Ontwikkelingsplan Soest 1977 in concept gereed Record-opbrengst tijdens de Rommelmarkt van de Stichting Jeugdzorg Soest VRIJDAG 20 MEI Hoofd St. Willibrordusschool, de heer H. G. M. Taris, uitgeluid De gelukkige Winkelkringklant van deze week Honderd oulden in de Van Weedestraat Knip dit uit! Volgende week Soester Courant op vrijdag Weinig nieuws na raamstructuurplan inspecteur Verburg:U was een hoofd met stijl' CDA-vragen over gemeentelijk woningbedrijf „Kerk" gaat op nieuw naar Buiten Ledenvergadering vogelvrienden Donderdag 12 mei 1977 55e jaargang no. 38 SOESTER B COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Foto Herman van Dam Foto Herman van Dam Klachten omtrent bezorging kunt U doorgeven via tel. 14152 op donderdagavond tussen 17.30 en 18.30 uur en vrijdagmorgen voor 12.30 uur. In verband met Hemel vaartsdag zal de Soester Courant komende week uitkomen op Redaktie Soester Courant. Het ontwikkelingsplan van de gemeente Soest is in concept gereed; donderdag 2 juni a.s. wordt het in een aparte raadsvergadering behandeld en het college van burgemeester en wethouders schrijven in de aanbiedingsbrief: „Wij stellen u voor dit plan aan te nemen als grondslag voor uw besluitvorming voor de komende vijf jaren en als uitgangspunt voor uw doelstellingen op langere termijn". Verwacht mag worden, dat de raad dit plan ongewijzigd aanneemt; de vaststelling vorig jaar juni geeft daar alle aanleiding voor, want dit concept is niet meer dan een nadere uitwerking van de raam- struktuur. Er wordt dan ook niet veel nieuws onthuld. Wel valt op dat gemeentelijke plannenmakers het inwonersaantal in 1990 voorzien op ca. 45.200, terwijl de provincie het heeft over 41.300. Dat heeft uiteraard gevolgen voor de woningbouw die tot 1990 geschat wordt op 3800 stuks. Om in deze behoefte te voorzien zullen alle bebouwingsmogelijkheden benut moeten worden. Bij een bebouwingsdichtheid van 25 woningen per hectare, is in totaal 125 hectare nodig. De woonbezetting wordt in 1990 geschat op 2,7 a 2,8; nu is dat nog circa 3, maar deze daling heeft wel tot gevolg dat alleen daarvoor zo'n 750 woningen nodig zullen zijn. Woningbouw Opgemerkt wordt dat het jammer is, maar blijkbaar onvermijdelijk, dat ver schillende instanties tot verschillende bevolkingsprognoses komen. Wel wil men er rekening mee houden, dat er een geringere natuurlijke groei zal zijn, dan die welke in de raamstruktuur was weer gegeven. Het te voeren woningbeleid zal daarom ook gekenmerkt worden door een grote mate van „voorzichtigheid". De gebieden waar gebouwd mag worden zijn bekend: Overhees 3 en 4, Klein En- gendaal, Boerenstreek en het N.O. deel van Hees. Daar kunnen in totaal 2100 woningen gebouwd worden. Reserve-ge bieden zijn het terrein tussen Verlengde Talmalaan en Molenstraat; het gebied tussen de Koninginnelaan en de Jacht huislaan en het gebied tussen Stadhou derslaan en Insp. Schreuderlaan. Vooral het gebied tussen de Verl. Talmalaan en de Molenstraat (aan weerszijden van de doorgetrokken Dalweg) zal velen nieuw tn de oren klinken. Dit terrein werd nooit in enige discussie genoemd; wel blijkbaar als alternatief door een van de werkgroe pen aangedragen. Gezegd wordt evenwel dat de reserve-gebieden „pas in laatste instantie" voor stedelijke doeleinden mo gen worden aangewend. Toch wordt ze ven pagina's (152) verder opgemerkt dat om in de woningbehoefte te voorzien „alle" bebouwingsmogelijkheden benut moeten worden. Becijferd wordt dat in de periode 1976- 1990 er 3219 woningen nodig zijn, plus nog