Studio Karla Karwoczik verhuisd Partij van de Arbeid praatte over arbeidstijdverkorting Urenlange discussie over onderwijsnota „Politieke partijen hebben moeite om Europees Parlement bij kiezers te verkopen SISËM Spullenhulp met vakantie! Situatie Overhees 2 verbetert met de dag Aanleg C.V. goed bekijken Samenstelling bestuur Soester Vogelvrienden Even méér vliegtuigen Fietsers op Kerkpad krijgen straks voorrang Lampionnen- optocht door ,,'t Hart" Reconstructie Lange Brinkweg vordert snel Agenda Soester Gemeenschap Van 6 tot 19 april: Hondje weg Hondje terug Broodjes in oven vergeten De derde klaverjas-drive in Honsbergen Thee-Concfert Nederl. Motet en Madrigaalkoor 15 Soes ter Courant van woensdag 28 maart 1979 -jg De viering van het tienjarig bestaan van het clubhuis „De Vangrail" aan de Beetzlaan van de Stichting Jeugdzorg Soest, wordt a.s. vrijdag, voor wat de jeugd betreft, afgesloten met een lam- pionnenoptocht. De tocht gaat door de wijk 't Hart en begint om 20.00 uur. Gelopen wordt via de Nachtegaalweg, Pelikaanweg, Zwaluwenweg, Vinken- weg, Schrikslaan, Nachtegaalweg, Me- relweg, Groen van Prinstererstraat, Hartweg, Nieuwstraat, Schaepman- straat, Hartweg, Korte Hartweg, Thor- beckestraat, Groen van Prinsterer straat, Merelweg, Nachtegaalweg, Vinkenweg, Schrikslaan en Pelikaan- weg terug naar het startpunt het club gebouw De Vangrail. De vaart zit erin, en we hopen dat die erin blijft. Zo typeerde wethouder D. Hoekstra (CDA) van openbare werken de reconstructie werkzaamheden aan de Lange Brinkweg. Na de aanvanke lijke moeilijkheden in de beginfase, onder meer als gevolg van het feit dat de gemeente niet alle benodigde grond in eigendom had, zijn er volgens de wethouder nu geen vertragingen meer te verwachten. De heer Hoekstra zei dit in antwoord op vragen hierover door de heer J. R. van Poppelen (CDA). De oplossing voor de problemen die aan de Eemzijde van de Lange Brinkweg dreigden doordat de bewoners niet wilden meewerken aan verkoop van hun grond, zijn opgelost door de weg iets naar de andere kant te verleggen. De wegbreedte blijft daar door gehandhaafd, alleen het fiets- en voetpad zijn daardoor wat smaller geworden. Overigens loopt niet alles van een leien dakje, zoals de wethouder zei, want er zijn problemen ontstaan met het leg gen van de grote rioleringsbuizen, nadat hierin kleine haarscheurtjes zijn ontdekt. De heer Hoekstra verwachtte echter niet, dat deze tegenslag nadeli ge gevolgen zou hebben voor de voort gang van de werkzaamheden. 29 maart: Bestuursvergadering van de Soester Gemeenschap t.h.v. mevr. Marian Ni- colaas, Kerkpad zz 61, aanvang 20.15 uur. 29 maart: Excursie Ned. Ver. van Huisvrouwen naar Leeuwarden en Marsum. Inlich tingen bij de excursieleiding, tel. 17121. 29 maart: Filmhuis Artishock met ,,A night at the opera", regie the Marx Brothers. Aan vang 20.30 uur, in de Soos van Arti shock, Middelwijkstraat 72. 29 maart: I.VJ^-Eemland avond in de Open Hof. Onderwerp: „Het kind en de Natuur", door J. A. Nijkamp. Aanvang 20.30 uur. 30 maart Kaartavond „Onze Kring", Honsber- gen, Wiardi Beckmanstraat 475, aan vang 20.00 uur. 30 maart: „De Drie Eiken" organiseert een gra tis koffie-ochtend voor alle ouderen, met medewerking van Louisa-ham- mondorgel. Dorpsplein 18, Soester- berg. 1 april: Johannes Passion van J. S. Bach in Oude Kerk, door het koor van de Ned. Cantorij en het orkest van de Dom Cantorij, o.l.v. Maarten Kooy, aan vang 15.00 uur. 2 april De Ned. Vereniging van Huisvrouwen organiseert een Modeshow in „Asto- ria" te Baarn, aanvang 14.15 uur. 5 april: Fietsen in groepsverband, vertrek: „De Drie Eiken", Dorpsplein 18 in Soesterberg, om 13.30 uur. 5 april: Bijeenkomst van de vrouwengespreks groep van het Humanistisch Verbond. Mevr. Ans Holleman spreekt over .vrijwilligerswerk' Aanvang 14.00 uur. Inlichtingen bij mevr. Paulien van Kleef, tel. 13645. 