Kurk, depot en ander ongerief J. A. Nijkamp over „Het kind en de natuur" 50 jaar geleden in Soest CONTANT-BON „DE ZON" i vaARöeRhooqt's tuintips öoe-het-zelveRs Het feest van Heidenen Joden en Christenen T VOOR Wijntip van de maand Belangrijke I. V. N. Eemland-avond E. G. Kerkhof E. G. Kerkhof F ormatie-Dansteam „Slingerland" naar Linz Vijver- en bemestingsproblemen Manufacturen - Beddenroagazijn SPECIALE SCHOONMAAKWEEK 22 Maart 1929 N atuurwandeling vrouwengilde Bingo-avond voor leden „Vogelvreugde" Minimum 4 regels f6,00 E. G. Kerkhof Voor al Uw LOODGIETERS- WERKZAAMHEDEN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Voor al Uw DAKISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 DENK AAN DE ONDERTEKENING! Het „Formation-Danceteam" van dansschool Slingerland vertrekt vrij dag 23 maart a.s. met de bus naar het Oostenrijkse Linz voor deelname aan de Europese kampioenschappen. Het team van Slingerland komt uit op de wedstrijden „Latin-American", ter wijl Nederland voor het ballroom-dan- sen vertegenwoordigd wordt door een team van een dansschool uit Doe- tinchem. Op zondag 15 april a.s. is het weer Pasen, het grootste christelijke liturgische leest, waarbij de opstanding van Christus wordt herdacht. ^Oorspronkelijk was het een joods feest („Pesach" betekent „doorgang"), dat verband hield met het bijbelse verhaal van de bevrijding van de Israëlieten Uit Egypte. Men vermoedt echter dat Pasen nog herdersfeest begon. Er waren daarbij veel ouder is. Dat het als zeer oud diverse riten zoals het offeren van een lam waarvan men het gebeente niet mocht breken. Tegen het einde van de 8ste eeuw v. Chr. ontstond het joodse paasfeest. Dit duurde 7 dagen, van de 15de tot de 22ste nissan, de maand die overeen stemt met maart. Na de dood van Christus namen ook de christenen het feest over. Enkele groepen wilden met dit feest het lijden en de dood van Christus herdenken. Anderen vierden het om de opstanding van de Messias drie da gen na zijn dood te gedenke n. Vervolgens werd er lange tijd getwist over de dag waarop het feest moest plaatsvinden. Volgens de Gregoriaanse kalender viert men Pasen op de zondag na de eerste volle maan volgend op het begin van de lente (21 maart). De paasdatum varieert tussen 22 maart en 25 april. Naar aanleiding van dit feest zijn er verschillende gebruiken ontstaan. Men kan het merendeel van de paas- tradities herleiden tot oude riten van verzoening, verbonden aan het begin van de lente. Tot de oudste en meest verbreide sym bolen in verband met het Paasfeest behoren de eieren, die in onze streken op Paasmorgen worden geraapt. Deze zeer oude gewoonten werden ge zien als symbool voor het begin van het leven. Men legde het verband tussen het ei als symbool van ontluikend leven en vruchtbaarheid en zijn betekenis in het Paasgebeuren. Het jonge christendom nam dit gebruik over als teken van de opstanding. In de eerste helft van de 19e eeuw kwamen de eerste paaseieren. Oorspronkelijk werden verse eieren gekleurd of versierd en op Paasmor gen genuttigd. Nadien werden eieren nagemaakt van suiker of chocolade, vaak met een verrassing erbij, die bij de consument een gretige afname vin den. Aan de kampioenschappen in Oosten rijk nemen deel afgevaardigingen uit Noorwegen, Denemarken, Duitsland, Engeland, België, en enkele Oostblok land. Het team van Slingerland is ook inge schreven voor de nationale kampioens- Het team van Slingerland is ook inge schreven voor de nationale kampioen schappen welke eind april worden georganiseerd. Dan zullen ook paren van de dansschool aan de individuele wedstrijden deelnemen. Het formation-team gaat op 15 mei naar Berlijn voor de wereldkampioen schappen en een week later naar het engelse Blackpool voor de open engelse