VAN ESSEN film foto Polaroid 0 fréstofrin Voorkom nodeloos afmaken van pasgeboren dieren Fototips van Paul Huf Bij ons uw kleurenfoto's in 2 dagen klaar. Veelzijdigheid en kwaliteit van Polaroid. Gratis DEMONSTRATIE M. LOS Nd een eindeloos lijkende winter is het dan toch gaan zomeren. Met visioenen van fijne vakanties op stralende stranden en torenhoge ijsjes op koele terrassen maken wij ons op voor het zomerfestijn. En de zomer is een tijd bij uitstek voorfotografie. Om te proberen u betere foto 's te laten maken hebben wij PaulHuf, een van de beroemdste fotografen in Nederland, bereid gevonden een tipje van de foto grafische sluier voor u op te lichten. I v.a. 89.- Wij zijn met vakantie van 1 tot 23 juli. Autorij- en Verkeersschool E. G. Kerkhof 14 15 Soester Courant van woensdag 18 juli 1978 15 POi AROIO LAND CAMERA "Het is goed te bedenken dat de fotografie al vrij oud is en dat er voortdurend verbete ringen in camara en foto materiaal toegepast worden. De eerste foto werd in 1882 gemaakt door de Fransman Niépce, die erin slaagde via een belichtingstijd van 8 uren een beeld te laten ont staan op een geasfalteerde plaat. Als je dat nu vergelijkt met de nieuwste techniek in fotografie, het Polaroid direkt-klaar systeem, is er ongelooflijk veel bereikt. Je kunt nu heel vaak een Polaroid-camera horen snorren om met een flink vaartje de foto uit te spugen, die je in 4 minuten op kunt zien kleuren tot een fantas tische kleurenfoto. Direkt-klaar camera's wor den steeds goedkoper, ik geloof dat op dit moment op elke vijf camera's een Polaroid verkocht wordt, trouwens ik werk er zelf ook graag mee. Je kunt jezelf er heel makkelijk mee controleren omdat je direkt, 'on the spot' het resultaat kunt ver gelijken met de werkelijk heid. Bij fotograferen moet u nooit vergeten dat u iets met diepte op een plat vlak (de foto) weergeeft. Stilhouden. Zorg ervoor dat u de camera goed in de hand hebt en dat u de camera tijdens het afdrukken vol komen stil houdt. Een handig hulpmiddel hierbij is eventjes de adem inhouden. De zoeker. Het venstertje waarmee u naar het onder werp kijkt zit er niet voor niets op. Zorg dat u hetgeen u fotografeert goed in beeld hebt zodat u op de foto geen afgesneden hoofden of lede maten krijgt. Landschap. Op reis, op vakantie komt u vaak wondermooie vergezichten tegen. Die wilt u foto graferen. Wist u, dat als u zo'n foto diepte wilt geven, u op de voorgrond iets mee moet fotograferen? Bijvoor beeld iemand onder een laag hangende tak of iets der gelijks. Even geduld. Wist u dat onverwacht gemaakte foto's van mensen veel aardiger zijn dan foto's waarvoor men speciaal gaat zitten? Daarom moet u even uw geduld be waren om de leukste plaat van uw leven te schieten. Door de knieën, hebt u wei eens van het kikvorsperspec tief gehoord? In de fotografie gebruiken ze deze uit drukking voor het door de knieën gaan voor het maken van een foto. U krijgt dan een heel andere gezichtshoek op uw onder werp. Probeer het eens, vooral als u kinderen foto grafeert. Zand en water. Een camera is een precisie-instrument. Er zit allerlei elektronica in en heel fijngevoelige me chaniekjes om alles naar be horen te laten verlopen. Zand, stof en water zijn de grootste bedreigingen voor uw camera. Schietklaar. Zorg ervoor dat uw camera altijd klaar is om te fotograferen. Leg hem thuis bij de hand, in de auto op een bereikbare plaats (niet op de hoedeplank want veel warmte is slecht voor camera en film). De mooiste foto's maakt u soms op de gekste ogenblikken. De leukste camera. Dat is voor mij de vleermuis camera van Polaroid. Direkt- klaar fotografie levert prima foto's, zonder het ouderwet se gedoe van schutbladen wegtrekken. De foto's kleuren tegen woordig als door een wonder zomaar uit het niets op. Nu is er met de vleermuiscamera nog iets anders aan de hand. Hij stelt door het uitzenden van een geluidssignaal en de tijd te meten tussen uit zending en weerkaatsing van het onderwerp de lens in de exacte scherpstelpositie. Hij meet als het ware de afstand tot het onderwerp via een onhoorbaar geluidssignaal, net als de vleermuis. De camera die Polaroid 5000 heet is al voor zo'n twee honderd gulden te koop en dat is niet veel als je bedenkt wat er allemaal inzit. Voor wie dat bedrag toch nog een beetje aan de hoge kant vindt is een goede keus de Polaroid 1000 camera. Deze camera wordt vaak de slimste camera ter wereld ge noemd en dat is waar; u hebt niets anders te doen dan door het zoekertje kijken en de foto