M. Verwoerd van de plantsoenendienst met pensioen k Nog geen fruit van het landschap Met Raad en Daad v^ARöeRhooQt's tuintips öoe-het-zelveRS Filmagenda Amersfoort m tv m TIJDELIJK VERGROTINGEN VAN AL UW FOTO'S OP BRIEFKAARTFORMAAT VOOR SLECHTS CMjQ) P.ST. „Open" tennis toernooi L.T.C. Soest Eikebomen langs de Stadhouderslaan Natuur loopt achter: Tunneltje onder rijksweg 228 verleden tijd? Nieuwe aanwinsten bibliotheek Amnesty International sclioeiimkcr ivoor'n prikje a scliiiciiiiikcr EN DE GROTE F0T0-V00RDEEL-AKTIE P.V. „de Zwaluw" CDA-soos-en Vakantiegan ger bestolen Sfudio Karta harwocziKs-, 14.90 14.90 16.90 14.90 17.90 15.90 14.90 7.901 12.90 9.90 9.90 9.90 7.90 Muziekcassettes VOOR Een „nieuwe" tuin Soester Courant van woensdag 1 augustus 1979 Wethouder Hoekstra neemt afscheid van de heer M. Verwoerd; links mevrouw Verwoerd Foto: Goos van der Wilt Slechts acht jaar werkte de heer Meindert Verwoerd in dienst van de gemeente Soest en wel bij de plantsoenendienst. Gezien de grote opkomst op de afscheids receptie moet hij een zeer gewaardeerde medewerker geweest zijn die node gemist gaat worden. Voor zijn altijd enthousiaste inzet werd hij bedacht met diverse cadeaus. Wethouder D. Hoekstra, net terug van de zomervakantie, filosofeerde over het feit dat voor Verwoerd nu eigen lijk de „grote" vakantie aangebroken was en dat leek hem een prettig voor uitzicht. Vooral omdat de gezond heid helemaal niets te wensen overliet en Verwoerd zelf te kennen gegeven had nog best een aantal jaren te heb ben willen doorgaan. „Een van de aardigheden van een va kantie is. dat niets meer persé hoeft; dat je je eigen baas bent", aldus de wethouder. Hij wenste de scheidende ambtenaar een lang pensioen toe en bood als dank voor zijn werkzaam heden bij de gemeente, foto-appara- tuuraan. De directeur van gemeentewerken, ir. J. Dubbeldam merkte op dat Verwoerd eigenlijk al een werkzaam leven ach ter de rug had, toen hij op 57-jarige leeftijd in dienst trad bij de gemeente. Niemand had spijt gehad hem aange nomen te hebben; hij was een werker waarvan men er velen zou willen heb ben. Ook de heer Dubbeldam wenste de vertrekkende ambtenaar nog vele goede pensioenjaren toe. De chef van de plantsoenendienst, de heer A. v.d. Broek loofde Verwoerd voor alles wat hij gedaan had. Hij noemde hem een perfecte werker die als geboren Soester toch mogelijk met enige weemoed alle veranderingen zag gebeuren. Namens het personeel van de plant soenendienst bood opzichter Van Hees een envelop met inhoud aan en dat zelf de deed de heer v.d. Berg als voor zitter van de personeelsvereniging. Zij noemden Verwoerd een fijne college waarop men altijd staat kon' maken. De personeelsvereniging verwachtte dat Verwoerd een trouw lid zou blij ven en ook steeds de ontspannings avonden zou blijven bezoeken. Verwoerd dankte tenslotte voor de prettige samenwerking; hij had bij de gemeente een fijne tijd gehad. Van donderdag 2 augustus t/m woens dag 8 augustus 1979. Grand 1, 2 en 3: Tel. 033-14632. Roger Moore als James Bond 007 in drie zalen tegelijk „MOONRAKER", met Lois Chiles, Richard Kiel en Mi- chael Lonsdale. A.l. Aanvangstijden zaal 1 2: 13.30-18.30-21.15 uur. zondagslevens-. 