Verkeersprobleem A. P. Hilhorstweg sleept zich voort STR HflflL lijp"" Speelterreintje in de verdrukking Tussentijdse balans over „het wad" zonder sentiment Hondje weg Hondje terug Opnieuw geen beslissing: aat 17 A rken. iet geen hte meubel- rlijk tot ie altijd een garantie op: iet hout en Maandelijkse I.V.N.-wandeling Zwerfhond naar het asiel Diefstal uit auto Jongetje breekt been Fietser en bromfietser botsten fWet blijdschap geven wij kennis. Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 „Gladde" verkoper J Geparkeerde auto Telefoon aangereden A|^02155-^255" 9 Boekennieuws: Vleesverkoop Voorlichting tegen alcoholisme niet nodig Rijverbod Inbraken en diefstallen 10 11 Soester Courant van woensdag 1 augustus 1979 11 'RAAT 7A, 9 en 9A VDZ.Z. 160 ON 15758 ile week geopend tot aterdagstot5uur. igs gesloten. Stichting AMIVEDI Soest is te berei ken onder telefoonnummer 02155- 10667. VERMIST: 25-7. Reu Duitse staande, bruin/schim mel, grijze snuit, 8 jr.; Van Kooy, Spaarlaan 7, Hollandsche Rading, tel. 02157-679. 26-7. Kater, siamees, sealpoint, gecas treerd, 7 jr.; Kool, Lange Brinkweg 35, tel. via 11210. 21-7. Kater, cypers, witte bef, buik en voetjes; Van Alphen, Huize Renova, Maartensdijkseweg 1, Lage Vuursche, tel. 02156-241. 26-7. Poes, zwart, witte sokjes, witte cirkel om snuitje, 3% maand; Sillevis, Middenlaan l, Soestduinen, tel. via Willems: 15819. (poesje was zojuist uit Ankeveen gekomen). 22-7. Poes, wit, zwarte rug, zwart rechteroog, zwart linkeroor, „Tur- kieSpies, Kerkpad Zz 20, tel. 15362. 30-7. Kater, rood gestreept, witte bef. buik, voetjes; Breukel, A. v. Leeuwen hoeklaan, 151, S'berg, tel. 03463-3311. 26-7. Poes, lapje, gester. Van Breuke- len, Koninginnelaan 74, tel. 19961. GEVONDEN: 29-7. Duitse herder, donkerbruine vlooienband, halsband, 4 jr.; (vlieg basis); Dierentehuis, tel. 13583. 23-7. Kat, cypers/wit, (Witte Huis); Dierentehuis, tel. 13583. 27-7. Poes, zwart/wit, halve staart, één blind oog, dood, (Hellingweg); inl. Dierentehuis, tel. 13583. Katje, zwart/wit, wit masker, zwar te rug, witte buik, erg schuw; Van der Drift, Paulus Potterlaan 28, tel. 12070. 30-7. Reu, bastaard, zwart, grijze snuit, gladharig, staande oren, (Baarn); inl. Amivedi, tel. 10667. 29-7. Katje, grijs/wit, 4 mnd, (Eem- weg); Rademaker, Vondellaan 9, tel. 1146. Zondag 12 augustus zal I.V.N.-Eem- land - na de zo succesvolle jubileum activiteiten en de daaropvolgende va kantiemaand, opnieuw starten met de maandelijkse natuurwandelingen. Dit keer is De Zoom aan de beurt een gebied met een zeer gevarieerd vogel-, planten- en dierenleven. Het behoort tot Pijnenburg, een van de grootste landgoederen in het Eemland. Natuurgidsen zullen liefhebbers op wachten bij de onbewaakte spoorweg overgang aan het Berkenlaantje. Deze twee uur durende wandeling is gratis voor iedereen die daar lust toe gevoelt, mee te beleven in een drentelgang. Ook de hond mag mee, mits deze aange lijnd is. De Zoom/Berkenlaantje is bereikbaar via de Heideweg te Soest en vervolgens de Foekenlaan, welke moet worden uitgereden en daarna direct na de „onbewaakte" over te gaan, linksaf. Helemaal De Zoom uitrijdend, kunt u uw vervoermiddel stallen bij het ver trekpunt. Van de paleiskant" ko mend, gaat men de Biltseweg op en verder de gehele Wleksloterweg af om daarna aan het einde ervan de Insin- gerstraat te nemen en de Den Bliek laan tot aan de .onbewaakteHier vóór moet men rechtafgaande deze weg helemaal uitrijden tot de natuur gidsen zichtbaar zijn. I.V.N.