Progressief Soest heeft alternatief beleidsplan gereed Flevohof „ontdekt" als slechtweer-projekt de gemeente soest vraagt uw aandacht voor: Belofte nagekomen. gemeente soest Prioriteitenlij stj e in november y M. LOS Raadsvergadering Bestemmingsplan Woonwagencentrum Koninginnelaan Algemene Verordening der gemeente Soest -S/ BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM Uw succes is onze reclame!!! RIJ-OPLEIDING voor al uw rijbewijzen. Autorij- en Verkeersschool Aanvulling raadsagenda mm Imkers op studiereis naar Westfalen Inbraken en diefstallen 5 Soester Courant van woensdag 1 augustus 1979 5 De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden op donderdag 16 augustus om 19.30 uur in de instructiezaal van de Brand weerkazerne, Lange Brinkweg. Vanzelfsprekend bent u van harte welkom. Vanaf 19.00 uur is de zaal geopend. Op de agenda staan o.m. de volgende punten Vaststelling Beleidsplan 1979 Voorstel tot het wijzigen van de .Verordening subsidiëring gods dienstige en levensbeschouwelijke vorming". Voorstel tot het onttrekken van een gedeelte van de Nachtegaalweg aan het openbaar verkeer. Voorstel tot het vaststellen van het gemeentelijk rampenplan Voorstel tot het vaststellen van het onteigeningsplan „Kerkebuurt" te Soest Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet t.b.v. het plaatsen van abri's. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet ten be hoeve van het gasbedrijf voor de vervanging en uitbreiding van het hoofdbuizennet en de dienstleidingen. Voorstel tot goedkeuring van de begroting 19S0 van de Stichting Open bare Leeszaal en Bibliotheek Soest. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet t.b.v. het inrich ten tot woonerf van ..Steenberghe" le en 2e fase. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het plaatsen van twee noodlokalen bij de Van der Huchtschool aan de Di Lasso straat 49 te Soest. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet uit het fonds kunstaankopen voor de aanschaf van een bronzen beeld t.b.v. de wijk 'tHart. De schriftelijke toelichting van de onderwerpen die ter tafel komen kunt u inzien bij bureau voorlichting, gemeentehuis en bij de drie plaat selijke bibliotheken. De burgemeester van Soest maakt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, bekend, dat het ontwerp van het bestemmingsplan Woonwagencentrum Koninginne laan, regelende de bestemming van gronden gelegen ten noorden van de Koninginnelaan en ter hoogte van de Akkerweg, met ingang van 3 augustus 1979 gedurende één maand ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling (geopend iedere werkdag van 9 tot 12 uur), alsmede in de plaatselijke bibliotheken (tijdens de gebrui kelijke openingstijden) voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende de termijn van tervisielegging kan een ieder schriftelijk bij de gemeente- raad bezwaren tegen dit ontwerp indienen. RECTIFICATIE: Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op artikel 5 j.o. de artikelen 11 en 12 van de Algemene Verordening der gemeente Soest; BESLUITEN: 1. het verlenen van standplaatsvergunningen - als bedoeld in artikel II - voor de duur van maximaal drie dagen, op te dragen aan de com missaris van politie 2. het verlenen van ventvergunningen - als bedoeld in artikel 12 - voor de duur van één dag, op te dragen aan de commissaris van politie. Leidje Tomassen-Holsheimer J. Nuijten De driemand raadsfractie van Progressief Soest heeft, tegen de verwachting van velen in, een alternatieve beleidsnota voor de gemeente Soest ingediend. 