Weet je nog wel oudje iRADE ma Soester nostalgie: Het Soester openbaar vervoer evalueerde in 50 jaar! rKSTER iO TAPIJT BV iboratorium DES VOORDIGER IGERS- 69,75 39,75 99,- 49,75 :raat 51 Soest 12400 10 11 Soester Courant van woensdag 4 april 19TO 11 te Soest, onderdeel van concern, fabrikant van ide Tapijt, vraagt voor ine een ïlefonische sollicitaties Weteringpad 7, B Soest. Gelderblom. van desinfectansen ontsmetting ontvetting boenwassen zeep poetsmiddelen chemicaliën in grootverpakking. ditieverzendingen ter opleiding afd. Personeelszaken. lat ziet u nu maar. uur. rond kraagje. ceintuurtje, :el fijn streepje Zo rond de dertiger jaren was een retourtje Amersfoort met de bus een hele onderneming. Als schooljongen van een jaar of 10 ondervond je dat als zodanig. Dat was nog in de tijd, dat je maar langs de „grote weg" ging staan; kwam de bus eraan, dan stak je je hand maar op en het toen al rode voertuig stopte op dit ge baar. Een kaartje hoefde je niet meteen te kopen. Van tijd tot tijd, als de chaffeur dat zo uitkwam, zette hij z'n wagen aan de kant en ging rond met een grote platte koperen doos, waarin allerlei gekleurde plaatsbewijzen bij bosjes veran kerd waren. Je werd dan voor zo'n 25 cent bezitter van een kaartje om heen en weer naar Amersfoort te reizen - zonder overstappen, hoewel de rit langer duurde dan tegenwoordig met bus verwisselen. Overstappen Bij de „Kouwe Hoek" (nu kruispunt Ferd. Huycklaan) kon je overstappen richting Soesterberg. Dat was helemaal een spannende onderneming over die hoge berg, langs hei de en bossen over een klinker weg, die nauwelijks breder was dan de bus zelf. Soms kwam er van de andere kant een auto of kar en dan moesten beide voertuigen in de mulle berm, waarbij dan enor me stofwolken ontstonden. In droge zomers reed daar dan de sproeiwagen van de ge meente. Een enorm gevaarte voor die tijd, op massieve ban den, achterwielen aangedre ven door kettingen. Aan weers zijden kwam er een prachtige waaier water uit. Een veel be oefende sport was voor ons, om door dat „noodweer" te lopen en zo drijfnat thuis te komen en daarvoor de nodige repriman des te krijgen. Bandenpech En dan waren er tijdens de busrit de vaak voorkomende lekke banden onderweg. Dat was spannend! Iedereen de bus uit en dan kon je zien welk een technisch vernuft de chaufeur demonstreerde met het op- of omleggen van een band. Als de restauratie erg uit de hand liep, kwam er na verloop van tijd een andere bus, maar dat duurde nogal even. En dan zei ie moeder „laten we maar vast gaan lopen!", maar dat was zonde! Zag je niets van de reparatie! Maar Amersfoort liepen twee jgrote „zeswielers", die waren mposant! Middenin waren wee langsbanken boven de ielen, zat je drie aan drie egenover elkaar. -laar daar zat ik niet zo graag, je kon niet zo goed vooruit kij ken, want onderweg moest je toch alles zien Conducteur Koppe Op enkele drukke diensten was er zelfs toen al een echte con ducteur. Ik herrinner me nog de oude Koppe. Hij was voor dien nog koetsier op de paar- detram naar Baarn. Touringcar uit 1933, 34 personen Dit was een illustere figuur, die iedere passagier, die iedere passagier kende. Hij wist waar je heen moest, en waar je wenste uit te stappen. Dan hoefde je niet op een bel letje te drukken, je kon er uit, waar dat gewenst was. Bij de garage aan de Birk- straat werd meestal getankt. Zo heet die handeling in deze tijd, maar toen werd er aan een pomp gezwengeld om de dorst naar benzine te lessen. Soms moest er ook water bijgevuld worden en dat vond je prach tig, het duurde zo lekker lang. De slogan - tijd is geld - was toen nog niet zo van toepassing. Als de trein in Baarn te laat was, werd er netjes gewacht. Dat kon best met die ruime rijtijden. Deze service kan inderdaad in deze tijden niet meer geboden worden. Groei Wagenpark In de jaren '30-'40 groeide Ten- sen uit naar zo'n twaalf bussen. Tegenwoordig is men in ver voersbedrijven uit op standaar disatie van het wagenpark - efficiënter onderhoud Is nu de hele vloot van zo'n kleine 40 wagens uitgerust met Volvo-motoren, vroeger was er een