OD ES J BEN BECKER Internationaal transportbedrijf b.v I _MMii 5.50 3.95 7.85 5.29 2.50 I.98 1.45 .95 .25 .15 .59 .29 .09 .29 .59 ,29 .19 Wonen en werken in Soest: mm s Tachograaf zware sh^ ngen an aart p: rot: *e>am mtt- 16 17 Soester Courant van woensdag 21 maart 1979 17 De tekst op deze pagina werd verzorgd door Gerard Paul. Inlichtingen omtrent „Wonen en werken in Soest", tel. 12094 of bureau Soester Courant. 1 .r mmm m Sé t> Hoe dat zo uit de hand kon iopen? „Toen we begonnen, merkte ik dat je alleen wat bereikt als je sneller bent dan de anderen. Als het even kan nog sneller dan met het vliegtuig. Harder rijden mag niet en is boven dien levensgevaarlijk, dus moet het op een andere manier. Wij hebben heel goede contacten met de grenskantoren en melden ze ruim van tevoren dat er een wagen van ons onderweg is. Voor onze klanten hebben we een soort dag- en nachtservice opgebouwd; we zijn altijd te bereiken en gaan er des noods dag en nacht tegenaan. Eén van onze grootste klanten is Poly- gram Record Service, voor wie we elke week naar Parijs. Londen. Hanno- ver. München-Gladbach en Brussel rij den. wagens op een rijtje zet, vormt de stoet een lengte van 133 meter, bum per aan bumper. Totaal laadvermogen 117 ton. De hele vloot wordt geparkeerd in de achtertuin van het woonhuis aan de Beukenlaan 17. Wie er in het week-end langs rijdt, ziet 350 m2 auto met draai- cirkels van zo'n 25 meter, samenge perst op 450 m2 grondoppervlakte glimmend gepoetste schoenen in een schoenendoos. Keurig in het gelid, als of een reusachtige hijskraan ze met pijnlijke precisie daar neergelaten heeft. Vlak naast een terrein, dat al braak lag toen Ben Becker nog stenenrijder was bij zijn vader. Vooral op vrijdagmiddag is het een drukte van belang. deel van het wagenpark. „Zeg, Miel, wanneer zijn we ook al weer begonnen? „Oktober 1971", roept Miel Bestman uit het aangrenzende kan toortje. Hij is de rechterhand, bedrijfsleider en reserve-chauf feur van Ben Becker, die op 39-jarige leeftijd voor eigen reke ning vervoersklusjes begon op te knappen voor Conimex. De tweede auto werd bemand door dezelfde Miel, die net als zijn baas tot op dat moment vrachtwagenchauffeur was op een ste nenwagen. Een apart volkje, die „jongens van de grote weg". Volgens Wim Becker, zoon, mede-direkteur en vrachtwagen chauffeur, is er geen beroep waar zo veel collegialiteit gevonden wordt. Ze mogen misschien wel eens wat ruig uit de hoek komen, maar ze hel pen elkaar waar ze maar kunnen en over het algemeen zijn het rustige, re delijke mensen, die weten waarvoor ze staan. „Een vrachtwagenchauffeur verlaat de dam en staat er daarna helemaal alleen voor", aldus Ben Becker. „Het zijn heel zelfstandige knapen en na tuurlijk is bij ons ook niet iedereen gelijk geaard. Sommige jongens zien liever de hele dag het kerkie van Soest, terwijl anderen de smoor in krijgen als ze een week lang geen Eiffeltoren gezien hebben. Gelukkig hebben ze bij ons echt wel hart voor de zaak. Dan ben je er nog niet, want de vrouw van de chauffeur moet er ook hele maal achter staan. Op de internatio nale routes ben je dagen en nachten van huis en dan ben je als huisvrouw vader en moeder tegelijk"-. „Ik denk dat ik de laatste drie jaar meer op de boot van en naar Enge land dan in mijn eigen bed heb ge slapen", vult Wim aan. De meeste chaufeurs hebben geen ho gere beroepsopleiding. Toch redden ze zich overal en leren in 'ie loop van de jaren de taal spreken van de landen die ze aandoen. Ben Becker raapt een telex-bericht van zijn bu reau, afkomstig van een chauffeur die oponthoud heeft in Frankrijk; „Zie je, zo'n man staat daar toch maar en hij versiert het toch om via een Fran se telexiste zo'n bericht hierheen te krijgen. En dat is nodig ook, want wij rekenen er op dat hij dan en dan