CDA-bestuurders bezochten Soesterberg sclioemsiltcr Agenda Soester gemeenschap VAN WASGOED TOT KASTCOED... ..KLAAR BENT U ERMEE. Nationale sterrenkijkdag 1979 ,Nieuw-Mariënbur g' verleden tijd Schoonheidsmerk „Marbert nu bij „Super-Van Dam" „Del door SS®-"" Confrontatie met typische dorpsproblemen 3 jaar volledige Plus Garantie, Voor alle zekerheid! Vrouwencafé - feestelijke heropening Concert USO in Baarn Start VOS-cursus uitgesteld 8 Soester Courant van woensdag 28 februari 1979 9 ^eS va" p k Ve0- ket ööM'P^eeUe^' mto Herman van Damj Het CDA-Tweede Kamerlid J. van Houwelingen, met naast zich mevrouw Greefhorst vóór de rondvlucht met de helikopter CDA-Kamerleöen en leden van de provinciale staten zijn maandagmiddag en avond geconfronteerd met Soesterbergse problemen en Soesterbergers heb ben kennis gemaakt met de problemen en zeer beperkte mogelijkheden van de ze bestuurders. Want één ding is na zo'n dag wel duidelijk: Nederland wordt overeind ge houden door „normen". Zonder normen zijn we niks. Ze worden door weten schappers aangedragen want zonder normen komen we nergens en is er niets te bereiken. Het duidelijkst sprak de absurditeit daarvan wel bij de geluidspro blemen waar Soesterberg volgens de overheid onder zucht, want „Kosten-een- heden", opgesteld door een professor Kosten, zijn voor de bestuurders heilig. Dat het in de praktijk anders ligt en dat de mens best met wat meer lawaai dan prof. Kosten bepaald heeft, kan leven doet voor onze overheid niets ter zake. De overheid kan de wetenschapper niet laten vallen en dus bepaalt die over heid wat goed voor ons is. Een uitzichtloze situatie, waarvan de Soesterber gers de dupe zijn. De avond die een prettig informeel karakter had werd afgerond met de mededeling van de Soester CDA-voor- zitter, de heer K. Buwalda, dat voort aan iedere tweede donderdag van de maand in gebouw De Hoeksteer een CDA-soos georganiseerd zal worovn. De eerste echter, vanwege de late af spraak, op woensdag 21 maart a.s. Dat de Soesterbergers zich benadeeld voelen hebben de kamer- en staten leden die een werkbezoek aan dit deel van Soest brachten vermoedelijk wel begrepen. Het gezelschap bestaande uit de Ka merleden J. van Houwelingen en H. Coupri, de statenleden mevrouw mr. A. E. M. Th. v.d. Kroft-Petit en de heren drs. E. Schapenk en P. Smink; de Soester CDA-raadsleden mevrouw A. Greefhorst-van Overdam, wethou der D. Hoekstra en de heer C. Verheus en de CDA-bestuursleden ir. K. Buwal da, J. Zwaanenburg, C. van Rijthoven en H. Koch maakten eerst een heli- koptervlucht boven het werkgebied. Dat strekte zich overigens uit van Vianen tot Amersfoort nfet extra aan dacht voor het verkeer en in het bij zonder het tracé van de nieuwe rijks weg 28. In Soest werd aandacht be steed aan de nieuwe wijk Overhees, het industrieterrein en de Eem. Terug op de vliegbasis volgde een uit gebreide voorlichting over alle maat regelen die defensie getroffen heeft om lawaaioverlast voor dit dicht be volkte deel van Nederland te voorko men. Overste van Riel verving hierbij de basis-commandant kol. W. van Gas tel. In gebouw De-Hoeksteen" werd daar na in besloten kring „gebrainstormed" en legden de Soester bestuurders alle problemen op tafel waar men mee te maken heeft. Dat waren de overdracht van diverse wegen aan de gemeente; de blokkering van de woningbouw in verband met de geluidshinder van de vliegbasis en de moeilijkheden rond de Soesterbergse afslag van de rijksweg 28 en de problematiek rond de rijks weg 223 (de verbinding Amersfoort- Utrecht dwars door Soesterberg). Deze besloten bijeenkomst werd tevens bij gewoond door een wethouder en CDA- bestuurders uit Zeist. 