Groot Gaesbeeker Gilde herdenkt 550-jarig bestaan i B b Z» gezien... Hg 2.98 1.98 10.98 r 10.49 Comité bejaardentocht 1979 Soest TE KOOP IN SOEST WOONHUIS W Paprika □inda's Amstel BIER Honsbergen Rode paprika's Honsbergen Belegen kaas Honsbergen Honsbergen Honsbergen Tegen de paal Woensdag 1 augustus 1979 57e jaargang no. 49 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 710.— Buiten Soest per half jaar 720.— Verschijnt iedere woensdag „Do dans om de Gildeboom" in vroeger jaren. Foto genomen van een ansicht kaart die begin 1900 verzonden werd. In de periode van 15 tot en met 27 augustus herdenkt het Soester Groot Gaesbeeker Gilde zijn 550-jarig bestaan. Dat gaat gepaard met uitgebreide feestelijkheden voor de gehele bevolking van Soest met als hoogtepunten een officiële receptie op donderdagavond 10 augustus; een agrarische dag op zaterdag 18 augustus; het Koningschieten op zondag 19 augustus; de Gilde- maaltijd op donderdag 23 augustus; het concours-hippique op zaterdag 25 augustus en de Gildedag met dertig Gilden uit Brabant op zondag 26 augustus. Op deze dag is er een optocht die voornamelijk door Soest-Zuid trekt. De meeste festiviteiten zullen plaatsvinden op een terrein aan de Ferdinand Huycklaan. De oorspronkelijke stichtingsdatum van het Gilde is niet bekend; vaststaat wel dat in 1403 al gesproken werd van „die scut van Soest". De naam „Gaes- beeck" wordt gevoerd vermoedelijk sinds 1429. Daarmee wordt de dank geuit voor de schenkingen van Jacob van Gaesbeeck aan het Gilde. Die schenkingen hadden te maken met een droevig voorval. In zijn boek „Soest bij Kaarslicht en tuitlamp" zegt de auteur Engelbert Heupers daarvan „Jacob van Gaesbeeck maakte met zijn enige zoon Anton een rijtoer te paard. De overlevering wil dat dit te Soest gebeurde, maar hiervoor is geen enkel bewijs aan te voeren. Tijdens de rit maakte de vader zijn zoon er herhaalde malen op attent, dat hij een weinig fiere houding had, een edelman onwaardig. In ruiterkringen noemt men dit „een slechte zit". Van Gaes beeck. tijdgenoten typeren hem als een opvliegend personage, was hierover verstoord en gaf zijn zoon een slag met de rijzweep op het hoofd, zodat de jongeman dodelijk gewond van zijn paard stortte. Inderdaad heeft Jacob van Gaesbeeck maar één zoon gehad; Anthonie en wel uit zijn eerste huwelijk met Johanne de Ligne; de zoon is volgens de kronieken in 1429 kinderloos gestorven, zodat het gebeurde om streeks die tijd zou hebben plaatsge vonden", aldus Heupers. De heer van Gaesbeeck zou, zijn daad betreurend, uit boetedoening schen kingen, bestaande uit ondermeer lan derijen, gedaan hebben aan het Sint Aegten schuttersgilde, dat uit dank baarheid de naam „Groot Gaesbeeck" aan de oorspronkelijke naam toevoeg de en ook het recht verkreeg een vlag te mogen voeren met het wapen van de Heer van Gaesbeeck. „De Soestenaren i.c. de gildebroeders verplichten zich door het aannemen van deze beneficiën voor het zieleheil van Anton van Gaes beeck en zijn vader te bidden", zo weet Heupers te vertellen. Jacob van Gaes beeck overleed op 4 februari 1459 te Brussel. In de statuten van het huidige Gilde staat nog steeds dat iedere Gilde dag met een, zoals het tegenwoordig heet, Eucharistie viering moet beginnen. Om toegelaten te worden tot het Gilde moet men niet alleen in Soest geboren zijn en er wonen, maar ook rooms-kat- holiek zijn. Dat het Sint Aegten Schut ters- of Groot Gaesbeecker Gilde is blij ven bestaan, is vermoedelijk te danken aan het feit dat de Soester bevolking trouw bleef aan de Rooms-Katholieke godsdienst en niet overging tot de her vorming, zoals dat op vele plaatsen in het Sticht wel het geval