1 Fractievoorzitter Visser heeft de handschoen opgenomen die hem vrij achte loos door de burgemeester werd toegeworpen tijdens een vergadering van de commissie algemeen bestuur. Visser maakte daar als commissielid de opmer king de beleidsnota van b. en w. „zwak tot nietszeggend" te vinden. De burge meester beantwoordde dat met: „Als u het niet goed vindt, dan zien wij met belangstelling uw visie tegemoet". Die visie ligt er nu en het moet gezegd zijn dat het een gedegen stuk werk is, al heeft Visser het zich niet al te moeilijk gemaakt. Door gebruik te maken van het AWOS-rapport „Welzijnsplan in wording" en de oude stuur groepnota „Laten we wel zijn", heeft hij zich verzekerd van veel „aanhang". Het college stelde immers een beleidsnota op zonder in het bezit te zijn van het (kant en klare) AWOS-rapport en moet dat daarom alsnog in zijn beleids nota verwerken. Met de visie van het college op het „Welzijnsplan in wording" loopt de beleidsnota van Progressief Soest bijna parallel; het accent is ech ter sterk verlegd naar het „algemeen welzijn", waar Visser de hoofddoel stelling van gemaakt heeft. Dat deed het college óók, maar daar „prikte" men net iets meer op een duidelijke wens van de inwoners: „Het handhaven van de karakteristiek van Soest als woon- en werkgemeente". Dat moet dan volgens het college gevolgd worden door het bevorderen van het algemeen wel zijn en het in stand houden van een gunstig leefklimaat. PRAAMGRACHT5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552. Progressief Soest leverde zoals gezegd een gedegen stuk werk. Het is erg overzichtelijk en goed leesbaar. Met het „welzijn van de burger" in het achterhoofd worden in volgorde behan deld de hoofdstukken: wonen/woning bouw; milieubeheer; verkeer en ver voer; jeugdwelzijn; samenlevingsop bouw; ruimtelijke ordening; politie en brandweer; maatschappelijke dienst verlening; volksgezondheid; onderwijs en vorming; cultuur; recreatie en sport; werkgelegenheid; gemeentelij ke bedrijven; bestuurlijke aangelegen heden; organisatie, planning en huis vesting; personeel; financiën. Bij ieder hoofdstuk enkele doelstellin gen mét subdoelstellingen en dan con creet wat het per doelstelling voor Soest betekent. In het voorwoord bij dit alternatieve plan zegt de fractie eigenlijk een hekel te hebben aan al gemene doelstellingen, doelstellingen en subdoelstellingen „omdat ze zo vaak open-deuren intrappen". Men heeft toch voor deze opzet gekozen „om zoveel mogelijk de toon van het b. en w.-stuk aan te houden en daar door de vergelijkbaarheid zo groot mogelijk te maken". Zo ontkomt ook Pr. Soest er in dit al ternatieve plan niet aan enkele „open deuren" in te trappen zoals bijvoor beeld bij „verkeer en vervoer" - het bevorderen van een goed openbaar vervoer en de subdoelstelling „het be vorderen van een zo fijnmazig moge lijk net van vervoersmogelijkheden met goede halte-accommodatie, vooral daar waar bejaarden wonen" Een „open-deur" is ook de subdoel stelling: „bevorderen dat het politie korps beschikt over voldoende man kracht, voor een goede vervulling van de taken nodig". In een enkel geval is de fractie echter zo reëel erbij te zetten „zodra dit mo gelijk is" zoals bij - uitbreiding van de uren zweminstructie! Regen en kou van de afgelopen weken waren ongunstig voor de vakantieganger in Nederland en lijken „nood lottig" te zijn voor vele strandexploitanten en andere bedrijven, die sterk weersgevoelig zijn. Een uitzondering op deze regel vormde o.a. Flevohof. Vele dagtoeristen bezochten tijdens deze koude en natte zomerdagen het Kijk, Speel en Doe Park in de polder Oostelijk Flevoland, dat voor een belangrijk deel overdekt is en dat blijkens de cijfers door het grote publiek ontdekt is als „slechtweertrekpleister". Eind juni kon Flevohof, ondanks een slecht Pinksteren, al veel meer bezoekers tellen, dan in de vergelijkbare periode van vorig jaar. Het was en is druk op Flevohof, maar gezellig druk, omdat de kapaciteit is afgestemd op de verwerking van zeer grote aantallen