m AYER frertofrint Garage Stam levert 5000ste Renault af 3Q\unt Utrechtse vrijwilligers bestrijden Amerikaanse vogelkers in Soest VAN Bij ons uwkleurenfoto's in ESSEN aaöa 2 dagen klaar. PV** 19,50 E^ÉaSit POP-ELPEES Milieuvereniging vraagt intrekking bouwvergunning Het boek yan de TV-serie WONING? Vakantie- aktiviteiten in kinderboerderij Zwemvierdaagse in Soester Natuurbad Inklaringsrecht Overleg gemeente Kamer van Koophandel Dagtocht NedL reisvereniging Soest GESLAAGD VOOR MAVO, HAVO, VWO...? Talenpraktikum Amersfoort Zoekt U een butzelaar makelaardij zoek uw woning zelf uit! Laatste disco-avond in Molensoos film foto Belevenissen vaneen veearts boekhandel Veertien inbraken opgelost Uitslag Vragenspel - „Van Zoys tot Soest" DeSoestef &LDuineit, 2 3 Soester Courant van woensdag 27 juni 1970 3 De 9taf van de kinderboerderij „De Vrije Teugel" aan het Vedelaarpad in de wijk Overhees, organiseert in de eerste vakantiemaand een groot aantal aktiviteiten. Elke week krijgt een an der thema, waarin de kinderen hun eigen wensen en ideeën kwijt kunnen. In de eerste week, van dinsdag 3 juli tot en met zaterdag 7 juli is het „stenen tijdperk" aan de beurt en dat betekent lemen hutten maken, potten bakken en primitieve kleding dragen. Waar schijnlijk mag er niet met pijl en boog gejaagd worden op het eigen vee. In de tweede week mag ieder kind een beroep gaan beoefenen dat het zelf leuk vindt. Er zijn geen grenzen; een sla vendrijver is toegestaan, mits de drij ver zelf voor slaven zorgt. Maar ook een politie-agent mag er rondlopen, of een onderwijzer en een milieu-activist om van boeren, schoenmakers en bak kers en slagers nog maar te zwijgen. De derde week wordt een reis in de toekomst gemaakt en die reis wordt zaterdag 21 juli afgesloten met een groot feest. De laatste week, van dinsdag 25 tot zaterdag 28 juli is de ruimtevaart aan de beurt en men hoopt op de maan terecht te komen. Alle kinderen van 4 tot en met 12 jaar zijn welkom. De kosten zijn vijf gulden per week per gezin of één gulden per dag per kind. De openingstijden zijn: iedere dinsdag van 10.30 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur; iedere woensdag van 14.00 tot 17.00 uur; iedere donderdag van 10.30 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur; iedere vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en iedere zaterdag van 10.30 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Voor nadere informatie kan men te recht bij de Kinderboerderij, Vede laarpad 53, tel. 18136. Ook dit jaar, en wel in de laatste week van de schoolvakantie, wordt in het Soester Natuurbad de zwemvierdaag se gehouden. Men heeft de mogelijk heid om gedurende die dagen öf "de 250 meter öf de 500 meter af te leggen. Om vier keer te zwemmen heeft men straks de keus uit vijf dagen (maandag t.m. vrijdag). De kosten voor het zwemmen, inclusief de toegangsprijs, bedraagt voor de vier dagen 5,- per persoon. Na het volbrengen van de zwemvierdaagse ontvangt men een medaille. Wie dit jaar voor het eerst deelneemt krijgt de bronzen. Heeft men vorig jaar ook meegedaan dan wordt het de zilveren. Vervolgens wordt het goud en goud met 1 t.m. 9. De zwemvierdaagse wordt 's avonds vanaf half zeven georganiseerd. Nade re mededeling zullen zo spoedig moge lijk volgen. Voor uit het buitenland ontvangen postpakketten waarop bij invoer geen belasting is verschuldigd, zal met in gang van 1 juli 1979 door de Post geen inklaringsrecht meer worden bere kend. Daarmee wordt uitvoering gege ven aan een in EG-verband in decem ber 1978 genomen besluit. Voor het beschikbaar houden van post- zendingen voor douanecontrole is van genoemde datum af alleen nog inkla ringsrecht verschuldigd als door de Post „aangifte ten invoer tot verbruik" met betaling van belasting wordt ge daan, of als door de Post een document anders dan ten invoer