Eerste hulp bij verkeersongevallen AUTO BRAND BLUSSER NUNTIUS GESCHIKT VOOR ALLE SOORTEN KLEINE BRANDEN VERBANDTROMMEL EN BRANDBLUSSER HOREN IN IEDERE AUTO Wetens^30 '5 \jefehbej Soester Courant van woensdag 11 anril 1979 Voertuigen Pas als er voor de slachtoffers is ge zorgd is het tijd om aandacht aan de voertuigen te besteden. Laat de auto niet Heeft U het ongeluk eenandere auto licht te beschadiqen.laat dan opz'n minst op de beschadigde auto een kaar_ tje met Uw naam en adres achter!!!!! onnodig in de verkeersstroom staan, ten zij het om ingewikkelde of zeer ernstige gevallen gaat. Een mogelijkheid is ook zelf de voertuigstand op het wegdek af te tekenen en ze daarna te verplaatsen. Hoewel de voertuigstand een inzicht kan geven omtrent aard en oorzaak van het ongeval, is het toch niet verboden door of weg te rijden als men bijv. dringend aan tijd gebonden is. Doet men dit, dan is het in ieder geval noodzakelijk gege vens uit te wisselen ten aanzien van be stuurders, voertuigen, verzekering en Vóór alles moet aandacht worden be steed aan de slachtoffers. Een mens is be langrijker dan een auto. Van een medewerker In ons land gebeuren per jaar ruim een half miljoen ver keersongevallen. Hierbij vallen gemiddeld 2500 doden en ongeveer 60.000 gewonden, terwijl de schade meer dan 1,7 miljard gulden bedraagt. Hoewel we natuurlijk niet hopen dat u ooit rechtstreeks bij een ongeval betrokken raakt, is het toch nuttig te weten hoe men in een voorkomend geval dient te handelen. Ook een getuige van een ongeluk heeft een belangrijke taak. De schuld vraag en de schaderegeling zijn in veel gevallen slechts rond te krijgen door ge tuigenverklaringen. Zeker als de veroor zaker van een aanrijding doorrijdt, is het niet meer dan de plicht van eventuele getuigen de gegevens van het schuldige voertuig te noteren en deze zo mogelijk aan de belanghebbende door te geven. Een van de laakbaarste verkeersdelic ten is wel het doorrijden na een ongeval, vooral als daarbij slachtoffers zijn geval len. Per jaar worden voor dit feit niet minder dan 6000 processen-verbaal op gemaakt. Gelukkig worden bijna al dit soort piraten achterhaald en in hun kraag gepakt. Na een ongeval waarbij persoonlijke ongelukken zijn gebeurd is het zaak on middellijk de politie en de ziekenwagen te waarschuwen. De eerste hulp aan de slachtoffers kan van levensbelang zijn. Een gemakkelijk te onthouden landelijk alarmnummer zou de snelheid van de melding ten goede komen. Onlangs is hiermee in enkele provincies een begin gemaakt door het in gebruik nemen van het uniforme nummer 0011. eventuele getuigen. Ook het tekenen van een situatieschets verdient aanbeveling. Begeef u nooit in een twistgesprek met de ander over de schuldvraag en waar schuw beslist de politie als u vermoedt dat er alcohol in het spel is, als er bedui dend letsel is toegebracht of als de scha- de zeer ernstig is. Verbandtrommel Een andere manier waarop weggebrui kers voor elkaar tot een direkte hulpver lening kunnen bijdragen, is het in hun voertuig voorhanden hebben van een goed uitgeruste verbandtrommel, die toch even onmisbaar is als de gevaren driehoek en de auto-brandblusser. Wet telijk geldt de verplichting tot het voor handen hebben van een auto-verband- trommel alleen maar voor vrachtauto's en autobussen. Van de overige automo bilisten heeft maar 7% een verbandtrom mel in de auto. Meer mensen zouden ook een EHBO- cursus moeten volgen. Niet alleen om te weten hoe in bepaalde gevallen te han delen, maar ook om te weten wat moet worden nagelaten. Wat een voldoening kan het geven als men met een in de auto aanwezige verbandtrommel en een redelijke kennis van eerste hulp bij on gevallen de een of andere ongelukkige behulpzaam kan zijn. Bloedgroep-kaart Bij een verkeersongeval vloeit dikwijls bloed zodat het slachtoffer slechts van de dood kan worden gered door bloed transfusies. In zulke gevallen is het heel belangrijk, dat na