Kan tandbederf worden voorkomen door een „prik?" Bacteriën als hormoonfabriek voor menselijk insuline Dames Olympia sluiten volleybalseizoen goed af - Aanwinstenlijst Openbare Leeszaal en Bibliotheek Wetenschappelijke doorbraak in de strijd tegen cariës Bacteriënmondhygiëne en tandbederf Heren stellen teleur! Nieuwe tandpasta versterkt afweer in ons speeksel Geen schot in informatiecentrum SSW-kantoor Goede Vrijdag gesloten Toestemming demonstratie Paasvuur in Soest 12 April weer vrouwencafé Onderzoek laanbomen Soesterbergse- straat Auto total-loss tegen boom Meisje gewond bij val met fiets 36 l."1*. -: tenrijk. 199.- 245.- 285.- J** 37 Soester Courant van woensdag 11 april 1979 37 Veel onderzoek in de laatste twintig jaar bevestigde de rol die bacteriën spelen bij tandbederf. Een bekend onderzoek is het experi ment met kiemvrije ratten, d.w.z. ratten die in een volledig geïsoleerde steriele ruimte waren gekweekt. Deze ratten bezaten geen enkele bacterie. Werden zij gevoed met suikeroplossin gen dan trad er absoluut geen tandbe derf op. Zodra deze ratten die veel suiker kregen in contact kwamen met mond- bacteriën, kon er tandbederf ontstaan. Dat zonder mondbacteriën geen cariës ontstaat werd hiermee onomstotelijk bewezen in het geval van ratten. Het uitschakelen van de mondbacte- riën Vanaf die tijd zijn onderzoekers steeds bezig geweest een methode te ontwik kelen waardoor men de mondbacteriën zou kunnen uitschakelen, en daarmee tandbederf zou kunnen voorkomen. Antibiotica (bijvoorbeeld penicilline) werden al snel verworpen vanwege hun ongunstige bijwerkingen en de beperkte toegestane gebruiksduur. Een antibacterieel spoelmiddel, dat daarnaast nog andere gunstige werkin gen bezit, chloorhexidine, wordt na chirurgische ingrepen in de mondholte vaak gedurende 2 weken voorgeschre ven, maarniet langer. Ook hier kunnen namelijk ongunstige nevenverschijn selen optreden. Andere onderzoekers experimenteerden de laatste tientallen jaren met vaccinatie-stoffen, om door middel van inenting te immuniseren tegen bepaalde mondbacteriën. Hierop komen we straks terug. De rol van de mondbacteriën Wat is er precies bekend over de rol van deze mondbacteriën bij het ont staan van tandbederf cariës)? Essentieel voor het ontstaan van cariës is de tandplak, die na enige uren reeds op de tanden en kiezen ontstaat. In het begin bestaat deze plak uit neergesla gen speekseleiwitten, waarin zich na korte tijd mondbacteriën nestelen. Sommige mondbacteriën vormen uit suikers, afkomstig uit ons voedsel, ver volgens kleverige stoffen. Hierdoor kleeft de tandplak stevig aan tanden en kiezen. Bovendien vormen de mond bacteriën zuren, die beneden een be paalde kritische zuurgraad (PH 5,5) het glazuur van tanden en kiezen na enige tijd kunnen gaan oplossen. Een veel vookornende en belangrijke mondbacterie is de streptococcus mu- tans, die zowel de kleefstoffen voor de tandplak als zuur uit omzetbare sui kers vormt. Het inentingsonderzoek van Prof. Lehner Prof. Thomas Lehner is hoogleraar in de orale immunologie aan de Universi teit van Londen. De laatste tijd is het experimenteel onderzoek van Lehner nogal in de publiciteit gekomen. Onlangs bijvoor beeld nog in een Nederlandse actuali teitenrubriek op de televisie. Waarom, zo zegt hij, is het niet moge lijk om immuun te worden tegen be paalde mondbacteriën, net zoals we dat ook worden na inenting tegen pokken, kinkhoest, difterie, enz. De immuunreatie Het is noodzakelijk, dat we nu even iets dieper ingaan op het immuniseren tegen bacteriën door middel van inen ting. In grote lijnen kunnen we ons het mechanisme als volgt voorstellen: Om immuun te raken tegen een