Artishock sloot project „Hallo, Hallo" af ouï> socsfcr fcaarf sucl anno 1979 mvan mvan Milieuvereniging roept hulp „kroon" in Joop van Diermen nu 3e Dan Judo Proest" over vijverbeveiliging: Filmagenda Amersfoort Officiële ingebruikneming trainingscentrum „Het Kompas" onderwij sdag Thema-ochtend over Europese verkiezingen „Kreativiteit" onderwerp van derde Soester De Parkeer perikelen bij de scholen Ledenvergadering wij kvereniging „Overhees" Ledenvergadering Milieuvereniging 21ste Nationale Postzegelbeurs Extra ledenvergadering hockeyclub Soest Kaartlees-rit B.A.C. Soester Judo suksessen in Barneveld Jeugddienst in de Ëmmakerk HZ. over. VOOR TEGEN Hebt U bij het aan- en uitgaan van de scholen wel eens gekeken, wie daar haar kinderen brengen en halen met de auto. Moet U eens doen! Kijk eens van hoe ,,ver" ze wel komen. In veel gevallen helemaal van een paar straat jes verderop. Kunnen die ouders en kinderen dat stukje niet meer lopen of fietsen? Het lijkt me voor beide generaties veel gezonder! Of is het een „status-svm- bool?" De buurvrouw doet het, dan moet ik ook wel? En mocht het eens stromen van de regen, kunnen we daar niet meer tegen? In onze welvaartsmaat schappij is toch iedereen goed gekleed en geschoeid! In de huidige verkeerssituatie is men er lopend of per fiets soms sneller dan per auto. En dan praten we nog niet eens over de energie besparing. Ziel- lig! H. K. SOEST (naam en adres bij redactie bekend). Vanavond, woensdag 21 maart, houdt de wijkvereniging Overhees in de openbare lagere school aan de Wil- laertstraat haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Tijdens deze bij eenkomst zal de heer Maathuis een uiteenzetting geven over het gebruik van het wijkdienstencentrum De Borg. In de week van 4 tot 7 mei wordt een algemene ledenvergadering gehouden van de Milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk". In een circulaire aan de leden wordt een voorlopige verant woording afgelegd over het wprk dat het bestuur sinds december j.1. ver richtte. Met de gemeente werd ondermeer contact onderhouden over de hinder wetvergunningen voor de bedrijven Lindner, Abbel, Dolfijn, Sinclair en Valentine, terwijl in beroep werd ge gaan bij de Kroon tegen de aan Howson Algraphy verleende vergunning. Dat zal men ook doen als Lindner een vergunning krijgt waarin niet de eisen van de vereniging zijn opgenomen. De leden worden opgeroepen bezwaar schriften te ondertekenen tegen de verlening van een hinderwetvergun ning aan de Soester IJzer en Metaal gieterij B.V. aan de Dorresteinweg en aan de firma Dolfijn. Dit laatste be drijf vraagt een vergunning voor het opslaan en diepvriezen van snacks en dieselpomp installatie. Men vreest hin der van de ventilatoren en kompres- soren. Op zaterdag 24 maart a.s. organiseert de filatelistenvereniging Hilversum Omstreken haar 21ste Nationale Post zegelbeurs in de Totohal van het Gem. Sportpark aan de Soestdijkerstraat- weg te Hilversum. Deze beurs wordt gemiddeld door zo'n 1.000 verzamelaars uit alle delen van het land bezocht. Er zijn circa 30 handelarenstands. De openingstijd is van 10.00 tot 17.00 uur. Iedere 50ste bezoeker ontvangt een filatelistische attentie. Donderdag 12 april, aanvang 20.30 uur, wordt in het clubhuis aan de Schriks- laan een buitengewone ledenvergade ring gehouden van de M.H.C.Soest. Aan de orde komt de eigen bijdrage van de vereniging in de financiering van