's Avonds kwamen de burgers aan bod. Weinigen maakten van deze gelegen heid gebruik al moet gezegd worden dat zij door ir. J. Blom, de heer J. Boon en mevrouw Stekelenburg uit stekend werden vertegenwoordigd. Zij kaartten zaken aan als de terug gaaf van de milieubelasting, de hinder van de geluidshindernorm, een ver zorgingstehuis voor bejaarden, de wó- ningbouw, de afslag van de rijksweg 28. Wat de teruggaaf van de milieubelas ting betrof zegde statenlid Smink toe dat hij die kwestie zou bespoedigen. Naar zijn mening moest dat in een half jaar bekeken kunnen zijn. Met de heer Boon was Smink het eens dat het op zijn minst vreemd was dat de Soesterbergers nu zelf informatie moe ten geven over de door hen betaalde aanslagen. En met raadslid Verheus was de heer Smink het eens dat de trouwe betalers nu de dupe worden van hun plichtsbetrachting omdat de niet- betalers totaal geen schade lijden. Zeer lang werd daarna stil gestaan bij de geluidshindernormen. de Kos teneenheden. die door de regering tot in het absurde worden gehanteerd. Daardoor was woningbouw in Soester berg nauwelijks meer mogelijk en daardoor kon de Soesterbergse mid denstand zich niet ontplooien. En dat terwijl de inwoners van Soesterberg heel best leven kunnen met wat meer lawaai dan de theoretische professor voor mogelijk houdt. Ook de door de provincie geplande afslag bij Soesterberg van de rijks weg 28 wekte verbazing. De heer Smink werd gevraagd eens uit te leg gen waarom er twee afslagen moes ten komen op een afstand van twee kilometer van elkaar; bij Zeist-Huis ter Heide en bij de Richelleweg. Smink meende dat Soest dan een recht streekse aansluiting zou krijgen op de rijksweg 28 en dat het daar erg voor geporteerd was. Hij werd gewe zen op de realiteit dat Soest via een vierbaansweg, over een afstand van twee kilometer de afslag Zeist-Huis ter Heide kon nemen. Dat zag de heer Smink in en hij gaat nu bij de provincie de argumenten achterhalen waarom het provinciaal ambtelijk apparaat desondanks toch de afslag Soesterberg gehandhaafd heeft. Zo gaat de heer Smink ook zoeken naar de oorzaak van de vertraging in de overdracht van de Rademaker- straat. Hem kwam het ook vreemd voor dat daar nu al ruim tien jaar over gepraat en onderhandeld werd. Kamerlid Coupri gaat bij de minister van Verkeer informeren waarom Soest nooit een antwoord kreeg op de brief van 1977 waarin over dezelfde kwestie gesproken werd. Over het openbaar vervoer en de treu rige aansluiting daarop van Soester berg, maakte wethouder Hoekstra een treffende opmerking, die het ook bij de heer Coupri goed deed: Hoekstra zei: „Alle reklame die gemaakt wordt om toch vooral gebruik te maken van het openbaar vervoer, wordt door de overheid zelf te niet gedaan niet be lachelijke normen voor de bezettings graad van de bussen. Het heeft nau welijks zin met de rijksverkeersinspec tie te onderhandelen, want daar gaat men uit van normen. Liever laat zij een bus met chauffeur een half uur stil staan, dan dat zij het half uur nuttig,besteden door een route te rijden waar mogelijk mensen mee geholpen zijn, die van het openbaar vervoer af hankelijk zijn". SOEST: WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT - TEL.0215510344 SOESTERBERG: RADEMAKERSTRAAT 