bank 9 L in Met Raad en Daad 3PER TERS 8 DE HOOGFREKWENT OVEN De Techniek verovert onze keuken ti. f599.- In uw oventje kunt u uw funtusie lekker kwijt GAAT DE BRIEF VERDWIJNEN. Revolutie in de kommunikutie op komst! mk r de ?n I. rer ju uw Klit WÊÊÊÊ/mm i mm 16 ONAFHANKELIJK ADVIESBUREAU op het ge- ters. sflexcamera M nu ter ken- iet een UV- "J nel. boekje !00 mm f4,5 f4,6 - f32 nenten/9 groepen m/12° bij 200 mm 700 gram 146 mm 70 mm 55 mm 2 m zoomstand 02155-13917 V 17 Soester Courant van woenadag 4 Juli 1979 17 TEVEEL V.S. In een tijdschrift las lk, dat de Verenigde Staten per 1 januari j.1. vijftig staten telden. Als lk het natel, kom ik op 51. Hierbij het lijstje. Wat is er fout? Antwoord: Uit het aantal sterren ln de Amerikaanse vlag had u al afgeleid, dat de fout bij u moest schuilden en niet bij de schrijver of in de V.S. U telt „District of Columbia" mee. Maar het neutrale, federale gebied waarin Was hington gebouwd werd en dat als District of Columbia (D.C.) wordt aan geduid, is geen staat in de zin van de Noordamerikaanse grondwet. De inge zetenen hebben daardoor ook geen vertegenwoordiging in het Congres. Zij zijn pas sinds 1961 gerechtigd deel te nemen aan de presidentsverkiezingen. DRUIPSTEENGROTTEN - Ik heb in Nerja de grotten bekocht, maar kon de gids niet verstaan. Kunt u mij vertellen hoe die stenen zo kunnen druipen? Antwoord: Deze Spaanse grotten en bijvoorbeeld ook die in Han sur Lesse, Rochefort en Remouchamps in België en vele andere in diverse landen, danken hun ontstaan aan oplossings verschijnselen in het zachte kalksteen van bepaalde gebergten. Men noemt het karstverschijnselen naar het Karstgebergte aan de Joegoslavische kust. waar ze het eerste bestudeerd zijn omdat daar zelfs hele rivieren in het gesteente verzinken en elders weer tevoorschijn komen. Door spleten dringt regen- en/of rivierwater door tot diepere lagen en lost die gedeeltelijk op. waarbij de zuurgraad, veroorzaakt door koolzuur en humuszuren, van belang is. De spleten kunnen zich daarbij verwijden tot grotten. Zg. karstpijpen of geologische orgelpijpen kunnen de verticale verbindingen tus sen de spleten vormen. In niet doorlo pend met grondwater gevulde ruimten kan de opgeloste kalk in de vorm van druipsteen neerslaan. Er vormen zich, door aangroeiing met telkens nieuwe druppels waaruit het water ontwijkt, hangende staven (de stalaktieten) en staande stangen (de stalakmieten). Platen van calciet of aragoniet kunnen zoldering, wanden en vloet van zo'n grot bedekken. Zo'n kalksteengebied kan aan de oppervlakte evenwijdig aan elkaar lopende geulen vertonen door oplossing langs spleten. Men noemt ze karren en die kunnen wel tien meter diep worden, waarbij de tussenliggen de richels steeds smaller en scherper worden, zodat dit gebied moeilijk be gaanbaar wordt. Het is een misver stand dat het water in de grot uit de druppels verdampt. Daarvoor is het zo diep onder de grond te koud. De kalksteen slaat neer doordat bij het neerdruppelen de partiële spanning van het koolzuurgas (C02) veel lager ligt. De roodbruine kleur ontstaat door dat bepaalde stenen ijzererts bevatten en de groene kleur wordt veroorzaakt door koper, dat in bepaalde lagen voorkomt. CADEAUS OF GELD TERUG - Mijn zoon heeft zijn verloving verbroken, maar nu eist dat meisje de verlovings cadeaus en haar deel van de aange kochte uitzet op, die bij ons waren