Onder narcose ziekenhuis Zonnegloren „Ik heb van chirurg Buss nog nooit een zakdoek gehad. dat nooit komt, maar waarvoor men het meeste vreest „taarten afschaffen" Hoofdzuster Leontiene Warnies: A.R.O.S. Zonnegloren Hilversum 5 15 Soester Courant van woensdag 11 april 1979 15 Het is niet met absolute zekerheid te zeggen, maar de' roman tische voorstelling die boeken en films over het verpleegsters vak geven kunnen van invloed zijn geweest op ,,de roeping" van Leontiene VVarnies, hoofdzuster afdeling chirurgie van het zie kenhuis Zonnegloren. De uitwerking in haar opleidingstijd duur de evenwel zeer kort. Zes weken leerling-verpleegster spelen waren voldoende om haar snikkend van verdriet in de armen van haar vader te doen belanden. Haar beste vriend reageerde op een manier die ze nooit van hem had verwacht en waarvoor ze nu, met pensioen in zicht, nog steeds intens dankbaar is. Va der stuurde zijn dochter terug naar het ziekenhuis met de mede deling dat je voor idealen iets over moest hebben, mensen niet in de steek mocht laten, en contract, contract diende te zijn. Bijna een mensenleven lang heeft zij zich er doorheen gewor steld. Lachend - huilend - blij - verdrietig. Zr. Leontiene Warnies: een heel apart mensenkind. Foto Herman van Dam Zr. Warnies: „als u behoefte heeft aan een verpleegster moet u even bellen Schrijven over Zonnegloren zonder bij de AROS, Algemene Radio Omroep Soest, stil te staan is uitgesloten. Ziekenomroep van hoge kwaliteit die dage lijks tot groot genoegen van vele patiënten is te beluisteren. Wie lid wil worden van deze „omroepvereniging" maakt tenminste 7,50 als jaarlijkse bijdrage over op giro 2849900 of kan terecht bij het rekeningnummer van de Rabo Bank te Soest nr. 35.99.36.830 postgiro bank: 212775. Dat uw bijdrage veel luister vreugde verschaft kunt u vaststellen door kennis te nemen van de programma onderdelen die wij hierbij voor u afdrukken. Taak verpleegster Zr. Warnies: „Veel ouders zien als ideaalbeeld voor hun dochter het be roep van verpleegster. Mag van mij hoor, maar dan moeten ze niet alleen afgaan op wat ze er door films en boeken van aan de weet gekomen zijn. Huilende zusters aan de schou ders van een dokter bestaan niet. Dr. Buss is een aardige lieve man, maar de zakdoek om mijn tranen te drogen moet ik nog steeds van hem krijgen. Knappe rimpelloze meisjes met hemel se blikken vormen in het verpleeg stersvak een minderheid. Daarvoor moeten we te hard werken, we hebben geen tijd om mooi te zitten en hemel se blikken uit te zenden". Zuster War nies, sinds vele jaren een begrip in het Zonnegloren-gebeuren. Niet ge makkelijk voor zichzelf, veeleisend voor haar „kinderen". Zr. Warnies: „Verpleegsters-diplo ma's zijn natuurlijk noodzakelijk om het vak te kunnen beoefenen, maar er is veel meer voor nodig om er werke lijk een sukses van te maken. Je moet je aangetrokken voelen tot zieken in zijn totaliteit, met alle lusten en las ten. Een bed opmaken, een pilletje geven, het zijn de makkelijkste en simpelste dingen. Het juiste moment vinden iets tegen een patiënt te zeggen waar hij of zij iets aan heeft is heel wat moeilijker. Ik heb het geluk gehad van mijn hoofdzusters daarvan tijdens mijn opleiding iets te leren. In Zonne gloren probeer ik van wat ik geleerd heb iets op mijn kinderen over te brengep. Ik praat niet over de lies breuk of de galblaas, ik spreek over de mens die daar, met als enige leef ruimte zijn bed, bij ons is. Die mens, man of vrouw ligt in twee meter, dat is zijn hele bestaan. Daar moet hij alles in doen. Moet je je voorstellen. Je komt van je vertrouwde huis en plotseling ben je afhankelijk van ieder