itest eur LO?50 62,- 68,- 9250 )SITIE. Kollekte rheumafonds 50 jaar geleden in Soest f [CONTANT-BON m va^RöeahooQt's tuintips öoe-het-zelveRs Kruidenbij de Kon. Mij. ^7 Tuinbouw en Plantkunde ï-adviseur 3ianó Netoer m iell MUcmhvqt 'I VOOR 55-17658. Meisjes hoef je niette vertellen wat'in'is. de winkel waar kleren kiezen kinderwerkis Klankbeeld „De Laatste Opdracht' Veertig jaar in dienst bij gemeente U kunt wat doen! E. G. Kerkhof - 15 Maart 1929 op deSlotlaan JCU3(S Gulle gever weet niets van taarten E. G. Kerkhof „Maartwerk" dak-isolatie E. G. Kerkhof Geslaagd Minimum 4 regels f6,00 - i hoge mate bepaald i is het verstandig maand doet de Shell :rt de spanning, slijtage. 1 „rapportje!'zodat s een kans, die u ij ons langs. maten voor niet ge- rekken wij gaarne. n u a.s. zaterdag uit te bezoeken om eens en zelf te ontdekken de van goed en goed- i heel wel mogelijkis. raten over goedkoop alleen op het brand- rr op de totale combi- :n die de prijs van het [en. roudskosten, lage af gunstige prijs dus ingstarieven, lagere dasting; het zijn alle- et autorijden aanzien- ïaken. Aan een auto- an ook de taak om in :e uit de kan te halen, ncessies te doen aan irt en veiligheid, c Citroen op het lijf kt uitde wijze waarop gd is auto's te ont- erke en zuinige mo- een maximum aan J en comfort. V en deDyane, beide :md en gezien hun k erkend als zeer is, met sterke onver- 'en, die de kosten van :evig drukken. Ie nieuwe Citroen, de ikbaar anders, maar uwd met comfort, nigheid als uitgangs aal is zelfs uitzonder- n volledig elektroni- die een optimaal motor en brandstof onderhoudskosten iet ontbreken van lerdelen. gevoelig is voor 1 zonder concessies veiligheid, mag niet dag bij ons over de pen. En kennis te e mogelijkheden die rrrein biedt, graag willen laten bezoek op prijs stel- alle bezoekers een Soester Courant van woensdag 14 maart 1979 Dat weten ze zelf wel. Daarom is Mikimo ook zon fantastische winkel voor ze. Want door hangen alle fijne modekleren bij elkaar in leuke totaal-kombinaties. Lekker wijde jacks en jassen. Bretel- en bandplooibroeken met nauwe pijpen, veel corduroy. Jurken en rokken in de nieuwste stofjes. Tasjes, riemen, oprolsokjes en andere modesnufjes maken het kompleet. De kleuren die helemaal „in" zijn: geel. rood. kobalt en alle zandkleuren. Kleren kiezen is bij Mikimo nu nóg makkelijker geworden, want in 't vernieuwde interieur zijn er aparte hoekjes voor meisjes onder de zes, van zes tot tien, en voor tieners. Kinderkleding t/m moot 176 s Maandags gesloten - vrijdagavond open von 7 tot 9 uur. Kerkstraat 7. Soest. Tel. (02155)-1 62 86 r Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Y» In de Emmakerk aan de Regentesse- laan te Soest wordt dinsdag 20 maart om 20.00 uur het klankbeeld „De Laat ste Opdracht" vertoond. Dit is een „multi-media dia-presentatie", waar bij gebruik wordt gemaakt van 8 pro jectoren en een 7,6 meter breed scherm. „De Laatste Opdracht" werd voor de eerste keer gepresenteerd op het Con gres voor Wereld-evangelisatie in Lau- sanne, Zwitserland. Het klankbeeld vertelt het verhaal van jongelui die Jezus laatste bevel uitvoeren. Het doet tevens een oproep aan de christenen dit voorbeeld te volgen. De avond, die een onderdeel is van een één maand durend tournee door het land wordt georganiseerd door „Jeugd met een Opdracht", een interkerkelij ke, internationale zendingsorganisatie. De Emmakerk is ook goed met de bus te bereiken. Men dient dan uit te stappen aan de Vredehof straat of Nieuwerhoekplein. Mejuffrouw G. Lankamp, hoofd van de afdeling Interne Zaken van de dienst gemeentewerken, gedenkt op 20 maart aanstaande het feit dat zij 40 jaar geleden in dienst trad bij de gemeente Soest. In verband hiermede zal op donderdag 22 maart tussen 17 en 18 uur een receptie worden gehouden in de in structiezaal van de brandweerkazerne, Lange Brinkweg 71. Rheuma is niet alleen een van