Lange agenda met 43 punten mogelijk oorzaak van dubbele raadsvergadering gemeente soest de gemeente soest vraagt uw aandacht voor: Gemeenteraadsvergadering 16 augustus a.s. Met Raad en Daad Kinderpistool gestolen bij inbraak Nieuw bestemmingsplan' Landelijk Gebied in voorbereiding Openbare commissievergaderingen Personeel gevraagd Vóórdat u uw keukenkeus maakt SST administratief medewerk(st)er Onttrekking weg aan het openbaar vervoer Bestemmingsplan Industrieterrein Soesterberg Algemene Verordening der gemeente Soest Hinderwet j Studio harta kanrocziKfe Godsdien stieraar voortaan vakon derwij zer Federatieve Raad Bejaardenwerk 10 jaar Soester Courant van woensdag 25 juli 1979 Maandag 30 juli -19.30 uur gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg 77 Commissie onderwijs en jeugdzaken In deze vergadering komen o.m. de volgende punten aan de orde: Voorstel tot wijziging van de verordening „subsidiëring gods dienstige en levensbeschouwelijke vorming". verlenen van medewerking aan het bestuur van de protestants- christelijke school te Soesterberg voor de aanschaf van laden t.b.v. leerlingensets. voorstel tot het verlenen van medewerking ex. art. 72 van de Lager Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Stichting voor Katholiek Onderwijs t.b.v. de aanschaf van akoestische plafonds in de Boni- faciusschool voor g.l.o. voorstel tot het verlenen van medewerking ex. art. 72 van de Lager Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Stichting voor Katholiek Onderwijs t.b.v. de aanschaf van buitenzonwering aan de Boni- faciusschool voor g.l.o. voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het tref fen van voorzeiningen aan diverse openbare scholen. voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het plaat sen van twee noodlokalen bij de Van der Huchtschool aan de Di Las sostraat. Maandag 30 juli -16.30 uur - gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg 77 Commissie openbare werken In deze vergadering wordt o.m. behandeld Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de vervanging van bomen langs de Stadhouderslaan; voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van het inrichten tot woonerf van Steenberghe le en 2e fase voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van het plaatsen van abri's; voorstel tot het onttrekken van een gedeelte van de Nachtegaal- weg aan het openbaar verkeer. dinsdag 31 juli -19.30 uur - gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg 77 Commissie ruimtelijke ordening Op de agenda voor deze vergadering staat o.a. Uitbreiding begraa fplaats op de Eng. Voorstel tot het vaststellen van het onteigeningsplan Kerkebuurt te Soest. Bestemming van het terrein van de voormalige.Gouden Ploeg' Bouwplan van de firma Grift en zonen, hoek Beckeringhstraat/ Krommeweg. Reacties van de vooroverleginstanties op het ontwerpbestem- mingsplan Overhees, eerste herziening; verdere voortgang. woensdag 1 augustus -19.30 uur - kantoor gas- en c.a.i.-bedrijf Commissie gasbedrijf, c.a.i.-bedrijf en openbaar slachthuis De agenda voor deze vergadering luidt als volgt: Kort verslag vergadering 16 mei 1979. Jaarstukken 1978 Gasbedrijf Centraal Nederland. Begroting 1980 Gasbedrijf Centraal Nederland. Aanvullend krediet investeringen gasbedrijf in 1979. Krediet voor onderhoud etc. gebouwen gas- en c.a.i.-bedrijf. Jaarstukken 1978 gas- en c.a.i.-bedrijf. woensdag 1 augustus - 19.30 uur - gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg 77 Commissie maatschappelijke dienstverlening In deze vergadering komt het Beleidsplan aan de orde. donderdag 2 augustus - 19.30 uur - gebouw gemeentewerken. Lange Brinkweg 77 Commissie voor de financiën en het grondbedrijf In deze vergadering wordt o.m. behandeld: Krediet restauratie pand Vredehofstraat 31 Verlengen huurovereenkomst Paltz- en Eemgeuzen grond Den Blieklaan. Uitgifte in erfpacht van grond, gelegen nabij Kerklaan te Soester berg aan O. P. J. Zoetelief voor langlaufpiste. Verhuur perceel grond aan Den Blieklaan aan Fakkeldraagsters- groep. Verkoop pad, gelegen tussen Laanstraat en Energieweg. Krediet t.b.v. plaatsen abri's. Aanvullend krediet t.b.v. gasbedrijf voor vervanging en uitbrei ding hoofdbuizennet en dienstleidingen. Begroting 1980 Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek Soest. Krediet t.b.v. inrichten tot woonerf van Steenberghe I en II. Krediet t.b.v. vervanging bomen langs de Stadhouderslaan. Krediet voor aanleg c.v.