Smullen - Smikkelen - Zonnegloren 't verwende wonen K Bloemencorso gaat door Zonnegloren-keuken een klasse apart Dia-lezing over schaduwplanten fjj t bitN menIhuis „Stampje" Pracht motief voor foto-amateurs Studio harla harwoczilt Jongen zwaar gewond onder grasroller Postduiven verkoop Diefstal uit auto bij de Schouwburg ploegstoffen :- v'"Wvv -■ 10 Soester Courant van donderdag 19 april 1979 10 Op dinsdag 24 april organiseert de KMTP afd. Soest een lezing met dia's over „schaduwplanten", spreker is de heer M. W. Camping. Het beschaduwde deel van een tuin of een tuintje waarin weinig of geen zon komt is het stiefkind van de tuinier. „Daar groeit toch niets" is een veelgehoorde klacht. De werkelijkheid kan echter geheel anders zijn. Wie een mooie schaduwhoek in zijn tuin heeft zal die niet meer willen missen. Een mooie schaduwhoek? [wie hier ophoudt met lezen en denkt „toch onzin" heeft het lelijk mis]. Er zijn heel veel prachtige planten die uitsluitend in de schaduw tot hun recht komen. Vaak hebben zij prachtig bla deren zoals de Hosta soorten: grote groene rozetten met gegolfd blad en zachtlila bloemen in de zomer; long- kruid (Pulmonaria) met gestippeld blad en blauwroze bloemen die aan het wilde Slangenkruid doen denken. Gele en roze Dovenetel (Lamium) vormen een bont bladtapijt. Varens zijn er in allerlei soorten, die het in diepe schaduw vaak prima doen als de grond niet kurkdroog is. Varens zijn vooral in 't voorjaar prachtig als de nieuwe bladeren zich ontrollen. Vaste planten als Primula's geven de kleuren; hiervan zijn zóveel verschil lende soorten van hoog tot laag, dat ze een hele tuin zouden kunnen vullen. Ligularia's (geelbloeiend) en Astilbe (vroeger Spirea) vragen een vochtige grond maar zijn dan ook beeldschoon. Astilbe bestaat in allerlei prachtige tinten van wit, roze en rood. Vele lage bodembedekkende planten zijn zelfs de hele winter groen. Voorbeelden zijn: Pachysandra (licht groen leerachtig klein blad), Waldstei- nia (klein groen blad, gele bloempjes), Asarum (gewoon groen blad, groeit op de allerdonkerste plaatsen) en niet te vergeten de Maagdepalm (Vinca). Ideaal dus voor stukken grond waar U het hele jaar op uitkijkt. In zo'n geval zijn ook de mini-rhododendrons de aanschaf waard; ze worden ongeveer 30 cm. hoog en hebben als enig nadeel, dat ze prijzig in aanschaf zijn. Combi neer ze met een paar aparte bolgewas sen zoals de tuincyclamen, Vogelmelk (Ornithogalum) of Hondstand (Erythronium). Witte Scilla's zijn voor een schaduwtuin ook erg mooi. Wie grote stukken in de schaduw moet beplanten kan kiezen uit een ruim assortiment prachtige heesters, bijv. Zo zat het er ook dik in dat door vertraging in de bloei het traditionele bloemencorso in de Bollenstreek niet kon doorgaan of op z'n minst moest worden uitgesteld. Grote deining om de .lentekinderen", in dit Jaar van het Kind het motto van het Bollencorso 1979. Zorgvuldig voor bereide werkschema's in de war, grootscheepse plannen overhoop ge smeten. de Corylopsis (Schijnhazelaar) of de Enkianthus campanulatus (crème bloempjes met roze aderen). Een zon- loze muur knapt op met een Kamper foelie, die tegenwoordig in verschillen de kleuren wordt gekweekt. Maar de natuur en de bolkundigen raken niet zo gauw in paniek: 'het ziet er nu naar uit dat het Corso op 21 april a.s. gewoon doorgaat. Of eigenlijk óngewoon doorgaat, want het dank bare centrale thema van dit jaar is voor organisatoren, ontwerpers en de corateurs een bijzondere bron van inspiratie geworden. Lentekinderen doelwit Op zaterdag 21 april trekt dus, als alles goed gaat, tussen Haarlem en Noord- wijk weer het Bloemencorso, vanouds doelwit van lenteminnaars en fotolief hebbers. Het onderwerp „Lentekinde ren" maakt het evenement dit jaar extra aantrekkelijk: De Praalwagens zullen dankzij dit motief