Gemeente huldigt drie Soester atleten 50 jaar geleden in Soest Tennisjeugd komt nu ook aan zijn trekken Onderwijs-inspecteur Verburg met pensioen TIJDELIJK VERGROTINGEN VAN AL UW FOTO'S OP BRIEFKAARTFORMAAT VOOR SLECHTS CMQ) P-ST. Inspiratie voor aktiviteiten in de vrije natuur HWWW EN DE GROTE F0T0-V00RDEEL-AKTIE Ruiten pomp vernield Jeugd stookte fikkie in stapel pallets Studio kariaharwocziKï 3750 gulden voor Tanzania: Boe kennieuws 6 Juli 1929 9 Soester Courant van woensdag 4 Juli 1979 9 Sportwethouder G. Plomp heeft vorige week op het sportpark Bosstraat-Oost drie leden van de atletiek-afdeling van de Sport Organisatie Soest gehuldigd voor het behalen van ereplaatsen tijdens de Nederlandse Jeugd atletiek kam pioenschappen. Marcel Klarenbeek won goud zowel op de 200- als op de 400 meter; Pauline Groen won eveneens goud bij het dis cuswerpen en hoogspringen, terwijl Dick Molenaar (uit Leusden) bij de ju- nioren-B tweede werd op de 400 me ter hardlopen. Ieder kreeg een stan daard met inscriptie. In zijn toespraakje merkte wethouder Plomp op dat Klarenbeek met zijn tij den van 22.07 sec. en 48.00 sec. dicht bij de Nederlandse top zat. Ook Pauline Groen verrichtte hoopge vende prestaties met een discusworp van 41.80 meter en een sprong over 1.79 meter. Met Dick Molenaar's tijd van 50.6$ sec. over de 400 meter had Soest een belofte voor de toekomst. Plomp hoopte dat het een traditie zou worden om in Soest atletiek-kampioe- nen te huldigen. Hij had er geen be zwaar tegen, bij het behalen van Euro pese- en wereldtitels, daarvoor naar het buitenland te moeten gaan. Namens het bestuur van de atletiek- afdeling zei Renè van Zee dat de at leten blij waren met de gemeentelijke belangstelling. Om de top geheel te be reiken zou men echter toch aan een accommodatie moeten komen en hij Wethouder Plomp overhandigt atlete Pauline Groen de standaard met in scriptie. Achter haar Dick Molenaar, Marcel Klarenbeek en trainer Evert Weyers verzocht de wethouder deze dringende behoefte duidelijk te maken aan de leden van het college en de gemeente raad. Hoezeer het bestuur de aanleg van de verspringbak en de plaatsing van het hoogspringkussen ook waar deerde, men zou verder moeten gaan. Namens het bestuur bood hij de drie atleten en ook trainer Weijers bloemen aan. Als u dan toch 'n pocket- of kleinbeeldfilmpje naar de fotograaf wilt brengen, kom dan nu naar Foto Swager. U krijgt er al uw foto's op briefkaartformaat voor slechts 110 per stuk (dat geldt ook voor extra afdrukken), 'n Vriendenprijs zogezegd, want voor zo'n bedrag koopt u ze nergens in Soest. En als u weet dat elders zo'n vergroting ca. 3.50 kostnou dan, aarzel niet en kom vandaag dus nog naar Foto Swager en profiteer van deze geweldige aanbieding. WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT17 SOEST - TELEFOON 02155-13917 Drie tennisleraren in Soest hebben het initiatief genomen om kinderen van zes tot tien jaar tennisles te gaan geven met als voornaamste doel de jeugd de juiste basisvaardigheden bij te brengen. Dit „voorbereidend tennis voor de jeugd" moet er in de toekomst toe leiden, dat de tennisverenigingen in Soest regelmatig jong talent in de gelederen kun- men opnemen. Tot nu toe ontbreekt deze doorstroming, al breekt af en toe een jeugdspeler door naar de senioren. Richard Kauling uit Hilversum, tennis- leraar van de lawn tennisclub Soest aan de Schrikslaan; Jeroen Heidoorn, leraar opleiding tennisleraren en docent van de kon. Ned. Lawn Tennis Bond, en Henny van der Laan, tennis- leraar van het tennispark De Boswiek aan de Bosstraat, zijn de initiatief nemers