Vliegtuigen van Avio Resto Twee boerderijen krijgen woonbestemming verdwijnen Soester N atuurbad slecht bezocht Zo gezien... 1.25 De groeten Vrouwen voor vrouwen*' enige emancipatie-projekt Honsbergen Champignons Vliespinda's Runderlappen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 25 juli 1979 57e jaargang no. 48 ALLEEN DONDERDAG JONGE Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 500 GRAM van 3.58 voor Zie onze advertentie MAGERE door GERARDPAUL ALLEEN DONDERDAG Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Zie onze advertentie Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H.E. J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.— Buiten Soest per half jaar /20.— Verschijnt iedere woensdag HYPOTHEKEN Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. Rente vanaf 8,9% Vraag vrijblijvende informatie. AUTO VERZEKERING Betaal niet meer dan noodza kelijk. Voor de betere rijder aantrekkelijke no-claim kor ting. Speciaal tarief voor privé- rijders en ambtenaren. Ook voor jeugdige rijders een normale autoverzekering. Met vakantie! Vergeet dan niet een Reisbagageverzekering te sluiten. Ojl Jl JJ Demmers en Wolffb.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 SOESTER COURANT Het is voor veel mensen moei lijk om namen of gezichten te onthouden. Het wordt nog er ger als je plotseling tegenover iemand staat en je zowel de naam als het gezicht direkt moet kunnen thuisbrengen. Ik durf gerust te zeggen dat ik daar zelf ook nogal eens moei te mee heb (overigens een merkwaardig deit dat mensen zich vaak beklagen over hun geheugen, doch slechts zelden over hun verstand). Het gevolg van dat gebrek is dat, als ik op straat mensen tegenkom, ik ze eerst min of meer neutraal opneem, om pas tot aktie over te gaan als de andere partij begint te trekkebekken, de hand opsteekt of, mooi gebaar, de hoed dopt. Al naar gelang de persoon van de tegenligger, want de manier waarop ie mand groet wordt sterk be paald door afkomst, karakter en m ilieu. Waar plattelanders ieder an der hetzelfde heutoevoegen, passeren stedelingen elkaar als het water langs Dordt, zon der iets te zien of te zeggen. In Oosterse landen, waar ze meer verstand hebben van het leven dan van een efficiënte dagindeling, begroet men el kaar omstandig. Toen Jezus zijn discipelen uitzond moet hij ze opdracht gegeven hebben om niemand onderweg te groe ten. Dat lijkt onvriendelijker dan het is. Als ze bij het rond trekken iedereen op de gebrui kelijke, Oosterse wijze begroet zouden hebben, dan was er van hun opdracht niets terecht gekomen. In Nederland is de begroetings ceremonie de laatste tijd veel minder formeel geworden. Welke heer zou het zich enkele jaren geleden gepermitteerd hebben om iemand de hand te reiken, zonder zeker te weten dat het colbertje deugdelijk dichtgeknoopt was De hand dient licht op en neer bewogen te worden, waarbij echt knijpen is verboden. Ook mag het niet te zacht zodat de ander verschrikt kijkt of hij misschien per ongeluk in een warme drol gegrepen heeft. Nee, mits goed uitgevoerd, is de handreiking niet vervallen. Waar echter is de charmante handkus gebleven Dames lenen" tegenwoordig hun wang en hanteren op ei gen houtje zelfgemaakte ver keersregels, waar je goed op moet letten anders blijf je hal verwege steken en ketsen de brillen tegen elkaar. Voor de achterblijvers: de laatste trend op dit gebied is drie maal kussen, één maal links, één maal rechts en dan weer links. Of andersom dus. AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f30,15 Brandinboedelverz. v.a. f 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandverz. v.a .f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f55,90 Kinderen v.a. f27,95 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. HYPOTHEEK