Flinke gift Rode Kruis Soest/Soesterberg aan bootvluchtelingen Fotowedstrijd Jaar van het Kind Zo gezien... s Bravoure met de dood bekocht Volgende week Soester Courant op donderdag! 2.09 mma 1.59 4.98 4.75 ^yy>! Ledenbestand loopt terug door wanbetalers Deze week avondverkoop op donderdag Meepraten in sportstichting Soester communicatiebureau organiseert: Openbaar fractieberaad Progressief Soest Vrouwenbeweging ROOMBOTER Honsbergen Honsbergen ANANAS VERSE KIP APOSTEL ROSÉ Honsbergen Honsbergen Woensdag 11 april 1979 57e jaargang no 33 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar f 20.— Verschijnt iedere woensdag Voor de afdeling Soest/Soesterberg van het Nederlandse Rode Kruis was 1978 financieel gezien een uitstekend jaar. Het stelde de afdeling in staat 10.000 gul den te schenken voor hulp aan Vietnamese bootvluchtelingen; 2500 gulden voor de bloedtransfusiedienst in Birma; een even groot bedrag voor de bloed transfusiedienst in Kameroen en 2000 gulden voor de districtscolonne in de pro vincie Utrecht. Dit alles ondanks dat 500 leden administratief afgevoerd moes ten worden omdat zij al drie jaar de contributie niet meer betaalden. Een nog groter ledenverlies staat de afdeling dit jaar te wachten nu, eveneens weer administratief, liefst 1700 wanbetalende leden op de ledenlijst doorgehaald moe ten worden. Toch verwacht het bestuur ook dit jaar weer met een positief re sultaat te kunnen afsluiten. De afdeling Soest/Soesterberg telde aan het eind van het verslagjaar 6300 leden. Dit bleek uit het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw N. Bor- reman-Löhr, dat maandag tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering werd voorgelezen. De vijftien leden die de vergadering bezochten werden wel kom geheten door voorzitter ds. N. H. van Zanten. Hij besprak later op de avond de plannen en prognoses en gaf een algemene beschouwing over het functioneren van het Rode Kruis in Nederland en in Soest in het bijzonder. In het jaarverslag van de secretaresse werden ook vele andere gegevens op genomen. Zo stonden in 1978 bij de plaatselijke bloedtransfusiedienst 959 donors ingeschreven, terwijl er in het verslagjaar 766 bloedafnamen plaatsvonden. Deze dienst is inmiddeld overgenomen door de regionale bloed bank te Utrecht. In vijf Soester tehuizen en diensten centra werkten 20 welfare-vrijwillig sters en voorts werken 9 vrijwil ligsters nog 12 dames en 2 heren indi vidueel. De basis-cursus werd door 3 vrijwilligsters bezocht, die allen hun speld en legitimatiebewijs kregen uitgereikt. De vrijwilligsters organiseerden bo vendien diverse bazars en assisteer den bij door het Bentinckfonds geor ganiseerde zwemmen voor minder- validen. De leiding van het welfare- werk droeg mevrouw W. Elemans- Eland over aan mevrouw E. Kisjes- Lenten. Aktief was de afdeling verder met de organisatie van vakantieprojekten, zoals de boottocht met de „Henri-Du- nant"; de bustocht voor bejaarden, waaraan 53 inwoners van Soest deelna men en de vakantieverblijven in de huizen ..IJsselvliedt" en ,,de Valken berg". De door de afdeling gerunde Rode Kruis Colonne telde 29 leden. Zij behaal den diverse diploma's en verleenden ondermeer assistentie bij Olympia's Ronde van Nederland, de Tulpenrally, het hockeyjubileum en vele andere plaatselijke gebeurtenissen. „Door invoering van de nieuwe wet op het ambulance-vervoer per 1 juli 1979, zal het moeilijk, zo niet onmoge lijk worden de Rode Kruis ambulan ce voor enig vervoer te mogen gebrui ken", merkte voorzitter Van Zanten later op. „Met de GG en GD