be paalde bacterie kunnen we ons laten inenten met een sterke verdunning van die bacterie. Als die verdunning in ons bloed komt, gaat ons lichaam antistof fen tegen die bacterie vormen, zonder dat we echt ziek worden. Dit proces verloopt niet zo heftig, omdat we een heel sterke verdunning hebben gebruikt. Als de bacterie is afgebroken, blijven de antistoffen toch nog in ons bloed circuleren, soms jarenlang. We zijn dan voor die bepaal de bacterie immuun geworden. Wanneer nog eens zo'n bacterie in ons lichaam terecht komt, wordt een aan tal processen in gang gezet. Antistoffen die in ons bloed circuleren binden zich aan de bacterie. Bepaalde circuleren de cellen die extra gevoelig zijn voor deze bacterie-antistof combinatie, ..eten" deze combinatie op, en breken de gevaarlijke bacterie volledig af. Lehner kon vaststellen dat er al anti stoffen tegen mondbacteriën in het bloed van pasgeboren kinderen aanwe zig zijn. Maar het gehalte is altijd veel te laag om van een echte immuniteit te kunnen spreken. Waarom wordt het relatief eenvoudige inentingssysteem niet tegen mondbac teriën gebruikt? Het grote probleem is, dat de vele verschillende types mondbacteriën niet in het bloed circuleren, maar dat ze mede het milieu van de tanden en kiezen vormen. De antistoffen moeten nu via ingewikkelde processen indirect worden gevormd en komen uiteindelijk via speeksel en creviculaire vloeistof weer in de mond. De onderzoekresultaten Dat specifieke antistoffen goed werken tegen mondbacteriën konden onder zoekers de afgelopen jaren vaststellen. Ratten die antistoffen in hun voedsel kregen toegediend, vertoonden geen tot zeer weinig tandbederf. Maar ca- riës-experimenten met ratten mogen niet worden vertaald naar soortgelijke effecten bij mensen. Mensen hebben veel andere mondbacteriën, andere tanden en kiezen, andere enzymen, ander speeksel, enz. Lehner gebruikt voor zijn experimen ten rhesus-apen; deze vertonen meer gelijkenis met mensen, maar ook hier moet men zeer voorzichtig met de interpretatie van resultaten zijn. Hij kon vaststellen, dat niet de in het speeksel aanwezige antistoffen werk zaam zijn, maar vooral de antistoffen die afkomstig zijn uit het weefselvocht dat tussen de tand en het tandvlees ter plaatse van de tandhals in kleine hoeveelheden naar buiten treedt. Deze zogenaamde creviculaire vloei stof zou de antistoffen tegen de mond bacteriën bevatten. Maar wat Lehner niet zegt is dat deze vloeistof alleen naar buiten treedt wanneer er een ontstekingsreactie is. We moeten als kritische kanttekenin gen enkele feiten plaatsen. En wel, dat de antistoffen slechts tegen één soort mondbacteriën werken, hoewel er vele soorten zijn. Bovendien dat de antistof fen pas vrij komen uit het bloed wanneer het tandvlees ontstoken is. Met andere woorden: aan tandvlees ziekte wordt volledig voorbij gegaan, terwijl dit een even ernstig kwaal als tandbederf is. Het is jammer, dat een interessant wetenschappelijk onderzoek voortijdig in de publiciteit is gebracht op een wijze waarbij wordt gesuggereerd dat men binnenkort een „wonderprik" kan verwachten. De resultaten tot nu toe suggereren zeker niet dat in de nabije toekomst iets dergelijks valt te verwachten. Verder blijkt uit dit onderzoek weer eens zeer duidelijk hoe belangrijk een geregelde goede mondhygiëne is. Want bij afwezigheid van tandplak ontstaan nóch cariës nóch tandvleesaandoenin gen. Preventie van tandbederf en tand vleesaandoeningen staat of valt met de mondhygiëne Een perfecte mondhygiëne die overi gens heel moeilijk te verwezenlijken is. FIRATO - Wat betekent eigenlijk de naam Firato, van die Amsterdamse tentoonstelling op gebied