[CONTANT-BON Bridge-toernooi in kader ,,950 jaar Soest" Jules de Corte voor 't Nut - Soest 50 jaar geleden in Soest Aanstelling derde beroepsman bij brandweer uitgesteld RIJOPLEIDING M. LOS vMRöeRhooqt's tuintips VOOR öoe-het-zelveRS E. G. Kerkhof E. G. Kerkhof Vastenaktie Soest-Zuid Uw succes is onze reclame!!! voor al uw rijbewijzen. Autorij- en Verkeersschool Minimum 4 regels ƒ6,00 Viering 950-jaar Soest met diner Soester Radio Zendamateurs maken programma „950 jaar Soest" Wandkleden lagere school Overhees Van afval tot meststof 5 April 1929 E. G. Kerkhof 9 Soester Courant van woensdag 4 april 1979 9 SoeiS Het voorstel van burgemeester en wethouders om over te gaan tot aanstelling van een derde beroepsofficier bij het vrijwillige brandweerkorps, is door de leden van de commissie algemene bestuurszaken aangehouden. Men wil méér informatie en bovendien de aanstelling verschuiven naar het nieuwe jaar, zodat in de begroting voor '80 daar rekening mee gehouden kan worden. De aanstelling van deze derde beroeps- Desondanks maakten de heren Goote kracht is volgens het college nodig om controle te kunnen uitoefenen op de naleving van de brandbeveiligingsver ordening. Soest beschikt momenteel over twee officieren: de commandant en de brandpreventie-officier. Zij ko men aan de bedoelde controle niet toe. Deze controle is wel nodig, zeker nu de raad de verordening heeft aangeno men. DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters-en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 (PvdA), Jonker (D'66), Visser (PS) en Onderdelinden (WD) bezwaar tegen de aanstelling op dit moment. Slechts de twee CDA-ers, mevrouw Greefhorst en de heer Van Logtenstein, meenden dat het onverantwoord was langer te wachten. Van Logtenstein sprak in dit verband van „een gat in de veiligheids controle" en het „lopen van onnodig risico".' De andere commissieleden wilden méér informatie. Hoe was het in ande re gemeenten geregeld? Men had er niet direct behoefte aan dat Soest voorop ging lopen. Visser merkte op dat er geen geld voor was en de heer Goote dacht daarom aan „interne ver schuivingen in het ambtelijk appa raat" waardoor geld vrijgemaakt kon worden. Kon dat niet, dan moest de functie volgend jaar op de begroting opgevoerd worden. De heer Onderdelinden deelde de me ning van het college dat aanstelling noodzakelijk was. Hem ging het echter om het tijdstip. Ook de heer Jonker kwam met een zelfde argument. „We kunnen het zo langzaam doen als we zelf willen", merkte hij op. Het voorstel komt volgende maand in de commissie terug. Vooral Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 Evenals vorige jaren zal er ook dit jaar bij de in Soest-Zuid wonende katholie ken aan huis gecollecteerd worden ten behoeve van de jaarlijkse Vastenaktie. Het projekt van de Vastenaktie 1979, dat aan Soest werd toegewezen, be staat uit' de verbetering van het voed selpakket voor mensen met zeer lage inkomsten in Argentinië. Leerlingen van de R.K. Mavo in Soest en de R.K. Scholengemeenschap Eem- landcollege in Amersfoort zullen op vrijdag 6 april 's middags tussen 4 en 6 uur de vastenzakjes komen ophalen. Zij hopen dat door uw gulle steun de situatie van de minderbedeelden in Argentinië enigszins leefbaar zal worden. De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 AB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart) DENK AAN DE ONDERTEKENING! VAN LENNEPLAAN 47 - TELEFOON 16621 voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Naam: Straat: Woonplaats:Tel verzoektmaal plaatsing Ondertekening Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten regels f 8,00 regels f 10,00 regels f 12,00 regels f 14,00 regels f 16,00 regels f 18,00 regels f 20,00 regels f 22,00 De beide Soester bridgeverenigingen „ONI" en „Bridgeclub Soest" organi seren in het kader van „950 jaar Soest" op zondagmiddag 27 mei een grote bridge-drive in het R.k. kerkelijk cen trum aan het Nieuwerhoekplein. Iedereen die het wedstrijdbridgen machtig is kan meedoen. De organisa toren rekenen op een grote deelname. Ook vanuit het district Gooi- en Omme landen