De bewoners van de Antoniushoeve x 44ste Boekenweek de gemeente soest vraagt uw aandacht voor: gemeente soest Villa Tetterode" conferentie-oord TN O - Soesterberg Jongens gaan recht op hun doel af. 29 maart t/m 7 april: Bouwzaken Openbare Commissievergadering Bestemmingsplan ten noorden van de Banningstraat Personeel gevraagd part-time typiste KLEURENFILM VOL? Beeldschoon VAN OOSTEN FOTOGRAFIE Kolibri kleurenfoto s Amnesty voor „zwartlezers 950-jaar Soest: Zaterdag 2 juni zwemfestijn in Natuurbad de winkel waar kleren kiezen kinderwerk is SOESTDIJK BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES Tinnen bekers en geld buit bij inbraken f Soester Courant van woensdag 28 maart 1979 (Openbare bekendmaking) Toepassing artikel 19 Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet. N Bij het college is een aanvraag binnengekomèn voor het verbouwen van een woonhuis en het plaatsen van een pergola op een terrein, gelegen aan de Steenhoffstraat 7 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A nr. 3055). Genoemd bouwplan ligt vanaf vrijdag 30 maart 1979 gedurende 14 dagen op de gemeentesecretarie (afdeling I) op de werkdagen tussen 9 en 12 uur ter inzage. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bij het college van burgemees ter en wethouders schriftelijk bezwaren worden ingediend tegen het voor genomen bouwplan. Dinsdag 3 april -19.30 uur - kantine gebouw gemeentewerken, Lange Brink- weg 77: Commissie Lichamelijke Opvoeding en Sport. (Openbare bekendmaking) De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat door de raad van de gemeente Soest bij zijn besluit van 15 maart 1979, afdeling I, nummer 1683, een bestem mingsplan in voorbereiding is verklaard voor gronden gelegen ten noorden van de Banningstraat te Soesterberg, zoals op de bij dat besluit behoren de kaart met een grijze kleur is aangegeven. Tevens heeft de raad bij zijn besluit bepaald dat het binnen het aangege ven gebied verboden is bepaalde werken, geen bouwwerken zijnde, of werkzaamheden uit te voeren zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders aanlegvergunning Het genoemde besluit met de daarbij behorende tekening ligt vanaf heden ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling (geopend iedere werkdag van 9 tot 12 uur) voor een ieder ter inzage. Op de centrale typekamer van de gemeentesecretarie is plaats voor een voor de middaguren. Er wordt gebruik gemaakt van moderne apparatuur. Vereist: opleiding op MAVO-niveau, type-diploma, alsmede goede beheersing van de Nederlandse taal. Salaris, afhankelijk van leeftijd en ervaring van f 779,- tot maximaal f 1036,-. Arbeidsvoorwaarden van de overheid. Sollicitaties aan de gemeentesecretaris binnen een week na het ver schijnen van dit blad onder vermelding van vacaturenummer 79-14. Soesterbergsestraat 57 t/o busstation Soest-Zuid - Tel. 13109 De oude villa Tetterode in de Soesterbergse wijk Egghermonde zal door de gemeente Soest voor een periode van minstens tien jaar verhuurd worden aan het TNO-?nstituut voor Zintuigfysiologie. Het pand wordt geheel opgeknapt en ingericht als conferentie-oord. Een en ander werd medegedeeld tij dens de CDA-soos, die woensdagavond in gebouw De Hoeksteen te Soester berg gehouden werd. Aanvankelijk be stonden er plannen om de villa om te bouwen voor huisvesting van een- en tweepersoonshuishoudens. Daar moest van worden af gezien vanwege de hoge kosten. Een deel van het omringende terrein blijft beschikbaar voor volkstuintjes. In de slecht bezochte soos werden in een zeer genoeglijke sfeer vele Soes terbergse probleempjes aan de orde gesteld. Men sprak ondermeer over de aansluiting van d§ WABO-flats