NODIG? Rente v.a. 8,4% Wij lichten u graag vrijblijvend in. lJ. G. van ROUWENDAAL f Burg. Grothcstr. I la Soest-Tel. 02155- 104 07 De boerderij aan de Korte Middelwijkstraat; straks „woning" Foto: Goos van der Wilt De boerderij aan het Kerkpad 99, welke op de monumentenlijst staat Foto: Goos van der Wilt Het ligt in de bedoeling van het ge meentebestuur twee boerderijen een woonbestemming te geven. De boer derijen zijn de bedrijven van de he ren P. A. van den Hengel en O. A. Kuijer. Deze bedrijven liggen aan het Kerkpad. Het is de bedoeling om de bedrijven te verhuizen naar de Lange Brinkweg. De eigenaren van de boer derijen zouden dit zeer op prijs stel len, mede omdat er aan het Kerkpad geen mogelijkheid bestaat de bedrij ven uit te breiden. Dit krachtens het bestemmingsplan Landelijk Gebied. Dit bestemmingsplan is al vanaf juni 1976 van kracht. Voor een verplaatsing van de beide bedrijven is echter goed keuring van de Kroon nodig. Vooruit lopend op de goedkeuring is alles in werking gezet om de verplaatsing van de bedrijven zo snel mogelijk te rea liseren. Het gemeentebestuur ver wacht zeer binnenkort de goedkeuring van de Kroon. Het gemeentebestur heeft al eens eerder met een dergelijk geval te maken gehad. Dit betrof de verplaatsing van een boerenbedrijf van de heer G. Hilhorst. Hiervoor werd indertijd goedkeuring verkregen van de Kroon. Zodra de goedkeuring binnen is zal er snel gehandeld moeten worden. Dit in verband met de toekomstige ver breding van de Lange Brinkweg. Wan neer deze verbreding namelijk plaats heeft gehad, zal het voor de agrariërs moeilijker worden, het vee te vervoeren. De boerderijen zullen blijven bestaan als woonhuis. De wo ning van de heer Kuijer staat zelfs op de monumentenlijst, vanwege de oudheidkundige en volkskundige waar de. Over de boerderij van de heer Van den Hengel zijn geen historische gegevens bekend. Tot nu toe is er bij hot bestuur van de gemeente Soest slechts één projekt ingeleverd dat handelt over emancipa- tie-aktiviteiten. Dit gaven burgemees ter en wethouders als antwoord op vra gen van de gemeenteraadsleden me vrouw J. Allard-Knol (D '66) en me vrouw A. van Gelder-Cornelissen (PvdA). De gemeenteraadsleden maakten het college erop attent, dat vanuit het mi nisterie van C.R.M. een circulaire was rondgegaan, waarin stond, dat C.R.M. een subsidie zou verlenen aan pro- jekten die handelen om emancipatie. Inmiddels is er pas één projekt aange meld. Dit betreft het door de werk groep „Buitenlandse Werknemers" op gestelde projekt „Vrouwen voor Vrou wen". Volgens de begroting van de werk groep zal dit projekt 1.700 gulden gaan kosten. Burgemeester en wethouders zeggen, niet meer bekendheid te geven aan de mogelijkheid tot het verkrijgen van subsidie. Volgens het college is hier aan voldoende aandacht besteed via de media. De vliegtuigen die langs de Amers- foortsestraat staan „geparkeerd" zul len zeer binnenkort verdwijnen. De re den hiervan is een bod dat een Engels museum gedaan heeft, om de drie vliegtuigen te kopen. Het handelt bier om drie Vicker Viking's. Vorige week dinsdag is men met de ontmanteling van de vliegtuigen begonnen. Onder het toeziend oog van de heer W. I. Scott-Hill, voorzitter van het mu seum-comité, en de heer O. P. Benne- witz, vertegenwoordiger van British Airways voor Nederland, is het eerste toestel inmiddels ontmanteld. Via een daarvoor speciaal bestemde vrachtwagen, werden de vliegtuigon derdelen naar Rotterdam vervoerd, waar ze per schip naat Engeland zul len worden gebracht. Bij de ontman teling van de toestellen bleek dat de vliegtuigen niet in een zo goede staat verkeerden. Dit wordt onder an dere gewijd aan de vele souvenirs jagers. Bovendien is er de