van de ge luidsapparatuur en televisie? AntwoordFirato is een afkorting van Fiar Radio Tentoonstelling. Voor veel exposities en tentoonstellingen worden de letters To gebruikt. De Ra komt van radio en de aanduiding Fiar is weer een naam van de Vereniging van Fabrikanten, Importeurs en Agenten op elektronisch gebied. Een groep Amerikaanse onderzoekers is er onlangs in geslaagd voor het eerst bacteriën menselijke insuline te laten maken. Dit gebeurde met de nog al sterk in discussie zijnde techniek van de genetische manipulatie. De eerste industriële toepassing van genetische manipulatie is daarmee een stap dichterbij gekomen. Suikerziekte Insuline is een hormoon, dat patiënten die „suikerziekte hebben" dagelijks tot zich moeten nemen. Suikerziekte wordt veroorzaakt door een tekort aan het hormoon insuline dat gemaakt wordt in de alvleesklier, een klier gelegen in de buikholte. Bij „suikerpa tiënten" wordt niet of onvoldoende insuline door het lichaam zelf ge maakt. Het gevolg van dat tekort is een verhoogd suikergehalte in het bloed. Verschijnselen van suikerziekte zijn: een overmatige eetlust, sterke dorst, zich slap en moe voelen. Andere veel voorkomende verschijnse len zijn een grotere kans op griep en infecties (steenpuisten) en slechte ge nezing van wonden. Op den duur kan men ook blind worden. Door middel van de toediening van bepaalde medi cijnen kan de insulineproduktie van het eigen lichaam gestimuleerd worden. Mensen die suikerziekte van kindsbeen af hebben of die aan een ernstige vorm van suikerziekte lijden, moeten zich dagelijks een onderhuidse injectie met insuline toedienen. Hoe suikerziekte precies ontstaat is niet duidelijk. Het is een vaak erfelijke ziekte die pas op latere leeftijd tot uiting komt. Personen die gedurende een groot deel van hun leven te dik zijn geweest, lopen een grotere kans om suikerpatiënt te worden dan mensen die slank zijn gebleven. In Nederland zijn ongeveer 500.000 patiënten. De insuline wordt op dit moment ver kregen uit de alvleesklieren van ge slachte koeien en varkens. Deze insuli ne wijkt iets af van de menselijke insuline. Hoewel de levens van vele patiënten ermee gered worden, krijgt één'op de twintig last van onplezierige bijeffekten (allergie). Voor deze men sen is het vooruitzicht dat over niet al te lange tijd voldoende menselijke insuline voor handen zal zijn, zeer prettig. DN A-recombinant De insuline-produktie door bacteriën is het resultaat van de techniek waarmee men veranderingen in de erfelijke eigenschappen kan aanbrengen. De erfelijke eigenschappen van elk indivi du zijn vastgelegd in de samenstelling van het DNA, de stof die in elke cel voorkomt. In het begin van de jaren zeventig ontdekte men, dat het moge lijk was DNA-strengen op bepaalde plaatsen „door te knippen" en allerlei verschillende stukken DNA aan elkaar te plakken. Als nu bijv. een stukje DNA van een plant, dier, virus of mens in het DNA van een bacterie wordt ingepast, dan wordt dit recombinant-DNA ge noemd. Dat betekent dat die bacterie één of meer vreemde eigenschappen met zich meedraagt. Wettelijke regeling Theoretisch is het mogelijk dat per ongeluk of zelfs door moedwillig ge knutsel op deze manier ziekteverwek kende bacteriën kunnen ontstaan. In verschillende landen probeert men een wetgeving te maken voor dit erfelijk „knip-en-plak-werk". Het ziet er naar uit dat de veiligheidseisen in zulke wetten een stuk minder streng zullen worden dan aanvankelijk in de bedoe ling lag. Dat gebeurt op grond van het hernieuwde inzicht, dat het manipule ren van het DNA van bacteriën moei lijker is dan men aannam. Het succes met de insulineproduktie gaat waar