is er reeds belangstelling ge toond voor dit grootse gebeuren dat 's middags van 1 tot 6 uur zal duren. Na Pasen zal bekend gemaakt worden waar en hoe men zich kan laten inschrijven. Met dit toernooi hopen de organisato ren dat de beoefening van deze sport gestimuleerd zal worden. De denkspor ten zijn doorgaans minder in het nieuws dan de lichamelijke sporten, maar het aantal mensen dat bij de denksporten zijn ontspanning vindt is niet gering. Deze omgeving telt zo'n 2500 wedstrijdbridgers. Naast de twee Soester bridgeclubs is er ook nog damesbridge en bejaarden- bridge. Jaarlijks wordt in Soest een ronde van de landelijke Interpolis drive gespeeld. Ook geven leden van de Soester clubs in het winterseizoen brid- geles aan leerlingen van de Volksuni versiteit Baarn. De viering van het 950-jarig bestaan van Soest is door de gemeenteraad geheel overgelaten aan een comité uit de burgerij. Men stelde er 115.000 gulden voor beschikbaar en besloot zelf passief te blijven. Anders dan bij de viering van het 900-jarig bestaan, toen er een officiële herdenkingsbijeen komst was in de Oude Kerk, onder meer bijgewoond door Koningin Em ma en een officiële receptie, bezocht door ondermeer provinciale bestuur ders en burgemeesters uit de omge ving. De raad beperkt „zijn" feestvie ring tot een diner op vrijdag 1 juni met de bestuurders uit Soest-Duitsland. Het wordt een informeel gebeuren. De Soester Radio Zendamateurs heb ben van het college toestemming ge kregen om op 23 mei, 24 mei, 3 juni en 4 juni gebruik te maken van een lokaal in de voormalige mavo aan de Middel wijkstraat. De zendamateurs gaan vanuit deze lokaliteit in het kader van „950 jaar Soest" een programma ver zorgen. Mevrouw J. P. Doebele-Visser uit Amsterdam heeft de opdracht gekre gen voor het vervaardigen van twee wandkleden voor de openbare lagere school in Overhees. Zowel de culturele commissie als het onderwijzend perso neel van de school waren akkoord met het ingediende ontwerp. Op dinsdag 10 april a.s. speelt en zingt Jules de Corte in de Petrus en Pauluskerk, op uitnodiging van het Nut-Soest. Jules de Corte is op 29 maart 1924 in Deume geboren. Toen hij ruim een jaar oud was, werd hij getroffen door een op zich onschuldige kinderziekte, die hem echter het gezichtsvermogen kostte. Hij ging naar school op het R.K. Blinden instituut St. Henricus in Grave, waar hij behalve het brailleschrift ook het brail- le-muziekschrif t leerde. Verder kreeg hij piano-, viool-, clarinet- en orgelles, algemene muziekleer, harmonieleer, etc. Daarna begeleidde hij jarenlang als pianist danslessen en dansavonden en zong dan in de pauzes wel eens enkele van zijn zelfgemaakte liedjes. Zijn eerste radiouitzending maakte hij op 26 oktober 1946, waarna zijn bekendheid begon te groeien. Nu treedt hij regelmatig op voor radio, T.V. en in zalen en theaters in Neder land en Vlaanderen. Hij speelt en zingt zijn eigen muziek en tekst liefst recht streeks voor de mensen. Dat doet hij dus voor Nuts-leden en andere belangstellenden op 10 april a.s. vanaf 20.15 uur. De toegang is gratis voor leden van het Nut-Soest, voor niet- leden wordt een entreéprijs geheven van 5,- en voorPas-65 en C.J.P.-houders 3,50. In een natuurlijk milieu verlopen alle levenspro cessen volgens een vaste cyclus; dode materialen vergaan, worden omgezet en dienen weer tot voed sel voor de planten. Zo blijft er een evenwicht be waard, tussen voedsel gebruiken en tot voedsel dienen. In de tuin bestaat dit evenwicht over het algemeen echter niet. Dode plantendelen worden verwijderd en bladeren worden weggeharkt. Het logische gevolg hiervan is, dat er na verloop van tijd gebrek aan bepaalde voedingsstoffen ont staat, zodat de planten slechter gaan groeien. Een tweede gevolg van gebrek aan organisch ma- teriaal in de grond is, dat de grond op den duur min der vocht kan houden en hierdoor sneller uitdroogt. Het spreekt dus voor zich, dat wanneer afgestor ven plantendelen steeds verwijderd worden, er ge zorgd moet worden voor aanvulling van de voe dingsstoffen. Dit kan heel goed gebeuren met compost, wat, als hier enigszins