-Eemland zal U gaarne door middel van de natuurgidsen laten mee genieten van dit prachtige stuk natuur. Tot zondag 12 augustus dan. Op de Julianalaan werd een zwerfhond aangetroffen die naar het asiel werd gebracht. Het hongerige dier werd eerst door de bospolitieman Van Galen verdoofd, waarbij gebruik gemaakt werd van een korst brood met verdo vingsmiddel bewerkt. Mogelijk is hier weer sprke van een door een vakan tieganger verlaten huisdier. Uit de aan het Berkenlaantje gepar keerde auto van mej. R. M. (22) werd haar damestas gestolen. De tas bevat te naast een aantal persoonlijke papie ren, een bankpasje, twee chequeboek jes. 30 dollarbiljetten, een paspoort, zeven gulden en diverse make-up arti kelen. Mej. M. maakte het de dader vrij makkelijk zijn slag te slaan; zij liet een portierraampje vanwege de warmte een klein stukje open staan. Door onvoorzichtig oversteken van de Koningsweg brak de 10-jarige Marcel B.. afkomstig uit het Duitse plaatsje l Vebert, zijn rechter been. Hij werd aangereden door een perso- I nenauto, bestuurd door de 47-jarige J. van D. uit Amersfoort. Met de ambu lanceauto werd het slachtoffertje naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Op de Amersfoortsestraat kwam de 15-jarige fietser E. van G. uit Soest od nog onverklaarbare wijze in botsing met de 24-jarige bromfietser M. C. uit Zeist. Beiden werden per ambulance auto met een hersenschudding naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amers foort gebracht. Het door de gemeente in overleg met de bewonerscommissie van de Wijk 't Hart achter de woningen aan de Groen van Prinstererstraat ingericht speelterreintje voor de jongste inwonertjes van de wijk, dreigt in de verdrukking te komen. Het wordt kort en bondig gezegd gebruikt door bromfietsende knapen, die er helemaal niet op thuis horen. Ze verjagen de kleinsten en bezorgen een ongekende geluidsoverlast aan de buurt en dat dan niet alleen door het geronk van de motor tjes maar ook nog door hun taalgebruik, dat weliswaar doof sommige televisie-omroepen aangeprezen wordt als een soort „echte bevrijding", maar voor het gros van de bevolking toch niet gewaardeerd wordt. Bij nader inzien vallen de „vernielingen" niet eens tegen; een evenwichtsbalk was uit de grond getild en een bank wat scheef gezakt, maar de schommelstelling stond er nog gaaf bij. De plantsoenendienst heeft twee man in dienst die het hele jaar niets anders doen dan de circa vijftig speelplaatsen voor de jongsten na lopen en vernielde materialen herstellen. Op zich een treurige zaak, maar de gemeente doet wat mogelijk is. Als de ouders van de bromfietsende jeugd dat nu ook eens deden; de taal van de knapen eens wat kuisten, dan zag het er allemaal weer wat beter uit. Dan zou het leven ook weer een heel klein beetje „goedkoper" worden, want er wordt wat vernield zo links en rechts. Foto: Gous van der Wilt Raadslid v.d. Brakel (PvdA) adviseer de in totaal niets te doen; het kwam immers altijd neer op het verleggen van de problemen en een ander op knappen met de „overlast". Hij zei er een voorstander van te zijn alle straten in Soest open te stellen voor het ver keer en dan strenge maatregelen te nemen voor het handhaven van de snelheid. Opnieuw heeft de commissie openbare werken besloten het onjuist gebruik van de A.PHilhorstweg aan een nieuwe telling te onderwerpen. Een zeer recente telling op 12 juni van dit jaar, leverde het resultaat dat in totaal slechts 328 voertuigen van de weg gebruik maakten en waarvan dan nog 1/3 tussen vier en zes uur 's middags. De commissieleden leek het overbodig voor het weren van zo'n klein aantal auto's een aparte verkeersmaatregel te nemen. De kwestie van het oneigenlijk gebruik van de A.P.Hilhorstweg sleept al vele jaren. De afdeling Soest van de A.B. T.B. (de boerenbond) bracht juist deze week in een brief aan het gemeentebe stuur nogeens onder de aandacht onder welke omstandigheden de weg aange legd was in het begin van de zeventiger jaren. De boeren gaven indertijd