5 april Filmhuis Artishock met „Touche p a la femme blanche", regie Marco Ferreri, in de Soos, Middelwijkstraat 72, aanvang 20.30 uur. 5 april: Modeshow en verkoop kleding in Hons- bergen, aanvang 10.30 uur. 6 april: Bingo-avond in Honsbergen, aanvang 20.00 uur. 6 april Ned. Ver. van Huisvrouwen: „wande len met mevr. Sanders". Verzamelen bij restaurant Soesterduinen, Soester- bergsestraat. Vertrek: 10 uur vanaf de parkeerplaats. 7 april: Voorlichtings- en discussieochtend over de toekomst van natuur en land bouw in Eemland, georganiseerd door de Ver. Vrienden van Eemland, van 9.45 tot 12.00 uur in het Brandpunt, Oude Utrechtseweg 6 in Baarn. 7 april: Opening tentoonstelling Juan Sala San- tonja in de „Drie Ringen", Kerke- buurt. 9 april: Paasbingo voor alle ouderen in „De Drie Eiken", Soesterberg. Aanvang 20.00 uur. 9 april: Kontaktmiddag van de Unie van Vrou welijke yrijwilligers, afd. Soest in het Oranje Hotel, Burg. Grothcstraat 70, aanvang 14.00 uur. 10 april: Nutsavond met Jules de Corte. Hij brengt een programma van zelfge maakte liedjes, in de Petrus en Paulus- kerk, aanvang 20.15 uur. 11 april: AROS-avond in Honsbergen, aanvang 20.00 uur. 11 april: Koffie-ochtend van Ned. Ver. van Huis vrouwen in de Prom te Baarn, Amalia- laan 1. Aanvang 10.00 uur, met een lezing over het Astmafonds. 13 april Kaartavond „Onze Kring", in Hons bergen, aanvang 20.00 uur. L «*-. i® Foto Herman van Dam Op de ledenvergadering van de PvdA werd door Michiel van Hasselt een in leiding gehouden over het onderwerp: arbeidstijdverkorting in het kader van het eerstvolgende congres over ekonomie. Van Hasselt stelde dat de werkeloos heid een maatschappelijk probleem is: 200.000 werkelozen (werkeloosheid wordt omgerekend naar manjaren). Ook wees hij op verborgen werkeloos heid waarbij mensen zich niet laten inschrijven of afgekeurd zijn (W.A.O.- ers en huisvrouwen b.v. Hij vroeg zich af wat het betekent voor een gezin om iemand te hebben die werkeloos is. Maatschappelijke problemen m.b.t. de werkeloosheid. Mensen zijn bang om werkeloos te wor den. Dit kan leiden tot een meer ge- dweë opstelling binnen het bedrijf waar ze werken. Spreker, noemde als oorzaken van werkeloosheid de gestegen lonen; er wordt daardoor meer geautomati seerd; bepaalde industrieën verdwij nen naar de derde wereld omdat daar de lonen lager zijn; verzadiging van de markt, waardoor uitbreiding van de produktie in bepaalde sektoren geen zin heeft; vraag en aanbod op de ar beidsmarkt overlappen elkaar niet en daardoor ontstaan scholingsproblemen, onaantrekkelijk werk, werknemers zijn wat voorzichtiger met het aan nemen van een baan, werkgevers stel len hogere eisen aan werknemers, bij de overheid zijn er een aantal vaka- turestops. Ekonomen verstaan onder werkeloos heid, dat mensen een bepaalde hoe veelheid tijd niet produktief kunnen maken. Hieruit kan men concluderen dat op een andere manier zinvol bezig zijn, behalve in het arbeidsproces, als niet produktief gezien wordt. De herverdeling van de arbeid houdt volgens spreker in reorganisatie van het bedrijfsleven door b.v. twee ploe- gensysteem. Als voordelen van deze herverdeling zag spreker de volgende voordelen Veel werknemers vinden het prettiger om korter te werken. De kans is groot dat de stress, waar onder veel mensen werken