk ste weg door zich vriendelijk neerbuigend uit te laten over een verouderde werkwijze. Hij neemt het, integendeel zelfs, voor hem op en meent dat het op die manier en in die tijd een heel juiste vertaling was van de zendingsopdracht. „In deze tijd en in deze situa tie zou het misplaatst zijn als ik met een tropenhelm in het park van Yogyakarta een ha- gepreek zou gaan houden. Nu moet ik proberen te doen wat de kerken daar mij vragen om te doen en dat betekent gewoon een stukje van het ei gen kerkewerk" Zonder corruptie gaat het niet in een maatschappij die de mensen nog onvoldoende kan betalen. Ik kan ook echt niet meer boos worden om de „klei ne corruptie" van de betjah- man die je probeert te snijden als je vooraf geen prijs bedon gen hebt. Als de witte man, die onge vraagd naar vreemde landen trekt zendingsgeschiedenis geworden is, waarom moet een Nederlandse predikant dan zo nodig naar Indonesië? Hij schrikt niet van de vraag en grijpt als ordelijk denkend en nauwkeurig formulerend mens, eerst nog even terug op de geschiedenis die hieraan vooraf gaat. „Al vrij kort na de tweede we reldoorlog zei Bavinck dat het werk van de Zending er op ge richt moet zijn om onszelf over bodig te maken. Nadat een kerk zelfstandig is geworden betekent Zending dat je die kerk zo veel als je kunt helpt aan mensen en geld en als dat ook niet meer nodig is probeer je zoveel mogelijk kontakt met' elkaar te houden. Ds. R. J. van der Veen, sekretaris van de Nederlandse Zendingsraad, heeft eens gezegd We hebben jarenlang gebeden om mensen overzee, die zelf leiding konden geven. Nou, dat gebed is verhoord. Het feit dat onze inzet hier en daar minder wordt, betekent geen achter uitgang maar een gebedsver horing. We zijn „weggeze- gend' Op die manier hebben we er jaren over gedacht. Dit was ook nog wel de tendens toen ik in 1972 bij de Zending kwam, maar sindsdien is er een nieuwe ontwikkeling op gang gekomen. Ook als er vol doende mensen zijn, wordt er om assistentie gevraagd omdat ze willen voelen een onderdeel van de wereldkerk te zijn. Ze vinden het goed en fijn om daarvan een levend teken in hun midden te hebben. Zij heb ben ook heel duidelijk gevraagd of ik wilde komen". Ds. Doeke Land, collega en ex-zendingsarbeider aan de rand van het SAHEL-gebied en nog steeds betrokken bij het beleid van de Zending op lan delijk niveau, zegt er dit van: „De kerken daar vinden dat wij kunnen putten uit een rij kere ervaring. Zending ver ruimt ook je geest, je gaat je een stukje van de wereld kerk voelen en het mooie van deze uitzending is wel heel in het bijzonder de samen werking. Moet je nagaan, er zijn vier kerken in Yogyakarta die sa menwerken in één commissie voor het gehele studentenwerk. Zij vragen gezamenlijk om as- stentie, die verleend wordt door de zendingsinstanties van zowel de gereformeerde als de hervormde kerk. Het liefst werd Henk predikant in beide kerken, maar dat is (nog) niet mogelijk en nu wordt hij uit gezonden in een gezamenlijke dienst als „onze man in Yog yakarta". De samenwerking daar staat ons als voorbeeld en werkt door. Het stimuleert ook om op plaatselijk vlak nau wer met elkaar te gaan samen werken. Dat is een goede zaak". De uitzenddienst, waarin drs. Veltkamp tevens wordt beves tigd als predikant van de ge reformeerde kerk van Soest, is vastgesteld op zondag 4 maart a.s. in de Julianakerk, aanvang 19.00 uur. Na afloop is er gelegenheid voor een persoonlijke ontmoe ting met Henk en Joke Velt kamp.

Soester Courant | 1979 | | pagina 11