50 jaar geleden in Soest [CONTANT-BON 10-jarig bestaan klubhuis „De Vangrail Vlaamse dichters in Soest öoe-het-zelveRS vaARöeRhooqt's tuintips Minimum 4 regels f6,00 'twinkelen waard E. G. Kerkhof E. G. Kerkhof 8 Maart 1929 n Nel Benschop voor N.C.V.B. Soest-Zuid VOOR N atuurwandeling voor boscomplex Birkhoven Informatie-avond vereniging openbaar onderwijs Sissinghurst Castle E. G. Kerkhof 9 Soester Courant van woensdag 7 maart 1979 9 regels regels f Koningmndaan 42 Soest, Telefoon 02155 20483J? maria galland ($f\ vW Gcznnd bruin d.m.v. 1 zonticbank cn zonnehemel y Voor al Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Voor al Uw DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 DENK AAN DE ONDERTEKENING! Het „Rosarium" nog in volle glorie met muziektent. Toen een trefpunt voor Soesters; nu een parkeer terrein aan het oog onttrokken door het VVV-gebouwtje en straks misschien geheel \erdwenen \oor de nieuwbouw van het postkantoor. ADRES AAN DEN RAAD: Door verschillende bewoners van de Veenhuizerstraat is 't volgende adres aan den Raad gezonden. Aan den Raad der Gemeente Soest. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, allen bewoners aan de Veenhuizerstraat te Soest; dat zij, adressan ten, met leedgevoel hebben opgemerkt, dat het weggedeelte, genaamd „Veenhuizerstraat", gele gen tusschen het Nieuwerhoekplein en de Nieuw- straat in onbegaanbaren staat verkeert; dat het publiek hierdoor gedwongen wordt, zoo weinig mogelijk genoemd gedeelte der Veenhuizerstraat te betredendat voor ondergeteekenden in het bijzon der voor de winkeliers aan de Veenhuizerstraat hierdoor groote schade ontstaat; dat, in weerwil van de bestaande straatbelasting tot op heden geen werkzaamheden tot verbetering dezer straat wer den verricht; dat zij adressanten, den naam „Veen huizerstraat" voor genoemde weg misplaatst ach ten; dat deze naam een ongunstige klank en een onjuisten indruk voor den vreemdelingen wekt; dat ondergeteekenden in verband met de straatnamen der omgeving den naam „Regentessestraat "beter geschikt en gewenscht achten; redenen waarom adressanten zich tot Uw Edelachtbaren Raad wen den, verzoekende: het weggedeelte der Veenhuizer straat, gelegen tusschen het Nieuwerhoekplein in de Nieuwstraat ten spoedigste te verbeteren; den naam „Veenhuizerstraat" te wijzigen in „Regen tessestraat". Hetwelk doende enz. PAARD DOOD GEVALLENToen dezer dagen een gemeentelijke wagen, bespannen met een der ge meente-paarden, op de Molenstraat reed, viel het paard plotseling dood neer. Een schadepostje voor de gemeenschap. PLEZIERVLUCHTEN: Door de K.L.M. zullen in de Paaschweek weder pleziervluchten gehouden wor den te Soesterberg. Verleden jaar werden er in enkele dagen zes honderd vliegbewijzen uitgereikt. Er zal gevlogen worden vanaf Donderdag voor Paschen tot en met den tweeden Faaschdag, van 's morgens 11 tot 6 uur, met de vliegtuigen, welke op internationale lijnen gebruikt worden. NAT. BOND TEGEN REVOLUTIE: Maandag 11 Maart a.s. hoopt de afd. Soest van den Nationalen Bond tegen revolutie een vergadering te houden In de Rembrandtlaan te Soestdijk. De heer A. van Batenburg, lid van het Hoofdbestuur van de N.B. T.R. hoopt daar te spreken over het onderwerp „De Ondermijningspropaganda in Nederland'.Deze ver gadering is voor genoodigden en zijn kaarten voor hen, die belang stellen in dit werk, verkrijgbaar bi j de heeren: J. J. van Amerom, Vmkenweg 33; W. van Breukelen, Veenhuizerstraat; H. Butselaar, Noorderweg; H. van Dongen, Burg. Grothestraat; J. van der Flier, Stationsweg 12; E. de Lange, Heuvelweg3; D. L. van Peursen, Beetzlaan 45; L. J. Rasch. Veenhuizerstraat 9e; P. C. Zonneveld, Tal- malaan 22. DEPÓT VAN FRANKEERZEGELS e.d.: De wnd. Directeur van het Post- en Telegraafkantoor ver zoekt ons de aandacht erop te vestigen, dat de heer J. A. Rademaker, Laanstr. 