kampioenschappen er een redelijk natuurlijk evenwicht in de vijver heerst, kunt u rekenen op spontane gasten, zoals kikkers, libellen en allerlei watertorren. Vanaf eind maart kunt u langzaam aan beginnen met zo nu en dan wat visvoer toe te dienen. Nooit te veel, daar niet gegeten voer het water verontreinigt. Van brood (vooral witbrood) wor den de vissen te vet. Wilt u weer een zomer verzekerd zijn van opti maal groeiende en bloeiende planten, dan is nu de tijd aangebroken om de zaak te bemesten. Over het algemeen wordt het belang van een goede be mesting onderschat, hetgeen dan ook in veel tui nen te merken is. Een tuin is (in de meeste geval len) nu eenmaal geen natuurlijk milieu, maar een verzameling (meestal) gecultiveerde planten, voor •welke de nodige zorg belangrijk is. Vaak worden na de herfst keurig de bladeren weggeharkt, de oude stengels afgeknipt en de dode planten ver wijderd, zodat alle elementen die later omgezet zouden worden in nieuwe voedingsstoffen voor de planten aan de grond onttrokken worden. De planten nemen wel steeds voedingsstoffen op uit de grond, zodat op den duur verarming optreedt, tenzij er geregeld voedingsstoffen aangevoerd wor den in de vorm van compost, koemest, e.d. Op de verpakking staat de benodigde hoeveelheid aangegeven. Voor droge plaatsen is tuinturf aan te bevelen, daar dit het vermogen bezit veel vocht vast te houden. Te veel hiervan kan echter de zuurgraad van de grond verhogen, waar sommige planten niet zo goed tegen kunnen. Een goed tuinboek kan over het algemeen uitkomst bieden bij veel vragen over bemesting en eisen van bepaalde planten. Zo rond eind maart moet er wat aandacht worden besteed aan de vijver. Door de ontbinding van allerlei afgestorven planten delen, bladeren e.d. is de concentratie van zouten en giftige stoffen behoorlijk opgelopen. Vooral in deze winter, waarin de vijver gedurende enkele maanden bedekt is geweest met een ijslaag, waardoor weinig zuurstof kon toetreden. Dè beste methode is de vijver voor de helft tot drie kwart leeg te halen en weer aan te vullen met schoon water. Regenwater is het beste, maar niet iedereen heeft 3 regentonnen in de tuin, zodat men zich moet „behelpen" met leidingwater. Zo schoon is het leidingwater namelijk tegenwoordig niet meer; door toevoegingen van chloor en dergelijke zaken is het water niet meer „natuurlijk" te noemen. Gelukkig valt dit in onze omgeving nog erg mee; in de Randstad wordt er veel meer toegevoegd. Wanneer de vijver gedeeltelijk leeg is, kunnen algen verwijderd worden en ook de nog overeind gebleven afgestorven plantendelen kunnen worden afgeknipt. Is een plant het vorige seizoen wat onstuimig gegroeid, dan kan hij gescheurd en op nieuw geplant worden. Mochten de vissen de winter niet overleefd hebben, dan kunt u met het aankopen van nieuwe vissen beter wachten tot half mei, wanneer de planten wat gegroeid zijn, zodat het zuurstofgehalte van de vijver beter op peil is. Wees voorzichtig met het aantal vissen; te veel vissen verontreinigen het water, zodat het zuurstofgehalte te laag wordt, vooral bij warm weer. Zorg in elk geval voor ge noeg planten. Vooral een schaduwplek bijv. in de vorm van een waterlelie met zijn grote bladeren - is voor vissen wel gewenst. Slechts dan, wanneer loor Karei Koolhoven Deze wijn heeft kurk", is vaak het ordeel dat men velt over een wijn met en wat bijzonder geurtje. Meestal zit men er met deze bevinding naast. ^Kurk" komt slechts zelden voor. len wijn heeft „kurk" als deze een naangename muffe, licht prikkelende eur heeft. Die wordt veroorzaakt oordat de kurk is geïnfecteerd door en bacterie. Een wijn die „kurk" ïeeft, levert geen gevaar op voor de ezondheid, maar hij is gewoon niet ekker meer. Overigens zegt het ver schijnsel „kurk" niets over de kwali- eit van de wijn. Het euvel kan zich oordoen bij de hoogst geklasseerde oortbrengselen van de meest edele vingerden. Kurk is net als wijn een natuurprodukt en dit ongemak kan men niet voorkomen. Overigens constateert u „kurk" niet door uitgebreid aan de kurk te snuffe- en. Slechts de wijn kan u uitsluitsel ;even. Depot Is de vakterm voor bezinksel dat zich in de wijn kan vormen. Bezinksel duidt erop dat de wijn gezond is en een le vend produkt. Niets aan de hand! Maar iet is wel prettig als u de wijn uit- schenkt zonder dat dit bezinksel uw glas vertroebelt. U kunt twee metho len hanteren om dit bezinksel buiten de glazen te houden. De eerste is decanteren, dat wil zeggen óverschen ken van de wijn in een schone karaf of fles. Zo doet u dat: -Het bezinksel heeft zich op de zijwand van de fles afgezet. Immers, u bewaart de wijn liggend. Het depot moet naar de bodem. Uplaatst de fles rustig, zonder schudden rechtop en laat hem geruime tijd staan. Bijvoorbeeld: alsu 's avonds een wijn met depot wilt genieten, zet u hem 's morgens recht op. Voor het eigenlijke decanteren ver zamelt u de volgende attributen: ka- iraf, kurketrekker, schoon doekje en een kaars. - Open de fles, veeg de mond goed schoon met het doekje. Uiteraard voor komt u dat de fles teveel beweegt, want anders vermengt het depot zich met de wijn. - Steek de kaars aan en schenk de wijn in één vloeiende beweging in de karaf. De kaars houdt u daarbij onder de hals van de fles. U ziet dan precies wanneer het bezinksel in het staartje wijn eraan komt. Een tweede methode is heel goed bruikbaar als u niet-vast van hand bent, of als u per ongeluk de fles iets te heftig hebt bewogen, waardoor het bezinksel door de wijn dwarrelt. U schenkt de wijn nu eenvoudig door een papieren koffiefilter. Glittertjes Soms treft u in het bezinksel en tegen de onderzijde van de kurk glinsterende kristalletjes aan. Ook deze bewijzen dat uw wijn een produkt is dat in een blakende gezondheid verkeert. Het zijn wijnsteenzuur-kristallen die ontstaan als het wijnsteenzuur, dat iedere wijn bevat, wordt afgebouwd. Door dit pro ces wordt de wijn wat milder van smaak. Kortom, een goed teken. Mocht uw fles wijn verschijnselen vertonen die u helemaal niet kunt thuisbrengen, dan kunt u het beste uw slijter-wijnhandelaar om advies vra gen. Als er werkelijk iets mis is, zal hij hem graag vervangen door een nieu we. de natuur van die toekomst. Zeer veel scholen in Soest en enkele in Baarn, werken reeds mee aan het Scholenproject, dat wordt gecoördi neerd door de werkgroep Scholen en I.V.N.-Eemland. Veel onderwijs-personeel verleent-zéér geïnteresseerde - medewerking. Daar voor is I.V.N.-Eemland hen bijzonder dankbaar. Ook is er een groep Soester padvinders hard aan het werk voor het behalen van het insigne natuur. Wederom werkt I.V.N.-Eemland hieraan mee. Allemaal zaken dus waarin de natuur én het kind een hoofdrol werden toebe deeld. Alle scholen en jeugdgroepen meldden zich nog niet, maar... een lampje gaat er nu wellicht branden... Ouders, leraren en allen, die met de jeugd te maken hebben in opvoedkun dige zin, worden hierbij uitgenodigd voor deze - gratis toegankelijke - I.V. N.-Eemlandavond. Het gaat óók Uw kinderen aan. De heer Nijkamp, directeur van de Gemeentelijke school- en kindertuinen in Den Haag, is van huis uit onder wijzer. Hij weet waar hij over praat en... tot wie hij spreekt... Donderdag avond 29 maart a.s., aanvangend om half negen staat u een boeiend exposé te wachten. U bent welkom in de Open Hof. Alle I.V.N.-ers -reeds om kwart voor acht, om onder het genot van een kopje koffie over koetjes en kalfjes (wij houden het natuurlijk) te praten. Heus, het wordt een interessante avond, die vooral, zo dunkt ons, onder wijzers zal aanspreken, omdat een oud-collega aan het woord is. Boven dien: de toekomst van de Natuur, ligt in handen van de Jeugd van Jeugd van heden... RITA, I.V.N.