van de invoering van het jeugdtennis in Soest. Tot nu toe is dat voor de leeftijdsgroep van zes tot tien jaar onbekend, in tegenstelling tot an dere gemeenten. Het initiatief van het drietal wordt door de verenigingen toegejuicht. Het is immers tot nu toe doorgaans zo, dat veel van de junioren die naar de senioren doorstromen, weliswaar goed uit de voeten kunnen op de baan, maar dat hun bal - en bewegingsvaardig heid tekort schiet. Hierin willen de tennisleraren verbe tering brengen door de jongste ten- nisgroep met bal en racket te leren spelen. Het bijbrengen van kracht, snelheid en uithoudingsvermogen moet in een zo vroeg mogelijk stadium be ginnen om de jeugd op latere leeftijd een goede wedstrijdervaring te bezor gen. De cursus voorbereidend tennis gaat, indien er voldoende belangstelling voor bestaat, in het najaar van start in één of meer van de overdekte accom modaties in Soest. In principe is het de bedoeling om zonder binding met één van de vereni gingen te werken. Overigens heeft het initiatief van de leraren de instemming van alle verenigingen, Soest, Soest- Zuid en De Boswiek. Degenen die belangstelling hebben voor deze cursus, kunnen hierover in contact komen met één van de drie tennisleraren. Garagehouder A. aan de Van Weede- straat deed aangifte van vernieling van de ruitjes met reclame van de bij zijn bedrijf staande benzinepomp. De brandweer is zondagavond om streeks tien over negen uitgerukt voor het blussen van een brand in een sta pel pallets. Het vuur was ontstaan dorodat jongelui met lucifers speel- der. Toen de politie arriveerde, waren de daders al verdwenen. Zij konden tot nu toe niet worden opgespoord. De brandweer had aan een straal vol- doende om het vuur te blussen. SctUplooeerd acboonbeidupedaltae Burg._Grothestr. 25 Soest Tel 20*88. /Uiveido MARIA OALLAND Gezond bruin d.m.v. zonnebank en zonnehemel Met een uitermate drukbezochte receptie, waarop alle onderwijs autoriteiten uit de regio aanwezig waren, heeft de heer J. M. Verburg afscheid genomen als rijksinspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Amersfoort. Er waren diverse sprekers en er traden kinderen op van enkele scholen uit de Inspectie. Bijzonder aardig was de komst van een tiental kinderen van buitenlandse werknemers, die na een kwis samen het woord „derde wereld" vormden. Naar de „derde wereld" ging het afscheidsgeschenk; een bedrag van 3750 gulden, bijeengebracht door schoolbesturen en leerkrachten van lagere scholen binnen de voormalige inspectie Amersfoort. Van de werkgroep die deze afscheidsbij eenkomst organiseerde, ontving de scheldende inspecteur tenslotte nog een telelens. Het officiële gedeelte van de receptie werd geopend door hoofdinspecteur M. G. Verbaan, die dank bracht, ook namens de minister, voor de pracht inzet en het vele verrichte werk. Later zei de heer Verburg het niet alleen te betreuren, maar ook mal te vinden, dat er nog steeds geen opvolger voor hem benoemd was.. „22 Jaar geleden wist men op het ministerie toch al, dat ik dit jaar zou weggaan?" Namens alle schoolbesturen sprak drs. A. L. L. M. Asselbergs, wethouder van onderwijs van de gemeente Amers foort. Ook hij bracht dank en wenste het echtpaar Verburg een goede pen sioentijd toe. De heer C. M. A. Bakker, hoofd van dr R.K.school De Wiekslag te Soest voer de het woord namens alle leerkrachten uit de inspectie. Hij bracht de oude „schoolopziener" in herinnering, waarmee de heer Verburg in het ge heel niet te vergelijken was. Bakker noèmde de scheidende inspecteur „een menselijke inspecteur, die zich steeds inleefde in de sfeer van de school