Smikkelen Smullen Soest Taveerne „d'Oude Enghe" Culinaire vreugde van grote klasse Keuken- en andere praat nbiedingen sldig van 7 maart 14 Soester Courant van woensdag 28 februari l»7» lö Op deze smikkel-smul-Soest- pagina deze week de vijfde af levering van onze culinaire ont dekkingsreis. Eerder hadden we geparkeerd bij restaurant v.d. Brink - Bauers Stüberl, restaurant De Dissel en restau rant La Grande Bouffe. Vijfde in deze^erie is taveerne d'Ou de Enghe, Middelwijkstraat 2. Ter voorkoming van misver standen: alle vastgelegde in drukken zijn gebaseerd op een eenmalig bezoek. Taveerne „D'OUDE ENGHE"aan de Middelwijkstraat Foto Herman van Dam Normaal gesproken stuur je in februari '79 's avonds nog geen hond de straat op, laat staan dat menselijke wezens zich bui tenshuis wagen. Toch maar eens weerstand bieden aan uw voor nemen in de avonduren uitsluitend met televisie door te bren gen. Wanneer uw reisdoel taveerne d'OUDE ENGHE is, dan kunt u er van verzekerd zijn dat in meer dan één opzicht een bijzonder smakelijk avondje te wachten staat. Zo hebben wij het tenmin ste ervaren toen wij ons die februari-avond, knars-knars" lo pend door de langzamerhand niet meer weg te denken sneeuw bij Middelwijkstraat 2 melden. De sfeer en warmte van taveerne d'OUDE ENGHE komt, voor je de deurknop in je hand hebt, al op je af". Het hout waaruit de taveerne is opgebouwd wordt royaal en sfeervol belicht. Binnen is het niet anders. Warm en gezellig. Jassen worden in ontvangst ge nomen en vinden een tijdelijk veilig onderkomen, een vrien delijke eigenaar laat ons keuze maken uit een tafeltje voor twee. Mogelijkheden te over op deze anders zo drukke vrijdag avond, en dat wil zeggen dat kommer en kwel hoogtij vie ren. Koning Winter gaat ook aan de Soester Horeca niet on opgemerkt voorbij. Na enig speurwerk tellen wij slechts twaalf gasten. In de loop van de avond wordt het gezelschap met nog eens vier fijnproevers uitgebreid, maar daar blijft het dan ook bij. Ze lijken tot de inventaris van d'OUDE ENGHE te behoren, wanneer ze na de opmerking: „We zullen onze eigen tafel maar nemen" zich tussen veel kaarslicht een weg zoeken. Een eerlijke, koele belegen oude borrel en een sierlijk gevuld sherry-glas, niet zuinig van in houd, brengt ons op tempera tuur. Intussen alle gelegenheid de omgeving eens op te nemen. Een bruin balkenplafond waar aan lege wijnvaten zijn beves tigd vormt een deel van het stemmige taveerne-décor. Toevallige passanten die zich uitsluitend voor een „slok" melden zullen ervaren dat d'OUDE ENGHE het accent op het restaurant legt. Frisse borden rusten op bruin-wit ge blokt linnen. Eenvoudig bestek wacht op de dingen die komen gaan. Aan de muren signaleren wij reproducties van Van Gogh. De „aardappeleters" ontbreekt. Zou, naar ons Jater duidelijk gaat worden, in deze entoura ge ook misstaan. Tensen stopt op onregelmatige tijden voor de taveerne en ontneemt dan even het uitzicht. Is de rode kolos verdwenen, dan lijkt de wereld buiten veel op de plaat jes die bij Charles Dickens verhalen thuishoren. Winter in Soest kan ook zijn aantrekke lijke kanten hebben, maar dan wei in en bij d'OUDE ENGHE. Omdat we, zeker in dit jaarge tijde, niet, op „één been" kun nen lopen worden de glazen op nieuw gevuld. Een goed ge vuld mandje met uien-kaas stokbrood arriveert met een fraaie.menp-kaart op