schijnlijk ook bijdragen aan een soe pele wetgeving. Nu is immers aange toond dat het recombinant-DNA de mensheid groot voordeel kan brengen. Dr. ir. P. van de Putte, een Leidse onderzoeker op dit gebied, zou het echter een kwalijke zaak vinden, als alleen op deze gronden vrij baan gege ven wordt aan het recombinant-DNA onderzoek. Hij vindt wel dat de kans op ongelukken bij genetische manipulatie zeer gering is. De Groningse biochemi cus Lucas Reijnders is juist van me ning dat volkomen onterecht de con clusies zijn getrokken „dat de kans op ongelukken wel meevalt". De industrie maakt zich klaar Terwijl de geleerden redetwisten over de voors en tegens van het DNA-re- combinant onderzoek en de politici zich buigen over een soepele of strenge wetgeving, ziet de industrie weer een hele nieuwe winstgevende markt open gaan. In Amerika maakt de firma Genentech, die enige jaren geleden werd opgericht om de resultaten van het DN A-recombinant onderzoek op industriële wijze toe te passen, zich op om insuline te produceren met behulp van bacteriën. Negen jaar wetenschappelijk onderzoek heeft een opvallende doorbraak op geleverd in de strijd tegen cariës, één van de belangrijkste problemen voor de volksgezondheid in de welvaartslanden. Dr. ir. H. .Hoogendoorn van Akzo Dental Research ontdekte in het speeksel een natuurlijk afweersysteem te gen de bacteriën. Deze bacteriën zijn verahtwoordelijk voor het ontstaan van cariës. Hij slaagde er niet alleen in de bacterieremmende stof in ons speeksel te identificeren, maar het lukte hem ook om door middel van enzymen het af weersysteem in het speeksel te activeren: het resultaat is een nieuwe tandpasta, Zendium, die dezer dagen in ons land is geïntroduceerd. Dr. Hoogendoorn pro moveerde halverwege zijn onderzoek op een proefschrift over zijn wetenschap pelijk werk. De situatie met betrekking tot cariës is in Nederland verre van rooskleurig. Een onderzoek onder 965 schoolkinde ren leert, dat slechts 3 kinderen geen cariës hebben. Bij 6-jarigen treft men gemiddeld elf kleine gaatjes aan; bij 11-jarigen 12, bij 13-jarigen 15 en bij 2l-jarigen 22 grote gaten in tanden en kiezen. Op 45-jarige leeftijd heeft vijf tig procent van de volwassenen een kunstgebit, aldus het onderzoek (bron Nederlandse Vereniging van Tandheel kunde). Drie factoren Drie factoren spelen bij het ontstaan van cariës een rol: het gebit, onze voeding en bacteriën. Aan het gebit kan weinig worden veranderd. Alleen door middel van fluoride kunnen tan den en kiezen beter tegen tandbederf worden beschermd. Onze voeding zou zijn te verbeteren, maar de praktijk heeft aangetoond, dat acties als „snoep verstandig" en andere voorlichtingscampagnes, nog weinig effect sorteren. Door de sterk van het natuurlijke patroon afwijken de voeding en eetgewoonten, blijkt het natuurlijke afweersysteem niet meer opgewassen te zijn tegen de bacteriën, die suiker omzetten in melkzuur. Deze zuurvorming is de voorwaarde voor het ontstaan van cariës. Dr. Hoogendoorn ontdekte, dat in ons speeksel van nature een bacterie-rem mende stof wordt gevormd. Deze rem- stof zorgt ervoor, dat de bacterie geen suiker kan opnemen en omzetten in melkzuur. De nieuwe tandpasta Zen dium, die op basis van het wetenschap pelijke onderzoek is ontwikkeld, bevat naast fluoride tevens enzymen, die het natuurlijk afweersysteem in de mond versterken. Het activeert de vorming van remstof in ons speeksel. Effectief Dat het systeem in Zendium effectief kan worden genoemd, heeft onder meer een proef met ratten aange toond van twee groepen van deze die ren, die een voor het gebit „ongezon de" voeding kregen voorgeschoteld, werd de ene groep