,,De Mens en het Weer" door Chriet Titulaer 50 jaar geleden in Soest [CONTANT-BON bert" VAN OEST Commissieleden niet tegen combinatie funktie gemeentesekretaris/direkteur grondbedrijf Boek van de maand BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM va^RöeRhoocyt's tuintips VOOR öoe-het-feeLveRS 99 ert USO tarn VOS-cursus steld - t L. E. G. Kerkhof 38 maal „De Kleine Gids" Deze extra verlaagde prijzen gelden alleen van Donderdag 7 Maart tot en met Zaterdag 9 Maart 1 Maart 1929 Kornoeltje - winter en zomer aantrekkelijk E. G. Kerkhof Minimum 4 regels f6,00 E. G. Kerkhof 9 Soester Courant van woensdag 28 februari 1979 9 ieid! IAAT - TEL.02155-10344 27-TEL. 03463-1587 Foto Herman van Dam heeft na jarenlange re- a vele klinische en derma- tests een volkomen nieuw rgings-concept; een multi- trzorging voor de huid. Met i-preparaten kan vandaag- er voor de huid gedaan wor evatten krachtig werkende /oor de belangrijkste huid en, onafhankelijk van de be- jrmatige belastingen zonder i te compenseren. Van Dam kan men u daar vertellen. Een bezoek aan is de moeite waard. 5 maart a.s. geeft het ymfonie Orkest onder lei dirigent Kees Bakels een ie Pauluskerk aan de Brink Soliste is de harpiste Ada fitgevoerd worden werken d Elgar; George Friethrich Felix Medelssohn-Barthol- gangsprijs is vijf gulden; 1 vier gulden en voor CJP- e gulden. n de VOS-cursus (Vrouwen zich in de Samenleving) is met ziekte van een van de itgesteld tot Woensdag 7 maart a.s., aanvang 10.00 in het dienstencentrum een informatie-ochtend 5-cursus belegd. Daar kunt 'eten komen over het hoe, !n voor wie. Belangstellen- harte welkom. Voor inlich- men terecht bij Marjan lefoonnummer 19782 of bij ïlefoonnummer 16390. t Kon. Mij. voor Tuinbouw ide. met Keukenkruiden n Cultuur", door mevr. H. in het Medisch Centrum, 14. Aanvang 20.00 uur. Vlaandelijkse bijeenkomst ksgroep v.h. Hum. Ver ing 20.00 uur. Inl. bij dhr. Ie, tel. 12843. i S- i meeste huizen centraal verwarmd zijn, zijn er geen stookkanalen meer. De KNMI-man tipt daarom: Laat een rookkanaal aanleggen; schaf een olie kachel aan of koop een butagaskachel met voorraadtank. f Bij „Wonen, werken, recreatie" wor den zaken aan de orde gesteld als windwijzers, de sport, windmolens, de fotografie, het weer als spelbreker, duivenvluchten, het wadlopen, zweef vliegen, zeilen en, heel wonderlijk, óók de oorlog. Dan volgen hoofdstukken over weer kunde en het weerbedrijf. Bij „weer kunde" worden verschijnselen behan deld als rijp en sneeuw, hagel, blik sem, mist, de regenboog en wind kracht. In het hoofdstuk „weerbedrijf" wordt het een en ander verteld over het ma ken van het weerbericht, het KNMI, weersatelliet^n, de computer en de in schakeling van de computer in het weerbedrijf. Het laatste hoofdstuk van dit ruim 150 pagina's tellende boek, gaat over de amateurweerkunde; het werk van de weeramateurs, de weerprofeten en afgesloten wordt met eenaantal „volkswijsheden" zoals; „februari nat, vult schuur en korenvat" - „is mei nat, een droge juni volgt zijn pad" - „witte kerst, groene paas". Het boek telt 355 illustraties, waar van 165 in kleur. Het zal gedurende een lange periode een naslagwerk van for maat blijken te zijn. De koper zal er zeer veel plezier aan beleven. Als er iets bestaat als uitgevers-geluk, dan zou de collectieve propaganda van het Nederlandse boek daar nu wel eens van kunnen profiteren. Want uitgerekend in deze tijd waarin, meer dan ooit, iedereen bezig is met het weer, komt in het kader van de aktie „boeken van de maand" het boek „De Mens en het Weer" op de markt. De auteur is niemand minder dan Chriet Titulaer, de man die ons voorzag van deskundig commentaar bij de t.v.