Directeur gasbedrijf N. H. Breedeveld benoemd tot Ridder m 9 m BUITEN _r PLATTER Beeld „Cronos" officieel onthuld J. P. Tolboom nam afscheid van gemeentewerken voordeel Tijdens afscheidsreceptie 1 november fietsreflector verplicht ii» De Soester" Duinen. POP-ELPEES boekenkmnt WONING? butzeiaar NIEUW LET OP! i§? iÉN Consommé d l'Argenteuil Restaurant van den Brink Zoekt U een makelaardij zoek uw woning zelf uit! Burgerlijke Stand GEZELLIG DE STAD ETEN? Geen voorrang Met pensioen: boekhandel Afdoende straf voor recalcitrante buspassagiers Geslaagd 5-6-7 juli René for Fashion Soester Courant van woensdag 4 juli 1979 W* Ik* c-< vs. a a&i /kV* *,M De burgemeester eert de heer Breedeveld met de versierselen behorende bij de onderscheiding Foto: Goos van der Wilt „Voor alles wat u in de bijna 25 jaar dat u in dienst van de gemeente Soest was, voor de gemeenschap hebt verricht, heeft H.M. de Koningin u benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau", aldus burgemeester mevrouw mr. J. M. Cor- ver-Van Haaften vorige week tijdens de bijzonder druk bezochte afscheids receptie. Zij bood hem namens het gemeentebestuur een tuner aan. Tallozen kwamen het echtpaar Breedeveld de hand drukken en daarmee kwam duidelijk tot uiting welke belangrijke plaats de heer Breedeveld in de Soester gemeen schap heeft ingenomen. Op één maand na was hij exact vijf entwintig jaar in dienst bij de gemeen te en maakte zodoende de grote ont wikkeling van Soest mee. ,,U was", aldus de burgemeester, „directeur van het gasbedrijf en nauw betrokken bij de omschakeling van kolengas op aard gas en de veelomvattende regeling van de ombouw van de gasfornhui- zen. Bovendien was u directeur van het slachthuis en maakte de afbouw van dit bedrijf mee en tenslotte werd u directeur van het CAI-bedrijf en werkte u zich volledig in in de moeilijke ma terie van de kabeltelevisie". Het was haar en de andere leden van het college opgevallen dat hij als direc teur zo leuk omging met zijn perso neel; voor een uitstekende sfeer zorgde en daarbij nooit een misverstand liet ontstaan wie de baas was. Opvallend was ook dat de raadsleden bij wijze van spreken „vochten" om in de gas- commissie te mogen zitten, waar dan bij kwam dat hij steeds met alle des betreffende wethouders zo'n uitsteken de verstandhouding had. „Tenslotte", zo zei de burgemeester, „mag ik uit uw werk afleiden dat u nooit gewerkt zou willen hebben bij een verificatie bureau, noch voorzitter geweest zou zijn van een rekenka mer". De jaarlijkse begrotingen van het gasbedrijf gaven altijd verrassin gen te zien, maar steeds werkte dat goed uit voor de inwoners van Soest. Zij merkte verder op dat de heer Bree develd twintig jaar voorzitter was van de kruisvereniging het Wit-Gele Kruis; als zodanig de fusie met de andere kruisverenigingen voorbereidde en ook weer voorzitter werd van de Stich ting Gezondheidsbevordering Soest. Thans was hij penningmeester van „Kruisvereniging Soest; bestuurder van de provinciale kruisvereniging en van de landelijke kruisvereniging. In Soest en Soesterberg werkte hij mee aan de bouw van de medische centra en tenslotte was hij voorzitter van de Scholengemeenschap Eemland en bestuurslid van de Federatieve Raad voor het bejaardenwerk. „U hebt erg veel voor de Soester ge meenschap gedaan", aldus de burge meester waarna zij hem de versier selen behorende bij de koninklijke on derscheiding opspelde. Van de gelegenheid afscheid te nemen maakten velen gebruik. Onder hen oud-burgemeester Bentinck en echt genote, de oud-wethouders Walter en v.d. Arend, vele raadsleden en oud raadsleden, politiefunctionarissen, wijkzusters en bestuurders uit de ge zondheidszorg. Ook zijn opvolger, de heer B. M. Boneschansker woonde de receptie bij. Tot 1 september, de dag waarop de heer Boneschansker in functie komt, zal de heer Breedeveld nog bijna da gelijks in dienst van de gemeente werkzaam zijn. Nederland