behandeld met een traditionele tandpasta en de andere groep met Zendium. Bij een lang niet optimale gebitsverzorging scoorde de Zendiumgroep een cariësreductie van tachtig procent. Een dergelijk „hard" getal zal moeilijk te produceren zijn voor mensen, die met Zendium poet sen. Het terugdringen van tandbederf Tijdens een bijeenkomst op het ministerie van Volksgezondheid en milieu-hygiëne donderdag 8 februari is staatssecretaris mevrouw mr. E. Veder-Smit het eerste exemplaar aangeboden van het boek „Tandheelkundige preventie en haar weten schappelijke basis". Op de foto: professor dr. K. G. Königen de staatssecretaris. is van een aantal factoren afhanke lijk, zoals goed poetsen, eetgewoonten en de individuele kwaliteit van het gebit. Toch hebben proeven duidelijk gemaakt, dat Zendium werkzaam is te gen cariës en dat niet alleen: het blijkt dat een herstelde afweer in het speeksel belangrijk is voor de gehele mondhygiëne, dus niet alleen minder zuurvorming en plaque, maar ook min der tandvleesontstekingen en ook bij aphten is Zendium werkzaam. Proe ven in binnen- en buitenland hebben deze feiten aangetoond. Ter gelegenheid van de introduktie van Zendium is aan alle tandartsen in Nederland een boek aangeboden, waarin niet alleen het project van dr. Hoogendoorn wordt uiteengezet, maar dat ook een samenvatting biedt van alle wetenschappelijke kennis in de strijd tegen cariës. Van het boek, „Tandheelkundige preventie en haar wetenschappelijke basis", heeft onze staatssecretaris van Volksgezondheid, mevrouw mr. E. Veder-Smit, het eer ste exemplaar in ontvangst genomen. „Den Haag" ligt goed dwars. Onder wijs wil geen toestemming geven om de leegstaande dependance van de R.K. Mavo aan de Parallelweg in te laten richten als gemeentelijk infor matiecentrum. Dit deelde wethouder Plomp mee naar aanleiding van een vraag van de heer G. Beijen (VVD) tijdens de vergade ring van de commissie voorlichting en inspraak. Hij was in Den Haag geweest en had daar gesproken met ambtena ren. Die stonden evenwel niet op het niveau dat zij beslissingen konden nemen en daarom had men een brief toegezegd. Dat schrijven was nog steeds niet in Soest gearriveerd. In Soest poogt men nu door interne verschuivingen, alsnog binnen het ge meentehuis een wat ruimere behuizing voor de voorlichting te vinden. Op Goede Vrijdag is het kantoor van de Stichting Samenwerkende Woning bouw Corporaties (SSW) aan de Ha- verweerd 25, gesloten. Voor zeer drin gende zaken kan het alarmnummer gebeld worden. Het Interkerkelijk Vredesberaad heeft van het college vergunning gekregen om op zaterdag 19 mei tussen 2 en 4 uur een demonstratie te houden in Soester- berg. Paaszaterdag om half acht 's avonds wordt de brand gestoken in drie for se stapels hout aan de Peter van den Breemerweg, nabij de overweg m e lijn Baarn-Amersfoort. Dit Paasgebeuren wordt georgani seerd door de werkgroep Vrijwillig Natuurbeheer van het IVN-Eemland en daarmee worden de restanten op geruimd van de aktiviteit „wilgen- knotten". Uiteraard zjn extra hartelijk welkom allen die in de afgelopen herfst aan dit wilgen knotten hebben meegedaan. Rekening moet worden gehouden met de weersomstandigheden, zoals e windrichting. r Is die ongunstig, dan gaat het festij niet door. Dat de laatste lootjes erg zwaar kunnen wegen bleek afgelopen zaterdag weer voor het eerste herenteam van Olympia. Na de povere resultaten van de afgelopen weken was toen wel het absolute diepte punt bereikt. Met 3-0 werd dan ook van het lager geplaatste Shot verloren. Ook de dames kwamen in Culemborg tegen Shot in aktie, maar zij deden het heel wat beter. Verdiend werd een 3-1 zege behaald op het