Keuken- en andere praat „een avondje Klinkhamer is nooit weg" RestaurantdeSoesterduinen Smikkelen Smullen Soest 19 Soestar Courant van woensdag 21 maart 1979 19 Fred Klinkhamer, samen met echtgenote Mieke, eige naar van restaurant DE SOESTERDUINEN is een ver gevorderde 20-er. Werd in 1950 in Amsterdam geboren. Volgde lager middelbaar onderwijs en koppelde er een studie aan de Hogere Hotel Vakschool in Den Haag aan vast. Ging na het behalen van zijn papiertjeaan het zwerven in de Horeca-wereld en vond na verloop van enige tijd zijn vaste stekkiein de KORTE DUINEN in Soest. Zag zijn tegenwoordige beroep als jong Amster dammertje al vroeg zitten. Werkte tussen de school- bedrijven door als kelnertje bij het ook toen al gerenom meerde Amsterdamse Schiller, Lido en Krasnapolsky. Was er zich al vroeg van bewust dat een beroep als kok of kelner voor hem niet was weggelegd, maar gaf in zijn leertijd ogen en oren wel de kost. Bracht het in het kei- nersvak niet verder dan het afruimen van tafels en het bij wijze van grote uitzondering serveren van geestrijk vocht. Heintje Davids Conny Stuart en andere vedet ten; hij heeft ze allemaal zien komen en gaan. In zijn leerperiode verdiende hij vijf en twintig gulden per week plus de niet te betalen aantekening van zijn werkgevers dat hij praktijkervaring had opgedaan, hetgeen een aan beveling verdiende om te worden toegelaten tot de Hoge re Hotel Vakschool. Fred Klinkhamer is de eerste om van zich zelf te erkennen dat hij bepaald niet tot het gilde vak idioten wenst te worden gerekend. Zelf zegt hij er over: „Ik ken collega's die maandagochtend in de auto stappen om in Parijs inkopen voor hun zaken te gaan doen. Daar hoor ik niet bij. Ik zit het liefste in de organisatie van een bedrijf. Niet in de keuken, of in de zaak; maar er boven. De in koop voor mijn rekening nemen, relaties kweken en aan boren en zorgen dat mijn zaak als het even kan iedere dag vol zit. Dat kan alleen wanneer je de beschikking hebt over voortreffelijke medewerkers en dat is bij mij toeval lig wel het geval. Het is mij overigens allemaal niet komen aanwaaien. In café-restaurant de KORTE DUINEN heb ik vijf jaar met mijn vrouw spijkerhard gewerkt. In de begintijd foutjes gemaakt, maar er tenslotte ook een paar centjes aan overgehouden. Ben er begonnen als bedrijfs leider, kon later de zaak pachten, en sinds ik in het bezit ben van DE SOESTERDUINEN heeft mijn broer er nu op een uitstekende wijze de touwtjes in handen. Overigens zit tussen de hogere Hotel Vakschool en mijn Soester pe riode nog een schitterend verhaal. Ben in Amerika ge weest. Was kok op cruise-zeilschepen. Een belevenis apart. Zes man bemanning plus zes gasten aan boord. Schatrijke mensen, die je van eiland naar eiland bracht. Ze betaalden voor een cruise van zeven dagen een bedrag van f 15.000,-. Wisten wat smakelijk eten en drinken was en stelden hun niet kinderachtige eisen. Een jaar lang heb ik dat volgehouden, toen teruggegaan naar de school met de mededeling dat ik graag in eigen land wilde werken. Kon gelijk kiezen uit drie aanbiedin gen. Het werd na veel wikken en wegen tenslotte AVIA KORTE DUINEN in Soest. In de begintijd hebben ze mij daar aardig op het paard geholpen, de verhoudingen van daag zijn wat zakelijker - wat harder geworden. Het is nu allemaal puur commercieel. In die tijd stichtte ik de Fred jee B. V., leerde tijdens een van mijn spaarzame win tersportvakanties