-beelden van de maanreizen. Hij werd terzijde gestaan en geadviseerd door een drietal waaronder radio-weer man Jan Pelleboer; de man die ons de afgelopen weken dagelijks wist te voor spellen dat de winter nog niet voorbij was. Dat er in dit boek van de maand een schat aan machtig interessant nieuws en veel wetenswaardige zaken staan, spreekt voor zich. Vanaf mor gen, donderdag 1 maart is het in de boekhandel verkrijgbaar. Tot en met 31 maart is de prijs 22,50; daarna 37,50. In het boek wordt op talloze manieren de relatie van de mens met het weer belicht. In zes hoofdstukken worden achtereenvolgens behandeld; de „vei ligheid"; de „economie"; het „wonen, werken en de recreatie"; de „weer kunde"; het „weerbedrijf" en de amateurweerkunde' In zijn „Ten geleide" zegt de waar nemend directeur van het Planetarium Heizei bij Brussel, de heer Arihand Pien: „Waar men ook heengaat, met het weer wordt men op onze aarde geconfronteerd. Het weer houdt geen rekening met de politiek vastgelegde grenzen en behandelt vriend en vijand zonder onderscheid" En ook: „De auteur blijft dicht bij de mens en beperkt zich dus tot dat ge deelte van de atmosfeer waar wij voor namelijk in leven, namelijk de tropo sfeer". „Misschien", zegt Armand Pien, „zult u (door het lezen van dit boek) het weer beter volgen en begrijpen en alle kritiek niet op de schouders van de weervoorspellers schuiven". Titulaer begint zijn boek met wat te vertellen over hèt weerbericht; de grote belangstelling ervoor (het weer bericht van het NOS-journaa! wordt door zo'n slordige drie miljoen Neder landers bekekenDan volgen wat ge gevens over Elfstedentochten, waar na „strenge winters" en „hete zo mers" sinds 1881 in kaart gebracht zijn. Het is misschien wat overtrokken om te zeggen dat alieen al voor deze twee kaarten het de moeite waard is het boek aan te schaffen, maar deze over zichten zijn geweldig interessant. Dik wijls hoort men nü beweren: „Als er maar een mooie zomer komt! De overzichten bekijkend komt men tot de conclusie dat dat lang niet altijd het geval is. In bijvoorbeeld 1891 en 1963 volgden op barre winters, natte zomers. De winter van 1941 was koud en daarop volgde, haast bij uit zondering een warme zomer. De legen darische winter van 1929 werd gevolgd door een normale zomer, terwijl de zachte winter van 1975 en de kwakkel- winter van 1976 resulteerden in zeer warme zomers. Onder het hoofdstuk „veiligheid" be handelt Titulaer de relaties weer en verkeer, weer en luchtvaart, storm weer boven land en boven zee, blik seminslag, regenval en overstromin gen en sneeuwval en lawines. In 1948 viel er in één etmaal in Voort huizen (op 3 augustus) 208 mm neer slag; in België op 24 juni 1953 in Her bestal zelfs 242 mm. Vooral Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Voor de achtendertigste keer is thans „De Kleine Gids voor de Nederlandse sociale verzekering" verschenen. Deze succesvolle en nuttige uitgave van de Vereeniging van Raden van Arbeid geeft al sinds jaar en dag praktische informatie over bijna alles in de so ciale verzekering. Verder zijn enkele hoofdstukjes over Algemene Bijstands wet, Rijksgroepsregeling werkloze werknemers, Wet Sociale Werkvoor ziening en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering opgenomen. Ook vindt men er in een duidelijk schema dat de sociale verzekerings wetten en de daarbij behorende uit voeringsorganen laat zien en een samenvattend overzicht van de sinds 1 januari j.1. geldende premies en uitkeringsbedragen. Om het geheel te completeren