op de derde plaats staande Shot. Dames Na een wat aftastend begin van beide partijen in de eerste set, waarin weinig gescoord werd, kon Olympia gemakke- lijk een voorsprong opbouwen en deze omzetten in een 15-7 setwinst. Veel punten in deze set werden rechtstreeks behaald vanuit de serve, waar Shot geen enkel antwoord op had. In de tweede set werd Olympia op een 11-2 achterstand gespeeld. Shot was in deze periode van de wedstrijd verdedi gend erg sterk, zodat er voor de Olympia aanval geen doorkomen aan was. Dankzij een prima servebeurt van Lieke Verhoeff werd de twee omgezet in één negen (1-9), maar weer zou het enige beurten vergen voor Olympia weer aan scoren toekwam. Shot liep inmiddels wel uit en won deze set dan ook met 15-11. De derde set werd via de standen 5-2 en 11-4 door Olympia gewonnen met 15-10. Opmer kelijk goed was de pass in deze wed strijd, zodat de aanval alle kans kreeg. Dat is de laatste tijd wel anders geweest. De pass van Shot daaren tegen was slecht, zodat Olympia hier van kon profiteren. In de vierde set gaf Olympia een 11-5 voorsprong bijna geheel uit handen, maar zag toch kans op tijd terug te komen om deze set met 15-11 winnend te beslissen. Het eerste damesteam is met 34 punten op de 7e plaats geëindigd, één punt achter nummer zes. Heren Van de herenwedstrijd valt niet meer te zeggen, dan dat dit, na alle slechte wedstrijden van de laatste periode toch welde allerslechtste is geweest. Alleen in de eerste set heeft Olympia nog enigszins partij kunnen geven, in de tweede en derde set werd het volledig weggespeeld. De setstanden 15-8; 15-5; en 15-3 spreken hier voor zichzelf. Met 33 punten zijn de heren op de 6e plaats geëindigd, één punt achter nummer vijf. Overige teams: Het tweede herenteam heeft in zijn laatste wedstrijd van dit seizoen niet kunnen imponeren. Na de goede resul taten van deze kompetitie, waardoor zij een tweede plaats bezetten, moes ten ze donderdag tegen VVZ genoegen nemen met een 1-3 nederlaag, waar door de tweede plaats ingeruild moest worden tegen de derde, daar Wouden berg hen nu net een punt voor bleef. Setstanden 3-15/15-5/6-15/8-15. Het tweede damesteam had weinig moeite met hekkesluitster WZ. De eerste set werd in record tijd met 15-0 gewonnen. In de volgende twee sets bood VVZ iets meer tegenstand, maar niet genoeg om echt gevaarlijk te worden (15-7/15-2). Donderdag moet dames twee de be langrijke inhaalwedstrijd tegen AGAVS spelen. Hieruit moet minimaal 1 punt behaald worden om bij de bovenste vijf te eindigen en dus zeker te zijn van een plaats in de eerste klasse volgend jaar. Bij verlies zal er alsnog een beslissingswedstrijd ge speeld moeten worden voor die vijfde plaats. (Donderdag 20.00 uur Amers foort: De Koppel). Het in elk geval degraderende derde damesteam speelde een leuke wed strijd tegen het eveneens degraderen de SVV 4. De eerste set werd door SW met 15-8 gewonnen, maar de volgende twee sets waren elk met eveneens de stand 15-8 voor Olympia. In de vierde set werd een 0-8 achterstand prima omgezet in een 12-10 voorsprong. Er werd keihard gewerkt, waardoor vaak lange rally's ontstonden. SVV beschik te over een iets beter eindsprint en won deze set met 15-12. Een eerlijke punten- deling voor een leuke wedstrijd, waar in vooral Corinne Hemink zeer veel scoorde. Het derde herenteam speelde minder geïnspireerd. Er werd weliswaar met 3-0 van SW 6 gewonnen, maar daar is dan ook alles mee gezegd. De enige kracht van dit team bestond hieruit, dat ze in elke set de opgelopen achter stand toch nog tijdig wisten in te halen, om alsnog de drie punten veilig te stellen. Het vierde herenteam won met 3-0 van het vierde team