lentefototaal De lente komt er aan! Lente in de stad Een Amsterdamse gracht met een paar overhangende takken.de eerste blaadjes die uitkomen... wat tegenlicht, dat zorgt voor kontrast... dat is de lente in de stad. Wie denkt dat je in steden vol stenen en blik het voorjaar niet kunt ontdekken, ziet hier, dat het mogelijk is voor wie de goede w elementen vindt en het juiste f standpunt. Ook dat is de lente! Lekker buiten zitten... ontspannen aan de waterkantje krantje lezen.dat is de lente in Parijs. Zo 'n foto lijkt toevallig in het voorbijgaan genomen, maar is dat niet. Want met een iets ander stand punt zou zo 'n plaat beslist minder sprekend zijn. Nu kijk je als het ware met die ont spannen lezer samen de krant in. Het witte papier vangt al het licht en kontrasteert goed met het donkere water op de achter grond. Zoeken naar een goede beeldopbouw en het bewust gebruiken van kontrasten tussen licht en donker... dat is een belangrijke regel voor het maken van geslaagde foto's. Aarzelend misschien nog als deze slak met een huisje op zijn rug. Of al uitbundig zoals andere foto's op deze bladzij in beeld brengen. Maar de meest barre winter van de laatste vijftien jaar is verleden tijd. Nu begint het seizoen om er op uit te trekken de natuur in. Wie er dubbel van wil genieten, neemt de kamera mee en vangt het voorjaar in beelden. Bloeiende krentenbomen, jonge zwanekuikens, knotwilgen langs de weg. Hier is een tuiltje foto-bloemen... zonnige, vrolijke, bijzondere of heel gewone... alles door elkaar. Maar één ding hebben ze gemeen: wie ze bekijkt krijgt er zin in om zélf ook met de kamera op lente foto- jacht te gaan. Sukses verzekerd! Langzaam fotomodel Ze weten het zelf niet, maar slakken zijn ideale foto-modellen: zelfs een tijdopname van enkele sekonden levert nog een scherpe plaat. Wie ze zo groot in beeld wil hebben, moet wel beschikken over een kamera met een instelling voor het maken van dichtbij foto 's. Sommige kassettekamera 's hebben deze, andere kamera 's kunnen via een voorzetlensje of met tussenringen geschikt worden gemaakt voor opnamen van heel dichtbij. Dank zij dat trage fotomodel was er alle tijd voor een duidelijke opname van het huisje. De kop is wat onscherp: dat komt omdat bij dichtbij foto 's maar een beperkt gebied helemaal scherp kan worden afgebeeld. De lens stond scherpgesteld op het slakkenhuis. Liften in de lente Zo 'n foto van een gelukkig zwanengezin zul je niet altijd in de stad kunnen maken. Maar wie de polder intrekt en geduld heeft, zou zo'n stel grijspluizige kuikens tegen kunnen komen. Hoewel: voor een opname als deze moet je wel erg veel geduld hebben want zo 'n op moeders rug liftend zwanenjong is wel een zeldzaamheid. Dan is het fijn als je de kamera bij de hand hebt, want zo'n kans krijg je als fotograaf waarschijnlijk nooit weer. Anders dan anderen De Eiffeltoren.miljoenen plaat bewijst, dat bij foto 's van malen is "het achtste wereld- gebouwen een "omlijsting" wonder" van 325 m hoog, al vaak erg belangrijk is. Zo 'n foto gefotografeerd. Deze fotograaf kun je niet maken als de bomen speelde met de vorm van de in 't blad zitten: nu vormen de. toren en maakte met behulp stakke lijnen van de toren en de van de nog kale bomen van het grillig-gevormde takken samen plein, een goede foto. Deze een boeiend geheel. - Ook Holland is mooi Te hoeft voor mooie foto 's echt niet naar het buitenland. Dat bewijst deze plaat van een hollandse polder. En er zit ook een8oe£^e tlP in voor mensen, vinden dat zo 'n vlakke polder maar weinig foto-onderwerpen oplevert. Zorg bij dit soort foto 's voor een sterke voorgrondpartij. De donkere boom rechts geeft de foto perspektief: het is wel een stuk pupier, maar je kijkt Cff iflK als het ware tussen die boom door de polder in. Dat komt Tekenen met licht Dat deed deze fotograaf en nog wel op een heel eenvoudige manier. Een avondzon bescheen de wilgenkatjes langs een sloot en gaf ze een rand van licht. Door daarvan een opname te maken en het zonlicht zelf buiten het beeld te houden, ontstond dit effekt: een plaatje dat op een treffende manier de lente in beeld brengt. Dieren fotograferen of filmen Een rustige wandeling in de dierentuin of een tocht door een safaripark, de foto- of filmkamera in de aanslag, als 't kan de fotokamera toegerust met een bescheiden telelens om een wat te grote afstand te kunnen overbruggen... ziedaar een recept voor een ontspannen foto- Öf filmsafari. Voor de kamera is er in een park vol beesten van alles te beleven. Wie - zoals bij deze foto gebeurde - gebruik maakt van de juiste lichtval kan met sprekende foto's thuiskomen, 'n Dierentuin in de buurt? Ga er eens een keer heen met de foto- of filmkamera! ook omdat eraan de horizon een donker bosje is met wat huizen. Geraffineerd van eenvoud, maar toch een mooie prent van het voorjaar in de polder. foto, waarbij men in de lens kijkt, best geslaagd kan zijn. Vooral als je iemand in beeld brengt, die kennelijk erg veel plezier in zijn leven heeft zoals de jongeman rechts. Roeiers op het Gein Zomaar een voorjaarsimpressie: drie jonge roeiers op het Gein, een riviertje vlak bij Amsterdam. Een foto die laat zien, dat je eigenlijk van veel onderwerpen een boeiende foto kunt maken als je rekening houdt met de lichtval. Een plaat ook, die bewijst, dat een hoofd heeft. De foto is vooral zo geslaagd omdat de fotograaf een laag standpunt heeft gekozen. Daardoor staat de jongen donker afgebeeld tegen de lichte lucht. Het eind van de hengelstok krijgt net genoeg licht om nog tegen de bijna zwarte waterkant zichtbaar ter blijven. Visser in 't vizier 'n Leuk plaatje van een jonge visser, die de zomer al in het Avond aan het strand Als afsluiting van deze lente serie een foto, die je eigenlijk in elk seizoen zou kunnen maken, maar zeker in de lente: het strand bij avond. De fotograaf heeft de sfeer van zo 'n donker wordende zee met nog wat lichte banen in de lucht en de weerspiegeling daarvan in de branding erg goed getroffen. Toch zou de foto niet geslaagd zijn als daar niet rechts de drie mensen zouden zijn geweest, die zorgen voor een rustpunt voor het oog en voor het evenwicht. r

Soester Courant | 1979 | | pagina 33