mijn tegenwoordige vrouw kennen, trouwde snel en zit nu sinds bijna vijf jaar met haar tot over mijn oren in wat ik vroeger altijd graag wilde: De Horeca. Ik heb het wat Mieke betreft ook in zakelijk op zicht goed getroffen. Toen ze nog niet getrouwd was heeft ze in verschillende bekende zaken als receptioniste ge werkt. Als gastvrouwe in ons bedrijf kent ze dus de fijne kneepjes van het vak". Fred Klinkhamer sinds enkele maanden geen compleet eigen baas meer in de KORTE DUINEN. Hoe kwam de zakelijke overeenkomst met de familie Verbeek tot standFred Klinkhamer: „Het restaurant de KORTE DUINEN kopen is tot nu toe onmogelijk gebleken. Het was en het bleef pachten. Ik ben bezig geweest in NIEUWEGEIN-BREDA, maar in mijn achterhoofd speelde ik nog steeds met de gedachte in Soest nog eens iets te beginnen. Mevrouw Verbeek had mij een beetje op het spoor gezet door af en toe iets los te laten over de plannen van haar en haar man om de zaken te beëindigen. Toen elders niets wilde lukken ben ik Tiaar de familie Verbeek toegegaan en hebben wij op een prettige manier zaken gedaan met als resultaat dat de zaak en het pand nu mijn eigendom zijn. Ik wil overigens wel kwijt dat ik voor deze mensen enorme bewondering heb. Zij hebben zich letterlijk in dit bedrijf kapot gewerkt en de zaak een bijzonder goede naam gegeven. Daar ben ik ze dankbaar voor. Er zit, ook na hun vertrek, een geweldige loop in en dat is een bewijs dat ze in positieve zin hun stempel op de zaak heb ben gedrukt". Eerder reeds gememoreerdFred Klinkhamer is geen vakidioot. Merkt daar zelf over op: „In Dick Houtkamp heb ik een voortreffelijke bedrijfsleider, Jacques Smets, een Limburger, is mijn chef-kok. Beiden geven mij de zekerheid dat ik zonder angst mij aan zaken kan wijden die mij meer liggen. Contacten maken met reisbureau's, de boer op gaan voor bruiloften - partijen en vergaderingen, (een gezelschap van 200 man gaan wij niet uit de weg, en blijvend aan dacht schenken aan de efficiëncy en de vernieuwingen van en in het bedrijf. Vernieuwingen, Fred Klinkhamer zou ze allemaal liever gisteren dan vandaag realiseren. Wil er wel iets over kwijt maar laat vooralsnog het ach terste van zijn tong niet zien. „Ik wilstelt hij „de fa milie Verbeek geen oneer aandoen, maar je moet van daag de dag een super georganiseerd bedrijf hebben. Misgrijpen mag er niet meer bij zijn. Als je in je bedrijf meer dan 20 meter met een kopje koffie moet lopen dien je er voor te zorgen dat er een karretje komt. Gaat sneller en je kunt er meer mee vervoeren. We hebben een cen trale kassa gecreëerd, de kelner gaat met de bon naar de kassa en dus geen ingewikkelde administratieve toestan den in de keuken. In de toekomst komt er in de direkte omgeving van het specialiteitenrestaurant een gezellig knus barretje waar wachtenden 't naar hun zin gemaakt wordt, er komt een dansvloer. Iedere laatste zaterdag avond van de maand voortaan in de SOESTERDUINEN een echt dinér-dansant met levende piano-muziek en alles tegen een prijs die rond de 50 gulden per persoon zal komen te schommelen. Ik verwacht er zoveel van dat we het specialiteitenrestaurant moeten gaan uitbrei den. Ook aan de vernieuwing van terras en parkeerter rein valt niet te ontkomen". Plannen, ze zijn er te over. Met het oog op de concurrentie die in Soest zelden slaapt legt Fred Klinkhamer zich be perkingen op in zijn berichtgeving. Hij zal met zijn terug