tot verbruik wordt afgegeven. Het inklaringsrecht bedraagt ongewij zigd 2,- voor een poststuk (of een zending bulkpost) en 3,- voor een postpakket. Voor het doen van de aangifte van post- zendingen als vorenbedoeld en voor het voorschieten van de verschuldigde be lasting blijft bovendien het gebruike lijke commissieloon berekend. Het be draagt 2,50 voor een poststuk of een zending bulkpost en 3,50 voor een postpakket. PortieT L B. te V. Zet graag de bloemetjes eens buiten. Ziet er geen been in om de eerste viool te spe len. Zegt; 'veel makke schapen gaan in een hok'. Is er dus als de kippen bij om zijn vakantiekiekjes op te halen bij van oosten ogrsfi Foto Herman van Dam m;; Uiterwijk, op de rug gezien, en twee andere vrijwilligers verwijderen prunus-opslag Een gToepje van vijf heren en twee dames uit de provincie Utrecht, aangevuld met enkele Soester vrijwilligers, heeft j.1. zaterdag in Soest een bosperceel ontdaan van de Amerikaanse Vogelkers. Er werd goed werk verricht, maar de opkomst was een tegenvaller voor de Soester natuurverdediger Chris Uiterwijk. Men had hem, naar aanleiding van een oproep van de Utrechtse VW, gesteund door het Stichts Landschapbeheer, de komst van dertig a veertig vrijwilligers voorspeld en daar was in Soest rekening mee gehouden. Het tiental heeft zich geweerd in het bos langs de Soesterbergsestraat, tegenover Huize Necklenburg. Daar werd begonnen met het afzetten van de opslag van het „verfoeide" groen; uitlopers van twee jaar geleden omgezaagde moetbomen, die inmiddels al weer een hoogte van één tot anderhalve meter hoogte hadden. Er werd gezaagd en gekapt en zeer jonge boompjes met wortel en al uitge trokken. De plaatselijke Coca-Cola fa briek zorgde voor de nodige verfris sing, zoals dit bedrijf het voorbije seizoen tijdens de wilgen-knotaktie en het heideschonen, steeds gedaan heeft. De voorzitter van de boscommissie, wethouder G. Plomp, toonde belang stelling en kwam evenals „bosbaas" M. van Laar, de werkzaamheden be kijken. Uiterwijk: „De Amerikaanse vogel kers, ook wel vogelpest genoemd, is geïmporteerd en bedoeld als groene onderbeplanting in naaldhout-bossen. De plant zorgt door bladverlies jaar lijks voor een goede humuslaag, waar door het bos in stand gehouden wordt. Wild en vogels vinden er goede schuil plaatsen in. Om de vogelkers in toom te houden, de groei binnen de perken, moet wel na twee jaar alle opslag afgezet worden. Daardoor wordt zaad vorming voorkomen. De bes van de kers is geliefd voedsel van vele vogel soorten; één moerboom is met hulp van die vogels, al voldoende om een groot gebied van nieuwe zaailingen te voorzien. De pit verteerd niet en de rest laat zich makkelijk raden", aldus Uiterwijk. Volgens hem belemmert de vogelkers alle natuurlijke £roei; heide en andere struiken krijgen geen kans meer. Mos sen, varens, bosbessen gaan verloren en er ontstaat een eenzijdige begroei ing. Uiterwijk: „In de loop der jaren is er veel veranderd, ook in de bosbouw. Vroeger had men productie-bossen; bomen werden dicht bij elkaar geplant en dat leverde lange „staken" op die gebruikt werden bij de landbouw en bijvoorbeeld voor palingfuiken. Nu ge bruikt men daar bamboe voor en dat Regelmatig zal er overleg gevoerd worden tussen de gemeente en de Kamer van Koophandel inzake de re latie tussen woonruimtetoewijzing en niet of moeilijk vervulbare vakatures. Specifiek Soester en Soesterbergse problemen zullen door de Kamer van Koophandel geïnventariseerd worden en hierover zal met de gemeente van gedachten gewisseld worden. Op zaterdag 7 juli houdt de afdeling Soest van de Nederlandse reisvereni ging een dagtocht naar Schokland en het Kampereiland. O.a. zullen worden bezocht het voormalige eiland Schok land en de universiteits- en hanzestad Kampen. In Ossenzijl wordt de warme lunch geserveerd. Onderweg zullen enkele