die hij bezocht". Men zag hem graag komen en men nam daarom node afscheid. Geschenk Met een kwisje, waarbij de heer Ver burg, elf vragen moest beantwoorden en waaraan elf kinderen van buiten landse werknemers deelnamen (uit Armenië, Marokko, Trinidad, Turkije en Suriname), werd het bedrag van 3750 gulden bekend gemaakt, dat schoolbesturen en leerkrachten bijeen brachten. De heer Verburg bestemde het voor de Derde Wereld en met name voor een nog aan te wijzen project in Tanzania. In zijn dankwoord zei hij 46 ja^r bij het onderwijs gewerkt te hebben, waarvan 22 jaar als inspecteur. Hij had het met veel liefde en plezier gedaan. Daarbij ging hij steeds uit van de positieve kant van de mensen. Benadrukt had hij altijd dat kinderen dikwijls meer kon den, dan onderwijzend personeel dacht en hij bracht dank aan de kinderen die centraal in zijn onderwijsleven ston den. Hij meende bij zijn afscheid te mogen constateren dat de zeven jaren in Amersfoort, zeven „vette jaren" ge weest waren. In die periode werden in de inspectie 51 nieuwe scholen geopend alsmede 16 gymnastieklokalen, 4 sport hallen en werden 7 scholen gereno veerd en 45 scholen uitgebreid. De heer Verburg verwachtte dat nu Met haast overmatige nadruk wordt ons tegenwoordig bijna dagelijks voor gehouden hoe belangrijk de natuur is en hoe zuinig we er mee om moeten gaan. In doorsnee zijn we barbaren, die de schepping misbruiken en er dus danig in huishouden, dat er een soort vuilnisbelt ontstaat. Hoe we ons moeten gedragen leren de kinderen op school, maar vele ouderen voelen zich wat dat betreft „weeskinderen". Zij leefden in een wat andere tijd, toen de verkwisting nog niet zulke gigantische vormen had aangenomen. Aardig is voor hen het boek van Mi- ten en het onderzoek van spinneweb- chael Chinerey „Op onderzoek in de natuur", dat een bruikbare handlei ding is voor ons dagelijkse gedrag. Dit boek staat vol biologische projec ten en projectjes voor in huls, tuin en veld. Men krijgt er eens een heel andere kijk door op de natuur en men ieert waarnemen en onderscheiden. Loep en vergrootglas, kijker, micros coop, bandrecorders voor geluidsopna men, fototoestel en al dergelijke za ken zijn hulpmiddelen die daarbij ge bruikt kunnen worden. In het boek staat hoe ermee te werken. Maar ook is het een handleiding voor observeren van het leven in het water; het verzamelen van schelpen; het on derscheiden van vogels; het verzame len van veren; het kweken van insec- ben. Er staat veel in over bomen en al les wat daarmee te maken heeft zoals enten en stekken; het bestuderen van plantegallen; over mossen en korst mossen paddestoelen en mineralen en gesteenten. Het is, zoals de uitgever op de stof- kaft zegt: een door-en-door practisch doe-boek; een bron van eindeloos ple zier voor mensen die Interesse hebben voor de natuur om zich heen. Kortom een boek dat op overzichte lijke wijze laat zien dat de natuur niet alleen belangrijk is, maar ook magnifiek van opbouw en waard om te behouden. Het is bij de plaatselijke boekhandel verkrijgbaar. wel eens zeven magere jaren konden zijn aangebroken en in dat verband verwees hij naar zijn beginperiode in 1933, toen een kwekeling met acte per jaar net zo veel verdiende als een gemiddelde leerkracht nu per dag. Er had ook in die zeven jaren een vrij grote wisseling van schoolhoofden plaatsgevonden; van de ruim 120 in 1972, hadden er nu nog maar 60 dezelf de standplaats. Hij beval zijn gehoor heel in het bijzonder de verkeersveiligheid voor de schoolkinderen aan. Te veel kwa men er jaarlijks nog in en door het verkeer om. Er moest aan verkeers „opvoeding" gedaan worden, wat naar zijn mening een beter effect zou heb ben dan verkeers„onderwijs". Gedu rende zijn inspecteursleven bezocht hij 125.000 schoolkinderen en hij voorzag dat zijn, nog steeds niet benoemde, opvolger dat aantal niet zou halen. Die opvolger zou, vermoedde hij, te maken krijgen met een aantal proble men zoals de integratie van lagere- en kleuterscholen; de kinderen van bui tenlanders en de ouder-participatie. Als inspecteur had hij de voormalige minister van onderwijs, Van Kemena- de, voorgesteld na de integratie per inspectie twee inspecteurs aan te stel len één voor 4 tot 8-jarigen en één voor 8 tot 12-jarigen. Het voorstel was niet geaccepteerd. Wat de participatie van de ouders bij het onderwijs betrof bleef hij bij zijn lang verkondigde mening, dat die par ticipatie niet het onderwijs mocht be treffen. Hij had er alle begrip voor dat ouders wilden meepraten over school se zaken, maar dat kon nooit betrek king hebben op het lesgeven en de leerstof. De heer Verburg merkte in dat ver band ook nog op dat de slogan „gelijke kansen voor iedereen" in het onderwijs niet kon opgaan. Men had immers te maken met verschillende kinderen, verschillend in aanleg en afkomstig uit verschillende mllieu's. Wel was het de taak van de onderwijzer de talenten van ieder kind te ontdekken en te ontwikkelen en ze een optimale kans te geven. Hij bracht tenslotte dank aan God die hem een goede gezondheid gegeven had en de kracht om zijn werk te doen aan zijn vrouw en aan allen met wie hij had mogen samenwerken. Daarna volgde een receptie waarvan honderden gebruik maakten om per soonlijk van de heer en mevrouw Verburg afscheid te kunnen nemen. Van de gemeente Soest waren onder meer aanwezig onderwijswethouder Plomp en de ambtenaren J. Veraar en A. den Daas. Tijdens het afscheid traden op kinde ren van de Groenhoutschool te Leus den; de Herman Gorterschool uit Amersfoort en de St. Carolusschool te Soesterherg. De zaal van het ontmoe tingscentrum „De Brug" te Amers foort, waar de receptie gehouden werd, was versierd met bijdragen van veel scholen uit de inspectie. Schoolhoofd Bakker wenst namens alle collegae de heer Verburg een goede pensioentijd toe. De tuin van Mariënburg in de jaren twintig AANGEHOUDEN Door de politie werd iemand aangehouden, wegens landlooperij. Niet dan onder hevig verzet mocht het haar gelukken den man naar het politiebureau over te brengen. Vandaar is hij later naar Utrecht vervoerd teneinde zich aldaar te verantwoorden tegenover den heer Officier van Justitie. BALDADIGE JEUGD Door baldadige jeugd werden eenige ruiten inge worpen van het gebouw voor Religie en Kunst aan de Rembrandtlaan alhier. De politie had de jeugdige daders van deze snoode daad spoedig te pakken. Het bleken te zijn kinderen tusschen den leeftijd van 12-14 jaar. Hun spaarpot zal er wel aan moeten gelooven. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN Voor het behandelen van aanvragen tot verkrijging van kostelooze rijwielbelastingmerken voor het jaar 1929-1930 (1 Augustus 1929 tot en met 31 Juli 1930) zal ten kantore van den Ontvanger der Directe Belas tingen te Baarn, Hoofdstraat 3, gelegenheid bestaan op: Dinsdag 16, 23 en 30 Juli 1929, Vrijdag 19 en 26 Juli 1929 en Donderdag 1 Augustus, telkens des avonds van 7-9 uur. ZOMERDANCING HUIS TEN HALVE Ten einde het bezoek te animeeren was Maandag avond door den eigenaar een ballonjacht georgani seerd, welke wederom veel belangstelling trok. Tusschen groen en slingers verborgen waren eenige ballons verstopt; met enkel een speudersneus moest men trachten er één te pakken te