het aanzien én het fotograferen meer dan waard zijn. Wie over een tele-lens beschikt, of over een (pocket)camera waarvan de lens op „tele" kan worden ingesteld, krijgt de kans interessante details dichterbij te halen zonder dat hij daarvoor zó dicht bij de stoet hoeft te komen dat het voor hemzelf en voor de organisatoren niet leuk meer is. Met andere woorden vanaf uw comfortabele stand- of zit plaats langs de route maakt u profes sionele close-ups als welkome aanvul ling op uw overzichtsfoto's van dit unieke kleurengebeuren. De moderne „snelle" kleurenfilms maken het u daarbij gemakkelijk, vooral bij wat minder gunstig licht of wanneer het motief dwars voor u langs beweegt. In de stoet Lentekinderen trekken ook muziekcorpsen mee. Ja, natuurlijk om muziek te maken, maar ook om u aan extra fotomotieven te helpen. Een klein ommuurji tuintje uit de zon ziet er nog akeliger uit wanneer de muren wit zijn gekalkt. Het tuintje wordt er alleen maar kleiner en kouder van. Probeer het liever met een donke re tint opgefrist met allerlei bladvor- men en -kleuren! En... wèg met het kleine door mos overwoekerde gazon netje Wilt U meer weten, kom dan naar de lezing van de Heer Camping die U ook nog met dia's het resultaat laat zien. Dinsdag 24 april Medisch Centrum aan de Nieuweweg, aanvang 20.00 uur. Entrée niet-leden 3,-. Neem bijvoorbeeld die kleurrijke, fan tasievolle uniformen, of de gespannen gelaatsuitdrukking van de muzikant, die zijn uiterste best doet om op het juiste moment de juiste toon te treffen. En dan het glimmend gepoetste koper waarin de bonte omgeving in grillige vormen wordt weerspiegeld... werke lijk ideaal voor een bijna hóórbaar- muzikale foto! Van de „candid"fotografie nu naar de „documentaire". Twee dagen vóór het Corso, dus op 19 en 20 april, zijn de praalwagens te bezichtigen en te foto graferen in de Hobahohallen te Lisse. U kunt daar op uw gemakt (de wagens staan immers stil) alles zien en ruiken en in de vorm van foto's mee naar huis nemen. Later, bij het bekijken van uw opnamen, komt die geur dan van zelf weer in uw neus. Liefhebbers kunnen gerust -voor het vastleggen van een uitgekiend detail- daar binnen hun camera op statief zet ten: men kan er met flits werken of bij „bestaand licht" (let op de filmgevoe- ligheid), in kleur of zwart/wit. Gratis is de toegang tot de Hobaho hallen niet, maar zelden krijgt u voor zó weinig geld zóveel fotomotieven op een presenteerblaadje. Prettig te we ten dat de opbrengst mede aan de aktie „SOS-Kinderdorpea" ten goede komt. Dan daagt de Kinderlente in een tro- penzomer! gediplomeerd »choonheld8«pecUll«1e Burg. Grothestr. 25 Soest Tel. 2(H88_C MARIA GALLAND (U Gezond bruin d.m. v. (\vVSf^HL£'wncbank 671 zonnehemel y gezkJrta-entichoamsvemrging Vorige week raakte de 13-jarige Olaf M. op een weiland aan de Noorderweg onder een zware grasroller achter een tractor, waarmee het land geëgali seerd werd. Met een bekkenfractuur werd het slachtoffer naar het zieken huis Zonnegloren gebracht. De tractor werd bestuurd door de 15-jarige R. M. Met een triangel was de met grint gevulde roller achter de tractor vast gemaakt. Olaf M. reed mee op de tractor en is vermoedelijk tijdens het rijden op de triangel ge stapt, daarvan afgegleden en zo onder de roller terecht gekomen. Hij viel op zijn buik, waarna de roller geheel over hem heen ging. Zijn leven heeft hij te danken aan het feit dat de grond zacht was; hij werd er als het ware inge drukt. De politie heeft de zaak in onderzoek. Op zondag 22 april a.s. zal er in het Clubgebouw van Postduivenvereniging „De Vriendschap aan de Nachtegaal- weg 8a, om 10.30 uur, een jonge duiven- verkoop worden gehouden. Pl.m. 25 jonge duiven zullen te koop worden aangeboden ten bate van onze attractievlucht vanaf Roosendaal op 8 juli a.s. Voor diegene die