t t t Tips voor actievere filmers! i KAMPEREN,CARAVANNEN OF VAREN Dan vooral veilig met gas omspringen SMALFILMEN ALS HOBBY r TIPS VOOR BETERE FOTO'S Waarom zover? Kom wat dichterbij! "Onder in uw koffer Nova-lamp. Pijp bedekking _J Stropafsluiting Keu kenventilatie— Luchtverwanningj Luchtvermenging ^Gerichte Drukmeter voor twee gasflessen Vloeibaar gas. Van tijd tot tijd worden wij opgeschrikt door berichten over ongelukken ten gevolge van onoordeelkundig gebruik van vloeibaar gas. Een boot brandt geheel uit, een tent wordt een prooi der vlammen. Vloeibaar gas is een der voornaamste energie-bronnen voor de vakantiehouder. Hij kookt er op, verwarmt caravan, boot of tent ermee. De verlichting wordt even eens in veel gevallen gevoed met vloeibaar gas. Het is precies als met elec- triciteit. Stroom kan in een badkamer of bij ondeugdelijke apparaten een dodelijk gevaar zijn. EN TOCH IS GAS VEILIG Hoe de berichten ook luiden, gas in flessen is opzich zelf volkomen vei lig. In ons land vallen de gastanks onder de belangen van het "stoom wezen". Elke tank wordt regelma tig gecontroleerd. Het vullen ge schiedt onder zeer stringente veilig heidsvoorschriften Het gevaar ontstaat bij de gebruiker die slordig met de tank en de appa raten omgaat. Niet voor niets waarschuwen de bla den als Kampeer- en Caravankam pioen, Watersport- en Waterkampi oen herhaaldelijk voor het "juist hanteren" van gas, gasleidingen en apparaten. CONTROLEREN MET EEN KAARSJE. Het is spelen met Je leven als u gas leidingen of aansluitingen van tanks gaat controleren met een open vlam! Een recente controle op gasleidin gen van caravans en boten gaf toch wel aanleiding tot enige verontrus ting. VEILIGE APPARATEN. Basis van elke veiligheid is een veili ge apparatuur. Een leidingstelsel in boot of caravan, dat regelmatig wordt gecontroleerd. Kachels, kooktoesteüen en verlichting die het gas veilig verbranden en (bij kachels) afgewerkte gassen naar bui ten afvoeren. luchtverwarming Boot en caravankachels als b.v. de Trumatictypen, verwarmen het in terieur maar door middel van een gesloten systeem. De vlam ver warmt een aluminium warmtelich- aam, waardoor de lucht in het in terieur er langsstrijkt en zo deze warmte aan ruimte afgeeft. De vlam zelf echter bevindt zich in een strikt afgesloten ruimte. De afgewerkte gassen worden via een schoorsteen naar buiten afgevoerd. Het aanste ken van b.v. een gasapparaat dat voor het koken dient, gebruikt de zuurstof uit kajuit of caravans en geeft er koolzuur en waterdamp voor terug. Dat geeft allereerst con dens waardoor het interieur voch tig wordt. Bij voldoende zuurstoftoevoer en verbranding van een open gasvlam, ontstaat het levensgevaarlijke kool- monoxyde, dat al heel wat slacht offers heeft geeist. Het is een kleur en reukloos gas, dat door het bloed wordt opgenomen (inplaats van zuurstof) maar na korte tijd al tot een zekere dood leidt. IN MODERNE CARAVANS. In moderne caravans bouwt men graag een veilige kachel en veilige gastoestellen. In veel sta-caravans en tegenwoordig ook toercaravans wordt zelfs een warmwatergeiser en een centrale verwarming inge bouwd. Logisch dat al deze appara ten optimaal moeten werken. Dat men daarbij speciale gasslangen (in elke goede (caravan- en camping zaak leverbaar) en geen waterslang en van plastic moet gebruiken. Dat men de caravan (of boot) regelma tig laat controleren op de goede af sluiting van leidingen. Er bestaan z.g. veiligheidsregelaars die 'als eigen controle goede dien sten kunnen verrichten. Met deze regelaars kan, in combinatie met een manometer de dichtheid van het hele systeem worden getest. Men opent het flesventiel kort, de manometer geeft een bepaalde druk aan en men sluit het ventiel. Hierbij moeten de gas gebruikende apparaten uiteraard buiten werking zijn. De geringste lekkage verraadt zich echter al door het teruglopen van de manometer! Bootbouwers en caravandealers dóen dit op ver zoek graag voor u, zij beschikken meestal over een dergelijke appara tuur. Bovendien zijn deze drukrege laars uitgerust met een overdrukbe- veiliging. Te hoge druk die tot scha de van de apparatuur of tot grote ongelukken kan leiden wordt hier mede voorkomen. Daarnaast kent men een systeem (duomatic) om met 2 flessen tege lijk te kunnen werken. Filmen is goed kijken. Een bekend filmcriticus zei: "Een aap kan filmen". In theorie had de man ge lijk. Hij bedoelde: met de moderne, vol automatische camera kan