Amers foort, centrale post ambulance vervoer voor onze regio, is contact opgenomen voor mogelijkheden ten aanzien van incidenteel vervoer en sportevene menten". Hij zei bovendien dat in de nieuwe regeling de gemeente Soest, indien èèn van de eigen ambulance auto's zou uitvallen, toch nog geen ge bruik van de Rode Kruis ambulance mocht maken. „Amersfoort verleent daar geen toestemming meer voor", aldus de heer Van Zanten. In het jaarverslag van de secreta resse werd tenslotte gewag gemaakt van de goed lopende lektuurinzame- ling en van de opbrengst^van de jaar lijkse collecte. Met bijna 25.000 gulden werd een record bereikt en Soest bleef met een gemiddelde van 2,79 per inwoner, boven het landelijk gemiddel de van 2,74. Wat de plannen voor het nu lopende jaar betreft zal in het kader van het Welfare-werk een verkoping gehouden worden op de bekende Hemelvaarts- markt bij de Oude Kerk en daarna nog een op de braderie van Hartje- Zuid en in november in Hoog-Soestdijk. Voor het vakantieproject kunnen dit keer 25 Soesters uitgenodigd worden en de bustocht is gepland in de herfst. Voor de jaarlijkse collecte zoekt de afdeling drie leiders die de organisatie op zich willen nemen met hulp van het sekretariaat en de penning meester. Voorzitter Van Zanten zei tenslotte dat er met de Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk in Soest contacten zijn gelegd voor het starten van tele fooncirkels. Deze organisatie is be doeld om regelmatig contact te onder houden met bejaarde inwoners van Soest. Teneinde de behoefte hieraan te peilen zal een onderzoek gehouden worden, waarbij de hulp is ingeroepen van de bewonerscommissie Weegbree straat. Op de Birkstraat, ter hoogte van Avia's dienstencentrum, heeft de 18-jarige bromfietser Sylwester Loboz, het leven verloren bij een frontale botsing met een hem tegemoetkomende personenauto. De twee inzittenden van de auto lie pen verwondngen op. Loboz reed met een vriend op de rij baan van de Birkstraat, richting Amersfoort. Beide bromfietsers zwier den over de weg en zo kwam het slachtoffer op het linkerweggedeelte terecht, vlak voor de personenauto. Door hevige botsing was Loboz op slag dood. De auto bestuurd door de 69-jarige heer W. de J. uit Bussum kwam in de langs de weg lopende dro ge sloot terecht. Zowel de bestuur der als zijn naast hem zittende echt genote, werden gewond naar het zie kenhuis Zonnegloren gebracht. De heer de J. had een lichte hersenschud ding; zijn vrouw wonden in het ge zicht veroorzaakt door glassplinters. De bromfiets van de jongen kwam tegen een boom terecht en vloog daar in brand. Een voorbijganger doofde het vuur. Voortaan mag de publieke tribune, net als in de vergaderingen van de raads commissies, ook meepraten in de ver gaderingen van de sportstichting. Dat „meepraten" blijft beperkt tot een half uur vóór het begin van de vergadering en, indien een bestuurslid dat wenst, ook tijdens de vergadering om nadere Informatie te geven. Het bestuur van de sportstichting nam dit besluit op voorstel van raadslid mevrouw J. Greefhorst-van Overdam (VDA), tijdens de vorige week gehou den vergadering. Voorzitter Plomp sprak de hoop uit dat eventuele „sprekers" zich vooraf zou den verstaan met hun sportvertegen- woordiger in het bestuur. Het leek hem niet juist dat de vertegenwoordiger van de desbetreffende sport, voor on verwachte feiten gesteld zou worden. In verband met het wegvallen van Tweede Paasdag als productiedag voor uw Soester Courant, zal ons blad van woensdag 18 april één dag later verschijnen. Dus volgende week de Soester