de oudste aandoeningen die de mensheid kent, het is ook een van de meest verbreide. Er kan dan ook gesteld worden, dat rheuma door de eeuwen heen voor de mens een plaag is geweest. Volgens recente cijfers lijden momenteel 200.000 Nederlanders aan een vorm van rheuma, die bij 20.000 van hen tot een lichamelijke handicap heeft geleid. En twee van elke drie rheumapatiënten zijn vrouwen! Helaas bestaat er nog altijd geen afdoende geneeswijze of geneesmiddel voor alle vormen van reuma. Toch kan, als vroegtijdig en op juiste wijze wordt ingegrepen bij vier van de vijf patiënten ernstige invaliditeit worden voorkomen Het Nationaal Rheumafonds besteedt jaarlijks bijna 1.000.000,- aan de financiering van onderzoek naar de oorzaken van reuma en de bestrijding van deze ziekte. Daarnaast helpt dit Fonds meer dan 1500 patiënten per jaar met individuele hulp b.v. bij de aanpassing van woningen en de aan schaf van aangepaste vervoermidde len. Dankzij vele goede gevers is het Natio naal Rheumafonds in staat speciaal aangepaste vakantiereizen voor reu mapatiënten te verzorgen. Enkele ma len per jaar vliegreizen naar Enge land, bootreizen op de Rijn, busreizen naar Valkenburg en Duitsland, een verblijf in het vakantiecentrum „Groot Stokkert" in Wapenveld. De landelijke collecteweek van het Nationaal Rheu mafonds is van 12 t/m 18 maart. Mocht u de collectant missen, maar u wilt toch meedoen dan kunt u uw bijdrage overmaken op giro 324 t.n.v. het Nationaal Rheumafonds te Den Haag. Bij voorbaat heel hartelijk dank. Het Nationaal Rheumafonds: le Sweelinckstraat 62 2517 GG Den Haag, tel. 070-469696 Postgiro 324 Comité „Soest": mevr. K. A. Stilma-v.d. Vliet Margrietlaan 15 Soest, tel. 14964 Voor al Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel'. 14332 -b.g.g. 10816 'L^fss-ï Een foto uit 1921: Huize „Op Honck" op de toenmalige Mebnweg, nu Prins Bernhardlaan geheten De nieuwe modelijn in elegante MANTELS, JAPONNEN en COMBINATIES vindt u in de wereld bekende merken, die uw modehuis u aanbiedt, komt u eens kijken, de prettige bediening zorgt voor een aangenaam ontvangst. Jeugdig, elegant en betaal- bare prijzen vindt u in uw Slotlaan 130-Zeist-Tel. 03404-25734' II Drie keer achter elkaar werd de heer G. v.d. B., wonende aan de Gemshoorn in de wijk Overhees 2, in het weekend opgebeld door hem volkomen onbeken de mensen uit Naarden en Bussum. Zij bedankten hem voor de taarten die hij had laten bezorgen. Op die taarten stond het telefoonnummer van Van de B.maar hij wist nergens van. Het gebak werd afgeleverd door een man in een groene personenauto en de dozen waren blanco. Vast staat wel dat v.d. B. de rekening niet betaalt. Voor een BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 BRAND: In den nacht van Zaterdag op Zondag brak, tijdens afwezigheid van den eigenaar, brand uit in de Angora-konijnenstal yan W.H.I. aan de Veenhuizerstraat. De politie werd hiervan onmidde- lijk in kennis gesteld, terwijl de buren met eenige emmers water den brand in den aanvang hebben gebluscht. De politie, die direct een onderzoek instelde, oordeelde het noodigden heer I. na zijn thuiskomst te arresteeren. Dinsdag is genoemde persoon naar den Officier van Justitie overge bracht, door wien hij is aangehouden. AUTOVAL: Door de politie te Soesterberg is j.1. Zondag tegen verschillende autorijders procesver baal opgemaakt wegens het in de kom der gemeente te snel rijden. DE WORST WAS GOED: Deze week werd door een inwoner van Soesterberg gemeld, dat een kind, vermoedelijk door het eten van worst ziek was geworden. De politie te Soesterberg heeft de worst in beslag genomen, als voorzorgsmaatregel en voor nader onderzoek aangeboden aan het Hoofd van den Keuringsdienst. Door dezen dienst en het Centraal Laboratorium is zoowel worst als braaksel onder zocht. Doch kon niet anders worden geconstateerd, dan dat de worst geen verkeerde bestanddeelen bevatte