o )r B.V. ZEflbv Smikkelen Smullen Soest DARTHUIZEN Een restaurant om je in thuis te voelen Keuken en andere praat 3ANK Enveloppen Briefpapier Rekeningen enz. Drukkerij Smit •ankier leningen leek idiet mmm al gen TELEFOON 19064 JON 02154-18633 Van Weedestraat 29 roerende goederen. edehofstraat 7, Soest. I. 02155 - 1 77 74* 19.00 uur 1 21 09 iappil Venlo t u de bank in huis. oor u gekozen lening, uit ons pakket: - kan bij u thuis in zijn afgewerkt per maand vanaf f 115,48 f 223,98 f 551,24 :redietj at openstaande bedrag id excl rente 94 139 195.— 278.— :rediet) 120 240 360 ifspraaK 10 welkom op een van )ren Amersfoort 18441 J 13 Soester Courant van woensdag 4 juli 1979 13 Alle foto's op deze pagina werden gemaakt door Herman van Dam Op deze smikkel-smul-Soest pagina de achtste aflevering van onze culinaire ontdek kingsreis. Eerder hebben wij voor deze rubriek geparkeerd bij: restaurant v.d. Brink - Bauers Stüberl - restaurant De Dissel - restaurant La Grande Bouffe - Taveerne d'Oude Enghe - restaurant De Soester- duinen - restaurant boerderij 't Hoogje. Ter voorkoming van misverstandenalle vastge legde indrukken zijn gebaseerd op een éénmalig bezoek. Voor wie op zijn tijd liefhebber is van een heel smake lijk hapje eten (en wie is dat niet?) biedt Soest tal van moge lijkheden. Dat is de eerste en belangrijkste conclusie na negen keer te hebben geparkeerd bij evenzoveel Soester restaurants. Laatste aanlegplaats van deze smikkel-smul-toestand is res taurant Darthuizen. Een etablissement dat lang niet voor alle Soesters gemakkelijk bereikbaar is, maar zich toch in een gro te populariteit mag verheugen. De aanwezigheid van kegel en bowlingbanen zullen daaraan niet vreemd zijn, maar daar was en is het ons in deze rubriek niet om te doen. Eerste vaststelling bij aan komst in Darthuizen: een roy aal bezette parkeerplaats waar onze rode vierwieler ternau wernood een plaatsje kon vin den. Een constatering die deed vermoeden dat eigenaar en medewerkers van dit café-res taurant vele af te leggen wan delkilometers voor de benen hadden. Binnen de muren van dit gezel lige café-restaurant werd deze conclusie bevestigd. Die avond was Darthuizen met een totaal van 300 gasten besproken uit verkocht, hetgeen ons voor de culinaire uitkomst het ergste deed vrezen. Ten onrechte naar later zou blijken. Ondanks alle drukte elders in het Prins Hendriklaanpand een vlotte en vooral zeer attente bedie ning in het gezellige intieme specialiteitenrestaurant. Dart huizen beschikt kennelijk over een zwarte brigade die niet snel een zee te hoog gaat. Wachtend op onze eerste drankjes, een eerlijke koele ou de en een voortreffelijke sher ry, werd het natuurlijk eerst terrein verkennen. Met vrij eenvoudige middelen is men er bij Darthuizen in geslaagd een gezellig sfeertje te creëren. De wanden zijn verpakt met een gobelin-achtig soort behang. Moderne kroonluchters onder steunen het kaarslicht van ie dere tafel. Daarop bevindt zich verder eenvoudig servies, be stek en een gedurfde kleur ta felbekleding. Bescheiden ko- perdecoraties aan de muren en witte anjers, gevangen in gips- kruid, als attente tafelversie ring. Een kleurrijke folder vertelt ons, dat Darthuizen het restau rant is waar wij ons thuis zul len voelen. Zou best wel eens waar kunnen zijn. Duidelijk wordt ook dat de meeste bezoe kers van die avond stamgas ten zijn. Dat blijkt onder meer uit de amicale omgang met het bedienende personeel. Onze ad viseur ter plekke is Erick Bloe- ne. Voor ons een bekend ge zicht. Wij hebben elkaar vast en zeker wel eens eerder ont moet. Blijkt juist te zijn, want voordat hij als bedrijfsleider bij Darthuizen ging werken hadden bezoekers van gereno- meerde huizen als Het Rode Koper - Het Rode Wold en De Witte al met