Courant op DONDERDAG 19 APRIL. In het kader van het door de Verenigde Naties uitgeroepen Jaar van het Kind 1979 organiseren Kodak, Minolta Nederland, Vivitar, Amro Bank en de fotobladen Foto en Focus een fotowedstrijd van kinderfoto's. De wedstrijd, waaraan iedereen kan deelnemen, wordt gesteund door de Stichting Nationale Commissie Internationaal Jaar van het Kind te Den Haag, de organisatie die alle activiteiten rond het Jaar van het Kind in Nederland coördineert. De bedoeling is om vóór 31 juli a.s. leuke, gezellige, spontane, orginele kinderfoto's in te zenden waarna een jury bestaande uit Gerrit den Braber, Ria Bremer, Dick Bruna, Martine Bijl, Bert Haanstra, Guus de Jong, Ruud Krol en Michel van der Plas twaalf winnende foto's zullen kiezen. Deze 12 winnende inzendingen zullen worden uitgegeven in een fraaie 1980 kleuren kalender. Voor elke verkochte kalen der zullen de organisatoren 5,- afdra gen aan de Stichting Jaar van het kind. De 12 hoofdprijzen zullen bestaan uit 12 Actie Wereldkinderen beeldjes van de beroemde beeldhouder Kees Verkade en bovendien 12 Amro florijnenvloot spaarrekeningen met een saldo van 500,-. Daarnaast zullen er een groot aantal eervolle vermeldingen uitge reikt worden met een veelvoud aan prijzen. Van een vijftigtal inzendingen zal een tentoonstelling worden samengesteld die op 10 september 1979 geopend zal worden bij Kodak in Odijk. Deze ten toonstelling zal vervolgens in een groot aantal Amro Bank kantoren in het hele land te zien zijn. Nadere inlichtingen en deelname-for mulieren zijn te verkrijgen bij de organiserende bedrijven, bij fotozaken door het hele land en bij alle Amro Bank kantoren. De centrale organisatie en coördinatie berust bij Communicatie Advies Bu reau Trefpunt te Soestdijk. De avondverkoop is deze week verplaatst van de vrijdag- naar de don derdagavond. Een en ander is geregeld in de plaatselijke Winkelslui tingsverordening. In artikel la staat: „Indien krachtens het bepaalde van deze verorde ning de koopavond zou vallen op Goede Vrijdag of een andere algemeen erkende christelijke feestdag of een nationale feest- of gedenkdag, wordt de koopavond verplaatst naar de donderdag daaraan vooraf gaande en geldt op die donderdagen het in de Winkelsluitingswet 1951 vervatte verbod om een winkel voor het publiek geopend te hebben op werkdagen na 18.00 uur niet van 19.00 tot 21.00 uur voor alle in de ge meente Soest gevestigde winkels. Door de pas van kracht geworden nieuwe winkelsluitingswet is hier in geen verandering gekomen. Het openbaar fractieberaad van „Pro gressief Soest" wordt gehouden op dinsdagavond 17 april a.s. in het ge bouw Welzijn aan de Lange Brinkweg 79, Kamer 3. Aanvang: kwart voor acht. Tijdens deze bijeenkomst onder leiding van Elbert van der Meyde, voorzitter vanP.S., bespreekt de gemeenteraads fractie de agenda van de maandelijkse raadsvergadering. In verband met de vaststelling van een onderwijsnota is iedereen die het onderwijs in Soest ter harte gaat bijzonder welkom. Maar ook voor andere.discussiepunten (Margrietschool b.d.)en adviezen in zake gemeentelijke aangelegenheden kan iedereen tijdens dit poltieke spreekuur van P.S. terecht. Wie niet de hele vergadering wil bij wonen of later op de avond pas kan, kan van tevoren bij het secretariaat van P.S. (Valeriaanstraat 77) een af spraak maken voor een bepaald tijd stip tussen kwart voor achten tien uur: telefoon 17692. door GEKARD PAUL Zelfs de meest vooruitstreven de mannen willen niet graag onder leiding van een vrouw werken. Mannen hebben de macht in handen en zijn