27 - TEL. 03463-1587 Vrouwen, morgen, donderdag 1 maart wordt het Vrouwencafé opnieuw ge opend en wel in de „Dorpsherberg" op de hoek van de Lange Brinkweg en de Stadhouderslaan. Het wordt een gezel lige café-avond, waarbij de muziek wordt verzorgd door discjockey Erica van Capelle. Alle vrouwen krijgen van het Vrou wencafé hun eerste drankje gratis, want tenslotte is het feest! vanaf 20.00 uur is de deur van het café voor alle vrouwen geopend en jullie worden in grote getale verwacht! Tot morgen! Inlichtingen bij Vic Jacobs, tel. 20265 of Lidy Otto, tel. 16390. Vrijdag a.s., 2 maart, werd gekozen voor de landelijke sterrenkijkdag. Op tal rijke plaatsen in het land stellen amateur-astronomen en sommige professio nele sterrenwachten weer belangstellenden in de gelegenheid iets te proeven van die ontzagwekkende ruimte boven ons gevormd door het firmament. Bovendien voor de fijnproevers: In onze gemeente zullen dat zijn de heer A. J. G. van der Drift, Steenhoff- straat 21, die zijn instrumentarium zal opstellen in het plantsoen naast het Hoofdpostkantoor aan de Steenhoff- straat, en voor Soesterberg en omge ving de heer Hans Wels, Plesman- straat 59. Het zal mogelijk zijn een aantal zeer interessante hemellichamen nader te bestuderen, zoals de maan, Jupiter met zijn manen, Saturnus met het ringenstelsel, de nevel in het sterren beeld Orion, de Pleiaden, de Krab- nevel, X en h Persei, de grote nevel in Andromeda, Iota en Eta Cassio- peiae, Zeta Ursa Majoris, etc. etc. „duivelsster" Algol, een soort hemel se knipperbol, die 12 minuten na mid dernacht zijn minimale lichtsterkte toont. Vanzelfsprekend is het wel nodig, dat 's avonds de weersomstandigheden gunstig zijn, dus droog weer en wei nig of geen bewolking. Mocht dit niet het geval zijn, dan verschuift het pro gramma voor zover de heer van der Drift betreft naar 3 maart en zonodig naar 10 maart. Voor Soesterberg verdient het aanbe veling in geval van slecht weer te over leggen met de heer Wels. Foto Herman van Dam Na een zo op het oog wat traag begin is vorige week met enorme klappen en veel geweld het pand Nieuw-Mariënburg, dat vele tientallen jaren een karakteristiek punt van Soest was, inet de grond gelijk gemaakt. Het oudste deel, de witte villa, heette voor 1900 „Nieuwerhoek". Daar werd in de twintiger jaren „Nieuw Mariën- burg" tegenaan gebouwd. Jarenlang was er ook een kraamkliniek in geves tigd en honderden, misschien wel dui zenden Soester en Baarnaars, zagen er het levenslicht. In de zestiger jaren werd op last van hogerhand, deze kliniek gesloten. Nu is het hele gebouw ter ziele om plaats te maken voor een pand met 70 twee- en1 driekamer appartementen, bestemd voor ouderen die zich nog zelfstandig kunnen handhaven. Deze appartementen worden voorzien van een bellensysteem, waarvan de bewo ners in geval van nood gebruik kunnen makèn. Vanuit het inmiddels in ge bruik genomen verzorgingshuis zal dan de eerste hulp georganiseerd worden. Het is in feite het derde deel van het gehele complex. Voor de vorst inviel waren de fundamenten gelegd van het pand dat op de plaats waar vroeger de R.K. kerk stond gebouwd wordt. Daar in komen 80 twee- en driekamer appar tementen, primair bestemd voor oude ren en secundair voor alleenstaanden zoals weduwen, onvolledige gezinnen e.d. Foto Herman van Dam AI is „Super Van Dam" al sinds het prille begin een schoonheid van een su permarkt en al muntte het door een schoonheid van assortiment