terug is. Daar wordt onze planning op gebaseerd". Door de lange wachttijden aan de grens en bij de koffiepauzes in de vaste pleisterplaatsen, is een sterk groepsgevoel ontstaan in de wereld van het internationaal vervoer. Ze no digen collega's aan hun tafeltje door hun pakje zware Van Nelle demonstra tief naast de koffie te deponeren en groeten elkaar onderweg met licht signalen Vanuit hun comfortabele slaapcabines met binnenmaten van een luxe personenwagen. Wie even achter het stuur van zo'n kolos kruipt, begrijpt dat film- en platenindustrie vrachtwagenchauffeurs „promoveer de" tot moderne cowboy's. Romantiek en avontuur? Jazeker, maar even zo vrolijk heb je ritten waarbij alles tegenzit en dat horen ze dan wel op kantoor, waar de baas zit met zijn dochter om ie dereen op te vangen. Er ontstaan enorme files als alle wa gens terugkomen. Ze moeten gepar keerd en gewassen worden, de telex ratelt en de telefoon probeert er bo venuit te komen. Het minuscule kan toortje staat te schudden op zijn grond vesten als dan ook de chauffeurs liefst allemaal tegelijk hun papieren in or de willen hebben. En buiten zit het verkeer zo vast als een muur... VJ2-. U w. 3** avontuurlijk... links verkeer in Londen. Voor Polygram hebben we samen met onze vaste carrosseriebouwer Tijmen Ploeg, speciale voorzieningen in de laadbak aangebracht waardoor we al lerlei uiterst gevoelige geluidsappara tuur, onverpakt kunnen vervoeren. Dat scheelt zo'n maatschappij mooi een paar dagen inpakken als het bijvoor beeld een mengpaneel van een meter of vijf is. Vroeger moest zo'n appa raat, om beschadigingen te voorko men, in een kist met zwevende vloer verpakt worden. Verder doen we ook veel voor Coni mex in Baarn en rijden we voor Yves Rocher op Zuid -Frankrijk". Voor dat vervoer heeft Ben Becker 16 chauffeurs in dienst, die 12 gesloten DAF-trucks waarvan 10 met alumi nium laadbakken, 4 bestelwagens en een paar luxe wagens bemannen, die met elkaar meer dan 1.500.000 kilo- meters per jaar vreten. Een oude DAF heeft in z'n eentje 520.000 kilo meter sinds 1973 voor zijn rekening genomen. Als je alle in bedrijf zijnde X UJ lil trs nl o fc.etrs nt yrocfer 950567t 5015 he a here yvss rocher measagö rieux - fr&rtsrg Ik staq hier in rieux cit k.vq kwart over acht en kan. tio seriën van Tiiraaq Lacen om dat er v.oq niks Klaar staat» jr: 7 3 02tra 'fl't -ner werkstuk van een Franse telexiste en Piet „Eigenlijk zitten we al jaren in ver schrikkelijke ruimtenood, terwijl naast ons inderdaad een terrein van 1200 m2 ligt dat prima geschikt is voor ons doel. Ik begrijp er helemaal niks van, maar laat ik bij het begin beginnen. In 1972 kreeg ik een vestigingsvergun ning en vergunning voor inrit en par keerruimte. Toen kocht ik dit huis aan de Beukenlaan. We hebben er een direktiekeet opgezet om de chauf feurs een beetje behoorlijk te kunnen ontvangen als ze thuis komen van een lange rit. Dan drinken ze daar een kopje koffie. De zaak groeide en het wagenpark breidde zich uit en we vroegen aan de gemeente op 28 fe bruari vorig jaar of ze de grond wil de verkopen. Zes maanden later schreef B W dat het afwijzend had beschikt. Geen argumenten, wel een waarschuwing „dat een door u even tueel illegaal gebruik van de naast uw perceel gelegen grond beslist niet geto lereerd zal worden". De direktiekeet moesten we wel afbreken, want die staat daar zonder vergunning. Op het industrieterrein kunnen we niet terecht en mede daarom kregen we toestem ming de afbraak een jaar uit te stel len. Oktober vorig jaar hebben we gepraat met de burgemeester en wethouder Hoekstra, waarna we nog eens schrif telijk de problemen uiteengezet hebben en een oplossing aanboden: we willen het stuk grond in bruikleen hebben en het terrein verharden, zodat het er keurig bij ligt. Om het hele terrein