minder wordt. Doordat mensen meer tijd krijgen, kan er meer aan vorming en onderwijs gedaan worden (permanente eduka- tie). De produktiviteit neemt toe. Er zijn, aldus spreker nog veel vra gen die opgelost moeten worden, b.v. door wie moet deze arbeidstijdverkor ting betaald worden? De werkgevers zitten financieel door de huidige ekonomische problemen moeilijk. De werknemers zouden waarschijnlijk wel een paar procent moeten inleve ren, maar er staat dan ook wat te genover. De overheid zou dit voor het grootste gedeelte moeten betalen. Nu betaalt de overheid de w.w. en zij zou daar-, door voordeliger uit zijn, als er meer mensen minder zouden gaan werken, waardoor een aantal werkelozen aan de slagzou kunnen gaan. Als consequenties meende spreker dat de rolverdeling tussen man en vrouw veranderd moet worden, want de vrouwen die buitenshuis willen gaan werken zullen minder tijd in de huis houding kunnen steken. Er moet een reorganisatie komen in het bedrijfsleven bij b.v. het tweeploe- gen systeem. Beunhazerij moet verdwijnen, daar door ontstaan weer arbeidsplaatsen. Na deze inleiding werd er vrij heftig gediscussieerd waarbij men over het algemeen voor arbeidstijdverkorting pleitte, maar ook duidelijk vragen had over de gevolgen daarvan. In een urenlange vergadering heeft de onderwijscommissie maandagavond de onderwijsnota van het college van burgemeester en wethouders behandeld. Het meest opvallende daarbij was de ópvatting over het doel van de nota. Be schouwt het college het stuk als een doel waarnaar gestreefd moet worden, de commissieleden daalden af in details en wilden meer geregeld zien dan in de nota staat aangegeven. Tijdens de discussie, die pagina-gewijs ging, werden zaken aan de orde gesteld als de toelatingsleeftijd voor leerlingen voor lagere scholen; de bijscholing van de leerkrachten; de instelling van schoolcommissies; de uitbreiding van inspraakmogelijkheden: de problemen in de overgang van Jager- naar voort gezet onderwijs; de aanstelling van vakleerkrachtende integratie van kleuter- en basisonderwijs; soorten onderwijs als het Jena-plan; de samen werkingsschool de werkwijze van het bureau voor school- en beroepskeuze; de kunstzinnige vorming; de ouder participatie; het schoolzwemmen; duo-banen en de opvulling van vaca tures. Talloze vragen werden op wethouder Plomp afgevuurd, waarbij steeds dui delijk werd dat er verschil in uitleg van de doelstelling was. De commissie leden, en dan vooral de dames To massen (P.S.), Van Gelder (PvdA) en Blommers (VVD) wilden aanzien lijk meer geregeld en in de nota opge nomen zien, dan volgens het college noodzakelijk is. Opvallend was ook dat dikwijls vragen gesteld werden over zaken die in de praktijk functioneren, zij het voor ie dere school naar eigen geaardheid, an ders. Men meende problemen te ont dekken, die er niet in de realiteit zijn. Zo werd gevraagd naar het sti muleren van ouderparticipatie; het aanstellen van mannelijke kleuterlei ders; gedwongen samenwerking vani de „zuilen". Voorbij gegaan werd aan de eigen verantwoordelijkheid van de school teams, een zaak waar juist het colle ge een groot voorstander van is. In dat. verband werd in de inleiding van de nota opgenomen dat de over heid zich „terughoudend" moet opstel len, zonder daarbij totaal passief te zijn. Eerst na uren praten kwam men aan de beleidsvoornemens toe. De visie van de commissie wordt in het raads voorstel verwerkt, dat in de vergade ring van april vermoedelijk aan de or de komt. Ondanks alle kou en nattigheid van de afgelopen maanden heeft Spullenhulp heel wat afgedankte