krijgen. Er waren er bij waarin leuke prijzen waren verborgen dus men begrijpt, dat het een grijpen van geweld was. Een 5 tal zagen hun moeite met succes bekroondde overigen namen deel aan den dans of luisterden met aandacht naar het exquise orchest. Circa 10 uur nam de belangstelling hand over hand toe, de Zomerdancing valt dus wel in den smaak. ONTVREEMDING Door den heer D. is bij de politie aangifte gedaan van de ontvreemding van een pak couranten van een colporteur, die dit pak op den openbaren weg had neergezet. PLAKKEN In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn een 7-tal personen bekeurd wegens het zonder vergunning aanplakken van verkiezlngs-reclame-biljetten, waarvan 5 wegens het loopen op verboden grond. KAMPEEREN Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die zonder vergunning van B. en W. in de duinen kampeerde. VLIEGFEEST TE SOESTERBERG Verleden week Vrijdagmiddag was het overvol te Soesterberg. De deelnemers aan den Internatio nalen wedstrijd van de Rotterdamsche Aeroclub zouden namelijk het vliegveld te Soesterberg aan doen op hun rondvlucht Rotterdam-Utrecht-Soes- terberg-Schiphol-Haarlem-Schevingen-Rotterdam. Met het mooie weder waren duizenden naar het vliegveld getogen om de bedrijvigheid te aanschou wen. De Batenburglaan was prachtig in orde gemaakt en door de zorgen van de politie was een ruim parkeerterrein gereserveerd, waarop in goede orde de vele automobielen een plaatsje konden vinden. Rondom het vliegveld was veel publiek aanwezig, maar ook op het veld zelf was de belangstelling groot. Te ongeveer 2.45 uur kwam het eerste toestel in zicht. De leden der regelingscommissie voor de wedstrijden, kapitein Versteegh en luit. Jonglboed zorgden in de lucht voor den goeden gang van zaken, terwijl op het terrein kapitein Steup de leiding in handen had. Te ongeveer half vier waren alle vliegtuigen binnen en was de hangar, die tijdelijk tot buffet was ingericht en waar de L. A. haar gasten feestelijk ontving, overvol. Er heerschte een gezellige drukte en vele maakten van de gelegenheid gebruik om een" kleine verfrissing te nuttigen. De toestellen stonden toen op het vliegveld op een rij opgesteld en in het bijzonder vielen in het oog de kleine Pandertjes, het mooie toestel der Amerikaansche Marine, het lichtblauwe toestel, waaraan de vleugels in stede van bovenaan de romp beneden daaraan waren bevestigd, waardoor dé silhouetten der twee inzit tenden scherp in het luchtruim afstaken en het groote 2-motorig K.L.M. vliegtuig. Te omstreeks 4 uur vertrokken de toestellen met bestemming Schiphol en startten daartoe met tusschenpoozen van een halve minuut. Voor Soesterberg was toen het feest afgeloopen en in groote drommen trokken de belangstellenden per automobiel, fiets of wandelend af. Het was een zeer geslaagde middag. HINDERWET Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest maken bekend, dat het verzoek van The Texas Company, te 's-Gravenhage om op het perceel Birktstraat No. S, kadastraal bekend in sectie C, No. 1508 een ondergrondsche benzinebewaarplaats voor 2000 L. benzine met aftappomp te mogen oprichten door hen is toegestaan. Soest, 2 Juli 1929. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. UIT DE ADVERTENTEÈN; HET ALCOHOLISME: Vroeg de wijn, vroeg bedor ven; vroeg dronkaard, vroeg gestorven; zuipen en vreten, doet luttel weten; wie veel smeert de borst, en drinkt zonder dorst, en kust zonder lust; en eet zonder honger, die sterft des te jonger. (Vader Cats). FRISSCHE SLAAPKAMER te huur, Korte Brink- weg 28, na 6 uur te bezichtigen.

Soester Courant | 1979 | | pagina 9