de nieuwe accommodatie aan de Koningsweg. Drie visies op het Soest van 2929 v.l.n.r. de „geprogrammeerde" gemeente raad met een vrouwelijke burgemees ter (bijdrage van mevrouw Corver); een kwartetspel met postkantoor, po litiebureau, gemeentehuis en een „jo ker" (bijdrage van wethouder Plomp); de „alternatieve „Soester", een bui tenlander, een woonwagenbewoner en de „echte" Soester, in harmonie sa menlevend (bijdrage van wethouder mevrouw Van Stiphout). De tekenin gen werden gemaakt door bode C. L. van Tricht naar ideeën van de in zenders. Vijverbeveiliging en de baldadigheid op en om school9peelplaatsen zijn de centrale thema's in „Proest" op dinsdagavond 27 maart a.s. om 8 uur in café „De Rode Haan", Birkstraat 32. Spreker in het politiek café van .Progressief Soest" is de heer J. Helsloot, lid van de werkgroep „Beveiliging vijvers Bieshaar" te Hoogland. Deze bijeenkomst is al eerder aange kondigd in januari, maar kon toen door de weersomstandigheden niet door gaan. Toen al bleek dat de belangstel ling voor dit onderwerp groot was. Speciaal uitgenodigd zijn de leden van de wijkvereniging Overhees. Maar ook de bewoners en bewonerscommissies in Smitsveen, Klaarwater (KLM- flats!) en de toekomstige bewoners van Overhees II die alle belang hebben bij een goede vijverbeveiliging zoals dit o.a. in Hoogland en Ommen door acties vanuit de bevolking is gereali seerd, zijn van harte welkom voor het opstellen van afdoende maatregelen die het gemeentebestuur zullen kunnen worden voorgelegd. Vooraf zal de fractievoorzitter van P.S. het Hilversumse rapport toelichten wat resulteerde in een proefproject in het Van Biebeeckkwartier en juiste middelen te treffen en baldadigheid van de jeugd op en om schoolspeel- plaatsen tegen te gaan. Ook hiervoor zijn gerichte uitnodigin gen verstuurd naar de wijkvereni- gingen, bewonerscommissies, het on derwijsveld in bovengenoemde wijken, het gemeentebestuur en de politie. „Proest" is vrij toegankelijk voor iedereen. Gespreksleider is het P.S.- gemeenteraadslid Leidke Tomassen. Nadere inlichtingen over dit politiek café bij het secretariaat van P.S.: Valeriaanstraat 77. telefoon 17692. Morgenavond, donderdag 22 maart, wordt door de Baarnse Automobiel Club een kaartlees-rit georganiseerd, die meetelt voor het zöne-kampioen- schap Utrecht. Dit kampioenschap kent twee onderde len: kaartlezen èn routebeschrijving. Dit keer dus kaartlezen. Men blijft in de omgeving van Baarn. De route is uitgezet door de heer Ouderdorp en gecontroleerd door de heer Horst. Om half acht vertrekt de eerste deel nemer vanaf Huize Berestein aan de Zandvoortweg te Baarn. Inschrijven is mogelijk tot ongeveer 20.15 uur. Het is de eerste rit van dit jaar. Afgelopen zaterdag was er bij sport school Helsdingen te Barneveld een jeugd-judo-toernooi. Hierbij was Budo-Ryu-Soest vertegen woordigd met 46 judoka's in de leef tijd van 6 t/m 14 jaar. 's Morgens werden de wedstrijden ge houden voor de jongste judoka's in de gewichtsklasse 24 t/m 30 kg., terwijl 's middags de gewichtsklasse 32 t/m 44 kg. op de mat kwamen. Om 4 uur waren de judoka's 12 t/m 14 jaar aan de beurt, die zorgden voor een goed toernooi. De Soester judoka's deden het niet onverdienstelijk, want van de 46 ju doka's vielen er 16 in de prijzen. Voor iedere deelnemer had sportschool Helsdingen een leuke sleutelhanger met een judo-afbeelding als herinne ring. Uitslag Soester judoka's; -24 