spullen laten cir culeren. Al weer bijna 7 jaar voorziet spullenhulp in een grote behoefte door mensen van hun overtollige spullen af te helpen zodat ze hun vaak nog bruikbaar meubilair, e.d. niet met een bezwaard hart aan de straat hoeven te zetten en op deze wijze andere mensen tegen onkostprijzen aan goede ge bruikte spullen komen. Op dit moment is er grote vraag naar kasten, kastjes, tafels, overgor dijnen en goede ledikanten en matras- sen. Vooral ook kinderwagens en baby kleertjes zijn erg welkom. Mocht u iets te veel hebben bel dan even naar spullenhulp iedere donder dagmorgen worden spullen afgehaald. Maar eerst gaan we 2 weken met paasvakantie. Op donderdag 19 april kunnen er weer spullen opgehaald worden. De openingstijden van Spullenhulp zijn: Vrijdag van 13.30 tot 16.00 uur Zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur Veldweg 6, telefoon 18730. Na een verblijf van één jaar en vier maanden in het pand aan t^e Koningin- nelaan, is Studio Karla Karwoczik verhuisd naar het pand Burgemeester Grothestraat 25. Generaties lang was daar melkhandel Stalenhoef gevestigd. Er bleek daar voor Karla Karwoczik aanzienlijk méér ruimte te zijn, dan in het pand aan de Koninginnelaan en zo was de beslissing voor de verhuizing van deze drukbezochte „Studio" snel genomen. In „eigen beheer", waaraan de gehele familie Karwoczik meewerkte, werd de voormalige melkzaak omgetoverd in een zeer fraaie schoonheidssalon. Naast een ruim opgezette afdeling voor de normale verkoop van schoonheids artikelen (waarbij nu ook een kollektie voor heren „after shave'sjfd.), konden drie behandelkabines woraen ingericht waardoor de „capaciteit" van de sa lon, vergeleken met de mogelijkheden op de Koninginnelaan, verdrievoudigd zijn. Eén kabine is ingericht met zon nebank en -zonnehemel. Al met al heeft Karla Karwoczik aan zienlijk meer mogelijkheden gekregen om haar niet geringe service te bieden. Tijdens het vorige week gehou den „Open Huis" werd duidelijk welke belangrijke plaats zij in Soest veroverd heeft. Op de foto Karla Karwoczik tijdens een schoonheidsbehandeling. De situatie in de nieuwbouwwijk Overhees is momenteel weliswaar niet ideaal, maar in ieder geval draaglijk. Dit zei wethouder D. Hoekstra [CDA] van openbare werken in de openbare commissievergadering naar aanleiding van vragen van de heer J. Nuijten [Progressief Soest]. Als gevolg van de winter veranderde de eerste fase van het plan Overhees 2 in één grote modderpoel, die de bewo ners grote overlast bezorgde. De ge meente schafte tweehonderd betonnen platen aan om hiermee enige „eiland jes" in de wijk aan te leggen. Honderd vijftig platen werden gebruikt voor de aanleg van een parkeerplaats. Degene die er geen gebruik van maakte, kwam meestal muurvast te zitten in de mod der. De overige vijftig betonplaten werden vooral daar gelegd, waar delen van de bouwweg verdwenen waren en overigens ter verbreding van gedeel ten van de bouwweg teneinde het passeren van voertuigen mogelijk te maken, aldus wethouder Hoekstra. Sinds het weer verbeterd is, zijn no'od- rioolputjes aangelegd, zodat het water beter weg kan. Bovendien is er nood verlichting in de wijk gekomen. Daar naast is men sinds twee weken bezig met bestratingswerkzaamheden. Via een tegelpaadje dat door de gemeente is gelegd van de woningen naar de weg, kunnen de bewoners droog van en naar huis komen. De heer J. J. van den Brakel [PvdA] heeft er in de commissie openbare werken op aangedrongen, „niet links en rechts" in woningen centrale verwarming aan te leggen als de bewoners hierom vragen. Hij pleitte ervoor