en vrij was van schadelijke bacteriën. De betrokken slager v.d. Berg blijkt dus aan dat geval in het geheel geen schuld te hebben. AANBESTEDING ASCH EN VUILNIS: J.1. Dins dag had ten Gemeentehuize de aanbesteding plaats van het ophalen van asch en' vuilnis voor het tijdvak van 15 Maart tot en met 31 december 1229. Voor Soest werd ingeschreven door R. Oosterbeek voor 848,- (met recht van sorteeren 727,-) en door de Wed. Vierkant 775,- (met recht van sorteeren 685,-). Voor Soesterberg werd ingeschreven door G. Tammer, voor 380,- en door G. Stalenhoef voor 448,-. De werkzaamheden werden gegund aan de Wed. Vierkant en G. Tammer. Het vuil, komende uit Soest, blijft eigendom der gemeente, waarvoor de Wed. Vierkant aan den Kostverlorenweg gratis een terrein aan de gemeente afstaat. Te Soesterberg blijft het vuil voor den heer Tammer. GEZONDHEIDSCOMMISSIE Aan het verslag van de bevindingen en handelingen der gezondheidscommissie voor de gemeenten Eemnes, Bunschoten, Baarn, Hopgland, Soest, Stou- tenburg, Leusden, Maartensdijk, Achttienhoven, Westbroek en De Bilt, over het jaar 1928 ontleenen wij de volgende gegevens. In het verslagjaar vergaderde de commissie acht malen. Genoemde gemeenten keurden de rekening over 1927 goed; de uitgaven over dat jaar bedroegen 2428.031/2, waarvan 400,- ten laste kwam van het Rijk en 1763.86 of 3cent per hoofd van de bevolking voor rekening van genoemde gemeenten. Het aantal ingekomen stukken bedroeg 204, dat der uitgaande brieven 187. De toestand der volksgezond heid in het ressort der commissie was in 1928 over het algemeen gunstig te noemen. De commissie bereikten onrustbarende berichten omtrent de vervuiling van de rivier de Eem, welke reeds aanleiding gegeven had tot het sluiten van de zweminrichting te Amersfoort. Een door den In specteur der Volksgezondheid en het Centraal Laboratorium voor de volksgezondheid te Utrecht ingesteld onderzoek naar het Eemwater, in en nabij de gemeentelijke zweminrichting, wees uit, dat de toestand van het water niet zoodanig was, dat buitengewone maatregelen genomen dienden te worden. Aan het gemeentebestuur van Baarn werd bericht, dat er geen aanleiding bestond tot het sluiten der inrichting: ook de Burgemeester van Soest werd van een en ander in kennis gesteld. Klachten omtrent besmetting bij het zwemmen werdn niet vernomen. Te Soest werd een klacht van een ingezetene, die overlast ondervond van de beerput van zijn buur man, na onderzoek, in der minne geregeld. De volgende gevallen van besmettelijke ziekten kwamen voor: Febris Typhoidea 1 le Baarn en 2 te Maartensdijk: Roodvonk, 1 te Eemnes, 14 te Baarn, 12 te Hoogland, 16 te Soest en 12 te De Bilt: Diphterie, l te Baarn, 1 te Soest, 3 te Stoutenbrug, 9 te Leusden en 3 te De Bilt. De noodige aandacht werd in het ressort gewijd aan de tuberculosebestrijding. Het kring-consulatie- bureau te Baarn werd druk bezocht. De besmettelijke ziekte roodvonk né.m in de pa rochie Hooglanderveen een epidemisch karakter aan. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat er onder de leerlingen der R.K. schooi aldaar 21 verdachte gevallen voorkwamen, terwijl ook de beide onder wijzeressen verdacht werden. Nadat gebleken was, dat onder de 44 gezinnen er 23 waren, waarin roodvonk voorkwam, werd geadviseerd de school na afloop van de vacantie nog niet. te openen. Tevens werd in overweging gegeven de Bewaarschool tijdelijk te sluiten. Hiertoe werd overgegaan. Van de prophilactische inenting werd door 30 kinderen gebruik gemaakt. Ten aanzien van een geval van Febris Typhoidea in een gezin te Maartensdijk werd de mogelijke herkomst dier ziekte onderzocht. Daarbij bleek, dat mogelijk het drinken van Vechtwater uit een sloot langs het huis de oorzaak was. Ook bestond de mogelijkheid, dat een naburige beenderenfabriek, berucht om haar tallooze groote vliegen, hier een rol speelde. Op verzoek van het