gemeente soesty SCEPLER N atuurreservaat „Boerenstreek' wordt geschoond IDeSoestef Duinen. de gemeente soest vraagt uw aandacht voor; Militair gebruik gedeelte Leusderheide geen probleem Soester Spanjaard Sala Santonja gaat exposeren in „De Drie Ringen Restaurant Kelner vvz Kavels grond te koop Vergadering Commissie voor de Beroepschriften Openbare commissievergaderingen Gemeentelijke Studietoelagen Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens "V J. Hilhorst ook directeur stichting zwembaden Voorlichtingsdag kinderen buitenlandse werknemers Herbouw molen „De Windhond" Bekendmaking fv, 1 Goede prestaties Soester atleetjes W aarschu wingen tegen foutief parkeren Paasbingo bij Juwelen en klok gestolen 99 RESTAURANT Banketbakkerij DE MEY Moorkoppen Zandpralines 5 Soester Courant van woensdag 21 maart 1979 5 In het plan Slangebosje te Soest zijn twee percelen bouwterrein beschik baar voor de bouw van een vrijstaande woning, namelijk perceel 1: oppervlakte 640 m2, gelegen aan de Insp. Schreuderlaan, perceel 2: oppervlakte 745 m2, gelegen aan de Ir. Menkolaan. Prijs 200,- per m2 excl. B.T.W., geldig tot 1 april 1979. Slechts Soester ingezetenen en economisch gebondenen aan de gemeente Soest worden als gegadigden aangemerkt. Belangstellenden kunnen zich tot 1 april a.s. schriftelijk opgeven bij het college van burgemeester en wethouders, gemeentehuis. Bij gebleken belangstelling van meer dan twee personen wordt de toe wijzing door het lot beslist. Nadere informatie is verkrijgbaar bij de gemeentesecretarie (afdeling 1, kamer 5) op de werkdagen tussen 9 en 12 uur. woensdag 28 maart -16.00 uur - gebouw Welzijn, Lange Brinkweg 79: Openbare vergadering van de Commissie voor de Beroepschriften. In deze vergadering komt aan de orde de weigering van een vergunning aan de heer C. Renes te Soest voor het vernieuwen/verbouwen van een zomerhuisje tot garage/bergruimte op het perceel Dorresteinweg 84 te Soest. maandag 26 maart -17.00 uur - kantine, gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg 77: Commissie Openbare Werken maandag 26 maart - 19.30 uur - gebouw afdeling welzijn, Lange Brink weg 79: Onderwijscommissie. Op de agenda staat o.m. concept-onderwijsnota n.a. v. binnengekomen reakties dinsdag 27 maart -19.30 uur - gebouw afdeling welzijn. Lange Brinkweg 79: Commissie Ruimtelijke Ordening donderdag 29 maart - 16.00 uur - commissiekamer dependance gemeen tehuis: Commissie Algemene Bestuurszaken donderdag 29 maart - 19.30 uur - gebouw afdeling welzijn, Lange Brink weg 79: Financiële Commissie. In deze vergadering wordt o.m. behandeld het rapport „Districtsgezondheidsdienst Eemland". De volledige agenda's en de concept-voorstellen liggen op de vergader datum en de werkdag daarvoor ter inzage bij bureau voorlichting, gemeen tehuis. (Openbare bekendmaking) Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat voor het school jaar 1979/1980 een gemeentelijke studietoelage kan worden angevraagd. De toelage kan worden verzocht voor het volgen van onderwijs van: I. een dagschool, mits voor die studie geen toelage van het Rijk kan wor den verkregen een afwijzing van het Rijk op grond van een te hoog in komen of slechte studieresultaten of een te late inzending van een for mulier geeft geen mogelijkheid tot het indienen van een aanvraag bij de gemeente) II. avond-, part-time- of schriftelijke opleidingen, mits op geen andere wijze financiële hulp kan worden verkregen (bijvoorbeeld via het Ar beidsbureau