medewer king voor de aanleg van deze ontslui- tingsweg door de polder, omdat de weg ten dienste van hun bedrijven zou ko men en beslist geen verkeersweg zou worden, zij het dat ze ter beschikking zou komen van „enig recreatief ver keer". Voor de aanleg werd niet alleen de grond tegen een zeer bescheiden me- terprijs verkocht, maar ook de afkoop som welke van de Ned. Spoorwegen verwacht kon worden (voor het recht om de spoorbaan te kruisen) werd beschikbaar gesteld en daarvan werd de afrastering bekostigd en onderhou den. De aanleg van de weg werd daarbij ook nog gesubsidieerd uit agra rische fondsen. „Gelet op al deze opofferingen, die de boerengemeenschap zich voor de aan leg van de weg heeft getroost, mag gevergd worden dat de gemeente zorgt dat de weg ook beantwoord aan het gestelde doel". In de brief wordt er opnieuw over geklaagd dat de weg een alternatieve verbinding voor het verkeer tussen Soest en Amersfoort is geworden. Het zuiver agrarische verkeer komt er door in de knel, terwijl de situatie voor de recreanten levensgevaarlijk is. Ook als natuurgebied wordt de Eempolder door dit gebruik van de A.P.Hilhorst weg verontrust en bedreigd. In de vergadering van de commissie openbare werken, waar de CDA- er Van Poppelen ontbrak, zette wet houder Hoekstra uiteen dat de gemeen te aanvankelijk een goede oplossing gevonden dacht te hebben door in samenwerking met de gemeente Amersfoort het weggedeelte „de Birkt" aan het eind van de Peter van den Breemerweg, geheel voor gemoto riseerd verkeer af te sluiten. Deze vrij eenvoudig oplossing, waardoor de A.P. Hilhorstweg als sluiproute definitief zou hebben afgedaan, werd door de betrokken boeren afgewezen. Zij kwamen met een ander plan waardoor het doorgaand verkeer van de weg geweerd kon worden door het plaatsen van een hekwerk, ter hoogte van de Hooiweg. Volgens de wethouder adviseert de pro vincie dat niet te doen, maar door het nemen van een „verkeersmaatregel", hetzelfde effect te bereiken. Door die maatregel zou het gedeelte van de A.P.Hilhorstweg tussen de Eemweg en de Spiekerweg aan het gemotoriseerde verkeer onttrokken worden, waardoor de weg als „sluiproute" niet meer aantrekkelijk is. De commissieleden wilden daar zo maar niet toe overgaan. Er was al sprake van een wijziging in het gebruik van de A.P. Hilhorstweg door de ver keersmaatregelen die Amersfoort nam voor de Amsterdamseweg. De ver keerstellingen wezen dat uit. Wel vond men deze tellingen op het moment niet geheel reëel omdat zowel Amersfoort (Amsterdamseweg) als Soest (Lange Brinkweg) met reconstructies bezig waren. Daarbij kwam, aldus de wethouder, dat bij plaatsing van het hekwerk de provinciale vergoeding voor wegen buiten de bebouwde kom, kwam te vervallen. De heren Stam (CDA).Blaauw (WD), Nuijten (PS) en mevrouw Allard (D'66) voelden alles voor nieuwe ver keerstellingen, nadat de Lange Brink weg weer geheel open was voor het verkeer en het verkeer over de Am sterdamseweg te Amersfoort vlotter zou zijn geregeld door middel van de nog in te stellen „groene golf", Met de heer Blaauw was men het eens dat men niet hoefde wakker te liggen van het verkeer dat volgens de telling van 12 juni j.1. van de A.P. Hilhorstweg ge bruik maakte. Wethouder Hoekstra had liever een beslissing genomen, maar ging tenslot te toch met het voorstel van de com missieleden akkoord. van de 'geboorte' van onze unieke en smaakvolle Kennemer Kaarten Kollektie. Receptie: op alle werkdagen bij ons aan de zaak. Alle aanstaande ouders iie ons nog niet kennen via hun door onsgeleverdeverlovings-. huwelijks-en of dankbetuigingskaarten nodigen wij bij deze hartelijk uit om uit die prachtige kollektie van 133 verschillende geboortekaartjes hun keuze te komen doen' Opnieuw is iemand het