-installatie in pand Beetzlaan 32. Algemene begrotingswijziging 1979. Garanderen van rente en aflossing van door P.V.O. te sluiten geldlening. donderdag 2 augustus - 16.00 uur - in het gemeentehuis, Steenhoff- straat 2 Commissie algemene bestuurszaken Op de agenda voor deze vergadering staat o.a. voorstel tot delegatie van de bevoegdheid beroep in te stellen in gevolge de wet Arob c.q. verweer ingevolge die wet te voeren, aan burgemeester en wethouders. voorstel tot wijziging van de Verordening Welstandscommissie Soest voorstel tot het vaststellen van het gemeentelijk rampenplan voorstel tot het wijzigen van de „Verordening subsidiëring gods dienstige en levensbeschouwelijke vorming". Voor het bezoeken van de commissievergaderingen in het gebouw gemeen tewerken, Lange Brinkweg 77 kan men via de hoofdingang het gebouw binnenkomen. Spreekrecht publiek 1. Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang der commissievergade ring kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der com missie opgeven voor het stellen van vragen of het geven van een toe lichting bij een bepaald agendapunt. 2. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte opmerkingen bij haar beschouwingen betrekken. 4. De voorzitter kan, indien daaraan bij de meerderheid van de com missie behoefte blijkt te bestaan, de sprekers uit het publiek vragen hun opmerkingen bij de behandeling van het agendapunt te verdui delijken of aan te vullen. In Soest-Zuid werden vier nachtelijke inbraken gepleegd. De inbreker heeft vermoedelijk alle vier de inbraken op z'n kerfstok. Bij een inbraak in een woning aan de Braamweg werd in het huis van de familie A. K. slechts een speelgoed- pistooltje buit gemaakt. Een andere woning was die aan de Prunuslaan van J. L. Z. De dader verschafte zich toegang tot de woning door een ruitje in de voordeur te ver nielen. Uit een colbertje nam hij een bedrag van 200 gulden weg. Toen hij naar boven ging om te kijken of daar ook iets te halen viel, werd de eigen aar van het huis wakker. Een poging om de dader te pakken mislukte. De politie werd geallarmeerd. Ook hier aan is de dader ontsnapt. Er bleken bij nader onderzoek nog twee inbraken in Soest-Zuid te zijn gepleegd. De woning van J. S. B. werd binnengedrongen door een boven- raampje in de keuken te forceren. De dader deed zich hier tegoed aan enkele lekkere hapjes en nam bovendien een horloge mee. Ook de woning van mevrouw J. M. van de S. werd met een bezoek ver eerd. Deze staat aan de Soesterberg- sestraat. Doordat de honden van v.d. S. aansloegen moest de dader, zonder buit het hazepad kiezen. Kom keukens kijken, zowei in kunststof als in massief hout en profiteer van onze premie voor gratis inbouwapparatuur 5 topmerken 50 modellen 500 m* showroom bij de-makkelijk bereikbare- keukenspecialist van midden-Nederland deKeukenbeurs ^^^oudenberg Vöorsir 39-41 Tel 03438-PB24* Maandags gesloten Indien de op onderstaande agenda vermelde onderwerpen aan het slot van de donderdagavondvergadering (16 augustus) niet alle zijn behandeld, wordt de volgende dag, (vrijdag 17 augus tus) een vervolgvergadering gehouden. De openbare gemeenteraadsvergadering (en) wordt gehouden in zaal van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg en vangt aan: op donderdag 16 augustus om 19.30 uur. De even tuele vervolgvergadering op vrijdag 17 augustus vangt aan om 17.00 uur. De navolgende agenda komt dan in behandeling: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 15 maart 1979. 