Super service van Van de Ven voor zijn klanten FSffl (x) FVestofrint I I tiÊkwM SCEPTER VAN ESSEN Bij ons uw kleurenfoto's in 2 dagen klaar. SI Schooljaar grandioos afgesloten CH POP-ELPEES 1J,0J,9 en/of 033/12345: Vanaf 1 juli nieuwe telefoonnummers ambulancevervoer VERGADEREN TWEETJES? DeSoestef Duinen. „Boekdata" officieel in gebruik gesteld: Herbestrating Oranjelaan Zoekt U een WONING? butzelaar makelaardij zoek uw woning zelf uit! onderwijsinstituut huischer INSCHRIJVING KURSUSJAAR 1979/80 Courantenreklame is niet te vervangen! film foto 6 Groei van v.d. Huchtschool O verhees overtreft prognose METZ'N Sloop huis in brand 2 3 Soes ter Courant van woensdag 20 juni 1979 3 Dr. Jan Terlouw stelt boekdata in werking. Links de heer H. A. de Meijer van Centraal Boekhuis Culemborg Met de ingebruikstelling van „Boekdata", een computerverbinding met het Centraal Boekhuis te Culemborg, bewijst de heer J. Wessels van Boekhandel Van de Ven aan de Soesterbergsestraat niet alleen zijn personeel, maar vooral zijn klanten een geweldige dienst. Op de meest voorkomende vragen kan nu bij wijze van spreken direct een afdoend antwoord gegeven worden. Tot voor kort zat daar voor het personeel van Van de Ven soms letterlijk uren werk in. En dan nog was het antwoord dikwijls voor de klant niet bevredigend. Dat dr. Jan Terlouw, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van D'66, naar Soest kwam om deze eerste beeldschermaansluiting officieel in gebruik te stellen, was geen toevalligheid. Terlouw is ook de auteur van menige bestseller en zo kon hij zich via de computer nog eens overtuigen dat zijn boek „Morgen brengen" [ten onrechte overigens] géén bestseller is geworden. Boekdata gal prompt aan hoeveel exemplaren bij het Centraal Boekhuis te Culemborg nog op voorraad lagen en dat waren er heel wat. Hij bestelde er vier, die dankzij een voortreffelijke enscenering, in letterlijke zin „direct" werden afgeleverd. Zo vlug werkt Boekdata in de praktijk uiteraard niet maar voortaan zal Boekhandel Van de Ven op de dag nauwkeurig kunnen opgeven wanneer het bestelde boek geleverd wordt en daar is de klant optimaal mee bediend. Foto Herman van Dam Het Centraal Boekhuis te Culemborg kan beschouwd worden als de belang rijkste schakel in de distributie van boeken van de uitgever naar de erken de boekhandel. Het houdt voor de Nederlandse uitgevers en boekverko pers ruim 44.000 titels in de depot. Omdat het voorraadbeheer sterk ge automatiseerd is, beschikt men in Cu lemborg over zeer veel aktuele gege vens per titel. Al deze gegevens staan nu ook ter beschikking van Boekhandel Van de Ven en straks aan totaal 20 boekverkopers en 6 uitgevers in Neder land. Zij werken mee aan de proef die tot eind december van dit jaar duurt en waarbij twee toepassingen van gebruik van moderne communicatiemiddelen in het geding zijn: 1. door middel van beeldschermterminals, die verbonden zijn met de centrale computer van het Centraal Boekhuis en 2. door middel van titel-informatie op microfiches. In zijn toespraakje merkte de heer Terlouw op dat het gewenst is, om te gaan met de uitermate moderne tech niek. De techniek moest vast deel uit maken van ons handelen omdat men op deze manier over meer informatie kon beschikken. Maakte vroeger het kapitaal de macht in de samenleving uit; tegenwoordig was dat de informatie en hoe meer men daarvan kreeg hoe sterker men stond. Terlouw vond deze beeldschermaan sluiting daarvan een voorbeeld. Het zou niet „werkafstotend" werken ver onderstelde hij en daarom sprak hij de hoop uit dat de apparatuur spoedig „normaal" zou zijn in iedere boekhan del. 