één toord ï- 1978 ,,La récolte du miracle" X JOH. METS I m EXCLUSIEVE AANBIEDING hateau ognac >76 mm jrdeaux ipérieur icmsma erenburg 11.95 a. Maria fes .13.95 ZONNEGLOREN s EHSEBESEaEEl wm *ik Beaujolais en Macon Loire De oogst per gebied: Medoc-Graves Sauternes Saint Emilion/ Pomerol Bourgogne Chablis Cotes du Rhone Champagne Elzas West-Duitsland Spanje Portugal Wijnprognose De Wijnen van 1978 kerngezond Delicatessen Wijnkoperij Van Weedestr. 90 Soestdijk Tel. 02155-12404 koopwaardig 1C jepel drinkbare i, van 'n goed die U nog even t bewaren. per fles 6.75 lankoop van essen flesD.VÖ ielikeur EKENHIJS :ijn in te vallen voor i vakantie. 3en als telefoniste n aanmerking, richten aan de s. J. Th. Oudemans. ectie 1e klas 1975 1976 1975 1974 1975 1976 1977 1976 1975 1976 1975 1978 istallatie 1976 1977 1976 1977 1977 1975 1976 1977 1975 1977 1977 1976 Soestor Courant van woensdag 14 maart 1979 11 Wijninformatie Ook hier was sprake van gro te paniek naarmate de zon ver stek liet gaan en de zomer maanden zonloos verstreken. Sinds 10 augustus maakte Moe der Natuur veel goed en werd de opgelopen achterstand ruimschoots teniet gedaan. Het resultaat mag gezien en ge proefd worden. Kerngezonde, typisch fruitige wijnen. De op brengst teleurstellender, kwa litatief echter zeer hoogwaar dig. Schenk straks eens bijzondere aandacht aan de Brouilly van La Chaize. Een verleidelijke openbaring. De Muscadet werd bijna drie weken later dan normaal ge oogst, alweer een bewijs van het buitengewoon karakter van deze oogst. Want normaal heet het, dat een late oogst geen goede kan zijn. Hier echter kan men spreken van een zeer ge slaagde middelmatig grote oogst. De wijn doet denken aan die van 1975. De Rosé d'Anjou heeft dit jaar dat tedere, haast vrouwelijke karakter. Fris - fruitig - speels. Langzamerhand is jaargang 1978, de oogst van „Het Mira kel" redelijk tot goed te beoor delen. Wellicht is een afgerond oordeel over de Bordeaux-wij nen van vorig jaar nog iets te vroeg, maar rond september '79 komt daarover meer duide lijkheid en inzicht. Nu al kan worden geconstateerd dat 1978 de wijnhistorie zal ingaan als een wijnjaar dat vele Franse wijnboeren slapeloze nachten heeft bezorgd. Tot aan het eind van de maand juli '78 leek op brengst en kwaliteit een com plete mislukkeling te gaan wor den. De lente van dat jaar was koud en vooral vochtig ge weest. De zomermaanden juni en juli hadden qua weertype geen bijdragen geleverd om de wijnstokken tot een voorspoe dige ontwikkeling te brengen. Grootste boosdoener: de regen die zich, soms zonder ophou den, boven Zuid-Frankrijk uit stortte. „Het mirakel" van 1978 openbaarde zich na 1 augustus. Moeder Natuur had iets goed te maken met de om zon sme kende Franse wijnboeren. En er kwam zon. Dag in - dag uit. Optimisme verdreef het begrij pelijke pessimisme en wat de kwaliteit van de wijnen betreft durft men nu al te spreken over een redelijk tot goed wijnjaar. Kwantitatief heeft het lange uitblijven van de zon konse- kwenties. Wat opbrengst be treft is er nauwelijks een Fran se wijnboer te vinden die een gemiddelde oogst heeft ge haald, en dus zal er voor de jaargang 1978 straks meer moeten worden neergeteld. Na een winterse lente, een he te, zonnige zomer en herfst, met bijzonder weinig neerslag, werd een gezonde oogst binnen gehaald. Jaargang 1978 zal hier zeker gaan behoren tot een van de betere jaren van de laatste tijd. Kerngezond, maar geen spoor dit jaar van de Pourriture No- ble, de edele schimmel die de wijn zijn specifieke karakter geeft. Edele Liquoreux-wijnen, doch nauwelijks een te proeven „roti". Na een verwoestende nacht vorst op 16 april '78 was de oogstverwachting klein. Pas na lli juli kwam er zonnig en warm weer. Redelijk rende ment in de opbrengst, erg mooie tot excellente wijnen. Sommige dorpen startten de oogst pas op 10 oktober. Een druf, want het risico van regen wordt dan met de dag groter. Deze durf werd beloond, want het bleef droog en warm. De eerste veilingen gaven rekord- prijzen te zien, een bewijs dat de kenners de 78-ers zeer hoog achten. Algemene verwach ting: soepele wijnen die rede lijk snel drinkbaar zullen zijn. Alleen de heuvels, waar de Grand Cru wordt genomen, ge ven een flinke opbrengst te zien. In de vallei, waar de gewoneChablis werd ge oogst was het rendement bijna de helft van het normale. Kwa litatief een zeer groot jaar, zeer rijk aan vaste stoffen. Zu ren en alcohol goed in even wicht. De droge noordwestenwind in het zuidoosten van Frankrijk heeft, samen met de zon, hier wonderen verricht. Overal in de vallei gezonde, sterke wij nen. Met enig geduld zullen vooral de Chateauneuf du Pa- pe, Gigondas, Hermitage en Crozes Hermitage bijzonder mooi worden. Hier spreekt men van een rampjaar. De hoeveelheid