kg. Ie Raymond Kaats -26 kg. 2e Radmer Schalkx 4e Erik Braspenning - 30 kg. 4e Derek Unkel 32 kg. 3e Roy Eysbach 35 kg. 2e Arie v.d. Berg 2e Peter de Brauwer 3e Helco Kok - 39 kg. 3e Erik-Iwan Rauch 12 t/m 14 jaar: - 39 kg. 2e Steve Schalkwijk - 46 kg. Ie Geerhard de Groot 2e Wim de Haas 3e Ronny Hilhorst - 50 kg. 3e Rik Hoksbergen 55 kg. 2e Cees Paul 3e Erik Jan Fugers. Van donderdag 22 maart t/m woens dag 28 maart 1979. GRAND 1; Tel. 033-14632. Ingmar Bergman's nieuwste film een mees terwerk HERFSTSONATE 16 jr., met Ingrid Bergman en Liv Ullmann. Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur. Zondag: 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur GRAND 2: Het enige beest, dat moordt uit wraak ORCA 12 jr. met Richard Harris, Charlotte Rampling. Muziek: Ennio Morricone. Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur. GRAND 3: Een Thriller van uitzonder lijke klasse THE SILENT PARTNER (de Stille Handlanger 16 jr. met Elliott 'Gould, Christopher Plummer en Sus- sannah York. Muziek: Oscar Peterson. Dagelijks: 14.00 - 19.00 - 21.45 uur Zondag: 14.00 - 16.30 - 19.00 - 21.45 uur GRAND 5: Peter Faber en Jadwiga Janowska in EXIT 7 16 jr. Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 -16.15 -18.45 - 21.30 uur. GRAND 5: Monique van de Ven en Maria Schneider EEN VROUW ALS EVA 16 jr. Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 - 16.15 - 18.45 - 21.30 uur CINEMA 1: Tel. 033-18900. Een hoogst gevaarlijke, maar kostelijke komedie FOUL PLAY12 jr. met Goldie Hawn en Chevy Chase. Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 - 16.15 -18.45 - 21.30 uur CINEMA 2; Terence Hill en Bud Spen cer EVEN EN ONEVEN a.1. Dagelijks: 13.30 -18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur EURO: Tel. 033-33655. David Lean's legendarische meesterwerk THE BRIDGE ON THE RIVER KWAI16 jr. met William Holden, Alec Guinness, Jack Hawkins, e.v.a. Dagelijks: 13.45 - 20.00 uur Zaterdag: 16.15 en 20.00 uur Woensdag: 20.00 uur EURO: Dolle avonturen met DE LIE VERDJES UIT AMSTERDAM a.1. Zaterdag en woensdagmiddag: 13.45 uur DUO 1: Tel. 033-16572. Zij betaalt de hoogste prijs voor haar nieuwsgierig heid ENGEL VAN BOVEN - DUIVEL VAN ONDEREN harde porno 18 jr. Dagelijks: 14.15 -19.15 - 21.30 uur Zondag: 14.15 - 16.30 - 19.15 - 21.30 uur DUO 2: Spectaculair stuntwerk op gierende motoren NOG 5 SECONDEN TE LEVEN (Viva Knievel) 12 jr. De bekende motorstuntman Evel Knie- vel speelt zichzelf. Dagelijks: 14.00 - 19.00 - 21.15 uur Zondag: 14.00 - 16.15 - 19.00 - 21.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1: Een sexmenu om van te watertanden HET NAAKTRESTAU- RANT 16 jr. Vrijdag en zaterdagavond: 24.00 uur DUO 2: Spanning en sensatie rond de reuze aap KING KONG 16 jr. Vrijdag en zaterdagavond: 23.45 uur Soester Courant van woensdag 21 maart 1979 Donderdag 29 maart a.s. wordt het in Soest aan de Vredehof straat gevestigde trainingscentrum voor kamerbewoning „Het Kompas" officieel in gebruik genomen. De voor deze opening genodigden krijgen een korte uiteenzetting over het doel en de werkwijze van het centrum, waarna het pand bezichtigd kan worden. Het trainingscentrum is een dependan ce van het Amersfoortse jeugdhuis „De Snoekheuvel", waar 24 jongens en meisjes vanaf 6 jaar, wegens bijzonde re gezinsomstandigheden, opgevangen worden. („De Snoekheuvel" is een tehuis van de landelijke stichting „De Opbouw", waarvan het