13.500 titels In een toespraak namens Boekhuis, zei de heer H. A. de Meijer, hoofd com merciële zaken dat met de jaar lijkse groei van het aantal nieuwe titels en herdrukken, vorig jaar 13.500, het duidelijk zal zijn dat het voor de boekverkoper steeds moeilijker wordt om, puttend uit zijn „menselijke- brein kennis" de meest uiteenlopende vragen van zijn klanten te beantwoor den. Uit talrijke onderzoeken was naar voren gekomen dat er een stagnatie plaats vond in de totale afzet van boeken; er sprake was van een dalend marktaandeel van de erkende boek handel èn dat het titelaanbod van de uitgevers toenam. Het gevolg daarvan was dat per titel minder exemplaren verkocht werden en dat ook de looptijd van titels steeds korter werd. „Boekdata" maakt het nu weer moge lijk voor de boekhandel aan de hand van één of twee summiere gegeven van de klant, het bedoelde boek te vinden. En dan niet alleen op auteur of titel, maar ook op sleutelwoord (een mar kant woord uit de titel), genre (71 rubrieken) en internationaal stan- daard boeknummer of een combinatie van deze gegevens. Met „boekdata" kunnen bovendien gegevens verkregen worden over uitgever, bindwijze, prijs, al of niet leverbaar, eventueel ver wachte verschijningsdatum, genre, rubriek, formaat, gewicht enz. De boekverkoper kan zo ook informatie krijgen over de in nota-staande bestel lingen en hij krijgt voortaan via „Boekdata" speciale berichten zowel van de uitgever als van het Centraal Boekhuis. Ook de uitgever kan nu profiteren van al deze gegevens van „Boekdata". „In principe kunnen", aldus de heer De Meijer, „zonder ingrijpende aanpas sing van de techniek, diverse functies worden toegevoegd. Daarvoor zal voortdurende de vinger aan de pols worden gehouden en in goed overleg met betrokkenen een optimaal func tioneren worden nagestrefd. Daartoe zijn maatregelen getroffen. Wanneer wij in deze opzet slagen, dan zal de bereikbaarheid van het boek voor de consument toenemen". Vragen Aan de hand van de tien meest voor komende vragen van klanten maakte de heer Wessels tenslotte duidelijk wat „Boekdata" zowel voor zijn personeel als voor de klant betekent. Naast een aanzienlijke tijdsbesparing voor de handel een nauwkeurige en directe informatie van de klant. „De service", aldus de heer Wessels „die vroeger heel gewoon was in de boek handel en die dreigde te verdwijnen uit kostenoverwegingen, blijft via deze automatisering voor de boekhandel klant behouden". Dank werd tenslotte door de directeur van Boekhuis, de heer Smeedema, gebracht aan allen die aan de installa tie van „Boekdata" hadden meege werkt. De heer Terlouw werd bedacht met een telefoontoestel (met inge bouwde moderne apparatuur) uit 1912. Maandag 18 juni is een begin gemaakt met het herbestraten van de rijweg en het trottoir van de Oranjelaan. Het betreft hier het gedeelte tussen de Prins Bernhardlaan en de Nassaulaan. Het werk wordt uitgevoerd door de firma v.d. Wakker uit Amersfoort. In verband met deze werkzaamheden is dit gedeelte van de Oranjelaan voor alle verkeer, met uitzondering van voetgangers, in beide richtingen geslo ten. kom naar middalwljkstraat 54 telefoon 02155-13539 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie enmet onze assistentie Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. VERENIGDE J NEDERLANDSE ONDERWIJS INSTELLINGEN MOLENSTRAAT 11 - SOEST - TEL. 02155-12900 typen (volgens geheel nieuw systeem) Steno (Nederlands, Frans, Duits en Engels) bedrijfscorrespondentie (Nederlands, Frans, Duits en Engels) middenstandsopleiding praktijkdiploma boekhouden moderne bedrijfs administratie marketing