op het kabeltelevisienet, de autohandel aan de Rademakerstraat, het achterstal lig- en het buitengewoon onderhoud van gemeentewoningen, de woonruim tetoewijzing, de verlichting van het fietspad langs de Van Weerden Poel- manweg en de sledehelling aan de Kerklaan. De volgende soos in Soesterberg wordt gehouden op donderdag 10 mei. 55 Het is héél begrijpelijk: U vergeet op een bepaald moment de boeken van de bibliotheek terug te brengen. Of u heeft geen gelegenheid gehad om naar de bibliotheek te gaan. Zo wordt de periode dat de boeken teruggebracht moesten worden, steeds groter. Op een gegeven moment is er zoveel tijd verstreken en zoveel boete op de boeken gekomën, dat u het heel moeilijk vindt ze terug te brengen. Maar weet u wat nu zo vervelend is? Andere gebruikers van de bibliotheek zouden die boeken ook zo graag lezen en wachten er misschien al zolang op. Om hier nu iets aan te doen Om u de helpende hand te reiken is de Boekenweek 1979 aanleiding tot het volgende: Vanaf 29 maart t/m 7 april is alle aandacht op het boek gericht in de zgn. Boekenweek. De gezamenlijke Openbare Bibliotheken in de provin cie Utrecht willen u in de gelegenheid stellen uw boeken (die u al zo lang thuis heeft) terug te brengen, ongeacht het tijdstip waarop ze geleend zijn. In die tijd geldt dus een totale boetevrijdom. In de bibliotheek is een speciale gelegenheid gecreëerd bij de ingang om uw boeken, als u wilt anoniem, terug te brengen. De bibliotheek en uw medegebruikers zullen u er dankbaar voor zijn. Tekst voor een feestlied,, bij ons afge leverd door Soester die onbekend wenst te blijven. (Wijze; Het hutje aan de zee) Soest viert feest Soest is weer jarig Negenhonderd vijftig keer; Pronk jij met je bos en duinen Als het dorpje van weleer; Trots ben jij met veld en weide Met jouw wapen in de hand; Soest jij blijft mijn liefste dorpje Een der mooisten van het land Soest jij blijft mijn liefste dorpje Een der mooisten, der mooisten van het land! Trof jou ook het oorlogsmonster 't Soesterdorp dat bleef gespaard; Want je bent opnieuw geboren; Daarom ben je zoveel waard; Onze jeugd, zij heeft de toekomst Zoveel plannen keer op keer; Maar je blijft je pracht bewaren Als het dorpje van weleer Maar je blijft je pracht bewaren Als het dorpje, het dorpje van weleer! Maar wat sta je toch te staren Heb je heimwee naar weleer; Vroeger nog het paard en wagen nu het drukke stadsverkeer; Toen de witgekalkte huisjes Daar staat nu een flatgebouw. Soest wij blijven voor je vechten Anders kom je in het nauw; Soest wij blijven voor je vechten anders kom je, dan je in het nauw! Als dan na zovele jaren Soest nog eeuwig jong zal zijn; Jouw natuurschoon ongeschonden begeleid door jeugdfestijn. En mijn laatste wens zal wezen Zijn er vijftig jaar verleen En ge duizend zijt geworden Soest blijf jezelve als voorheen. En ge duizend zijt geworden Soest blijf jezelve, je zelve als voor heen. In het kader van de viering van het 950-jarig bestaan van Soest, treden vijftien koren op in het Openluchtthea ter. Voor de samenzang schreef een trouwe lezeres de volgende tekst: (Wijze: klokke Roeland) Iedereen leest - Soest viert zijn feest Van negenhonderdvijftig jaren. Met noeste hand - kwam veel tot stand Kan de herinnering verklaren. Dorpje van toen - schaars in rantsoen Heeft God U steeds toch mogen sparen. Oud Soesterdorp - in jouw verhalen Dapper beroemd zo vele malen. Fier draagt g'uw wapen in de hand Luiden de klokken door 't Soester land. Oorlogsgeweld - droeg gij als held menige vijand heeft verslagen. Soest heeft een hart-in vreugd en smart 'k Hoop dan in lengte nog van dagen. Voor jong en oud - blijft ge'n behoud Geeft je een antwoord onzer vragen. Soest streeft vooruit - Soest met zijn wensen 't Is in belang van alle mensen. Dat ge ook nimmer daarin faalt En d'eerste duizend kloek behaalt. 