de ruimte voor beschikbaar is, heel goed zelf gemaakt kan worden. Hiertoe kan er een plaats ingeruimd worden voor een composthoop, liefst op een beschutte, schaduw rijke plek, zodat de hoop 's zomers niet gemakke lijk uitdroogt. De grond op de plaats van de hoop wordt eerst om gespit, waarna de eerste laag „gondstoffen" hierop uitgespreid kan worden. Tot deze grondstof en kunnen alle huis, tuin en keu- kenafvalsoorten gerekend worden, mits ze van or ganische oorsprong zijn, zoals bladeren, dode plan ten, schillen, koffiedik, botjes, eierschillen, enz. enz. Afgemaaid gras en bladeren moeten niet in een te dikke laag op de hoop gegooid worden, daar ze dan de zuurstof toevoer belemmeren. Beter is het deze materialen te vermengen met andere afvalsoorten of eerst enige tijd apart te la ten verteren. Wanneer er snoei afval uit de tuin komt, kunnen deze takken fijngehakt onder de composthoop uit gespreid worden, waardoor ze redelijk snel verte ren. Wanneer de laag afval 20 cm dik is, wordt er een dun laagje (landbouw) kalk overheen gestrooid, zodat de zuurgraad van de composthoop niet te hoog wordt, waardoor de bacteriën hun werk niet meer zouden kunnen doen. Het is goed om hierover nog een laagje bloed- en beendermeel te strooien, eventueel verkrijgbaar onder de naam Viano. Hier na gaat er een laag van ongeveer 2 cm dik zwarte grond overheen. Op deze wijze kan door „gestapeld" worden tot de hoop ongeveer 1 m hoog is. Hierna wordt hij afgedekt met een laatste laagje grond en moet er een paar maanden gewacht worden tot de hoop verteerd is. Intussen kan met een tweede hoop begonnen worden, zodat de tijd waarin compost beschikbaar is, gespreid wordt over een lange perio de. In compostsilo's (in elk goed tuincentrum verkrijg- baar) gaat de omzetting veel sneller, zodat men niet zo lang hoeft te wachten tot de compost ge bruikt kan worden. Bovendien vinden veel mensen een silo netter staan dan een losse hoop. De zelfgemaakte compost kan voor veel doelein den gebruikt worden; bij het planten van bomen, heesters en vaste planten, als bemesting in de bor ders en op het gazon maar ook als deklaag onder rozen, waarbij de onkruid groei beperkt wordt. Uw tuin profiteert op deze wijze van afval dat anders in uw vuilnisbak zou verdwijnen. Kinderhuis „Trein 8.28" aan de Kolonieweg in de jaren twintig EEN ZWAAR BEESTJE Onze plaatsgenoot, de heer H. Th. v.d. Berg slachtte voor de Paaschdagen een koe met het buitengewone gewicht van 849 pond. Aan vet leverde deze koe 105 pond. 124 Personen hebben naar het gewicht gera den. Een drietal personen: H. Bosman, P. v.d. Grint en J. Voskuilen raadden 840 pond. Onder deze personen werd een rollade van plm. 5 pond verloot. WAARSCHUWING De Inspecteur van politie verzoekt ons plaatsing van het volgende: Door eenige personen, die uit den dienst van het Leger des Heils (Stichting Willem Booth) traden, werd in 1921 opgericht een vereeni- ging, genaamd: Nederlandsch Leger des Heils, welke vereeniging door sterke overeenkomst in naam, uniform e.d. verwarring sticht bij het publiek omtrent deze twee organisaties. Het Nederlandsch Leger des Heils verkoopt bonnen, welke recht geven op een warmen maaltijd, doch de armen, aan wien dan die bonnen worden gegeven, kunnen die slechts benutten op plaatsen, waar een afdeeling is gevestigd. Op deze wijze wordt mis bruik gemaakt van de goede trouw van het publiek, waarom het publiek wordt aangeraden zich vooraf te overtuigen met welke vereeniging men te doen heeft. PROCESVERBAAL Door de politie werd procesverbaal opgemaakt tegen een jongmensch, die zich aan een rijdende auto vasthield. JUBILEUM-VOORSTELLING Belangstellenden verwijzen wij naar één in dit blad voorkomende advertentie, betreffende de in Hotel „Bosch en Duin" te geven jubileum-voorstelling op Dinsdag 9 April a.s. Opgevoerd zal worden „Rooie Anna of het meisje uit de cabaret". Een groot feesthal zal worden georganiseerd. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie. DE PLEZIERVLUCHTEN VAN DE K.L.M. Het schitterend Paaschweer van het vorige jaar lokte velen naar buiten en wie toen Soesterberg passeerde, sloeg aan den Amersfoortschestraatweg onwillekeurig den zijweg in, die naar het vliegter rein voert. En van kijken kwam vliegen. 