van SVV. In de eerste set dicteerde Olympia het spel volledig eh stevende recht toerecht aan op de setwinst af (15-5). De tweede set ver liep aanzienlijk moeizamer. Bij een 13-8 achterstand hing de winst dan ook aan een zijden draadje, maar een goed herstel van de Olympiaploeg deed de punten toch nog behouden (15-13). De laatste set was toen nog maar een formaliteit (15-4). Door het niet opko men van BG&SV 5 won het zesde damesteam haar wedstrijd reglemen tair. Het zevende damesteam verloor met 3-0 van SVV 8. In de eerste set kon Olympia aanvankelijk goed meeko men, maar dit ging steeds moeizamer. In de tweede set werd Olympia volledig weggespeeld (15-0), maar in de derde set ging het weer iets beter. Geen winst was er voor het zesde herenteam. Met 2-1 werd van Devu 2 verloren. Het zevende herenteam won met dezelfde cijfers van Devu 1. Morgenavond, donderdag 12 april, aanvang 20.00 uur wordt in café „De Dorpsherberg", hoèk Korte Erinkweg/ Stadhouderslaan, weer een „vrouwen café" georganiseerd. De film over Simone de Beauvoir, welke vorige week op het programma stond, was van een dusdanig slechte kwaliteit, dat kijken nauwelijks mogelijk was. Pogingen worden in het werk gesteld om alsnog een goede kopie in handen te krijgen. Aan de bezoeksters wordt gevraagd de in hun bezit zijnde boeken uit de eigen bibliotheek mee terug te brengen. An deren worden gedupeerd door deze nonchalance. Volgende week zal in het vrouwencafé een thema-avond gehouden worden over alleenstaande vrouwen. Tl Romans en korte verhalen Becker, Slapeloze dagen. - Bennett, De legpuzzel spion. - v.d. Bergh, Kroon prins van Mandelstein. - Billetdoux, Pas op voor zachte dingen. - Bonnecar- Een onderzoek zal ingesteld worden naar de toestand van de ruim 200 laanbomen aan de Soesterbergse- straat. Bij storm kan gekonstateerd worden dat er veel dode takken in de bomen zitten. Ook de groeiomstandig- heden voor de veelal oude bomen zijn niet optimaal. Op grond van de wet uitkeringen zal getracht worden bij gedeputeerde staten een uitkering te krijgen voor wat betreft het onderzoek onder de 97 bomen buiten de bebouwde kom. Op de Soesterbergsestraat kwam mev- vrouw A. v.d. W. (33) met haar per sonenauto tegen een boom terecht, toen zij bij het remmen slipte. De auto was total-loss; de bestuurster kwam met de schrik vrij. Mevrouw v.d. W. reed in een file, die afremde. Haar reactie was te hef tig, zodat de auto slipte. Door op het fietspad langs de Dalweg tegen het verkeer in te fietsen kwamen de 12-jarige Johanna v.d. B. en haar 13-jaar oude zusje Dirkje in botsing met de bromfietser Lambert B. (17). Alle drie kwamen zij te vallen. Dirkje werd met een flinke wond aan haar knie naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Na verbonden te zijn mocht ze naar huis. Ook de bromfietser werd gewond, maar hij kon ter plekke ge holpen worden. rère, Waar huurlingen vechten. - Bos- se, De man die van dierentuinen hield. - Brunt, Het huis in de Heemskerck- straat. - Cairo, Djari/Erven. - Carrig- har, In de schemering van de zee. - Clark, Zwart gambiet. - Conrad, Hart der duisternis. - Cookson, Mary Ann en haar grote vriend. - Coppel, Het teken van de draak. - Cravens en Marr, De zwarte dood. - Cussler, Licht de Ti- tanic. - Danella, Twee dagen in april - Depauw, Troubadour tussen kruis en vuur. - Dhondt, Nieuwe tijden. - Eisen berg, Landau en Potugali, Het ura- niumschip. - Franquinet, Drijfzand, - Garfield, Blufpoker. - Gluyas, Het wilde paradijs. - Graham, Als een stormwind in de nacht. - Green, De apostelen en broeder Bisset. - Handke, De last van de wereld. - Hart, De poppenkastmoorden. - Hawley, De man aan de