een. Je moet bellen - je moet vragen. Dat zijn grote en ingrijpende verande ringen in ieder mensenleven. Gelukkig is de patiënt van vandaag mondiger aan het worden. Dat was trouwens nodig. Vroeger was dat niet. De zus ter bepaalde wat er wel of niet gebeur de, de patiënt had maar te knikken. Ook in ons beroep is dat anders ge worden. Op papier ben ik hoofdzuster, maar ik draai in alles mee. Samen met Yvonne - Mieke - Jolanda - Tiny - Sjoertje en Hermien. Zonder hun ben ik niks en kan ik niets. Geen ene hoofd zuster is iets zonder haar staf en zon der haar leerlingen. Als hoofdzuster heb je natuurlijk wel de taak te leren en te stimuleren teneinde alles zo goed mogelijk te laten verlopen. Daarnaast behoort het tot je taak de jongeren iets van jezelf mee te geven. Dat lukt niet altijd, maar er mee blijven doorgaan. Bovendien leer je ontzettend veel van patiënten. Bij voorbeeld het terugnemen van een stuk eigenwaarde. Je moet je op het stand punt stellen dat iedere patiënt tenmin ste evenveel eigenwaarde heeft als je zelf. Nooit denken: ik weet het alleen en zij hebben te doen en te laten wat ik zeg. Een wil opleggen zonder ver standelijke argumenten aan te voeren is in Zonnegloren volkomen uit de tijd". Zr. Warnies, de hoofdzuster van de afdeling chirurgie Zonnegloren, ziet het niet als een bezwaar naast ver pleegster ook gevoelsmens te zijn. Za ken die naar haar opvatting in haar beroep niet van elkaar te scheiden zijn. Zr. Warnies: „Natuurlijk niet/nee hui len, maar soms wel met de mensen mee lijden. Ik bedoel mee lijden in die zin, dat je op momenten dat mensen verdrie tig zijn er bij blijft. Paulus noemt dat geloof ik: blij zijn met de blijen en droef zijn met de bedroefden. Geen gemakkelijke dooddoeners plaatsen bij mensen die het moeilijk hebben. Dat is het lafste en gemakkelijkste wat je kunt doen. Niet roepen: als er wat is dan belt u maar, nee het moet zijn: als u behoefte heeft aan een ver pleegster moet u even bellen. Lijkt misschien wel op elkaar, maar de uit nodiging in de opmerking klinkt toch heel anders. Het zijn deze kleine din gen die het ook in een ziekenhuis als het onze 't moeten doen. Dat geldt ook voor de onderlinge verstandhou ding tussen de zusters van deze afde ling. Ook al oog ik misschien een beet je streng, toch proberen wij tijdens het werk vriendelijk en attent voor el kaar te zijn. Het werk wat wij doen moet leefbaar worden gemaakt. Af gaande op de reacties van leerlingen die na verloop van tijd 'naar een ande re afdeling verdwijnen geloof ik dat dat soms best aardig lukt". Het woord streng is in dit vraagge sprek gevallen. Niet gering zijn de voorwaarden waaraan leerling ver pleegsters naar de normen van zuster Warnies moeten voldoen. „Mensenkennis bezitten of verwerven - geduld - tact en plezier in het werk hebben" stelt zuster Warnies. Als ze daaraan voldoen dat worden het goede verpleegsters. Niet je zelf wegcijferen, dat is mij te hoogdravend, je mag best voor je eigen belangen opkomen, maar de patiënt tijdens het werk als het belangrijkst blijven zien". Psychisch van beton? Anno 1979 lijken het vooral voor jonge mensen nauwelijks volledig meer op te brengen zaken. Of is men in de tegen woordige gezondheidswereld psy chisch van beton? Zr. Warnies: „Iets voor mensen kun nen en willen betekenen blijft natuur lijk niet altijd zonder gevolgen. Zonder geloof breng ik het niet op en deson danks loop ik nog wel eens jankend met mijn hond in de duinen om de ellende wat van mij af te schudden. Er zijn zulke aangrijpende dingen die je als mens alleen niet aan kunt. Mijn persoonlijke mening is dat je als ver pleegster in een hogere