2. Ingekomen stukken. a. Brief d.d. 6 juni 1979 van de Kom missie Kulturele Zaken waarbij het jaarverslag over het jaar 1978 wordt toegezonden met voorstel dit jaarver slag voor kennisgeving aan te nemen. b. Brief d.d. 1 februari 1979 van het Verificatiebureau te 's-Gravenhage in zake de controle Leges- en voorschot- kassen over het 2e halfjaar 1978 met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. c. Brief d.d. 18 mei 1979 van het be stuur van de Regionale Muziekschool Amersfoort waarbij worden toegezon den de ontwerp-begroting 1979/1980 en de raambegroting 1980/1981 met voor stel: 1. Akkoord te gaan met de ontwerp begroting 1979/1980; 2. de raambegroting 1980/1981 te be trekken bij de behandeling van de be groting 1980. d. Brief van het Bestuur Opleidings school van gemeentepolitie „De Bos kamp" te Leusden d.d. 15 juni 1979 waarbij wordt toegezonden het finan cieel verslag 1978, de begroting 1980 en wijzigingen begrotingen 1979 en 1980 met voorstel deze stukken voor kennis geving aan te nemen. e. Rekening en jaarverslag 1978 van het Gasbedrijf Centraal Nederland, met voorstel het G.C.N. mede te delen Bij de afdeling comptabiliteit, bureau centraal kasbeheer, van de gemeentesecretarie wordt gevraagd een VOOR HALVE DAGEN VOOR DE PERIODE VAN EEN HALFJAAR Vereist: het diploma MULO of MAVO of daarmede gelijk te stellen opleiding, alsmede administratieve ervaring en typevaar digheid. Salaris: van f 798,- tot f 1.058,- bruto per maand (voor 21-jaar en ouder). Sollicitaties richten aan de gemeentesecretaris, Postbus 2000, 3760 CA Soest, binnen één week na verschijning van dit blad on der vermelding van vacaturenummer 79-29. (Openbare bekendmaking) Burgmeester en wethouders van de gemeente Soest brengen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 10. lid 2 van de Wegenwet, ter kennis aan belanghebbenden, dat van 26 juli tot en met 9 augustus 1979 op de eerste afdeling van de gemeentesecretarie ter inzage is gelegd een door hen aan de raad van de gemeente Soest uit te brengep voorstel tot onttrek king aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Nachtegaal- weg, glegen tussen de Schrikslaan en de Laanstraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie K, nummer 678 gedeeltelijk. Bezwaarschriften tegen dit voorstel kunnen gedurende bovenvermelde termijn schriftelijk bij de gemeenteraad worden ingediend. De ingediende bezwaarschriften kunnen desgewenst mondeling worden toegelicht op een hoorzitting waarvan de datum nader bepaald zal wor den. Openbare bekendmaking De burgemeester van Soest maakt ter uitvoering van artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 27 juli 19<9 ter gemeentesecretarie, afdeling 1, (geopend iedere werkdag van 09.U0- 12.00 uur) voor een ieder ter inzage ligt het bestemmingsplan Industrie terrein Soesterberg. voor gronden, gelegen aan de Sterrenbergweg, de Batenburgweg. de Postweg en de Veldm. Montgomeryweg te Soester berg (globaal omsloten door de Amersfoortsestraat. de Veldm. Montgome ryweg, de Batenburgweg en de grens met de gemeente Zeist), vastge steld bij raadsbesluit van IS januari 1973. afdeling 1, nummer 2674, ge deeltelijk goedgekeurd bij Besluit van gedeputeerde staten van 27 februari 1974 afdeling 5, nummer 447 '73RO/409 en gedeeltelijk goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 18 april 1979, nummer 126. welke laatste goedkeu ring onherroepelijk is geworden. i Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op artikel 5 j.o. de artikelen 11 en 12 van de Algemene Verordening der gemeente Soest; BESLl ITEN: 1. het verlenen van standplaatsvergunningen - als bedoeld in artikel li - voor de duur van maximaal drie dagen, op te dragen aan de commis saris van politie 2. het verlenen van ventvergunningen - als bedoeld m artikel 11 voor de duur van èèn dag, op te dragen aan de commissaris van politie. Op de gemeentesecretarie van Amersfoort (kamer 2.32) ligt ter inzage een verzoek om vergunning van a. Auto Van der Meer, Barchman Wuytierslaan 196, Amersfoort, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrich ting, bestemd tot het opslaan en afleveren van motorbrandstoffen, alsmede tot het tectyleren van motorvoertuigen op/in het perceel Fluor- weg 37 te Amersfoort b. Auto Van der Meer, Barchman Wuytierslaan 