1 In 1918 kwam de huidige mevrouw C. A. van Esveld-Kortekaas in Soest wonen. Ze was ruim vier jaar oud en trok met haar vader en moeder in de boerderij die de „Antoniushoeve" heette. In het ondervolgende verhaal vertelt zij over „die uithoek van Soest". Als ik dan even in mag haken op „Weet je nog wel wil ik graag mijn gedachten laten gaan naar de vroegere uithoek van Soest, de landerijen en boerderij, die grensde aan de Wiek- sloot. De weg daarheen heette „Kost- verlorenweg"; het voorste gedeelte bestaat nog. De boerderij heette „Antoniushoeve", gebouwd rond de eeuwwisseling. Ze was toen bewoond door de familie Grift; daarna door Hannes Verwoerd. In 1918 werd de bedoening gekocht door A. Kortekaas en hij heeft er „geboerd" tot 1923. Kortekaas verkocht de „Antoniushoe ve" aan de Duitser Edwin Berend, die óók boer wilde worden. Vader Korte kaas heeft hem nog twee jaar begeleid en is toen met zijn gezin naar de Birkstraat verhuisd, naar de boerderij „Vosseveld" waar nu de Paarden kamp in gevestigd is. De boerderij op de Kostverlorenweg is in 1923 gerenoveerd; het huis en de stal. Wat de 'bijbehorende grond be treft, was een groot gedeelte moeras. Dat werd gekultiveerd, zodat het vruchtbaar werd. In het jaar 1918 toen wij daar kwamen, was het vreselijk koud en vochtig in november. De winter was al streng en bovendien had men, wat de brandstof betrof, te maken met de naweeën van de oorlog 1914-1918. Gelukkig stonden er veel dode pruimebomen en kon menig blokje in de „oude wijkse kachel" gestopt worden, zodat de schoorsteen niet stilstond. De andere vertrekken waren echter zó koud, dat je wel met een dubbele jas moest zitten om warm te blijven. Dat kwam ook al omdat er geen spouwmu ren waren. De pianosnaren roestten van het vocht. De weg naar school (de St. Joseph- school) en de kerk was dikwijls onbe gaanbaar. Als er gevaarlijk ijs was en daarop sneeuw, hadden we „huisar rest". Naar de school en naar de kerk was een uur lopen, maar in 1921 kwam de Mariaschool gereeden dat scheelde een half uur. In de winterdag, als het vroeg donker was, mochten we een kwartier eerder naar huis, want er was na schooltijd nog handwerkles. Als we dan op de Kostverlorenweg kwamen was het al donker en dan kwam ons moeder ons tegemoet met de stormlantaarn, 's Zomers was het een sprookje: zó mooi. Als er per ongeluk een wande laar liep, dan vlogen wij naar huis en riepen: „Er komt een mens aan! Als er een zieke was en de weg was onbegaanbaar, dan riep dokter Rupert, de grootvader van de huidige dokter Rupert, dat hij niet verder kon met zijn Het 50-meter bad van het Soester Natuurbad zal zaterdag 2 juni het toneel zijn van een ware zwem- en polohappening. De Soester zwemvereniging „De Duinkikkers" organiseert dan namelijk in het kader van „950 jaar^ Soest" 's morgens een polotoernooi en 's middags een achtkamp zwemwedstrijd. Om 9 uur begin het waterpolotoernooi waarbij zowel de damesteams als de herenteams in het water komen van De Breuly (Zevenaar), V.Z.N. (Vaassen), D.O.K. (Amsterdam) en de organise rende vereniging. Het is de bedoeling dat een halve competitie wordt ge speeld, waarbij de wedstrijden 4x5 minuten zullen duren. 