hun jonge duivenbe- stand willen aanvullen is hier de kans om goede duiven te kopen. Uit de huto van mevrouw D. uit Utrecht werd haar tas met rijbewijs, kentekenbewijs van de wagen en een portemonnee met 50 gulden weggeno men. Zij parkeerde haar auto vroeg in de avond aan De Zoom. Toen zij na een uur terug kwam, was de tas verdwe nen. De dader heeft vermoedelijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. In dit verhaal praten we met Zonneglo ren-medewerkers die zich zeer nadruk kelijk met de „inwendige mens" bezig houden. De Brabantse Eindhovenaar, Frans van Brussel (52) is in Zonneglo ren het hoofd van de civiele dienst. Onder zijn verantwoordelijkheid ressorteren o.a.: receptie - transport - inkoop levensmiddelen en voeding. Zijn Horeca-verleden bestaat uit een opleiding bij de Hotel Vakschool in Den Haag - werkzaamheden in België - Frankrijk en Zwitserland, stages bij gerenommeerde huizen in Brussel, hof meester aan boord van de Willem Ruys, direktie-assistent restaurant Bouwcentrum Rotterdam en het Lijn baanrestaurant in dezelfde stad. Voor zijn komst, in 1970, naar Zonnegloren Soest was hij bedrijfsleider van het V. en D.-restaurant in Amstelveen. „Ik had", zo stelt hij, „daar misschien nog wel gezeten, als men er niet was gaan reorganiseren, waardoor te veel specialisatie om de hoek kwam kijken. Variatie in dit vak heeft altijd mijn voorkeur gehad en daarin kan ik mij bij Zonnegloren uitleven." Frans van Brussel, in zijn vak een schaap met meer dan vijf poten. Heeft een uitgesproken mening over zijn inkoopbeleid. Frans van Brussel: „Eerste eis bij de inkoop is natuurlijk de kwaliteit, al moet die natuurlijk wel ekonomisch verantwoord zijn. Heel veel wat de in- Tip van Zonneglorens chef-kok Dick v. Raai. Maak aardappelpuree voor vier per sonen. Geel van andijvie fijn snijden en vermengen met puree. Vervolgens kleine dobbelsteentjes gezouten spek bruin bakken. Uitje fruiten in het vet Koude karnemelk gieten over uitjes en vet. Tijdens het toedienen van kar nemelk roeren met lepel en vervolgens met wat bloem binden. Uitgebakken spek in saus doen en opdienen bij puree-andijvie-combinatie. Naar smaak peper en zout toevoegen. Benodigdheden: 250 gram spek 3 eetlepels bloem 1 liter karnemelk 3p. aardappelen 3 p. gele andijvie. Elders op deze pagina gesprek ken met de mannen die smaak en samenstelling van de maal tijden in Zonnegloren bepalen. Dat er ook sprake is van een grote variatie, met name voor wat betreft de warme maal tijden, kunt u opmaken uit zo maar een zeven-dagen tabel, goed voor elk wat wils. koop betreft gaat in nauw en goed samenspel met onze diëtiste die na tuurlijk ook haar eisen stelt. Tenslotte zijn er diverse commissies in huis die hun oordeel over de samenstelling en kwaliteit van de gerechten en maal tijden geven. Gelukkige omstandigheid is dat wij nog steeds een eigen slagerij hebben. Een groot deel van de vlees waren wordt bijvoorbeeld door ons zelf vervaardigd. Veel lof ontvangen wij over de kwaliteit van het brood, maar daar staat dan ook een kwaliteits bakker als Rademaker achter". Absoluut opperhoofd achter de vele Zonnegloren-fornuizen is de uiteraard wit-gemutste Dick van Raai. Wouden berger van geboorte (53) en een man met een floreca-palmares die er niet om liegt. Was. o.a. als kok werkzaam bij het Lido-restaurant en het Amstel- hotel in Amsterdam. Is op zijn vak nog steeds niet uitgestudeerd en volgt in de vrije avonduren nog cursussen. Tussen Amstel-Lido en Zonnegloren nog een halte. Dick van Raai: Voor ik naar Soest kwam ben ik twaalf jaar als kok werk zaam geweest bij de zusters van O.L. Vrouw ter Eem in Amersfoort. Ik kwam daar omdat mijn vrouw en kin deren een beetje meer aan mij wilden hebben. In de particuliere sector stap je als kok 's ochtends rond de klok van tien uur de