8c, is aangewezen als depothouder van frankeerzegels enz. NIET MIS: Door de meervoudige kamer der Utrechtsche Rechtbank werd heden tegen den ingenieur C. S. van Soesterberg, 400,- boete of 160 dagen hechtenis geëischt, wegens het met zijn auto veroorzaken van lichamelijk letsel van een tuin man, die op zijn rijwiel in de richting De Bilt reed en zoodanig werd aangereden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. UIT DE RAADSVERGADERING: Rondvraag - De heer Busch vraagt hoe het thans met de plannen voor het woonwagenkamp is gesteld. Tevens vraagt spr. wat er staat te gebeuren met de vuilnisbelt. Het is hem bekend, dat het vuil met ingang van morgen wederom zal worden opgeslagen op een terrein aan den Kostverlorenweg. Spr. weet nu al wel te zeggen, aan wie bij aanbesteding de ophaling van vuilnis zal worden gegund. Tevens stelt hij aan den heer Endendijk in verband hiermee de vraag, of zijn patroon soms binnenkort wederom goedkoope mest nodig heeft. De heeft Endendijk protesteert tegen deze uitlating en noemt het een verdachtmaking van zeer laag allooi. Ook de~Voorz. protesteert tegen deze uitlating. De heer De Bruijn deelt mede, dat hem is bekend geworden, dat mijnheer Iburg Maandag met den ambtenaar Monsma, des avonds van half 10 tot half l op het gemeentehuis heeft vertoefd. Spr. vraagt of een ambtenaar gerechtigd is een gewoon burger na bureautijd in het gemeentehuis toe te laten. Het ligt volgens spr. voor de hand, wat hier moest geschie den. De noodige gegevens omtrent financiën moes ten worden verstrekt. Spr. wenscht openbaarheid en verzoekt een onderzoek naar dit geval in te stellen, hetgeen wordt toegezegd. De heer Gasille brengt B. en W. dank voor de vlugge en afdoende regeling in de watervoorziening in deze vorstperiode. De heer Doorman vraagt inlichtingen in verband met het hoogspanningsnet van 100000 volt, wat door onze gemeente zal worden gelegd, waarop door den Voorz. de noodige inlichtingen worden gegeven. Hierna sluiting. UIT DE ADVERTENTIËN WEGGELOPEN: Gelieve geen geld of goederen af te geven aan mijn weggeloopen huisvrouw, gewoond hebbende Schoutenkampweg 1, thans wonende Nieuwesteeg 72, daar door mij niets wordt vergoed of betaald. A. C. F. v. L. INWONING: Voor echtpaar zonder kinderen be staat gelegenheid tot afzonderlijke inwoning bij weduwnaar te Soestdijk. Br. fr. bur. van dit blad. JONGENS: Aan de Anker Emaille fabrieken te Soestduinen kunnen geplaatst worden jongens be neden de 18 jaar. Aanmelding dagelijks aan de fabriek. Woensdag 14 maart a.s. houdt de afdeling Soest-Zuid van de Nederland se Christen Vrouwen Bond in het ge bouw „De Rank" aan de Soesterberg- sestraat haar maandelijkse bijeen komst. Spreekster voor deze avond is mevrouw Nel Benschop die zal voor dragen uit eigen werk. Daar de jaarvergadering van 14 fe bruari j.1. door de slechte weersom standigheden niet doorging, wordt deze avond ook het huishoudelijk gedeelte behandeld. In verband daarmee is de aanvang half acht. Gasten en belang stellenden zijn van harte welkom. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Straat: Woonplaats: Tel verzoektmaal plaatsing Ondertekening Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Het verschuldigde bedrag insluiten door rr^del van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaartl Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan; advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 AB SOEST. Het clubgebouw De Vangrail Foto Herman van Dam Het I.V.N.-Eemland organiseert a.s. zondag 11 maart de maandelijkse na tuurwandeling in het boscomplex Birk hoven. Het is een zeer gevarieerd gebied en mee te nemen honden moe ten beslist aan de lijn gehouden' wor den. Deelname is vrij. Gestart wordt in verschillende groepen waarvan de eerste vertrekt om 14.00 uur en de laatste om 14.30 uur. De wandeling duurt ongeveer twee uren. Het verzamelpunt is de parkeerplaats bij de manege aan de Zandlaan, naast het pension Het Witte Huis aan deV Birkstraat. Op donderdag 8 maart a.s., aanvang 20.00 uur, wordt in restaurant „Kobus aan de Poort" te Amersfoort een informatie-avond georganiseerd door de vereniging voor openbaar onderwijs distrikt Eemland. Het eerste half uur van de avond wordt besteed aan het afwerken van enkele huishoudelijke zaken, waarna de heren Rob de Jong en Jan van den Brink een inleiding houden over het onderwerp: Werken aan wiskunde aan de basis school. De inleiders zijn werkzaam aan het Instituut Ontwikkeling Wiskunde Onderwijs van de Rijks Universiteit te Utrecht. De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Dit keer iets over een bekende tuin en wel in Engeland. Liggend in de zuid-oost hoek van Enge land; (bij Cranbrook in Kent), kan de tuin van Sissinghurst Castle tot een der mooiste van Europa worden gerekend. Het klimaat is er zeer gunstig; strenge vorst komt er weinig voor. De tuin hoort bij een kasteel, waarvan een gedeelte nog bestaat, en werd ingericht door Victoria Sackville West en haar man Sir Harold Nicolson in 1930. Na de tweede wereldoorlog begon Victoria Sackville West te experimenteren met het idee van een tuin op kleur, hetgeen inhoudt: borders, hoeken en verschil lende „tuinkamers" in nuances van één kleur. Het resultaat is werkelijk fascinerend. Zeer mooie combinaties zijn bijvoorbeeld: diep geel en oranje, vlammend rood en crème, waardoor een dergelijke geheel een heel „warm" uiterlijk krijgt Combina ties van lilaroze planten zoals iris-soorten en akeleien zijn ook heel mooi. Een van de mooiste „kamers" in deze tuin is misschien wel de „White Garden", welke zoals de naam al zegt, geheel is ingericht met witbloeiende planten en planten met zilvergrijs blad, zoals de ezelsoor (Stachys olympica), zilverbladige distel (Onorpordum), enz. Van een dergelijke beplanting gaat een grote rust uit, terwijl toch een levendig geheel ontstaan is door de verschillende bloem-, blad- en groeivormen. In het voorjaar is de „Lime Walk" de moeite waard, hier bloeien in brede borders langs een smal langwerpig gazon honderden verschillende bollen en andere voorjaars bloeiers. 's Zomers bloeien er vele soorten Clematis langs de muren. De kruidentuin is een hoofdstuk apart; hier staan alle mogelijke soorten kruiden op dusdanige wijze gerangschikt, dat het een zeer fraai geheel vormt. Allerlei verschillende geuren hangen ook boven deze tuin: Lavendel, thijm, rozemarijn enz. In tegenstelling tot veel rozentuinen is die van Sissinghurst Castle beslist niet druk en overdadig. De combinaties zijn zeer mooi en gedurende de hele zomer bloeien er verschillende soorten, waaronder ook veel klimrozen, die prachtig afsteken tegen de oude muren. In veel gevallen zijn de verschillende tuingedeeltes van elkaar gescheiden door hagen van taxus, welke zich