Service en vakmanschap voorop bij „Auto Smeeing" sdingen g van maart Soester Courant van woensdag 14 maart 1979 15 Precies een dozijn jaar geleden voor jaar 1967 - werd op een klein stukje grond aan de Korte Brinkweg, waar al vele tientallen jaren Smederij van de Kooy gevestigd is, de basis gelegd voor het automobielbedrijf dat nu in Soest en wijde omgeving bekendheid geniet als „AUTO SMEEING In die twaalf jaar is er heel wat veranderd. De nauwelijks twintig vierkante metertjes - je kon er je k. niet keren - zijn verledentijd. Het mo derne bedrijfspand aan de Konings weg nummer 11^, een fiks stuk eigen tijdse realiteit. Met het oog op de start van de tweede fase van de plannen die in '74 op de tekentafel gestalte kregen, na het uit spreken van gedachten en talloze ge sprekken, brachten wij een bezoek aan het bedrijf. Directeur/eigenaar Jan Smeeing - van huis uit duidelijk geen groot ver teller zit toch snel op de juiste golf lengte als blijkt dat we niet gekomen zijn voor een Peyton Place-story, maar de lezers eens kennis willen la ten maken met een Soester klein- maar-fijn automobielbedrijf. Lekker sleutelen Planning, efficiency en nog 'een aantal van die termen die in een modern bedrijf dat zichzelf respecteert schering-en-inslag zijn, lapte automonteur Jan Smeeing in '67 gevoeglijk aan zijn werkschoen. ,,Ik was toen al - en dat ben ik nog steeds - stapelgek op motorfietsen en automobielen. Hun techniek trok me als jochie al enorm aan. Dat is dan ook de enige reden dat ik me met hun bin nenste bezig ben gaan hou den". Op de kop af twee jaar werkte hij in die eenmanszaak aan de Korte Brinkweg. Voor een buitenstaander lijkt zo'n be drijfje een vervelend en eento nig geheel. Maar voor iemand die min-of-meer bezeten is van techniek en naast het houden van zijn vrouw dolverliefd is op sleutelen, heerst daar een atmosfeer die werkelijk niets te wensen over laat. De allereerste reparaties wer den uitgevoerd aan auto's van familie, vrienden en bekenden. De klantenkring groeide ra zendsnel, want al gauw bleek dat Jan Smeeing niet alleen een ouderwets mannetje was, maar dat zijn reparaties ook wat de prijs betrof veelal erg meevielen. Recommandatie bleek een on vervangbare reclame. Van heinde en verre kwam men naar Soest. De uurtjes dat zijn echtgenote hem nog zag waren op de vingers van één hand te tellen. Daarnaast diende zich na en kele maanden al een ontstel lend ruimtegebrek aan. Eigenlijk vanaf het allereerste moment was er grote aantrek kingskracht tot het wonder-op- wielen, de Peugeot. Naast re paraties aan dat merk van we reldfaam, kwam er zo-af-en- toe ook een verzoek om nieuw te leveren en in onderhoud te nemen. Die ontwikkeling gaf uiteinde lijk de doorslag om uit te kij ken naar een betere accommo datie. De grootste wens was daar bij: ,,een betere situering en natuurlijk... véééél meer ruim te". Veel te groot Die wens ging in vervulling toen in mei '69 het woonhuis met bouwruimte aan de Laan straat werd gekocht. Onmiddellijk werd toen begon nen met de bouw van een grote bedrijfshal. Het kon niet snel genoeg gaan. Compleet met bruggen, magazijn en een heus kantoor voor de „baas" werd alles in het voorjaar van 1970 feestelijk ingebruik genomen. Jan Smeeing herinnert zich nog het moment waarop hij kort voor de opening, staand op de trap die naar zijn kan toortje voerde, zijn blik door de hal liet dwalen en vaststel de dat hij voor de volgende tien jaar wel ruimte genoeg zou hebben. „Het was zo enorm, zo groot, dat ik het idee had de helft wel te kunnen verhuren". In de nieuwe bedrijfshal werd niet alleen gerepareerd. Ook de verkoop en service voor het merk Peugeot kreeg alle aan dacht. Dat betekende dat de helft van de hal door twee, soms drie, gloednieuwe Peuge- ots werd ingenomen, als een wat onpraktische, maar onmis bare showroom. Omdat Jan Smeeing zich vanaf het eerste moment duidelijk tot de techniek voelde aange trokken, dreigde de verkoop in de knel te raken. Nadat gelijktijdig met de ope ning de eerste medewerker zijn intrede deed. Volgde korte tijd later het aantrekken van een vakman voor de verkoop in de persoon van de heer - ,,zeg maar Henny" - Grift. Nu negen jaar later zwaait hij nog steeds met razend veel enthousiasme de scepter over de verkoop. Weer te klein Achteraf kijkend lag het voor de hand. Door het nadrukkelijk accentueren van de verkoop met een speciale man, werd niet alleen snel duidelijk dat het aantal auto's in de „show room" de klant te weinig keus bood, maar voor de auto's die veelal onvermijdelijk als inruil achterbleven, was ook geen