bezoekers. Op de foto een overzicht van de Flevohof-entree deze week. Entreeprijzen' Kinderen van 3 tot en met 12 jaar 5,-; Volwassenen 7,50. Flevohof is vanuit Elburg en Harderwijk met de bus bereikbaar. Mits aangelijnd, mag de hond worden meegenomen. Financiën Denkelijk zal de raad graag veel van de wensen van Progressief Soest willen vervullen, maar het geld moet er dan wel voor zijn. Wat dat betreft zegt Progressief Soest onomwonden: „La ten we elkaar niets wijs maken: Soest is een rijke gemeente met miljoenen aan reserves en elk jaar houden we weer een miljoen over". In het hoofdstuk „financiën" staat aan sluitend daaraan: „Dat is niet de reden dat er veel geld over de balk wordt gesmeten, en gewezen wordt dan op de VVD-motie in de juni-vergadering van de raad, waar gesproken werd over „een gebrekkige kredietbewa king". Progressief Soest constateert dat de raad nog steeds maar nauwelijks wordt betrokken bij de begrotingsvoor bereiding en er wordt op gewezen dat de door de CDA-er Bolhuis naar vorengebrachte „budgetmethode" niet meer wordt aangeroerd. „Zonder motivering wordt nu al weer op papier in het Beleidsplan 1979 het nieuwe gemeentehuis één miljoen duurder geraamd dan in het ontwik kelingsplan 1977. We zijn niet voor prestige objecten en pleiten voor so bere kapitaalswerken", aldus het al ternatieve beleidsplan. De fractie erkent haar machteloosheid en zegt daarom met slechts twee doel stellingen te kunnen komen: a. Zorgen voor de financiële middelen voor de gemeentelijke taken, binnen het kader van een in de tijd sluitende begroting; en b. De zin van gemeentelijke belas tingen en tarieven moet steeds duide lijk zichtbaar blijven. In een subdoelstelling wordt aange drongen op een verfijning van het systeem van kredietbewaking en om vorming van de financiële administra tie tot een zogenaamd beleidsinfor matiecentrum zowel ten behoeve van de beleidsvoorbereiding als van de beleidsverantwoording. De individuele dienstverlening van het gemeentelijk apparaat en de door de gemeente bedrijfsmatig verleende diensten moe ten in principe kostendekkend zijn. Een „open-deur" is hier: Maatregelen treffen voor de juiste toepassing van de voorschriften tot heffing en invor dering van belastingen. Bestuur De „bestuurlijke aangelegenheden" komen wat Pr. Soest betreft pas op de zestiende plaats, terwijl b. en w. daar in hun beleidsplan mee begin nen. De doelstellingen dekken el-kaar volkomen: Het voeren van een dusda nig beleid dat de burger inzicht ver krijgt in de bestuurlijke aange legenheden van de gemeente en er zich bij betrokken voelt (Pr. Soest) én: Het bereiken van een toestand waarin de burger op de hoogte is/kan zijn van en zich betrokken voelt bij het beleid en het^bestuur van de ge meente. Hoe moeilijk de bestuurders i.c. de raadsleden het wel hebben, blijkt uit het voorbeeld dat in het alternatieve plan is opgenomen van de situatie in de „leeskamer" van het gemeente huis. De leeskamer is het vertrek in het gemeentehuis waar alle stukken (zo hoort het althans), die voor de raadsleden van belang zijn. ter inzage liggen. Er zijn 39 vakjes en op de vakantie dag 13 juli waren er volgens Visser negen leeg en het gros gevuld met oude tot zeer oude notulen en versla gen en oninteressante paperassen. Als subdoelstelling is opgenomen: Het bevorderen van een optimale en correcte serviceverlening van het ambtelijk apparaat aan de bevolking en de raadsleden. Het betekent con creet (wat de raadsleden betreft) dat zij in volledige openheid en zonder schroom informatie en bijstand krij gen van ambtenaren. „Dat maakt een leidraad (ambtenaren zijn toch niet onmondig) overbodig", aldus Vis ser. Progressief Soest wil zowel voor poli- tie als secretarie-ambtenaren nieuwe gebouwen, maar dan wel zo sober mo