hem kennis ge maakt. Wanneer de inhoud van onze glazen aangeeft dat er ruimte ïs voor wat bijvulling verdiepen wij ons in de spijs kaarten van Darthuizen. Eers te oppervlakkige indrukDart huizen weet best raad met de prijzen, maar misschien zal dat dan weer te maken hebben met het feit dat de kreet ,,alle waar naar zijn geld" nog niet is achterhaald. Mijn echtgeno te kiest na lang aarzelen een kipcocktail. Het blijkt te be staan uit frisse - sappige stuk jes kippevlees van een bepaald niet overjarig product. Drui ven - schijfjes sinaasappel - walnoot en mandarijn zijn ver zameld in een meer dan voor treffelijke cocktailsaus waar, in plaats van de fabrikant met de kant en klare potjes, de chef-kok groot aandeelhouder is. Als mij de garantie wordt gegeven dat de paling op toast nergens anders dan vanuit het IJsselmeer afkomstig is (let wel de paling) dan waag ik mij aan deze vaderlandse exclusi viteit. Mijn vertrouwen wordt gehonoreerd met prachtige moten gefileerde paling. Een smaak die doet vermoeden dat de lichtbruine rakkers hooguit 24 uur eerder nog de vrijheid hadden. Ik reken mij zelf tot een palingkenner. Na het IJs selmeer in Darthuizen te heb ben geproefd blijf ik volhouden dat paling, zeker gerookte, het best op smaak is in de zomer maanden. Niet alleen dat men met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid een IJssel- meerproduct op de tong krijgt, er bestaat naar mijn ervaring geen palingsoort ter wereld van die kwaliteit. Ze mogen uit* Zuid-Afrika - Denemarken of waar dan ook vandaan ko- Sfeer en romantiek in de eetzaal van .Darthuizen" Foto Herman van Dam men, de smaak van wat Vo- lendam - Marken en die ande re vissersplaatsen te bieden hebben is niet te evenaren. Nou, u heeft het al begrepen, paling van die kwaliteit is er een om je vingers bij op te eten. Ik heb het net niet ge daan. Hoofdstuk 2 heet bij Darthuizen Potages - Soepen. Tegenover mij wordt na de licht verteerbare kipcock tail gekozen voor een gegra tineerde uiensoep. Ondanks de dammetjes die dit soort soep kan opwerpen bleek het geheel zeer licht verteerbaar. Dat had naar de mening van de ver- bruikster o.a. te maken met het feit dat het geheel slechts zeer licht gebonden was. Hoe dan ook, het zag er met de smake lijke gegratineerde kaas al lemaal heel smakelijk uit. Bo vendien men kan er de tijd voor nemen. De soep wordt tijdens het gebruik constant op tem peratuur gehouden door een waxine-lichtje dat onder het fraaie tesje is> aangebracht. Iets ter navolging. Zelf gokte ik op een schijnbaar eenvoudig tomatensoepje. Met de uitspraak eenvoudig wordt de keuken overigens onrecht De sfeervolle grote zaal van Restaurant Da rthuizen Foto Herman van Dam aangedaan. Een zeer smakelijk geheel dat werd vervaardigd uit verse tomaten, room en peterselie. Desondanks toch een smaakje dat we niet kon den thuisbrengen. Een bewijs- je kervel bleek de verrassen de smaakmaker van huis uit te zijn. Tussen het gelepen van beide partijen door aanvoer van vers stokbrood, stokbrood dat zijn smaak en kwaliteit niet in een diepvrieskist had achtergelaten. Het derde en laatste gerecht voor de hoofd maaltijd werd onbetwist het culinaire hoogtepunt van de avond. Escargots .geserveerd in een, wat ik gemakshalve maar een vuurvast slakken- doosje noem. Hoe smakelijk es cargots ook kunnen, de knof look die er aan wordt toege voegd is niet zelden hinderlijk voor de omgeving thuis die het dezelfde avond met flensjes of brood met beleg heeft moeten stellen. Toegegeven, de knof look ontbrak niet, maar was allerminst hinderlijk. Het werd in de meer dan voortreffelijke saus gecombineerd met peper - kleine stukjes ontbijtspek - ui en - room - wijn en een vleugje citroen. Een dag of wat later heb ik thuis nog eens gepro beerd