maken. Deze camera is al te koop voor onder de honderd gulden." POlAfWOLAMO C*MERA POLAROID LAND CAMÖ>A - 7-j Er is een Polaroid camera voor iedere wens, voor iedere beurs. En Polaroid garandeert u perfekte kleurenfoto's. Altijd! Polaroid SX-70 foto's ontwikkelen zich binnen enkele minuten voor uw ogen. e%g\ Birkstraat 2, Soest, tel. 1 28 74. Verhuur: Kinderfilms - Projectoren - Inruil - Occasions Pasfoto's direct klaar De buren van nummer 12 hebben vrij onverwachts gezinsuitbreiding gekregen. Weliswaar was poes nog maar acht maanden oud, maar een ommetje met de kater van de overkant leverde toch een nest kern gezonde kleintjes op. Zes stuks welgeteld. Tot grote vreugde van de kinderen. Het is nu bijna vijf weken geleden. De vreugde van de eerste dagen is weggeëbt. Want zeven katten in een moderne eengezinswoning is geen haalbare zaak. Advertenties hebben tot nu toe geen respons opgele verd. Over een week gaan ze naar het asiel, als de kinderen naar school zijnwat moet je anders. Het zal even wennen zijn op nummer 12, want de hele buurt leefde mee maar had ook geen plaats voor een poesje erbij. En wat nu? Dan begint de ellende, voor de poesjes wel te verstaan. Van het nest van zes zullen er mis schien twee, wellicht drie, maar mogelijk ook niet één een nieuw thuis vinden. Het is wat je noemt topdrukte in de al overbevolkte asiels. Pijnloos zullen ze inslapen. Vele duizen den katjes en hondjes worden in deze periode geboren met dit twijfelachtig korte bestaan in het vooruitzicht. Anti-conceptie, zwanger schapspreventie. Er wordt veel over gesproken vandaag de dag en daar blijft het niet bij. Ook in de dierenwereld is het voor velen een ingeburgerd iets geworden. Overvolle asiels zijn evenwel het beste bewijs dat nog niet iedereen ten volle is doordrongen van het feit dat ook ten aanzien van het eigen huisdier anti-conceptie een dringende noodzaak is. Geen enkele dierenbezitter wordt graag direct geconfronteerd met pijnloos inslapen maar... het asiel is ver van huis. Het is triest, maar het moet worden geconstateerd. In de Nederlandse dierenasiels sla pen jaarlijks vele tienduizen den dieren in. Natuurlijk, veel omdat ze aan een ongeneeslij ke ziekte lijden, omdat ze te oud zijn of omdat ze te agres sief geworden zijn. Helaas wor den ook tal van dieren afge maakt, die nog in de meest optimale gezondheid verkeren en die nog lang niet toe zijn aan hun ,oude dag' Dieren, die terecht kwamen bij mensen die achteraf pas tot de ontdekking kwamen dat zo'n beest toch maar niets was en na verloop van tijd naar het asiel werden gebracht; dieren waar men tijdens de vakantie geen raad mee wist en die zon der pardon ergens langs de snelweg de auto uitgeknik kerd" werden, maar ook pas geboren dieren waar men geen tehuis voor kon vinden. Anti-conceptie bij katers en reuen Het verwekken van nakome lingen is een natuurlijke drift, mens en dier eigen. Net als een overbevolking voorkomen wordt door preventieve maat regelen in de sfeer van de anti conceptie, moet de mens in het huisdierenrijk ingrijpen om een explosie in de groei van het dierenbestand te voorko men. En vergeet nu maar, dat het laten castreren of steri liseren van een huisdier zo zie lig is voor het beestje. De in greep is hij of zij snel teboven. Nee, veel zieliger is het als kleintjes van amper zes weken of jonger moeten inslapen om dat er teveel tegelijk van op de wereld zijn gekomen. De mees te ingrepen die voorkomen dat het dier nog nakomelingen ver wekt, zijn vrij eenvoudig. Wel ke ingrepen staan zoal ter be schikking. Met eventuele voor- en nadelen laten we ze de revue passeren. Castratie, ofwel het verwij deren van de testikels bij ka ters en reuen. Bij katers is de ingreep zeer snel gebeurd, bij reuen ligt het iets moeilijker, maar het re sultaat is honderd procent. Ge castreerde dieren kunnen abso luut géén nakomelingen meer verwekken. Katers worden na de ingreep wat huiselijker en wat belangrijk is, ze produce ren een minder scherp rieken de urine. Een veel gehoord na deel, dat de dieren dikker en trager worden, is op te vangen door enerzijds een minder overvloedige hoeveelheid voed sel en anderzijds door het dier te stimuleren tot lichaams beweging. Een castratie dient bij voorkeur te worden uitge voerd als de dieren ouder zijn dan negen maanden. Als variant op de castratie kan bij mannelijke dieren ook een sterilisatie worden uitgevoerd. Daarbij wordt alleen de zaad leider afgesloten. Verwekken van nakomelingen is eveneens onmogelijk, maar de dieren