ruimte. Simpele conclusie: de zaak was toch weer te klein. Maar uitbreiding was op de Laan straat niet meer mogelijk. Een als zeer tijdelijk aange kondigde oplossing werd ge vonden in een ruimte aan de Beukenlaan die werd ingericht als showroom voor nieuw en gebruikt. Henny Grift verhuis de letterlijk en figuurlijk met zijn hele handel naar de Beu kenlaan. Zo-goed-en-zo-kwaad als het ging draaide het bedrijf op de ze gescheiden wijze voort. Voor Jan Smeeing was het be paald niet ideaal. „Als ik er nu weer aan denk, kom ik weer onder de indruk van de manier waarop Henny die periode heeft gewerkt. Als ik daar rondliep voelde ik me net als een kat in een vreemd pakhuis. Hij niet, want hij verkocht met laaiend enthousiasme zowel oud als nieuw. Hij toverde een goede inruil met geduld en vak manschap om in een niet van nieuw te onderscheiden auto. Wij zorgden aan de Laanstraat voor de techniek, hij verzorgde het uiterlijk en monteerde ra dio's en dergelijke accessoi res". In die periode werd Jan Smee ing al duidelijk dat nieuw-ver koop en service in het verle den ongetwijfeld de belangrijk ste zaken waren, maar dat de verkoop van „gebruikt" een minstens zo belangrijke zo niet grotere plaats in zou gaan ne men. De grote vlucht die het jonge bedrijf toen doormaakte kwam ondermeer tot uiting in het aantrekken van een mede werkster voor het kantoor. De groei van het aantal technische medewerkers bleef daarbij niet achter. Dat daarbij van af het eerste moment een fikse dosis vaktechnische inbreng werd verwacht spreekt voor zich. Service en vakmanschap staan niet voor niets vanaf de eerste dag hoog in het Smee- ing-banier. Inhaaleffect Eind '73 pakten zich donkere wolken samen boven welva rend Nederland. De arabische oliesjeiks draaiden de olie kraan dicht. De auto werd als een van de eersten kind van de rekening. Nadat de schok die de ener giecrisis teweeg bracht weer wat was weggeëbd, herstelde ook de automarkt zich. Schoorvoetend meldden de eer ste kopers zich weer. Nadat het er even op leek dat iedereen zich van de „grotere" auto distancieerde en als een bijdra ge aan de energiebesparing wat kleiner wilde gaan rijden, herstelde de autoverkoop zich in de loop van '74 volledig. Sterker nog, de korte periode van beperking werd bijna on middellijk gevolgd door een even onverwachte als ongeken de verkoopstijging. Door dit inhaaleffect kreeg de in de ogen van Jan Smeeing toch al niet prettig werkbare scheiding tussen werkplaats en verkoop een nog duidelijker ne gatief effect in relatie tot zijn ideeën. „Werkplaats en verkoop horen bij elkaar als de kip en het ei. Een half jaar na die overigens noodzakelijke scheiding stond voor mij al vast dat het be slist niet al te lang mocht du ren". Misschien toch nog wat onver wacht deed zich nog in de loop van 1974 de mogelijkheid voor om aan de Koningsweg van de gemeente een stuk grond van maar liefst 4000 vierkante me ter te kopen. Eigen idee Direct na het binnenkomen van de benodigde vergunningen werd met de bouw van het be drijf aan de Koningsweg be gonnen. Toen werd de beslis sing genomen om een twee- fasenplan te ontwikkelen, waarvan de tweede fase na verloop van tijd tot uitvoer ge bracht zou worden. De eerste fase bestond uit het realiseren van een showroom van 200 vierkante meter, kan toor en magazijn van zo'n 130 vierkante meter met als pronk stuk een werkplaats van to taal 500 vierkante meter. Daar- perspektivische situatieschets bedrijfspand a/d koningsweg naast een onverbrekelijk met het bedrijf verbonden woon huis voor eigen bewoning. In nauwe samenwerking met de architekt werden de plan nen ontwikkeld. Een combina tie van plannen en gedachten van Jan Smeeing en architec tonische mogelijkheden werd aan het papier toevertroüwd. In het prille begin Van '75 werd met de bouw begonnen. Na een voortreffelijk samenspel tus sen opdrachtgever, architect en aannemer, kon het geheel reeds in het najaar van 1975 officieel worden geopend. Nauwelijks acht jaar na het leggen van de basis van een eigen automobielbedrijf was een droom werkelijkheid ge worden. Ondanks die razendsnelle ont wikkeling bleef Jan Smeeing met beide benen op de grond staan. „Je mag dan in je een tje verantwoordelijk zijn, als je niet over een team mede werkers beschikt die met volle inzet werken, kan je alles rus tig vergeten. Vanaf de eerste dag dat ik niet meer éilleen werkte stond teamvorming voorop. Samenwerken is voor al vertrouwen geven. Het is bij ons geen paradijs, maar door wederzijds vertrouwen heerst er een goede sfeer. Overigens komt dat vooral omdat