die geoogst werd is maar liefst lf0°7o lager dan de gemiddel de oogst. De late herfstzon heeft de kwaliteit tenslotte toch nog redelijk gemaakt. Vast staat echter dat de prijzen van Champagne snel en sterk zul len stijgen. Normaal is de oogst in dit ge bied binnen rond de le novem ber. Ook hier lag de natuur ver achter op het normale schema. De opbrengst is er een die bijna op de helft van het normale neer komt. Bijna niet in de Muscat, zuinigjes in de Gewürztraminer. De kwa liteit van de Riesling is goed, de opbrengst minder slecht. Evenals in 1977 ook van 1978 maar geen wonderen verwach ten. Topkwaliteit is spaarzaam aanwezig en kostbaar van prijs. In het Noorden een late oogst, goed tot zeer goed van kwali teit (Rioja), maar ook alweer minder dan normaal. In Zuid- Spanje wijnen met karakter, vol en stevig, slechts iets min der geoogst. In de Duoro-vallqi werden iets later dan normaal fijne gecon centreerde wijnen geoogst. Port - Vinho Verde en alle ta felwijnen zullen goed zijn. Ook hier weer: kleine hoeveel heden. Het afgelopen jaar valt in kwa litatief opzicht dan toch royaal mee. Als u straks zich aan een wijnproeverij waagt let dan vooral eens op de mogelijk te zurige smaak. Dit zou er op kunnen wijzen dat men voorzichtigheidshalve te vroeg heeft geoogst, terwijl kwaliteit '78 juist te vinden is bij wijnen afkomstig van een late oogst. Krijgt u de kans nu al '78-ers aan te schaffen dan snel be sluiten. Goede wijn zal weke lijks duurder worden. De oogst 1978 is nu erg goed te beoordelen. De wijnen die op korte termijn gebotteld kunnen worden hebben wij zojuist zeer aandachtig geproefd. Slechts vier van de tien cuvées moesten wij op kwaliteit afkeuren. Alle andere zijn prachtig - uiterst vol en stevig, goed voor opleg en ook nü al erg lekker. Voor de Bordeaux-wijnen is het nog wat te vroeg om U al een aanbieding te doen, temeer, daar de prijzen in dit gebied wat aan de hoge kant lijken voor de eerste 1978ers. In september a.s. zullen wij U hiervoor een zeer voordelige aanbieding doen - het koopklimaat voor Bordeaux is dan meestal het gunstigst. SPECIALE VOORKOOPCONDITIES: Omdat al deze wijnen op dit moment nog op het fust verblijven, zal de aflevering even op zich laten wach ten. Omstreeks de maand april zal evenwel alles voor uitlevering gereed zijn, zodat wij U tóch op korte termijn kunnen leveren. GARANTIE - Wij garanderen deze prachtige 1978ers op zuiverheid en onbetwiste herkomst. Alle wijnen wérden door ons eerst geproefd. De botteling vindt onder onze verantwoordelijkheid plaats. BETALING - Ondanks het feit dat wij U de verkoop prijs zullen berekenen, zal verrekening pas plaats vinden bij aflevering van de wijnen, dus omstreeks april a.s. 1978 CÖTES DU VENTOUX Appellation Contrölée Van het bekende huis Alain Perraud, gebotteld in de speciale opleg-fles, die zich gemakkelijk laat stapelen. Fijne dieppurperen wijn, met een wonder mooi fruitig bouquet. Iets van het vulkanisch gesteente van de Ventoux bespeurt U in de fijne, lange afdronk. Opleg tot 1983. Drinkbaar nü. Per fles normaal f5,75 Voorverkoopprijsf 5,25 1978 MACON ROUGE Appellation Contrölée Maison Alain Perraud, bouteille spé ciale. Pittig, puntig, speels en licht kruidig, een prettig glas wijn. Hierin proeft de warme najèarszon van 1978 terug! Opleg tot 1984. Drinkbaar nü. Per fles normaal f9,45 Voorverkoopprijsf8,75 1978 GIGONDES CHATEAU ANDRÉ Appellation Contrölée Alain Perraud, bouteille spéciale. Evenals de zo succesvolle 1976er van dit huis, is ook deze '78 vol van een raadselachtig mooie kruidigheid, die men alleen in de hoge hellingen van Gigondas terugvindt. Opleg tot 1990. Drinkbaar nü/1980. Per fles normaal f 14,95 Voorverkoopprijsf 13,75 ff. 1978 CHATEAU DE LA CHAIZE- BROUILLY Appellation Contrölée Mise du Chateau Hierover hoeven wij U niet veel te ver tellen - natuurlijk is Beaujolais-Grand- Cru in optima forma. Voortreffelijk, vooral als U van uitbundige, rijk geurende wijn houdt. Opleg tot 1985. Drinkbaar nü Per fles normaal f 13,75 Voorverkoop prijs f 12,75 1978 DOMAINE BRISSON- MORGON Appellation Contrölée. Mise du Domaine. Ook op dit domein werd een zeer groot gewas geoogst. Jammer dat het niet veel is, want net als in 1976 zal deze oogst in een ommezien verkocht zijn Nu kan het nog! Lekker stevig, ge spierd en toch frivool in de neus - een klassiek geslaagde Morgon. Opleg tot 1988. Drinkbaar nü. Per fles normaal f 15,95 Voorverkoopprijsf 14,65 1978 CHATEAUNEUF DU PAPE Appellation Contrölée. Maison Alain Perraud, bouteille spéciale. Vurige, kruidige, volle wijn. Een wijn die de mond vult, waarvan de geuren minutenlang blijven boeien. Een groot jaar. Opleg tot 1995. Drinkbaar niet voor 1983. Per fles normaal f 15,45 Voorverkoop prijs

Soester Courant | 1979 | | pagina 11