tafel. De spijskaart lijkt op een omvang rijke partituur, fraai geïllu streerd, zeer veelbelovend van inhoud. De meest kostbare ou verture bestaat uit gerookte zalm. We overwegen een cock tail van vis en schaaldieren, maar kiezen tenslotte voor to taal andere zaken. Mijn tafel- genote stemt voor een Mousse de Jambon. Het bestelde be staat uit gemalen ham in gelei, afgedekt met aspic en geser veerd met sla - komkommer - tomaat. Even kijken of iemand ons observeert. Wanneer de kust veilig blijkt te zijn wordt over tafel een klein stukje Mousse de Jambon „over ge vlogen". Ik deel de conclusie van de afzendster: voortreffe-^ lijk. Zelf heb ik met grote argwaan gekozen voor een Paté Maison. De spijskaart verduidelijkt be ginners Frans: zelfgemaakte paté. Die kreet hebben wij in ons culinaire leven meer ge hoord en gelezen. Meestal liep de kwaliteit van de bestelling op een teleur stelling uit. Zo niet echter in d'OUDE ENGHE. Eindelijk weer eens een paté die geen lange ingeblikte reis vanuit Frankrijk achter de rug heeft. V.l.n.r. de heer A. Henneberke en de dames Baar spul en Henneberke Paté, samengesteld naar Frans recept, gecreëerd door een meester-kok, geboren in een potje aardewerk te Soest. Zoals een pianist Chopin nim mer hetzelfde zal laten klinken, zo slaagt een kok*er niet in een paté altijd eenzelfde smaak mee te geven. Hoe het ook zij, de fluwelig, roze smel tende paté van die avond was er één rijp en goed voor één of meerdere sterren. Dat een eenvoudige rode huis wijn het als speelkameraad bij dit gerecht moest verliezen is geen schande. Er zijn in ieder mensenleven culinaire hoogte punten die alleen maar stilte verdragen. De Paté Maison van d'OUDE ENGHE is er zo één. De opdringerige achtergrond muziek was die avond in d'OU DE ENGHE een van de zeer zeldzaam minpunten. Foto Horman van Dam Meester-kok Paul Baar spul Pagina twee van het menu partituur biedt wat de warme voorspijzen betreft elf keuze mogelijkheden. Het laagst geprijsd zijn een heldere ossestaart- en een ge bonden tomatensoep. Hoogst genoteerd de kikkerbilletjes met knoflook en kruiden. We kiezen qua prijs de gulden mid denweg en bestellen Bisque de homard. De toevoeging op de spijskaart: zelfgemaakte kreeftensoep met een vleugje cognac geeft bij de keuze de doorslag. En opnieuw worden onze verwachtingen overtrof fen. Kreeften, hoe bizar ze qua uiterlijk ook zijn, behoren in culinair opzicht toch tot de aristocratie. De chef-kok van d'OUDE ENGHE weet hoe hij dit vorstelijk gedierte moet be handelen. Hij kookte de kreef ten in een kruidenbouillon (sa menstelling top secret) voegde er het schriftelijk toegezeg de vleugje cognac aan toe, waardoor een compositie ont stond die tot nu toe alleen in het aards paradijs moet zijn geconsumeerd. En opnieuw is de huiswijn, als gezelschap geen volwaardige partij. LichtgezouteiF boter en knap pend stokbrood zijn de zeer smakelijke secondanten. Ruim een uur is verstreken wanneer we onze definitieve keus ma ken uit de hoofdgerechten. De entrecöte met peperroomsaus en het varkenshaasje in dra- gonsaus blijken het laagst in prijs te zijn. De Chateaubriand d'OUDE ENGHE pleegt de grootste financiële aanslag. In totaal telt Les Plats de Viande zes mogelijkheden. De wild- kaart doet zeven voorstellen. Eendeboutjes in port gestoofd met witte muscaat-druiven zijn voor een belachelijk laag