telt negen a tien miljoen fietsen. Voor al deze fietsen geldt, dat zij met ingang van 1 november van dit jaar voorzien moeten zijn van een grote rode reflector achterop en geel reflecterende pedalen. Deze verplichting is in de wegenver- keerswetgeving opgenomen, omdat zij een belangrijke bijdrage kan leveren aan de verkeersveiligheid. Steeds meer mensen pakken de fiets, ook 's avonds, omdat men meer en meer tot de ontdekking komt, dat de fiets toch eigenlijk wel gemakkelijk is in het gebruik, vooral op de korte afstand. De achterlichtjes van fietsen begeven het nogal eens op ongelukkige momenten of het schijnsel ervan is niet goed zichtbaar voor achteropkomende auto's. De rode reflector en de geel reflecterende pedalen zijn uitstekende hulpmiddelen. Dat is inmiddels al ge bleken. Ze maken een fiets al op grote afstand zichtbaar voor het achterop komend verkeer. Vooral op donkere wegen is dat van belang. ijk Geachte gast, Enige tijd geleden vertelde één van onze relaties, dat Restau rant van den Brink haar bijzonder trok, omdat er steeds wis selende specialiteiten op de spijskaart staan. Dat is dan ook de reden, dat wij U graag op de hoogte willen stellen, dat wij onze spijskaart weer hebben vernieuwd. Uw spe ciale aandacht vragen wij voor de Bouillabaisse een heldere Franse vissoep met een keur aan vers zeebanket Les Quenelles de brochet a la Nantua, luchtige snoekrolletjes in een romige kreeftensaus Les medaillons de veau Basilic, twee kalfsoesters in een roomsaus met basilicum en af geblust met cognac Dit is natuurlijk slechts een kleine bloemlezing, maar voor U een reden temeer om weer eens gezellig te tafelen. Wij wensen U een zonnige maand toe en tot ziens in Restaurant van den Brink. Fam. Ott-van den Brink. P.S. Het nieuwe menu van de maand vindt U hieronder afgedrukt. Les coeurs de palmier au Sauce Hollandaise Palmharten geserveerd met Hollandaisesaus Heldere aspergesoep met kervelpluksel Filet de porc au Champignons Varkenshaas in champignonroomsaus, geserveerd met verse seizoengroentes en gebakken nieuwe aardappelen Pouding Chipolata Chipolata pudding met Grand Marniersaus De prijs bedraagt 90.- voor twee personen. Soesterbergsestraat 122 Soest Telefoon 02155 - 12706. Zaterdag en zondag zijn wij vanaf 17.00 uur geopend. Volgens schattingen van de zijde der rijwielhandel en Veilig Verkeer Neder land is nu ongeveer de helft van alle fietsen uitgerust met de rode reflector en ruim 70 procent met reflecterende pedalen. Er moeten dus vóór 1 novem ber nog enkele miljoenen exemplaren van worden aangeschaft. Het beste is als de verkoop van reflectors en peda len de komende maanden zo gespreid mogelijk in de tijd geschiedt. Tot het laatste moment wachten kan voor de fietser wel eens problemen opleveren. Overigens is het goed te weten, dat de rode reflector en de reflecterende pe dalen op elke fiets moeten zitten, ook als men er alleen maar overdag mee rijdt en dat het achterlichtje in het donker moet branden. Bromfietsen behoeven geen reflecte rende pedalen te hebben. Omdat bromfietsers in de regel hun voeten stil houden, zouden die pedalen toch niet goed zichtbaar zijn. Wat de rode reflec tor betreft, die geldt voorlopig niet voor bromfietsen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft deze ver plichting opgeschort voor nader be raad over de bevestigingsproblemen van reflectoren op bromfietsen. kom naar mlddalwljkstraat 54 telefoon 02155-13539 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem- tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie enmet onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. GEBOREN: Sven, zoon van B.C. Gartner en M. R. C. van Wijngaerde. - Saskia, dochter van J. R. C. C. M. Mulder en E. A. A. M. Burgers. - Latife, dochter van M. Yigitsoy en F. Varlik. - Chrisja Danniëlle, dochter van G. JOvergoor en C. A. Schimmel. - Marieke, dochter van G. A. Schuurman en