bonte verscheidenheid van merken. Zo waren er Minerva's (Bel gisch) - Diamond - en enige Engelse „Guys" met hun impo sante radiatoren met daarop als waterdop een Indianenkop. Ook waren er toen enkele Ford's met een V8 benzinemo tor. Schuifdak en muziek Benzine was toen wel iets min der kostbaar dan nu. Wat zal één zo'n 8 cylinder wel opge slobberd hebben in één retour tje Baarn-Amersfoort? In de jaren '36-'39 kreeg men de beschikking over wat moderne re carosserieën, waarbij het schuifdak z'n intrede deed. Dat was 't helemaal. Bij mooi weer schoof de chauffeur het dak bijna over de hele buslengte open en zag je boven je hoofd de prachtige bladerenkoepel van de reeksen beuken- en ei kenbomen, die toen langs de hoofdweg stonden. Deze imposante exemplaren zijn in de loop der jaren prac- tisch allemaal gesneuveld, deels door ouderdom en ande ren door gebrek aan zuurstof in de grond door het aaneenge sloten wegdek van asfalt. Een enkele keer reed er op de dienst een toeringcar als er gebrek aan dienstwagens was wegens reparatie's. Zo pendelde er eens zo'n „lu xe" wagen met - ook toen al - radio aan boord! Er stapte een dame in, die haar beklag deed over een ver hoogde ritprijs, die net was in gegaan, (dat gebeurde toen sporadisch, misschien een ver schil van 5 cent), waarop de chauffeur heel adrem ant woordde: „Ja mevrouw, met muziek is 't vijf cent duurder! Tourritten en dagtochten In die jaren waren de bussen altijd redelijk tot goed bezet en het bedrijf floreerde uitste kend, wat ook te danken was aan de toen opkomende tour- ritten. Zo kon men al dagtoch ten maken naar b.v. Valken burg, Montferland en de markt in Middelburg. En niet te ver geten - de bollenvelden. Zo'n drie wagens vol per rit was toen heel gewoon! Wie had er een eigen auto? Alleen de upper-ten! Schoolreisjes kwamen door de bus ook steeds meer in trek. Steevast naar de Bedriegertjes in Arnhem, of de speeltuin Westerbouwing en Ouwehands dierenpark. Tegenwoordig is drie dagen Londen toch wel 't minst wat je met een Havo of Mavoklas kunt doen. Maar zo'n bustocht was de sen satie van 't jaar. Je sprak er weken vóór en na over. Terug op school moest er dan een opstel over gemaakt worden, maar daar had je dan niet zoveel zin meer in. Het beste onthield je de onbetaal bare lol van de jongen, die de pet van de chauffeur op mocht. En dan was er ook altijd het slachtoffertje van de wagen raadhuis precies op station Soestdijk. Hard reed de bus nooit, daar voor stond hij te vaak stil. Als je uit school kwam reed je op de fiets midden op de weg vlak achter het rode gevaarte, dan werd je lekker meegezo gen en was je gauw thuis. Nog mooier was: je op de fiets aan de bus vasthouden. Le vensgevaarlijk, maar 't was een veel beoefende „sport", die altijd, wonder boven won der, goed afliep, behalve als er plotseling weer gestopt werd. Ik heb met een voorwiel wel eens klem onder de bus geze ten, wat alleen maar een lekke band opleverde. Service En nu nog eens terug naar de service van toen. Aan de Birkstraat was vroeger een café, „Du Passage" gehe ten. Als daar een klant voor de Touringcar uit 1952,40 personen. ziekte wiens hele dag verpest was. Toen waren er nog geen pilletjes, die je vantevoren in kon nemen. Met elkaar zat je dan te raden „wat ie wel gegeten zou heb ben", gezien de productie die het betreffende passagiertje in de bus deponeerde. Als je er lang over praatte kreeg je 't zelf ook. Langdurig oponthoud Is nu het drukke verkeer oor zaak van moeilijk tijdrijden, vroeger waren dat de boeren wagens en zomers vooral de hooiwagens. En niet te verge ten de spoorbomen, 't Begon meteen al in Baarn en dan de Van Weedestraat en de Vlas akkers. In Soest gingen de bomen al dicht als „Bello" uit Baarn vertrok. Als het te lang duurde, deed de „chef" nog wel eens de bomen even open voor de bus, maar van dit privilege maakten direct ook fietsers en wandelaars gebruik, wat dan weer ontaardde in moeilijkhe den met de politie, want de politiepost keek vanuit het bus was, werd er een vlag aan 't fietsenrek bevestigd. Zo woonde er aan de Burg. Grothestraat een