opgeslagen. Waar kan zij rechten op doen gelden? Kan zij er geld voor vragen? Antwoord: Het meisje heeft recht op de door haar gekochte goederen, maar zij kan geen geld eisen in de plaats daarvan. Zij heeft ook recht op cade aus die persoonlijk aan haar zijn ge schonken. Voorts kan zij aanspraak maken op de helft van de artikelen die het paar bij de verloving samen ont ving en op de helft van hetgeen zij tezamen kochten en betaalden. Het gemakkelijkste is dan alle gezamen lijke eigendommen in onderling over leg te verdelen, zodat ieder ongeveer voor de helft van de gezamenlijke waarde behoudt. Als de één/twee sta peltjes maakt en de ander kiest daar van één stapel, komt men vaak tot een redelijke oplossing. Alleen als tijdens de duur van de opslag in uw huis iets verloren is gegaan of beschadigd, kan het meisje geld eisen als schadever goeding. Uiteraard niet tegen de sinds dien gestegen waarde, maar naar de destijds betaalde prijs. Over de evt. waardevermindering door jarenlang liggen kan nader worden overlegd, want sommige goederen hebben daar weinig, maar andere veel van te lijden. Het meisje kan niet eisen, dat uw zoon goederen van haar tegen geld over neemt. Is er een enkel artikel van grote waarde bij, b.v. een kleurentelevisie, dan kan één der partijen zo'n toestel voor een nader overeen te komen bedrag van de ander overnemen. HUREN EN KOPEN - Ik kan een slecht onderhouden huisje huren, maar wil niet het risico lopen dat de eigenaar het (duur) aan een ander verkoopt nadat ik het helemaal zelf opgeknapt heb. Hoe moet ik daarmee aan? AntwoordDoor niet mondeling te huren, zoals u van plan was, maar een behoorlijk huurcontract op te (laten) maken, waarin enkele extra clausules terzake zijn opgenomen. Om te begin nen moet u zien te regelen, dat het contract voor lange tijd wordt aange gaan en niet voor een enkel jaar of tot wederopzegging. Voorts is het van belang, dat u daarin laat vastleggen dat u als huurder een voorkeursrecht van koop geniet, bij evt. verkoop van het nauwkeurig omschreven pand. Tenslotte kunt u vastleggen, wat u tijdelijk wilt aanbrengen en wat u dus kunt meenemen indien u het huis t.z.t. verlaat. Over de huurprijs valt natuur lijk ook te praten, nu u het pand gaat opknappen en de waarde er ongetwij feld door zal stijgen. GRAFSTEEN OPKNAPPEN - De steen op het graf van mijn ouders is lang zamerhand zo verweerd, dat het mar mer helemaal ruw werd. Hoe kan ik die glad schuren? Hij staat er al 30 jaar. Antwoord: Een marmeren grafsteen van 30 jaar die geheel verweerd is, kunt u zelf niet meer glad krijgen. Wij raden u aan, naar een steenhouwer te gaan en hem te vragen deze steen opnieuw te schuren en te polijsten. POSTZEGELDRUK - Zijn de Neder landse postzegels altijd in Haarlem gedrukt? Antwoord: Neen, de eerste van 1852-1866 werden gedrukt bij de Rijksmunt te Utrecht. Pet 1 oktober 1866 is de verzorging volgens Kon. Besluit overgedragen aan Joh. En schede Zonen te Haarlem. Door Martine "voor de vrouw en de man" De wasautomaat, de afwasautomaat, de afzuigkap en het koffiezetapparaat maken onze keukens tot een technisch bedrijf. De moderne vrouw kan zich bezighouden met andere zaken terwijl het "domme werk" wordt gedaan door de techniek. Een nieuw en voor mij tot voor kort nog onbekend stuk techniek is de "Hoogfrekwent Oven". Een ding waarvan ik uiteraard wel eens had gehoord, maar dat