Bouw van examencentrum Meer politie op de been om energiebesparing van 5% te halen Smecoma een feit Driehoeksweg op z'n kop Gemeente Soest binnenkort vier kunstwerken rijker 55-plussers op vakantie RODE BESSEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Motorrijder en automobilist gewond Woensdag 18 juli 1979 57e jaargang no. 47 ALLEEN DONDERDAG VERSGEBRANDE 500 GRAM van 3,58 voor ALLEEN DONDERDAG 2 DOZEN HYPOTHEKEN Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. Rente vanaf 8,9% Vraag vrijblijvende informatie. AUTO VERZEKERING Betaal niet meer dan noodza kelijk. Voor de betere rijder aantrekkelijke no-claim kor ting. Speciaal tarief voor privé- rijders en ambtenaren. Ook voor jeugdige rijders een normale autoverzekering. Met vakantie] Vergeet dan niet een Reisbagageverzekering te sluiten. frrnl II li Demmers en Wolffb.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 10.— Buiten Soest per half jaar 20.— Verschijnt iedere woensdag AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f30,15 Brandinboedelverz. v.a. f 1.75 Aansprakelijkheidsverz. v.a f 3.95 Reehtsbijstandverz. v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a.f55,90 Kinderen v.a, f27,95 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24.85 Levensverzekering voor het hele gezin. HYPOTHEEK NODIG? Rente v.a 8,4% Wij lichten u graag vrijblijvend in. J. G. van ROUWEND AAL SOESTER COURANT Gepensioneerd leraar Drs. A. W. Moll besteedt een deel van zijn vrije tijd aan autorijden. Sinds er sprake was van de be zuiniging voorgesteld door de regering, heeft hij ook zich aan de 5% regeling gehouden. Tijdens één van zijn autoritten, kwam hij op het idee eens te controleren hoeveel automobilisten zich aan de maximum snelheid hielden. Het resultaat was verbluffend. De auto rijders gedragen zich, naar zijn mening niet veel anders dan de leerlingen op de school waar hij gewerkt heeft. Beiden gedragen zich als er gezag is, zoals het hoort. Daar hoef je niet eens veel voor te doen. Zodra een leraar aanwezig is zien de leerlingen vaak genoeg zelf in dat hun gedrag wel redelijk moet blijven, aldus de heer Moll. Wat is de uitslag van zijn peiling be treft: opvallend vond drs. Moll dat er van snelheidscontrole totaal geen sprake was. Nu kan dit natuurlijk toe val zijn, maar een feit blijft toch dat verschillende autorijders, die met een veel te hoge snelheid reden, niet bekeurd werden. Volgens de heer Moll zal de 5% best haalbaar zijn wanneer iedereen zich een beetje matigde met het hard rijden in de voertuigen. Een hulpmiddel zou. volgens hem, meer politie op de weg zijn. Hierbij haalt hij voorbeelden van Duitsland en België aan. Naar de me ning van Moll heeft dit meer effect dan het uitvoeren van controles met behulp van radar. Elk geoefend rijder gaat langzamer rijden wanneer hij een radar ziet. Een enkeling valt met deze methode door de mand. Wat de heer Moll betreft, mogen de verkeers boetes best wel iets verhoogd worden. In een vraaggesprek zegt hij: ,,Aan een overtreding wordt je op deze ma nier maar één keer herinnerd. Een en keling zal een tijdje wat op z'n snel heid passen, maar binnen een paar dagen is ook dat weer afgelopen". Wanneer er nu meer politie op de weg zou zijn, word je er telkens aan her innerd je snelheid te matigen. Wanneer de politie met een personeels tekort zit, dan zal het volgens de heer Moll een goede zaak zijn om te hard rijden, niet alleen als een snelheids overtreding te zien, maar ook als eco nomische fout. Dit laatste vanwege het verspillen van de schaarse benzine. Resultaten naar A.N.W.B. Tijdens een reis van Amersfoort naar Hengelo heeft