computerkunde moderne wiskunde kantoorassistente secretaresse conversatie (Frans, Duits, Engels, Spaans) Nederlandse taal Nederlands voor buiten landers algemene ontwikkeling spreekvaardigheid discussie-en vergadertechniek Inlichtingen en aanmeldingen liefst voor 1 juli 1979 of na 1 augustus 1979. Birkstraat 2, Soest, tel. 12874 1 1 Foto Herman van Dam J Scène uit de toneelvoorstelling in de v.d. Huchtschool Het zal de oplettende bewoners van de woningen aan de rand van Overhees niet ontgaan zijn dat de v.d. Hucühtschooi in deze wijk de afgelopen week een soort continu-rooster leek te hebben. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, bijna iedere avond, tot soms zelfs in het weekeinde, was de school bevolkt. Op de gewone schooltijden door de jieugd en op de „niet-schooluren" door een groepje enthousiaste ouders en een leerkracht. Voorbereidingen en repetities van een toneelstuk dat woensdagmiddag en woensdagavond 13 juni werd op gevoerd. Zowel *s middags als 's avonds een volle „zaal" die met decorstukken, gordij nen, bordkarton, verfkwast en kilo's spijkers omgetoverd was tot een toneel zaal. Het was één van de vele activiteiten die op deze snel groeiende school het afgelopen schooljaar plaatsvond. De v.d. Huchtschool lijkt met haar neutraal bijzondere onderwijs, ze»r in trek te zijn. Een poging om de nooid- lokalen waarin men nu gevestigd is op zeer korte termijn te verlaten, strandden een paar weken geleden toen de Margrietschool in Soest-ZuiÖ, werd „weggegeven" aan de biblio theek. De nieuw bouwplannen zijn niu door schoolbestuur en gemeentelijk» overheid weer naar voren geschovan en het ziet er naar uit dat, ondanks de landelijke beperkingen, deze plan nen binnen zeer korte tijd in een de finitief stadium zullen komen. De nieuwbouw zal, zoals het zich nu laat aanzien, plaatsvinden in Overhees. De groei van het leerlingenaantal slaat iedere prognose. Voor het schooljaar 1979-1980 werd inmiddels een vierde leerkracht aan getrokken en vanaf januari zal een tweede leerkracht voor de kleuters haar of zijn intrede doen. De groei van de school ligt voor het nieuwe schooljaar rond de 50% en al is dat voor de leerkrachten van deze v.d. Huchtschool natuurlijk een zeer posi tief resultaat, de groei stelt hen wel voor ruimtelijke problemen. in Overhees Het lokaal waar nu dus zo enthousiast toneel werd gespeeld en waar anders getimmerd, geknutseld, gezaagd, tele visie gekeken en overgebleven werd zal zeker in het begin van het nieuwe schooljaar als leslokaal gebruikt moe ten worden omdat de aanvraag voor een nieuw noodlokaal in eerste instan tie is afgewezen. Maar ook de overheid had niet gere kend op zo'n snelle groei van het leer lingenaantal en binnen de v.d. Hucht- muren is men er dan ook vast van overtuigd dat op zeer korte termijn welwillend beslist zal worden op dit verzoek en op de aanvraag van nog een lokaal. Dit in verband met de kleuters die ook nog steeds aangemeld worden en waarvoor in januari nog een lokaal nodig is. Het sluiten van het doek, na de ge slaagde toneelvoorstellingen, zal dus hopelijk niet betekenen dat het doek In de v.d. Huchtschool In Over hees valt voor al die extra activitei ten die leerkrachten, ouders en leer lingen op het kleuter- en basisonder wijs ontplooien. Het enthousiasme is er, de ruimte moet er blijven. Nu nog in de jioodlokalen, en straks in het nieuwe gebouw. KONINGINNELAAN 31 SOEST - TELEFOON 11105 In verband met de wettelijk voorgeschreven regionalisatie van het ambulance vervoer gelden voor Soest vanaf 1 juli a.s. twee telefoonnummers; 14049 [zonder netnummer] en 033/12345. Via belde nummers wordt men rechtstreeks verbonden met de Centrale Post Ambulancevervoer [C.P.A.] te Amersfoort. Van daar uit wordt, óók in noodgevallen, het ambulancevervoer voortaan geregeld. De C.P.A.