gemeentebestuur van Baarn werd van advies gediend inzake bestrijding van de, vooral in en nabij de Laanstraat heersende ratten- plaag. Nadat in de plaatselijke bladen doeltreffende maatregelen waren aangegeven, werd nadien van deze plaag weinig meer vernomen. UIT DE ADVERTENTIËN: GEVRAAGD op buitenplaats te Lage Vuursche voor dag- en nacht een derde meisje, goed kunnende naaien en verstellen. Loon 35,- p.m. Wasch vrij. V.g.g.v. Br. bureau van ditjólad. TUINJONGEN. Op „Overheijde" te Soest kan geplaatst worden een tuinjongen, niet jonger dan 20 jaar; moet reeds onder glas gewerkt hebben, Aanm. Soesterbergschestraat 29. STRIPJONGENS gevraagd. Sigarenfabriek „Parsi- fal", F.C. Kuijperstraat, Soestdijk. BEWUSTE A. Ch. T. van L. thans wonende Schou tenkampweg 23, schijnt vergeten te hebben, dat hij reeds eerder zijn vrouw verlaten had en haar daarna zoo in opspraak heeft gebracht, dat zij wel moest verhuizen. Langzamerhand breekt eindelijk de tijd van ver anderingen in de tuin aan. Vooral na deze - schijnbaar eindeloze - winter, zal dit voor velen een opluchting betekenen. Het viel dan ook niet mee om tot aan je knieën in de sneeuiw te lopen en daarbij de hoop op een voorjaar levend te houden! Maar goed, er moet vrij veel gebeuren in een korte periode, dus laten we maar starten. Allereerst het snoeien van de rozen; geen eenvoudi ge zaak, maar wel belangrijk, wilt U gedurende de zomer van een rijke bloei verzekerd zijn. De gekweekte rozen zijn tenslotte allang geen oor spronkelijke wilde meer en moeten daarom wel de nodige zorg hebben. Allereerst moet begonnen worden met het volledig wegsnoeien van dood en door ziekte aangetast hout. Hierna worden de dunne, slappe twijgen zoveel mogelijk weggesnoeid, evenals dwars in de struik groeiende takken. Hierdoor is de struik al aardig uitgedund. De overgebleven stevige twijgen worden tot op de helft of een/derde ingekort op hun lengte, terwijl één twijg tot op 10 a 15 cm wordt ingesnoeid om krachtige nieuwe scheutgroei te bevorderen. Nieuw geplante rozen (behalve klimrozen) moeten voor het planten tot op 10 a 15 cm boven de grond worden gesnoeid om de wortelvorming te bevorde ren. Klimrozen worden ontdaan van dunne slappe twijgen, zodat 4 - 7 stevige takken overblijven, welke alleen wat ingekort worden. Miniatuurrozen hoeven in principe niet gesnoeid te worden. Alleen dood of aangetast hout wordt verwijderd. Het is belangrijk altijd met een scherpe snoeischaar te werken, daar anders kneuzingen ontstaan, welke later in kunnen rotten. De snoeisnede moet altijd schuin verlopen, zodat het regenwater er snel afloopt en niet de stengel in kan dringen. De snede moet altijd juist boven een knop gemaakt worden, daar het stuk tussen knop en snede anders toch zou afsterven. Na het snoeien is het toedienen van compost en/of stalmest aan te bevelen, daar rozen veel voedsel vragen. De mest wordt los door de bovenlaag gewerkt. Voor de gehele tuin geldt overigens, dat deze tijd - vlak voor het begin van de groei - ideaal is voor het toedienen van compost en eventueel tuinturf. Vooral bij Rhodonendrons en andere leden van de Erica familie (Ericaceae) is de tuinturf naast compost erg belangrijk, daar compost wat kalk bevat, waar deze planten een hekel aan hebben. De tuinturf neutraliseert de kalk in de compost, zodat hierdoor geen schade aangericht wordt. Wanneer er gespit gaat worden, moet er op gelet worden dat de grond niet al te nat moet zijn door ontdooide sneeuw e.d. daar de grond anders „dicht slaat". De gronddeeltjes komen te dicht op elkaar te zitten, waardoor de zuurstoftoevoer belemmerd wordt. De heide wordt in deze maand ook gesnoeid; de zomerbloeiende soorten worden ontdaan van de twijgjes, waaraan de uitgebloeide bloemen zitten. Snelgroeiende soorten worden nog iets verder inge snoeid. Winterbloeiers worden direct na de bloei iets ingesnoeid. Na het snoeien kan er het beste een laag