gelijk. Van uitbreiding van de brand weerkazerne wil de fractie niets we ten. Wel is men voorstander van uitbrei ding van het instituut „wijkagent" (zoals de fractie dat al vele jaren is), maar nieuw is dat heel Soest opge splitst moet worden in gebieden met elk twee wijkagenten (gebieden niet groter dan circa 6000 inwonersen dat in elke wijk een „post" moet komen voor „het spreekuur van de wijk agent". „Open-deuren" wat de brandweer be treft zijn: zorgdragen c.q. bevorderen van brandpreventie - bevorderen van specialisatie binnen de brandweer korpsen - bevorderen van goede re gionale afspraken- handhaven van de vrijwilligerskern. Wonen „Wonen" wordt ook door Pr. Soest als een eerste welzijnsbehoefte gezien en daarom de doelstellingen: Het bevor deren van de woningbouw, die in de reële behoefte van de Soester bevol king voorziet! én De woonomgeving moet aantrekkelijk zijn. De agressieve vervoersvormen (auto, motor, brommer) moeten in de woon gebieden ondergeschikt worden aan het kind, de voetganger en de fietser. Pr. Soest wil daarom woonerven, drempels, aangepaste wegstructuur en vijverbeveiliging. Het bevorderen en beschermen van een leefbaar milieu is voor de fractie net als voor b. en w. een belangrijke doelstelling. Voor Pr. Soest betekent het concreet het opstellen van een Soester beleidsplan milieubeheer; het vaststellen van een algemeen beheers plan natuur en landschap en een be heersplan voor de Eng; het niet toe laten op het industrieterrein van be drijven die het milieu verstoren en bijvoorbeeld het aanstellen van een milieu-inspecteur. Men wil een school- bioloog aanstellen, een aanbeveling van het AWOS, die b. en w. ook heb ben overgenomen. Verkeer Progressief Soest wil verkeerscircula tieplannen opstellen per woongebied en aansluitend daaraan, één voor de gehele gemeente. Het langzame ver keer moet prioriteit hebben boven an dere verkeersvormen. Een „open deur" is hier: De rijksweg door Soest en de Rademakerstraat in Soesterberg zullen zo snel mogelijk in gemeentebezit moeten komen. In het alternatieve plan wordt ook ge vraagd meer abri's (qverdekte bus haltes) te plaatsen „met zeker voor bejaarden bruikbare zitjes". De laatste busverbindingen dienen re kening te houden met en afgestemd te zijn op de laatste film- en toneelvoor stellingen; een wens die velen uit het hart gegrepen zal zijn. Opbouwwerker Niet eens is Progressief Soest het met de opvatting van b. en w., dat Soest geen opbouwwerker nodig heeft. De fractie „ergert" zich zelf aan dat standpunt. In 1974 diende het college wel een ver zoek bij CRM in om subsidie voor een aan te stellen opbouwwerker. „Is de situatie de laatste vijf jaar in Soest zo verbeterd? Wij wagen dat, mede gelet op hetgeen door het AWOS naar voren is gebracht, ernstig te betwij felen. Er zijn eerder meer dan min der argumenten voor een opbouwwerk- (st)er", aldus Pr. Soest. Overhees2 Volgens Pr. Soest moet er in de toe komst zorgvuldiger omgesprongen worden met de planologie. Als voor beeld van onzorgvuldigheid wordt de correctie van het bestemmingsplan Overhees 2 opgevoerd. B. en w. willen de grens verleggen waardoor de Di Lassostraat recht aan- VAN LENNEPLAAN 47 - TELEFOON 16621 sluit op de Vrijheidsweg. Het verhoogt de verkeersveiligheid. Volgens b. en w. is die grensverlegging geen probleem „in verband met de geringe strijdig heid met het streekplan Utrecht vol gens de Provinciale Planologische Dienst niet onoverkomelijk' Pr. Soest zegt: „Het is aan de bur gers niet te verkopen dat de overheid zich geringen strijdigheden permit teert. Geringe strijdigheden zijn en blijven strijdigheden en wie bepaalt wat gering is? Daarmee maakt het gemeentebestuur zich volkomen onge loofwaardig in gevallen van beroep, bezwaar, etc.", aldus het alternatieve plan. In het plan