vooralsnog tot deal- leen maar stille wensen had behoord. Tot het moment waarop zo'n apparaat ineens binnen je bereik komt en dan ga je je er wel in verdiepen. Ik heb me laten voorlichten door een kenner op een huishoudbeurs en zal proberen het voor mijn lezeressen in gewone woorden te vertalen. het voedsel overal en eveneens gelijkma tig verwarmen. U hoeft de oven dus niet telkens te openen en b.v. het vlees te ke ren. De oven is in te bouwen bij alle keu kenelementen met een norm-breedte van 60 cm. WAT KUN JE KOKEN? Hapjes, soepen, vlees, vis, sauzen, koek jes, zelfs gebak blijkt in zo'n moderne wondermachine gemaakt te kunnen wor den. Daarbij kun je stellen dat het ongeveer 3x zo snel gaat als in een gewone oven, terwijl smaak, vitaminen, en geur volkoi men behouden blijven .vlees blijft mals Om tenslotte een idee te geven van de tijd (en energie) besparende mogelijkhe den neem ik een lijstje over van een kom pleet diner met de kooktijden'. Vleesbouillon 25 minuten. Kabeljauwfi let 3 minuten. Rollade 34 minuten, Bloemkool 8 minuten. Maar ja, als het eens een gewone stampot is, zit u ook op pakweg 12 minuten en dat is zalig als u moe thuiskomt van een drukke winkeldag. "Brother Hoogfrekwent Oven" KEMA EUR heeft n ~:;«i Mocht u er meer over willen weten, dan volgt hier het adces: Brother B.V. Nieuwe Meerdijk 357, Badhoevedorp, tel. 02968 - 5355. KOKEN MET MIKROGOLVEN De "Hoogfrekwent Oven" werkt met mi- krogolven. Ze lijken op radiogolven, waarvan bekend is dat die overal door heen gaan, zodat uw transistorradio ook binnenshuis speelt. Mikrogolven kunnen echter alleen wer ken als ze met vocht in aanraking ko men. Daardoor worden niet de schalen, pannen, maar wel het voedsel (snelver hit. De mikrogolven kaatsen terug tegen de wanden en bovenkant van de oven en dringen door het voedsel heen. HOE VERHITTEN MIKROGOL VEN? Alle stoffen bestaan uit molekulen. Mo- lekulen die in feite altijd in beweging zijn. Worden stoffen door mikrogolven getrof fen dan ontstaat wrijving. Wanneer u uw koude handen wrijft worden ze warm. De molekulen in het voedsel gaan door de mikrogolven snel trillen. Er gaat geen energie verloren met het verhitten van de schalen, pannen, alleen het voedsel wordt warm. Het scheelt dan ook aan zienlijk in uw elektriciteitsrekening. EEN ROLLADE GAAR IN 34 MI NUTEN. Voor mij als werkende vrouw is het een zaligheid om een stuk diepvriesvlees in een half uur van een ijskoude klomp om te toveren tot een geurende en smake lijke rollade. Het ontdooien vergt ca. 16 minuten, het gaar maken nog eens 18 minuten, rekent u maar uit. Het plezierige is, dat je de gerechten ge woon in de opdienschalen kunt verhitten opwarmeij of (met deksel er op) kunt koken. Het gaat zelfs met die moderne papieren schalen. Metalen kookgerei is echter niet geschikt omdat de mikrogolven daarop afkaatsen. DRAAIEND PLATEAU Niet elke "Hoogfrekwent Oven" is gelijk. Mijn demonstrateur toonde de nieuwe oven van BROTHER (ER-6100), die is voorzien van een draaiend plateau. Het voedsel wordt door dat plateau regelma tig en gelijkmatig aan de mikrogolven blootgesteld. Bovendien zorgt een pro peller bovenin de oven dat ook de golven Door Martine voor de vrouw Een psycholoog in Amerika heeft gezegd dat het zélf bakken van cake, taarten en koekjes een uiting is van de fantasie - "creativiteit" zeggen we tegenwoordig. In onze gestroomlijnde