eens 600 voor de huisvestingsachter stand van 600 woningzoekenden. Voor 700 van de 3800 woningen zijn reeds gebieden geieserveerd; 110 in Overhees 1; 400 in Overhees 2; 150 in Egghermonde; 10 aan de Mecklenburglaan en nog 30 over de gemeente gespreid. In de Raamstruktuur werd evenwel ge- Er is uiteraard ook weer aandacht be steed aan de winkelvoorzieningen. Vast wordt gehouden aan het Centrumplan, maar er wordt nu ook gestreefd naar verbetering van de verkeerssituatie voor het winkelend publiek in de bestaande centra. Met name wordt daarbij genoemd de Van Weedestraat èn de Soesterbergse- straat, waar betere parkeermogelijk- heden komen. Voor de Soesterbergse- straat is dat toch opvallend, omdat daar in het bestemmingsplan Soest-Zuid de winkels wegbestemd zijn en om die reden o.m. er een nieuw centrum moest komen. Wat de Van Weedestraat betreft wordt gesproken over 'n .groene golf' met aan de verkeerslichten bij de Stadhouders laan en de N.S.-overweg gekoppelde voet gangersoversteekplaatsen. Door het aan kopen van één of meerdere (oudere) panden wil men er zelfs een soort par keergarage (betaald parkeren in ten hoogste twee lagen) bouwen. Als dat verwezenlijkt is, dan zal het parkeren in de wegbermen beperkt worden om de veiligheid van fietsers en voetgangers op te voeren. Maatregelen worden ook voorgesteld om het sluipverkeer uit de wijk 't Hart te halen en verder zijn er voorstellen ten aanzien van veilige fietsroutes, voor verbetering van het openbaar vervoer en voor een verkeerscirculatieplan. Hoofd stukken zijn gewijd aan het onderwijs; aan de recreatie en het welzijn en ook Soesterberg is dit keer „meegenomen". Bij de eerste presentatie ontbreken nog de hoofdstukken gewijd aan financiële consequenties en mogelijkheden en ook de. fasering. Met waardering wordt in de aanbiedingsnota gesproken over de bijdragen van de inspraak groepen. Zij hebben met grote inzet en veel enthou siasme de verschillende onderwerpen besproken en ook alternatieven aan gedragen. sproken over 2673 woningen voor een b volking van totaal 45.762 inwoners. Het verschil zit dan blijkbaar gedeeltelijk in de daling van de gemiddelde wo ningbezetting. Winkelvoorziening Over het reeds in een bestemmingsplan uitgewerkte Centrumplan is al het een en ander te doen geweest. In de aanbiedings nota wordt nog eens gezegd dat de beslis sing tot het ontwikkelen van een tweede winkelcentrum op wijkverzorgend niveau niet gebaseerd is op een kwantitatief tekort in de gehele gemeente Soest, doch op een kwantitatieve verbetering van het winkelapparaat in het Soesterveen èn een kwalitatieve verbetering in heel Soest. In het nieuwe centrum moeten derhalve kwalitatief betere winkels verwacht wor den, van uit Soest afkomstige winkeliers. Het winkelbeleid is gericht op vermin dering van het aantal gespreide winkel vestigingen; goede ontplooiingsmogelijk heden voor planologisch gunstig gelegen winkels, merendeels gelegen in de be staande winkelconcentraties en dan het verbeteren van de verkeerssituaties voor het winkelend publiek in de bestaande centra, waarbij naast de Van Weede straat óók de Soesterbergsestraat ge noemd wordt. Het nieuwe centrum zal 10.000 vierkante meter bedrijfsopper- vlaktevloer hebben en daarvan 6000 m2 verkoopvloeroppervlakte Verkeer De Centrumweg gaat in het „nieuwe" Soest een belangrijke plaats innemen. Het wordt de verbinding Amersfoort- Soester industrieterrein; straks ook mo gelijk voor het (provinciaal bedachte) recreatieverkeer naar de Wieksloterplas en ook een zeer vlotte