J. M. G. Boone. - Sandra Johanna Maria, doch ter van B. J. Geul en L. M. Bijl. - Marieke, dochter van P. Geers en A. A. M. van Duinkerken. - Rowan, zoon van G. A. Badart en M. W. A. de Froe. - Vincent, zoon van G. van de Boven- kamp en G. Jansen. - Leonie Janine, dochter van J. J. Kok en J. Drost. - Wilhelmus Hendrikus, zoon van A. B. T. Nachtegaal en M. J. Jansen. - Chris- tiaan Samuël, zoon van J. P. H. van Dijk en L. Jansma. - Michiel, zoon van W. J. Hildebrand en M. Baan. - Be rend Bernardo, zoon van H. M. van Dalfsen en A. Jansen. - Evertje Jan- netta Wilhelmina, dochter van A. P. W. van de Pol en F. W. van Ginkel. - Gijsbertje Johanna Wouthera Maria, dochter van J. E. J. van der Veen en G. Rozenberg. ONDERTROUWD: Bertram David de Boer em Wijntje Hoogendoorn. - Cornelis Ignatius Ma ria Brakenhoff en Anna Anthonia Ma ria van Fulpen. - Lambert William Dykema en Clara Anna Walter. - Ja- cobus Gerardus Hoffmann en Ernes- tine Petronella V oortjes. GEHUWD: Nicodemus Laurens en Wilhelmina Ge- rarda van Toor. - Maria Pierre Smink en Albertine Kleijn. - Albertus van den Broek en Adriana Maria Josephina Riksen. OVERLEDEN Gijsbertus Verwoerd, echtgen. van G. de Bunt. - Gerardina Petronella Ger- retsen, echtgen. van A. R. Blok. - Jan Hendrik de Vries, echtgen. van T. de Koning. - Beata Paula Weiss, echt gen. van Jvan Daatselaar Dat kan In Soest. In ons intieme Specialiteiten-Restaurant. Voor de afwisseling die het leven aangenaam maakt Dat kan niet missen! RESTAURANT BBH •SOESTERBERQSESTRAAT1S8. SOESTDUINEN. 02155 -12739. Op de Burgemeester Grothestraat bij de Heuvelweg, kreeg de 18-jarige bromfietser R. C. geen voorrang van de automobilist J. M. (19) uit Den Dolder. De bromfietser hield aan de val een hersenschudding en tal van ontvellin gen over. Hij werd met de ambulan ceauto naar het ziekenhuis Zonneglo ren gebracht. In aanwezigheid van de burgemeester, wethouder mevrouw Van Stiphout, leden van de culturele commissie en andere raadsleden, van personeel van het ge meentelijk gasbedrijf en de beeldhouwer J, van Luyn, onthulde de heer N. H. Breedeveld vorige week in het plantsoen nabij de Speenkruidstraat, het beeld „Cronos". Het is het geschenk van het gemeentelijk gasbedrijf aan de Soester bevolking, bij gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het bedrijf dat vo rig jaar gevierd werd. Na de onthulling zei de heer Breedeveld dat de beeldhouwer op een voortref felijke wijze de opdracht vervuld had. Die opdracht was een relatie met ener gie uit te beelden. „Deze titiaan"; adus de heer Breedeveld, „probeert zich uit de onderwereld te bevrijden. Daar komen ook gas, olie en kolen vandaan al gebeurt dat tegen woordig wat te snel", aldus de heer Breedeveld. Zuiniger gebruik was nodig omdat men volgens de laatste berekening nog voor 60 jaar gas, 90 jaar olie en 200 jaar kolen in voorraad had. Het beeld gaf naar zijn mening ook aan dat het moeite zou kosten om aan andere energie-vormen te komen omdat wij nu eenmaal niet zonder konden leven. Het was nódig dat men zich daar nu op bezon, zodat in volgende eeuwen deze twintigste eeuw niet als het energie verslindende tijdperk de historie in zou gaan. «Foto: Goos van der Wilt De heer N. H. Breedeveld bij het door hem onthulde beeld Uit handen van de burgemeester ontvangt de heer Tolboom een enveloppe met inhoud Foto Herman van Dam In de zaal van de brandweerkazerne werd vorige week afscheid genomen van de heer J. P. Tolboom, medewerker van de afdeling onderhoud wegen, riolering, reiniging en vervoer van gemeentewerken. Het hoofd van de afdeling, de heer T. J. Kramer, noemde Tolboom een man die altijd bezig was; nooit moeilijkheden had en zich steeds volledig inzette voor zijn werk. De afdeling zou hem missen. Het afscheid werd verder doorspekt met tal van anekdotes uit het. rijk geschakeerde leven van de nu gepensioneerde ambtenaar Tolboom trad in 1945 als voerman in gemeentedienst. Het