keuken binnen, maar je weet nooit hoe laat je weer naar huis gaat. Een mooi en boeiend bestaan, alleen slordig met de tijden. In Amersfoort en ook hier ken ik nu geregelde werktijden waardoor er voor het gezin ook wat tijd over blijft. Overi gens wil ik best bekennen dat die overstap mij moeite en pijn heeft ge kost. Het restaurantwezen en een zie kenhuis zijn twee volkomen verschil lende werelden. Nu ik bijna twee jaar bij Zonnegloren bezig ben kan ik al leen maar zeggen het hier best naar mijn zin te hebben. Door mijn diëet- koks-opleiding kan ik hier ook een stuk van mijn creativiteit kwijt. De menu's worden, op basis van het beschikbare budget, in overleg bepaald. Ik heb overigens nooit de illusie dat ik met welk budget en welke samenstelling dan ook het iedereen naar de zin kan maken. Neem bijvoorbeeld een artikel als gebakken vis. De een loopt het wa ter in de mond, een ander wordt alleen al van de lucht onwel. Toch blijven we er naar streven iedereen zo goed mogelijk te bedienen. Mijn waarne mers en ik gaan geregeld na de warme maaltijden eens naar de afdelingen om te kijken of en wat er van bepaalde gerechten onaangeroerd is gebleven. Is dat teveel dan gaan we verder op onderzoek naar klachten uit, maar het zijn gelukkig zeer zeldzaam voorko mende gebeurtenissen. Kunnen we er in overleg met de diëtiste iets aan ver anderen dan doen we dat zeker. Mak kelijkste consumenten zijn de „zout- arme-patiënten", het moeilijkst naar de zin maak je het de „calorie-arme" patiënt met zijn voorkeur voor room boter en een randje vet aan het vlees. Veel aandacht krijgt de temperatuur van de maaltijden. Koud of lauw mag het niet worden geserveerd. Mijn twaalf keuken-medewerkers vormen een groot team die er alles aan doen er het beste van te maken." Het beste er van maken houdt niet in dat de klasse-patiënten in vergelijking met „ziekenfondsklanten" het aller beste krijgen voorgezet. Het zijn vriendelijk gegarneerde „liflafjes" die als premie op de maaltijd worden verstrekt. Als je over de kwaliteiten van koks wilt oordelen dan moet je hun maaltijden proeven om er een verantwoord oor deel over te geven. Wat mij betreft wa ren Zonnegloren's bami - nasi - stamppot en jachtschotels de grote favorieten. Opvallend was verder de grote ver scheidenheid in menu's. Elders op deze pagina staan de week-menu's afge drukt. En als U twijfelt aan het oordeel van deze gastronoom, dan moet U zelf maar eens in Zonnegloren gaan liggen. Als het zo uitkomt. Wat mij betreft een keuken om „U" tegen te zeggen. FANTASTISCH Zo goed gekleed te gaan in een combinatie van rok, blouse en blazer. Namen als Lady van Lake, Delmod, Bleyle en Mondi zijn dan geen onbekende in uw garderobe. Zelf wasbaar en zonder kreuken uw vakantie en vrije tijd tegemoet. Laat u eens adviseren en kies met zelfvertrouwen bij uw Modehuis. U kunt uw auto parkeren op j ons eigen parkeerterrein. De witte keukenbrigade van Zonnegloren Foto Herman van Dam 8-W-16-1979 normaal voeding jgroentekeuze natrium beperkt diabcalbeperkt vet beperkt cellulose beperkt haemoqlobinevrij MAANDAG 23/4 tomatensoep gehakt stamppot snijbonen v/itte bonen witte bonen van.vla/schuim heldtomatensoep gehakt stampp.snijbonen witte bonen vanvla/schuim bouill.+ tomaat gehakt snijbonen van.vla rozet heldtomatensoep gehakt snijbonen van.vla/schuim held.tomatensoep gehakt snijbonen van.vla/schuim vermicellisoep "gehakt" snijbonen van.vla/schuim DINSDAG 24/4 WOENSDAG 25/4 DONDERDAG 26/4 linzensoep cr.e lette spinazie flensjes room linzensoep omelette spinazie flensjes room bouill.