Mijnopruimingsdienst groef in Soesterberg 253 mijnen uit oude bomtrechter 50 jaar geleden in Soest voordeel Stel uw vakantie nog even uit! boekenkrant Jonge televisiesterren maken programma voor schooltelevisie VERGADEREN TWEETJES? DeSoestef Duinen. Laat uw zomervakantie niet bederven... 12 Juli 1929 Cuu& kaml yooplegeAt. Zoekt U een WONING? butzelaar makelaardij en h'j zoek uw woning zelf uit! METZ'N Sluiting Amnesty centrum Pas op voor Salmonellabacteriën Gedachten van een treinreiziger 6.90 WMM: boekhandel Brandend televisie-toestel Studio harla harwocziK» Wedvlucht van P. V. Soest 3 Soe8ter Courant van woensdag 11 juli 1OT9. 3 Een grotere vondst aan projectielen dan vorige week woens dag is er na de oorlog in Soesterberg niet gedaan. Bij grond werkzaamheden ter voorbereiding van de aanleg van een tank- baan op de Leusderheide werden niet minder dan 253 anti tank- en anti-personeelsmijnen ontdekt, alsmede een aantal lichamen van brisantgranaten en ontstekers van mijnen. Het werk werd onmiddellijk stilgelegd nadat een draglinemachinist op enkele projectielen was gestoten, waarna drie leden van de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) uit Culemborg met de hand een gedeelte van het terrein begonnen af te graven. Dat duurde ongeveer vier uur. Toen stond het vast, dat op dit ge deelte van de heide geen projectielen meer in de grond zaten. De grondwerkzaamheden voor de aan leg van twee tankbanen worden uit gevoerd door de bedrijven Bruil uit Arnhem en Hanhart uit Hemmen. Eén baan is praktisch klaar, aan het grond werk ten behoeve van de andere is pas begonnen. De twee tankbanen ko men aan weerszijden van de nieuw aan te leggen rijksweg ten zuiden van Soes terberg te lopen. Er komt een viaduct over de nieuwe weg speciaal ten behoe ve van het militair verkeer dat daar door zowel van De Vlasakkers als van de Leusderheide gebruik kan blij ven maken. Nadat vorige week al een mijn was gevonden, stootte een draglinemachi nist woensdagmorgen tegen elf uur op een diepte van twee meter opnieuw te gen metaal. Surveillerend personeel van de brigade Soesterberg van de koninklijke marechaussee werd door de uitvoerder aangesproken en stel de direct een onderzoek in. Dit leidde ertoe, dat het werk onmiddellijk werd gestaakt, omdat het vermoeden be stond dat er nog veel meer projectie len verborgen lagen. Dit werd later bevestigd. Personeel van de EOD hoefde voor deze gelegenheid niet uit Culemborg te komen: drie militairen van de dienst waren juist in Soesterberg voor het ophalen van de eerder gevonden mijn. Ze werden door hun commandant di rect doorgestuurd naar de Leusderhei, hetgeen voor de EOD al de 1.818e werkopdracht van dit jaar was. Bij het uitgraven van de projectielen moest men zeer voorzichtig te werk gaan, temeer omdat het meeste er nog gaaf uitzag. Toch moet het er al van kort na de oorlog hebben gelegen, zo veronderstelde men. Het meest waar schijnlijke is, dat men na afloop van een oefening de overgebleven projec tielen op één plaats heeft begraven, vermoedelijk in een bomtrechter. Er moest een speciale vrachtwagen van de EOD naar Soesterberg komen om de projectielen op te halen en te ver voeren naar Culemborg, waar ze on schadelijk gemaakt zullen worden. De meeste projectielen waren onge vaarlijk doordat de ontsteking ont- brak. Wel werden