de heer Moll de resul taten geturfd. Behalve het feit dat er geen controle was vond hij het opmerkelijk, dat zo veel wagens hem inhaalden, terwijl hij zich aan de maximum snelheid hield. De resultaten werden naar de A.N.W.B. gezonden. Drs. Moll heeft zich voorgenomen, zich zo goed moge lijk aan de voorgeschreven snelheid te houden. Al is het soms verdraaid moei lijk, bekende hij. Hij voegde hier dan ook aan toe, dat hij niet radikaal alle hardrijders veroordeelde. Een verte genwoordiger bijvoorbeeld, een af spraak met een belangrijke klant kan voor zo iemand van veel meer belang zijn dan het zich houden aan de maxi mum snelheid. Maar, wanneer de heer Moll op zater dag turft, is het de vraag of er een goede reden zit achter het hardrijden. Op een zaterdag werd hij tijdens een van zijn ritten ingehaald door zo'n 88 auto's. De heer MoLl die zelf bijna nooit haast heeft, zou het prettig vinden, als geen enkele autorijder haast zou hebben. ..Vaak heeft dat hardrijden niet eens het gewenste resultaat, zgn. snelle au to's arriveren maar een paar minuten eerder dan de auto van iemand die zich wel aan de snelheid heeft gehou den. De reden om te gaan turven was de volgende. Door de herhaalde op roepen via radio en t.v. ging de heer Moll zich als burger verplicht voelen, ook mee te doen aan de snelheids beperking. Voor zichzelf wilde hij eens controleren, of er inderdaad zo veel mensen te hard reden. Bovendien kon hij op deze manier testen, of zijn auto zuiniger liep. Dit laatste bleek inderdaad het geval. Normaal reed de ze 1 op 12, bij het beperken van de snelheid bleek de auto 1 op 13,5 te lopen. Een verschil, dat op den duur wel degelijk te merken is. Zoals ge zegd: als de politie zich wat meer laat zien en iedereen een beetje aan het matigen van zijn of haar snelheid denkt, zal volgens de heer Moll de 5% makkelijk haalbaar zijn. I)e voorzitter van de stichting Smecoma, de heer A. de Ruyter, slaat de eerste betonpaai in de grond Klokslag drie uur werd de eerste paal voor de bouw van Smeco ma in de jjrond geheid. Onder donderdend geraas, gepaard gaand met de nodige rookontwikkeling en enige oliespetters, sloeg de heer A. de Ruyter, voorzitter van de stichting, met be hulp van een heistelling de eerste paal in de grond. Getuigen van dit gebeuren waren zo'n 60 tot "70 genodigden en andere belangstellenden. Voor stichting Smecoma en haar zusterorganisaties was dit een bijzondere gebeurtenis, want er zijn heel wat jaren overheen gegaan, voordat de bouw van het examencentrum een feit was. Toen ook de laatste centimeters van de plm. 10 meter lange paal de grond in waren geheid, werd een ieder uitgenodigd voor een feestelijke receptie in restaurant Darthuizen, waar ook de toe spraken gehouden werden. Foto: Herman van Dam Als voorzitter blikte de heer Ruyter terug op de afgelopen tien jaar. Spe ciaal bedoeld om weer te geven, hoe veel strubbelingen er zijn geweest voor Begin augustus zal wethouder mevr. M. F. van Stiphout-Croonenberg vier plastieken onthullen. Op 8 augustus zullen twee kunstwerken in Snester- berg onthult worden. Tien augustus gebeurd hetzelfde in Soest. Het gaat hier om kunstwerken van diverse kunstenaars, in Soesterberg zal op woensdag 8 au gustus de plastiek ..Twee Duiven" ont huld worden. Deze is geplaatst in de grote plantenbak bij Morane. Hel is gemaakt dooi- de heer E. Claus. Het tweede kunstwerk wordt onthuld in de wijk Apollo. Het is een speel- plasliek en ontworpen en vervaardigd door de heer H. W. Uuijs. In Soest, zullen kunstwerken, vervaar digd door de heren E. van Zanten en O. Schouten worden onthult. De plas tiek ..Liggende