16.00 uur. zaal 3: 14.00-19.00-21.45 uur. zondagstevens: 16.30 uur. Plaatsbespreken dagelijks, telefonisch: van 11.00-21.00 uur tel. 14173 aan de kassa: van 12.00-21.00 uur, bui ten de aanvangstijden van de films. Afhalen besproken plaatsen: Vanaf 12.00 uur dagelijks, minimaal een half uur vóór aanvang der voor stelling. Grand 4: De meesters van de franse (stlach Pierre Richard en Victor Lanoux „HAASTIGE SPOED IS ZELDEN GOED" A.l. dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur. Grand 5: Terence Hill en Bud Spencer „HALLELUJA VOOR EEN PAAR VUISTEN". A.l. dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur. Cinema 1: Tel. 033-18900. Het vervolg op het grootste onder water avontuur aller tijden. „TERUG NAAR HET POSEIDON AVONTUUR", met Michael Caine, Sally Field, Telly Savalas, Peter Boyle en vele anderen. 12 jr. Dagelijks: 13.45-18.45-21.30uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur. Cinema 2: „THE DEER HUNTER". 12 jr. Dagelijks: 20.00 uur. Cinema 2 kindermatinee: De snelle haas met vele avonturen „BUG'S BUN NY ZET DE BOEL OP STELTEN. Première Nederland entree 3,50. A.l. Dagelijks: 13.30-15.30 uur. Euro: Tel. 033-33655. De grootste olieraffinaderij wordt be dreigd „CITY ON FIRE", met Shelly Winters. Henry Fonda. Ava Gardner. 12 jr. Dagelijks: 13.45-18.45-21.15uur. I zaterdag: 16.15-18.45-21.15 uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.15 uur. woensdag: 18.45-21.15 uur. Euro kindermatinee: „OOM FERDI- j NAND EN DE TOVERDRANK". Ne derlands gesproken. A.l. zaterdag-en woensdagmiddag: 13.45 u. Duo 2: Tel. 033-16572. j Met fabelachtige kung-fu overwint hij alles. „RETURN OF BRUCE". 16 jr. dagelijks: 14.00-19.00-21.15 uur. zondag: 14.00-16.15-19.00-21.15 uur. Duo 1: Een dokter en het sexleven van zijn patiënten „PORNOPEP PERS". 18 jr. dagelijks: 11.15-19.15-21.30 uur. zondag: 14.15-16.30-19.15-21.30 uur. N ACHT VOORSTELLIN GE N I Duo 1: Moeder en dochter op het ero- I tische pad „SEXAMEN". 18 jr. 1 Vrijdag- en zaterdagavond: 24.00 I uur. Duo 2: Clint Eastwood en Harry Guardino „DIRTY HARRY". 16 jr. Vrijdag-en zaterdagavond: 23.45 uur. Vanaf do. 16 augustus: j Herman van Veen en Monique van de Ven in de nieuwe Nederlandse speel film „UIT ELKAAR". Speciaal: VRIJDAGNACHT 10 au gustus 24.00 uur Cinema 1 Speciale nachtelijke voorpremière van „THE CHINA SYNDROME", met Ja- ne Fonda en Jack Lemmon. 16 jr. Plaatsbespreken niet mogelijk, aan vang verkoop vanaf 23.00 uur. Als u dan toch 'n pocket- of kleinbeeldfilmpje naar de fotograaf wilt brengen, kom dan nu naar Foto Swager. U krijgt er al uw foto's op briefkaartformaat voor slechts 1.10 per stuk (dat geldt ook voor extra afdrukken), 'n Vriendenprijs zogezegd, want voor zo'n bedrag koopt u ze nergens in Soest. En als u weet dat elders zo'n vergroting ca. 3.50 kost.nou dan, aarzel niet en kom vandaag dus nog naar Foto Swager en profiteer van deze geweldige aanbieding. WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT17 SOEST - TELEFOON 02155-13917 Vanaf a.s. zaterdag, 4 augustus, organiseert de L.T.C. weer haar jaarlijks ten- nisevenement op het park aan de Schrikslaan. De eerste week is een toernooi voor Veteranen en D-spelers, gevolgd door een B- en C-toernooi. Dat dit sportieve gebeuren een naam heeft gekregen in de tenniswereld blijkt wel uit het overweldigende aan tal inschrijvingen, niet alleen uit Soest en omgeving, maar ook uit andere de len van het land. In twee weken moe ten ruim 650 partijen gespeeld worden. De eerste week heeft de bondsgedele- geerde, de heer J. G. S. Spoor zitting in de wedstrijdcommissie, hierin bij gestaan door mevrouw Ellie van Don gen en de heer Piet de Graaf. De wedstrijdleiding wordt gevormd door mevrouw Mini Schneider - voorzitter van de toernooicommissie - alsmede mevrouw Karla Lafèbre en de heer Henk Korvinus, ook geen onbekende namen. In het D-toernooi krijgt de opkomende jeugd gelegenheid