uit, aan de service voor „schoonheden" ontbrak nog iets. Daarin is nu voorzien door het aantrekken van het merk „Marbert". Het is in een aparte afdeling van deze meest complete supermarkt van onze gemeente ondergebracht. de huid produceert teveel vet. Daar- „Marbert" is niet zomaar een schoon heidsmerk: „Marbert" is een comple te verzorging van het uiterlijk en dat is voor de huid. De huid heeft een „glans rol" in het leven gekregen. Ze is voor al om voorhoofd, neus en kin vet en ziet er nogal eens dikwijls vaal en slecht doorbloed uit. Vaak ook heeft men te maken met pukkeltjes en mee- ëters. Iedere huid heeft talg, respectievelijk vet nodig om soepel te blijven, maar door raken de poriën verstopt. Nare vervelende zaken. Aan de andere kant versterkt dit teveel aan vet de huid wel. Ze is daardoor beter bestand tegen kou en zon en men hoeft niet bang te zijn voor rimpeltjes. Belangrijk is daarom de reiniging van onzuiverheden, zodat ontstekingen kunnen worden voorkomen. „Marbert" heeft na jarenlange re search, na vele klinische en derma tologische tests een volkomen nieuw huidverzorgings-concept; een multi- aktieve verzorging voor de huid. Met deze multi-preparaten kan vandaag- de-dag meer voor de huid gedaan wor den. Ze bevatten krachtig werkende reserves voor de belangrijkste huid- funkties om, onafhankelijk van de be hoefte, overmatige belastingen zonder problemen te compenseren. Bij Super-Van Dam kan men u daar alles over vertellen. Een bezoek aan de afdeling is de moeite waard. 28 februari: Schrijfavond in het Am- nesty Centrum, Middelwijkstraat 72, aanvang 20.00 uur. Openbare vergadering Soester Ge meenschap, t.h.v. mevr. Elfriede Ver- kruijsse, Olijkeweg 15. Aanvang 20.15 uur. 1 maart: Filmhuis Artishock met „de Cyclus", regie Darius Mehruy, in de o.l. school Overhees;- ingang Willaert- straat. Aanvang 20.30 uur. Lezing met dia's door de heer L. Kuiper, hoofdrestaurator van het Rijksmuseum, georganiseerd door 't Nut, in de Open Hof. Aanvang 20.15 uur. Bijeenkomst van de Vrouwengespreks groep van het Humanistisch Verbond. Mevrouw Fine de Leeuw kpreekt over radio en televisie". Aanvang 14.00 uur. Inl. bij mevr. Paulien van Kleef, tel. 13645. 2 maart: Kaartavond „Onze Kring" in dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat 475. Aanvang 20.00 uur. 7 maart: AROS-avond in het diensten centrum Honsbergen. Aanvang 20.00 uur. 9 maart: Bingo-avond in dienstencen trum Honsbergen. Aanvang 20.00 uur. Verenigingsavond van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Ne derland. 10 maart: Nederlands Scrabble- kampioenschap, georganiseerd door het J.O.C. te Soest, in de „Rank", Soesterbergsestraat 18. Aanvang 10.00 uur. Ledenvergadering Alg. Militaire Pen- sioenbond, afd. Soest/Baarn, te houden in „Darthuizen", Prins Hendriklaan 1. Aanvang 16.00 uur. 12 maart: Orgelconcert in de Oude Kerk door Jan Jansen. Aanvang 20.15 uur. Jaarvergadering van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, afd. Soest, in het Oranje Hotel, Burg.v Grothe- straat 70. Aanvang 14.00 uur. 13 maart: „Alles over wandkleden", in het dienstencentrum Honsbergen. Aanvang 14.00 uur. 16 maart: Kaartavond „Onze Kring", 16 maart: Kaartavond „Onze Kring", in dienstencentrum Honsbergen. Aan vang 20.00 uur. Jaarvergadering N.I.V.O.N., ih „de Rank", Soesterbergsestraat 18. Aan vang 20.00 uur. 20 maart: Ledenvergadering van de Ned. Bond van Gepensioneerden, afd. Soest, in het dienstencentrum