Bouwkosten Wijkcentrum ,,De Borg" een ton hoger Amerikaanse zanggroep „Continental Singers' zóndagavond in de Open Hof Klachtentelefoon voor bewoners Soesterberg ma nn 5.98 10.49 1.38 1.55 7.45 (Jtyy; Sn tinental nifers Eerste paal wordt geslagen op 12 juli: Smecoma krijgt examencentrum op Soester Industrieterrein Door lange vorstperiode: Ook bouwvergunning verplicht voor bouw van ondergrondse ruimten Verhoogde vliegaktiviteit op de vliegbasis Soesterberg Auto rijdt huis binnen .11 Tweede helft juli: TE KOOP IN SOEST Honsbergen Amstel bier Honsbergen Zigeuner salade 250 gram Honsbergen 10 eieren Honsbergen METWORST Honsbergen Woensdag 11 juli 197S 57e iaarpang no. 46 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H.E. J.SMiT Abonnement per half jaar f10.— Buiten Soest per half jaar f20.— Verschijnt iedere woensdag De Stichting Smecoma is een landelijke organisatie ter bevor dering van de vakopleiding in de metaalnijverheid. Het be stuur wordt gevormd door vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties in deze bedrijfstak, alsmede van het georganiseerde beroepsonderwijs. Het Centrale Bureau is ge vestigd te Baarn. Smecoma houdt een zogenaamd leerlingstelsel in stand. In de bij de Stichting aangesloten bedrijven worden jongeren, meest al na een vooropleiding op de lagere technische school, vol gens door de minister van O W goedgekeurde leerprogram ma's, opgeleid tot aankomend vakman en vakman in een 15-tal vakrichtingen in de metaalsector. Ter ondersteuning van hun praktijkop leiding volgen zij gedurende de primai re opleiding - ca. 2 jaar - één dag per week aanvullend en op het beroepge- richt onderwijs op de zo geheten streekschool. Tijdens de tweejarige voortgezette op leiding is dit aanvullend onderwijs als regel 's avonds. Deze bedrijfsopleiding wordt begeleid door consulenten, die over het gehele land verspreid woon achtig zijn. Het aantal leerlingen dat momenteel is ingeschreven bedraagt plm. 2500. Voor hen, die deze vakliedenopleiding met succes hebben afgesloten, alsme de voor afgestudeerde leerlingen van de middelbare technische scholen, is Smecoma tevens centraal schoolbe stuur voor het middelbaar cursorisch onderwijs. Op ruim 40 cursussen, verspreid over het gehele land, worden de Kadercur sussen Bedrijfsvoering en Bedrijfs beheer gegeven. Ruim 600 cursisten volgen jaarlijks deze opleidingen\ die elk een cursusduur van één jaar heb ben. De ontwikkeling van leermiddelen voor al deze opleidingen is voorts een belangrijke tak van het werk van Sme coma. Ook het examineren van dergelijke grote aantallen kandidaten is een taak die door de minister van O W aan Smecoma is opgedragen. Daarmede zijn wij aangeland bij Het examencentrum De praktijkexamens van de primaire en voortgezette opleidingen van het leerlingwezen werden aanvankelijk af genomen in de praktijklokalen van technische scholen. Daar de opleiding als regel in kleinere bedrijven wordt gegeven lenen deze zich niet of nauwe lijks voor het examen aan het einde van de opleiding. Ook de technische scholen zijn in de afgelopen jaren aan sterke wijzigingen onderhevig geweest. Met name de veralgemening van het lager beroepsonderwijs stelde Smeco ma voor grote problemen, doordat de outillage van deze scholen steeds meer ging verschillen van die welke de leerlingen tijdens hun opleiding in de bedrijven hadden leren kennen. Reeds in 1968 werd dit probleem onderkend en richtte het Bestuur een verzoek tot de minister van O W voor het mogen stichten van een examencen trum. Aanvankelijk leek alles vlot te zullen verlopen, want reeds begin 1970 werd door het ministerie toestem ming verleend aan het Bestuur van Smecoma om tot grondaankoop over te gaan. Een zeer geschikt terrein daarvoor was door de gemeente Soest aangeboden op de zuidelijke punt van het industrieterrein Konineswee/hoek Vrijheidsweg. Daarna zijn vele vertra gingen opgetreden, ten dele veroorzaakt door onduidelijkheden ten departe- mente over juridische en financiële aspecten, deels ook veroorzaakt door drastische bezuinigingen in het scho lenbouwplan van de Rijksoverheid. Gelukkig zijn thans alle obstakels uit de weg geruimd en kan met de bouw volgens een ontwerp van het Archi