iedereen film en, zelfs een aap. Maar wat een aap ech ter niet kan is: kijken en dan kiezen. De bewuste filmer leert zien, wat aan ande ren voorbij gaat. Zoals het grappige snoetje, dat een jonge kat trekt, wanneer hij voor het eerst melk proeft. Of de ver bluffing op het gezicht van een baby, die de eerste passen doet en dan plat op zijn zitvlak neerkomt. Hoe grappig en veel zeggend is de close-up van een verjaars- taart met een paar kaarsjes. Ja, filmen is allereerst zien. Voorkom de zoomlens-zeeziekte Beginners hebben de neiging de zoom lens voortdurend te laten bewegen. Ook dat geeft een draaierig effect op de kij kers. Voorkom zeeziekte bij uw publiek en gebruik de zoomlens liever om vooraf en tussen twee scenes (dus niet tijdens het filmen) een bepaalde beelduitsnede te maken. Nu eens een close up, om het gezicht van kat, hond of baby beter te tonen, dan weer een instelling op veraf als we een mooi landschap helemaal in beeld willen brengen. Houd die camera toch stil!! Als u iemand een mooie tekening wilt to nen en u doet dat terwijl u de tekeninc voortdurend beweegt, wordt de ander boos: "Zo kan ik die tekening niet goed zien". Hetzelfde effect krijgt u als u voortdurend met de filmcamera zwaait. Al uw beelden worden onrustig (en min der scherp), zodat we ook die niet goed kunneh' zien. Houdt de camera stil en laat het onderwerp bewegen. Een enke le keer mag u wel eens een beweging met de camera maken, maar dat doen we dan langzaam, erg langzaam! Filmt u een gebouw, ga vooral dan niet heen en terug zwaaiend filmen. Verander van standpunt. Als u een filmscene maakt, verander dan na elk shot, als vaste regel, van stand punt. Loop tenminste 2-3 meter naar links of rechts en stel andermaal in op het motief. Dat geeft meer dynamiek in de film en u voorkomt er die rare schok effecten mee, die geroutineerde filmers "springers" noemen. Hoe lang wordt een scene? Gemiddeld is een goede scene zo'n 4-5 volle seconden. Daarom is het handig als u telt tijdens het filmen. Als u rustig uit spreekt "een-en-twintig" is dat een se conde. Tel dus "een-en-twintig, twee-en- twintig" enz. Scene's met veel beweging er in, denk aan een kermis of speeltuin, mogen gerust langer zijn; bijv. 8-10 se conden. Scene's van stilstaande zaken als bijv. standbeelden of monumenten nooit veel langer dan 2-3 seconden opnemen. U zult het zien als u projecteert: daar is ieder snel op uitgekeken. Binnenshuis filmen: met of zonder filmzon Met een gewone filmcamera moet u een z.g. "filmzon" gebruiken. Midden op'de dag kan door het overheersende licht van buiten een vreemd kleureffect ont staan, doordat we daglicht en kunstlicht tegelijk hebben. Om dit te voorkomen kunnen we het beste de gordijnen slui ten. Erg makkelijk zijn de moderne X L-came- ra's voor filmen bij bestaand licht, zoals bijvoorbeeld de hierbij afgebeelde Canon 310 XL, een camera met een zeer licht sterke lens F 1:1.0 en een z.g. XL-vlin- dersysteem. Door de speciaal daarvoor bedoelde supergevoelige film van 160 ASA te gebruiken, kan in minder gun stige lichtomstandigheden zonder de hulp van een filmzon een goed resul taat opleveren in bijvoorbeeld de huis kamer, kerk, trouwzaal of zwembad. Deze vederlichte en uiterst compacte filmcamera van Canon is bijzonder ge schikt voor beginnende filmers. Het vergt geen enkele technische kennis om er vanaf het eerste moment geslaagde opnamen mee te maken. Dit toestel heeft een zoomlens van 8.5 - 25.5 met macroinstelling voor close-up opnamen en de mogelijkheid voor gebruik van een groothoekconverter, speciaal in die om standigheden, die weinig ruimte bieden. Vakantietips Als u in de vakantie j dan eens aan zo'n handig schoudersta- sl tief. Daarmee worden uw filmopnamen veel rustiger. Als u gaat filmen in de ber- gen of aan zuidelijke stranden, neem dan een kleurloos Ultra Violet-filter mee. En vergeet niet: houdt uw toestel uit de zon, warmte is schadelijk voor uw films. worden de camera en dus ook de films in een afgesloten, in de zon geparkeerde - auto te warm, waardoor de kleuren van uw lelijk worc'en- Stop uw camera nooit onder in uw koffer. De meeste ge schikte plaats voor uw camera is onder .lElg; de bestuurdersstoel, betrekkelijk koel jHEI Vpll en direkt bij de hand. Tijdopnamen? "Tijdopnamen" noemen we alle foto's SÊl die een langere belichtingstijd dan 1/30 ffi§É| seconde krijgen. Bijv. 2-8 volle seconden. iHi,Dat kan natuurlijk alleen met gebruik IW' van een statief. Uit