dit uit te stellen indien zou blijken dat de woning waarvoor de centrale verwarming is aangevraagd, over niet al te lange tijd toch van c.v. zou worden voorzien omdat hij binnen een renovatieplan valt. Het PvdA-Iid rekende bij de behande ling van het concept-voorstel tót het beschikbaar stellen van een bedrag voor de aanleg van veertig centrale verwarmingen voor, dat uitstel in dat geval voor de bewoners veel voordeli ger is. Aanleg van centrale verwar ming kost momenteel 6.400 gulden per woning. Voor de bewoners heeft dat een huurverhoging met 48 gulden tot gevolg.1 Dat is al negen gulden meer dan voor degenen die tot de eersten behoorden die hun huis van c.v. lieten voorzien. De heer Van den Brakel zei, dat deze voorziening een huurverho ging van slechts dertien gulden zou betekenen indien de c.v.-aanleg zou worden uitgevoerd binnen het kader van een renovatieplan. Daarom waar schuwde hij voor het scheeftrekken van de verhoudingen, waardoor de ene huurder veel meer voor dezelfde voor ziening zou moeten betalen dan de ander. Na de laatst gehouden jaarvergade ring is het bestuur van de vereniging „De Soester Vogelvrienden" als volgt samengesteld: W. Kuijer, voorzitter; J. H. Hoitingh, sekretaris en ringen- commissaris; E. J. Smit, penning meester; C. A. Wijnands, 2e sekreta ris en J. H. van Breukelen, materiaal commissaris. Voor de tentoonstellingscommissie, die twee jaar in functie zal blijven, hebben zich aangemeld mevrouw Van Doorn- Kruys en de heren D.Kuyper, P. Dijk man, H. van Doorn en J. van de Pol. De redactie van het clubblad is nu in handen van de heer J. Beijer. De vereniging telt momenteel 101 le den, waarvan 6 jeugdleden. Zij beta len met ingang van volgend jaar een jaarcontributie van 42 gulden. Stichting AMTVEDI Soest is te berei ken onder telefoonnummer (02155- 10667. Men wordt verzocht om in voorkomen de gevallen van vermissing of vondst van huisdieren kontakt op te nemen met bovenstaand telefoonnummer. Tevens is het raadzaam het Dierente huis, Klein Engendaalweg, telefoon nummer 13583, en de plaatselijke poli tie (Politie Soest, telefoon: 19444) op de hoogte stellen van vermissing of vondst van een huisdier. VERMIST: 21-3. Kater, zwart, gecastreerd, 1 jr.; Klaui, Dr. Rupertlaan 46, tel. 14950. 21-3. Poes, lapje, gesteriliseerd, 3 jr.; ontsnapt na bezoek dierenarts, Tromp- laan, Baarn, „Iris"; Knotnerus, Sop- hialaan 50, Baarn, tel. 02154-15339. 14-3. Poes, lapje, 6 jr. klein en dik; De Rooy, Rembrandtlaan 15, tel. 15803. In verband met werkzaamheden aan het banenstelsel van de vliegbasis Leeuwarden zullen tijdelijk de daar gestationeerde vliegtuigen op an dere bases in Nederland opereren. Zo zullen van 9 tot en met 27 april aanstaande zes F-104G Starfighters van Leeuwarden op de vliegbasis Soes terberg worden gestationeerd. Hier door zal het aanta'l vliegbewegingen rond Soesterberg enigszins toenemen. Het fietsverkeer op het Kerkpad krijgt voorrang op al het verkeer op de zijwe gen, met uitzondering van het Kerkplein. Burgemeester en wethouders heb ben hiertoe besloten ondanks het unaniem negatieve advies van de leden van de ambtelijke verkeerscommissie. Wethouder D. Hoekstra (CDA) deelde de belissing van het college mee in de vergadering van de commissie openbare werken naar aanleiding van: een vraag hierover van mevrouw J. Allard- Knol (D'66). Hoe gering de Europese verkiezingen leven bij de Soester bevolking en de plaatselijke politieke groeperingen bleek op de themaochtend over de komende Europese verkiezingen die afgelopen zondag in het Amnesty-centrum werd gehouden. Onder de schaarde