tectenbureau Rothuizen-Visker te Rotterdam een aanvang worden ge maakt. De eerste paal zal worden geslagen door de heer A. de Ruyter uit Vianen, voorzitter van het Bestuur van Sme coma. Mevrouw N. Blommers-Biezenzo te Soest stelde het gemeentebestuur de vraag in hoeverre de lange vorstpe riode en de gevolgen daarvan de be groting voor de bouw van het diensten centrum De Borg in gevaar gebracht had. Het gemeentebestuur antwoord de haar als volgt: Geachte mevrouw, In uw bovenvermelde brief stelt u ons de volgende vragen. In hoeverre is de begroting voor de bouw van het wijkdienstencenlrum De Borg door de lange vorstperiode en de gevolgen daarvan overschreden? In hoeverre is de gemeente verant woordelijk voor de eventueel ontstane tekorten, met name voor tekorten toe gerekend aan participanten die voor hun middelen afhankelijk zijn van sub sidies? Wij kunnen u thans het volgende be richten. Ten gevolge van de ca. 3 maanden ver traging in de bouw, ontstaan door de Ook voor de aanleg van kelders, onder grondse kamers etc. heeft men een bouwvergunning nodig. Dit bleek, in een vergadering die belegd was naar aanleiding van een aanvraag van de heer Van de Klink voor de bouw van een ondergrondse hobbyruimte. Reden van de weigering voor deze bouw was volgens gemeentesecretaris mr. J. M. Kruitwagen om te voorko men dat er een precedent geschapen wordt. In het geval van de heer Van de Klink was de aanleiding tot weigering, het overschrijden van de totale bouw oppervlakte. Ook de provinciale Griffie en de Vereniging van Nederlandse ge meenten steunden de heer Kruitwagen in zijn argumenten. Een ander argument van de heer Kruitwagen was, dat er ergens een grens gesteld moest worden. Anders, zo deelde hij mede, kan men wel overgaan tot het bouwen van onder grondse fabrieken zonder dat daarvoor een vergunning nodig zou zijn. Al lijkt het laatste argument misschien een beetje overtrokken, het blijft toch een feit, dat de heer Van de Klink géén toestemming krijgt voor de bouw van zijn hobbykamer. extreme winterse omstandigheden, zullen de bouwkosten totaal ca. 107.000,- hoger liggen dan was voor zién. Dit bedrag is als volgt berekend 3 maanden uitstel doorbelas ten jaardeel annuïteit aan de participanten: 3/125 ƒ340.000,- 85.000,- in mindering ontvangen de posito-rente 18.000,- verschil 67.000,- extra vergaderkosten, ar chitect, opzichters, loon kosten directeur-beheei der etc. begroot op 40.000,- 107.000,- Dit bedrag zal extra moeten worden gefinancierd en worden afgeschreven op gelijke basis als de stichtingskos- ten. Dit betekent een extra verhoging van de jaarlasten met een bedrag van 10.335,-, welk bedrag als volgt aan de participanten zal worden toegere kend: sport bibliotheek Artishock-Peuters bowling S.M.D. fysiotherapie Dorpshuis ƒ4.111,- ƒ2.669,- 602,- 2.032,- 179,- 155,- 587.- Van de hierboven genoemde bedragen zullen die voor de sport en de biblio theek (80r/f), gevolgen hebben voor het gemeentelijk budget. De uitzonderlijk begaafde en bekende zanggroep „Continental Singers" treedt, op uitnodiging van de koffiebar „De Loofhut" a.s. zondagavond 15 juli, 's avonds om 20.00 uur op in De Open Hof aan de Veenbesstraat, hoek Dalweg. Zij brengen een sterk programma, meeslepend en ingetogen, op een aanspre kende manier, zuiver en vol geestdrift. Deze groep levert Het bewijs, dat muziek en zang een wezenlijk middel is om het geloof uit te dragen. Dat deze groep een groot suc ces is, tonen hun de bezoekers aantallen: van 9000 in '69 tot 75.000 in 1978. En dat alles in de zomermaanden! Ongetwijfeld zal dit speciale optreden in Soest veel belang stelling trekken en zal de toegangsprijs van 7,50 per persoon geen enkel belet sel zijn om De Open Hof ge heel met belangstellenden te vullen. De kaartverkoop is uitsluitend zondagavond aan de zaal. De „Continental Singers" met hun orkest onderbreken hun Europese toernee gedurende de maand juli voor dit specia le optreden in Soest. Dit Amerikaanse gezelschap heeft in Europa al een bekende naam gekregen. Het is trou wens de elfde keer, dat de Continental Singers een toer nee door Europa maken. Iede re groep van 45 man (koor en orkest) bestaat uit studenten, die hun zomervakantie musi cerend