vrouw", zal in de vij ver in wijk Klaarwater worden ge plaatst. ..Schepper" van dit beeld is de heer van Zanten. De onthulling is op vrijdag 10 augustus. De laatste plastiek die onthuld wordt is die van de heer Schouten. Het draagt de naam ,.De Springers" en zal komen te staan nabij de hockeyvelden, aan de rand van de vijver. Voor belangstellenden is het vertrek punt in Soesterberg het Dorpsplein. Vanal ,,De Drie Eiken" zal men ge zamenlijk vertrekken om eerst de „Twee Duiven" te onthullen om ver volgens te gaan naar de speelplas- tiek. Bedoeling is om daar om plm. 15.00 uur aanwezig te zijn. Voor degenen die de onthulling van de plastieken ..De Springers" en „De lig gende vrouw" willen meemaken geldt het volgende: Om 16.00 uur wordt het beeld in de vijver van Klaarwater onthuld. Daarna is het de bedoeling om gezamenlijk naar de vijver bij het hockeyveldencomplex te gaan. er aan de bouw van het examencen trum begonnen kon worden. Februari 1968 werd de eerste aanvraag voor de bouw. met ontwerp, gestuurd maar het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Het duurde echter een jaar voordat er „gesproken kon wor den". In december 1969 kreeg de stich ting telefonische goedkeuring. Beslo ten werd, dicekt over te gaan tot de aaftschSf van grortd. Gekozen werd voor zo'n 12.000 m2 grond in de gemeente Soest. Het com plex zou moeten komen op de hoek Koningsweg-Vrijheidsweg. Binnen een jaar zou begonnen moeten worden met de bouw. De heer de Ruyter wees hierbij op de souplesse van de gemeente Soest. In plaats van binnen een jaar te be ginnen met de bouw, werd er pas na tien jaar begonnen. Want pas in au gustus 1978 kreeg de stichting Smeco ma principiële goedkeuring van het ministerie. Het zou echter nog een klein jaar duren, voordat de werkelij ke toestemming in huis was. inmiddels begon het de gemeente Soest ook te lang duren. Deze schreef een dreigbrief naar de stichting. Na hiervan kennis te hebben genomen, werd deze direkt doorgestuurd naai het ministerie. Drie weken geleden was het dan zover: De officiële toestemming lag in de bus. De heer de Ruyter eindigde zijn toe spraak met de wens, dat de bouw vlot mag verlopen. Tevens hoopte hij, dat de werksfeer in het nieuwe examen centrum prettig zal worden. In zijn redevoering sprak de heer de Ruyter ook nog over de symbolische betekenis van de plaats waar het cen trum gebouwd wordt. „Het is gelegen tussen een woonwijk en een industrie terrein" zei hij. „Om in die industrie te mogen werken, moet je eerst een examen afleggen. Daarvoor is ons exa mencentrum. Wanneer dit eenmaal ge beurd is, mag je de weg der Vrijheid op, de weg naar de industrie". Al dus de heer de Ruyter. Hij tekende hierbij echter wel aan, dat die vrij heid niet altijd zo vrij is als men hoopt. In zijn dankwoord voor degenen die meewerkten aan het tot stand komen van de bouw, noemde hij speciaal de namen van de heren Menkveld en Slusse. „Beiden hebben veel teleurstel lingen moeten overwinnen, maar bei den hebben ook weer telkens doorge zet". Het glas werd geheven en wet houder Plomp kreeg het woord. Wethouder Plomp wenste een ieder veel geluk. Hem was bij het doorle zen van het dosier opgevallen, dat er een ware strijd gevoerd was tussen stichting Smecoma en het ministerie. Voor hem was het heien van de paal een stukje symboliek ten aanzien van de aktiviteiten van het bestuur. „Elke keer een tegenslag, mar steeds een stukje verder bij het doel, om zo een vaste bodem te verkrijgen". Aldus wethouder Plomp. De laatste in de rij toespraken was de heer Dantzig. Deze was vertegen woordiger van één der zusteronder nemingen. Hij gaf duidelijk