waarde moet geloven, anders redt je het niet. Als mensen in doodsnood verkeren ben je er niet door alleen een pijnstillend pil letje te brengen. Je hoeft ze niet tot jouw God of tot jouw geloof te bren gen, maar je moet wel proberen ze iets te geven waardoor ze zich bewust worden niet alleen te zijn. De wissel werking is ook dat je leert. Ik heb pa tiënten op de drempel van de dood ge zien met een overgave en een blijd schap dat ik wel eens dacht: ik wou dat ik nou mee kon. Mijn geloof - lopen met de hond - yoga en zwemmen houden mij in evenwicht". Zuster Warnies. Hoeveel mensen heeft ze als verpleegster getroost en er weer boven op geholpen. Ze zou naast ver pleegster ook als onbezoldigde domi nee in Zonnegloren groot werkterrein hebben. Zr. Warnies: „Zo is het ook weer niet, maar het minste wat je voor je naaste in nood kunt doen is toch God vragen de man of vrouw te helpen. Niet ie dereen neemt vredig afscheid. Ik heb mensen werkelijk vloekend zien ster ven. Dat lijkt misschien voor de om- staanders erg, maar vloeken kan ook schreeuwen om hulp betekenen. We zullen er nooit achter komen hoe een mens in de laatste sekonden worstelt met zijn Schepper en zich zelf. Mensen, vooral de zieke mensen, zijn voor mij altijd boeiend geweest. Ze houden je dikwijls een spiegel voor en laten zien hoe of je bent. Ik heb ge sprekken met mensen gehad waarvan ik ihet jammer vond dat ze genezen en wel het ziekenhuis gingen verlaten. Moeite alleen heb ik mensen die in een doorlopende voorstelling op alles en iedereen blijven mopperen en fitten. Ze stellen je niet in de gelegenheid ook maar een keer aardig te zijn. Misschien ligt het ook wel eens aan mij. Zeer langdurig geduld opbrengen is niet mijn meest op de voorgrond tredende eigenschap. Daarom ben ik ook niet geschikt als hoofdzuster op een interne afdeling. Geduld is daar eerste voorwaarde om te slagen". Zelf ziek zijn Nog niet aan de orde in dit Zonneglo ren-verhaal is de vraag gekomen of verpleegsters ervaringen rijker wor den wanneer ze zelf eens als patiën ten in een ziekenhuis worden opgeno men. Zr. Warnies: „Dat is mij overkomen toen ik drie maanden in een ziekenhuis in Hilversum moest worden opgeno men. Ik dacht niet op mijn eigen af deling in Zonnegloren te gaan liggen, want dan zie en merk je te veel. Het was heel goed om het elders van de andere kant ook eens te bekijken. Ik heb er geleerd hoeveel dingen er nog moeten. Kloppen als zuster voor je binnenkomt. De patiënt bij aankomst informeren en op zijn gemak stellen. Leerzame tijd. Het zou trouwens zeer aanbevelenswaardig zijn als specialis ten ook eens in hun leven in een ziekenhuisbed terecht kwamen. Daar zit ik altijd nog op te wachten. Laat dr. Buss, maar in mijn handen vallen. Als hij ook maar even kan moet hij met een pijnlijke knie, of weet ik wat het bed uit, lopen. We kunnen elkaar heel goed zetten, maar ik zou hem wel laten ervaren wat het voor patiënten is na een operatie weer naast bed te staan. Je wenst natuurlijk niemand iets toe, maar wanneer alle specialis ten hun beroep eens vanuit een zieken huisbed bekeken dan zouden ze heel veel dingen anders gaan doen. Mis schien beter - niet slechter' Nog vier jaar en de pensionering van Zonnegloren kondigt zich definitief aan. Hoe kijkt zr. Warnies vandaag op haar verpleegstersloopbaan in Zonne gloren terug? Zr. Warnies: „Ik was en ben hier ge durende 27 jaar bijzonder gelukkig ge weest. Het sanatorium heb ik zieken huis zien worden. De sfeer is geble ven. Menselijkheid - hartelijkheid en liefde voor elkaar uitstralen zijn be waard. Toen het ziekenhuis werd was het natuurlijk onontkoombaar dat alles wat