-Eemland. VeenhuizersSr. 9E, Te!. K245, Soestdijk „Ik kan 't na tientallen jaren werken met de jeugd niet anders zien, dan, dat de kiem voor het ontstaan van belangstelling voor de Natuur in nagenoeg ieder kind aanwezig is..." Dit zijn de woorden van een groot natuurminnaar, die zegt, als mens gegrepen te zijn door de natuur en de noodzaak van de natuurbescher mingseducatie. Het is niemand minder dan de eerste schoolbioloog in Nederland, vijfentwintig jaar geleden als zodanig aangesteld, de heer J. A. Nijkamp. Donderdag 29 maart zal hij m de Open Hof te Soest, aan de Veenbesstraat 2, hoek Dalweg een bloemlezing brengen van zijn rijke ervaring, opgedaan tij dens het ,,'t kind in aanraking brengen met de natuur". I.V.N.-Eemland was zo gelukkig deze zeer veel gevraagde, zeer boeiende, verteller naar Soest te halen. Gelukkig óók voor het onderwijzend personeel in geheel Eemland, jeugd groepleiders en ouders, die zélf belang stelling hebben voor de natuur en de enorme belangrijkheid ervan inzien de kinderen de natuur te laten beleven! E Jeugd en de toekomst Kinderen moeten immers erbij be trokken worden! Want ook hier geldt: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Immers diezelfde jeugd zal in de toe komst stem in het kapittel hebben bij Wij ontvingen een zeeT groote sorteering vitrage's en Etamine. 90 c.M. breede madras, per el 16 cent 70 c.M. breede vitrage div. patronen 19 cent 90 c.M. breede vitrage 28, 39 cent Prachtpatronen in de nieuwste soorten in alle prijzen 48, 59, 68, 74 cent Tafelzeil, 115 c.M. breed, per el 69, 98 cent Marmer zeil 69, 98, 165 ct. Spatzeilen 20, 49, 59 ct. Kastzeil 8, 17 34 cent Löoperzeil in diverse patronen 59 cent Ook op gebied van cocos zijn wij zeer voordeelig. 45 c.M. breed cocos, per el 64, 74 ct 70 c.M. breed cocos 98, 138 cent 100 c.M. breed, per el f 1.65, f 2.10 IJzersterke cocosmatten, 140-180 f 6.50 Speciale inrichting voor bijvullen en reparee- ren van matrassen. Aanbevelend, L. J. RASCH Wordt lid van het Eerste Soester Manufacturenfonds. "Burg. Grothestr 25 Soest Tel. 20488_ n/ maria galland m Gezond bruin d.m.v. Kfi^ï-Qzonnebank en zonnehemel voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Naam; Straat: Woonplaats; Tel verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Woensdag 28 maart a.s. zal de maande lijkse natuurwandeling voor het vrou wengilde gehouden worden. Om pre cies 9.15 uur wordt vertrokken vanaf iet voormalig Rusthuis „Eikenhorst", aan het eind van de Koninginnelaan. 'aterdag 24 maart a.s., aanvang 20.00 uur, organiseert de vogelvereniging .Vogelvreugde" in het duivenzaaltje aan de Schrikslaan een bingo-avond. De prijzen zullen uitsluitend bestaan uit vleeswaren. De avond is voor leden en donateurs en voor hen is de toegang gratis. Voor het 'lidmaatschap kan men contact opne men met de heer P. C. Wagenaar, .jJÉtademakerstraat 53 te Soesterberg, tel. 03463-2482 of met de heer A. van Klooster, Schaepmanstraat 8, Soest, tel. 15879. Veenhuizerstraat No. 78, de heeren J. R. Radema ker en G. H. v.d. Berg alhier voor 3900,-; een villa met erf en tuin aan de Julianastraat No. 8, de heer J. Verduinen te Akersloot voor 5150,-. De andere perceelen werden opgehouden. De 5 perceelen weiland, gelegen aan den Langen Brinkweg, toebe- hoorend aan de gemeente, werden voor den tijd van 3 jaren gehuurd door den heer A. v. Doorn alhier voor 1525,-. RADIO-CENTRALE: Als belangrijkheid kan wor den medegedeeld dat aan de fa. Steenhuijsen, Veenhuizerstraat, vergunning is verleend voor het in werking hebben van een radio-centrale voor de geheele