van ongeveer 1 cm tuinturf tussen de planten aangebracht worden. Soorten welke deze winter doodgevroren zijn moeten worden verwijderd en vervangen voor jonge planten. Ook Lavendel en de verschillende Hebe-soorten (voor zover ze niet bevroren zijn) moeten wat ingekort worden om een wat compactere groei en betere bloei te bevorderen. Op dinsdag, 20 maart organiseert de KMTP Soest een instructie-avond over het kweken van kruiden in de tuin. Spreekster is mevr. H. E. Casparé, oud-directrice van „Huis te Lande", de bekende Middelbare Tuinbouwschool voor meisjes. Wie bij kruiden alleen aan peterselie denkt en misschien nog aan Bieslook en Selderij, doet zichzelf te kort! Er zijn heel wat meer gemakkelijk te kweken kruiden. Bij de groenteman behoren zij tot het luxe assortiment, maar u kunt zich die luxe met weinig moei te uit een klein stukje van uw eigen tuin of balkon verschaffen. Het inwerken van wat compost door de bovenste laag van het kruidentuin tje is voldoende. Hebt u nog geen zelf- Miste u de laatste jaren ook vaak het bosje Bonenkruid wanneer u tuinbo nen kocht? Zaai het dan eens zélf. Kruiden vragen slechts een lichte grond, die wel doorlatend moet zijn en bij voorkeur een zonnige en beschutte ligging heeft. Zware bemesting is hele maal niet nodig. Vooral Uw DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 r Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 gemaakte compost? Begin dan toch" eens met een berg tuin- en huishoud- afval; het scheelt ook enorm in de sleperij met de vuilnisbakken! Natuur lijk gaat het pok met de verpakte com post uit de winkel. Het is verstandig niet direct teveel hooi op uw vork te nemen: begin niet met twintig verschillende soorten. Het gebruik van kruiden in de keuken is een gewenningsproces, waar tijd en enige moeite mee heen gaat. Ook dieetpatiënten zullen veel genoe gen beleven aan het koken met krui den. Zoutarm eten gaat ons niet zo makkelijk af, maar met kruiden als Lavas, Bonenkruid, Tijm en Selderij is bij het juiste gebruik een uitstekende smaak te bereiken. En kent u Basiel- kruid ofwel Bascilicum? Een gewone tomatensoep wordt er heel bijzonder door. Nu is Bascilicum inder daad niet het gemakkelijkste kruid om te kweken, vooral omdat het nog al wat warmte nodig heeft, maar in een redelijke zomer kunt u zelfs van een paar miezerige plantjes genoeg knippen. Zaai Bascilicum in trufpotjes in huis, zodat ze later niet verplant hoeven te worden, want daar kunnen ze slecht tegen. Salvia of Salie (fami lie van die knalrode éénjarige perk- plant) is een overblijvende plant, die u jaren van Salieblaadjes voorziet. Lekker met kip of gebakken kaasge rechten. Rozemarijn hoort in elke kruidentuin thuis; het bloeit ieder voorjaar met snoezige lichtblauwe bloemetjes. Ten minste... als het niet bevroren is; of had u een stekje in de keuken staan? Ook sommige prachtige sierplanten behoren tot de kruiden zoals Laven del en ook bijv. Monarda didyma, de Bergamotplant. Hij wordt plm. 75 cm. hoog en bloeit met grote rose of rode bloemen. Van de gedroogde bloemen en bladeren kan men een kalmerende thee zetten. In de V.S, heet deze thee Oswepo-thee, naar de Indianenstam die deze drank gebruikte. Mevr. Casparé weet nog talloze inte ressante feiten toe te voegen en kan bovendien al uw vragen beantwoorden. Dinsdag 20 maart in het Medisch Cen- trum/Nieuweweg om 20.00 uur. Toe gang niet-leden 3,-. Onze plaatsgenoot de heer J. H. M. Budde slaagde 6 maart j.1. voor arts aan de Vrije Universiteit te Amster dam. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT ..Tel. Naam: Straat: Woonplaats: verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels i 22,00 7 8 9 10 11 i 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 AB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blaiiwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart)

Soester Courant | 1979 | | pagina 9