-meldkamer staat ln voortdurend mobilofonisch contact met alle [goedgekeurde] ambulances in de regio en derhalve ook met de beide ambulances die in Soest gestationeerd zijn en blijven. De C.P.A. te Amersfoort is 24 uur per dag [doorlopend] bereikbaar en volgens het opgestelde schema moet een opgeroepen ambulance in uiterlijk 15 minuten [in de meeste gevallen sneller] ter plaatse zijn. De C.P.A. heeft de beschikking over 13 ambulances inclusief de beide wagens in Soest. De regio Amersfoort is één van de regio's in het land, waar voldaan kan worden aan de wettelijke bepaling (Wet Ambulancevervoer van 23 april 1971) dat met Ingang van 1 juli a.s. het regionaal ambulancevervoer moet functioneren. De Centrale Post voor deze regio, waaronder vallen de gemeenten Amerongen, Amersfoort, Baarn, Bun schoten, Hoevelaken, Leersum, Leus den, Maarn, Nijkerk, Renswoude, Soest, Scherpenzeel, Veenendaal en Woudenberg (in totaal 14 gemeenten) is gevestigd in het gebouw van de G.G. en G.D., Zonnehof 10 te Amersfoort De bezetting bestaat uit medewerkers die perfect de weg weten in de regio en zich op de hoogte houden van opstop pingen, wegomleidingen en andere knelpunten, zodat een zo vlot mogelijke afwerking van elke aanvraag gega randeerd is. De wetgever beoogt met de centrale regeling de doelmatigheid en de snel heid te vergroten. In dat verband is elke ambulance natuurlijk verplicht om, ook zonder opdracht van de cen trale post, hulp te bieden als zij ergens in de regio toevallig in de buurt van een ongeluk komt. De bemanning bericht dan per mobilofoon aan de meldkamer dat zij hulp gaat verlenen. Extra Voor alle veertien gemeenten is het telefoonnummer van de C.P.A. 033/ 12345. Voor vier gemeenten is een uitzondering gemaakt en wel voor Baarn, Nijkerk, Soest en Veenendaal. Hier kunnen de op het telefoonnet aangesloten abonnees een ander nummer gebruiken zonder eerst het netnummer 033 van Amersfoort te draaien. Voor Soest is dat nummer 14049. Dit geldt evenwel niet voor Soesterberg; daar blijft men aange wezen op 033/12345. Soesterberg heeft een ander netnum mer (03463) dan Soest (02155) en alleen de op het netnummer van Soest aange sloten abonné's kunnen van het num mer 14049 gebruik maken. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor Baarn (extra nummer 20782) en Lage Vuursche; Baarn heeft netnummer 02154, Lage Vuursche netnummer 02156. Lage Vuursche zal dan ook aangewezen blijven op 083/12345. Ol met 100 man? Ook dat kan In Soestduinen Wij beschikken over een riante accommodatie voor vergaderingen, bijeenkomsten, sales meetings of wat u maar wilt' Centraal gelegen, midden in de bossen en met een 1e klas keuken RESTAURANT .SOESTERBERQSESTRAAT188. SOESTDUINEN. 02155-12739. ^Bankstel Een bankstel of zitgroep koopt u voor vele jaren. Daarom is het verstandig, alvorens te kopen, u te oriënteren. Een bezoek aan de showrooms van de Scepter moet u dan ook beslist niet vergeten. Wij bieden u een kollektie meubilair zonder weerga, ln de stijl die bij uw persoonlijkheid én bij uw beurs past! -tu til U1J UW Geuzenweg 45a, HILVERSUM, Ferdinand Huycklaan 48, BAARN Vervoer In principe wordt de patiënt, dus ook diegenen die bij een verkeersongeval is betrokken, vervoerd naar het zieken huis van zijn/haar keuze. Het is niet zo dat wanneer een toevallig passerende ambulance uit Amersfoort [Amers foort] brengt zeven auto's in de regio nale dienst in], de patiënt naar een Amersfoort's