zeer goed laten snoeien. Engelsen zijn hier overigens erg precies in; over het algemeen kan men een lineaal langs de hagen leggen. Het is zeer aan te bevelen tijdens een bezoek aan Engeland eens een dagje aan deze tuin te besteden (vanuit Londen kan men het gemakkelijk in een dag doen). Overigens zijn er in deze hoek van Engeland meer bijzondere en bezienswaardige tuinen zoals Whlsley Gardens en Kew Gardens. Dergelijke tuinen zal men in Nederland niet gauw vinden; de Engelsen zijn meesters in het maken van fraaie borders, maar ook in het onderhouden ervan. U moet namelijk het onderhoud van dergelijke tuinen en borders niet onderschatten. Mocht U geïnspi reerd door ideeën uit dergelijke tuinen Uw eigen tuin zo in willen gaan richten, dan moet U niet vergeten dat er vreselijk veel geduld voor nodig is om het gewenste effect te verkrijgen én te behou den. Afgezien van de plantenkennis die U moet vergaren. Maar het geduld en de inspanning zijn wel ruim schoots de moeite waard! Het klubhuis „De Vangrail" aan de Beetzlaan [ingang Nachtegaalweg] van de Stichting Jeugdzorg Soest bestaat op 15 maart a.s. precies tien jaar. Tien jaar klubhuiswerk is een mijlpaal waar men even stil bij staat en dat met de kinderen gevierd moet worden. Dat gebeurt in de loop van deze maand: op 10 maart met een „open-huis"; op 14 maart met een poppenkast-voorstelling; op 21 maart met spelletjes, wedstrijdjes en een voorstelling met een clown; op 28 maart met een soort stuif-es-in; op 30 maart met een lampionnenoptocht en op 31 maart 's avonds bingo. Donderdag 15 maart a.s. is het precies tien jaar geleden dat het klubhuis De Vangrail werd geopend. Er werd, zoals dat heet, „in een behoefte voorzien". Ook nu nog groeit het ledental en bovendien werden in de loop der jaren de klubhuizen „De Praatpaal" aan de Molenstraat en „Het Kruispunt" aan de Albert Cuyplaan in gebruik geno men. Bovendien beschikt de Stichting Jeugdzorg Soest over het mobiele klub huis „De Wegwijzer", waarmee men ondermeer de jeugd in het Smitsveen bereikt. Er is een uitgebreid programma voor de viering van dit lustrum opgesteld. Alle aktiviteiten vinden plaats in en vanuit „De Vangrail". Zaterdag 10 maart; „Open-Huis" van 10.00 tot 16.00 uur. Er is een doe-markt met zaken als kleien, gipsen, figuur zagen, popcorn maken, kleurwedstrijd en diverse spelletjes. Bovendien wordt er op gezette tijden een informatiefilm gedraaid. Er zijn informatiestands van de stichting zelf en van de dierenbe scherming en een boekenstand van de Evangelisatiecommissie. Ook wordt er een ballonnenwedstrijd georganiseerd. Woensdag 14 maart; aanvang 14.00 uur is er een feestmiddag voor de kinderen van 4,5 en 6 jaar. Er is een poppenkast voorstelling en verder goochelen, buik spreken enz. Woensdag 21 maart; aanvang 14.00 uur komen de kinderen van 7, 8 en 9 jaar aan de beurt. Voor hen treedt Ab van der Linden (bekend van Tita Tove naar met Flappie op. De clowns Appie en Flappie zullen zorgen voor een onvergetelijke middag. Woensdag 28 maart; aanvang 14.00 uur is het feest voor de kinderen van 10,11 en 12 jaar. De verzorging is in handen gelegd van Hans Versnel: goochelen, buikspreken, wedstrijdjes, verkleed- toestanden, parodieën enz. Vrijdag 30 maart; aanvang 20.00 uur een lampionnenoptocht voor groot en klein door Soest met medewerking van de showband en het majorettenpeloton van „De Springbokken". De lampions moeten van eigen fabrikaat zijn en de mooisten worden beloond met een leu ke prijs. Zaterdag 31 maart; aanvang 20.00 uur een bingo-avond