zakelijker werd. Werkbesprekin gen en vergaderingen vinden tegen woordig wekelijks plaats. Onderwer pen als organisatie - verpleegplan - opleiding - benadering van patiënten komen regelmatig aan de orde. Geen vrijblijvend gepraat. Er wordt naar je geluisterd. Of er altijd iets mee ge daan wordt is hoofdstuk twee". Een hoofdzuster met een staat van dienst als Leontiene Warnies met 27 Zonnegloren-dienstjaren zou best eens aardige suggesties voor een stukje toe komst kunnen doen. Een verzoek waar in graag wordt gehapt. Zr. Warnies: „In de eerste plaats moet Zonnegloren blijven - Den Haag moet in financieel opzicht niet kinderachtig doen zodat onze specialiteiten wat meer expansie-mogelijkheden krij gen - de openheid onder elkaar en die tot de patiënten moet blijven bestaan - voorbij gaan aan de tendens van de ze tijd naast in plaats van met elkaar te leven". Bescheiden suggesties van een ex- patiënt die met veel dankbaarheid op zijn verblijf in Zonnegloren terugkijkt: „Niet meten met maten als het om be zoektijden gaat - een narcotiseur die voor iedere patiënt in het Nederlands aanspreekbaar is" Zr. Warnies: „U heeft absoluut gelijk, het is ook mijn mening dat die zoge naamde klasse-bezoektijden anno 1979 niet meer passen. En wat de narco tiseur betreft: dat is een heel punt. Niet aleen hier, maar ook in andere ziekenhuizen. Als ze een andere taal spreken dan Nederlands dan vind ik dat een kwalijke zaak. De mensen kun nen op deze manier niet echt goed ge rust gesteld worden". Ik heb het gevoel alsof ik zuster War nies voor het eerst tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis Zonnegloren een beet je pijn gedaan heb. Sorry. Programma A.R.O.S. - Soest: Zaterdag: WEEKEND. 17.30 u. Top tien en verzoekplaten, die u graag hoort. 17.45 u. Nieuws uit Soest ca. 17.50 u. Voortzetting verzoekplaten- programma 18.30 u. Sluiting Zondag: GEVARIEERD PRO GRAMMA 16.30 u. Quiz met aardige prijsjes Reportages en interviews Sportuitslagen van Soester clubs en natuurlijk... plaatjes door en voor u gevraagd 18.00 u. Sluiting Mandag: AROS-SPECIAL. 17.30 u. Informatie over diverse afde lingen van Ziekenhuis Zonnegloren V erzoekplatenprogramma 18.30 u. Sluiting Dinsdag: VERZOEKPLATENPRO- GRAMMA 17.30 u. Muziek voor en door u gevraagd 17.45 u. Nieuws uit Soest 17.50 u. Voortzetting van het verzoek- platenprogramma 18.30 u. Sluiting Woensdag: VAN CONCERTZAAL TOTJUKEBOX 17.30 u. Een verzoekplatenprogramma met o.a. opera, operette, klassieke en geestelijke muziek 17.45 u. Nieuws uit Soest 17.50 u. Voortzetting „Van Concert zaal tot Jukebox" 18.30 u. Sluiting Donderdag: PLATEN DIE l GRAAG WILT HOREN. 17.30 u. Uw verzoekplaten 17.45 u. Nieuws uit Soest 17.50 u. Nog meer muziek... 18.30 u. Sluiting Vrijdag: EN WEER... 17.30 u. U vraagt en wij draaien... 17.45 u. Nieuws uit Soest 17.50 u. Muziek, muziek, muziek... 18.30 u. Sluiting 22.00 u. TUSSEN BEZOEKUUR EN SLAPENGAAN Een rustig programma, waarbij u langzaam in slaap dommelt... (Geen verzoekjes) 23.00 u. Sluiting. Er is geen levende sterve ling in het ziekenhuis Zon negloren die het niet op prijs stelt wanneer pa tiënten bij hun vertrek verpleegsters op slag room of mocca-taart trac- teren. Zulke vriendelijke gebaren dreigen echter uit de hand te lopen, in dien op een afdeling meerdere patiënten op een dag tegelijkertijd verdwijnen. Dan breken er weken aan dat ver pleegsters geen gebak meer kunnen zien. Wat te doen in zo'n geval? Infor meer eens naar het be staan van een verpleeg sterspot. Tien tegen een dat die er is. De finan ciële inhoud van deze pot stelt afdelingsverpleeg sters in de gelegenheid op een vrije avond gezamen lijk