gezin, waar van drie zonen vaak voor za ken naar Amsterdam reisden. Dan stopte men voor de deur en werd er even „getoeterd" Dan kwamen de heren haas tig naar buiten. Op een dag kwam moeder 's morgens- vroeg vragen: „wacht nog even, ze moeten nog maar één boterham!" Geerestein Enkele gegevens voor dit arti kel dank ik aan Cees Geere stein, die een jaar of vijf gele den bij Tensen is gepensio neerd. Hij heeft samen met z'n collega Van Riemsdijk nog een onderscheiding gekregen voor 40 jaar dienst. Deze man heeft nooit rij-examen gedaan. Dat was niet nodig destijds. Je ging naar 't gemeentehuis toen zulke papieren vereist werden en dan werd er één of ander „bewijs" verschaft. Wilde bussen Geerestein heeft nog meege maakt dat er een tweede onder nemer opdoemde, waardoor een complete concurrentieslag ontstond. Men probeerde dan elkaar vóór te zijn en met vijf minuten eerder vertrek ken, de beste klanten af te snoepen. Zo vertelt Geerestein, dat in 't begin van de twintiger jaren de rails van de paardetram nog langs 't paleis lager en dat hij maar over de tramrails reed, want dat weggedeelte was beter begaanbaar dan de eigenlijke rijbaan. Dit lever de hem menigmaal een bekeu ring op want van Baarn af moest hij dan links rijden. Ook niet zo'n ramp, zo'n over treding kostte maar vijftig cent, en misschien was de baas toen al zo wijs om dat maar op de post onkosten te boeken - wie weet! Naar Duitsland „Cees" weet nog te vertellen, ook eens een rit met een reis- vereniging naar Düsseldorf ge maakt te hebben. Dan reed hij samen met z'n broer, die oor spronkelijk het bedrijf in Soest begon. Ze deden om beurten stuur en noteerden de record tijd van zo'n negen uur, met alle pechduivels meegerekend. Ter plaatse eindelijk gearri veerd, was er nog tijd, voor een etentje en moest men di rect weer terug. Waarna bij aankomst in Hilversum deze reisvereniging maar meteen ontbonden werd. Deel van 't huidige wagenpark Dienstbusje uit 1930, 20 personen. Bus rijdt auto klem Z'n collega Van Riemsdijk was eens met een gezelschap poli tieagenten (in uniform) naar een schietconcours in Den Haag. Diep in de nacht terug komend op de moeilijke weg tussen Utrecht en Hilversum, reed voor de bus een auto'tje, dat nogal „slingerend" de stal rook. De bestuurder was ken nelijk toen nog niet bang voor blaaspijpjes, zo die er al ge weest zouden zijn. Eén van de hermandads vroeg of de chauf feur deze artiest niet klem kon rijden. Even vóór Hilversum lukte „Arie" dat en alle agen ten stroomden uit de bus, waarop de aangeschoten auto bezitter beleefd informeerde: „of t'ie nou zó dronken was, dat ie zoveel agenten tegelijk zag!" Moeilijke oorlogstijd Maar nu nog even terug naar de „dienst". In de laatste oorlog moest de ze wegens brandstofgebrek worden ingekrompen. Kreeg men aanvankelijk nog wel wat benzine toegewezen, later voorzag men twee bussen van gashouders. Eén was er, die een soort aanhang-verhuiswa- gen achter zich aanzeulde, waarin een enorme gasballon was geïnstalleerd. Deze werd in Amersfoort bij de gasfabriek gevuld en was dan net capa bel voor één retour Baarn. Een andere wagen had een soort kist over de hele daklengte met ook zo'n gasbel erin. Dit was zo'n hoog geval, dat de blade ren van de bomen werden ge reden. Is het laatste oorlogs jaar werd de dienst geheel ge staakt en kwamen de fiets en be nenwagen in bedrijf. Hoe lang lijkt dat niet geleden, het is toch maar een nostalgie van een vijfendertig jaar te rug. Wij vinden het heel gewoon, dat we gaan waar we willen en dat de bus op tijd is, hoewel dat lang geen vanzelfsprekend heid is, gezien het drukke ver keer langs onze hoofdweg. En wanneer deze situatie verder escaleert, zullen we meer terug moeten naar 't openbaar ver voer. Wij rijden nu in bussen, die aan alle eisen voldoen - met een strenge periodieke techni sche keuring - waardoor ons veilig vervoer is gewaarborgd. Tenslotte nog een woord van waardering voor de prestatie's van Tensen's stuurmannen iri de afgelopen winter met al z'n sneeuw en gladde wegen. Soest, april, 79. HANS KRAAL.

Soester Courant | 1979 | | pagina 11