aanwezigen was alleen Progressief Soest vertegenwoordigd. De overige politieke partijen schitterden door afwezigheid. Dat was jammer, want de zorgvuldig heid waarmee Arnout Weeda, oud so- ciaal-ekonomisch redakteur van De Groene Amsterdammer, het onder werp aanpakte getuigde van gro*e kennis van de sociaal-ekonomische ele menten waarop de Europese eenwor ding gebaseerd is. Na een historische uiteenzetting over de vier belangrijk ste organisaties waaruit de Europese Gemeenschap ontstaan is (E.G.K.S., Euratom, E.E.G. en het Europees Parlement) ging Weeda in op de tech nische bijzonderheden. De belangrijk ste pijlers waarop de E.G. draait zijn het dagelijks bestuur in de vorm van de Europese Commissie, de Ministerraad en de Raad van Europa als advies lichaam van de Ministerraad alsmede het Europese Hof. De leden van het Europees Parlement, „Eén Vergadering" van parlemen- tatiërs uit de aangesloten landen wor den voor het eerst in juni gekozen via rechtstreekse verkiezingen en niet langer aangewezen door de nationale parlementen. Er zijn in totaal 410 zetels te verdelen d.w.z. Frankrijk, Duitsland, Engeland en Italië elk 81 zetels, Nederland 25 zetels, België 24 zetels, Denemarken 16 zetels, Ierland 15 zetels en Luxemburg 6 zetels. „In theorie is het niet mogelijk voor het Europees Parlement om een vuist te maken", zegt Weeda. „Dat kan ook niet anders, want de Ministerraad kan niet naar huis worden gestuurd, zoals dat in de nationale parlementen wel mogelijk is. Ondanks .de maximale bevoegdheden die een Europees par lement zou kunnen krijgen, is dit niet mogelijk. Over deze bevoegdheden en het besluitvormingsproces bestaat veel onduidelijkheid". Men zit er mee in een vicieuze cirkel. Om het Euro- voegdheden te geven, moeten er ver kiezingen worden gehouden, maar daarmee zijn er nog geen bevoegdhe den. Maximale bevoegdheden kunnen er alleen komen als de lande lijke parlementen worden opgeheven. Dit lijkt mij niet wenselijk". „Een volgend probleem is de werk wijze van de besluitvorming. Om te komen tot een technisch uitgewerkte presentatie van een voorstel worden zoveel kompromissen verstopt, die op lagere nivo's door ambtenaren zijn voorbereid, dat de ministers te weinig weten wat aan de ongepoliticeerde besluitvorming is voorafgegaan. Het werkt anders dan bij landelijke rege ringen waarin de besluitvorming door een aantal „demokratische zeven" tot stand komt". „Het nadeel is vooral dat met name belangrijke organisaties zoals een Europese vakbeweging en konsumen- ten organisaties ontbreken. Het is van belang invloed uit te oefenen op dat wat in de ambtelijke molen wordt behan deld omdat daar de kompromissen worden bereikt. Wil men invloed uit oefenen dan moet men zo vroeg moge lijk op het laagste nivo inspringen. In Brussel wemelt het daarom ook van allerlei belangenorganisaties uit diver se bedrijfstakken. Dit,zijn een aantal voorbeelden van voorwaarden wil een demokratische besluitvorming plaats vinden. Dit is bij lange na nog niet bereikt". „De belangrijkste bevoegdheid die het Europees Parlement heeft is de moge lijkheid van afkeuring van de begro ting van de Europese Commissie en in het uiterste geval de Europese Com missie naar huis sturen. Deze wordt echter benoemd door de Ministerraad. Het probleem is dat de Europese Commissie geen rekening kan houden met het Europees Parlement. Zij is rechtstreeks verantwoording schuldig aan de Ministerraad. Zo is een heel skala van onmacht van het Europees Parlement op te noemen". „Het is een heel probleem voor de deelnemende politieke partijen om dit gebrek aan