gemeente Soest. Dat gedeelte der gemeen te, waaronder ook Soesterberg, dat tot nu toe aan genoemde firma nog niet was toegewezen, zal nu ten spoedigste worden aangesloten. Zij die thans spoe dig een aansluiting wenschen, raden wij aan, met opgave hiertoe niet te lang te wachten. Aan de fa. Steenhuijsen veel succes. UIT DE ADVERTENTEËN GEDRAGEN KLEEREN, ONDERGOED EN SCHOEISEL worden gaarne In ontvangst genomen door de St. Vincentius-vereenigingen der beide Parochiën ten bate hunner te bezoeken huisgezin nen. Belt even op, schrijft een briefkaartje of loopt aan de bij de heeren H. Geubbels, B. Grothestraat 18, tel. 2265; L. J. Rasch, Veenhuizerstraat 9f, tel. 2245; p. H. Hesp, v. Weedestraat 16, tel. 2143 of G. W. Schothorst, Soesterbergsche straat ld, tel. 2159. GENEZING DOOR MAGNETISME: De beroemde magnetiseuse mevr. K. Wleler, P. PotterlaanNo. 24, Soestdijk is te spreken van 10-12 en dinsdags en donderdags, 's avonds van 6-8 uur. Menschen met ongeneesbaar verklaarde ziekte wenden zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk of persoonlijk aan bovenstaand adres. Consult gratis. KEURIG ZITTEND HAAR: Als men zoo nu en dan des morgens slechts een weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelendag keurig blijft zitten. ZILVEREN CUP UITGEREIKT: Aan den sergeant majoor instructeur, den heer P. J. v.d. Griend, van de Luchtv. afd. te Soesterberg, is thans de zilveren cup, door hem in den ballonwedstrijd tijdens de Nenijto te Rotterdam gewonnen, uitgereikt. NIEUWE ZAKEN; De gepasseerde Zaterdag heeft eenige verandering in de gewone Zaterdagavond stemming gebracht. Drie nieuwe zaken werden dien dag geopend. Op de eerste plaats een oude bekende onder de winkeliers, de heer Voskuilen, had zijn zaak overgebracht van de Burgemeester Grothe straat naar de Van Weedestraat. Door verbouwing werd een bestaand pand tot een modern winkelbe drijfomgezet en dat de heer Voskuilen op uitnemen de wijze is geslaagd, is aan de inwoners al reeds opgevallen. De andere twee zaken werden dien dag geopend aan de Burg. Grothestraat. Daar waren het de heeren Vervat en Willemse, die eenige nieuwe winkelhuizen in korten tijd in goed gesorteerde magazijnen wisten om te tooveren; door den heer Vervat een zaak in heeren-mode-artikelen en door den heer Willemse een meubelbedrijf en al datgene dat tot een woning-Inrichting behoort. De bloemis ten hebben dien dag ook handen vol werk gehad; genoemde zaken waren bloementuinen gelijk. Ahn genoemde firma's onze beste wenschen voor de toekomst. ONGEVAL: In een onbewaakt oogenblik viel dezer dagen het anderhalf jarig zoontje van den heer Spelt aan de Molenstraat uit een der bovenramen. Bij de opname van het kind bleek het een sleutelbeen te hebben gebroken. BOSCH EN DUIN: Dinsdag 9 April a.s. herdenkt de heer v.d. Kuilen den dag, waarop hij voor 10 jaar zijn zaak in deze gemeente vestigde. Op bescheiden schaal begonnen, wist hij zijn zaak tot het nu wel bekende Hotel „Bosch en Duin" uit te bouwen. Dit feit zal feestelijk worden herdacht en dat een belangrijke feestavond zal worden georganiseerd, is begrijpelijk. UITSLAG VERKOOPINGEN: Uitslag der Dinsdag gehouden verkooping door notaris A. O. Dammers, alhier: Een woonwinkelhuis aan de Van Weede straat No. 34, S. de Zoete Hzn. te Baarn voor 12.900,-; een huis met erf en tuin aan de Ondertekening De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer; f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 AB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart) Soester Courant van woensdag 21 maart 1979 Vooreen BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters-en C,V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest 'Tel. 14332-b.g.g. 10816

Soester Courant | 1979 | | pagina 9