+ groente fricandeau spinazie rijstevla gebgroentesoep fricandeau postelein rijstevla gebgroentesoep fricandeau postelein rijstevla gebgroentesoep omelette postelein rijstevla kippesoep runderlapje gem.sla yoghurt/cornflakes andijvie kippesoep runderlapje gem.sla kwark bouillon kip runderlapje andijvie yoghurt kippesoep runderlapje andijvie yoghurt kippesoep runderlapje andijvie yoghurt koninginnesoep bami garni vruchtengries vlees in jus appeltjes kippesoep kaassoufflé andijvie yoghurt koninginnesoep bami garni vruchtengries boui11+worteltj rvink/appeltj es gries vruchtjes koninginnesoep bami-garni gries vruchtjes koninginnesoep bami-garni gries vrichtjes koninginnesoep bami-garni *.ies vruchtjes VRIJDAG 27/4 ZATERDAG 28/4 heldgroentesoep gebakken vis bietjes panaché/rozet heldgroentesoep gebakken vis bietjes panaché/rozet boui11.+ groente gestoofde vis bietjes panaché/rozet heldgroentesoep gestoofde vis bietjes panaché/rozet held.groentesoep gestoofde vis bietjes panaché/rozet heldgroentesoep gestoofde vis gem.sla panaché/rozet torn.groentesoep saucijs greene kool abrikozenvla torn.groentesoep saucijs groene kool abrikozenvla bouillon tomaat saucijs groene kool abrikozenvla ten.groentesoep saucijs bloemkool abrikozenvla tomaten gr.soep saucijs bloemkool abrikozenvla tomaten groentesoep roerei bloemkool abrikozenvla ZONDAG 29/4 held.pouletsoep karbonade sperciebonen bitterk.pudding held.pouletsoep karbonade sperciebonen bitterk.pudding bouillon vlees schnitzel sperciebonen takepuddir.q held.pouletsoep schnitzel sperciebonen lange vinc.erpudd, held.pouletsoep schnitzel sperciebonen lange vlngerpudd. held.verm.soep kaasschnitzel sperciebonen lange yingerpudding WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN' ISLAM; MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG heldtomatensoep gebgroen te soep kippesoep koninginnesoep heldgroentesoep tora.groentesoep heldpculetsoep gehakt omelette runderlapje vlees in jus gebakken vis vlees runderlapje snijbonen spinazie andijvie appeltjes bietjes groene kool sperciebonen van.vla schuim flensjes room yoghurt vruchtengries panaché rozet abrikozenvla bitterkoekjespudding gordijnenkollektie meubelprogramma LEOLUX zi elementen Gelderland zitelementen en tafels Je herkent het direkt als je er binnenstapt. Dat tikkeltje verwende gevoel voor het stijlvolle meubel en de stofjes met naam. Je proeft het aan de sfeer van speelse vormen en strakke lijnen in klassiek en modern. Je ziet het aan de zorg waarmee uw interieur wordt ontworpen. En je voelt het aan de kwaliteit, het advies en de service. Stap die showroom eens binnen en ontmoet het verwende wonen. Laanstraat 22 of Mollerusstraat 7 in Baarn. Tel. 02154 12797. k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm Terecht of niet terecht, de voorbije winter heeft al van veel narigheid de schuld gekregen. Miljoenenschade aan de wegen, stroppen voor verzekeringen, uitstel bij de wedergeboorte van de natuur. Maar tóch staan ondertussen de lammetjes allang weer in de wei! Wie in een ziekenhuis komt te liggen raakt niet alleen een be langrijk deel van zijn of haar privacy kwijt, zo zeker als één en één twee is zal men zich ook dienen aan te passen aan andere eetgewoonten. Zo werken patiënten reeds voor het begin van het dagelijkse middaguur een warme maaltijd naar binnen, ook de avond-broodmaaltijd is tussen vijf en half zes voltooid verleden tijd aan het worden. Is het over het algemeen vrij eenvoudig zich aan de aanvangstijden van de maaltijden aan te passen, ovér smaak valt meer te twisten. Het is een absoluut gegeven dat het onredelijk is de kwaliteit van de maaltijden in een zieken huis te vergelijken met die van thuis. Moeders leent de voor keur en smaak van man en kinderen, houdt daar in de meeste gevallen rekening mee, en is bovendien nog in het voordeel voor een klein gezelschap te moeten koken. Wie dus de kwaliteit en samenstelling van welk ziekenhuis dan ook gaat vergelijken met wat de pot thuis schaft vergelijkt onvergelijkbare zaken.

Soester Courant | 1979 | | pagina 10