VVV nieuws Jan Leijendekker nationaal scrabble-kampioen 1979 Hoogste prioriteit afronding complex Bosstraat-Oost iscepIer Studio Karla KarwoeziK k Knappe organisatie van letter- en woordenfestival Bewoners Honsbergen aan de scrabble Sportvoorzieningen Vleesverkoop Goud-Zilver-Brons Kampioen lid van VARA-team Top-tien Senioren Vergadering deelnemers sportstichting Snelheidskontrole OPEN HUIS gezichts- en lichaamsverzorging voorde vrouw Glaasje op - Een goede kast of wandmeubel is in de eerste plaats funktioneel. Maar óók een verfraaiing van uw interieur. Of een separatie tussen verschillende ruimten. Een goede kast kunt u vaak indelen zoals u zelf wilt. Zo krijgt zo'n meubel iets persoonlijks. De Scepter biedt u een werkelijk grote keus in wandmeubelen. Van klassiek tot modern. Komt u maar eens kijken. 13 Soester Courant van woensdag 14 maart 1979 13 Op dinsdag 20 maart kunt u kijken naar het Kabaret van Ivo de Wijs ..Formule 2". Het kabaret wordt gegeven in theater 't Spant te Bussum met vaart en vuur werk en een race tegen het uurwerk. Ivo de Wijs, Marnix Kappers en Pie- ter Nieuwint gaan in hoog tempo over het toneel. Prijzen 14,50; 11,50; 10,-pas 65/CJP. I Aanvang 20.00 uur. i Op do. 22 maart is er in 't Spant te Bussum een Avondconcert. De van oor sprong Russische pianist Youri Egorov en onze eigen violiste Emmy Verhey brengen tijdens dit avondvullend con- eert een programma rond werk van Brahms, Schubert en Beethoven. Prijs I 10,-, aanvang 20.00 uur. Op zo. 18 maart komt in de Flint te Amersfoort het blijspel Céline met o.a. Mary Dresselhuys. Het is een extra i voorstelling, in eerste instantie t.b.v. de uitgelote abonnementhouders. Cé line is ook op 24 en 25 maart in de Flint. Prijzen 20,-; pas 65/CJP 16.-, aanvang 20.15 uur. Op zo. 18 maa.rt komt in de Flint, stadshal te Amersfoort een popconcert Flairck met geheel eigen geluid, inspi- ratiebronnen zijn de pop. de jazz en de klassieke muziek. Weer eens iets an.- ders dan een disco-sound. Entree 10.-; pas 65/CJP 7,50. aan vang 20.15 uur. In de Blauwe Zaal van de Stadsschouw burg te Utrecht speelt op wo. 14 en do. 15 maart de Kollektief Internatio nale Nieuwe Scene: „En God schiep de vrouw... voor keuken, bed en baas". Aanvang 20.30 uur. Kaarten 9,-; pas 65/CJP 5,-, vanaf 6 da gen tevoren aan de kassa van 10-14 uur; tel. 11-14 uur onder nr. 030-310241. Op vr. 16 en za. 17 maart brengt Theaterunie het stuk „Nachtrit" met Huib Broos. Linda van Dijck, Marja Habraken, Cor van Rijn e.v.a. In Nachtrit speelt alles zich af binnen het gesloten wereldje van de A'damse taxichauffeurs. In de Blauwe Zaal te Utrecht. Aanvang 20.30 uur. Kaarten ƒ9.-; pas 65/CJP 5.-. Het Ned. Dans Theater bestaat 20 jaar en geeft op za. 17 maart een uit voering van „Ariadne" met choreogra fie Jiri Kylian. een voor-première met „Memoires of the Body". Choreografie en muziek-collage Hans van Manen en „Symfonie In D" ook de choreografie van Jiri Kylian. m.m.v. de leerlingen van de dansvakopleiding van het Ko ninklijk Conservatorium. In de Stads schouwburg te Utrecht. Prijzen 5.- t/'m 15.-. Aanvang 20.00 uur. Van 1 maart t/m 29 april wordt in het Museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam de schitterende tentoon- stelling.