's Middags om 1 uur vangen de zwem wedstrijden aan. Er wordt gezwom men op de vrije slag, vlinderslag, schoolslag, rugslag en op de estafette nummers. De deelnemende ploegen zijn: De Vuursche (Baarn), Laga (Zeist), De Zwoer (Driebergen), De Rumpst (Bunnik), Blauwe Schuur (Amerongen), Woestduin (Doorn), Duinkikkers (Soest) en S.C. Wasser- freunde (Soest-Duitsland). Voor de jeugd tot en met 10 jaar bedraagt de te zwemmen afstand 50 meter; de anderen zwemmen 100 me ter. Op de vlinderslag wordt door de jeugd beneden de 14 jaar ook 50 meter gezwommen. Pogingen worden aangewend om een redding-zwembrigade een aantal de monstraties te laten, verzorgen in de zwemkuil. De toegang van deze ongetwijfeld sfeervolle ontmoeting is gratis. Een goede gelegenheid dus om kennis te maken met de zwemsport. Inlichtingen over het zwemmen bij de Duinkikkers kan men verkrijgen bij mevr. De Zoete, Foekenlaan 6, te. 16117. Diezelfde zaterdag 2 juni vindt 's mor gens een groot recreatief gebeuren plaats op de speelterreinen van het Soester Natuurbad. Over het hoe en wat kan op dit moment nog niets verteld worden, maar dat het iets groots zal worden staat wel vast. Jongens hebben nooit zolong werk. Ze stevenen recht op die stoere, vlotte kleren of van Mikimo. Lekker makkelijk op kijk-en-kies hoogte. Corduroy broeken met strokke pijpen. Ook blauwe denim komt weer terug. Sweoters van bodstof en velours. Gekke bedrukte T-shirts en stoere sportieve jocks. Alles in de nieuwste kleuren gekombineerd met bijpassende sokken, riemen enz. Kleren kiezen is bij Mikimo nu nóg makkelijker geworden, want in 't vernieuwde interieur, zijn er aparte hoekjes voor jongens onder de zes, van zes tot tien, en voor tieners. Kinderkleding t/m moot 176 's Moondogs gesloten - vrijdogovond open van 7 tot 9 uur. Kerkstraat 7. Soest. Tel. (02155) -1 62 86 motorfiets en dan vroeg hij hoe het met de patiënt was. Was de weg berijdbaar, dan moest er altijd één van de kinderen mee op de motorfiets om de hekken te openen en te sluiten, zodat het vee niet weg kon lopen. Wij hebben daar op de Antoniushoeve lief en leed gedeald. Mijn vader kon gezellig vertellen over de veertig jaren dat hij koetsier was geweest. Dag en nacht was hij op de weg en nooit was hij bang. Zo ging hij 's zaterdagsavonds altijd naar de barbier en op een keer toen hij op weg was naar huis, kwam er op de Kostverlorenweg een spook uit de struiken te voorschijn. Het spook holde weg, maar vader zei: Hé joh, wat loop je hard; wacht toch even!". Het spook keerde zich om en vader trok hem het laken van het hoofd. Het was een bekende buur, die van schrik achter uitliep en in de sloot terecht kwam. Het spook moest,het avontuur met een nat pak bekopen. Maar ook minder leuke dingen pas seerden. Zo blafte op een zaterdag avond rond negen uur de hond zó erg, dat vader de hele ronde over het erf deed. Hij kon niets vinden en dus leek het loos-alarm. Maar jawel: toen zondagmorgen het paard ingespannen moest worden, bleek het beste zondagse tuig verdwe nen te zijn. Toen begrepen wij waarom de hond zo geblaft had. Zo hebben we veel meegemaakt; wel en wee, ver driet maar nog meer plezier. Het was een „paradijsje in mijn kinderjaren", waar ik nog dikwijls aan terug denk. „De Antoniushoeve", geschilderd door Adriaan van Esveld in 1962 kronkel-achtige vertellingen over min of meer merkwaardige figuren. Peter van Straaten verzorgde de tekst- illustraties. De oplage van „Mooi kado" bedraagt 370.000 exemplaren: een record. Men krijgt het bij besteding van 17,50 aan boeken. Boekenweektas In de vorig jaar geïntroduceerde boe kenweektas zit dit keer buitengewoon interessante lektuur als „Top Tien Bui tenlandse Citaten" (What's in a na me?" van Shakespeare); de Top Vijf Nederlandse Citaten van na 1900 („De vis wordt duur betaald" van Heijer- mans); de Top Vijf Nederlandse Ci taten van vóór 1900 („Als 't kindje bin nenkomt, juicht heel het gezin" van Nicolaas Beets); beroemde citaten die altijd fout worden aangehaald („Bar bertje moet hangen" Barbertje moet zijn Lothario uit Multatuli's parabel). Verder beroemde sportcitaten. be faamde eerste zinnen, beroemde Ne derlandse boektitels en „Hollands Glo rie". Het zijn tien reeksen, die wettig ge deponeerd zijn en zo voor tien jaar vast liggen. Verkrijgbaar is dan ook nog (tegen be taling van 2,50) een boekenaffiche - ontworpen door Bruna. Ook het boekeninformatieblad „De Boekenmolen" zal weer verspreid wor den. Deze gids bevat titelinformatie over circa 300 nieuwe boeken. Tenslotte zijn er dan nog in diverse plaatsen' in ons land aktiviteiten zoals boekenmarkten, voorlezen uit eigen werk, studentendispuut over „boek en vrijheid" enz. In Utrecht organiseert boekhandel Van der Galie in haar ex- pokelder een verkoopexpositie van een groot aantal poëziebundels en bij boek handel Broese-Kemink lezen Levi Wee- moedt en Hans Dorrestijn op vrijdag 30 maart vanaf 16.00 uur, voor uit ei gen werk. CAFÉ-RESTAURANT S. Carmiggelt en Peter van Straaten, auteur en illustrator van het Boekenweek geschenk 1979 „Mooi kado". Morgen, donderdag 29 maart wordt in Den Haag de 44ste „Boekenweek" ge opend. Het thema is: Boeken aan Banden". Het boekenweekgeschenk is „Mooi ka do" van Simon Carmiggelt, geillustreerd door Peter van Straaten. De prijs van de CPNB (Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek) werd dit jaar toegekend aan het kwartaalschrift „De Engelbewaarder". De opening van deze boekenweek wordt in Den Haag georganiseerd me de naar aanleiding van het 125-jarig bestaan van de ,,'s-Gravenhaagsche Boekhandelaars Vereeniging".9ln het themaprogramma dat tussen 17.00 en 20.00 uur in de Raadszaal en het Oude Stadhuis gepresenteerd wordt door Koos Postema en Joop van Tijn, zul len door middel van interviews aspec ten als censuur, concernvorming, dis tributie, overige media, aan' de orde gesteld worden. Aan dit programma werken mee drs. R. van den Brink van de uitgeverij Elsevier; de auteur Jacq Firmin Vogelaar; R. van Gennep van de gelijknamige uitgeverij; staats secretaris mevrouw J. Kraaijeveld- Wouters; prof. mr. W. H. Nagel; dr. Anton Constandse en Plet Grijs. Het 3Vè jaar bestaande kwartaalschrift „De Engelbewaarder" kreeg de CPNB-prijs omdat de redactie er in slaagde de aandacht te vestigen op schrijvers van belang, van wie het werk evenwel tot dan toe weinig be kend was of reeds in de vergetelheid geraakt. Voorbeelden daarvan zijn Willem Walraven, Nescio, Joop Waas dorp, Mary Dorna en Carry van Brug gen. De jury die deze prijs toekende, be stond uit H. J. A. Hofland, Renate Rubinstein en Henk Barnard. De uit reiking zal ook morgen in Den Haag plaatsvinden. „Mooi kado" Het boekenweekgeschenk bevat een bloemlezing uit Carmiggelts nooit eer der geplubliceerd aandeel in de corres pondentie met Gerard Reve, die de aandachtige lezer van „De Taal der Liefde" naast Gerards daarin afge drukte brieven leggen kan. Verder persoonlijke herinneringen aan A. Roland Holst; ontmoetingen met Koos Speenhoff; een navrant verhaal rond het laatste blaadje dat Herman Heijermans ooit vol schreef; gegevens over Willem Elsschots schermutselin gen met de Duitse censuur en een reeks BART KOOY Vredehofstraat6 Telefoon 12525 Voor uw Vier tinnen bekers en een schilderij werden weggenomen uit de woning van de familie B. aan de Vondellaan. Hun huis kreeg een ongewenst bezoek tij dens hun afwezigheid. De „bezoeker" kwam de woning binnen na het force ren van een tuindeur. Een damespor temonnee met 300 gulden werd wegge nomen uit de woning van mevrouw A. v. R.-K. aan de Wilhelminalaan. Hier kwam de onbekende dader binnen via het raampje van de toilet.

Soester Courant | 1979 | | pagina 5