Hons bergen, aanvang 14.30 uur. In verband met het 60 jarig bestaan v.d. Bond, wordt aan deze bijeenkomst een feestelijk tintje gegeven. Maandag 5 maart a.s. geeft het Utrechts Symfonie Orkest onder lei ding van dirigent Kees Bakels een concert in de Pauluskerk aan de Brink te Baarn, Soliste is de harpiste Ada Brussen. Uitgevoerd worden werken van Edward Elgar; George Friethrich Handel en Felix Medelssohn-Barthol- dy. De toegangsprijs is vijf gulden; voor pas-65 vier gulden en voor CJP- houders drie gulden. De start van de VOS-cursus (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) is in verband met ziekte van een van de leidsters uitgesteld tot woensdag 7 maart a.s. Maandag 5 maart a.s., aanvang 10.00 uur, wordt in het dienstencentrum Honsbergen een informatie-ochtend over de VOS-cursus belegd. Daar kunt u alles te weten komen over het hoe, wat, waar en voor wie. Belangstellen den zijn van harte welkom. Voor inlich tingen kan men terecht bij Marjan Veldhuis, telefoonnummer 19782 of bij Lidy Otto, telefoonnummer 16390. Bijeenkomst Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, met „Keukenkruiden in Natuur en Cultuur", door mevr. H. E. Caspare, in het Medisch Centrum, Nieuweweg 14. Aanvang 20.00 uur. 22 maart: Maandelijkse bijeenkomst v.d. gespreksgroep v.h. Hum. Ver bond. Aanvang 20.00 uur. Inl. bij dhr. Jan de Leede, tel. 12843. Als er iets bestaat als i het Nederlandse boek d£ in deze tijd waarin, mei kader van de aktie „bo op de markt. De auteur voorzag van deskundig werd terzijde gestaan man Jan Pelleboer; de spellen dat de winter noj Dat er in dit boek nieuws en veel wetens gen, donderdag 1 maai maart is de prijs 22,50; In het boek wordt op ta de relatie van de mens belicht. In zes hoofdsi achtereenvolgens behai ligheid"; de „economie werken en de recreati kunde"; het „weerbf .amateurweerkunde' In zijn „Ten geleide" nemend directeur van h Heizei bij Brussel, de Pien: „Waar men ook het weer wordt men geconfronteerd. Het wi rekening met de politi grenzen en behandelt v zonder onderscheid' En ook: „De auteur bl mens en beperkt zich deelte van de atmosfeei namelijk in leven, nan sfeer". „Misschien", zegt J „zult u (door het lezer het weer beter volgen alle kritiek niet op de de weervoorspellers sch Titulaer begint zijn bo vertellen over hét w< grote belangstelling en bericht van het NOS-j door zo'n slordige drie landers bekekenDan gevens over Elfsteden na „strenge winters" mers" sinds 1881 in 1 zijn. Het is misschien wat o te zeggen dat alieen al kaarten het de moeite boek aan te schaffen, rr zichten zijn geweldig in wijls hoort men nü bev maar een mooie zomer 1 De overzichten bekijkt tot de conclusie dat altijd het geval is. Ii 1891 en 1963 volgden op natte zomers. De winte koud en daarop volgde zondering een warme zo darische winter van 192 door een normale zorr zachte winter van 1975 winter van 1976 resulti warme zomers. Onder het hoofdstuk handelt Titulaer de re; verkeer, weer en luch weer boven land en b< seminslag, regenval ei gen en sneeuwval en law In 1948 viel er in één et huizen vop 3 augustus) slag; in Belgie op 24 ju bestal zelfs 242 mm. Onder het hoofdstuk wordt gesproken over het weer op de werkg bouwnijverheid, de tuin de energie, de reklam het transport; het nacl de drinkwatervoorzieni genverzekering. Bij „weer en energie" merking geplaatst van ker van het KNMI naar mogelijke noodsituatie Voor een BEDRIJFSZI

Soester Courant | 1979 | | pagina 8