vier losse ontstekin gen van mijnen gevonden. Deze wer den ter plaatse vernietigd door een gat te graven en ze daarin te depo neren met een hoeveelheid trottyl, die met behulp van een lont tot ontplof fing werd gebracht. Ondanks de uit zonderlijk grote hoeveelheid mijnen die gisteren werd gevonden, gelooft men niet dat dit het laatste is waar men tijdens de aanleg van de ontbre kende tankbaan op gestuit is. En straks, wanneer de grondwerk zaamheden voor de aanleg van de nieu we rijksweg beginnen die veel breder wordt dan de tankbanen, zal er nog wel meer naar boven komen, is de verwachting. Hoewel de Leusderhei al geruime tijd verboden gebied is voor burgers, zal de koninklijke marechaussee met het oog op de vondst van gisteren en de nog te verwachten vondsten de sur veillance op de hei verscherpen. Hoekje Molenstraat-Steenhoffstraat in de jaren twintig EIND-AFREKENING VAN HET COMITÉ TOT VIERING VAN DEN 70sten VERJAARDAG Ontvangsten Bijdrage Gemeente 400,— Particulieren 1061,20 Lijsten 256,70 Incasso 22,57 234,13 f 1695,33 Pacht 160.- Voetbal Soest 7.41 Voetbal Soesterberg 3,81 11.22 Uitgaven 8.50 2,72 1858,05 Uitgaven Optocht 613,67 Inleggelden f 20,50 593,17 Huldiging 228,60 Autorit ouden van dagen 10,46 Fakkeloptocht 136,03 Volksspelen 109.59 Programma's 122,50 Ontvangsten 79,78 42,72 Tractatie kinderen 248,40 Klokluiden 14,— Zang 66,85 Consumptie, muziek enz. 136,10 Verlichting terrein 45.- Advertenties 60,10 Bloemen 10,- Bijdrage winkeliersvereniging 30.— Openluchtspel 264,05^ Bijdragen hiervoor 225.- 39,05 1/2 Diverse kleine uitgaven f* 10,48 1/2 Bijdrage huldeblijk f 30,- Cadeau voor beschikbaarstelling en rijden met auto 10,- Drukwerk rit ouden van dagen op 31 augustus 7,49 1858,05 DE AANHOUDER WINT Wederom is procesverbaal opgemaakt tegen den caféhouder C. B. alhier, terzake het laten dansen en het maken van muziek in zijn inrichting op tijdstippen, waarop dit niet geoorloofd is. UIT DE ADVERTENTIE N EET NU PUDDING. Bij aankoop van 1.50 gemengde boodschappen suiker en roomboter uit gesloten) ontvangt u 3 pak Homburgs Pudding gratis. Hooren en bezorgen zonder prijsverhooging in Soest en Baarn. Beleefd aanbevelend A. Mosterd Koninginnelaan 6; telefoon 2268. GOED EN GOEDKOOP: Cocos 0,55; Balatum 1,19; Vloerzeil 1,45; Ledikant 7,90; Schor ten 1,75; Onderjurken 1,35; Kousen 0,54. 't Beste en goedkoopste adres niettegenstaande alle uitverkoopen. Middelman Torenstraat 3B Soest, te lefoon 2293. BEZOEK TEN PALE1ZE Bij H.M. de Koningin Moeder ten paleize Soest- dijk, werden Woensdag verwacht om enkele dagen bij haar te blijven logeeren, twee prinsessen von Wied, dochters van wijlen den Prins von Wied en van wijlen diens echtgenoote Prinses von Wied geb. Prinses Maria der Nederlanden. EERE-COMITE Voor de Soesterfeesten, ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan onze gemeente, is het volgende eere-comité samengesteld: Mr. G. Deketh en me vrouw, burgemeester van Soest; Mr. P. P. de Beaufort en mevrouw, burgemeester van Rijsen- burg-Driebergen, oud-burgemeester van Soest; Mr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort en mevrouw te De Treek, oud-burgemeester van Soest; Mevr. Lo ten van Doelen Grothe-v. Weede. weduwe van oud burgemeester Loten van Doelen Grothe. BEGROOTING GOEDGEKEURD Naar wij vernemen is dezer dagen de gemeente- begrooting voor het jaar 1929 door Ged. Staten goed gekeurd. Waar de verbetering van verschillende wegen moest wachten op deze goedkeuring, mogen wij verwachten, dat nu met grooten spoed hieraan zal worden gewerkt. NIEUW RIJWIELPLAATJE Met ingang van 15 Juli a.s. zijn de nieuwe be lastingplaatjes 1929-1930 aan de postkantoren ver krijgbaar. 