voor bij-, na- of omscholingscursussen). De aanvra(a)g(st)er moet ondermeer aan de volgende voorwaarden vol doen: a. de studerende moet tenminste 17 jaar oud zijn b. zelf (of bij minderjarigheid de ouders) in de gemeente Soest ingeschre ven staan (in sommige gevallen zelfs drie achtereenvolgende jaren) c. de financiële toestand moet het toekennen van de toelage rechtvaar digen; d. de te volgen studie moet door het gemeentebestuur zijn erkend. Informaties en aanvraagformulieren kunnen worden verkregen bij het bureau Onderwijs en Cultuur. Lange Brinkweg 79, telefoon 16744, toestel 314 of 354. De formulieren zijn vanaf heden verkrijgbaar en moeten uiterlijk 1 juni 1979 ingediend zijn. (Openbare bekendmaking) Gelet op het bepaalde in artikel 133 van het R.V.V. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten door plaat sing van bord 54b van bijlage II van het R.V.V. in de nabijheid van de wo ning Troelstrastraat 28 te Soest een parkeerruimte voor een invalide aan te geven. Van dit besluit staat voor iedere belanghebbende beroep open tot het einde van een termijn van 30 dagen na heden. Het beroepschrift dient te worden gericht aan Hare Majesteit de Konin gin, doch moet worden ingediend bij de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Het besluit is in afschrift toegezonden aan: gedeputeerde staten van Utrecht, rijkswaterstaat in de provincie Utrecht, K.N.A.C. den Haag, A.N.W.B. den Haag, Kon. Nederl. Motorrijdersver. Arnhem, politie Soest en gemeentewerken Soest. De directeur van de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest, de heer J. E. J. Hilhorst is met terugwerkende kracht met ingang van l oktober 1978, ook benoemd tot direc teur van de Stichting Zwembaden Soest. Evenals vorig jaar zal ook dit jaar weer een voorlichtingsdag georgani seerd worden over de opvang van kinderen van buitenlandse werkne mers. Het verzoek daartoe is uitge gaan van de afdeling onderwijs van de gemeentesecretaris, in overleg met de Stichting Buitenlandse Werknemers Soest. Het bestuur van de Stichting tot her bouw van de molen „De Windhond" heeft van het gemeentebestuur bericht ontvangen dat er van die kant bereid heid bestaat om de grond waar de molen eertijds stond, op de hoek van de Molenstraat en de Molenweg, in te passen in het bestemmingsplan. De herbouw zal daardoor niet kunnen stuiten op planologische t^ezwaren. De voorzitter van de commissie voor de beroepschriften maakt ter uitvoe ring van artikel 9 van de Verordening voor de commissie voor de Beroep schriften bekend, dat op woensdag 28 maart 1979 te 16.00 uur in het gebouw van de afdeling Welzijn, Lange Brink weg 79 te Soest, een openbare vergade ring van de commissie zal worden gehouden, waarin aan de orde komt de weigering van een vergunning aan de heer C. Renes te Soest voor het ver nieuwen/verbouwen van een zomer huisje tot garage/bergruimte op het perceel Dorresteinweg 84 te Soest. Soest, 21 maart 1979 De voorzitter voornoemd, Mr. J. Beijering. ^Bankstel Een bankstel of zitgroep koopt u voor vele jaren. Daarom is het verstandig, alvorens te kopen, u te oriënteren. Een bezoek aan de showrooms van de Scepter moet u dan ook beslist niet vergeten. Wij bieden u een kollektie meubilair zonder weerga. In de stijl die bij uw persoonlijkheid én bij uw beurs past! :iu tsu uij uw Geuzenweg 45a, HILVERSUM, Ferdinand Huycklaan 48, BAARN Volgens gedeputeerde staten van Utrecht is militair gebruik van een op Soester grondgebied gelegen gedeelte