196, Amersfoort, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een her stelinrichting voor motorvoertuigen, annex showroom, in het perceel Fluorweg 451/m 53 te Amersfoort. - Schriftelijke bezwaren kunnen worden ingediend gedurende 4 weken na 20 juli 1979. Op woensdag 8 augustus worden in het gemeentehuis van Amersfoort. Stadhuisplein 1. de openbare zittingen gehouden, waar gelegenheid be staat persoonlijk of bij gemachtigde bezwaren in te brengen. Zitting ,,a" is om 10.15 uur en zitting ,.b" om 10.00 uur. dat geen bezwaar tegen de jaarstukken bestaan. f. Begroting 1980 van het Gasbedrijf Centraal Nederland met voorstel het G.C.N. mede te delen dat geen bezwa ren tegen de begroting bestaan. g. Brief d.d. 18 juni 1979 van het da gelijks bestuur van het Waterleiding bedrijf Midden-Nederland, inzake de jaarrekening 1978, regeling bedrijfs- kredieten 1978, slotwijziging begroting baten en lasten over 1978 en het middel lange termijnplan en middellange ter mijnbegroting 1980-1985, met voorstel het dagelijks béstuur van het W.M.N. mede te delen dat geen bezwaren te gen deze stukken bestaan. h. Brief d.d. 15 juni 1979 van het Re gionaal Sociaal Werkvoorzienings schap Amersfoort en omgeving met toezending van de ontwerp-eindwijzi- ging van de begroting 1978, met voor stel met genoemd ontwerp akkoord te gaan. i. Brief d.d. 25 juni 1979 van bewoners van het Scalmeijerpad betreffende het plaatsen van hekwerkjes op wandelpa den met het voorstel te antwoorden overeenkomstig de ter inzage gelegde ontwerp-brief. j. Brief d.d. 28 mei 1979 van de Al gemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie te Utrecht inzake het ge ven van voorlichting aan de jeugd met voorstel te antwoorden overeen komstig de ter inzage gelegde ontwerp- brief. k. Brief d.d. 26 juni 1979 van het Re gionaal Sociaal Werkvoorzienings schap Amersfoort en Omgeving met toezending van het voorlopig vastge stelde jaarverslag 1978, met voorstel met dit jaarverslag akkoord te gaan. 1. Brief d.d. 6 juli 1979 van het Regio naal Sociaal Werkvoorzieningsschap Amersfoort en Omgeving betreffende de bereidheid van de Rijksconsulent voor Complementaire Sociale Voor zieningen in de provincie Utrecht tot relevantverklaring van de kosten van een onderzoek, met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. 3. Vaststelling Beleidsplan 1979. 4. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de restauratie van het pand Vredehofstraat 31, Soest. 5. Voorstel tot het wijzigen van de Verordening subsidiering godsdiens tige en levensbeschouwelijke vor ming". 6. Voorstel tot het verlengen van de huurovereenkomst met de Stichting tot Behartiging der belangen van de Paltz- en Eemgeuzengroep inzake een perceel grond aan de Den Blieklaan. 7. Voorstel tot het vestigen van een erfdienstbaarheid van weg ten behoe ve van het perceel Beukenlaan 55 te Soest ten name van de Erven B. C. van den Breemer. 8. Voorstel tot delegatie van de be voegdheid, beroep in te stellen inge volge de Wet AROB c.q. verweer in gevolge die wet te voeren, aan burge meester en wethouders. 9. Voorstel tot wijziging van de Ver ordening Welstandscommissie Soest. 10. Voorstel tot het onttrekken van een gedeelte van de Nachtegaalweg aan het openbaar verkeer. 11' Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel l van de Zóneverordening Hinderwet, zulks ten behoeve van a. vervallen. b. het uitbreiden en wijzigen van een garagebedrijf aan de Middelwijkstraal 40-42 te Soest; c. het uitbreiden en wijzigen van een inrichting tot het spuiten en moffelen van metalen producten aan de Post weg 43 te Soesterberg: d. het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrich ting tot het vervaardigen van onder delen voor motorrijwielen en de ver koop van onderdelen aan de Postweg 38a te Soesterberg. 12. Voorstel van de Commissie voor de Beroepschriften tot het nemen van een beslissing op a. een door het Technisch Bureau Lom- berg ingesteld beroep tegen de wei gering van een bouwvergunning. 13. Voorstel tot het vaststellen van het gemeentelijk rampenplan. 14. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond, gelegen nabij de Kerklaan te Soesterberg, aan de heer O. P. J. Zoetelief (Algemene Nederlandse Kunstskibaan Beheer- en Exploitatie Mij. B.V.) voor de aanleg van een langlaufpiste. 15. Voorstel tot verhuur van een per ceel grohd, gelegen aan de Den Bliek laan, aan de Stichting tot Behartiging der Belangen van de Fakkeldraag- stersgroep. 16. Voorstel tot verkoop van het pad, gelegen tussen de Laanstraat en de Energieweg te Soest. 17. Voorstel tot het vaststellen van het onteigeningsplan „Kerkebuurt" te Soest. 18. Voorstel tot het beschikbaar stel ler. van een krediet ten behoeve van het plaatsen van abri's. 19. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een aanvullend krediet ten be hoeve van het gasbedx-ijf voor de ver vanging en uitbreiding van het hoofd buizennet en de dienstleidingen. 20. Voorstel tot goedkeuring van de begroting 1980 van de Stichting Open bare Leeszaal en Bibliotheek Soest. 21. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet ten behoeve van het inrichten tot woonerf van „Steen berghe" le en 2e fase. 22. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet ten behoeve van de vervanging van bomen langs de Stadhouderslaan. 23. Voorstel tot wijziging van de Ver goedingsregeling Vrijwilligers bij de Gemeentelijke Brandweer. 24. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de aanleg van een c.v.-installatie in het pand Beetz laan 32. 25. Voorstel tot het vaststellen van een algemene begrotingswijziging 1979. 26. Voorstel tot het garanderen van de betaling van rente en aflossing van een door Harmonie-orkest P.V.O. te sluiten geldlening. 27. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ex artikel 72 van de Lager onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Stichting voor Katholiek Onderwijs te Soest: a. voor het aanbrengen van buiten zonwering aan de onder zijn bestuur staande Bonifaciusschool voor g.l.o., Steenhoffstraat 24, Soest; b. voor het aanbrengen van akoesti sche plafonds in de onder zijn bestuur staande Bonifaciusschool voor g.l.o. te Soest. 28. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het plaatsen van twee noodlokalen bij de Van der Huchtschool aan de Di Lassostraat 49 te Soest. 29. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen aan diverse openbare scholen. 30. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet uit het fonds kunst aankopen voor de aanschaf van een bronzen beeld ten behoeve van de wijk 't Hart. 31. Voorstel tot het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening i Voor- bereidingsbesluit». 32. Voorstel tot het aankopen van grond, gelegen nabij het Oude Gracht je te Soest, van mevrouw M. C. H. Hornsveld-Van Oest en tot het ver pachten van een perceel weidegrond in het Soesterveen. Op het verzoek van de heer P. A. v.d. Hengel om een woonhuis en een veestal te mogen bouwen aan de Lange Brink weg 97a, is het college van B. en W. van plan „ja" te zeggen. Het plan ligt echter nog ter inzage. Eventuele bezwaren tegen de bouw kunnen aan de gemeente kenbaar worden gemaakt. Burgemeester en wethouders zijn van plan de heer Van de Hengel toestem ming te geven op grond van artikel 19 dat is opgenomen in de wet op ruimte lijke ordening. Ook op grond van de woningwet zal de heer Van de Hengel in aanmerking komen voor de vergunning. Wanneer deze vergunning inderdaad verleend wordt, dan loopt het college vooruit op een wijziging beti'effende het bestemmingsplan Landelijk Ge bied. Een concept van deze wijziging zal ge lijk met het bouwplan ter inzage lig gen. Bouwplan en concept liggen van af 20 juli gedurende drie weken ter inzage op afdeling l van de gemeente secretaris. De afdeling is elke werk dag geopend van 9 tot 12 uur. ffedfptomeird »choonheM»»p*cUb«t« Dure (irothi-str. 25 Soest Tel 204HHjy /HirriDO MARIA GALLAND Grzond bruin <t Makelaar W. v. d. B. le L. Kijkt verder dan zijn neus lang is. Laat, als het gras voor zijn voeten is wegge maaid, nog wel eens een steek vallen. Haalt de onderste steen boven als het gaat om lijsten en fraaie hangers bij van uuBUtii