was. Het zal zijn voortbestaan ook wel te danken hebben aan zijn grondbezit. Teerdagen De „teerdagen", dagen waarop veel gegeten en gedronken werd, speelden een voorname rol ook bij het Soester Gilde. Het vieren van de gildemaaltijd was niet slechts genot, maar ook plicht. Alle leden van het Groot Gild moesten op de teerdagen van het gild aanwezig zijn om de onderlinge band te verster ken. Er was geen beter middel tot continuiteit van het gilde en tot ver broedering dan door gezamenlijk eten en drinken. ,,De gildemaaltijden bestonden uit soep met veel vlees er in, gevolgd door'alweer volgens Heupers, .dikke rijst met grauwe erwten en weer zoveel vlees als je maar lustte". Tijdens de maaltijd werd de Ouderman en zijn Raden bediend door de bode van het gild. Deze traditie wordt dit keer in ere hersteld en wel op donderdag 23 augus tus. Het wordt een maaltijd „met veel vlees" en volgens traditie, „zoete melk met rijst en bruine suiker en een klontje boter". Gildeboom Een andere traditie die in ere hersteld wordt is „de dans om de Gildeboom". De boom stond midden op de F.C. Kuyperstraat, bij de Korte Brinkweg (met een hekje er omheen). De boom moest het veld ruimen voor het ver keer, dat toen nog vanaf de Van Weedestraat door de F.C.Kuyperstraat geleid werd om de Stadhouderslaan te kunnen bereiken. De F.C.Kuyperstraat werd pas afgesloten na dat „Eemland" afgebroken was en er een rechtstreek se verbinding kwam van Stadhouders laan met de Van Weedestraat. Wel werd jaren terug een nieuwe Gilde boom gepland en wel op de splitsing Lange Brinkweg-Grote Melmweg. Daar zal op de eerste dag van de herdenking van het 550-jarig bestaan weer „gedanst" worden. Net als vroeger gaat men eerst naar de H.Mis in de Petrus en Pauluskerk (aanvang 19.30 uur) en vandaar gaat het in optocht naar de Gildeboom. Vendelaars en tamboers gaan mee evenals de bode van het Gilde (Fons van Schalkwijk), die de kruiwagen met drank onder zijn hoede heeft. De Soester Boerendansers verlenen medewerking en mogelijk zal traditioneel het liedje „Babiloontje, vol van verstan de" tijdens de rondedans gezongen worden. Receptie Donderdag 16 augustus recipieert het Gilde-be stuur. Alle plaatselijke nota belen zijn uitgenodigd. De op hetzelfde moment te houden raadsvergadering, kan wat voor het huidige gemeente bestuur betreft, wel eens voor proble men zorgen. Aansluitend is er een Gilde-avond, waaraan medewerking verleend „de Reifen Musikanten" uit IJsselstein. Vrijdag 17 augustus is er een besloten avond voor de gildeleden. Er wordt een non-stop programma gegeven waar aan medewerken het Gilde-korps, de Gospelgroup The Messengers, de Har monie P.V.O., de Boerendansers en de beide plaatselijke toneelverenigingen Het Soesterapplaus en de Rietpluim. Agrarische dag Zaterdag 18 augustus wordt een agra rische dag georganiseerd met als bij zonderheid een fokveetentoonstelling en -keuring onder auspiciën van de Rundfokveevereniging Eemland. Er wordt hoofdzakelijk melkvee aange voerd en men verwacht circa 150 tot 200 stuks vee. Deze tentoonstelling op het terrein aan de Ferd. Huijcklaan begint om rond negen uur. Om tien uur en om half elf starten de deelnemers aan de trimloop over res pectievelijk 3- en 6 kilometer. Het parcours volgt het Kerkpad, Kruisweg, Lange Brinkweg weer terug naar het feestterrein. Om elf uur kunnen liefhebbers begin nen aan een wandeltocht (met enkele opdrachten), die de deelnemers even eens over het Kerkpad voert en vervol gens via de Kruisweg, Lange Brink weg, Grote Melmweg en via de polder (A.P. Hilhorstweg) terug naar de Ferd. Huycklaan. Tot 12.30 uur kan men voor deze wandeltocht vertrek ken. P.V.O. zorgt