een snel transport na een snelle alarmering, onmiddellijk tot bloedtransfusie kan worden overgegaan, zonder dat tijd verloren gaat voor het vaststellen van de nodige gegevens om trent bloedgroep en resus-factor. Er zijn vier verschillende bloedgroepen en het mengen van verschillende bloedgroe pen kan fataal zijn voor de betrokken persoon. Er kan dus geen transfusie wor den gegeven voordat de bloedgroep van bloedgever en bloed-ontvanger bekend zijn. In een ziekenhuis kan men wel de nodige gegevens betrekkelijk vlug verza melen, maar daar gaan kostbare minuten mee verloren. Daarom is het zo belang rijk dat de bloedgroep terstond bekend is. De bloedgroep van een mens blijft zijn gehele leven onveranderd zodat het vaststellen daarvan maar eenmaal hoeft plaats te hebben. Het menselijk bloed wordt onder scheiden in vier verschillende groepen: A, B, AB en O, die elk resus-positief en resus-negatief kunnen zijn. Deze zeer belangrijke factoren werden ontdekt door de Oostenrijkse geleerde Dr. Karl Landsteiner, die daarvoor in 1930 de No belprijs kreeg. De naam rhesus is ont leend aan het Macacus rhesus aapje waarop de nodige proeven werden geno men. Voor het bepalen van de bloedgroep en het verkrijgen van de bloedgroep- kaart kan men zich wenden tot de huis arts, maar ook rechtstreeks tot de cen trale van de Ned. Bloedtransfusiecom missie van het Rode Kruis te Amster dam, Plesmanlaan 125, tel. 020-150797. Men wordt dan volledig geïnformeerd hoe te handelen. De kosten bedragen f 10,25. Voor bloeddonors, die een of tweemaal per jaar bloed geven voor de bloedtransfusiedienst, wordt bij het ge ven van bloed tevens de bloedgroep kos teloos bepaald en de bloedgroepkaart na enkele weken gratis toegezonden. Het kennen van eikaars bloedgroep is om meer dan een reden Ipelangrijk. Waardeer het niet alleen dat u zo nodig bloed van anderen krijgt; geef het ook tot de waarde van uw leven of dat van anderen. Brandblusser Gerekend naar de intensiteit van het, verkeer is het bijna onmogelijk dat ver keersongevallen plaats vinden zonder dat daarbij onmiddellijk hulp aanwezig is. Dat betekent dat ingeval van een au- tobrand daarbij meerdere brandblussers zouden kunnen worden ingezet tot het redden van mensenlevens als elke auto met een brandblusser zou zijn uitgerust. Gebruik Een autoblusser dient onder handbe reik van de bestuurder te zijn. Zo moge lijk aan een bijbehorende bevestigings beugel, buiten bereik van de zon en niet op plaatsen die de bediening van de pe dalen kan hinderen. Lees nauwkeurig en regelmatig de gebruiksaanwijzing die op het apparaat staat zodat u in een voorko mend geval weet hoe u moet handelen. Benader de brand altijd zo dicht moge lijk, met de wind in de rug. Bekijk eerst waar de straal gericht moet worden zo dat geen effect verloren gaat. De spuit- duur is maar 10 tot 20 seconden, zodat de werking kort maar krachtig moet zijn. Schaf na gebruik direkt een nieuwe blus ser aan of laat deze weer vullen, ook al is hij niet helemaal leeggespoten. Controle om de twee jaar verdient aanbeveling. In elke politie-auto is een brandblus ser aanwezig, evenals in vrachtauto's en bussen. Deze apparaten hebben in veel gevallen ernstig onheil voorkomen. Auto te water In ons waterrijke land raken jaarlijks ongeveer 1500 auto's met inzittenden te water, waarbij ongeveer 100 mensen aan anderen! Daarvoor kunt u zich ook opgeven bij de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Bewaar uw bloedgroep- kaart in uw rijbewijs-etui. Daar zoeken zo nodig politie en medici. Autobranden Ondanks ruim 2500 autobranden per jaar is slechts 5% van de Nederlandse personenauto's met een brandblusser uitgerust. Hetzij tengevolge van een ver keersongeval, hetzij door een technisch mankement, raken in ons land naar schatting per week zo'n 50 auto's op de weg in brand. Uit verzamelde gegevens blijkt duidelijk hoe ernstig in die geval- llen de afloop is. Ongeveer 20% van de «bij