verbinding voor de bewoners van Overhees 1-2-3-4, Boe renstreek, Smitsveen en Klaarwater met Amersfoort. Het „doorgaand" regionaal verkeer, (al tijd nog 30%) wordt, naar gehoopt wordt, daardoor van de rijksweg (Burg. Grothe- straat-Van Weedestraat-Steenhoffstraat enz.afgehouden. Soest wil zelf maatregelen nemen tegen sluipverkeer door o.a. invoeren van één richtingsverkeer op Wilhelminalaan en Julianalaan, tussen Korte Bergstraat en Koninginnelaan. De wijk 't Hart zal daar van profiteren. Voor deze wijk wil men ook de Beetzlaan tussen Alb. Hahn- weg en Schrikslaan en de Schrikslaan tussen Waldeck Pyrmontlaan en Beetz laan aan het gemotoriseerd verkeer ont trekken. Dat wil men ook voor het ge deelte van de Nieuwstraat tussen Hart- weg en Vinkenweg. Sluipverkeer over de Lange Brinkweg, A.P. Hilhorstweg en Peter v. d. Breemer- weg wil men tegengaan door gemoto riseerd verkeer te verbieden gebruik te maken van de Kerkstraat tussen Eem- straat en Peter v. d. Breemerweg en tus sen de Eemweg en de Spiekerweg. Het „onaanvaardbaar" dat de inspraak- groep Soesterberg uitsprak over de aan sluiting van de Richelleweg op de in aanleg zijnde rijksweg 28, is door de ge meente niet overgenomen, naar de me ning van de gemeente zijn de voordelen groter dan de nadelen en bovendien wil men die aansluiting op „regeringsni veau". Voor Soest is er dan „direct kontakt met het nationaal wegennet' Onderwijs enz. De visies op en over onderwijs, sport en passieve recreatie alsook over het wel zijn, zijn vermoedelijk óók voor de raads leden minder discutabel. Er is veel in- ventarisatiewerk verricht. Zo wordt er bijvoorbeeld geconstateerd dat Soester berg wel toe Is aan een overdekt instruc- tiebad en Soest aan een overdekt zwem bad. Met 14 huisartsen op circa 40.000 inwo ners (2857 patiënten per arts; landelijk is dit 4500) wordt de Soester situatie bijzonder gunstig genoemd. Zo is het ook met 14 tandartsen. Te koop Er zijn weer forse hoeveelheden papier losgekomen in een overigens uitstekend verzorgd boek en klapper. Voor wie niet wil wachten op de ter visie legging van het definitieve ontwerp-ontwikke- lingsplan Soest 1977is het te koop. Voor 2,50 per stuk zijn de aanbie dingsnota en de voorstudie beschikbaar; te betalen bij de gemeentekassier. Het definitieve plan, aangevuld met de genomen raadsbesluiten, wordt t.z.t. toe gezonden aan gedeputeerde staten en de inspecteur van de ruimtelijke ordening. Ex-schoolhoofd, wethouder D. Hoekstra (rechts) neemt afscheid van zijn oud-collega de heer H. Taris; links mevrouw Taris. Met heel veel hartelijke woorden is tijdens een bijzonder druk bezochte receptie in restaurant Dartbuizen, afscheid genomen van de heer H. G. M. Taris, hoofd van de St. Willibrordusschool in Soest-Zuid. Op dezelfde dag namen ook de schoolkinderen afscheid van hun „meester", die om gezondheidsredenen zijn taak moest neerleg gen. In Darthuizen werd hij toegesproken door de voorzitter van het r.k. stichtings bestuur, de heer W. Schimmel; door wethouder Plomp; l.o.-inspecteur de heer J. Verburg; de heer Th. Krops namens het hoof denconvent; de heer E. Mols, adjunct-directeur van de r.k.