„Goden en Farao's" gehouden. De Egyptische kunstwerken hiervoor zijn afkomstig uit de musea van Caïro en Alexandrië. Men kan tevens nog nooit eerder buiten Egypte getoonde juwelen uit het graf van Toetanchamon bekijken. Er zijn voordelige trein-toe- gangsbiljetten op vele stations ver krijgbaar. Voor verdere inlichtingen verwijzen we u naar ons kantoor. Op do. 29 maart geeft het Inst. voor Natuurbeschermingseducatie een al gemene avond voor leden, donateurs en belangstellenden in de Open Hof, Veenbesstraat 2 te Soest. De heer Nijkamp uit Den Haag zal een lezing houden met als titel: ..Met kinderen naar'buiten". Aanvang 19.45 uur. toegang gratis. De Stichting Dichterskring komt op 16 maart in theater Appelmarkt 14. om te lezen uit hun werk met dichters uit eigen kring en uit het publiek. Kri tiek mag worden geleverd. Na de pau ze is er discussie o.l.v. Gerard Ver- wey. De foyer is open om 19.30 uur. Entree 3,25; CJP 1,75. Op za. 17 maart is er in de Flint, Stadshal te Amersfoort een jubileum concert van het Kon. Amersfoorts Mu ziekvereniging i.s.m. Gemengd Zang koor Catilene. Gespeeld worden wer ken uit de operette „Die Blume von Hawaï", een populair programma o.l.v. A. C. van Hoek, met koper-kla rinet kwartet en de dixielandformatie van het K.A.M.V. een selectie van Friese volksliedjes. Entree 5,-, Pas 65/CJP 3,50. aanvang 20.00 uur. Poppentheater Toermalijn aan de kop pelpoort te Amersfoort geeft op 17 maart een voorstelling van „Joeri en de kleine draak" voor kinderen vanaf 5 jaar. Entree 4.-. inkl. koffie of limonade. Aanvang 11 en 15 uur. Op di. 20 maart is er een Symfonie concert van het Utrechts Symfonie Orkest. Gespeeld worden o.a. werken van Mozart. Beethoven en Tsjaikows- ki. Dirigent Frans Paul Dekker, m.m.v. Herman Krebbers - viool. En tree 11,-. pas 65. 8,-; CJP 5.-. Het concert wordt gegeven in de Flint, Stadshal te Amersfoort om 20.15 uur. De Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde, afd. Soest op di. 20 maart een lezing over „Keukenkruiden in Natuur en Cultuur, door mevr. H. E. Caspare. De lezing wordt gehouden in het ge bouw van het Medisch Centrum aan de Nieuweweg 14 te Soest. Aanvang 20.00 uur. Op do. 22 maart speelt Jaak Visse naken het toneelstuk „Dood van een -Jager" van Rolf Hochhuth in de Speeldoos te Baarn. De regie is van Lodewijk de Bier. Toegang 5.-; pas 65/ CJP 4,-. Aanvang 20.30 uur. Op do. 15 maart draait Artishock de film „Le Diable Probalement" van Bresson. De film wordt gedraaid in de Middel wijkstraat 72 te Soest. Op 13 april speelt het Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kerstjes in het Concertgebouw de „Mattheus Passion". Aanvang 19.00 uur. Tobt u nog steeds over een kado? De Soester kadobon is de oplossing. Ze zijn er van 5.- t/m 25,- en te verkrijgen bij de Rabobanken en het VVV-kantoor, Morgen, donderdagmiddag om twee uur. zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatshebben aan alle houdei7 van kaarten. „Scrabble is een woordenspel voor 2, 3 of vier spelers. Het doel van het spel is het vormen van op elkaar aansluitende woorden, zoals gebruikelijk is bij kruiswoordpuzzles. Hiertoe worden de letterblokjes, welke ieder een eigen pun- tenwaarde hebben, op het speelbord geplaatst. De winnaar is die speler, die door een zo goed mogelijk gebruik te maken van de waarde der letters en van de premie-waarde der vakjes op het bord, het hoogste aantal punten weet te ver zamelen. Het totaal aantal punten kan lopen van 500 tot 700 of meer. Dit hangt af van de bedrevenheid van de spelers. Ned. kampioenschappen scrabble junioren 1979 1. A. van Gelderen 979 punten 2. H. van Willigen 943 punten 3. E. Spiegel 837 punten Tot zover de algemene beginselver klaring die aan de binnenzijde van ieder scrabble-spel is terug te vin den. Voor de bijna 150 fanatieke be oefenaren van deze speelse denksport, die zaterdag in de grote zaal