hoofdkantoor in Utrecht is gevestigd. De oudsten onder hen, in de leeftijd vanaf circa 16 jaar, kunnen in het trainingscentrum voorbereid worden op het geheel zelfstandig functioneren in de maatschappij. Zij worden daarbij begeleid door mentoren. Het verblijf in „Het Kompas" kan 1% tot 2 jaar duren. Het tehuis aan de Vredehofstraat biedt plaats aan acht jongelui die ieder een kamer ter beschikking hebben en per etage eveneens een keuken. Zij krijgen maandelijks een bedrag waarvan zij zich moeten kleden en voeden en ook hun kamerhuur en ontspanning moeten betalen. Er zijn huisregels die nageleefd moe ten worden. De begeleiding betreft ondermeer het omgaan met financiën: het wegwijs worden binnen de maat schappij: de verzorging van de eigen maaltijden: de zorg voor de eigen kamer en kleding; de omgang met anderen en persoonlijkheidsontwikke ling. Op het ogenblik verblijven sinds 8 februari acht studerenden in „Het Kompas". Het is niet het eerste trai ningscentrum van de stichting „De Opbouw", maar wel een nieuwe situa tie voor de leiding van „De Snoekheu vel". Kreativiteit zal het onderwerp zijn dat centraal staat op de derde Soester onderwijsdag die op donderdag 26 april a.s. gehouden wordt. Het zal daarbij niet gaan om de belangrijkheid van de kreativiteitsontwikkeling van kinderen maar om de vraag wat „kreativiteit onderwijzen" voor de schoolteams zou kunnen inhouden. De dag wordt gehouden in het scholencomplex van de wijk Overhees en in gebouw De Open Hof. Met als onderwerp „Europese verkiezingen... Nou, en?" wordt zondagmorgen 25 maart a.s. aanvang 10.30 uur een themaochtend gehouden in het Amnesty- centrum, Middelwijkstraat 72 [zij-ingang] in Soest. Spreker over dit onderwerp is Arnoud Weeda, oud-redakteur en specialist op sociaal-ekonomisch terrein van de Groene Amsterdammer. Kortgeleden verscheen van zijn hand het boek „De Europese sanering" over de ekonomische eenwording van Europa, uitgegeven bij Sjaloom in Odijk. In de circulaire aan het onderwijsper soneel van de Soester scholen zegt het hoofdenconvent: „Kreativiteit is, naar onze mening, essentieel en onmisbaar bij de 'wording' tot mens en het mens-zijn. De eerste periode speelt zich voor een belangrijk deel af in het onderwijs (binnenschools). Zeer velen zijn het er over eens dat we de kreativiteit in dat onderwijs niet alleen in de „ekspressievakken" behoren te vinden, maar weten tegelijkertijd dat er tijdens die uren wel enorme kansen liggen: kreativiteitsontwikkeling met behulp van kunstzinnige middelen, kunstzinnige vorming. Het buiten schoolse (kreativiteitscentra, muziek scholen met name zien hierin een taak van betekenis. De wijze waarop dit gestalte dient te krijgen is nog steeds in ontwikkeling. Maar dat binnen de ver- zorgingsstruktuur voor de kunstzin nige vorming het binnen- en buiten schoolse elkaar dienen te ontmoeten en op gelijkwaardig nivo samen te wer ken, staat voor velen als een paal boven water", aldus het hoofdencon vent. Men gaat er over praten, daarbij ondersteund door docenten van Arti- shock. Het doel van de dag is om samen mogelijkheden te ontdekken die in de school toegepast kunnen worden. De dag begint om 8.30 uur en de sluiting is gepland om 15.15 uur. A.s. zondag 25 maart, wordt om 19.00 uur in de Emmakerk aan de Regentes- selaan de op één na laatste jeugddienst van dit seizoen gehouden. Voorganger is de evangelist Wymenga uit Bilthoven, zijn