bè- drag geprijsd. De drie soorten, vanaf de Veluwe afkomstig wild, vragen in deze sector de hoogste investering. Na lang aarzelen stemt mijn tafelgeno- te voor gebraden eend. En op nieuw werd het een absolute belevenis. Licht aangebraden, bruin krokant en met een rozig borstje verschijnt een sappig Foto Herman van Dam wild eendje op tafel. De canard krijgt van de chef-kok ver schuldigde eerbied. Het ver voer van keuken naar tafel vindt plaats op een schitterend plateau. Het gerecht is gedom peld in een vijvertje van peper room-saus en wordt omzoomd door spruitjes, boontjes, spina zie, sla (jawel alles vers en niéts uit blik) geen hinder lijke hoeveelheden frites en ge bakken aardappelen. Een meesterhand ontdoet de bout jes van het vlees. Wat de vloei bare begeleiding betreft nemen we afscheid van de huiswijn en schakelen over op een Louis Jadot. Een gespierde rode van de cötes du Rhöne. Een mens kan zich niets be ters wensen. Aan mijn kant speelt zich de ceremonie rond de Tournedos Stroganoff af. In volgorde van opkomst ver schijnen in de rood koperen pan: boter - uitjes - champig nons, de afblussing met wodka, tomatenpuree, knoflook, room, paprika-poeder, Stroganoff- kruiden, rode wijn, worches- ter-saus, tabasco; peper en zout. Een schitterend gebraden tournedos vormt in deze- sa menstelling het centrale mid delpunt. Mijnerzijds verbazing dat er niet gegoocheld wordt met vooraf reeds in de keuken gemaakte sauzen. Kunnen een voudige zielen als wij, met het voorbeeld voor ogen, er even eens in slagen in huiselijke kring iets dergelijks tot stand te brengen? Nog eens de lijst en volgorde van ingrediënten doorgenomen. Ontdekken dan dat het geheim van de aroma is terug te vinden in de Stro- ganoff-kruiden. En daarvan wordt, hoe kan het anders, die samenstelling niet prijs gegeven. Dezelfde groen ten en wijn de die canard kreeg toebedeeld vergezellen ook on ze maaltijd. De goedgevulde chef-kok, qua uiterlijk ook een levend reclame voor d'OUDE ENGHE, laat mij het resultaat van zijn culinaire kunst voor proeven. „Volmaakt van smaak en dosering", luidt mijn konklusie, zoals bijna alles de ze avond in d'OUDE ENGHE. De geschiedenis van d'OUDE ENGHE is begonnen bij Ton Henneberke, zijn charmante echtgenote Sina en hun drie kinderen. Ton, geboren Amsterdammer (Ajax dus) zoon van typische Horeca-ouders, nam ruim tien jaar geleden bezit van de „Kleine Witte", tot dan een ty pische café-biljart-zaak. Een bezit dat door de omstan digheden was. afgedwongen. Voor zijn emigratie naar Soest ivas hij een voortreffelijk bedrijfsleider van het be faamde Amsterdamse LID O. Het befaamde Amsterdamse etablissement sneuvelde o.a. door de tand des tijds en zijn bedrijfsleider weigerde zijn hand op te houden bij tegenwoordig hoog aangeschre ven instituten als gemeentelijke bijstand. Het was hem voor zijn Lido-avontuur in zakelijk opzicht evenmin voor de wind gegaan. Een bloeiend cateringbedrijf, met Schreiner Airways en Transaviq, als voornaamste afne merseindigde roëmlö'oS nadat Schreiner Airways 'werd opgeheven. Via Amstel-brouwerij-krediet kwam hij in Soest terecht, sloopte alles wat er aan de kleine Witte" te slopen viel en hield er d'OUDE ENGHE aan over. Zijn oudste zoon Eddy was de meestersloper en architect van het tegenwoordige restaurant. Eddy verdween naar Por tugal, in welk land hij een Horeca-bestaan