van De Rank aan de nationale scrabble-kam- pioenschappen 1979 deelnamen, blijft het vooralsnog een raadsel hoe de uit vinder en uitgever van dit steeds po pulairder wordende spel er in blijven volharden dat scores tot getallen tus sen 500 en 700 kunnen lopen. Op slechts twee uitzonderingen na werden ze tij dens dit kampioenschap niet geno teerd. maar daarover straks meer. Het Jongeren Ontmoetings Centrum (JOC) van de Gereformeerde Kerk Soest-Zuid verdient een groot compli ment voor de even soepele als zake lijke wijze waarop deze kampioen schappen werden georganiseerd. Er is in het verleden nog wel eens een beetje smalend over de waarde van dit kampioenschap gesproken. Men beschouwde het als een Soester onder-onsje en vond het predikaat na tionaal kampioenschap zeer overtrok ken. Het is zeker en uitsluitend aan de Soester J.O.C. te danken dat dit kampioenschap boven de regio is uit getild. Met uitzondering van de Noor delijke provincies was geheel Neder land tijdens de woorden- en letterslag vertegenwoordigd. We noteerden o.a. inschrijvingen uit Weert, Gouda, Be verwijk, Weesp, Giessen en Almelo, tal van andere plaatsen buiten de pro vincie Utrecht. Al of niet met scrab- ble-dozen gewapend werd in de vroege ochtenduren door velen de lange reis naar Soest ondernomen. Rond de klok van 10 uur gaf de J.O.C.- voorzitter het officiële startsein voor de eerste speelronde en vanaf dat ogenblik had de grote zaal van De Rank veel weg van een uit zijn krach ten gegroeide examenklas waarin da mes en heren, oud en jong aan vrij willige beproevingen werden blootge steld. In taalkundig opzicht ging men veel en soms langdurig met een niet altijd door deskundigheid overtuigende jury in debat. De Weespenaar Hans de Graaff bijvoorbeeld had er ruim een kwartier voor nodig alvorens het woord „overwerkende" in genade was aangenomen. Menigmaal hebben vele deelnemers zich in tijdelijke boosheid afgewend van hun anders zo trouwe gids en voor lichter: de heer van Dale. Deze steeds omvangrijker wordende heer had woor den als quo - qui - quod niet in zijn papieren bagage mee gevoerd, het geen hem en de jury zeer duidelijk niet in dank werd afgenomen. Grote uitkomst bracht in sommige gevallen het bescheiden woordje ,,sa", waarvoor u als betekenis, ook weer volgens de heer van Dale, uitroep van verwondering en ongeduld mag invullen. Een even spannend als leer zaam dagje dus. Na de eerste ronde werd het voor velen in J.O.S. „scrab- ble-bar" nabeschouwen, en kansbere keningen maken voor de verdere mo gelijkheden van de dag. Optimisten en pessimisten zetten zich na het vroe ge middaguur achter de borden en op nieuw was de spanning te snijden. Ronald Bolwijn, een 17-jarige scholier van het Farelcollege te Amersfoort kreeg met Jan Leijendekker de handen op elkaar nadat bekend was gemaakt dat beiden in één partij 501 punten hadden gescoord. Naar later zou blij ken de rekordopbrengst van de dag. Beiden kwamen in de finale tegen el kaar uit. Ronald Bolwijn begon zijn derde en laatste ronde met een puntentotaal van 869, zijn tegenstander Jan Leijen dekker had er slechts drie meer ver gaard, en vertrok met een totaal van 872. Naast dit 2-tal opereerde titel verdediger J. Mijne. In de eerste ron de met een score van 477 punten voor treffelijk van start gegaan, de tweede ronde iets terug gevallen, maar toch altijd met een puntentotaal dat de bei de finalisten allerminst zeker van hun zaak deed zijn. Jong geleerd... Foto Herman van Dam Jan Leijendekker, kampioen 1979, is niet alleen regelmatig mede- werker aan