-Mavo en de heer J. van Hal, oud-bestuurslid van de Willibrordusschool. De heer Schimmel noemde Taris een „duidelijke" figuur, die liet blijken wie hij was en waarvan men wist hoe zijn ideeën en meningen waren. „Een meester in het onderwijzen", zei Schimmel, „die met volle inzet en een uitstekend team, veel jonge mensen heeft opgeleid". Hij beloofde het scheidende schoolhoofd van bestuurszijde alles in het werk te zullen stellen om de Willibrordusschool voor het onderwijs te behouden. Wethouder Plomp merkte op, alhoewel hij Taris nauwelijks gekend had, naar zijn idee Taris een schoolhoofd, een on derwijzer met natuurlijk overwicht ge weest moet zijn. Door grote kennis van zaken heeft hij nauwelijks grote proble men gehad noch met het bestuur, noch met de leerlingen en hun ouders. Hij prees zijn ideële instelling waardoor niet steeds de gedachte „wat komt er in 't handje" voorop stond. „Dat is tegen woordig anders", vond de wethouder. Hij wees daarbij ook op de huidige vraag naar technische apparatuur en noemde dat „niet alleen zaligmakend". De wethouder besloot met de opmerking dat de ouders die hun kinderen bij Taris op school lieten gaan. daarmee een goede levensverzekering hadden afgesloten. ,Zij zullen u dankbaar blijven'Na mens de gemeente overhandigde hij een enve lop met inhoud en voor mevrouw Taris had hij bloemen. Inspecteur Verburg zei veel respect te hebben voor alles wat Taris gedaan had. Hij noemde hem „een hoofd met stijl; een representant van goed onderwijs". „De kinderen leerden echt nog iets", aldus de heer Verburg. Hij roemde de goede sfeer op de Willibrordusschool en sprak van een „idealist met een hart voor kinderen". De heer Verburg wenste hem een goed pensioen toe en een hele mooie tijd. Namens het hoof denconvent dankte de heer Th. Krops voor de prettige samen werking. „U was de nestor; de wijze man; de vraagbaak die voor ons altijd met een antwoord klaar stond. Krops vond dat Taris kon terugzien op een goede periode bij het onderwijs; „u hebt het goed gedaan". Namens de collega's over handigde hij eveneens een envelop met inhoud. De heer Mols bracht dank over van de collega's van de r.k, mavo. Met ontzag sprak hij over Taris' geweldige kijk op de leerlingen die hij afleverde. „Uw ad viezen waren kort en krachtig, maar altijd juist". De heer Mols onthulde er een van: zo dom als mest. De mavo had jarenlang veel plezier gehad van de leerlingen van de Willibrordusschool en daar was het lerarencorps dankbaar voor. Die dankbaarheid werd onder streept met een envelop met inhoud. De heer Van Hal, tenslotte, haalde als oud-schoolbestuurder wat herinneringen op en hij besloot: als wij nu een school hoofd zouden moeten benoemen, dan werd u het weer! Nadat nog een broer van de heer Taris gesproken had („als er zoveel goeds over je verteld wordt, dan moet er wel iets van waar zijn") dankte de heer Taris voor de hem toegezwaaide lof. „Ik heb een heerlijke tijd gehad"hij wenste zijn opvolger veel sukses. Velen maakten daarna gebruik van gele genheid gebruik persoonlijk afscheid te nemen van de heer en mevrouw Taris. De zevende rommelmarkt van de Stichting Jeugdzorg Soest, die afgelopen zaterdag weer gehouden werd op het terrein rond het clubhuis De Vangrail aan de Beetz laan, heeft het geweldige bedrag van 18.156,26 opgebracht. Dat is ruim 5000 gulden meer dan vorig jaar. Onder uitstekende weersomstandighe den, aanzienlijk beter dan in 1976 toen het guur en koud was, gingen zaterdag om negen uur de hekken open om het reeds in rijen wachtende publiek toe te laten. Zij troffen een heel wat ruimer opgezette markt aan, waar de kramen en alle koopwaar overzichtelijk waren opgesteld. Daar was ook meer plaats voor dan andere jaren, omdat men nu de parkeerplaats voor het gebouw De Vriendschap en de kleuterschool in gebruik had. Rond elf uur waren de eerste 9000 gulden al binnen; vorig jaar was op die tijd de opbrengst 5000 