opbouwde, vader Ton ging op zoek naar een nieuwe steun en toever laat. Paul en Elly Baarspul werden vier jaar geleden zijn nieuwe compagnons. Voor wie een beetje in de culi- naire wereld thuis is heeft de naam Baarspul een zeer herkenbare klank. Werkte in Caland-West Rotterdam (Feijenoord dus*) - de Holland Amerika Lijn - Begijntje Amsterdam - Badhotel Domburg - Dijsselhof en promo veerde van sous-chef tot chef-kok in het Amsterdarpse Lido. Daarvoor was hij Henneberke's compagnon in het reeds gememoreerde cateringsbedrijf. Oude bekenden in het vak vonden elkaar zo'n vier jaar geleden in Soest. Paul's echtgenote Elly en Sina zijn de gastvrouwen in d'OUDE ENGHE, Ton heeft de zakelijke touwtjes in han den, Paul is er de artistieke meester-kok. De 2 2 4 combinatie blijkt voortreffelijk te funktioneren. Om in voetbaltermen te blijven: Paul geeft vanuit zijn keuken de voorzetten, het resterende 3-tal moet de kan sen benutten. Sinds enige tijd is d'OUDE ENGHE Am- stel-brouwerij-vrij. Duidelijk is dat het consumerende publiek er niet voor een dubbeltje op de eerste rij zit, maar de kwaliteit die wordt geboden is er een van abso lute topklasse. Merkwaardig genoeg is de doorsnee- Soester er nog steeds geen vaste klant, maar dat kan te maken hebben met het feit dat d'OUDE ENGHE geen appelmoes uit blik serveert, en de komkommersalade geen stamgast op de menu-kaart is. Ton Henneberke (Ajax) en Paul Baardspul (Feijenoord)zelden is in de Horeca-sektor een zo sluitende combinatie gevonden, be halve wanneer beide clubs elkaar in de competitie ont moeten. We naderen in culinair opzicht de finale van ons avondje-uit in d'OUDE ENGHE. De finale: Les Desserts. We zwichten niet voor ijs met advocaat, rozij nen en geraspte chocola. Even zeer is het ons duidelijk dat ons calorieënbestand allerminst gelukkig zal zijn met een com binatie van hazelnootparfait en Grand Marnier. We sneuvelen tenslotte voor een produkt uit het land van melk en honing: Israël. Aardbeien dus, bij de STER beter bekend als zomer- koninkjes. En, het wordt langzamerhand eentonig, er ontstaat een com positie die wij nog niet eerder hebben geproefd. Stuk voor stuk wordt Israëls export ge dompeld in Kirchwasser en Crème de Cassis. Vervolgens komen ze terecht in een meertje van half ge slagen room dat gezelschap heeft van gebrande amandel tjes. Een qua smaak niet na te vertellen belevenis. Eerder schreven wij in dit verhaal dat bij^a alles in d'OUDE ENGHE volmaakt is. Bijna, en dué... We signaleerden reeds als min punt de wat opdringerige ach tergrondmuziek, en constate ren verder dat de wijnkaart van d'OUDE ENGHE, dit in tegenstelling tot de in ieder opzicht schitterende menu kaart, wat pover afsteekt. Ons bezwaar geldt niet de samen stelling van de Carte des Vins, maar wel het feit dat er vol wassen prijzen voor hele en halve flessen worden ge vraagd, zonder dat, op twee uitzonderingen na, de jaargang van het bestelde in de kaart is terug te vinden. En daar mee is dan „alles" ten nadele van taveerne d'OUDE ENGHE geschreven. Resteert de con clusie dat het een absoluut cu linaire vreugde is met de keu ken van d'OUDE ENGHE ken nis te maken. Een stukje Frankrijk ligt wat onze erva ring betreft in Soest: d'OUDE ENGHE, Middelwijkstraat 2. (P.S. Vergeet niet paté te be stellen... JAN LEIJENDEKKER.

Soester Courant | 1979 | | pagina 15