Zuiderzeestadjes worden gepas seerd. U kunt instappen aan de haltes van Tensen aan de hoofdweg. We passeren de garage van Tensen om pl.m. 8.10 uur. Kosten van deze tocht (inklusief lunch) 35,50 per persoon voor leden van de N.R.V. 33,-. Aan melden bij de heer D. de Bruijne, Schoutenkampweg 125, Soest, tel. 13970 (na 18.00 uur). Vergroot uw aktieve talenkennis via de individuele talenpraktikummethode op de door u gewenste tijd (overdag of 's avonds) in uw eigen tempo met voortdurende begeleiding door bevoegde docenten ENGELS DUITS FRANS SPAANS ITALIAANS NEDERLANDS Inlichtingen 033-29097 gaat langer mee. Bij elke dunning was er vraag naar „geriefhout" zoals voor klaverruiters. Latere dunning leverde slieten en paalhout op; opbrengsten die in het café verkocht werden. Grote afnemers waren ook kolenmij nen, maar ook die zijn gesloten. Bos bouw is door ai deze veranderingen niet rendabel meer. Toch kost het onderhoud geld en het onderhoud moet gedaan worden. Elke boom moet ruim te hebben om zich te ontwikkelen; in staat gesteld worden zelfstandig op zijn wortels te staan. Gebeurt dat niet, dan vallen ze bij tientallen bij een beetje storm. Nog niet zo heel veel jaren geleden werd het bewijs daarvan geleverd", aldus Uiterwijk. Niet dunnen werkt verstikkend en bos sen zijn onmisbaar voor ons leefmilieu; Soest heeft inclusief het duingebied, totaal 550 hectare bos. Voor het onder houd heeft de gemeente drie man beschikbaar; bosbaas Van Laar en twee medewerkers. Diverse werk zaamheden moeten worden uitbesteed. Uiterwijk: „Volgens mij mogen onze bossen gezien worden, hoewel vele ontwetende bezoekers het een rotzooi vinden. Men ergert zich aan de vele takken die blijven liggen; maar dat moet. Het is belangrijk voor het na tuurlijk evenwicht, de vorming van humus. De takken verrotten waardoor leven ontstaat. Aan dat proces werken mee kevertjes, aaltjes en noem maar op! Zij trekken vogels aan en de vogels ruimen de schadelijke insecten, zoals de dennescheerder, op. Zo is de natuur. De takken zijn een goede barrière voor de mens, die daardoor niet de kans krijgt overal het jonge groen te ver trappen. De bodem heeft ook rust nodig vooral rond de duinen. Daar moesten eigenlijk nog veel meer takken liggen om zandverstuivingen te voorkomen". Uiterwijk is blij dat het gemeentebe stuur streeft naar een zo aantrekkelijk mogelijk bosgebied voor de recreatie. Daar valt ook het herstel van heide- veldjes onder, waar hij zich nu al enkele jaren voor inzet. Men doet van gemeentewege uit pogingen zoveel mogelijk variatie aan te brengen en daarbij legt men fiets- en wandelpaden aan en ook een trimbaan. Uiterwijk: „Helaas moet door de drie bosarbeiders wekelijks de „troep van de bezoekers" opgeruimd worden. Ook de plantsoenen in de bebouwde kom zijn je reinste vuilnisbakken. Er zijn ook nog altijd ruiters die van de kom naar miridelwiikstraat 64 telefoon 02155-13539 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie enmet onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. aangegeven routes afwijken, de duinen vertrappen en grote vernielingen aan richten. Waanzin ten top is, wat er met de trimbaan gebeurt. Het lijkt er meer op dat men het een vernielbaan vindt". Gelukkig is Uiterwijk ook met de anderen die het milieu een warm hart toedragen en dan niet alleen met de mond, maar ook met de daad. Men zet zich in via ondermeer de werkgroep Vrijwillig Natuurbeheer van de plaat selijke afdeling van het I.V.N. Men kan echter veel meer hulp gebruiken. Zoals altijd treedt Uiterwijk ook hier coördinerend op. Men kan hem berei ken in zijn woning aan het Kerkpad NZ 49 of onder het telefoonnummer 11381. KONINGINNELAAN 31 SOEST - TELEFOON 11105 De Milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk" zal alsnog een Arob-procedure starten tegen het besluit van de gemeenteraad een bouwvergunning