was de tijd, waar van de directe chef van de scheiden de ambtenaar, de heer J: Ravenhorst, zei, „dat de paarden soms opgebeurd moesten worden om te kunnen begin nen". Tolboom was erbij toen in 1947 drie auto's in gebruik genomen werden; nu rijden er meer dan dertig, zei burge meester mr. J. M. Corver-van Haaften in haar toespraak. Tolboom vervoerde niet alleen veel materialen, maar reed ook met de tankauto met water naar gebieden waar toen nog geen waterleiding was. Dat was 's zomers leuk werk, maar 's winters niet en het kwam meer dan eens voor dat de bevroren tank kraan ontdooid moest worden. „Over u valt nvets kwaads te zeggen en u hebt geweldig hard voor de ge meente gewerkt", zo besloot de burge meester waarna zij hem een envelop met inhoud overhandigde. De directeur van gemeentewerken, ir. J. A. Dubbeldam, merkte op dat Tol boom de uitbreiding van het gemeente bedrijf had meegemaakt. Op de onder- houdsafdeling werkten toen dertien personen en nu waren het er vijfen zestig. In de jaren vijftig werd door een amb tenaar verondersteld dat Tolboom heel lang in gemeentedienst zou blijven, want in het dossier werd toen geno teerd: november 1958, Tolboom veer tigjarig ambtsjubileum. De heer Ravenhorst vertelde dat Tol boom de bijnaam „de straaljager" had omdat hij steeds probeerde zijn werk zo vlug te doen, dat hij nog een vrachtje meer kon ophalen. Historisch is het verhaal dat Tolboom op een gladde winterdag op de Kerk straat slipte met zijn wagen en daar door de kelder binnen reed van de bakkerij „de Gezonde Apotheek" op de hoek van het Kerkpad en de Kerk straat. Daar woonden toen Piet en Ant Kors Ant was stokdoof, maar de klap waar mee Tolboom het pand ramde hoorde zij. „Ga eens kijken, Piet. Ik geloof dat er volluk is, want er wordt ge klopt". Namens het jubileumfonds sprak op de afscheidsreceptie voorzitter A. Lager werf. Ook hij bood een envelop met inhoud aan. Tenslotte sprak de heer J. Pureveen namens de plantsoenen dienst. Daar had men zich wel eens afgevraagd bij wie Tolboom nou in dienst was: bij de afdeling onderhoud of bij de plantsoenendienst. Pureveen hoopte dat er in een van de plant soenen ooit nog eens een Tol-boum geplaatst zou worden. Het laatste woord was aan de schei dende ambtenaar, die iedereen be dankte voor de prettige samenwer king. J. W. Ooms ZORGEN OM GEERTJE Deze Omnibus van 506 blz. bevat de boeken: Zorgen om Geertje, Ons achtervolgt een haai. Daggelders. Drie boeiende familie-streek romans in één prachtband! Normale prijs f29,90 NU SLECHTS.. 17,50 Deze week in uw brievenbus onze Soesterbergsestraat 53 Soest Telefoon 12419 Turkse werknemers bij een bedrijf in Bunschoten besloten vorige week op een avond de bus waarmee zij naar het pension „Het Witte Huis" aan de Birkstraat gebracht werden, niet te verlaten omdat de bus aan de weg bleef staan. De chauffeur kon dit keer het terrein niet op, omdat de Zandlaan was open gebroken. Toen zijn passagiers weiger den uit te stappen, nam hij hem mee naar de garage, twee kilometer verder aan de Birkstraat. Na bemiddeling van de politie, aan vaardden de Turken de terugreis, maar dit keer wel te voet. Aan het Baarns Lyceum slaagden alsnog voor het eindexamen V.W.O. Cil Beemsterboer, Marian Delfgaauw Frederiek van 't Hooft, Jan van Hou ten, Ingrid van Leeuwen. Diederik Maris en Yoka Verduin. Voor het eindexamen H.A.V.O. slaag den alsnog Saskia Boevé, Lex van Engelen, Wilfried Enzerink, Dick Krieger, Evelien Mijers, Erwin War- sen en Ingrid de Wildt. De film is voorbij De boeiende thriller „Jeans aan de Korte Ossendam" verdwijnt naar een andere bioscoop. René doet zijn theatertje toe. EINDE UITVERKOOP Kom en kijk tenslotte, René bedankt u dan meteen voor het ver trouwen dat hij vier jaar ondervond. Kom, kijk en koop 'm los! Jeans 20.- Ribbroek 30.- T-Shirts 5.- Rokken5.- e.v.a. Nog éventjes aan de Korte Ossendam Tot

Soester Courant | 1979 | | pagina 3