te laten zien wat zij waard is. In de wat beperkte groep van Veteranen zien we bekende namen zoals de dames Potter, Greep en Hes- selt van Dinther. en de heren Teus de Bree, Adema van Scheltema en de trai ner van LTC Soest Richard Kauling, die niet voor de eerste keer tegenover elkaar komen te staan. Andere jaren hebben wel getoond dat ook deze rou tiniers met veel élan ten strijde trek ken. De toernooicommissie rekent op ruime belangstelling op haar sfeervolle park. De tweede wedvlucht werd gehouden vanuit Bergerac. Afstand 889 km. In concours waren 144 duiven welke werden gelost op vrijdag 27-7. De eerste prijswinnende duif werd ge klokt zaterdag 28-7 om 13.08.59 uur ter wijl de laatste prijswinnende duif werd geklokt zondag 29-7 om 12.06.00 uur. Volledige uitslag H. de Bree 1 12 15 16 17 19 22 34. J. Rams 2 14. R. Voskuilen 3 27 31. G. Rijksen 4 6 20 21. Th. Wigtman 5 18. A. v. Dorrestein 7 33. E. Meijers 8. A. v. Ginkel 9 11. J. Schimmel 10 28. J. v. Dijk 13 23. C. v.d. Hoek 24. A. v. Riet 26. B. Roest 29. J. v.d. Bra- kel 30. J. Blokland 32. J. v.d. Belt 36. Het CDA Soest houdt volgende week, voorafgaand aan de raadsvergadering van 16 augustus, twee politieke soos- en. Donderdag 9 augustus kan ieder met zijn politieke problemen terecht in gebouw De Hoeksteen te Soesterberg en op maandag 13 augustus in restau rant Van de Brink aan de Soesterberg- sestraat. De belde informele bijeen komsten beginnen om 20.00 uur. Ieder een is welkom. De uit Hannover. W. Duitsland af komstige J. F. (17) is in de jeugdher berg „de Heidebloem" bestolen. Men nam zijn paspoort weg en bovendien een bedrag van honderd gulden. F. deed er aangifte van bij de politie. De in slechte staat verkerende beuken langs de Stadhouderslaan zullen vervangen worden door evenzoveel eiken. De gemeenteraad is van plan er een bedrag van 84.000 gulden voor uit te trekken. De beuken hebben het afgelegd in de lange droogte perioden van de afgelo pen jaren en vormen nu met het vele dode hout een gevaar voor het verkeer. Er zijn er in de afgelopen jaren al heel wat gekapt, maar nu een onderzoek heeft uitgewezen dat de kwaliteit van de resterende bomen ook niet al te best meer is, wil men nieuwe bomen plan ten. Men stapt om de boven genoemde reden (gevoelig voor droogte) van de beuken af en gaat over op eiken die verkregen worden via de nationale bomenbank. Het zijn bomen met al een doorsnee van 30 tot 35 centimeter. In de commissie openbare werken hield mevrouw Allard (D'66) haar stem voor. Zij had niets tegen het kappen vanwege het gevaar, maar de herbeplanting zou moeten passen in het prioriteitenschema dat Soest nog moet gaan opstellen. „Er zijn mis schien andere nog dringendere zaken", opperde mevrouw Allard. De heer J. Ebbers (VVD) vond het maar vreemd dat voor het kappen van de beuken per boom 360 gulden betaald moest worden, terwijl beukenblokken voor de openhaard 70 a 80 gulden per kubieke meter kosten. Deze wat typi sche zaak zal nog even bekeken wor den.' De CDA-er Stam deed een beroep op gemeentewerken het fietspad langs de laan richting Baarn gelijktijdig onder handen te nemen. Het wegdek verkeert in zeer slechte staat. De deuren van de Oranjerie op het landgoed Oostbroek te De Bilt van de Stichting Het Utrechts Landschap zullen voor de verkoop van Fruit van het landschap nog twee weken langer gesloten blijven dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Oorzaak is de enorme vertraging die de natuur opgelopen heeft als gevolg van de lange winter, het slechte voorjaar en een gebrek aan warmte