wordt ook „totale bescher ming" gevraagd van de Eng, het Slan genbosje, Tetterode, Kerckenlandt, Wieksloot, Hees, Kortend, Boeren- streek en Leusderhei. Hoogste prioriteit heeft voor Pr. Soest de nota winkelbeleid en daarin moet rekening gehouden worden met het SoeSTERplan. Belangrijk is nu ook dat Pr. Soest nu erkent dat realisatie van de wijken Overhees 3 en 4 urgent is. Zes a zeven jaar geleden zei Visser in de raad zeker te weten dat die twee wijken niet gebouwd zouden worden. Het was aantasting van de natuur en daarvoor zou de provincie nooit toestemming verlenen. Wat Cultuur betreft voorspelt Pr. Soest dat de nota Cultuurbeleid van 17 no vember 1977 binnen twee jaar volledig herzien zal moeten worden. De fractie vindt, zoals altijd al, dat „de cultuur in Soest beschouwd zal moeten worden als een volwaardig voorwerp van beleid". Een van de opmerkingen is dat „de kermispot ge democratiseerd moet worden' Van de sport vindt de fractie dat „be loften en financiële toezeggingen" (van de gemeente) nagekomen moe ten worden, maar verder zal de sport „net als alle andere de pot mét de overige welzijnsvoorzieningen moeten delen". Er zullen voorwaarden opgesteld moe ten worden om recreatie en sport tot elementen van samenhangend wel zijnsbeleid te maken. Automatisme Ten aanzien van de gemeentelijke be drijven zegt de fractie steeds weer te constateren dat het automatisme waarmee de bedragen op de begroting van gemeentewerken zijn opgevoerd, vooral ten aanzien van het onderhoud van straten en plantsoenen, hoogtij viert. Bevorderd moet worden een energie voorziening tegen de laagst mogelijke maatschappelijke kosten en een zo ef ficiënt mogelijk verbruik van energie. Er moet een energie-ambtenaar aan gesteld worden en de toonzaal van het gasbedrijf moet volledig omgebouwd worden in een informatie-centrum voor energiebesparing, isolatiemoge lijkheden en CAI-aangelegenheden. De fractie wijst de nieuwbouw van een S.S.W.-kantoor (Stichting Samen werkende Woningbouwcorporaties) af. Wie betaalt dat, vraagt men? Tenslotte wordt nog ingegaan op het commentaar van b. en w. op het AWOS-rapport en de daarin opgeno men aanbevelingen. Wat de raad met dit alternatieve plan gaat doen is uiteraard nog onbekend. Het is vandaag, woensdag 1 augustus, aangeboden. Progressief Soest zegt in de aanbie dingsbrief deze alternatieve nota niet als initiatief-voorstel te beschouwen, maar als een constructieve bijdrage aan de meningsvorming omtrent en de behandeling van het gemeentelijk beleidsplan. Men heeft niet de bedoe ling de behandeling van dat beleids plan onnodig te compliceren. De agenda voor de raadsvergadering van 16 augustus a.s. is aangevuld met twee ingekomen stukken en twee agen dapunten. Ingekomen stukken: (2) m. Brief d.d. 10 juli 1979 van de heer A. F. IJsselstijn, Wilhelminalaan 24 te Soest, houdende het verzoek om het door hem indertijd aan de gemeen te verkochte perceel Wilhelminalaan 24, Soest, te mogen terugkopen, met voorstel het stuk om advies in handen te stellen van burgemeester en wet houders. n. Brief d.d. 10 juli 1979 van Bloemis terij Van Oest B.V. te Soest, houden de het verzoek grond, gelegen nabij de Eigendomweg, te mogen terugko pen met voorstel adressante te berich ten overeenkomstig de ter inzage ge legde ontwerp-brief Agenda (12) b. een door de heer W. H. van de Klink ingesteld beroep tegen de wei gering van een bouwvergunning. 