y lt B.V. >llt* Wol op wielen Zomermode '79 Cholesterol ten onrechte afgeschilderd als de "Zwarte Piet" van hart- en vaatziekten? f. M Is televisie-kijken een ziekte? Wie geluid steelt is ook een dief gen! ■n Enveloppen Briefpapier ekeningen enz. Drukkerij Smit 16 al LEFOON 19064 'N 02154-18633 an Weedestraat 29 Baarn 15555* 17 Soester Courant van woensdag 11 juli 1979. 1 De zomer staat weer voor de deur. Dat betekent niet alleen dat de zon gaat schijnen, maar ook dat we onze winterplunje ver ruilen voor luchtiger zomerkleding. Daarom willen wij u nu al vast informeren over de modetrend voor de komende zomer. De afgelopen jaren was de lijn voor de damesmode uitbundig wijd. Dat gaat nu veranderen. De Franse modehuizen laten daar geen twijfel over bestaan. Terug naar de rechte belijning. Vierkante schouders, geac centueerd door vullingen, een zichtba re taillelijn en rechte rok. De stof fen krijgen daardoor wat meer body dan we gewend waren, maar ze blij ven soepel. In bijna alle collecties voor deze zomer neemt het mantelpak een belangrijke plaats in. Uitgevoerd in verschillende stijlen: van perfect gemodelleerde blazers tot bolero's van safari- tot chemise- jasjes. Ze worden gedragen op een pantalon met rechte pijpen of op een soepele rechte rok. De bekende mode-ontwerper Yves St. Laurent koos voor zijn creaties zui ver wollen serge, gabardine en wollen toile. Hij combineerde dit met blou ses van satijn, chiffon of shantung. En completeerde dat met smal geran de hoedjes en natuurlijk met hoogge hakte pumps. De dessins waren over het algemeen klassiek, zoals krijt- streepjes, visgraten, pied de poules en tweekleurige ruitjes. Bij de bedrukte, stoffen hebben de bloemmotieven plaats gemaakt voor kleurige, grote en kleine stippen. De kleuren voor deze zomer zijn heel vro lijk: rood, China-blauw, fuchsia, geel en enkele pasteltinten. In de couture- collecties echter voeren zwart, marine blauw en wit de boventoon. Natuurlijk is er ook voor de heren een nieuwe modetrend voor de komen de zomer. De veranderde leefgewoon ten hebben hierop een niet te onder schatten invloed gehad. Het klassieke kostuum gaat plaats maken voor een nonchalanter pak nieuwe stijl". Een kolbert met soepele belijning, minima le schoudervulling, opgestikte zakken en een kleine smalle kraag. Gedragen op een pantalon die van boven wijd is, vaak met één of twee ingestikte plooibanden, en van onderen smal met een omslag. De hemden zijn wijd en ook zij hebben smalle kragen of een opstaand boordje met grote laagge plaatste zakken. Autorijden is in de winter geen pretje. Dat is iets waar we na hetwintertje" van 1978/1979 allemaal over kunnen meepraten. Kuiten krabben, portiersloten ontdooien en ander ongerief wa ren aan de orde van de dag. En als je dan eindelijk achter het stuur zat en de motor liep, bleef de auto nog zeker vijf minuten lang een soort driesterren-koelkast. Onder de titel: ,,De drogisterij in de huiskamer" heeft de Duitse journaliste Marie Winn een boek geschreven over het uitzichtloos televisiekijken bij de jongeren. In Amerika kijken lagere schoolkinderen gemiddeld 4 uur per dag naar de televisie, maar daar kan men dan ook de gehele dag naar programma's kijken. Door onderzoekingen heeft men in Amerika al verband kunnen leggen tussen dit vele TV-kijken en het terug lopen van de intelligentie, de geringe woordenschat en de toenemende pas siviteit. Maar het meest opvallend bij kinderen, die veel televisie keken was, dat zij veel angstiger op dingen van buitenaf reageerden en vaak geen raad wisten met die spanningen, zodat zij daarop zeer vreemd gingen reage ren. Wij zijn nog niet zo ver dat onze kinderen 4 