laatste jaren heel wat aan de vliegtuigen ver anderd. Het zal voor dé deskundigen in Engeland dus nog een hele klus zijn, om de toestellen in de oorspron kelijke staat terug te brengen. De Vicker Viking's zijn namelijk van oor sprong verkeersvliegtuigen. Het wa ren de eerste die na de 2e wereldoor log werden gebruikt. Achter de toestellen gaat een hele ge schiedenis schuil. Nadat de vliegtui gen in Engeland hun dienst hadden be wezen, werd het eerste toestel in 1964 door de heer J. Bouvy naar Neder land gehaald. De heer Bouvy haalde hiermee het ongenoegen van het ge meentebestuur op z'n nek. Het eerste vliegtuig kwam van Chan- nel Airways. In 1968 werden er, tot verbijstering van de autoriteiten nog twee vliegtui gen naar Nederland gehaald. De toe stellen werden naar de pioniers Van Heyst, Van Meel en Wijnmalen ge noemd. De vliegtuigen hadden vlak na de oorlog de capacitiet zo'n 21 pas sagiers te kunnen vervoeren. Later zijn er slechts 113 gebouwd. De vlieg tuigen werden voornamelijk gebruikt als charter-toestellen. De vliegtuigen hebben lang in Soester- berg gediend als recreatie. Voor velen was het een belevenis om in een vlieg tuig te kunnen dineren. Alhoewel de gemeente er minder gelukkig mee was. De toestellen zouden storend voor het landschap zijn geweest. Storend of niet. velen zullen de ver dwijning van de vliegtuigen betreuren. Voor degenen die ooit eens in Enge land komen: Eén vliegtuig zal te zien zijn In het nieuwe RAF-museum. Dit zal het toestel „Henri Wijnmalen" zijn. De overige toestellen zullen el ders in Engeland geplaatst worden. Foto: Goos van der Wilt Anders ligt het met de aantallen be zoekers van de kinderboerderij. Steeds meer jonge bezoekertjes schijnen „De Vrije Teugel" gevonden te hebben. In het kader van „de maand van het kind", wordt deze week voor de laatste keer een themaweek georganiseerd. V lucht naar een andere wereld Vorige week stond de kinderboerderij in het thema van de vlucht. Alhoewel het weer niet al te best mee werkte hebben de meeste kinderen echt geno ten van deze week. Van de kartonnen kleding die de kinderen droegen is, jammer genoeg, niet veel meer over. Ook vele kunstwerken door de jeugd geproduceerd, moesten het door de re gen ontgelden. Toch had de leiding een leuke week op touw gezet. De kinderen moesten eerst een reis door Overhees afleggen om in de nieu we wereld te komen. Onder leiding van een professor wer den ze terug gebracht naar de boer derij. Daar kwamen vreemde muziek- klanken de kinderen tegemoet. Ze wer den geconfronteerd met een draak die zich achter een groot scherm schuil hield. Wanneer de kinderen verschil lende opdrachten zouden vervullen, was de draak bereid hen toe te laten in de nieuwe wereld. Daar was de jeugd maar al te graag voor te vinden en toen de laatste opdracht was uit gevoerd, mocht na het zingen van het drakenlied een meisje de wereld ope nen met een grote, gouden sleutel. Daar heeft de jeugd zich een hele week vermaakt. Afgelopen zaterdag werd de week afgesloten met een groot feest. „Zomer" 1979 in het Soester N atuurbad De slechte weersomstandigheden heb ben dit jaar duidelijke invloed^op de bezoekersaantallen van het Soester zwembad. Tekenend hiervoor zijn de lege parkeerplaatsen en de bijna lege fietsenstallingen. Iets dat het geheel een verlaten zwembad duidelijk weer geeft. Vorig jaar bezochten 69.263 mensen het zwembad vanaf de openingsdag tot de laatste dag van de maand juni. Dit jaar werd het zwembad door slechts 50.715 mensen bezocht in diezelfde periode. In de eerste helft van de maand juli passeerden dit jaar slechts 8.031 men sen de kassa. Cijfers dus die heel duideijk maken, dat het Soester Na tuurbad een zeer slecht seizoen beleeft.

Soester Courant | 1979 | | pagina 1