3e ZOMERCONCERT Met goedvinden der betrokken gemeentebesturen hebben de Harmonie ..Crescendo" te Baarn en ..Patiëntia Vincit Omnia" alhier besloten één con cert te ruilen. De Baarnsche Vereeniging zal Maandag 15 Juli. te 8 uur alhier spelen in de tent tegenover het Raadhuis, onder leiding van den Heer J. H. van Dapperen. Programma: 1. Dilbech Marsch 2. Ouverture ..Harmonia" E. Laisnè 3. Rachel. Gr. Valse L, Langlois 4. Cortège de Ballet L. Montagne 5. Fantasie sur 1'Opera „L'Africaine" Meijerbeer 6. Unter dem Siegesbanner, March Von Blon 7. Le Diamant Noir, Ouverture H. Staz 8. Suite Ballet F. Popy 1. Mazurka. 2. Pizzicato. 3. Valse Lente. 4. Largo. 5. Galop. cLi- Aeit Ajan dei dacal .fa. hij Utii fJee hoezo l 'fi/ou. ik u>iit hel ook niaé /ynoui ik tA/ah eU "PLAyEfl op de KoojinaiNnelAAd en ctczon hoonde ik het. en toeju hen ik. en wotj meenyoun aeUu.iA.ea.dLALLemaaL /rw.iu.LA/iLyiy.cta.L kun cLuun zonden pkohlemenTe aeUhe -zaak. en het toppunt...hij w helemaal. niet cLcuaA. 0 De veertienjarige Michel van Doorn mag zich gelukkig prijzen. Begin no vember zal hij in alle huiskamers te zien zijn op de televisie als acteur in de dop. Het begon allemaal dit voorjaar. Mi chel deed mee aan een optelwedstrijd uitgeschreven door de NOS. Thema van het opstel was: ,,Wat zou je doen kom naar middel wijkstraat 64 telefoon 02155-13633 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie en... met onze assistentie Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. als je honderd gulden had". Michel, die eigenlijk niet op een prijs rekende, leverde toch zijn opstel in. Vlak voor de vakantie kreeg hij van zijn klasse leraar te horen, dat hij uitgekozen was. om deel te nemen aan een programma voor de schooltelevisie. De droomwens van Michel zal in ver vulling gaan. Want voor de 14-jarige L.T.S.-scholier was de wens met hon derd gulden naar de Rotterdamse havens en naar het ponypark in Slag haren te gaan. Een kijkje in de havens heeft hij inmiddels al gemaakt. Het ponypark ligt nog in het verschiet. De echte opnames beginnen eind sep tember. Dan zal Michel van Doorn, samen met een vriend, de evenoude Johnny van Dorresteijn, nogmaals een bezoek brengen aan de havens en Slag haren, alleen dan voor de kamera's. Of deze jongens uit zullen groeien tot echte filmsterren, is iets dat wij hun van harte toewensen. Of met 100 man? Ook dat kan. In Soestduinen. Wij beschikken over een riante accommodatie vooi vergaderingen, bijeenkomsten, sales meetings of wat u maar wilt! Centraal gelegen, midden in de bossen en met een 1e klas keuken. RESTAURANT! SOESTERBERGSESTRAAT188.30ESTDUINEN. 