houdendheid het gelijk wel aan zijn kant hebben. De drie kruisjes nog niet bereikt hebben en dan al in het bezit zijn van de SOESTERDUINEN doet vermoeden dat Fred Klinkhamer weet waaraan hij bezig is. Lr. Foto Herman van Dam Gezelligheid en sfeer in cafés en restaurants zijn nogal ver gankelijk. Is het misschien daarom dat niemand er een traan voor over heeft als een restaurateur het besluit neemt definitief de deksel op de pan te doen en de fles voor altijd in de houding te laten staan? Wat is vergankelijk? De humor dobbert elders ook wel op de alcohol en de smaak van de gebakken zeetong el ders is slechts een kwestie van wennen. Toch telt deze conclu sie wat Soest betreft tenmin ste één uitzondering: café restaurant DE SOESTERDUI NEN. Eens een groot uitge vallen huiskamer, vaal en geel verlicht, met Perzische tapijt jes op de tafel, schemerlamp jes, een prima biljart en heel vroeger buiten een speeltuintje waar peuters hun ouders en opa's en oma's bezig hielden. Goeie oude tijd waar de heer en mevrouw Verbeek als direk- tie voortreffelijk als gastheer en gastvrouw hun getrouwen verwenden. Beiden hebben zich uit de horeca-sektor terugge trokken, zijn begonnen aan het najaar van hun zeer arbeid zaam leven. In dit genre be drijven tellen de jaren dubbel. Ze hebben wat dienstverlening betreft hun laatste glaasje ge schonken. Nog altijd zijn er Soesters die wat ongelovig reageren wan neer ze van Fred Klinkhamer, samen met echtgenote Mieke nieuwe eigenaars van DE SOESTERDUINEN, te horen krijgen dat het tijdperk Ver beek voltooid verleden tijd is. Het zijn de klanten die genera ties lang er met veel aanhang hun familiefeesten vierden. De Verbeeks zorgden er wel voor dat de biefstukken niet te klein waren, de appelmoes kon wor den doorgegeven, de soep aan thuis herinnerde en de hoeveel heid ijs aan het slot van iede re feestelijke maaltijd vooral op de kleinsten een diepe in druk maakte. De Verbeeks gingen, de Klink hamers kwamen. Aanleiding voor ons de culinaire neus er maar weer eens in te steken. We stellen na een vriendelijke ontvangst vast dat er 2 keuze- Stijl en allure in het specialiteiten-restaurant mogelijkheden zijn: de kleine en de specialiteitenkaart. Kie zen, na beide kaarten te heb ben bekeken, voor de laatste en verplaatsen ons naar het specialiteitenrestaurant. Ko men terecht in een zeer sfeer volle omgeving waar niet zui nig met kaarslicht wordt omge sprongen. De tafels, ook de niet bemanden, torsen ieder een stevige 3-poot. De kaarsen belichten de wit gepleisterde muren. Boven de hoofden van de gas ten is een balkenplafond aange bracht, tuigwerk en koperen pannen vormen de muurdéco- raties. In de kozijnen soft licht van immens grote schemerlam pen. Smetteloos damast tafel linnen, en een voor die prijs klasse te eenvoudig tafelbestek wachten met ons op de dingen die komen gaan. Room - knof lookboter en warm stokbrood worden geserveerd. Even later zijn mijn tafelgeno- te en ik eigenaars van een koele Corenwijn-jenever en een frisse sherry. Terwijl we nip pen aan onze (h)eerlijke oude stellen we vast dat producen ten van deze graanprodukten eens aandacht zouden moeten schenken aan de verpakking waarin het vocht terecht komt. Ook DE SOESTERDUINEN kent, evenals elders in Soest, fantasieloos borrelglaswerk. Een zeKer niet overdadige, maar qua inhoud en vormge ving zeer fraaie spijskaart, brengt ons naar het doel van ons bezoek: smikkelen - smul len - Soest. Bij de koude voor gerechten voert vis de boven toon. Garnalen - gerookte pa ling en vers gerookte Noorse zalm zijn die avond tegen re delijke prijzen uit voorraad le verbaar. Aangezien deze avond bij DE SOESTERDUINEN uit vijf etappes zal bestaan beslui ten we niet al te nadrukkelijk in de aanval te gaan. De overzijde van mij start met een grapefruit-cocktail, voor zien van een vleugje sherry. Schijfjes sinaasappel - een enkel kersje en de met gekleur de kristalsuiker gedecoreerde glasrand zorgen voor het vlag vertoon. Voortreffelijk van kwaliteit en presentatie. Dezelfde kwalificatie is ten minste van toepassing op mijn „openingszet". Op de spijs kaart wordt het aangekondigd als „pittige paté volgens huis recept bereid met toast en stok brood. De chef-kok en Fred Klinkhamer gaan kennelijk van de gedachte uit dat het oog ook wat wil en de presen tatie is er dan ook naar. Het bestelde wordt geserveerd op een houten plankje en heeft gezelschap van roggebrood - sla - asperges - gevuld ei - Petit-restaurant van De Soesterduinen om te toveren in ontvangstruimte voor feestelijke recepties en ontvangsten Foto Herman van Dam peterselie - tomaat en uitjes op basis van Union Monagas- que. Fantastische presentatie - uitstekende kwaliteit. Soester- duinens chef-kok is eens leer ling geweest van maïtre Paul Baarspul en dat verklaart wat de paté betreft veel, zo niet alles. Klein foutje, in de voor de rest van de avond voortreffelijke regie van Fred Klinkhamer, is het verwisselen der kaarsen aan tafel. De ouden hebben hun werk bijna gedaan, nieuw kaarslicht wordt aangevoerd en terwijl wij ons met de paté bezighouden prikkelt de lucht van gedoofde Goudse kaarsen onze neuzen. De paté en grape fruit smaken er niet minder om, maar of de niet bestelde aroma er bij hoort menen we tot op de dag van vandaag te mogen betwijfelen. Ons laats te, zeer kleine restje kritiek geldt de huiswijn. Wat de kwaliteit en prijs van huiswijn betreft kan het niet anders of de leverancier moet in figuurlijke zin water bij de wijn doen. Zodra deze conclu sie letterlijk wordt opgevat ont staat een vloeistof die niet de minste afdronk heeft en een waterige smaak kent. Zo heb ben wij die avond SOESTER- DUINENSE huiswijn ervaren, maar bedenkt u echter wel dat deze indrukken zijn gebaseerd op een éénmalige ervaring. In een later stadium zijn wij over gestapt naar een 76-er Cotes- du-Rhöne en een Chablis '77. Beide wijnen gaven meer dan men er qua prijs van zou mo gen verwachten. Geen „Petit Chablis", maar een „Grand Seigneur", waarvan het moei lijk zo niet onmogelijk is een karakteristiek van de smaak te geven. Het geschenk van de Rhöne doet daar niet voor on der. Zijn jaargang is voortref felijk, kleur en smaak: fluweel en warm. Voor geïnteresseer den: de fa. C. S. Roders, Oost- huizerweg 15 te Edam, is de importeur van deze Franse weldaden. Terug aan tafel. We namen de warme voorgerech ten onder handen. Mijn tafelge- note kiest de zee en wordt ver wend met een schelpje toege dekt door diverse gekookte vis soorten die zijn voorzien van een zachte saus en gegrati neerd met geraspte boeren kaas. Zeer smakelijke garnaal tjes voeren de boventoon. Mij vallen in bierbeslag gefrituur de champignons en een bijbe horende fijne kruidensaus ten deel. Lichte kost die boom stammetjes, maar smakelijk. De tijd tikt weg en even later begin ik alleen aan de derde etappe: La petite