1928 werd een recordjaar voor Soesterberg. In totaal gingen toen 507 passagiers de lucht in en op Paasch-Maan- dag was het zelfs zóó druk (er gingen er op dien dag 226 omhoog), dat velen moesten teleurgesteld wor den. Hoe geheel anders is het dit jaar geloopen. Het Paaschweer was allesbehalve uitlokkend en toch scheen het Maandagmorgen nog druk te zullen worden. Vóór den officieelen aanvang hadden zich reeds velen voor een tocht aangemeld. Toen echter de wind meer begon op te steken en de regen kletterend neersloeg, toen bleef het publiek thuis en tegen verleden jaar Paasch-Maandag 226, vlogen er nu slechts 63. Toch bleef er tot het laatst toe nog animo om te vliegen bestaan, doch de heeren Duimelaar, Scholten en Plesman meenden, met het oog op den harden wind, die er nu juist geen pleiziervluchtje van maakte, het vliegen te moeten stopzetten. Een maatregel niet zoo zeer genomen uit oio wel T>m den nassagiers minder aange name gewaarwordingen te besparen. De heer Dui melaar, de piloot, heeft gedurende de vliegdagen 209 passagiers mee de lucht ingenomen, t.w. Donderdag 17, Vrijdag 52, Zaterdag 21, Zondag 56 en Maandag 63. Deze getallen bewijzen wel, dat het vliegen meer en meer populair wordt, dank zij den uitstekenden naam, die de K.L.M. en de piloot, de heer Duime laar, hebben. FEESTAVOND Dinsdag 16 April zal voor de leden van de R.K. Werklieden vereeniging een feestavond worden gegeven, waarin hun medewerking zullen verleenen de Heer en Mevrouw Johan Schmidt en Tula di Vista. Twee goede bekenden uit de tooneelwereld, welke de leden en hunnen huisgenooten zeer zeker aange naam zullen bezighouden. TEEKENSCHOOL De vereeniging tot bevordering van het Nijverheids onderwijs te Soest beijvert zich zooals we weten, om onze toekomstige handwerklieden, als: timmerlie den, smeden, schilders en metselaars in de gelegen heid te stellen goed teekenonderwijs, alsmede meetkunde, Ned. Taal en rekenen te ontvangen. In de Nijverheidsschool aan de Molenstraat waren Maandag- en Dinsdagavond j.1. de verschillende werkstukken van de leerlingen tentoongesteld en allen, die belang stelden in de vlijt en het gedrag der leerlingen, waren welkom. Het aantal leerlingen, dat de Nijverheidsschool bezocht, ls niet wat dit in Soest kan zijn. De gemeente telt ongeveer 13000 zielen en er zijn maar 54 leerlingen. Dit is lang niet genoeg. Wij kennen een gemeente met 7000 zielen, waar ruim 100 leerlingen zijn, enkel uit die gemeente zelf. Hoe hierin verandering te brengen? Allereerst moest er een drang van de ouders uitgaan om hun kinderen, die een ambacht willen leeren, naar de Nijverheidsschool te zenden. Maar alle ouders schijnen nog niet het nut van dit onderwijs in te zien. Welnu, dan kunnen anderen, die het wel zien of althans wel moeten zien, te hulp geroepen worden. En dit zijn juist de bazen, de aannemers te dezer plaatse. Zij dienen hun krulle- jongens en die jongelui, welke voor het onderwijs op de Nijverheidsschool in aanmerking komen, aan te manen, desnoods te dwingen aan de lessen deel te nemen, 't Is toch beider belang. Een goede knecht werpt profijt af, zoowel voor hemzelf, als voor zijn baas. En alleen hij is een goed abachtsman, die theorie aan de practljk paart. We hopen, dat voor het volgend seizoen de belangstelling heel wat grooter zal zijn. Het onderwijs ls er goed. Er valt veel te leeren. UIT DE ADVERTENTEËN SOESTER COÖPERATIEVE ZUIVELFABRIEK EN MELKINRICHTING: Het bestuur van boven genoemde vereeniging wenscht aan te besteden de melkritten thans gereden door Kok en Blankenstein. Gesloten briefjes, vermeldende verlangd loon, wor den ingewacht vóór of op 12 April a.s., ten kantore der fabriek, waar betreffende voorwaarden ter inzage liggen. LOSSE HARKEN: 5 Cent per tand. Gebr. Gielen; Baarn - Soestdijk. „Vooreen. BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters-en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel,.14332- b.g.g. 10816

Soester Courant | 1979 | | pagina 9