maatschappij waar van alles kant en klaar te koop is, zoekt de mo derne vrouw een uitlaatklep voor haar "scheppingsdrang". En dat blijkt dan de klep van haar oven te zijn. Ik vond dat wel grappig om te lezen, want zelf heb ik ook een paar lievelings recep ten in de kast voor verjaardagen of andere huisfeestjes. En ik vind het prachtig om complimentjes te krijgen als mijn baksel in de smaak valt. Voortaan kan ik dus zeggen dat wat ze proeven een uiting is van mijn scheppinjp- drang, niet waar? Nu trof ik pas een paar leuke recepten aan bjj een vriendin van mij, die net een stel nieuwe bakvormen heeft gekregen. Mooie bruine bakvormen met een witte anti-aan baklaag van Reflon. Hier volgt zo'n recept voor een echt feestelijke tulband van cakedeeg. ECHT MOOIE BAKVORMEN Dit recept - en nog andere - las ik in de folder die was verpakt bij de bakvormen, die mijn vriendin via de nu lopende actie van Brio-margarine op de kop had getikt. Er zijn 5 verschillende vormen, waaron der een tulband-en een springvorm en al lemaal voorzien van een anti-aanbaklaag. Hoe u eraan moet komen staat op elk Brio-pakje. Tot slot nog een recept voor de onvol prezen appeltaart. Voor het deeg hebt u nodig: 250 gram Brio-margarine, 120 gram kristalsuiker, 375 gram bloem, 1 ei, geraspte citroen schil, of vanillesuiker, snufje zout. Vulling: 6 zure appelen (circa 500 gram), 75 gram kristalsuiker, 100 gram mengsel van krenten en rozijnen, kaneel. Kneed margarine, suiker, bloem, ei, ge raspte citroenschil of vanilliesuiker en zout tot een samenhangend deeg. Zet het op een koele plaats bijvoorbeeld in de koelkast. Snipper de geschilde appel en, vermeng ze met de gewassen en ge droogde krenten en rozijnen, suiker en kaneel. Rol het deeg uit tot een ronde lap met een dikte van circa 3 mm. Bedek de bodem van een springvorm en ook de opstaande rand tot een hoogte van 4 cm, met het deeg. Vul de vorm met het ap pelmengsel en leg dunne reepjes van het overgebleven deeg ruitvorming over de vulling. Buig de zijrand iets naar binnen en bestrijk het deeg met wat achterge houden losgeklopt ei. Plaats de vorm midden in de oven en bak de taart in een matig warme oven (170 C) in ongeveer 1 uur lichtbruin en gaar. TULBAND 150 gram Brio-margarine, 150 gram kris talsuiker, 3 eieren, 170 gram zelfrijzend bakmeel, snufje zout, geraspte citroen schil, 200 gram mengsel van krenten en rozijnen. Roer de margarine, met de suiker gelei delijk eraan toevoegend, tot een witte luchtige massa. Roer er één voor één de eieren door. Voeg zout en geraspte ci troenschil toe en bij gedeelten het ge zeefde zelfrijzend bakmeel. Vermeng de gewassen en goed gedroogde krenten en rozijnen voorzichtig met het beslag. Doe het beslag in de tulbandvorm en bak de ze daarna in een matig warme oven (160- 170 C) in ongeveer 1 uur lichtbruin en gaar. U kunt in plaats van krenten en ro zijnen ook Franse vruchtjes, mengsel van gehakte hazelnoten en chocolade of bij voorbeeld sinaasappelsnippers en gehakte amandelen gebruiken. Zal de gewone brief, met de hand of machine geschreven en met postzegels en al ver zonden naar Tante Neel in Delft, verdwijnen? Het is best mogelijk. Nieuwe vormen van informatieoverdracht (en dat is een brief ook) kondigen zich aan. Vooral in het zakenleven zal een sneller en gemakkelijker vorm van kommunikatie, de aloude brief in de komende jaren doen verdwijnen. toor elders