02155 12739. Van 5 juli tot en met 3 augustus zal het Amnesty Informatiecentrum, Mid delwijkstraat 72 wegens de vakanties gesloten zijn. Zaterdag 4 augustus is het centrum weer als vanouds van 10.00 tot 12.00 uur geopend. De Salmonellabacteriën kunnen echte vakantiebedervers zijn. Vooral bij warm en broeierig weer vermeerderen zij zich in een razendsnel tempo. Daarom is de zomer ook de meest ideale tijd voor het ontstaan van een voedselvergifti ging (ook wel „buikgriep of zomerdiarree" genoemd). En iedere zomer weer gaan ze hun gang, en maken duizenden slachtoffers. De salmonellabacte riën zijn o.a. dol op vlees, vleesprodukten, vis, kip, melk, ijs, eierprodukten (mayonaise), slaatjes, rauwe groente, slagroomgebak en water. Ze vermeerderen zich niet meer bij 0°C en worden bij verhitting boven 80°C gedood. Houd ze onder de duim Met hoevelen ze ook zijn, u kunt die bacteriën niet zien. Eten dat besmet is met salmonellabacterién, ziet er ge woon uit, ruikt goed, en smaakt uit stekend. Voor u er erg in hebt, valt u eraan ten prooi. Niet alleen in zui delijke streken, maar ook in ons eigen land komt salmonellose, zoals deze voedselvergiftiging officieel heet, steeds meer voor. Bescherm uzelf en anderen bij warm weer met de volgende maatregelen Hygiëne Vermindert de kans dat het voedsel wordt besmet met ziekteverwekkende bacteriën. Was uw handen goed met zeep na gebruik van het toilet en vóór u gaat koken en eten; droog ze af met een schone handdoek. Was uw handen vóór en na het aanraken van rauw vlees. Zorg voor heel schone handen als u gehakt aanmaakt. Koelen zorgt ervoor dat de enkele bacteriën, die vrijwel altijd aanwezig zijn, zich maar langzaam kunnen vermeerde ren. Bewaar etensresten koel, niet langer dan 2 a 3 dagen, en laat ze zo snel mogelijk afkoelen. Zet warme voedingsmiddelen pas in de koelkast, nadat ze snel zijn af gekoeld. Laat diepgevroren produkten altijd In de koelkast ontdooien, uitgezonderd groente. Verhitten doodt veel salmonellabacteriën. Breng uw eten snel aan de kook (100°C) en laat het een kwartier door koken. Kook op warme dagen "s avonds de melk door, of het nu losse dan wel verpakte melk uit een aangebroken verpakking is. Koel hem daarna zo snel mogelijk. Speciaal voor vakantiegangers de voigende tips: Gebruik bij het afwassen van keuken gerei en vaatwerk heet sop en spoel het liefst na met heet water. Spoel het niet in dat sprankelende beekje of meertje, ook al ziet dat er nog zo helder uit. Gebruik schone thee-, hand- en vaat doeken. Verschoon ze dagelijks, als u ze veel gebruikt. Houd medevakantiegangers, die buikpijn en/of diarree hebben, buiten de keuken. Laat ze hun handen veel en goed wassen, vooral na het gebruik van het toilet. Ruim afval op en houd vliegen en andere insekten uit de buurt van het voedsel. Vochtige doeken zijn broeinesten van bacteriën. Spoel ze uit in heet schoon water, en laat ze in de zon drogen. Niet al het water is drinkwater! In Frankrijk bijvoorbeeld staat dit soms aangegeven met het volgende bordje: „eau non potable" bij kranen en pompen, ook in hotels. Dit is géén drinkwater, en is ook niet geschikt voor het wassen van groente en fruit dat u rauw opeet, (tenzij u het water tenminste tien minuten kookt). Fruit kunt u beter schillen. Twijfelt u aan de kwaliteit van het drinkwater, ge bruik dan, net als uw gastheren, mine raalwater. Eet bij warm weer geen rauw vlees of halfrauw vlees: dus geen biefstuk, tartaar of rauw gehakt. Eet geen onverpakt ijs. De salmonel labacteriën zijn er nog doller op dan u. Verpakt ijs en schepijs uit een schone, drukbezochte winkel, leveren meestal geen bezwaar op. Neem geen vacuüm verpakt vlees of vleeswaar mee op