doorbrengen. Ze komen uit alle delen van de Verenig de Staten en uit vele kerken. De jeugdige zangers en instru mentalisten rond de twintig jaar) kwamen pas voor deze toernees in aanmerking nadat ze succesvol de zware audities hadden afgelegd. Het al(jus ge selecteerde gezelschap neemt in de Verenigde Staten een vooraanstaande plaats in op het gebied van de hedendaagse geestelijke muziek, wat o.a. blijkt uit hun vele LP's (14) en hun vele radio- en TV-uit- zendingen. Gedurende de afgelopen weken is er op de vliegbasis Soester berg betrekkelijk weinig gevlogen 'door straaljagers. De starts en landingen moesten 's morgens vroeg tussen acht en negen uur respektievelijk om streeks vijf uur 's middags plaats vinden, omdat de voornaamste start en landingsbaan in verband met on derhoudswerkzaamheden gesloten was. Een groot aantal F-15 vliegtuigen van het op de basis gestationeerde Amerikaanse 32e Tactical Fighter Squadron heeft gedurende de maand juni vaiidi andere vliegbases geope reerd. Begin juli zullen al deze vlieg tuigen weer op de thuisbasis zijn te ruggekeerd. In de week van 16 tot en met 20 juli aanstaande, alsmede de 23 en 24ste, zal een intensief vliegprogramma worden uitgevoerd. In deze perioden zullen de starts normaal plaatsvinden vanaf 08.00 uur (op 20 juli reeds van af 07.00 uur), terwijl de laatste vlieg bewegingen op sommige dagen uiter lijk tot 24.00 uur zullen voorkomen. Met grote zorg wordt getracht de ge luidsoverlast voor de regio tot het geringste te beperken. Dankzij het ministerie van defensie kunnen bewoners hun klachten over geluidshinder, veroorzaakt door mili taire vliegtuigen kwijt bij het mini sterie. Het telefoonnummer hiervoor is: 070 858593. Een speciale onderafdeling van de Afdeling Operationele Direktie van de Luchtmachtstaf zal de klachten behan delen. Tevens kunnen verzoeken tol schadeloosstelling bij deze afdeling worden ingediend. Ten derde heeft de ze afdeling een informatieve taak: Al le informaties die betrekking hebben op het oefenschema en trainingspro gramma kunnen bij de sectie Geluids hinder van de Afdeling Operationele Direktie worden ingewilligd. Eén en ander werd meegedeeld in een brief vanstaatssecretaris van defensie Dr. W. F. van Eekelen aan gedepu teerde staten. Visite krijgen is leuk, maar zo luid ruchtig als vorige week de visite bij mevrouw Van Eist met de deur in huis viel, mag wel wat overdreven genoemd worden. Die middag bracht mevrouw M.M.K. uit Soesterberg buiten haar wil én buiten haar schuld dit bezoek aan de Plesmanstraat 6 te Soesterberg. Reden van haar bezoek was een botsing die zij kort tevoren gehad had. Een van links komende auto had haar geen voorrang verleend. Een poging tot uitwijken mislukte en de auto van mevrouw M.M.K. raakte van de weg. De ravage was enorm. Voordat de auto tot stilstand kwam, werden eerst twee tuinen omgeploegd. Vervolgens moest een bielzen bak het ontgelden en ten slotte kwarri de auto tot stilstand in de woning van de familie Van Eist. Ook het huis van de Van Elst's werd ernstig beschadigd. Raamkozijn en voordeur werden zó beschadigd, dat ze vervangen moesten worden. De modder en glasscherven lagen tot op de eerste verdieping. Ernstige per soonlijke ongelukken deden zich geluk kig niet voor. HALF VRIJSTAAND WOONHUIS MET GARAGE (Bouwjaar 1974). Ind.: L-kamer, keuken, hal met eiken trap. 1e verd.: 3 slaapkamers, waar van 1 met balkon, badkamer met ligbad en 2e toilet. 2e verd.: royale 4e slaapkamer met grote dakkapel berging, geheel centraal verwarmd. Vraagprijs f 235.000,-. VJ- G. van ROUWENDAAL 'Burg. Grotliostr. Ilu Soest Tol. 02155- Kil «7 ALLEEN DONDERDAG DEZE WEEK KRAT ZJe onze advertentie Zie onze advertentie Zie onze advertentie plm. 700 gr. HYPOTHEKEN Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. Rente vanaf 8.7% Vraag vrijblijvende informatie. AUTO VERZEKERING Betaal niet meer dan noodza kelijk. Voor de betere rijder aantrekkelijke no-claim kor ting. Speciaal tarief voor privè- rijders en ambtenaren. Ook voor jeugdige rijders een normale autoverzekering. Met vakantie! Vergeet dan niet een Reisbagageverzekering te sluiten. Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 .r

Soester Courant | 1979 | | pagina 1