autobranden betrokken inzittenden vindt daarbij de dood. Dat wil zeggen dat jaarlijks op onze wegen 50 mensen bij autobranden om het leven komen. Wie zal zeggen in hoeveel gevallen daar van hulpeloos toezien wegens het ont breken van blüsmiddelen, fataal is ge weest. De oorzaak ligt tevens in het feit dat 95 van de 100 automobilisten niets aan auto-brandpreventie doen, terwijl de aanschaf van een auto-brandblusser voor een bedrag van 50 tot 100 gulden van weinig betekenis is op de totaalpost van autorijden en zeer gering in verhouding door verdrinking om het leven komen. Er is dus alle reden om aandacht te be steden aan de mogelijkheden hoe men aan de verdrinkingsdood kan ontkomen. Voorzorgen Overtuig u hoe ramen, portieren, schuifdak of noodluik geopend kunnen worden, zodat u weet hoe u moet hande len. Rijd op wegen langs het water niet met vergrendelde portieren, omdat daar door hulp van buitenaf wordt belem merd. Draag ook langs het water de ver plichte autogordel, want dat voorkomt dat men bij een eventuele voorafgaande botsing of bij het te water gaan, letsel op loopt, waardoor men gewond of bewus teloos kan raken. Heel belangrijk bij de zelfreddingspo- ging is het kunnen zwemmen. Leer daar om zwemmen Maatregelen Blijf bij het te water rijden kalm en kalmeer de inzittenden. Maak direkt de autogordel los. Open portierraam, schuifdak en/of •achterklep en tracht zo spoedig mogelijk de auto te verlaten. De tijd dat een auto blijft drijven varieert van enkele secon den tot enkele minuten. Dat is afhanke lijk van bouw en type auto. Verlaat u niet op de veel besproken luchtbel die de auto drijvende zou houden. Dat komt slechts zelden voor. De beste ontsnapping is door het por tier. Blijf daarom proberen het portier te openen totdat de tegendruk is opgehe ven, tenzij u sneller door b.v. het open dak kunt ontkomen. rij kolbert van lag smalle revers bij van het merk it beige wollen tweed '°or, zo moet het! M30 van de lach.) i mannen hun kleren k zat worden? Ze ochal50jaaronge - zelfde. Dat betekent te maar moeizaam op gedachten kunnen le hechten zich nou I aan een vertrouwd Het verandert met nestapjes. Ik kan het helpen hoor." Voorkomen Voorkomen is beter dan genezen. Een gezegde dat wel'heel sterk geldt in het verkeer. Een ongeluk hoeft niet altijd door eigen schuld veroorzaakt te wor den, maar we mogen er nooit van uit gaan dat alleen anderen fouten maken. Eerste vereiste is dat we zelf veilig en verantwoord rijden en altijd attent zijn op onverwachte gebeurtenissen. Als ie dereen zijn verantwoordelijkheid in de zen besefte dan zouden er minder onge vallen gebeuren en zouden de cijfers die we aan het begin van dit artikel noem den een stuk lager uitvallen. Het ontsnappen uit een gezonken auto is zeer moeilijk. Zet daarom alles o*p alles voor de auto gezonken is. Wanneer door eventuele beschadiging portieren of ramen niet geopend kunnen worden, kan men proberen een ruit te verbrijzelen, wat echter geen gemakke lijke zaak is, Ook kan men proberen met voeten of schouder de voor- of achter ruit uit de sponning te drukken, waar mee in de hoek moet worden begonnen. Moet men om te ontsnappen door het water naar boven, haal dan eerst diep adem. Als men geen kans ziet om de wal te bereiken omdat men niet kan zwem men, moet men trachten op de auto te klimmen. Het is ook de moeite waard om te ont houden dat vier volwassenen zich aan een reservewiel van een auto drijvende kunnen houden. Om in een voorkomend geval mogelijk een medemens te kunnen redden moest eigenlijk elke automobilist een bij de Bond tot het redden van drenkelingen verkrijgbare reddingslijn (minstens 15 m lang en gebruiksklaar opgerold op een klos) in de auto hebben, net zoals brand blusser en verbandtrommel. Een brandblusser en een verbandtrom mel horen eigenlijk in iedere auto aanwe zig te zijn. Naar schatting raken per week zo'n 50 auto's op de weg in brand.

Soester Courant | 1979 | | pagina 35