op het feestterrein voor wat muzikale afleiding en nadat om ongeveer 14.00 uur de prijzen van de veekeuring zijn bekend gemaakt, volgt om 14.30 een wedstrijd met landbouw- traktoren. Het inschrijfgeld is vijf gulden en men kan zich aanmelden bij de heer H. Schimmel, Birkstraat 110, tel. 13813. Op het feestterrein kan men dan ook terecht voor vermakelijkheden als ge luk-, schijf- en wipschieten. De dag wordt afgesloten met een feest in de grote tent op het terrein, waar om 20.00 uur de huidige koning van het Gild, de heer Johan Grift, met zijn gevolg gehuldigd zal worden. Koningsschieten Zondag 19 augustus staat het Konings schieten op het programma; dan staat de positie van de huidige koning op het spel. De dag wordt 's morgens om 09.30 uur begonnen met een H.Mis in de feesttent aan de Ferd. Huycklaan. Om 11.00 uur volgt èen broodmaaltijd voor de Gildeleden, waarna om 12.00 uur de „Egelanderkapel" uit Belfeld een zondagmiddagconcert verzorgd. Om 13.30 uur begint het Koningsschie ten met gelijktijdig het kampioen- schieten voor alle inwoners van Soest (niet-gildeleden). Dan zijn er ook de kinderspelen. Verwacht wordt dat rond 16.00 uur de naam van de nieuwe koning bekend zal zijn. Dan volgt een eerste huldiging en vervolgens het schieten om de wissel- prijs tussen de oud-koningen, 's Avonds om 20.00 uur volgt het Koningsbal: het aftreden van de oud koning en de huldiging van de nieuwe koning. De Egelander-kapel verzorgt de dansmuziek. Maandag 20 augustus staat (aanvang 14.00 uur) een feestmiddag voor Soes ter bejaarden op het programma en 's avonds een popavond met medewer king van de groepen Javelin, Partner en Joe Tex. Kaarten voor de popavond (a 10 gulden) zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij het VVV'-kantoor zo wel te Soest als te Amersfoortbij de Gouden Snaar, The Player (aan de Koninginnelaan), Baharu-Disco (hoek Heuvelweg) en bij Foto Van Oosten aan de Soesterbergsestraat. Dinsdag 21 augustus wordt in de feest tent een grote vrije kaartavond geor ganiseerd voor alle schud- en klaver jassers, terwijl ook -sjoelers terecht kunnen. Aanvang 20.00 uur. Woensdagmiddag treden de bekende t.v.clowns Peppie en Kokkie voor de jeugd in de feesttent op met „Alle hens aan dek" (entree twee gulden) en 's avonds is er een feestavond met de Boerendansers, P.V.O.The Messen gers, het Gilde-korps en de twee Soes ter toneelverenigingen. Dan is ieder een welkom. Donderdagavond 23 augustus wordt, zoals reeds gezegd, de (besloteh) gilde- maaltijden gehouden en vrijdagavond komt Veronica's Drive-In show in de feesttent (entree vijf gulden). Zaterdag 25 augustus organiseert de Warmbloedpaardenfokvereniging Eemland een concours hippique (aan vang 10.30 uur) met ondermeer pony shows en een show van tweespannen voor boerenwagens. Die avond verzorgt de carnavalsver eniging „De Narre Knollen" een groot zomer-knollenbal waaraan meewerken „de Kameleon's" uit het Gooi en de beroemde Biemeewes" uit Breda. Optocht Zondag 26 augustus wordt in Soest de „vrije gildedag van het Land van Cuyk" gehouden. Bij deze gilde-kring is het Groot Gaesbeecker Gilde sinds 1970 aangesloten. De dag begint met om 10.00 uur een Eucharistie viering in de feesttent, waar de H.Mis zal gecelebreerd wor den door Z.E. Johannes Kardinaal Wlllebrands. Om 11.30 uur wordt een broodmaaltijd gehouden en om 12.00 uur geeft de Egelander-kapel een concert. Om 12.15 uur biedt het gemeentebestuur van Soest de erewijn aan en om 13.00 uur begint de optocht waaraan circa 30 Gilden uit Brabant deelnemen. De route die de optocht volgt is: Ferd. Huycklaan. Peter van den Breemer- weg, Neerweg, Torenstraat, Kerk straat, Soesterbergsestraat, Eiken