ziekenhuis brengt. Is de patiënt niet aanspreekbaar bij een verkeersongeval, dan wordt hij/zij naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis ge bracht, een en ander ter beoordeling van de op de wagen dienstdoende zie kenverpleger. Men gaat er daarbij van uit dat de patiënt nooit het slachtoffer van deze coördinatie mag worden. Het is daar om voortaan uitgesloten dat een pa tiënt of slachtoffer moet wachten door dat in de eigen gemeente geen ambu lance beschikbaar is, terwijl er in een naburige gemeente een werkloos staat. Gereden wordt met „goedgekeurde" amublances. Zo'n ambulance heeft een vergunning van de provincie wat o.a. betekent dat de wagen zelf, de inrich ting ervan en de bemanning aan de eisen van de wet voldoen. Vogelsn een (concept) beschikking mag een ambulance van het Rode Kruis, aanwezig bij een sportwed strijd, geblesseerden of slachtoffers van een plotseling optredende ziekte vervoeren, mits die ambulance een vergunning heeft van de provincie en de rit meldt aan de C.P.A. De door de C.P.A. gegeven instructies moeten dan worden opgevolgd. Als een ambulancevervoerder in de regio op verzoek van iemand, zonder opdracht van de C.P.A. en zonder het aan de C.P.A. te melden, een rit uitvoert, zal de verzekering deze niet vergoeden, omdat alleen nota's die voorzien zijn van het stempel van de C.P.A.-Amersfoort, voor vergoeding door een verzekeraar in aanmerking komt. Als een patiënt uit een ziekenhuis in de regio wordt ontslagen en de wens te kennen geeft met een amublance uit de eigen woonplaats buiten de regio te worden vervoerd, kan hieraan in prin cipe geen gevolg worden gegeven. Maar als het ziekenhuis bij het aan vragen van het vervoer bij de C.P.A. de wens van de patiënt vermeldt, zal men toch proberen daarmee rekening te houden. Controle Alle binnenkomende verzoeken om een ambulance worden exact met tijdstip van aanvraag en datum op band opge nomen. Ook het contact, via de mobilo foon met de ambulanceauto, wordt op band vastgelegd, zodat achteraf her leiding van het voorgevallene mogelijk is. De band blijft een maand bewaard en wordt dan weer opnieuw gebruikt. Eventuele navraag over het verloop van het verzoek moet daarom binnen één maand geschieden. Daarvoor moet men contact opnemen met de C.P.A. onder telefoonnummer 033/18841. Hiervoor kan niet het andere nummer gebruikt worden: a. omdat men dan de alarmlijn blokkeert en b. omdat doorverbinding naar andere toestellen niet mogelijk is. Kosten Door deze regionalisatie gaat het am bulancevervoer, zeker in de begintijd, méér kosten. Soest moet bijvoorbeeld zorgen voor een bemanning die per manent aanwezig is. Die kosten worden verhaald op de „gebruker", c.q. de verzekering, omdat men uitgaat van het principe dat het ambulancevervoer „kosten dekkend" moet zijn. De directeur van de Amersfoortse GG en GD, dr. Zwaanenburg, heeft echter hoop dat op de duur er sprake zal zijn van kostenbesparing omdat er wel eens minder ambulances in het ver zorgingsgebied nodig zouden kunnen zijn en er ook minder ritten (in totali teit dan) gemaakt hoeven te worden. Ook in der personeelssector zou dat „winst" op kunnen leveren. Een en ander zal de toekomst leren. Er komt een regelmatige verslaggeving over het functioneren van de regeling en zo zal ook bekeken kunnen worden waar verbeteringen en wijzigingen in de regeling moeten worden aangebracht. Op de hoek van de Noorderweg en de ir. Menkolaan raakte een leegstaande woning, waar men reeds met slopen begonnen was, door onbekende oor zaak in brand. Met twee stralen doofde de brandweer de vlammen.

Soester Courant | 1979 | | pagina 3