de Soester Courant, maar maakt ook deel uit van het VARA-SCRABBLE-team dat dit jaar bestond uit de heren W. Bos boom Koning Klant) en zijn collega Hans de Graaf Bierbrauer. Blijkens de uitslag bevinden de heren wat scrabble betreft zich op bekend terrein. Jan Leijendekker veroverde het kampioenschap, Wim Bosboom werd uitgeroepen tot Se ronde-winnaar. Hans de Graaf Bierbrauer legde op de 10e plaats in het eindklassement be slag. Een resultaat dat een van de toeschouwers deed opmer ken: „ze kunnen bij de VARA toch nog meer dan ruzie maken Oud gedaan. Foto Herman van Dam Enkele bewoners van de bejaardenflat Honsbergen behoorden tij dens deze kampioenschap tot de deelnemers en deelneemsters. De oudst-aanwezige, 78 jaar, deed JOC-voorzitter Faas de toezeg ging volgend jaar deel te nemen met een veteranenteam. Binnen afzienbare tijd gaan de veteranen iedere zaterdagavond in trai ning om straks op in het oog lopende resultaten te kunnen bogen. De toezegging leverde een gigantische doos bonbons op waarmee het Honsbergen-team voorlopig wel zoet zal zijn. De ex-kampioen heeft met alle sportie ve listen en lagen er aan gewerkt zijn titel opnieuw te prolongeren. Hal verwege de partij leek hij in zijn op zet te zullen slagen. Na twaalf beur ten was een puntentotaal van bijna 390 bereikt. Naaste concurrenten Jan Leijendekker en Ronald Bolwijn had den het respectievelijk tot een schame le uitkomst van 187 en 112 gebracht. Hoe grillig de formule van scrabble is werd in de ontknoping van de fi nale-partijen duidelijk. Jan Mijne kwam in zijn partij niet verder dan een zeer verdienstelijke 416 score, het geen hem later in het eindklassement een fraaie derde plaats opleverde. De misère eri wedstrijdzenuwen ble ven Ronald Bolwijn ook in het verdere verloop van de wedstrijd tegen Jan Leijendekker achtervolgen. Te laat kwam hij tot de ontdekking dat zijn defensieve tactiek tot mislukken ge doemd was en zijn schamele 260 score was uiteindelijk zelfs niet voldoende om bij de top-tien van dit kampioen schap te eindigen. De uiteindelijke kampioen 1979, Jan Leijendekker, kon in zijn finale-partij evenmin imponeren en bracht met even veel geluk als kunst en vlieg werk zijn totaal in deze ontmoeting op 391. Elders in de zaal was het mevrouw Gerbrand die na zeer regelmatige sco res in de eerste en tweede ronde haar opmars naar de titel voortzette. Na telling van de punten uit drie ronden bleek zij echter 25 punten op nr. 1 Jan Leijendekker tekort te komen. Felicitaties - een fraaie beker - bloe men en vele flessen geestrijk vocht waren de beloning voor de nieuwe kampioen en ook de lager geklasseer- den in de top tien van deze kampi oenschappen gingen met vele geschen ken en de mededeling dat er in 1980 revanche zal worden genomen huis waarts. Toeschouwer Ned. Scrabble-kampioenschappen 1979: Maandag 19 maart, 's avonds om 8 uur, vindt in het restaurant van het Soester Natuurbad een vergadering van aan gesloten deelnemers Stichting Licha melijke Opvoeding en Sport plaats. Op de agenda staan ondermeer de volgen de onderwerpen: Notitie inzake sport- akkommodaties in de gemeente Soest en vaststelling begroting 1979. Op de Stadhouderslaan werd geduren de twee en een half uur een snelheids controle gehouden. 