bevoegdheden op gewe tensvolle manier aan de kiezers te verkopen. Zo heeft Vondeling, lijst trekkervoorde PvdA beloofd, dat deze bevoegdheden door politieke strijd zul len worden verworven. Maar zelfs als dat bereikt wordt ontstaat er een poltiek vacuüm. Het lijkt demokra- tisch gezien heel chique als er twee parlementen zijn een nationaal en een Europees parlement), maar het zwaartepunt van de besluitvorming zal dan door de ambtenaren bij het zwak ste parlement worden gelegd, in dit geval het Europees Parlement. Het lijkt me daarom van belang, dat er eerst voorwaarden worden geschapen voor demokratische bevoegdheden van het Europees Parlement". Na deze sombere vooruitzichten zegt Weeda: „Ik wil er niet voor pleiten om dan maar geen Europese verkiezingen te houden. Met kreten als: „Het heeft geen zin, omdat de Europese eenwor ding toch alleen een zaak is van de multi-nationals", bereik je ook niets. We zitten nu eenmaal met handen en •voeten vast aan Europa en aangezien ons nationaal inkomen voor een be langrijk deel bestaat uit handel en export is het ondenkbaar dat we ons afzijdig kunnen worden". „Het positieve van de Europese ver kiezingen is volgens mij dat de mensen zich voor het eerst bewust worden van de Europese eenwording. Niet eens zozeer vanwege dat Parlement. Men gaat niet naar de stembus voor een nationaal parlement. De kiezers gaan er over nadenken, waardoor er toch wel een opbouw van een demokratisch besluitvormingsproces kan ontstaan. Bovendien kan het nuttig zijn dat er meer kontrole ontstaat op de multi nationals en allerlei milieuzaken". Ook liggen er mogelijkheden om druk uit te oefenen op een land als Duitsland als het gaat om Berufsverbote". Op de vraag wat je als kiezer aan moet met uitspraken als die van de West- Duitse C.D.U.-leider Kohl: „We moe ten naar een Europese Bondsrepubliek naar Duits model", zegt Weeda niet te begrijpen, wat deze daarmee bedoelt. ,Er bestaan zoveel taalbarrières en sociaalkulturele verschillen tussen de lidstaten, dat ik niet zie hoe uit zo'n amorfe gemeenschap een Europese staat moet komen. Er zijn ook geen aanwijzingen uit de hoek van de multi nationals dat zij dit willen. De verschil lende staten blijven nog steeds het belangrijkste machtsmiddel van de multi-nationals", Nadrukkelijk gaat Arnout Weeda in op de ekonomische belangen van de E.G., uitvoerig beschreven in zijn boek „De Europese sanering" uitgegeven bij Sjaloom Odijk. „De E.G.K.S. is in 1950 onder meer ontstaan door de belangen van de Franse en Duitse staalindus trie. In tijden van krisis willen de grote koncerns een gesaneerde geordende markt door het ontbreken van een maatschappelijke infra-struktuur. Als het goed gaat willen de koncerns een vrije markt. De E.G. is ontstaan door de noodzaak een tegenwicht te vormen tegen de expansie van Amerika. An derzijds is de strategie ook steeds geweest om de Europese eenwording te bekijken vanuit de sociaal-ekono mische hoek onder het mom „de rest komt vanzelf". Na het mislukken van de Europese Defensiegemeenschap en de Monetaire eenwording is het proces versneld om eerst de zaak politiek uit te bouwen". ,Het is dan ook van groot belang dat de parlementariërs straks een strategie voeren door middel van doorwrochte plannen om inhoud te geven aan het Europees Parlement. Het is een grieze lige zaak als je de weinig kritische opstelling, zeker ten aanzien van de nadelen voor de derde wereld, en de slechte voorlichting waarmee de kam- pagne „Kom op voor Europa" gevoerd wordt, bekijkt uit angst voor een ge ringe opkomst van kiezers. Het gaat niet meer om Van Agt