slachtoffer A KELL.ER BIER Pijpjes, per krat8.95 a KELLERBIERGroo,,perkra,10.95 l lappen stof voor 150 gulden. Bij nader A Phcco Hu Donn A bekijken zijn de lapjes mogelijk nog V/l«5>OC L/U i dp" w S«earva^ haTSstopV^e J Frisse Rhóne-wijn, nu per fles7.95 S£ü% tgergSoSeaSvriSer: I Camparï perfles 10.95 J lijke verkopers. J J De aan de Nieuweweg geparkeerde H j m a odnjldw'v Hil A personenauto van J. J. werd vorige A* 1 1 1 fl 9 jl!9 U kunt eerst week op een avond aangereden door l/SlSlfr 9 alles proeven een nog onbekende medeweggebrui- J9 voordat ker. De eigenaar hoorde een hevige IjWjgKv jUh' u koopt! klap en zag nog net een blauwe auto Urm wegrijden. Er werden op de weg nogal a VgSjyA 1 a wat blauwe verfschilfers aangetroffen, maar de dader kon nog niet worden 9 0 Aan do lopende band haast verschijnen er boeken over de natuur, hoe we er in moeten leven en wat eigenlijk gedaan moet worden om ze te beiiouden, want de mens gaat er dikwijls barbaars in te keer alleen om financieel gewin. Eén van de slachtoffers van deze menselijke niets ontziende „vraatzucht" is zeker het wad. Er zou wel eens olie onder kunnen zitten en daarom moeten de vogels en de zeehonden elders maar een onderkomen zoeken. Stel dat de dierenwereld dat ook eens met ons kon doen; hoe wreed zouden wij de dieren vinden. In zijn boek „Leven op het wad" zegt Sietse van der Hoek dat er eigenlijk sprake is van een guerrilla-oorlog; van een ongelijke strijd van de natuur te gen de uitbuitende instituties van de menselijke soort. Het is een verhaal geworden over leven en dood in het VVaddenzeegebied. „Als je d'r van houdt, is het (wad) mooi", citeert Van der Hoek een voor malige kapitein van een schelpenzui ger". En: „Wat er loos is op 't Wad. dat moeten de biologen maar uitzoe ken. Wij weten het niet! Wadden zijn gebieden waar de grens tussen land en zee eeuwig heen en weer schuift. Daarom is het Wad „ge boorteplaats van het leven". Daarom is het voorwaarde voor het voortbe staan van de levensgemeenschappen en daarom is het ook, en vooral nu, voorwerp van bedreiging. Terwille van de mens èn ten koste van de mens. in dit natuurgebied heeft de mens door de eeuwen heen nooit stilgezeten. Aanvankelijk liet men wel ruimte aan het dierlijk leven, maar allengs werd de ruimte voor het dier toch wel in gekort. Eerst wordt de Lauwerszee droogge legd; worden de vogels verjaagd en dan rukt de mens binnen met materiaal en wapens om te oefenen hoe men elders ook de mens kan verjagen. Van der Hoek behandelt de zaak ech ter niet eenzijdig uit het oogpunt van de „beschermer". Hij verhaalt hoe moeilijk juist de mens het vroeger in dit gebied had om zich te hand haven; hoe hij heeft moeten vechten om het hoofd boven water te houden. De monumenten bij Paesens, Modder gat en Wierum herinneren eraan dat de mens de strijd soms verloor. In 1883 bijvoorbeeld verloren 83 man op 6 maart het leven op zee, Van der Hoek heeft gesproken met de mensen die er al meer dan een generatie wonen; die het wel en veel wee meemaakten; die de inpoldering uit een oogpunt van veiligheid soms. toejuichten en die het verdriet dat de zeerobben verdwijnen gaan. Zijn foto graaf Theo Kampa legde heel wat sfeervols vast. En zo ontstond een boek dat een welko me aanvulling is op alles wat over het wad al geschreven is. Niet al te sentimenteel, maar een eerlijke tus sentijdse balans. In de boekhandel lot september ver krijgbaar voor 19,90; daarna 29,90. Morgen, donderdagmiddag om twet uur, zal aan het slachthuis verkoop var vlees plaatshebben aan alle houderi van kaarten. Naar de mening van burgemeester en wethouders is het niet nodig op scholen extra voorlichting te geven tegen alco holisme en andere verslavingsmidde len. De mening stoelt op een realiteit dat