33. Voorstel tot ruiling van grond aan en nabij de Bakkeneslaan te Soester berg met de heer W. J. B. Putman. Stoker A. te Sch. Laat zich niet met een kluitje in het riet sturen. Heeft er geen hoge pet van op. Maar wie niet sterk is moet slim zijn. Doet niemand de dampen aan! Maakt wel schitterende foto's met de Polaroid-sonar van van oosten SO—WtlffW—HH De leden van de afdeling Soest en omstreken van de Vereniging tot be vordering der bijenteelt in Nederland kunnen zaterdag 18 augustus a.s. deel nemen aan een studiereis naar Westfa len in Duitsland. De tocht gaat naar het Instituut voor Plantenbescherming en Bijenkunde van de Landwirtschafts- kammer Westfalen-Lippe te Münster. Het is de bedoeling dat de reis met eigen auto's gemaakt wordt. Iedere autobezitter wordt verzocht enige pas sagiers mee te nemen, zodat met zo weinig mogelijk voertuigen de reis gemaakt kan worden. In het dagprogramma is inbegrepen een gezamenlijk ontbijt en diner. Deel nemers kunnen zich aanmelden bij sekretaris P. Seegers, tel. 19073; voor zitter S. Nieuwenhuizen, tel. 02153- 86992 of bij bestuurslid Chris Uiterwijk, tel. 11381. Het vertrek op 18 augustus is gepland om 07.00 uur 's morgens vanaf de Stichtse Rotonde bij Amersfoort (ver zamelen bij de poort van het Eemland College). Ingebroken werd in de zaak van de firma Van S. aan de Van Weedestraat. De dader kon de winkel binnenkomen via een openstaand bovenlicht aan de achterzijde van het pand. Alles werd doorzocht en meegenomen werd een bedrag van 800 gulden. De inbreker moet tijdens zijn werkzaamheden ge stoord zijn, want een klaargezette vi deorecorder liet hij achter. Ook de inbreker die een bezoek bracht aan de zaak Minus aan de Soesterberg- sestraat werd tijdens zijn werkzaam heden gestoord. Hij kwam niet verder dan de winkel. Toen de politie, gewaar schuwd door de bovenbewoner, arri veerde trof men een open deur aan, maar de vogel was reeds gevlogen. Van een parkeerterrein aan de Smits- weg werd een trailer met boot gesto len. De trailer was van het merk „Atlanta"; de boot van het merk „Sealark". Met de boot verdween ook de buitenboordmotor (merk Sport ster), een slaapzak, een autoradio, enige stootwielen en de pikhaak. De eigenaar, de heer J. L., deed er aangif te van bij de politie. Uit de woning van de heer A. P. aan de Spoorstraat werd fotoapparatuur ge stolen ter waarde van 2600 gulden. Het moet het vorige weekend gebeurd zijn. Naar de mening van burgemeester en wethouders moet de raad in de november- vergadering het prioriteitenlijstje voor in Soest noodzakelijke voorzieningen opstellen. Het betreft dan het lijstje van de categorie „urgent". Daar kan dan rekening mee gehouden worden bij het opstellen van de begroting voor het jaar In de vergadering van deze maand (augustus) wordt het beleidsplan 1979 door de raad vastgesteld en in de septembervergadering het welzijns plan. Dan pas is het volgens hét college mogelijk de prioriteiten te gaan bepa len en dat zou dan in twee fasen moeten gebeuren. In de eerste fase valt de splitsing in urgent, belangrijk en gewenst; het college zal een ontwerp opstellen voor deze indeling. De raad kan de zaak evenwel door elkaar gooien naar belle ven. In november zou dan de volgorde van de categorie „urgent" bepaald kunnen worden en daarbij moet dan rekening gehouden worden me; de financiële „ruimte". Die is overigens niet groot. Dat komt zegt het college omdat een reëie finan ciële zelfstandigheid van de gemeente niet bestaat. De inkomsten worden grotendeels bepaald door het rijk. De enige gemeentebelasting met prak tische consequenties voor het gemeen telijk budget is de onroerendgoed- belasting. Maai4 hier heeft het rijk niet alleen de grondslagen voor vastge steld, maar eveneens de maximum opbrengst. Met het oog daarop koos het college in het beleidsplan voor de doelstelling „het handhaven van een jaarlijks slui tende begroting". Men acht het even wel aanvaardbaar tijdelijk met een niet-sluitende begroting te komen, in dien een bepaalde project een zodanige hoge prioriteit heeft gekregen, waar van realisatie niet mogelijk is zonder de niet-sluitende begroting.

Soester Courant | 1979 | | pagina 5