uit eten te gaan. Als u dan toch iets aardigs wilt gaan doen weet u vanaf heden dat daartoe tenminste twee moge lijkheden bestaan. Zr. Warnies: Uithuilen om ellende te vergeten Op het ogenblik dat u dit leest, wachten er overal in de wereld talloze mensen op een operatie, net als u. Ze moeten zich hele maal toevertrouwen aan de zorgen van een groep deskundigen. Dat geeft vaak gevoelens van onmacht en angst voor pijn, angst voor het onbekende. Daarom is het belangrijk dat u weet wat er met u gaat gebeuren. In dit artikel willen we u iets vertellen over de gang van zaken rond de narcose. Door die narcose zult u van de operatie zelf niets voelen. De voorbereiding Vóór de operatie wordt meestal de algehele lichamelijke ge steldheid van de patiënt bekeken. Tot degenen die u in de regel voor de operatie zult ontmoeten behoort de anesthesist ook wel narcotiseur genaamd)dat is een mannelijke of vrouwelijke arts, die gespecialiseerd is in het toedienen van narcose. In samenwerking met allen, die bij uw operatie betrokken zijn, draagt hij of zij zorg voor de verdoving en het goed funktioneren van uw lichaam tijdens de operatie maar ook voor de bestrijding van pijn en ongemakken daarna. Een dergelijke veel omvattende taak is niet gemakkelijk, maar in deze tijd van ultra-moderne hulpmiddelen zijn er weinig -risi co's aan verbonden. Wanneer de anesthesist dus voor de operatie een gesprek met u heeft, zal hij u zonodig vragen naar operaties die u in het ver leden hebt ondergaan en naar medicijnen die u gebruikt. Hij kan u ook vragen of u misschien overgevoelig bent voor pleis ters, jodium of bepaalde geneesmiddelen. Wanneer u zich zorgen maakt of dingen niet begrijpt, breng het rustig ter sprake. Bijna iedereen ziet tegen een operatie op, of voelt zich angstig en onzeker. Uw artsen zijn daaraan gewend en kunnen u misschien een beetje geruststellen. Wanneer het onderzoek is afgerond, wordt de voor u meest ge schikte vorm van anesthesie bepaald. De anesthesist kan kiezen tussen de algehele narcose, waarmee u dus voledig buiten ken nis raakt; of een verdoving waardoor een deel van uw lichaam gevoelloos wordt. Zo'n keuze wordt natuurlijk met u besproken, zodat u op de dag van de operatie niet voor verrassingen komt te staan. Om te zorgen dat u de volgende ochtend goed uitgeslapen bent, kan men u de avond voor de operatie een slaapmiddel voor schrijven, ook al heeft u daar normaal eigenlijk geen behoefte aan. In deze bijzondere situatie zoudt u anders misschien no deloos uit de slaap gehouden worden door alles wat onwillekeu rig in u omgaat, een vreemd bed en een nieuwe omgeving. Het is nog van belang te weten, dat u minstens zes uur vóór de operatie niets meer mag eten of drinken, om te voorkomen dat u tijdens of direkt tui de operatie moet overgeven. Over het algemeen wordt de patiënt verzocht om vóór de opera tie ringen, horloges of armbanden af te doen, nagellak en make-up te verwijderen en een ventueel kunstgebit uit te nemen. Ook kan het zijn dat de haren moeten worden weggeschoren op en rondom de piek waar de ingreep zal plaatsvinden. En waar schijnlijk zal men u speciale operatiekleding aantrekken. De eigenlijke narcose Kort voor de operatie krijgt u een injektie die uw lichaam voor bereidt op de narcose. TJ kunt er wat slaperig van worden en een droge mond krijgen, dat hoort er allemaal bij. Vervolgens wordt u naar de operatie-afdeling gebracht waar leden van het operatie-team u ontvangen. U krijgt dan de laatste injektie die u nog bewust meemaakt, want als de stoffen die worden ingespo ten eenmaal gaan werken, raakt u onder narcose. Dat kan heel snel gaan, maar ook