door de leerkrachten ln de „norma le" lessen zoals verkeer en biologie in voldoende mate gewezen wordt op de gevaren van gebruik van alcohol en andere verslavingsmiddelen. Aanleiding voor deze stellingname is een brief van de Algemene Nederland se Drankbestrijders Organisatie waar in om subsidie gevraagd wordt: een bedrag van 1,75 per leerling van het basisonderwijs en van 5,- per leerling van het voortgezet onderwijs. De scho len krijgen dan voorlichting van een voorlichtingsambtenaar, verbonden aan de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. Meerdere gemeenten in de provincie Utrecht maken daar ge bruik van. Voordat hij weg kon rijden kreeg de 39-jarige A. v.d. B. uit Leusden een rijverbod opgelegd. De man moest een blaasproef afleggen toen hij op de Batenburgweg te Soesterberg in zijn auto wilde stappen. De proef viel in zijn nadeel uit. In het afgelopen weekend werd onder meer ingebroken in het kantoor van het kompostbedrijf aan de Maatweg. Door een openstaand raam kwam men bin nen. Alle kantoren werden doorzocht en diverse kasten opengebroken. De buit bestond uiteindelijk uit wat ge reedschap. Uit kantoor en woning van de garage houder De R. aan de Rademakerstraat te Soesterberg werden twee rijbewij zen, twee paspoorten, veertien kente kenbewijzen, zeven betaalcheques en een bedrag van 350 gulden weggeno men. De onbekende dader verschafte zich toegang tot het pand via een bovenlicht dat hij forceerde. Uit de woning van de heer M. aan de Smitsweg werd een lederen jasje en een gouden schakelarmband gestolen. De dader kon hier binnen komen door het openbreken van een luikje in de keuken. Aangifte van diefstal uit zijn woning aan de Soesterbergsestraat deed de heer P. Hij mist een fototoestel, een horloge, een oliekan en een spaarbank boekje. Niet duidelijk is hoe de dader bij de spullen is gekomen. Uit de woning van de heer R. aan het le Heeserlaantje werd een boiler, een krik, een spanningzoeker en een boor machine gestolen. Ook hier is niet bekend hoe de woning werd betreden. Laat zien watje lief is! Dat is het thema van een fotowedstrijd voor jonge mensen, die deze zomer wordt georganiseerd. Het is een wedstrijd, die alleen bestemd is voor jongeren tot en met 18 jaar en het is de bedoeling, dat ze hun eigen wereld met de kamera in beeld brengen. En zo laten zien wat hen boeit en bezig houdt. Dat alles is te lezen in een folder, die we onlangs hebben gekregen van een fotohandelaar, niet omdat we nog behoren tot de genoemde leeftijdsklasse, maar omdat die fotohandelaar wist. dat we deze rubriek schrijven. Met het verzoek om hier iets te vertellen over deze fotowedstrijd. En dat doen we vanzelfsprekend met veel plezier, want het is best een goed onderwerp. We hebben nog meer gedaan en een paar jongelui, die in dezelfde klas zitten als onze dochter, gevraagd of ze eens een foto wilden maken voor deze rubriek. Dat vonden ze best een leuke opdracht, vooral omdat ze gebruik mochten maken van onze kamera. Ook onze dochter deed natuurlijk mee en van haar is deze eerste foto: een plaatje van onze cockcr spaniel. Ze had wel een paar foto's genomen; de mooiste hebben we toen uitgezocht voor plaatsing in deze rubriek. Echt geen gek resultaat. De tweede foto. die uit de bus kwam: het ouderlijk huis van een van haar vriendinnen. De derde fotograaf maakte, naar de mening van ons vieren, de beste foto: een mooi portretje van haar grootmoeder. Dat kind heeft aanleg, want ze maakte knap gebruik van het licht, dat door het raam naar binnen viel en zo het gezicht van de oude vrouw een milde glans geeft. - O ja. wie mee wil doen met deze fotowedstrijd: 't kan nog tot 31 oktober a.s. Een wedstrijdfolder ligt klaar bij uw fotohandelaar.

Soester Courant | 1979 | | pagina 11