ieder een op zijn gebied zijn manne tje staat". De ideale samenvoeging van werkplaats en showroom in combinatie met de fraaie „eta lage" langs de Koningsweg zorgde er voor dat de verkoop bleef stijgen. „Het verplaatsen van het be drijf van een woonwijk naar het industriekwartier heeft be slist geen nadelig effect gehad. Het beetje ongemak dat de cliënten ervaarden door de be reikbaarheid die zo'n duizend meter groter werd, hadden zij graag over voor een wat meer aan de eisen van deze tijd vol doend garagebedrijf' Ruim twee jaar draait de werk plaats onder supervisie van broer Piet Smeeing in functie als chef-werkplaats. Samen met de nu totaal veertien me dewerkers levert hij een be langrijk aandeel bij de reali sering van de tweede fase. Veelal voor de hand liggende ideeën waar zo simpel aan wordt voorbijgegaan komen daardoor op tafel. Al-of-niet aangepast worden ze dan toe gevoegd aan de plannen. Nieuw en gebruikt In de loop van de laatste ja ren is het koopgedrag wat be treft de' aankoop van aptö's duidelijk gewijzigd. Lag wat de dealers van bepaalde mer ken betreft de verkoop van nieuw altijd een fiks stuk voor op de verkoop van gebruikt, die verhouding is de laatste jaren sterk aan het verande ren. Ondanks het feit dat bij negen van de tien nieuw-aankopen een inruil achterblijft, is AU TO SMEEING - daartoe min- of-meer gedwongen door de vraag - er toe overgegaan om naast de goede eigen inruil auto's, ook goede gebruikte au to's van andere merken in te kopen. „Als typisch merkbedrijf moet je wel even wennen aan zo'n veranderende situatie. '78 be vestigde de trend die al langer was waar te nemen, de ver koop van nieuw en gebruikt steeg evenredig. Dat was voor het eerst dat ik dat meemaak te". Jan Smeeing is erg gelukkig met die verandering. „Juist daardoor is de autohandel weer een fors stuk solider gewor den. De mensen zijn in gaan zien dat een erkend garagebedrijf (BOVAG-garantie! Red.) on geacht welk merk, alleen ge garandeerde auto's verkoopt. Dat is voor hen ook min-of- meer automatisch in gaan hou den dat het daarbij dan ook niet meer belangrijk is of dat bepaalde garagebedrijf de offi ciële dealer van dat merk is. Natuurlijk vraagt dat ook van je bedrijf een omschakeling. Gelukkig beschikken we over een vakkundig team van mede werkers. Wat Peugeot betreft staan ze zonder uitzondering hun mannetje, maar daarnaast zijn er verschillende monteurs die door bijscholing of al er gens anders opgedane merker- varing, „gebruikt" van andere merken de juiste service en on derhoud kunnen geven". Overigens staat nu al vast dat het aantal technische mede werkers met het oog op de ko- bestaande situatie nieuwe situatie showroom kantoor vide 7/8 kantine lift mende uitbreiding zonder eni ge twijfel nog verder zal stij gen. „Voor goede monteurs die bereid zijn om in teamwork onze slogan service en vak manschap in praktijk te bren gen, is er altijd plaats". Toekomst Zonder vlagvertoon is direct na het invallen van de dooi een be gin gemaakt met het realise ren van de tweede fase van de in '75 gelanceerde plannen. Eveneens is een begin gemaakt met de aanleg van een serie parkeerplaatsen voor de show room aan de zijde van de Ko ningsweg. Wanneer alle werkzaamheden ongestoord uitgevoerd kunnen worden, dan is AUTO SMEE ING in het najaar van '79 een uitbreiding van maar liefst 2250 vierkante meter rijker. Die ruimte is overigens beslist geen luxe, want elke vierkante meter heeft zijn bestemming al. Met het oog op de nog steeds groeiende markt „gebruikt", wordt daar, evenals voor de nieuwe auto's, een eigen show room ingericht. Om het bedrijf compleet te ma ken, wordt een royaal gedeel te van de nieuwbouw ingericht voor een eigen plaatwerkerij en spuiterij, waarbij uiteraard de laatste technische ontwikke lingen op dat gebied worden toegepast. Door de uitbreiding en het be schikbaar komen van ruimte kan daarna ook het accent ge legd worden op de verkoop van bestelauto's en lichte vracht wagens. Ook de leasing-afde ling kan zich dan nadrukkelij ker manifesteren. Als deze tweede fase voltooid is lijkt het chronisch ruimte gebrek, dat twaalf jaar met re gelmaat de kop op stak, voor goed verledentijd. Zelf verwacht Jan Smeeing dat het de laatste uitbreiding is. Maar voor hen die de sportie ve autobedrijfeigenaar van meer nabij kennen, zal het be slist geen donderslag bij helde re hemel zijn als over enkele jaren in het kantoor van het bedrijf aan de Koningsweg de verzuchting wordt geslaakt: „Ik zou wel willen uitbreiden, maar ik heb geen ruimte meer".

Soester Courant | 1979 | | pagina 15