van de Leusderheide geen probleem en ook niet in strijd met de intentie van het streekplan Utrecht-Oost. Overigens is de kwestie nog „in behandeling" en onderhoudt de provincie er contact over met de desbetreffende gemeentebesturen, de natuurbeschermingsconsulent, rijkswa terstaat en defensie. Het militair gebruik van het nabij Soesterberg gelegen resterend deel van de Leusderheide werd onder de aandacht van G.S. gebracht door het WD-statenlid jhr. ir. A. J. H. de Beaufort. Via een vijftal schriftelijke vragen informeerde hij of dat allemaal wel kon, temeer daar in het Soester plan Landelijk Gebied gesproken werd van een gebied „van bijzondere land schappelijke waarde". Ook in het streekplan is de intentie vastgelegd de Leusderheide als natuurgebied te handhaven. In de plannen van defensie was voor zien in een bebossing van dit gedeelte van de heide en de heer De Beaufort informeerde daarom of er dan ook sprake zou zijn van een „intensiever militair gebruik". G.s. antwoordde echter: „Het is duide lijk dat tengevolge van de aanleg van rijksweg A 28 oefenmogelijkheden van Defensie verloren gaan. De in de plaats van de verloren gaande mili taire terreinen als oefenterrein in ge bruik te nemen gronden zullen waar schijnlijk van een hierop afgestemde beplanting, dus geen bebossing, wor den voorzien". Inmiddels heeft ook het gemeente raadslid Jonker van D'66, een aantal schriftelijke vragen ingediend bij het college van burgemeester en wethou ders. Wat Jonker bijzonder interes seert is de vraag of de gemeente verstek heeft laten gaan op de van provinciewege georganiseerde bijeen komst voor de belanghebbende ge meenten. Dit met het oog op de opmer king in het Soester plan „Landelijk Gebied". Jonker vraagt daarover: „Is het juist dat binnen enige maanden het bestem mingsplan „Landelijk Gebied" van kracht zal worden, waarin dit gebied de bestemming natuurgebied heeft ge kregen, dat gebruikt mag worden als militair oefenterrein, mits de land schappelijke en natuurwetenschappe lijke en rekreatieve kwaliteiten daar bij zoveel mogelijk worden ontzien?" Als dat zo is, wil Jonker van het col lege wel weten of de defensieplannen dan wel in overeenstemming zijn met de voorziene bestemming. Hij infor meert verder naar de voorbereidings bescherming, de vrijstelling van de bouwverordening en de opvatting daarover van het gemeentebestuur. „Bent u bereid", vraagt de heer Jon ker tenslotte „aan Defensie te verzoe ken een andere oplossing te zoeken, opdat één van de drie nog resterende echte heidevelden in dit gebied ge- kan blijven?" J.l. zaterdag is de werkgroep Natuurbeheer van het I.V.N. „Eemland" gestart met het „schonen" van het natuurreservaat het Soesterveen en daarvan het ge deelte de Boerenstreek. Mede dankzij de hulp van een dertigtal verkenners van de „Rover Crofts-groep" uit Bilthoven is er met de inzet van een tiental Soes ter vrijwilligers veel werk verzet. Men was daar van 's morgens negen tot 's mid dags half drie mee bezig. A.s. zaterdag wordt het werk voortgezet. De heer P. Veen, van de provinciale ecologische dienst, noemt dit vrijwilli gerswerk van grote betekenis. „Wie vanaf Hees de Wieksloterweg oprijdt, richting De Vuursche, ontdekt na enke le honderden meters aan de rechter zijde een tweetal boscomplexen. Deze complexen zijn eigendom van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten. Aan de buitenkant lijken de bossen op ieder ander bos in de buurt: vrij hoge bomen, vooral berken, wil