de afgekeken kunst in praktijk te brengen, maar het werd nog minder dan ik mij in alle bescheidenheid had voorgesteld. Er zijn culinaire zaken waar doe 't zeivers met hun handen vanaf moeten blij ven. Daartoe reken ik de Wijn bergslakken zoals ze in Dart huizen worden gepresenteerd. Mijn disgenote die doorgaans voor vis kiest wanneer ook vleesgerechten tot de keuze mogelijkheden behoren bestel de twee gepocheerde tongfi lets. Het staat er zo eenvoudig en onschuldig op de kaart, maar beste mensen weet waar aan u gaat beginnen. De fraaie gefileerde tongen worden bij opkomst vergezeld van rijst en krieltjes, verse boontjes en verse spinazie, salade en peer tjes. Kwantiteit en kwaliteit kwamen ver boven het gemid delde. Heijermans heeft wat Darthuizen betreft beslist onge lijk als hij meent ,,dat de vis duur betaald wordt". Naast mij voltrok zich de ceremonie die bij een Tournedos Stroganoff thuis hoort. Kok Jan ter Linden had er zijn keuken tijdelijk voor verlaten. De ingrediënten waarmee hij zijn vorstelijke ossehaas omringde zijn: bo ter - uien - verse paprika - ham - champignons - vleugje knoflook - een van runderbeen deren getrokken bouillon - room - peper - tomatenpuree. De saus wordt geflambeerd met wodka, het vlees met cog nac. Grote verdienste van dit gerecht: de in figuurlijke zin doorzichtigheid van de saus. Nagenoeg alles wat er in ver werkt was kon ik terugproe- ven, en dat is lang niet altijd het geval met een saus die bij de Tournedos Stroganoff wordt geserveerd. Niet zelden hebben paprika - knoflook of tomaten puree op een hinderlijke ma nier de overhand in de saus. De fijnproever die u ongetwij feld bent zal er begrip voor kunnen opbrengen dat wij op deze ontdekkingsreis het des sert maar het dessert hebben gelaten. Uit eten gaan moet tenslotte ook nog medisch ver antwoord blijven. Onbesproken zijn tot nu toe de geserveerde wijnen gebleven. Darthuizen beschikt over een bescheiden, maar qua keuze zeer opvallen de wijnkaart. Zelf koos ik voor de qua prijs onvoordelige Chateaux La Tour St. Bonnet, een 75-er Bor deaux, van een diepe ongeken de schoonheid. De Bourgogne Aligoté 1976 maakte op mijn disgenote een overweldigende indruk. Zelden heb ik haar met zoveel vreugde het goudgeel van witte Bourgogne zien proe ven. Jammer dat dit soort wij nen zo'n aanslag op de begro ting plegen. Toch mag u zich om deze re den een avondje uit in Dart huizen niet laten ontgaan. Voor de belachelijk lage prijs van 10,50 wordt u onder de naam Clos de Clochard, zowel een witte als rode huiswijn geser veerd die in tegenstelling tot andere huiswijnen niet afkom stig is van Chateaux Migraine. Samenvattend kijken we terug op een zeer geslaagd avondje tafelen met vele hoogtepunten. Darthuizen, het restaurant waar u zich thuis voelt volgens de reclame-folder, haalt rekla- me en werkelijkheid niet door elkaar. JAN LEIJENDEKKER. Alfred Hendrik Ernst van Keeken, voor familie vrien den en bekénden Freddy, heeft Darthuizen Soest onder zijn beheer. Tussen wieg1950 Amersfoort, en Horeca 1979 Soest zitten bijna 30 jaar. Jaren die werden over brugd door de Lagere School, Kwekersschool te Weert, 6 maanden Engeland, Militaire Dienst en na het afzwaai en bij vader van Keeken Darthuizen Leersum in de leer. Verrijkte zijn kennis van het vak in gerenomeerde res taurants in Amersfoort en Scherpenzeel, om tenslotte geheel op eigen benen in Darthuizen Soest te komen staan. Soester aannemer van Asch en vader van Keeken waren voor de komst van Van Keeken jr. eigenaren van café-restaurant Darthuizen. Niet-Horeca-man van Asch stapte er na een jaar uit, vader en zoon van Keeken maakten een nieuw begin. Bijna twee jaar hebben zij samengewerkt. Ruim 1/ jaar behartigt van Keeken jr. samen met zijn charmante echtgenote