marmite Henri IV. Als u om dubbelge- trokken vleesbouillon met ver se groente vraagt wordt het ook wel begrepen. Ook hier valt de wijze van presentatie weer op. U ontdoet zelf de bruine oven vaste soepkom van het deksel en dan even het luchtje proe ven". De bouilon, het zeer soe pele vlees en de groente zijn van absolute klasse. Wat smaak betreft waan je je bij oma aan tafel. Niet een voudig is het om een keuze te maken uit de vele vis- en vlees hoofdgerechten. Mijn echtge note sneuvelt tenslotte voor een La sole farcie Lucullus, ik kies voor le boeuf Bourguignonne. Om met de vertaling van het laatste te beginnen: geen fon due, maar gesneden stukjes echte ossehaas, verpakt in een rode wijnsaus, waarin onder meer tijm - laurier - champig nons en cayennepeper zijn ver werkt. Een feestelijk smake lijk geheel dat wordt gecomple teerd door een zeer uitgebrei de licht verteerbare salade - lof - tuinboontjes en spruitjes. Op de tuinboontjes na alles dagverse groente. De kolom prijzen vermeldt een bedrag van slechts 21,50 en dat is wat de kwaliteit - samenstel ling en hoeveelheid betreft bijna geen geld in deze tijd. Tegenóver mij wordt zeer in tens genoten van een gedichtje dat uit de Noordzee en omge ving blijkt te zijn opgevist. De bestelde zeetong is gepaneerd en blijkt na ontleding te zijn gevuld met een ragout waarin scampis - mosselen - tarbot en garnalen een ruim onderko men hebben gekregen. Cham pignons - peterselie en citroen completeren het geheel. Zowel de reeds gememoreer de Chablis en de Cotes-du-Rhö- né voelden zich bij het een als het ander als vissen in het water. Niet opdringerige, goed gekozen achtergrondmuziek zorgen er mede voor dat het avondje uit optimaal is. Tafe len in het specialiteitenrestau rant van DE SOESTERDUI NEN, zeker zoals wij dat de den, vraagt een paar uurtjes. Dat is redelijk. De kok waar over DE SOESTERDUINEN beschikt kan alleen maar glo riëren wanneer hem tijd wordt gegeven zijn kwaliteit waar te maken. Dat laatste kwam ook tot uitdrukking in het des sert. Als u binnenwipt bestel dan eens een Parfait maïtre Jacques. De smaak houdt het midden tussen hazelnoot en chocolade. Een betere afsluiting kon ik mij niet wensen. De wederhelft geniet van vers gezette pittige koffie waarbij ongevraagd, doch geheel gratis koffie-likeur van een onbestemd merk en fraai uitziende bonbons wor den geserveerd. „Te gek" luidt de korte maar veelzeggende conclusie. En zo is het ook. De familie Verbeek mag dan uit DE SOESTERDUINEN zijn verdwenen, de sfeer is er de zelfde gebleven, kwaliteit voor treffelijk en de prijzen, op spaarzame uitzonderingen na, zeer acceptabel. De uitzonde ring? De kleine menu-kaart vermeldt een bedrag van 1,60 voor een qua inhoud zeer zui nig bekertje melk. Als het geen drukfout is dan blijkt er toch iets waar te zijn van de ver sleten vakterm: „ze drinken mij rijk, ze eten mij arm". Hoe dan ook, onze eindconclu sie luidt: ,,een avondje Klink hamer is nooit weg. JAN LEIJENDEKKER. Op deze smikkel-smul-Soest- pagina deze week de zesde af levering in onze culinaire ont dekkingsreis. Eerder hadden we geparkeerd bij restaurant v.d. Brink - Bauers Stüberl - restaurant De Dissel - restau rant La Grande Bouffe en ta veerne d'Oude Enghe. Zesde in deze serie: restaurant de Soesterduinen. Ter voorko ming van misverstanden: alle vastgelegde indrukken zijn ge baseerd op een eenmalig be zoek.

Soester Courant | 1979 | | pagina 19