gen en eiken", aldus de heer Veen. Om het bijzondere van deze terreinen te begrijpen, moet terug gekeken wor den in de geschiedenis. Het Soester veen ligt in een kom tussen twee ho gere zandgebieden: Soester-Eng en Pijnenburg/Hees. In deze kom stag neerde de afvoer van het water en daardoor ontstond volgens de heer Veen een ideale situatie voor veen- vorming. „Veenvorming", aldus de heer Veen, „wil zeggen ophoping van afgestorven plantenmateriaal, hier vooral veen- mossen. Vooral in de vorige eeuw veranderde er veel in het Veen. Veel boeren gingen er meer grootscheeps veengraven voor de turfwinning. De resultaten zijn nu nog te zien". Rond 1925 wezen plantkundigen op de grote natuurwetenschappelijke waar de van het Soesterveen. Tussen de veenmossen groeiden allerlei typische xrj&m 7 planten zoals veenbes, lavendelheide, welriekende nachtorchis en kamva- ren. Enkele van deze fraai begroeide gebieden konden toen verworven wor den door de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. Sinds die tijd is er veel veranderd in het Soesterveen; het turfgraven werd gestopt, het land werd ontgon nen in weiland, de waterstand werd verlaagd. „Deze toch wel radikale verandering had ook gevolgen voor de natuurge bieden. De veenmosgroei werd min der; beuken en wilgen kregen de kans te gaan groeien en dat proces gaat door tot op de dag van vandaag", aldus de heer Veen. De mensen van vrijwillig natuurbe heer zijn nu, in samenwerking met Natuurmonumenten, de klok aan het terugdraaien. J.l. zaterdag werden berken en eiken omgezaagd, waardoor weer ruimte ontstaat voor allerlei lage kruiden zoals heide, veenmossen, wol legras enz. Veel vuilnis werd afge voerd. A.s. zaterdag, 24 maart wordt met het „schonen" verder gegaan. Onder andere moeten er plaggen gestoken worden en daarbij zijn natuurliefheb bers hard nodig en derhalve erg wel kom. Om 09.00 uur wordt er verzameld aan de Wieksloterweg W.Z. no. 39. Zijn er vragen: bel dan 11381, het te lefoonnummer van de coördinator van de werkgroep Chris Uiterwijk. Foto Herman van Dam In de 14e Nationale Domeincross van de Baarnse Atletiek Vereniging hebben de Soester deelnemers zich goed ge weerd. Bij de meisjes D [1500 meter] werd Gisela van Kouwen vierde en Bas van Os werd bij de jongens D, die dezelfde afstand aflegden, tweede. Mark Schaatsbergen werd vijfde, Jan Willem Greefhorst negende en Rolf van Kouwen elfde bij de jongens B, die 3900 meter liepen. Bij de meisjes B (2700 meter) finishte Yacintha van Kouwen als derde en Ardy Brouwer als vierde. Brigitte van Kou wen tenslotte eindigde als zevende bij de meisjes A, die evenals de jongens B, 3900 meter aflegden. In de bossen rond Birkhoven kwamen op een wedstrijd die Soest-atletiek organiseerde samen met de Amers- foortse atletiekvereniging Altis, pupil len aan de start. Bij de pupillen A werd Eelco Moree eerste, gevolgd door Den nis Esselman, Seymour Bos, Arnold Vonk, Eedo Geerlof en Hans Blik. Kampioen bij de pupillen B werd Christiaan Vonk, gevolgd door Erik Jan van Ransdorp, Christiaan Smit en Frank Redel. Bij de pupillen C won Jan Jaap Beets en bij de meisjes A Esther Balvers. In de nacht van maandag op dinsdag heeft de politie de parkeerplaatsen aan de Wiardi Beckmanstraat, de Veenbes straat, de Smitsweg en de Weegbree straat gecontroleerd op foutief parke ren. Er werden in totaal 65 waarschu wingen uitgedeeld. Men is n.1. ook 's nachts verplicht zijn auto binnen de parkeervakken te stallen. De controle zal regelmatig herhaald worden en dan zal niet meer volstaan Worden met het geven van een waarschuwing. Zaterdag 7 april organiseert de evene mentencommissie van de voetbal vereniging VVZ om 20.30 uur, de tradi tionele paasbingo in het clubhuis aan de Eemweg. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door „Multy Sound". Leden, donateurs en andere belang stellenden zijn van harte welkom. In het weekend werden uit de woning van mevrouw A. L.-v.d. G. aan de Valeriaanstraat een klok en een kistje met juwelen weggenomen. De waarde van de buit loopt in de duizenden guldens. De dader kwam de woning vermoedelijk binnen via de garage deur. Van de motor van E. K„ geparkeerd aan de Weegbreestraat, werd de bud- dy-sit gestolen. K. deed er aangifte van bij de politie. Juan Sala Santonja In het laatstverschenen jaaroverzicht van de gemeente Soest viel te lezen dat onder de 40.353 inwoners, die Soest op 1 januari telde, zich bijna 2000 vreemdelingen van maar liefst 50 nationaliteiten bevinden. Ook dat is een facet van het straks 950 jaar oude Soest, waar menigeen vaak niet bij stilstaat. Sommigen van die vreemdelingen verblijven hier maar een korte tijd, doch velen van hen hebben hier voorgoed wortel geschoten en willen óók burger van Soest zijn. Een van hen is de schilder Juan Sala Santonja, die 17 jaar geleden het zon nige Spanje voor ons kille, grijze landje verruilde, maar die zich hier beslist geen „vreemdeling" voelt en die in een verscholen atelier, met uitzicht op het weidse Eemland, voortbouwt aan en oeuvre, dat alom opzien en bewonde ring baart. Wie hem, wanneer hij de dagelijkse boodschappen doet, op straat ziet lo pen, zal niet vermoeden dat achter deze vriendelijke, bescheiden man, een internationaal bekende kunstenaar schuilgaat. Want dat de schilderijen van deze kunstenaar niet roemloos werden opgestapeld op de zolder van zijn woonhuis aan de Van Lenneplaan, mag blijken uit een - overigens onvol ledige - opsomming van de tentoonstel lingen die van zijn werk zijn gehouden. Stockholm, Amsterdam, Solingen, Houston in de Verenigde Staten, Toron- to, Brandfort en Edmonton in Canada, Den Haag, Vlaardingen, Gouda, Zwolle en enkele keren in het Goois Museum, nu „De Vaart", in Hilversum. Twee maal exposeerde hij ook in Soest, maar dat was Soest in Duitsland. In zijn eigen Soest is zijn werk alleen maar bekend bij enkele ingewijden en een handjevol fijnproevers. Het tekent Juan Sala Santonja dat hij zo graag zijn schilderijen eens wil laten zien aan de mensen die hij in zijn dagelijkse omgeving ontmoet. Want al heet hij in de bevolkingsstatistiek een vreemdeling, hijzelf beschouwt Hol land als zijn tweede vaderland, waar van hij ook deel wil uitmaken. Wie het werk van deze innemende kunstenaar wil zien en bewonderen, krijgt daartoe de kans op een tentoon stelling, die op 7 april in galerij de drie ringen in de Kerkebuurt wordt ge opend. Voor ons nieuwe Specialiteiten- Restaurant zoeken wij een Een uitstekende kans voor een man die beschikt over goede referenties, creativiteit en enthousiasme. Voldoet u aan deze minimale eisen en bent u ongeveer 25 jaar, bel dan even voor wat wij u te bieden hebben naast werken in een gezonde bosrijke omgeving. SOESTERBERGSESTRAAT 188. SOESTDUINEN TEL. 02155 12739 Deze hele maand maart: van 1,25 per stuk voor 1 fUU gevuld met roomcaramel en walnoot, van 0,90 - per stuk voorU.#3 SOESTERBERGSESTR. 41 TELEFOON 12927 Ruime parkeergelegenheid.

Soester Courant | 1979 | | pagina 5