blijken, dat zijn organisatie grote bewondering had voor het doorzettingsvermogen van Smecoma. Hij sprak de wens uit, in de toekomst tot een hechtere samenwerking te ko men. „En misschien is dit nieuwe examencentrum wel een stap in die richting". Gesprekje achteraf In een gesprek dat wij hadden met de bestuursleden van de stichting Sme coma, werd een en ander uitgelegd. Smecoma is een afkorting voor Sme- den-Constructie-Machine-bedrijven. De stichting is in november 1948 op gericht door de metaalunie en de werk nemersbonden. Begin zeventiger jaren werd het idee geopperd, om samen te werken met Bemetel en Philips' ver eniging voor onderwijs. Sinds een jaar is deze samenwerking een feit. Sme coma zorgt voor de opleiding van jon geren in klein- en middenbedrijven. Bemetel is er voor de grotere bedrij ven, evenals Philips' ver. voor onder wijs. De drie organisaties werken sa men in de S.O.M. (Samenwerking Or gaan MetaaljElk heeft een eigen be stuur. Bij grotere vraagstukken als bijv. het onderwijs voor 16- tot 18- jarigen werken ze als één organisatie. De bestuursleden Kampers en Veld vertelden, dat in de toekomst overwo gen wordt, een organisatie te vormen met één bestuur. Voor het zover is, zullen eerst nog heel wat problemen overwonnen moeten worden, aldus bei de heren. Ze vonden de uitspraak van de heer Dantzig, betreffende de samen werking erg hoopgevend. „Natuurlijk hopen wij, dat in de toekomst het be stuur van de drie organisaties in Soest zal komen. Maar er zullen wel weer heel wat jaren overheen gegaan zijn". Aldus de heren Veld en Kampers van de stichting Smecoma. Evenals vorige jaren organiseert verblijf is weer in het bekende Ho- Stichting 35+ reizen uit Baarn. drie tel Du Pare te Diekirch van waaruit korte touringcarvakanties naar Lu- ook de uitstapjes worden gemaakt, xemburg, speciaal voor hen die 55 Vrijdags worden de deelnemers, na het jaar en ouder zijn. Het vertrek is op afscheidsdiner, weer thuisgebracht, maandag 20 augustus, 10 en 17 septem- Te verwachten is dat voor deze korte ber 1079, bij de voordeur. na-zomerreisjes weer veel belangstel- ling zal bestaan en het is dus zaak, De deelnemers worden nl. (me «of- alsBmell belangste,ling heeft, zich snel feis) thuis afgehaald en naar het ver- geven. Dit kan bij Stichting trekpunt gebracht. Daar staat de luxe f n stationsplein 7 (VVV- touringcar klaar en de 5-daagse reis P5 ™ze?' P tv.v.v. naar het Groothertogdom begint. Het kant001 le Baarn. Een opmerkzame wandelaar maakte ons er op attent dat het straatnaambordje van de Drie hoeksweg sinds enkele dagen ondersteboven hangt. Vermoe delijk is dit het werk geweest van enige baldadige jongelui. De wandelaar, woonachtig aan de Ereprijsstraat maakte er dit zomerse prentje van. Vrijdagavond j.1. is een motorrijder geheel buiten zijn schuld gewond ge raakt. De motorrijder, de 21-jarige heer F. J. K. uit Soest kwam uit de richting van station Soest-Zuid en ging richting Soesterbergsestraat toen plot seling uit de Dr. 's Jacobstraat een Citroën Diane kwam rijden. De be stuurster van deze auto, de 20-jarige J. M. v.d. W„ reed zonder uit te kijken de weg op. Ze gaf de heer F. J. K. geen voorrang. Bovendien kwam ze uit een straat rijden die alleen vanaf de Ossendamweg ingereden mag wor den. Zowel de heer K. als de autobestuur ster uit de Meern werden met ver wondingen naar ziekenhuis Zonneglo ren gebracht. De auto moest worden weggesleept. De auto zal vermoedelijk total-loss ver klaard worden. Ook de Honda van de heer F. J. K. werd ernstig beschadigd. Deze werd door de politie naar het bureau gebracht.

Soester Courant | 1979 | | pagina 1