uur televisie nuttigen per dag, maar dit zal toch niet meer zo lang op zich laten wachten. Leert nu vast uw kinderen en uzelf dat er ook een knop aan elk tv-apparaat zit, waarmee men hem uit kan schakelen! Aan het Holland-festival 1979 van 1 tot en met 23 juni a.s. zal de NOS-radio 18 uitzendingen wijden, die allen zullen worden uitgezonden op Hilversum 2 en die allen 's avonds om acht uur zullen beginnen. Ook zal de NOS met vier eigen produkties deelnemen aan dit Holland festival. De televisie zal een viertal manifestaties uitzenden en wel steeds op Nederland 1 vanaf 22.10 uur. Die gladde, koude bekleding van de stoel maakt het nog onkomfortabeler. En dan te bedenken dat diezelfde be kleding in de hitte van de zomer je bijna kan roosteren of aan alle kanten doet plakken. Maar daar is nu wat op gevonden. In samenwerking rnet het I.W.S. werd een nieuwe autohoes met een zuiver wollen haardek op een polyester rug ontwikkeld, die door enkele Belgische en een Nederlandse fabrikant op de markt wordt gebracht. En dat zit bij de kou als een Berber-tapijtje voor de open haard, terwijl het straks in de zomer een koele rug annex zitvlak garandeert. Al vele jaren heeft men de schape vacht als ideale bekleding voor auto stoelen toegepast. Maar het aanbod van huiden is beperkt en vandaar het zoeken naar een alternatief. Dit is nu aardig gelukt. Een zuiver wollen haardek wordt in een grondbreisel verankerd en vastgezet. De zo ont stane vacht heeft dezelfde isolerende en absorberende eigenschappen als het dek van de schapehuid. Het nieuwe vachtmateriaal is boven dien gemakkelijk wasbaar. Dit maakt het bij uitstek geschikt om ook in de ziekenhuizen te gebruiken als middel tegen doorliggen. Nederlands bedrijf: Lederfabriek Roorda, Kanaalweg 96, Harlingen, tel. 05178 - 2563. Onder deze titel heeft de Nederlandse Vereniging van producenten en impor teurs van beeld- en geluidsdragers te Amsterdam, een folder het licht doen zien, waarin stelling wordt genomen tegen de geluidsdieven in de platen- wereld. Op geraffineerde wijze weten deze geluidsdieven aan muzikale hits te komen, die zij dan op zogenaamde „witte platen" aan de man trachten te brengen. Hun omzet wordt geschat op circa 50 miljoen per jaar. Geen cent daarvan gaat naar de componist, de zanger of zangeres, of muziekgroep. Alles verdwijnt in de zakken van deze geluidsdieven, die zelfs nog heel ge makkelijk profiteren van de reclame acties, die bonafide-maatschappijen lanceren rond deze hit. In 1961 kwamen vele landen in Rome bij elkaar om wat tegen deze geluidsdieven -maar straks ook beelddieven- te gaan ondernemen. Nederland was daar toen ook aanwe zig, maar helaas is het besluit dat in Roma genomen werd nog steeds niet in het parlement aangenomen. Ondertus sen kan de diefstal van andermans eigendom rustig doorgaan! Tnaa/L ynocrtt ^on ycLJam4ttfiA.<£ia VrtMel, 'iwozfarrrUj Over weinig voedingsstoffen bestaat zoveel misverstand als over cholesterol. Als we sommige berichten mogen geloven, is deze vetachtige stof de oorzaak van galstenen, aderverkalking, hartaanvallen, beroertes, trombose en wat dies meer zij. Maar vooral over het verband tussen cholesterol en hart- en vaatziekten bestaat nog veel onzekerheid. Vaak wordt weinig rekening gehouden met de nuttige funktie die cholesterol in het lichaam van ieder mens en dier vervult. Het lichaam kan er een aantal belang rijke stoffen (o.a. hormonen) uit opbouwen. Om een gezond cholesterolpeil te handhaven hoeft deze stof niet in de voeding aanwezig te zijnuit allerlei voedings middelen kan voldoende cholesterol aangemaakt worden. KWALIJKE NAAM Via de gesel van de hart- en vaatziekten de belangrijkste