de hand genomen MÊÈÈk: worden tijdopnamen onherroepelijk wa- zig. Met een tijdopname kunt u ook 's W tijjf Jm BB,'avonds straten met veel verlichting of X gebouwen in z.g. "floodlight" fotogra- 4 w feren. Belicht bij een film van bijv. 24 DIN, ongeveer 4-6 volle seconden. Neem JHP altijd meer dan één opname en belicht de ^DSHEH^ tweede opname dan twee maal zo lang - a|S (je eerste. Ik W,-. Als u op vakantie bent of u maakt een - wandeling door de natuur, probeer dan ook eens een goede landschapsfoto te maken. Maar zoek dan iets in de z.g. voorgrond dichtbij u, een struik, hek of •v- boom. Dan krijgt u een mooie dieptewer king in uw foto (of dia). Neem op uw fo- Waarom zover? Kom wat dichterbij! tijd juist beliche opnamen krijgt. De Ca- to de horizon ook niet pal in het midden nonet is overigens voorzien van een van de opname, beter bijv. 1/3 hemel en meetzoekersysteem voor exact instellen. 2/3 aarde of omgekeerd. Zorg dat de ho- De belichting is volautomatisch. De lens rizon precies horizontaal op de plaat is een Canon objectief F 2.8/40 mm. komt. Lichtsterk genoeg dus voor praktisch al le lichtomstandigheden. Houdt die camera stil Wie in een grote ontwikkelcentrale de duizenden foto-afdrukken bekijkt die daar worden gemaakt, merkt, dat de doorsnee amateurfotograaf meestal te ver van het onderwerp dat hij wil foto graferen gaat staan. Als hij buiten foto grafeert gaat de doorsnee amateurfoto graaf 10-, soms zelfs 15 meter van de personen die hij wil fotograferen afstaan. Vooral als u kinderen fotografeert is het veel beter om op bijv. 2 meter afstand te kieken. Een echt portretje moet zelfs op 1 1/2 meter worden genomen. Zoek daarbij voor een mooie portretfoto wel een rustige achtergrond, geen druk be hang of iets dergelijks. De moderne compactcamera De moderne compactcamera voor klein- beeldfilm (35 mm) is sterk in trek bij het Nederlandse publiek. De Canonet 28 bijvoorbeeld is een dergelijk, altijd "schietklaar" toestel. De lens is iets "groothoekig" en dat betekent o.m„ dat u nauwelijks kans hebt op onscherpte door foutief instellen. Bij het opschui ven van een Canolite D flitser boven op de Canonet, werkt ook die flitser in het "volautomatisch spel" mee, zodat u, on geacht de afstand en zonder gereken al- De moderne camera heeft een sluiter die soepel over gaat, zodat bewegingson- scherpte niet veel meer voorkomt. Toch is het beter om de knop heel rustig in te drukken. Dan krijgt u haarscherpe nega tieven en dus ook haarscherpe vergro tingen. Houdt het toestel stevig vast en houdt het tegen uw voorhoofd aan. Vakantiefoto's Neem altijd voldoende films mee. Films kosten in het buitenland meestel meer dan bij onsl Zorg dat de batterij(en) in uw toestel vers zijn. Een nieuwe batterij is altijd goedkoper dan een serie mislukte foto's. Zoekt u het hoger op, in de bergen, dan is een kleurloos ultra-violet-filter, dat ge woon op uw lens blijft, goed voor na tuurgetrouwe kleurweergave. Hebt u een waardevol toestel? Laat het dan verzekeren. Laat uw camera nooit open en bloot in de auto liggen, dat trekt grijpgrage vingers aan. Bovendien Flitsen als er niet genoeg licht is. Bij somber weer kunt u ook buiten, maar dan wel voor onderwerpen op korte af stand, met de flitser "zonnige" foto's maken. Tot ca. 2-3 meter hebt u dan net dat extra vleugje licht. Moderne camera's als bijvoorbeeld de Canonet 28 van Ca non blijven vol-automatisch werken (dus belichten) als u de bijbehorende Cano lite D flitser op het toneel hebt gescho ven. Als u binnen flitst, vermijdt dan spiegelende vlakken (glimmende deuren of spiegels) in het beeld, want op de foto worden dat lelijke vlekken. Film vol? Dan een vouw erin! Een der meest voorkomende euvels mel den ons de ontwikkelcentrales, is de ge heel onbelichte film. Kennelijk raakt men in de war als na de vakantie een vrij groot aantal films in de fototas zit. Hoe kan men nu direct zien welke film Is be licht en welke niet? Maak er daarom een vaste regel van als u de belichte film uit de camera haalt, de uit de filmpatroon stekende flap enkele malen zigzag om te vouwen. Dan kunt u zich niet vergissen! Vergeet ook niet duidelijk naam en adres op de ontwikkelenvelop te schrijven als u kleurendia's hebt gemaakt en de be lichte film instuurt. "Anonieme" inzen ders komen regelmatig voorl Knip deze tips uit en bewaar ze bij uw toestel. Lees ze nog even over voor u met vakantie gaat. Succesl

Soester Courant | 1979 | | pagina 11