te verlenen aan het bedrijf Sinclair en Valentine, tenzij dat besluit wordt ingetrokken. In een brief aan het college van bur gemeester en wethouders, d.d. 18 juni, zegt de vereniging onoverkomelijke bezwaren te hebben tegen de gang van zaken rond de vergunningverlening aan het bedrijf Sinclair en Valentine. Er moesten, heel ongebruikelijk, twee hinderwetzittingen gehouden worden, omdat het bedrijf informatie betref fende het gebruik van nitrocellulose achterhield. Het gevolg van het achter houden van de informatie over deze zeer brandgevaarlijke en explosieve stof was dat, zo zegt de vereniging, „de bouwvergunning gewijzigd moest wor den". „Wij zijn van mening", aldus de brief, „dat een dergelijk explosief en brand gevaarlijk bedrijf nooit en te nimmer zo dicht bij de woonhuizen gevestigd mag worden. De inspectie van de Volksgezondheid is dezelfde mening toegedaan. Met klem verzoeken wij u van uw bevoegdheid gebruik te maken en de bouwvergunning van S V in te trekken. Graag vernemen wij van u binnen een termijn van 14 dagen of u bereid bent tot intrekking over te gaan. Indien wij binnen deze termijn geen bericht van u ontvangen, nemen wij aan dat u niet tot intrekking van de bouwvergunning zult overgaan. Daar aan zullen wij het recht ontlenen om juridische stappen te nemen". Ter afsluiting van het seizoen wordt a.s. zaterdagavond 30 juni een disco avond gehouden in de Molensoos aan de Molenstraat. Na deze zaterdag is de Molensoos tot de eerste zaterdag in september gesloten. Het personeel gaat met vakantie en er worden aan het gebouw diverse onderhoudswerk zaamheden verricht. De soos was vanaf de eerste zaterdag in september 1978 ieder weekend en iedere woensdagavond geopend voor de jeugd boven de zestien jaar. Boven dien werd vanaf januari van dit jaar van maandag tot en met vrijdag ook een middagprogramma gedraaid en de toch al beperkte bezetting van de soos had zodoende een zeer bezet seizoen. De presentatie van de slotavond is in handen van de eigen discjockeys. Birkstraat2, Soest, tel. 12874 Foto Herman van Dam De heer en mevrouw Blomberg met gewonnen grill; tussen hen in Jan Stam Bij Garage Stam aan het Nieuwerhoekplein werd j.1. vrijdag de 5000ste Renault sedert 1949 afgeleverd. De eigenaar van deze wagen, de heer R. Amers- beek uit Baarn werd bedacht met een radio-cassette combinatie. Gelijktijdig vond de uitreiking van een prijs plaats aan de heer en mevrouw F. Blomberg, door het echtpaar gewonnen in een landelijke Renault-prijsvraag. Zij kwamen in het bezit van een exclusieve grill. Frappant in het geheel is de enorme vlucht die de verkoop van Renault's in Soest genomen heeft. In 1949 ver kocht de heer G. Stam sr. vier Renault- jes; het jaar daarop acht en in 1951 zestien. De 2500-ste ging in 1974 de deur uit en nu, slechts vijf jaar later, de 5000ste. En dit betreft dan uitsluitend de verkoop van het garagebedrijf in Soest. Met de vestigingen in Amers foort en Hilversum mee, is Stam de grootste Renault-verkoper in Neder land. De feestelijke aflevering j.1. vrijdag werd daarom door het voltallige per soneel (30 man) bijgewoond. Directeur Jan Stam verheelde niet dat juist door inzet en service van het personeel de ze grote verkoop gehaald kon worden. Stam-senior startte de Renault-ver- koop in 1949 met zeven man personeel. Hij nam hel bedrijf in 1942 van zijn vader over. die al in 1913, exact op de plaats waar nu nog steeds het bedrijf is gevestigd, met repareren van au to's begon. De eerste Renault werd in 1919 ver kocht en de wagen werd door de heer Stam uit Billancourt opgehaald in op dracht van de toenmalige importeur, de firma Grund te Utrecht. Stam was in de jaren na de eerste we reldoorlog ondermeer importeur van de Italiaanse merken OM en Bugatti. Hij maakte er furore mee. De huidige Stam sr. had zich aanvan kelijk een andere loopbaan voorge