doodsoorzaak in Nederland) komt cholesterol aan zijn kwalijke naam. Bij lijders aan deze ziekten vonden onderzoekers afzettingen op de wanden van de bloed vaten. Deze zogenaamde plakken blijken vaak te bestaan uit vetachtige stoffen (waaronder cholesterol) en kalk. Gevolg van deze afzetting is een vernauwing van de vaten en een verharding van de vaatwanden. In deze nieuwe, harde vaten is een minder goede bloedstroming mogelijk. Zeer ernstige vormen neemt deze hinder aan, als er ook klontering in het bioed optreedt. Zo'n klontje kan zelfs zorgen voor volledige verstopping van de bloed baan. Dit uit zich als trombose hartaanval of beroerte. Gemiddeld hebben mensen, die aan hart- en vaatziekten lijden, meer cholesterol in het bloed. Daarmee is nog niet gezegd dat we met cholesterol ook de veroor zaker van hart- en vaatziek ten kennen. Er kan wel be weerd worden dat mensen met teveel cholesterol in het bloed meer risico lopen. Wat dat betreft is echter een hele reeks faktoren verdacht, o.a. teveel roken en een zittend leven. DOE EKZELF WAT AAN Ondanks het feit dat cholesterol in de voeding niet nodig is, bepaalt de dagelijkse voeding wel het cholesterol-gehalte van iemands bloed. Door het teveel eten van vrijwel elk voedingsmiddel kan men een hoog cholesterol-niveau in het bloed krijgen. Om het cholesterolpeil laag te houden is dus niet alleen een beperking van cholesterol-rijk voedsel (o.a. roomboter, eieren, lever, paling, garnalen) nodig. Ook de suiker - en vetkonsumptie dient verlaagd te worden. Er zijn ook voedingsstoffen die een direct verlagende werking hebben op een te hoog cholesterol-peil. Hiervan staan vooral de meer voudige onverzadigde vetzuren in de belangstelling. De Voedingsraad heeft Nederlanders met een te hoog cholesterol-peil in 1973 al aanbevolen om meer van deze vetzuren te eten. Tegelijkertijd werd de gehele bevolking aangeraden in totaal minder vet te eten men loopt dan immers minder kans in de risico groep van cholesterol-rijken terecht te komen. „ZWARTE PIET" ln de voedselreclame wordt sterk de nadruk gelegd op de meervoudige onverzadigde vetzuren „goed voor hart en bloedvaten). Gevolg is een verhoogde belangstelling voor vetten en oliën, die „rijk" daaraan zijn vooral produkten van plantaardige oorsprong (o.a. soja, zonnebloem). Hetgeen overigens niet betekent dat alle plant aardige vetten deze kwaliteit bezitten. Het is zelfs zo dat olijf- en kokos olie minder meervoudig onverzadigde vetzuren bevatten dan kippevet en levertraan. Bovendien zijn er aanwijzingen dat ook andere stoffen een cholesterol-verlagende werking hebben: o.a. vitamine C en ruwvezel (onverteerbare deeltjes in o.a. peulvruchten en de volle tarwekorrel Gezien de nog heersende onzekerheid over de oorzaak (of oorzaken) van hart- en vaatziekten blijft het echter de vraag of maatregelen, die zich alleen op de verlaging van het cholesterol peil van het bloed richten, voldoende zijn om een afname van het aantal hart en vaatziekten tot stand te brengen. Na deze verhan deling zal het wel duidelijk zijn dat cholesterol wel tot de boosdoeners behoort wat de hart- en vaatziekten betreft, maar ten onrechte als „Zwarte Piet" wordt afgeschilderd, omdat het helemaal niet zeker is dat cholesterol zonder meer de veroorzaker van hart- en vaatziekten genoemd mag worden. Xiissdiien. is Cliolesterol -wel eens door geleerde Professor omtdehb tl houdt/ er zelf eenen geeft) cLe resb aan rcw Jyutirvr'ottw: Uw- -uultvtouw doet 'precies Tiet zelfde; een ln.o-u.den en de rest» doorgeven enz.., enz., enz... En voordat je Tiet -weet "heeft 'heel "Nederland 'n Cholesterol "Wyzer

Soester Courant | 1979 | | pagina 17