zelden bereid daarvan iets af te staan aan vrouwen. Zelfs niet als ze het beter kunnen en je kunt dan ook gerust de stelling ver dedigen dat de vrouw die een vooraanstaande positie be kleedt, een overdosis aan capa citeiten heeft. Het uit mannelijk superiori teitsgevoel geboren waandenk beeld dat mannen intelligenter en waardevoller zijn, wordt al zó lang en zó consequent vol gehouden en doorgevoerd dat de vrouwen het oordeel van hun onderhouders hebben over genomen en... er naar hande len; aldus de kring sluitend. Met recht en reden kan ge zegd worden dat het een le venshouding uit het jaar nul is, want toen was het niet beter. De Palestijnse vrouwen in Jezustijd kenden een zo on dergeschikte positie in de sa menleving dat hun getuigenis geen cent waard was. Van een groep mensen werden ook al leen de mannen geteld om aan te geven hoe groot de belang stelling was. In de tempel te Jeruzalem werd de buitenste kring, die ook vijf treden lager lag, toegewezen aan de vrou wen. Het was hen niet toege staan de Schrift te bestuderen en de gelovige Jood dankte dagelijks zijn God „omdat Hij mij niet als een vrouw schiep". Wijze mannen deden discrimi nerende uitspraken als „Wie veel met een vrouw spreekt, haalt onheil over zich heen, ver waarloost de woorden van de wet en verwerft uiteindelijk de hel" of „Zelfs de meest deugdzame onder de vrouwen is een heks". Deze algemeen aanvaarde vooroordelen waren natuurlijk ook niet onbekend aan Jezus en zijn leerlingen. Niet voor niets waren de discipelen verbaasd dat Hij met een vrouw in ge sprek was in het verhaal van de Samaritaanse vrouw bij de waterput. Het was geen gele genheidspraatje: voor de eers te keer openbaarde Hij zich onomwonden als de Messias. En dat terwijl een gewone rab bi het als beneden zijn waar digheid beschouwde, zelfs als uitgesproken oneerbaar, om publiek met een vrouw te spre ken. Hier werden doelbewust sociale regels en taboes door broken. Hij kwam op voor een over spelige vrouw, die door de Fa rizeeën werd meegesleept om gestenigd te worden; over de man werd niet gesproken. Die is alleen strafbaar als hij zich vergrijpt aan de vrouw het eigendom) van een andere man. Op vele manieren heeft Jezus de gelijkwaardigheid van man en vrouw willen aantonen, maar het mooiste is wel dat Hij met Pasen het eerst aan de vrouwen verscheen, die de opdracht kregen het verder te vertellen aan de mannen. Die hei natuurlijk niet geloof den. AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f30,15 Brandinboedelverz. v.a. f 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandverz. v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f55,90 Kinderen v.a. f 27,95 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. HYPOTHEEK NODIG? Rente v.a. 8,4% Wij lichten u graag vrijblijvend in. J. G. van ROUWENDAAL Burg. Grothestr. 11a Soest - Tel. 02155-1 64 67 DEZE WEEK 250 GRAM Zie onze advertentie m ALLEEN DONDERDAG PRACHT Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO van 6.80 voor Max. 3 kilo per klant DEZE WEEK Zie onze advertentie HYPOTHEKEN Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo- theekinstellingen. Rente vanaf 8.4% AUTOVERZEKERING VOOR DE BETERE RIJDER Cat.prijs W.A. All-Risks f10.000,- f 207,- f474,- f 12.000,- f226,- f541,- f 14.000,- f 238,- f595,- f 16.000,- f265,- f 671,- f 18.000, - f273,- f721,- f20.000,- f282,- f781,- Omdat vader en moeder even belangrijk zijn ,,De Man-Vrouw polis". Wij leggen u hem graag uit. Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tei. 02155-15451

Soester Courant | 1979 | | pagina 1