foeogrgfie n) Soa at Tal. OTSSOtO» Burgemeester en wethouders stellen de raad voor voortaan de godsdienst leraar te salariëren als een vakonder wijzer. Het betekent dat deze leer kracht in plaats van 500 gulden per jaar en een bedrag van 1,25 per deel nemende leerling per jaar nu 900 gul den per jaar en een bedrag van 1,50 per deelnemende leerling gaat ont vangen. Gaat de raad met dit voorstel akkoord, dan moet de begrotingspost van 4000 gulden naar 6000 gulden verhoogd wor den. Sinds 1961 wordt het godsdienstonder wijs aan de openbare lagere scholen gesubsidieerd, terwijl sedert 1974 ook subsidie kan worden verstrekt ten be hoeve van het onderwijs in levensbe schouwelijke vorming. Op het ogen blik wordt het godsdienstonderwijs in Soest vanwege de Hervormde Gemeen te gegeven aan vijf groepen op in to taal vier openbare lagere scholen. Het eerder door de Gooise Werkgroep voor humanistische vorming bij het lager onderwijs verzorgde humanisti sche vormingsonderwijs, wordt thans niet gegeven. In de door de raad onlangs vastgestel de Onderwijsnota werd de voorkeur uitgesproken van een koppeling van het subsidiebedrag met het salaris van een vakonderwijzer aan een lagere school. Een dergelijke koppeling is in tal van gemeenten doorgevoerd en de voorkeur van de raad is thans uitge werkt in een voorstel. De Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest bestaat op 2 september a.s. tien jaar. Het gaat on dermeer gevierd worden met Open Da gen: op woensdag 29 augustus in het dienstencentrum „de Drie Eiken" aan het Dorpsplein te Soesterberg en op donderdag 30 augustus in het diensten centrum „Honsbergen" in de Soester wijk Klaarwater. De bedoeling van deze Open Dagen is de oudere inwoners van Soest te laten kennismaken met de cursussen, maaltijdvoorziening en andere aktivi- teiten en projekten van de Stichting. WATERSTAAT.' WATERSTAAT! - In Nederland staan zgn. waterstaats- kerken. Dat zijn kerken met vierkante torens en spitse opbouw. Volgens som migen is de benaming ontstaan omdat Rijkswaterstaat, na goedkeuring van het betrokken ministerie, subsidie op de bouw verleende. Maar waarvoor gaf Waterstaat dan die subsidie: voor herstel, uitbreiding, ruimte voor wa terstaatswerken? Antwoord Er zit een heel stuk kerk geschiedenis achter deze benaming. Zoals u weet heeft de Nederlandse Her vormde Kerk sinds de reformatie nog al wat r.k.-kerken overgenomen. Hoe wel in de franse tijd de vaste band tussen deze kerk en de staat verbroken werd, kon men niet zonder meer de overgenomen kerken teruggeven. Na de franse tijd werden Belgie en Ne derland weer één, zij het slechts tij delijk. Om nu de r.k.-bevolkingsgroep tegemoet te komen, werd een Ministe rie van Eredienst ingesteld, dat de bouw van nieuwe, r.k.-kerken moest bevorderen. Dit ministerie gaf de toe lagen en niet het Departement van Waterstaat. Hoe kwam nu de band met dit ministerie tot stand? Wel, Wa terstaat had een afdeling „Kunstza ken" en dat ontwierp de bouwplannen. Maar omdat Kunstzaken geen archi tecten in dienst had en men de za ken zuiver ambtelijk wilde regelen, nam men de ingenieurs van Water staat in de arm. Deze ontwierpen de bouwplannen. En hoe.' Al hun kerken ontstonden in de eerste helft van de 19e eeuw en werden opgetrokken in pseudo-classisistische stijl, met veel schijn en pleisterwerk, houten kolom men (die op stenen zuilen moesten lij ken), gipsen kapitelen en ornamen ten, zuilen die niets droegen, geschil derd (dus nagemaakt) marmer enz. Alles zag er dus rijk en duur uit, maar was het niet. Voorbeelden: St. Catharinakerk, Amsterdam 1820; Mo- zes- en Aaronkerk. ibidem 1838; St. Theresia, Den Haag 1840; St. Antho- nius, Haarlem 1840; enz.). De bouw trant werd als klassiek bewonderd, maar later verguisd. De meeste bouw sels hielden dan ook geen stand. U vindt veel over deze waterstaatsker ken in Gerard Brom, Herleving van de kerkelijke kunst in katholiek Neder land. 1933. Het volk spotte met de door Rijks waterstaat ontworpen bedehulzen en vandaar de woordspeling: wat er staat? waterstaat!

Soester Courant | 1979 | | pagina 5