steld; hij wilde na in 1936 van het lyceum gekomen te zijn, ingenieur worden. Het bloed kroop ook hier waar het niet gaan kon en zo werd hij al in 1937 officieel ingelijfd in het bedrijf van zijn vader. In 1939 werd de garage gevorderd door de Koninklijke Landmacht en in 1943 door de Duitse bezetter. Een jaar eer der was Stam echter mede-directeur geworden. Ervaring werd opgedaan met houtskool-generatoren en zo werd met een A-Ford tot het eind van de oorlog gereden. Daarna kwam in 1948 Renault aan de beurt; in dat jaar werd een contract met de Franse fabriek getekend. In 1949 startte de verkoop en dertig jaar later ging de 5000ste de deur uit. Het betekent op het ogenblik verkoop van meer dan één Renault per dag. Bij 200 werkdagen per jaar zijn het er per dag en dat zijn dan uitsluitend nieuwe wagens. Met de „occasions" mee gaan er per jaar 1000 auto's van de hand. Bijzonder trots is Stam sr. erop dat de afnemers zijn bedrijf trouw zijn geble ven. Het klantenregister telt 3000 na men. Men werkt sinds vorig jaar met een computer waarin alle gegevens van de bij het bedrijf genoteerd staan de wagens zijn opgenomen. In een oog wenk is de hele „geschiedenis" van het voertuig zichtbaar; vanaf de aan koop tot en met de laatste „grote beurt" en alles wat daar tussen is ge beurd, toe. T.z.t. zullen ook de ves tigingen In Amersfoort en Hilversum hierop worden aangesloten. Stam is in Nederland de grootste Re nault-verkoper en daarom lijdt het geen twijfel dat het bedrijf in Soest de grootste autoverkoper is. James Herriot Belevenissen van een veearts (Alle schepsels groot en klein) in* Ontdek hoeveel fijne boeken u vindt bij Soesterbergsestraat 53 Soest Telefoon 12419 Met de aanhouding van vier jongens, de 18-jarige K. van H., de 16-jarige M. van H., de 14-jarige H. D. en de 13- jarige A. M., zijn veertien inbraken in de gemeente opgelost. Het betroffen inbraken bij de postduivenhouders ver eniging De Zwaluw aan de Schriks- laan; in de scholen De Bron, Da Costa, de Kardinaal Alfrinkmavo en het Grift- landcollege; in het gebouw van PVO aan de Rembrandtlaanin het „kas teeltje" op de Eng; bij garage Kuyer; in het clubgebouw van de Hopman Masselmangroep aan de Sparrenlaan en in het gebouw Credo bij de Juliana- kerk. De buit bestond meestal uit drank en etenswaren. Bij de postduivenvereni ging aten ze ondermeer bedorven kro ketten, maar daar hielden ze niets aan over. Uit de Da Costaschool namen ze onder ander microfoons, luidspreker- boxen en zaklantaarns mee en ze spoten er een brandblusapparaat leeg. De knapen werden In het clubgebouw van SEC overlopen door enkele be stuursleden. De 14-jarige H. D. kon toen worden aangehouden en zo kwam de zaak aan het rollen. Zij opereerden soms gezamenlijk, soms met tweeën. Ruim honderd inzendingen was het resultaat van het Vragenspel waaraan de toeschouwers van het historisch spel „Van Zoys tot Soest" konden deelnemen. Voor deze prijsvraag waren tien prij zen in de vorm van het ter gelegenheid van 950 jaar Soest uitgegeven boekje „Verdwenen plekjes van Soest en Soes- terberg" ter beschikking gesteld. Deel nemers moesten verschillende vragen over de geschiedenis van Soest beant woorden. Dat niet iedereen van deze geschiedenis weet heeft, blijkt wel uit het aantal goede oplossingen. Twee inzendingen waren foutloos. Vijf per sonen hadden twee van tien vragen fout beantwoord en drie personen had den drie fouten gemaakt. Inmiddels zijn de boekjes toegezonden aan: M. B. v.d. Dijssel-van Asch, A. J. v.d. Dijs- sel, mevr. Backeland, Astrid v.d. Dijs- sel, mevr. C. A. Luitwieler, P. v.d. Dijssel, R. L. Walraven, Betty Rad- stok, Marcel Walraven en A. v.d Dijssel. Iedere laatste zaterdag van da maand m.m.v, Billy Claussen^^ 4 gangen Keuzemenu 47.50 p.p. Aanvang 20.00 uur Tijdige reservering gewenst! RESTAURANT

Soester Courant | 1979 | | pagina 3