reis. Deze ver pakking verlengt de houdbaarheid niet of nauwelijks. Ongekoeld en in een warme omgeving zijn vacuüm verpak te vleeswaren zelfs minder lang houd baar dan de datum op de verpakking aangeeft. Voedingsmiddelen in blik zijn wél houdbaar, evenals verpakt gedroogd vlees. Heelt u geen koelkast, bewaar dan geen resten. Een koeltas is géén koel kast en kan er beslist niet voor ge bruikt worden. In Sittard stond 'ie al op rood. Toch goed, dat ik al geweest hen, anders had ik het veel te lang moeten ophouden. De hy giëne op de N.S. toiletten houdt overigens wel te wensen over. Enfin, uiteindelijk is het een extra van het treinreizen. Want welke automobilist heeft de luxe van een toilet? Ruim twee uur reizen. Jam mer, dat ik niets te lezen heb. Nou ja, misschin is het nog rijkelijk vroeg voor een krant. Het is pas kwart voor zeven. Het was een vreemde gewaar wording, 's ochtends in een stad te lopen, waar de vogels nog niet zijn weggevlucht voor de grote verkeersdrukte. Toch eens wat vaker vroeg opstaan. De trein nadert Roermond. Nog steeds staat de toiletdeur op rood. Zeker iemand die gis teren veel genuttigd heeft. Wie houdt het anders zo'n twintig minuten uit op een W.C. van één bij anderhalf? Het doet me denken aan een conférence van Bomans. Die heeft tijdens de carnaval enkele uren op het toi let gezeten. Inmiddels heb ik mijn sinaas appel gepeld en opgegeten. Zal ik al aan m 'n musliereep begin nen? Nee, nog niet, even wach ten tot Eindhoven. Anders heb ik straks zo'n trek. De kaartjes worden gecontro leerd. De conducteur, met een gezicht alsof hij zijn laatste oortje heeft versnoept, vraagi iedereen om z'n plaatsbewijs. Ach, het is nog vroeg. Niet be paald bemoedigend voor zo'n man, het vooruitzicht te heb ben van acht uur kaartjes knip pen en fluitje blazen. Nu loopt hij langs het toilet. Aan zijn kloppen op het deur tje wordt geen gehoor gege ven. „Zeker in slaap gevallen" mompelt de man met de pet en de blauwe jas. En met een gezicht van „wat kan mij het verrekken" vervolgt hij z'n dagtaak. Ik begin te denken aan de on bekende op het toilet. Zelf heb ik vaak geprobeerd, in de trein te slapen. Welliswaar niet op de W.C., maar vaak genoeg in de coupé. Het is me nooit ge lukt. Dus waarom zou het ie mand op een klein, vies en onaangenaam ruikend toilet wel lukken? Misschien heeft de grote onbekende wel één of andere aanval gehad. Een uur op een toilet zitten lijkt me niet om uit te houden. We komen Eindhoven binnen. Met genoegen begin ik aan m 'n reep. Nu heb ik echt trek, en met zorg knabbel ik aan de lekker nij. Misschien heeft er zich achter die deur wel een moord of zelfmoord afgespeeld. Wie weet is de conducteur wel een moordenaar. Maar nee, dan had er tenminste bloed in het gangetje moeten liggen. We rijden langs een watertje. De prille zonnestralen doen het water verdampen. Een witte nevel hangt boven de waterplas. Mooi. Het heeft iets mysterieus. Ergens is het een beetje eng. Met wat fantasie zelfs spookachtig. Over een paar minuten komt de intercity in Den Bosch aan. Dan is het een ruime drie kwar tier, eer ik thuis ben. Laat ik tenminste nog maar een plak kaas eten, dan kan ik zeggen, dat ik ontbeten heb. Den Bosch. Er stapt een jong stel in. Vette haren, spijker broek en vale, magere gezich ten. Om hen heen hangt de weeë geur van