geleidelijk, afhankelijk van de narcose- middelen die de anesthesist voor u heeft uitgekozen. (Bij kleine kinderen maakt men vaak gebruik van kapjes waar door narcosedampen worden ingeademd) Na de inleidende injektie volgt pas de echte narcose, dat wil zeggen: het geschikt maken van het lichaam om de operatie te ondergaan. Maar daar merkt u allemaal niets meer van. Omdat iemand tijdens de narcose zijn lichaam niet zelf kan be sturen, zorgt de anesthesist daarvoor gedurende de hele opera tie. Ademhaling, hartslag en bloedsomloop worden gecontro leerd en als dat nodig is worden met technische hulpmiddelen bepaalde funkties van uw lichaam tijdelijk overgenomen. Vocht- en voedingsgehalte worden op peil gehouden en eventueel bloedverlies vult men aan. U kunt het gerust aan de anesthesist overlaten. Samen met de andere leden van het operatie-team waakt hij oTiafgebroken over uw welzijn, ook na de operatie en zolang als nodig is. Het ontwaken Wanneer u bijkomt uit de narcose kan het zijn, dat u in een spe ciale ruimte vlak bij de operatiekamer ligt. Hier worden de ope ratie-patiënten bij het ontwaken begeleid door gespecialiseerde verpleegkundigen. Zij houden voortdurend uw toestand in de ga ten, zorgen voor alles wat u nodig hebt en dienen eventueel voor geschreven medicijnen toe. Als de pijnstillende werking van de narcose geleidelijk minder wordt, probeert u zich dan zo goed mogelijk te ontspannen. Maar als dat niet meer helpt, moet u zich niet onnodig flink houden: vraag dan iets tegen de pijn aan de verpleegkundige. Hetzelfde geldt voor eventueel opkomende misselijkheid: ook daartegen bestaan tegenwoordig goede middelen. Bij het ontwaken kunt u ontdekken dat er een slangetje in uw arm zit. Dat slangetje is verbonden met een fles vloeistof die om gekeerd boven uw bed hangt: een infuus. Het dient om vocht en voedingsmiddelen direkt in het bloed te brengen, aangezien de meeste mensen kort na een operatie niet kunnen of mogen eten. Zo'n infuus lijkt vervelender dan het is. U zuu er nauwe lijks last van hebben en als de arm wat stijf wordt mag u hem gerust bewegen. Vooral het op en neer bewegen van de vingers geeft vaak al een opgelucht gevoel. Schrik niet als u ook een slangetje in de neus hebt. Dat kan bij voorbeeld bedoeld zijn om de maag tijdelijk te ontlasten. Ook wordt nogal eens via een masker of slangetje extra zuurstof toegediend. In het algemeen adviseren we u om na het ontwaken af en toe eens flink in en uit te ademen. Dat is goed voor uw longen. Het herstel Als het effekt van de narcose voldoende is uitgewerkt wordt u teruggebracht naar uw afdeling. Het kan ook gebeuren, dat u nog enige tijd op een speciale be wakingsafdeling blijft, omdat de aard van uw operatie nog wat langer intensieve verpleging intensive care') noodzakelijk maakt. Eenmaal op de afdeling teruggekomen, kan het best zijn dat u nog wat doezelig of slaperig bent, of dat pas daar de pijnver- doving van de narcose uitgewerkt raakt. Als u na het ontwaken een zwaar of kriebelig gevoel achter in de keel hebt, is dat een gevolg van de maatregelen die zijn genomen om tijdens de operatie uw ademhaling veilig te stellen. Meestal is dat gevoel binnen één dag verdwenen. En mocht u last hebben van spierpijn: ook die is van voorbijgaande aard. Het moet al lemaal zijn tijd hebben. Uw lichaam is zich in zijn eigen tempo aan het herstellen van een ongewone situatie. De operatie is voorbij. Aarzelt u niet om eventuele bezoekaf- spraken pas voor 's avonds of de volgende dag te maken. Li chaam en geest hebben rust nodig om na zo'n ingreep hun ver trouwde funkties te hernemen

Soester Courant | 1979 | | pagina 15