thema „Bij de gratie Gods". Muzikale medewerking verleent het koor „Relite" uit Bilthoven. Na de dienst is er weer gelegenheid een kopje koffie te drinken. In juni worden verkiezingen gehouden voor een Europees parlement, waarin Nederland met 25 zetels zal zijn verte genwoordigd. Een immens propagan- da-apparaat probeert de mensen te overtuigen van de zin van Europese eenwording om zoveel mogelijk kie zers naar de stembus te lokken. Hier aan worden millioenen guldens be steed. De strekking van de verkiezingskam- pagnes appelleert aan het gevoel „er bij te horen" en aan de behoefte naar zekerheid. Vaag wordt zo nu en dan gezinspeeld op de „demokratisering van Europa" wat daar ook mee mag worden bedoeld. Reden te meer voor de Themagroep om eens dieper in te gaan op de betekenis die een dergelijk Europees parlement straks gaat krij gen. Wat voor zeggingskracht heeft het ten aanzien van de nationale volksver tegenwoordigingen en worden we straks niet bedolven onder de „een heidslawine" van een gigantische mo loch. Via de propaganda-machine krijgen we bijna dagelijks alle rozegeur en maneschijn opgediend waarbij vooral wordt ingegaan op de voordelen in de konsumptiesektor. Welke waarde moe ten we er werkelijk aan toekennen, te meer daar voor de meeste mensen het kontakt met een Europese volksverte genwoordiging nog verder weg ligt dan een nationaal parlement. Welke werke lijke belangen worden gediend! Ar noud Weeda hierover: „Wat mij bezig houdt is de vraag of er werkelijk uitzicht op demokratisering is en of op de lange termijn het Europees parle ment zoveel macht krijgt dat de demo kratisering hierdoor nog verder achter op raakt". „Op al dit soort vragen wil ik graag nader ingaan", voegt hij er aan toe. Vrijdagmiddag heeft Artishock het project van de Soester scholen „Hallo, Hal lo" officieel afgesloten. Dat gebeurde tijdens een wat informele bijeenkomst in het tijdelijke onderkomen van de kunstenaarsvereniging, de voormalige St. Josephschool. Voor een klein gezelschap met ondermeer de burgemeester mevrouw Corver en de wethouders mevrouw Van Stiphout en Plomp, zette Arti- shock's directeur André Oudheusden uiteen wat er in de afgelopen maanden zoal gebeurd was. Daarna was er nog een dia-voorstelling en konden de inzendingen bewonderd worden waarin het Soest van 2929 werd uitgebeeld. In zijn overzicht de contacten van Artishock met de Soester scholen, zei André Oudheusden ondermeer dat „het onderwijs" aanvankelijk nogal afhoudend was. Artishock's naam was niet zo goed". Aan het eerste pro ject, vijf schooljaren geleden werkten slechts 20 klassen mee, met in totaal 806 leerlingen. Dat er in de loop der jaren wat ver anderde bewees de deelname aan het nu afgesloten project „Hallo, Hallo"; méér dan 330 leerlingen uit totaal 126 klassen van het voortgezet-, lager be roeps- en lager onderwijs. Oudheusden schetste de problemen die overwonnen moesten worden; de zeer uitgebreide voorbereiding en daarna begeleiding van het project door staf en docenten van Artishock. Hij bracht hen daarvoor dank. „Toen wij startten met deze projekten (land in zicht - de familie-de natuur - mens in beeld-kleur-wie komt er in mijn hokje-energie) was er nog geen sprake van de AKU-nota (Advies ver- zorgingsstruktuur Kunstzinnige vor ming). We zijn dus aardig bij de tijd, maar we zijn er nog lang niet", aldus Oud heusden, die er aan toevoegde dat de kunstzinnige vorming „stevig in ontwikkeling" was. Hij merkte in dat verband op dat in de regio, Amersfoort en Soest moge lijk mee gaan doen in een zogenaamd AKU-experiment en indien dat niet doorging, men toch op vrijwillige ba sis tot een samenwerkingsproject dien de te komen. Van staf en docenten zou, hoe dan ook, veel inzet en energie gevraagd wor den om de ontwikkeling in positieve zin te beïnvloeden. Hij wenste alle betrokkenen daar veel sukses bij en zegde toe, in zijn nieuwe funktie, daar graag medewerking aan te zullen verlenen. Dank bracht hij tenslotte aan onze krant voor het gedurende zestien we ken geheel belangeloos afstaan van een pagina aan Artishock in het kader van het projekt „Hallo-Hallo". Daardoor bleven ouders en andere belangstel lenden op de hoogte; alle pagina's sa men vormden een soort verslag. Oud heusden merkte daarbij op dat het de eerste keer was in Nederland dat een dergelijke belangeloze medewerking verleend werd. In een brief aan H.M. de Koningin heeft de milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk" gewezen op naar haar mening ongewenste ontwikkelingen rond de verlening van een hinderwetvergunning aan het bedrijf Howson Algraphy B.V. De vereniging vraagt de bezwaren die naar voren gebracht zijn „in overweging" te nemen en te bewerken dat verdergaande voorwaarden worden opgelegd, dan de gemeente Soest gedaan heeft. In de brief zegt de vereniging dat er wel degelijk stankoverlast is, al ont kent de gemeente dat. „De gemeente Soest is herhaaldelijk ervan in kennis gesteld, dat het bedrijf een vieze prik kelende stank verspreidt. Afgelopen zondag 11 maart was het zelfs zeer erg", aldus de brief. Dat het bedrijf geen geluidshinder veroorzaakt, zoals de gemeente stelt, is volgens de vereniging een onwaar heid. De compressoren en ventilatoren veroorzaken weliswaar geen lawaai, maar wél een hoge hinderlijke toon en een stampend geluid. Men merkt op dat in de verleende vergunning niet duidelijk wordt be schreven hoet de stankhinder en de geluidshinder moet worden bestreden; hoe de buiten geplaatste vloeistof tanks, met chemische inhoud, moeten worden beveiligd; hoe de afsluitklep op het riool, bij calamiteiten 's nachts, moet worden bediend en hoe voorko men moet worden dat er lozingen plaatsvinden in het riool of in de bodem. De vereniging stelt voor een elektro nisch detektiesysteem voor zowel het riool als de vloeistof tanks, met auto matische afsluitmogelijkheid. Men verwijst ook naar een recente brand, die volgens de brandweer tijdig genoeg onder de knie gekregen werd, zodat een milieuramp voorkomen kon wor den. Joop van Diermen (links) met twee van zijn leerlingen Foto Herman van Dam In sportcentrum Papendal is afgelopen zondag het landelijk examen voor judo- dangraden gehouden. Joop van Diermen heeft met succes examen gedaan voor 3e Dan judo. Joop van Diermen is op ll-jarige leeftijd begonnen met judo en is al 21 jaar ent housiast over deze sport. Op 17-jarige leeftijd behaalde hij zijn le Dan, waarna er een tijd kwam waar in hij bij iedere wedstrijd te vinden was, en waarbij hij veel successen op zijn naam zette. Op 24-jarige leeftijd haalde hij zijn 2e Dan, en is toen begonnen met enige judo lessen te geven. Sinds mei '78 is Joop van Diermen bevoegd judoleraar en eigenaar van Budo- Ryu-Soest, terwijl hij kans zag in december '78 zijn karate-leraarsdiploma er bij te halen.

Soester Courant | 1979 | | pagina 25