429 Voertuigen passeerden de radarapparatuur van de politie en het leverde de hoge score van 9% (38) te hardrijders op. De hoogst gemeten snelheid was 95 km p/u in plaats van de toegestane 50 km. A.s. maandag 19 maart, aanvang 20.00 uur, wordt in het restaurant van het Soester Natuurbad een deelnemersvergadering gehouden van de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest. Het gaat in feite om de vaststelling van de begroting voor het nu lopende jaar. Die begroting werd vorig jaar reeds goedgekeurd echter onder voorbehoud dat alsnog de lasten van de eerder geplande investering van 1.150.000 gulden voor de sport door de raad in de begroting zouden worden opgenomen. Dat gebeurde niet om vele redenen en derhalve moet de begroting van de sportstichting alsnog goedgekeurd worden. Dat staat a.s. maandag te gebeuren, maar daarvoor wordt eerst een geheel nieuwe notitie besproken die werd opgesteld over de sportakkommodaties in de gemeente. In deze notitie wordt hoogste prioriteit toegekend aan de afronding van het sportpark Bosstraat-Oost [in gebruik bij de Sportorganisatie Soest].Dat betekent afronding in de periode 1978-1982. Daarnaast moet aan de Henr. Blaeckweg voor 1981 het aantal verharde speelvelden voor de handbalvereniging BDC worden uitgebreid. In de notitie wordt gesteld dat in het gemeentelijk sportbeleid vooralsnog het akkommodatiebeleid een centrale plaats inneemt. De gemeentelijke taak wordt als volgt geformuleerd: „het blijven ontwikkelen van een op de behoeften afgestemd voorzieningen be leid, waarbij de grondgedachte is dat een gericht aanbod van akkommoda- ties voorwaarde vormt voor de partici patie van de burgers aan allerlei akti- viteiten". De investeringsbehoefte spitst zich volgens de notitie toe op: afronding sportpark Bosstraat-Oost; uitbreiding verharde handbalvelden realisering van combinatie sporthal/ zwembad; realisering sportgebouw in Soesterberg; uitbreiding van het ten nispark Schrikslaan en de aanleg van een sportveldencomplex. Wat dit laatste complex betreft gaat het om een ruimtelijke reservering, zonder nadere aanduiding wie het complex gaat gebruiken. De uitbrei ding van het tennispark aan de Schrikslaan staat en valt met de even tuele realisatie van een tennishal; een plan dat door de LTC-Soest is ontwik keld. De afronding van het complex Bos straat-Oost betreft voetbalvelden en een atletiekakkommodatie. Het houdt tevens in dat de honkballers dit sport park zullen verlaten en voor hen aan de Ferd. Huijcklaan een nieuwe akkom- modatie wordt aangelegd. Daarvoor is beschikbaar het oude complex van de voetbalvereniging WZ. Wat de prioriteit betreft wordt in de notitie opgemerkt dat het onverant woord is het complex te laten gebrui ken zoals dat nu gebeurd. „Het leden tal van „Soest" is aanmerkelijk hoger dan op grond van de bespelingscapaci teit van de grasmat kan worden toege staan". Het onderhoud is nu tot het maximum opgevoerd waardoor het thans onontkoombaar is dat bij hand having van de huidige situatie de algemene toestand van de speelvelden verslechtert. De indertijd gepleegde investeringen zijn onverantwoord bij continuering van de huidige bespeling. Er moet volgens de notitie wat aan gedaan worden en daarvoor staan drie wegen open: 1. uitbreiding van het sportpark; 2. het treffen van over gangsmaatregelen, gericht op een de finitieve oplossing en 3. een van over heidswege opgelegde ledenstop en het geleidelijk terugdringen van het leden bestand tot een in relatie met de akkommodatie aanvaardbare om vang. gediplomeerd schoonheidsspecialiste Telefoon 02155 - 20488. Met ingang van dinsdag 20 maart a.s. zijn wij van de Koninginnelaan 42 verhuisd naar BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 25 tevens houden wij dïe dag van 14.00 tot 15.30 uur. U bent van harte welkom KARLA KARWOCZIK „Uitbreiding" ligt voor de hand en