is een adreslijst in het boekje geplaatst, dat de adressen vermeldt van alle bij de uitvoering van de sociale verzekering betrokken instellingen. De gids is voor een gulden verkrijg baar bij elke Raad van Arbeid. Wie toezending per post wenst, moet er op rekenen dat portokosten in rekening worden gebracht. PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 Onder het hoofdstuk „economie" wordt gesproken over de invloed van het weer op de werkgelegenheid, de bouwnijverheid, de tuin- en landbouw, de energie, de reklame, de kleding, het transport; het nachtvorstgevaar, de drinkwatervoorziening en de re genverzekering. Bij „weer en energie" wordt de op merking geplaatst van een medewer ker van het KNMI naar aanleiding van mogelijke noodsituaties: Omdat de Slechts3dagen Blanke Capucijners van 20 voor 13 et. p.poud Prachtige Californische peren van 55 voor 45 et. p, pond van 30 voor 25 ct. p.poncl van 20 voor 18 ct. p. pond van 18 voor 15 ct. p. pond van 15 voor 12 ct. p. pond van 18 voor 13 ct. p. pond van 10 voor 6 ct. per pak van 35 voor 30 et. p. pond van 40 voor 34 et. p. pond van 52 voor 47 et. p.poud Extra mooie rozijnen Beste splitervvten Koopman's zelfr. bakmeel Fransche Griesmeel Geleizen groene erwten Lucifers Fijnste kwaliteit margarine Bak- en braadvet Lotus margarine Kattetongen (een heerlijk versch koekje), van 35 voor '27,5 .et. p, h. p Doesburg's jfcuu-frou van 30 voor.'24 ct. p. h. p. Zwarte gekl. en gele ballen van 17,5 voor 15 et. p. h. p. KRUIDENIERSWAREN Veenhuizerstraat 59 (hoek Hartweg) Wij hooren en bezorgen zonder pi ijsverhooging. HEIDEBRAND: Woensdagavond werd onze vrij willige brandweer gealarmeerd voor een heide brand bij Soestduinen. Het bleek dat door vonken uit een locomotief de heide brandde nabij de terreinen van de Utr. Waterleiding. Ruim 5 H.A. heide zijn verbrand. Het bosch daarbij gelegen had ook al vlam gevat, maar kon door het flinke optreden der brandweermannen nog behouden blijven. SCHOORSTEENBRAND: Woensdagmorgen ge raakte de schoorsteen van 't perceel, bewoond door den heer Rasch aan de Veenhuizerstraat in brand. De brandweer, die vlug arriveerde, wist de vlam men spoedig te blusschen. Verzekering dekt de aangerichte schade. GESLAAGD: De heer R. Schokker alhier is ge slaagd voor het doctoraal examen in de Germaan- sche taal en letterkunde (Duitsch). GEM. ARBEIDSBUREAU: Tot en met heden zijn in de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier ingeschreven plm. 300 werkloozen, wegen vorstperiode. MERKENRECHT KAUWBONBONS: Het Gerecht te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in een zaak van de Firma Wm. Wrigley Jr. Co. te Chicago, die een Nederlandsche Firma in kort geding had aangesproken wegens inbreuk op haar recht op het merk P.K. voor kauwbonbons. De Nederlandsche Fitma had n.1. ook een soort bonbons in den handel gebracht, onder het merk P.K.B. In het proces beweerde de Nederlandsche Firma dat haar merk P.K.B. een afkorting was van „Pepermunt Kauw bonbons". Het hof heeft dit verweer niet aangeno men en de Nederlandsche Firma bevolen onmiddel lijk op te houden met het gebruiken van dit merk, dat in hoofdzaak overeenstemt met het merk P.K. van de Firma Wrigley en haar veroordeeld tot betaling van 25,- aan de Firma Wrigley voor iederen dag dien zij in gebreke blijft aan het bevel van het Hof te voldoen. DE OUDE TIJD 'k Hoorde vroeger wel eens praten Van den goede oude tijd, En met klimmende verbazing Opend' ik de ooren wijd. 'k Hoorde d' ouden dan vertellen Als de strenge vorst begon, Hoe men dan met paard en wagen De rivier berijden kon. 