top. - Heald, Uitermate dood. - Hirschfeld, De paradijsvogels. - Hof, Luizen in de pels van Hitier. - Huizinga, Adriaan, Olivier en Tarzan. - Hunter, Voorbij de horizon. - Jaffe, Vier vrouwen. - Kaplan, Dubbel spel in Damascus. - Knickerbocker, De twee strijd van dokter Dan. - McBain, De bijl erin. - McBain, De man die niet besluiten kon. - McBain, Voor de rest van uw leven. - MacDonald, De man onder de grond. - Marsh, Tegen de draad. - Meinkema, Het binnenste ei. - Miehe, Poema. - Modikwe Dikobe, De Marabidans. - Moorcock, Het juweel in de schedel. - Myrer, Eens een adelaar. - Priest, Vuurstorm. - Rendell, Het stenen oordeel. - Scott, Oorlogsbuit. - Simak, Een keur van goden. - Thom son, Geld en geweld. - Thorpe, Dans in het ongewisse. - Thijsslng-Boer, Dit kleine geluk. - Trifonov, Het huis aan de kade. - Verrette, Als hartstocht ontwaakt. - Wager, De nazi-doder. - Whlting, Operatie Afrika. - Winsemius, Tegen beter weten in. - De Winter, De verwording van de jongere Dürer. - Wood, Psycho moord. - Wyndham, Omnibus 2. - Asimov, Opnieuw de zwarte weduwnaars. - Canaponi, Een gondel in de Herengracht. - Hotz, Ernstvuurwerk. - Scortia en Zebrow- ski, Mannen van staal. - Van Stra- tingen, Proeven van proza. Romans in vreemde talen Konsallk, Das Doppelspiel. - Walser, Ein fliehendes pferd. - Werremeier, Trimmel hat Angst vor dem Mond. - Willkomm, Das Mirakel von Berns- dorf. - Fraser, Quiet as a nun. - Head. The collector of treasures. - Household, Red anger. - Kesey, Sometimes a great notion. - Scott, Hot pursuit. - Barjavel, Colomb de la lune. - Bastid et Mariens, F.o.o.d. - Chapsal, Un été sans histoire. - LéOurier, L'arbre-miroir. - LéPidis, La main rouge. Studieboeken Vinkenoog, De andere wereld. - Free- se, Kom niet aan mijn verdriet. - Bonaventura, Leven van de heilige Franciscus van Assisi. - Brico, Taizé; een lente in de kerk. - Gehl, Leven tussen huizen. - Maatschappelijke ach terstelling. - Greengross, Recht op liefde. - Europa, Gemeenschap in wor ding. - Pen en van Gemerden. Macro economie. - Hoofdpunten uit toelichtin gen op de Rijksbegroting 1979. - Be dreigde democratie? - Adriaansen, Overheid en multinationale onderne ming Leiden enz. - Mulder, Decoreren. - Bakker, Uw geld en uw leven. - Goorhuis-Brouwer, De ontwikkeling van het praten. - Wilson en Nias, Lief geheimen. - Iverson, Meer levens dan één? - Hilst v.d. en Sep, Seksuele vorming. - De Nederlandse jeugd en haar onderwijs 1976/'77. - Steiner. - Geestelijke grondslagen voor de op voedkunst. - Strauss en lehtinen, Het andere kind. - Schmitz, Zelf doen. - Verstegen, Het geestelijk gehandicap te kind en zijn ouders. - Asimov, Zwarte gaten. - Vliegende schotels en andere raadsels van het heelal. -Loui- siana; land van de bayous, door P.s. Feibleman en de red. - Lehane, De macht van de planten. - Sandved en Emsley, De magie der insekten. - Von Frisch, De honingbij. - Amold, Burton en Ovenden, Elseviers reptielen- en amfibieëngids. - Dieker-de Blok, Na zorg vanuit het ziekenhuis. - Nater, Hoe kon je eraan, hoe kom je eraf. - Markveldt, Groepen; trainingen voor persoonlijke groei. - Thompson, Ge zond haar. - Noble, Oefeningen in het jaar van je zwangerschap. - Bowskill en Linacre, De menopauze. - Butler en Lewis, Intimiteit en ouder wor den. - Jaszmann, De Middelbare leef tijd van de man. - Imhoff en Pranger, Dit ls getraind zeilen. - Mulder, Op mars der strafschopgebieden. - Cata logus kinder-bedank-kaarten 1978-1979. - Duren, Inlijsten; een complete doe- het-zelf gids. - v.d. Molen, Zelf baby kleertjes maken. - Danyliuk, Het is maar een weet. - Lubbters, Opvoeden en trainen van uw hond.

Soester Courant | 1979 | | pagina 37