hun plaats hebben. Dankzij de verzending van afbeeldingen overal te zien op_ beeldschermen, kan elk op zijn plaats blijven. RADIOGRAFISCHE VERZENDING Afbeelding 2 toont ons hoe gegevens vanuit de gebruikersterminal, een soort centrale, naar de zender-ontvanger wor den gestuurd. Via een dakantenne wor den de signalen op de microgolf naar het centrale stadsstation gebracht. Van daar uit gaan de gegevens met een straalzen der naar het aardstation en verder naar de Sateliet. Vanuit de sateliet weer naar aarde en van daaruit naar een andere ge bruiker (terminal). In de Verenigde Sta ten heeft Rank Xerox zich, door aan koop van het bedrijf Western Union ver zekerd van een positie op dit gebied. Men ontwikkelt daar een Centraal Net werk Controlecentrum. EARTH STATION lOCAL/CITY MODE EIGEN GOLFLENGTEN Vorig jaar deed Xerox een aanvrage bij de Amerikaanse overheid voor een toe wijzing van golflengte in de microgolf band. Men wil deze golflengtes gebrui ken voor het Xerox Telecommunikatie Netwerk (XTEN). HOE ZIET HET KANTOOR VAN DE TOEKOMST ER UIT? Wij hebben allen nog het vertrouwde beeld van een kantoor voor ogen. Men sen dicteren brieven. Typistes tikken de brieven uit. De postkamer frankeert de post en brengt ze naar de PTT. De PTT zorgt dat de brieven zo snel mogelijk naar de adressant gaan. Voor elke klant een aparte factuur, voor elk geval een speciale brief. Trein, tram, bus en vlieg tuig brengen de post kilometers verder. Post naar het buitenland vergt soms da gen tijd. Bovenstaande afbeelding toont ons een kantoor van de toekomst, zoals wij dat aantroffen in het blad Xero-Nieuws van Rank Xerox. Er zijn in elk vertrek electronische appa raten die informatie kunnen opslaan of afgeven aan een zender-ontvanger. Links in de hoek is de postkamer nieuwe stijl gevestigd. Wanneer van een electronisch bericht een kopie nodig is, kan het ko pieerapparaat meteen worden ingescha keld. Midden rechts laat een voorbeeld zien van een datatransmissie, een electro nische verzending van computergegevens. Typistes werken met schrijfmachines waarvan het beeld op een TV-scherm verschijnt. In de vergaderzaal rechts zijn slechts mensen aanwezig die in het kan- Bedrijven die hiervan gebruik willen ma ken, kunnen berichten met hoge snel heid, dus nauwelijks enig tijdverlies, overseinen. Mogelijk kan dit systeem al in 1981 in werking komen. Uiteindelijk moeten er 200 steden of stedelijke gebieden in de VS op dit systeem worden aangesloten. GEEN DOM WERK MEER Of deze ontwikkeling ook in ons land aanstaande is, kunnen wij op dit mo ment niet overzien. Het ligt wel in de lijn der verwachting. Feit is, dat momenteel nog veel tijdro vend, ambachtelijk werk wordt verricht, op het gebied van de informatieverwer king. Elke werkdag 15 miljoen pagina's. Dagelijks worden in ons land 15 miljoen pagina's informatie geproduceerd, dat zijn per jaar 3,7 miljard pagina's, genoeg om een waslijntje naar de zon mee vol te hangen. Mensen doen dagelijks min of meer dom werk. Het arbeidsverzuim, het z.g. balen vinden wellicht mede in deze omslachti ge informatieverwerking hun oorzaak. Op dit moment wordt naar schatting nog maar 1% van de dagelijkse informatie langs elektronische weg verwerkt of op geslagen. De toekomst is dichterbij dan wij menen. De brief van morgen is prak tisch al gearriveerd als hij geschreven is.

Soester Courant | 1979 | | pagina 17