'k Hoorde 't alles met verbazing, Zag hen ongeloovig aan, Maar sprak men dandaar is nu toch Heelemaal geen denken aan. Vroeger ja, toen had men winter, Tegenwoordig, 't vriest niet meer, En onwetend van het vroeger Nam 'k het aan, ja keer op keer. Maar toen 'k gister aan den oever Van de Lek een kijkje nam, Moest ik met verwondring staren Naar 't geen daar het ijs af kwam. Auto's, fietsen, hondekarren, Paarden, wagens en wat al, Kwamen van de overzijde Over d' ijskorst aan den wal. 't Leek wel of dit wild riviertje In een weg herschapen was, Uitgehouwen uit de rotsen Van een wit bevroren plas. 'k Ging toen bij mij zelve denken Over 't geen ik toen vernam, 'k Zag het voor mijn oog geschieden, Al dacht men dat 't nooit meer kwam. Wellicht gaan wij later spreken Van het jaar da'j niet vergeet, Toen 't vervoer in alle vormen Over zee en stroomen reed. UIT DE ADVERTENTIËN: GEZOCHT EEN ANGORA KATER ter dekking van een Angora kat. Als belooning één uit het nest. Br. bureau van dit blad. SJOELBAK EN CRICKETSPEL te koop gevraagd. Br. bureau van dit blad. GELD verkrijgbaar vanaf 50.00. Ambtenaren en soortgelijke werknemers, zónder borg. Anderen met soliede borgstelling. Geen verzekering, nóch spaar kas of andere bijkomende lasten. Lichte aflossing. Inlichtingen bij Schotanus, Stationsweg 4, Soest. Kornoelje, waarvan de Latijnse naam Cornus is, stelt weinig eisen aan de grondsoort, hetgeen hem een gemakkelijke tuinplant maakt. Het is een geslacht voornamelijk van heesters, waarvan sommige soorten uitgroeien tot kleine bo men. Tot dit geslacht behoren ook nog enkele vaste planten, maar deze zijn betrekkelijk zeldzaam. Cornus groeit zowel in de zon als in de halfscha duw. Het bekendst is wel Cornus alba, waarvan de cultivar „Sibirica" het meest aangeplant wordt. Deze heester wordt tot 3 m hoog en even breed. Hiermee moet met de aanplant wel rekening ge houden wórden. De bloemen zijn wit en weinig op vallend en verschijnen in april - mei. Het blad is groen. De voornaamste sierwaarde vormen de takken, wel ke helderrood zijn, en dus in de winter (vooral bij sneeuw) prachtig afsteken tegen de omgeving. Een fraai effect wordt bereikt door naast ^eze hees ter Cornus stolonifera „Flaviramea" te planten, welke groenachtig gele twijgen heeft en 2 m hoog wordt. Belde heesters moeten niet op te droge grond geplant worden en jaarlijks in maart flink terugsnoeien bevordert de vorming van jonge twij gen, welke de meest heldere kleur hebben. Een heel ander uiterlijk heeft Cornus mas, ofwel gele kornoelje, welke inheems is in Midden- en Zuid Europa. Bij deze heester vallen de bloemen wel op, temeer daar ze verschijnen voordat de bladeren komen; in maart - april. De bloemen staan in bundeltjes bijeen en zijn hel dergeel van kleur. De hoogte bedraagt 3-5 m. Misschien eens een al ternatief voor de overbekende Forsythia? Een soort die in heel Europa, dus ook in Neder land inheems is, is de Cornus sanguinea, hetgeen rode kornoelje betekent. Het is een struik van 3-5 m hoog en 2-3 m breed. Ook deze plant heeft te lijden van de bekende ver arming en terugdringing der wilde flora in Neder land en is dan ook niet meer zo veel voorkomend als vroeger. Hij bloeit in mei - juni met witte, vrij onopvallende bloemen, maar vormt in de na zomer purperrode bessen. Het blad is in de herfst fraai rood gekleurd en het hout is 's winters op vallend door de rode kleur. Hij wordt meestal toe gepast in (grotere) parken. Cornus kousa komt van een wat verder afgelegen plaats, namelijk China en Japan. Misschien gaat hij door de laatste ontwikkelingen in China wat vaker gebruikt worden, want