zetten we een roestvrij hekwerk en ervóór leggen we een plantsoentje aan om de wagens aan het oog te onttrek ken. Alles uiteraard voor onze rekening en als we te zijner tijd een plaats op het industrieterrein krijgen toegewezen, of de gemeente heeft de grond zelf no dig, dan verlaten wij de grond onmid dellijk. We deden er een tekening bij, stuurden de hele zaak ook naar de commissie voor ruimtelijke ordening en kregen nul op het request. Wet houder Menne, de nieuwe direkteur van gemeentewerken en de adjunct- direkteur zijn allemaal al eens komen kijken. Midden op de dag als er geen auto te zien is". Nu blijft het terrein een broedplaats voor ongedierte en ontstaan er dage lijks levensgevaarlijke situaties en verkeersopstoppingen. Tachograafkaart „Hé, dit is die dag dat het zo glad was" „Oh, hier gaat het weer een beetje beter, zie je wel?" Wim Becker duwt me een tachograaf-kaart onder de neus en wijst, maar ik zie niks bijzonders. Een tachograaf is een in de cabine aangebrachte meter, die „alles" no teert wat er met de vrachtwagen en zijn berijder gebeurt. Aan het eind van de rit kunnen snelheid, rust- rij- en werktijden gemakke lijk van de ronde kaart worden afgelezen. „Kijk, met deze kaart ben ik naar Londen gereden. Bij dit pijltje dat hij er zelf met de pen op de buitenste lijn optekent) ben ik in Fe- lixstowe van de boot gereden, 's Even kijken, dat was tien over acht, kijk maar. Daarna ben ik naar de parkeerplaats gegaan. Om kwart voor tien zie je weer een streepje van de rit naar de douane-agent. Daar heb ik twintig minuten nodig gehad voor de inklaringsprocedure. Om vijf over tien ging ik weer rijden, richting Londen. Over een stiel- weg met een maximum snelheid van 80 KM, maar eerst zie je nog wat zwarte streepjes van het stoppen en optrekken, half elf Ipswich. Dan krijgen we dus die tweebaansweg tot twaalf uur. Het laatste stuks is Chadwell Heath, waar ik heb gelost en gegeten tot kwart over één. Toen ging ik dwars door Londen en je ziet dat de kaart zwart is van stoppen en optrekken. Op de binnenste lijn zie je dat dit een afstandje is van 1/0 KM (Jf pieken) en op de buitenste lijn lees je de tijd: anderhalf uur. Even onder Londen, in New Malden, heb ik geladen en daarna moest ik dezelfde weg terug, 's Avonds om kwart over acht was ik weer bij de boot. Hé, wanneer ben ik nou die schuit opgeredenOh, hier. Dat was pas om kwart over twaalf, hier bij dat kleine zwarte streepje. De boot had toen vertraging vanwege de storm". De binnenste lijn registreert dus het aantal gereden kilometers, de tweede lijn wordt door de chauffeur zelf in werking gesteld en geeft aan wanneer er gerust of gewerkt wordt. Als de auto stil staat kan de chauffeur laden, lossen, iets repareren of bij de douane zitten. Van de derde lijn kan niet alleen de snelheid, maar ook de rijwijze afgelezen worden. Scherpe punten wijzen bijvoorbeeld op verkeerd pedaalgebruik. Aan de hand van de kaart, die erkend wordt door de rechtbank, is het meermalen voorgekomen dat chauffeurs bij ongelukken hun on schuld konden aantonen. Anderzijds kan de politie natuurlijk ook zien of er te hard of te lang werd gereden. De kaarten worden steekproefsgeioijs op bepaalde tijden naar een bureau voor tacho-analyse gezonden, waar rappor ten worden opgesteld over de rijkwaliteiten van de chauffeur. Zo'n rapport kan er (verkort) zo uit zien: „De ochtetul van 19 januari werd erg onrustig gereden, terwijl daarna absoluut foutloos werd gereden en dat ivas ook het geval op 17jamiari. Het komt nogal eens voordat de laatste rit bij deze chauf feur fout was en vermoedelijk is dat een kwestie van haast om thuis te komen". De chauffeurs van het internationaal transportbedrijf Becker ont vangen hiervan een kopie. uitnodigend gebaar.

Soester Courant | 1979 | | pagina 17