de belangen van het familiebedrijf in Soest. De sfeer en aankleding van de zaak verraadt dat ook zij dagelijks een stempel op het bedrijf drukt. Toch was de Horeca voor haar tien jaar geleden een totaal onbe kende wereld. Mevr. van Keeken: „Na mijn school jaren ben ik in het drogistenvak terechtgekomen. Uiter aard niet te vergelijken. Toen ik mijn man leerde kennen wist ik, wat zijn beroep betreft niet waarin ik terecht kwam, maar daar kom je wel achter. De eerste twee jaar heb ik het verschrikkelijk moeilijk gehad. Het is een bijzonder ongeregeld leven, weinig tijd voor een privé-leven en meer van die ongemakken. Langza merhand ga je aan dit leefpatroon wennen en zie je ook de aantrekkelijke kanten van het vak. Dan ontstaat, zonder dat je dat bewust merkt, een si tuatie waar je niet meer buiten zou kunnen en willen. Moeilijk blijft nog de combinatie opvoeding kinderen en de zorgen voor de zaak. Straks wanneer ze ouder zijn zal dat ook wel veranderen. „Nicolette van Keeken, het bloemenvrouwtjevan Darthuizen, gastvrouwe van grote klasse. Als wij constateren dat de sfeer van gerenommeerde restaurants, al of niet met ster, in Darthuizen is terug te vinden maakt de eigenaar nadrukkelijk bezwaar tegen het noemen van namen van zaken met wie zijn be drijf zou kunnen worden vergeleken. „Ik vat het, zo luidt zijn uitleg" natuurlijk wel als een compliment op, maar vergeleken worden met welk bedrijf in onze sector dan ook, wil ik liever niet. Ik ben en vertegenwoordig Dart huizen. Die naam moet in de toekomst meer dan voor heen in Soest en omgeving exclusiviteit gaan krijgen. Onze sfeer, onze stijl, onze kwaliteit is die van Dart huizen en niet van een restaurant dat er door welke om standigheid ook een beetje op lijkt". Darthuizen dus en niets anders. Wie er een avondje heeft vertoefd zal met ons constateren dat men in vergelijking met vroeger jaren de koers aan het verleggen is. Een conclusie die vooral wordt ingegeven door het vakman schap waarmee begrippen als service en bediening zijn omgeven. Freddy van Keeken: „Die nieuwe medewer kers zijn natuurlijk niet toevallig aangetroffen. Ik moet met vol vertrouwen in deze zaak iets aan mensen kun nen overlaten en daardoor mijn handen en aandacht vrij hebben voor werkzaamheden die tenmiivste even belang rijk voor ons bedrijf zijn. We hebben in het verleden wel eens teveel gehinkt op twee gedachten. Grote partijen van honderden mensen waren er de oorzaak van dat mo gelijkheden om a la carte te dineren soms ontbraken. Dan word je ongewild in een bepaalde hoek van de Horeca-sector gedrukt. Dat wil ik onder geen enkele voorwaarde. Het een is net zo belangrijk als het ander. Wil je je zaak werkelijk optimaal rendabel maken dan heb je aan een troef in deze tijd absoluut onvoldoen de. Alles moet kloppen en tot in de details zijn verzorgd. Na de vakantie (vanaf 11/ juli a.s. tot 28 juli a.s.) komen wij met nieuwe spectaculaire a la carte-samenstellingen waarvan wij grote verwachtingen hebben". Het is dui delijk: De moeilijke aanloopperiode waarmee ieder Ho recabedrijf te maken krijgt is door de van Keekens over wonnen. Bij het afscheid nemen is van beide gezichten het vertrouwen in de toekomst af te lezen. Van Keeken jr. ontvouwt zijn Horecafilosofie: „Weet u wat het is in ons vak? Dagelijks wakker blijven. We leven nu in een tijd dat de mensen toch weer meer prijs gaan stellen op een stukje klassieke bediening en bereid zijn tijd te in vesteren in een avondje uit. Met mijn voortreffelijke me dewerkers tnaak ik mij wat de toekomst betreft geen zorgen. Tenslotte is het toch de kwaliteit in ons vak die het wint". Kwaliteit, het is onmiskenbaar in Darthuizen aanwezig. U moet het zelf maar eens beoordelen. Lr.

Soester Courant | 1979 | | pagina 13