het is een zeer fraaie hees ter, welke (ondanks het feit dat hij voldoende ver krijgbaar is) eigenlijk veel te weinig in tuinen toe gepast wordt. Hij wordt 4-6 m hoog en ongeveer 3 m breed. De bloemen zijn onopvallend, maar de schutbla deren onder de bloemen zijn zeer groot en room wit gekleurd, waardoor ze op grote bloemen lijken. Na de bloei verschijnen mooie op aardbeien gelij kende vruchten, welke op steeltjes staan. Het mooist komt deze heester uit als hij solitair geplant wordt. „Ik weet niet hoe we hier nu uit moeten komen. Zoals het in de raadsverga dering gegaan is, was niet prettig. Ik was verbluft. De vraag is nu, wie wil er nog directeur worden van het grondbedrijf?". Aldus luchtte de burgemeester haar gram over het verloop van de laatstgehouden raadsvergadering. In die ver gadering werd het voorstel van het college aangehouden tot wijziging van de beheersverordening op het grondbedrijf. De kwestie kwam aan de orde tijdens de vorige week donderdag gehouden vergadering van de commissie voor de financiën en het grondbedrijf. Duidelijk werd dat het toch allemaal eigenlijk berustte op een misverstand. „De raad speelde niet op de man", zoals nu gesteld werd, maar wat de burgemeester wel veronderstelde' en met haar het college. De gemeente secretaris, die benoemd had moeten worden tot direkteur van dat grond bedrijf, deelde de' opvatting van het college en had inmiddels voor de eer bedankt. De commissie voelde zich er niet erg door aangesproken. Men vond het wel vervelend, maar meer ook niet. Eigen lijk kon men de gedachte van de sekre- taris niet eens zo goed volgen. Waar het in de raad immers om ging was om het feit dat er plots, zo althans voelde de raad dat aan, sprake was van een delegatie van het benoemings recht aan burgemeester en wethou ders. En juist daar had men niet eer der over gesproken. Dat verbaasde de burgemeester weer want in de vorige raadsperiode, toen beraadslaagd was over het opvullen van de vacature ontstaan' door het vertrek van dé direkteur van gemeen tewerken, was die delegatie wel aan de orde geweest. De CD A-er Van Pop- pelen, destijds fractie-voorzitter, be aamde dat. De combinatie van direkteur-gemeen- tewerken met direkteur van het grond bedrijf vond men niet ideaal en daar om ook had men „slechts" een di rekteur van gemeentewerken ge vraagd. Dat bij een eventuele benoeming van de gemeentesekretaris tot direkteur van het grondbedrijf problemen zou den kunnen ontstaan, vond de burge meester een volkomen theoretische benadering. De raad benoemt de se cretaris; het college benoemt de diver se directeuren en voor haar was het ondekbaar dat wanneer de raad de sekretaris zou ontslaan, het college de direkteur zou „handhaven". De storm luwde toen bleek dat de commissieleden en de raad niets tegen de combinatie van de functies gemeen tesecretaris en direkteur grond bedrijf hadden: „er was niet op de man gespeeld". Het wijzigingsvoorstel komt volgende maand weer in de raad. Verwacht mag worden dat de raad zich nader ver klaart en gehoopt wordt dat de sekre taris zijn eventuele benoeming alsnog aanvaardt. Vooral Uw DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters-en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT ..Tel. Naam: Straat: Woonplaats: verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder ijummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 AB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart) Voor een BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doa-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816

Soester Courant | 1979 | | pagina 9