gulden. Dat de aanvoer groter was zou niet zo gesteld kunnen worden, maar vermoe delijk was de ruimte die men had, voor deze hoge opbrengst wel doorslaggevend. Aan het eind van de middag kon de kas worden opgemaakt. Het resultaat overtrof alle verwachtingen. Gespecificeerd ziet het resultaat In gul dens er alsvolgt uit: koffie en thee 513 (vorig jaar 458), meubels 2387 (1509), electrische artikelen 1421 (954), schilde rijen 1442 (549), schoenen 757 (339), boeken 1435 (1252), huishoudelijke ar tikelen 1302 (690), antiek 1723 (2097), oma's tijd 1640 (1329), kleding 2900 (1414), speelgoed 838 (625). sieraden 360 (-), rad van avontuur 1168 (878), fietsen 420 (175). Wat resteerde aan textiel, schoenen en tassen is afgeleverd bij „Mensen in Nood". De overige resterende goede ren, voornamelijk bestaande uit waarde loze zaken, is met een container afge voerd. De enorme „aanbieding" kleding op de Rommelmarkt van de Stichting Jeugdzorg Soest. De CDA-raadsfractie heeft een viertal vragen gesteld over de structuur van het gemeentelijk woningbedrijf. Gevraagd wordt of het juist is, dat de huidige structuur, zeker voor wat betreft de participatie van de huurders, nauwelijks in overeenstemming is met recente richtlijnen van de staatssecretaris, zoals vastgesteld in de nieuwe huurwet. De fractie wil weten of het college bereid is om het woningbedrijf, bestuurlijk ge zien, over te dragen aan een commissie als bedoeld in artikel 61 van de gemeen tewet (een adviescommissie bestaande uit raadsleden en/of niet-raadsleden). „Bent u met ons van mening, dat deze bestuursvorm (art. 61) meer inhoud geeft aan de huurdersparticipatie dan bij de huidige structuur mogelijk is?", aldus vraagt de fractie. Is het college het daarmee eens dan wil de fractie op korte termijn voorstellen zien. De gereformeerde kerk van Soest trekt op zondag 5 juni weer op naar het Openluchttheater aan de Soesterbergse straat. Succes vraagt altijd om herha ling, dus als het weer het niet laat afweten dan zal het theater waarschijn lijk weer tot de laatste plaats gevuld zijn. In grote lijnen zal het programma gelijk zijn aan het evenement van twee jaar geleden, dat voor velen nog vers in het geheugen ligt. Als het regent wordt de openluchtkerk dienst en alles wat er nog meer bij te pas komt, verschoven naar 12 juni. En als het dan weer (of nog steeds) giet, dan gaat de dienst ongewijzigd door in de Julianakerk. Vanavond aanvang 20.00 uur, wordt in gebouw Middelwijk aan de Parallelweg de maandelijkse ledenbijeenkomst ge houden van de vereniging De Soester Vogelvrienden. Het grootste deel van de avond is ingeruimd voor een dia-lezing door de heer Visser uit Bilthoven Af scheid wordt genomen van het bestuurs lid de heer J. Liefaard. Kandidaat voor de opengevallen plaats is de heer T Beijer. Indien LJ zichzelf herkent op deze foto, bent U de gelukkige winnaar van vier waardebonnen van 25,— elk. Kom met deze Soester Courant naar ons kantoor van de Soester Courant. Indien er geen twijfel bestaat omtrent de overeenkomst tussen u en de foto, ontvangt u de foto als een waardevol document. De winkelier voor wiens winkel u werd gefotografeerd zal u direct bij het inleveren van de foto de vier waardebonnen ter hand stellen. U kunt ze direct of later besteden. Eén van de twee groentemannen uit de Winkelkring Van Weedestraat, n.l. de firma J. van Dasselaar, is deze week degene die met veel plezier de waardebonnen 100,-) aan bovenstaande gelukkige klant zal overhandigen. Foto: Swager

Soester Courant | 1979 | | pagina 1