behouden hun typi sche mannelijke" eigen schappen, zoals de voortplan- tingsdrift. Deze methode wordt in ons land nauwelijks toege past. Voorkom ongewenste zwangerschap Sterilisatie vindt voornamelijk dus plaats bij vrouwelijke die ren. De eierstokken en/of baar moeder van het dier worden verwijderd. Meestal worden beide door de dierenarts weggenomen, om te voorkomen dat het dier in een latere levensfase nog eens baarmoederontsteking kan op lopen. Een tweede operatie zou dan alsnog noodzakelijk zijn. Nakomelingen zijn niet meer mogelijk en de nadelen, die de zelfde zijn als voor mannelijke dieren, worden op soortgelijke wijze ondervangen. Meestal probeert de dierenarts bij deze ingreep al het eier- stokweefsel te verwijderen. Dat heeft namelijk het bijko mend voordeel, dat de teef of poes nooit meer loops of krols wordt. Sterilisatie is een vrij rigo- reuze ingreep, waarmee de dierenarts het niet altijd even gemakkelijk heeft, want bij ou dere dieren die ,,een goed te huis hebben" kan de arts op enorme massa's buikvet sto ten. Over het algemeen geeft deze methode echter honderd procent zekerheid ten aanzien n De theorielessen beginnen op maandag 6 augustus. VAN LENNEPL/\AN 47 - TELEFOON 16621 van nakomelingenschap. Niet echter wat betreft loops- of krolsheid. Hoe jonger het dier behandeld wordt, hoe beter (vanaf een halfjaar). Prikpil. Zowel voor poezen als voor teven kan men door een injectie de krols- c.q. loops heid gedurende een half jaar verhinderen. De betrouwbaar heid van deze methode is min der groot. Bovendien moet tweemaal per jaar geïnjec teerd worden. Nadeel is ook, dat het uitblijven van loops- of krolsheid langer dan een half jaar kan duren. Een methode die zeker niet aan te bevelen is voor dieren waar men mee wil gaan fokken. De prikpil kan op langere termijn ook nog eens een baarmoederontste king in de hand werken. Pil. De pil voor dieren is er tenslotte ook. Bij teven kan men slechts de loopsheid enke le dagen tot enkele weken uit stellen, dan wel onderbreken door het geven van de pil. Bij poezen kan de pil worden ge bruikt om een langdurig weg blijven van de krolsheid te be werkstelligen. Afhankelijk van het type moet in de regel eens per week een pil worden toegediend. Het ver geten van de pil of het te laat toedienen heeft ook voor poes en teef de bekende consequen ties, dus honderd procent safe is deze methode niet. Te laat, wat nu? Meestal wordt de put gedempt als het kalf verdronken is. Uw poes of teef verwacht een nest jongen. Het dier valt niets te verwijten, immers het is de natuurlijke drift. Daar bent u natuurlijk niet mee geholpen. Ook met de opmerking dat de eigenaar van de schuldige" kater of reu in feite asociaal is komt u niet verder, want zelf had men het ook kunnen voorkomen. Eest: wat nu? Als u bemerkt dat uw poes of teef gedekt is, kunt u met uw dierenarts een afspraak maken voor de morning-after prikpil. Merkt u eerst halverwege de draagtijd dat het mis is, zoek dan in een zo vroeg mogelijk stadium naar potentiële nieu we baasjes voor de dieren. Lukt dat, dan is er geen vuil tje aan de lucht en kan het gewriemel van de kleintjes twee maanden lang met plezier aanschouwd worden. Lukt dit voorshands niet, plaats dan nog vóór de geboorte één of meer dere advertenties. Het zijn de kosten niet en tegen betaling van de advertentiekosten zijn er veelal heel wat mensen be reid zo'n lief hummeltje op te nemen. Heeft dat geen effect, dan moet er rationeel en meedogenloos worden ingegrepen. Men kan daartoe direct contact opne men met de plaatselijke of re- Vooreen BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 gionale dierenasiels of met de dierenarts die u in deze zal adviseren. Er bestaan plaatse lijke afhaaldiensten van één- dagsnesten. Bedenk wel, dat een zwervers bestaan ook geen leven is voor het dier. Soms lukt het asiels ook nog wel enkele van de dieren te plaatsen. Voor de anderen is het dan hard gezegd jammer. Omwille van het moederdier is het ech ter verstandig niet alle klein tjes te vroeg weg te halen. Niet alleen wordt het dier gefrus treerd in haar moederlijke ge voelens ook wordt ze geplaagd door een heftige melkstuwing die niet wordt „afgenomen". Voorkom een tweede maal, door zo snel mogelijk na de geboorte contact op te nemen met de dierenarts. Het is snel ler weer zo ver dan u denkt. Bij teven is zes maanden na de bevalling weer een nieuwe loopsheid te verwachten; bij poezen verloopt de cyclus heel wat sneller!

Soester Courant | 1979 | | pagina 15