hash of een ander verdovend middel. Misschien zit er wel een ver slaafde op de plee. Rustig la ten zitten. Ik heb weieens ge lezen dat je die mensen niet moet storen. Ze schijnen zich er lekker van te voelen. Toch heeft het voor mij iets triests, als je op die manier van het leven geniet. Ik wil ze niet veroordelen. Als ze op die manier prettig leven: van mij mogen ze. Alleen, het is niet mijn manier van leven. De conducteur begint ook zijn twijfels over de W.C. te krij gen. Aarzelend staat hij in het nauwe gangetje. Klopt nog eens op de deur, maar krijgt geen antwoord. Dan opent hij het deurtje met een speciale sleutel. Na zo'n anderhalve minuut, sluit hij resoluut de deur, haalt een bordje uit zijn jaszak en bevestigt dit. DE FE KT staat erop. Ik ben teleurgesteld. Geen moord of aanval. Geen grote eter of verslaafde. Gewoon defektIk ben niet op sen satie belust of zo. Maar toch... Er had zo'n mooi verhaal in kunnen zitten. JANNY M.J.L. Haal eerst de VOL MET AANBIEDINGEN WAAR LIEFHEBBERS EN BOEKENWURMEN VAN WATERTANDEN! Bijvoorbeeld: SUPER- PUZZELGIDS Slechts Kom kijken en ontdek hoeveel voordelige boeken U vindt bij: Soesterbergsestraat 53 Soest Telefoon 12419 Dorderdag j.1. heeft het televisie-toestel van mevrouw Brouwer voor heel wat opschudding gezorgd. Rond de klok van negen, weigerde het toestel na een klap plotseling zijn jarenlange, trouwe dienst. Mevrouw Brouwer besloot de hulp van haar buren in te roepen. Voordat ze haar woning verliet, liep ze nog even de woonkamer binnen. Ge lukkig, want het toestel had inmiddels vlam gevat. Door een jas over het toestel te werpen, konden de vlammen verstikt worden. Haar buurman heeft bij aankomst het toestel opgepakt en door de tuindeuren naar buiten gewerkt. De inmiddels ge waarschuwde brandweer had aan een klein beetje water voldoende om de "nablussing" te verzorgen. De woning werd niet beschadigd en ook persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Burg. Grothestr. 25 Soest Tel. 20488Jl ./HiyEIDO RIA GALLAND Gezond bruin d.m.\ mnebank cn sonnchen De vereniging van postduivenhouders SOEST deed d.d. zaterdag j.1. mee aan een wedvlucht vanaf Wuustwezel over een afstand van plm. 95 km. Er waren 238 duiven in concours die cm 9.20 uur werden gelost bij w.z.w.- wind. De eerste prijsduif arriveerde om 10.55.04 uur. Deze haalde een snelheid van 1004.14 meter per minuut. De Laats te prijsduif kwam om 11.15.50 uur aan. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Monsjou Zn. 1 3 7 17 24 25 45. E. Veerman 2 6 22 32 33 34 39 51 56 57. G. H. v.d. Broek 4 8 21 53 60. Comb. Vogel 5 10 15 28 30. Comb. Huisman 9 11 12 16 46 47 48 50 58. M. de Ruiter 13 14 18 35 52 54 55. Joh. de Hartog 19 20. H. Nap 23 26 29 31 36 37 38 40 41 43 44 49. S. Berghuis 27 42. A. A. de Kruyf 59. De vereniging van postduivenhouders SOEST deed zaterdag j.1. ook mee aan een wedvlucht vanaf Corbeil over een afstand van plm. 440 km. Er waren 50 duiven in concours, die om 6.10 uur werden gelost bij w.z.w.- wind. De eerste prijsduif arriveerde om 12.00.58 uur. Deze haalde een snelheid van 12.60,79 meter per minuut. De laatste prijsduif kwam om 12.21 uur aan. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt Comb. Vogel 1 6 8 10 13. H. Nap 2 1 9. G. H. v.d. Broek 3 7 11 12. A. A. de Kruijf 5.

Soester Courant | 1979 | | pagina 3