of Den Uyl, maar om Europa". Momenteel is de situatie zo, dat het fietsverkeer bij de kruisingen met het Kerkpad moet afremmen in verband met de drempels die in het pad zijn gelegd. Daartoe werd destijds besloten om het fietsverkeer te dwingen af te remmen. Maar er gingen steeds meer ste.mmen op om de situatie om te draaien en het verkeer op de zijwegen ondergeschikt te maken aan het fiets verkeer op het Kerkpad. Hiervoor werd een aantal oplossingen aangedragen. De meerderheid van de betrokken raadscommissies was voor stander van het glad doortrekken van het Kerkpad, waardoor voor het ver keer op de zijwegen drempels zouden worden gecreëerd. De ambtelijke ver keerscommissie was hier tegen, onder meer omdat deze regel niet zou gel den voor het verkeer op het Kerk plein. Hier zullen de drempels in het Kerkpad worden gehandhaafd omdat het Kerkplein de uitvalsweg is voor brandweerauto's en de ambulance. Met drie wagens rukte de brandweer vorige week woensdag uit voor wat de eerste brand in de wijk Overhees 2 had kunnen zijn. Men kwam echter niet aan blussen toe, alhoewel er veel rook uit de woning van de familie Hagenaars aan Cimbaal 17 kwam. Daar was men vergeten dat men broodjes in de oven gedaan had. Dat veroorzaakte de rook, waarvan men nog wel even last zal hebben. De bewonerscommissie van Honsber gen heeft de wegens omstandigheden uitgestelde klaverjas-drive, die op vrij dag 6 april was vastgesteld, nu defi nitief vastgesteld op vrijdagavond 27 april a.s. Aanvang 20 uur. Liefhebbers kunnen zich van nu af voor deelname opgeven bij C. van Wijngaarden, Honsbergen 185, tel. 13262. Noteer alvast deze datum en kom in grote getale naar Honsbergen. Afgelopen zaterdag verzorgde het Ne derlands Motet- en Madrigaalkoor o.l.v. Thijs Kramer een theeconcert in de Oude Kerk te Soest. De orgel begeleiding was in handen van Jan Jansen. De kerk was aardig bezet en eenieder werd ontvangen met een kopje thee en een speculaasje. Het concert werd geopend met het „Tenebrae Factae Sunt" van de spaanse componist Perez het was een a-capella stuk. Daarna kwam het „Laudate Jehovam" van Telemann, de componist die voor elke koffie-, thee-, of limonadegelegenheid wel iets gecomponeerd heeft. Dit werd zeer enthousiast gezongen door het koor, ondanks de 3 weken voorbereiding. Jan Jansen begon met een zeer vro lijke inleiding, waarna het koor inzet te. De bassen en tenoren waren af en toe zelfs iets te enthousiast. Het derde onderdeel bestond uit het „Alma Del Creatoris" van Mozart. Dit werd niet zo geïnspireerd gezon gen, evenals het „Locus Iste" van Bruckher. Het „Locus Iste" heeft het koor ai lange tiju op het programma staan, en verschillende keren uitge voerd o.l.v. Carel Laöut, hun vaste dirigent, nu door ziekte verhinderd. De laatste twee onderdelen waren eveneens van Bruckner, het „Bene- dictus" en het „Gloria". Het „Benedic- tus" was m.i. iets te moeilijk voor het koor, het vergt een zeer goed ge hoor om secunde-afstanden zuiver te zingen. Daarentegen kwam het Gloria zeer goed uit de verf en het langzame miserere-gedeelte was zelfs erg mooi. Al met al een mooi concert, dat nog afgewisseld werd met „O Traurigkeit, O Herzenleid", een orgelsolo van Brahms gespeeld door Jan Jansen. Mijn enige bezwaar was, dat de toe hoorders niet tussen de werken door applaudiseerden, dit maakt het voor het koor makkelijker over te schakelen naar een ander componist. Dank aan de dirigent, die in korte tijd dit koor toch een concert kon la ten verzorgen en ook dank aan het koor zelf. Toehoorster, MARGARET FISCHER.

Soester Courant | 1979 | | pagina 15