werd ook opgenomen in de nota „Sport- voorzieningen 1978", uitgebracht vorig jaar februari. De uitvoering zou gefa seerd moeten gebeuren en dat wordt thans onderzocht. De fasering houdt min of meer een overgangsmaatregel in en daarbij wordt voorgesteld een samenwerking met SEC, de gebruiker van het com plex Bosstraat-West. In hoeverre dat organisatorisch mogelijk is, moet ook nog bekeken worden. Aan een van overheidswege ingevoer de ledenstop denkt men vooralsnog niet; het zou niet kloppen met het gemeentelijk sportbeleid. Handbal Het aanleggen van een aantal verhar de speelvelden voor de handbalvereni ging BDC is noodzakelijk voor het veilig stellen van de wedstrijdsport. Het aantal teams dat BDC wekelijks in het veld brengt is 25 en daarvan spelen er door elkaar genomen steeds twaalf thuis. Het gaat om het zevenhandbal, sterk gestimuleerd door het zaalhandbal, dat een grote vlucht heeft genomen. Deze tak van sport wordt op verharde speel velden gespeeld. Als uitvloeisel van het beleid van de landelijke bonden is, na een overgangsperiode en geleidelijke ontwikkeling van meerdere jaren, met ingang van het seizoen 1980-1981 deel name aan officiële wedstrijden uitslui tend op verharde velden toegestaan. Vandaar moet de aanleg van verharde velden (er is nu één verhard veld) voor 1981 rond zijn. Sporthal/zwembad De behoefte aan een tweede sporthal in Soest wordt aan de hand van ledenaan tallen, teams, wedstrijdduur en trai ningsuren aangetoond. Het gaat daar bij om de specifieke zaalsporten als badminton, basketbal, volleybal, zaal korfbal en zaalhandbal. Opgemerkt wordt ook dat hockey en voetbal niet weg te redeneren zaalsporten gewor den zijn. Wat het zwembad betreft wordt gesteld dat de wedstrijdsport „in hoofdzaak in de winterperiode plaatsvindt" en dat de zwemvereniging De Duinkikkers met 273 leden voor wedstrijden moet uitwijken naar het zwembad van Baarn. De wenselijkheid van een vol waardige zweminrichting is uit sport- overwegingen zeer gewenst. Onderzocht wordt momenteel ook hoe levensvatbaar het particulier initiatief is om in Soesterberg een overdekt sportgebouw te plaatsen. Tennis Tenslotte tennis. De LTC Soest heeft 638 leden en een wachtlijst van 250 man. Men beschikt over acht tennis banen en uitgaande van een bespe lingsnorm van een buitenbaan op 70 le den, betekent dat dat er 4 a 5 banen te weinig zijn. Men wacht echter op het resultaat van de onderhandelingen die lopen om op het complex een tennishal te bouwen, waardoor de aanleg van buitenbanen zou komen te vervallen. Een rijverbod in verband met drank gebruik kregen in het afgelopen wee kend de 25-jarige M. v. B. uit Soest en de 24-jarige M. K. uit Amersfoort. Van B. werd op de Albert Cuyplaan gecontroleerd; K. op de Amersfoortse- straat te Soesterberg. K. deed een poging de controle te ont lopen door het terrein van Zon en Schild op te rijden. De politie hield hem daar staande, waarna K. zowel de blaas- als bloedproef weigerde. 1. Jan Leijendekker gem. per partij: hoogste score 2. Mevr. Gerbrand 3. Dhr. J. Mijne 4. Mevr. A. A. Takmuis 5. Mevr. D. Lakmaken 6. Mevr. L. Pieneman 7. Dhr. P. Faas 8. Mevr. M. de Reijns 9. Mevr. J. Korstens 10. Dhr. H. de Graaf Bierbrauer 1263 punten 421 punten 502 punten 1238 punten 1236 punten 1227 punten 1182 punten 1177 punten 1161 punten 1157 punten 1143 punten 1139 punten Foto Herman van Dam Een overzicht van de ,,scrabble-zaal" in De Rank tijdens de Nederlandse kampioenschappen Geuzenweg 45a, HILVERSUM, Ferdinand Huycklaan 48, BAARN

Soester Courant | 1979 | | pagina 13