voor ouders, omwo nenden en overige belangstellenden. Er zijn pracht prijzen te verdienen, onder andere een draagbare televisie. Tenslotte zal ook voor de oudere leden een feest georganiseerd worden. Ge zien hun grote aanval wordt dit een Op zaterdagavond 10 maart a.s. organiseert Artishock in haar sociëteit aan de Middelwijkstraat 72 een Literair Café Chantant. Deze keer komen een aantal Vlaamse dichters voorlezen uit eigen werk. Het is alweer een paar jaar geleden dat onze dichtende zuiderburen Soest bezochten. Belangstellenden herinneren zich nog Jan Berghmans en de poëziemarathon met de dichtersgroep van Lisette de Backer uit Gent. Ditmaal zijn de dichters rond het literaire tijdschrift „*fc Kofschip" te gast bij Artishock. wekelijkse rubriek „Het Brabants Ge tijdenboek". Hij publiceerde twee ge dichtenbundels: „De Hof van Heden" (1975) en „Menuet voor twee Nacht vogels" (1977). Dit jaar stelde hij samen een bloemlezing met poëzie uit noord en zuid, geselekteerd in het kader van het Jaar van het Kind: „Kinderen dromen zich een wereld". Zijn poëzietheaterproduktie „Stem men uit het dorp" verzorgde 40 voor stellingen. Veel van zijn gedichten zijn vertaald in het Frans, het Engels en het Pools. Geen revolutie prekende hekeldichters dit keer, maar warme menselijke poë zie waarop onze zuiderburen zo duide lijk patent hebben. Produktie en pre sentatie van dit literair café chantant: Ton Luiting, poëziecriticus te Hilver sum. Aanvang: 9 uur precies. Toe gang: 2,50. Leden, cjp-houders en 65+ ƒ1,50. avond in besloten sfeer. Wat er op het programma staat is te lezen op het mededelingenbord in het klubhuis „De Vangrail". Alle festiviteiten zijn gratis toeganke lijk. Eén gulden slechts wordt ge vraagd voor de „rondvaart" door Soest, welke op zaterdag a.s. 10 maart gepland is. Met een rijdende boot wordt een tocht door Soest gemaakt; vertrekpunt vanaf De Vangrail. Gedurende de feestmaand gaan de wekelijkse groepen normaal door; de woensdagmiddag-instuif komt echter te vervallen. Het muzikale gedeelte is in handen van de Hilversumse gitarist Alex Luis, Leerling van Ries de Hilster van het H'sumse Muzieklyceum. Hij speelt klassiek, modern en zuidamerikaans. Verder werken mee: Raoul M. de Puydt (35), doctor in de rechten. Hij werd in 1973 in Parijs bekroond met het Diploma en de Zilve ren Medaille „Arts, Sciences et Let tres". Hij publiceerde de eenakter „Het Verraad" en het poëtisch essay „Een Menselijke Révolutie". Zijn ge dichtenbundel „Brandenburgse Kocer- to nr. 5" verscheen in het tijdschrift Mozaiek. De Puydt is redakteur van 't Kofschip en lid van de raad van beheer van de V.W.S. en de V.V.L. Frans Cornelis (49) gaf twee bundels uit: „Een steen in de schouw" (1975) en „Avondrood" (1976). Verder publi ceerde hij in binnen- en buitenlandse tijdschriften en is initiatiefnemer van de Nationale Poëziedagen te Blanken- berge. André Polfliet (52) publiceerde in dag en weekbladen, tijdschriften en bloem lezingen en is de samensteller van de dichtbundel „Uit'de bloem gelezen". Alice van Meirvenne (66) heeft als beeldende kunstenaar aan zeer veel groeps- en individuele tentoonstel lingen meegewerkt. Zij schreef veel jeugdverzen die op muziek zijn gezet en publiceerde de dichtbundels „In zakformaat" (1967), „Klimop" (1968) en „Stille zang" (1969). In 1976 werden de bundels herdrukt. Gie Luyten Gie Luyten is werkzaam in het onder wijs en verzorgt voor de B.R.T. de Voor een BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816

Soester Courant | 1979 | | pagina 9