laan, Verl. Kolonieweg, Gallenkamp- pelsweg, Birkstraat, Bilderdijklaan, Van Lenneplaan terug naar de Ferd. Huycklaan. Om 15.00 uur volgt dan op het feestter rein de massale opmars van de deel nemende Gilden voor het brengen van de vaandelgroet. Daarna volgen de krijgwedstrijden bestaande uit schie ten, vendelzwaaien, trommelen, stan daardrijden enz. Van 16.00 tot 17.30 uur worden gilde-at tributen tentoongesteld in de boerderij van Gerard v.d. Grift aan de Kerk straat. Om 18.30 uur volgt de prijsuit reiking van de Kringdag en om 20.00 uur wordt de feestviering afgesloten met een concert in de tent door de Egelander-kapel. Maandagavond tenslotte wordt, ook weer in de feesttent, de film vertoont die Foto-Astra maakte van de histori sche optocht welke eind mei door Soest trok bij gelegenheid van het 950-jarig bestaan van onze gemeente. Welkom zijn alle deelnemers en medewerkers aan deze tocht. Ere-comité In het ere-comité voor de viering van het 550-jarig bestaan van het Gilde hebben zitting genomen Z.E. Johannes Kardinaal Wlllebrands, aartsbisschop vari Utrecht; burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften; oud burgemeester mr. S. P. Baron Ben- tinckde pastores J. S. Buisman, H. M. M. Goddijn, Th. de Groot, ds. P. Kioek, E. van Wijk; W. P. Th. Mali, voorzitter Raad van Kerken Soest; de wethou ders Plomp, Hoekstra en Menne; ge meentesecretaris mr. J. M. Kruitwa gen; Notaris Emmen en notaris Van Veeren; kandidaat-notaris mr. Elfe- Dit jaar zal door het comité voor de bejaarden van Soest, in afwijking van voorgaande jaren, geen tocht buiten Soest gehouden worden. In plaats hiervoor zal op dinsdag 28 augustus en dinsdag 4 septem ber a.s. een gezellige middag belegd worden in restaurant Dart- huizen, met aansluitend het diner, aangeboden door de heer en mevrouw Voorbij. Iedere bejaarde in Soest van 70 jaar en ouder kan zich hier voor, uitsluitend schriftelijk opgeven voor deelname aan de onder staande adressen. (Voor echtparen moet één van beiden 70 jaar oud zijn). Voor de Bejaardencentra's liggen de intekenlijsten weer op de ad ministratie van het bejaardencentrum. De inschrijving staat vanaf heden open tot 15 augustus a.s. Daarna kunnen, in verband met de organisatie, geen meldingen meer geaccepteerd worden. Na de sluitingsdatum ontvangt iedereen zo spoedig mogelijk be richt van het comité, op welke dag men verwacht wordt en op welk punt de autobus stopt, waarmee men naar Darthuizen gebracht zal worden. AANMELDINGSADESSEN ZIJN H. Duit. Talmalaan 41; H. Strietman, Gallenkamppelsweg 3; J. v.d. Arend, Stationsweg 3; Mevr. E. M. Stolwijk-Okhuijzén, Kruisweg 2; C. van Wijngaarden. Wiardi Beckmanstraat Honsbergen185. HIERLANGS UITKNIPPEN Ondergetekendenaam straatno. wenst< wensendeel te nemen aan de bejaardenmiddag 1979. Handtekening rink; de heer H. A. Butzelaar, deken van het Sint Anna Gilde uit Soest; de heer J. G. C. van Dijk van 't Velde intendant van het Koninklijk Paleis; ing. H. Huisma, voorzitter van de Soester Zakenkring; de heer J. v.d. Mortel opperdeken Noord-Brabant van de federatie van Schuttersgilden te Vught; de heer Th. de Muijnk, voorzit ter van het comité 950-jarig Soest; jhr. Ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaer voorzitter federatie van Schuttersgil den Den Bosch; het CDA-raadslid en voorzitter van de Radobank de heer J. R. van Poppelen; de heer KI. Sierk- sma, voorzitter van de Stichting voor Banistiek en Heraldiek te Muiderberg; de heer J. Toorians, voorzitter van de Gildekring Maasland te Loon op Zand en de heer C. W. J. Baron de Weichs de Wenne voorzitter van de Gildekring Land van Cuyk te Geijsteren. |De „nieuwe" gildeboom op de splitsing Grote Melmweg Lange Brinkweg, waar op woensdagavond 15 augustus, na de H.Mis van 19.30 uur, weer gedanst zal worden. Foto: Goos van der Wilt Gunstig gelegen half-vrijstaand met garage en mooi aan gelegde tuin (opp.vl. 370 m2). Ind.: hal, toilet, keuken, ruime kelder, woonkamer ensuite, serre. Ie verdieping: 2 grote slaapkamers, waarvan 1 met balkon, 1 kleinere slaapkamer, badkamer met ligbad en 2e toilet. Vaste trap naar 2e verdieping, waarop zich nog een slaap kamer bevindt een ruime berging. In het gehele huis lokale gasverwarming. Vraagprijs f297.000,- l J. G. van ROUWENDAAL r Burg. Grothestr. I la Soest Tel. 02155-1 6167 ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG EXTRA DEZE WEEK ALLEEN DONDERDAG 500 GRAM van 3,58 voor 3 STUKS Zie onze advertentie KILO Zie onze advertentie Op straat trof ik een groepje mensensamenspraak hou dend met een voor verkeers- en natuurrampen kenmerken de verbroedering. Een deskun dig ogend 65-plusser veronder stelde dat er een eerste paal geslagen zou worden en hij wees met een gebaar dat geen tegenspraak duldde naar een enorme bouwput achter stevig hekwerk. Juist op dat moment betraden gewichtig uitziende mannen het bouwterrein, op weg naar de ceremonie; een officieel startsein dat als regel pas wordt gegeven als de werklui hun rug even mogen rechten en de handen wassen De ogenschijnlijk hoogste gast werd in een witte jas geholpen en naar het voor dat doel gecon strueerde schavotje geleid. Daar sprak een heer met grij ze kuif en snel kostuum gehoor zaam wat gelegenheidswoor den, passend op elke paal van elk willekeurig bouwwerk. Al weer volgens de regels wie zou die ooit bedacht hebben?), werd zijn moeite beloond met handgeklap dat zelfs een ap- plausmeter nauwelijks had kunnen beroeren. Nerveus heen en weer keutelen wees er op dat er thans echt iets stond te gebeuren. De heer met witte jas trad naar voren, keek even om zich heen en liet een dynamietachtig ontploffings mechanisme ontbranden, waarop een vlag boven uit een stelling naar beneden zeilde: teken en zegel van mannelijke ondernemingslust en vinding rijkheid. „Hè joh, zet die bomen maar weer terug, hoor! Bossen ver nielen, hè, dat kenne jullie Aan de overkant van de bouw put stond, tot nu toe onopge merkt, een eenzame aktievoer- der die de stilte na de vlag, met zijn geschreeuw ver scheurde. Zijn sigarepeuk stak al weer tussen z'n tanden. Een knoes tige figuur, ruig afstekend te gen de kale vlakte, waarvan slechts een strookje bomen herinneringen opriep aan het bos dat het veld had moeten ruimen voor een reusachtige studentenflat. Wijdbeens wachtte hij, als wijlen de heer Goliath, onbeschroomd op enig weerwoord. Iemand stelde samenzweerde rig voor om deze piepkleine aktiegroep voor de borrel uit te nodigen en een ander fluis terde gegeneerd dat het toch wel dapper was om zo in je eentje te gaan staan proteste ren. Fluistere hè, dat kenne jullie! Die rotflat is zeker voor dat studententuig daar!" Bruusk keerde hij zich om en beende weg. Nog een paar maal keek hij boos over zijn schouder achteromvoordat hij ver dween in het huis vayi waar uit hij vroeger zo'n mooi uit zicht had. HYPOTHEKEN Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo theekinstellingen. Rente vanaf 8,9% Vraag vrijblijvende informatie. AUTO VERZEKERING Betaal niet meer dan noodza kelijk. Voor de betere rijder aantrekkelijke no-claim kor ting. Speciaal tarief voor privé- rijders en ambtenaren. Ook voor jeugdige rijders een normale autoverzekering. Met vakantie! Vergeet dan niet een Reisbagageverzekering te sluiten. Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1979 | | pagina 1