om het fruit aan de bomen tot groei te brengen. De Stichting Het Utrechts Landschap heeft nu besloten om de verkoop van Fruit van het Landschap op 15 augus tus te starten, in plaats van op 1 augus tus. Indien het weer van deze dagen een beetje doorzet, zullen vanaf half au gustus al voldoende hoeveelheden prui men bij het Landschap te koop zijn. Inmiddels zijn ook goede vorderingen gemaakt met de plannen om vanaf 8 september óp het landgoed Oostbroek in De Bilt naast het fruitbedrijf een landschapswinkeltje te openen. Een speciale winkelcommissie, be staande uit vrijwillige beschermers van het Utrechts Landschap, heeft al een assortiments-overzicht gemaakt welke artikelen in Het Winkeltje van Oostbroek, zoals de naam gaat luiden, zullen worden verkocht; landschaps- produkten, zoals fruit, fruitconserve- ringen, haardhout, geriefhout en kerst bomen landschapsverzorgingsar- tikelen, zoals vogelhuisjes, winter- voeren vetbollen; landschapsdrukwer- ken, zoals dierenposters, boeken over flora, fauna en bomen die op het Ne derlandse landschap betrekking heb ben en fruitrecepten. Tenslotte komt er een assortiment aan landschapssouve nirs, zoals kalenders, stickers, plaee- mats, klein servies en houten naam borden. De winkel zal ook toeganke lijk zijn voor mensen die nog geen beschermer van het Landschap zijn. Als aan de wijk Steenberghe 2 te Soes terberg ook de woonerf-status wordt gegeven, dan kan het voetgangerstun neltje onder de drukke rijksweg 228 wel vergeten worden. Dit constateerde de her J. Ebbers (VVD) tijdens de verga dering .van de commissie openbqre werken. Er wordt voor de inrichting van het woonerf zoveel 'grond van dé af/Oprit voor het tunneltje gebruikt, dat de aanleg daarvan niet meer mogelijk zal zijn. Ebbers' opmerking werd niet tegengesproken door wethouder Hoek stra. „Gaat het tunneltje straks toch door, en dat zal afhangen van de plaats welke het op het prioriteitenlijstje krijgt, dan zullen weer andere maatre gelen genomen moeten worden"aldus de wethouder. De noodzaak aan Steenberghe 2 de woonerfstatus te geven werd overigens bestreden "door de VVD-er Blaauw. Er- gaat zo weinig verkeer door dat gedeel te van de wijk, dat het eigenlijk een volkomen overbodige zaak is. Blaauw dacht dat er met wat bloembakken op strategische plaatsen ook veel te be reiken was en dan veel minder kost baar. De bibliotheek staat in het centrum. Middelwijkstraat 72, zijingang. De boe ken worden voor een maand gratis uitgeleend. Het centrum is woensdag avond en zaterdagochtend open. Een meer uitgebreide aanwinstenlijst is bij het sekretariaat te verkrijgen. Amnesty International; informatie gids NBLC - Andrugtsang, G. T. Four rivers, six ranges; Reminscences of the Resistance Movement in Tibet - Antifascistische Russell Reihe, no. 5. Nach Schleier: Sonderkommandos in der BRD - De Bantoestans; hoeksteen van de apartheid. Anti Apartheidsbe weging - Chinainformatie; jaargang 12, no. 4 - Choedon, D. Life in the red flag people's commune - Cuba; verslag van een groepsstudiereis naar Cuba - Derksen, S. C. Leren om te overleven; noodzaak en mogelijkheden van de vredesopvoeding. - Dertig jaar univer sele verklaring van de rechten van de mens. Ministerie Buitenlandse zaken. - Esfandiary, F. M. Identiteitskaart; roman. - M. Geilleif. De witte revolu tie; balans van een hervormingspro gramma in Iran. - Gevangen of geban- ned in Zuid-Afrika; brochure Kerk en Vrede en de Doopsgezinde vredes groep. - Geweldloos Aktief; thema nummer: Bevrijdingsstrijd: Geweld loze alternatieven. - R. de Hartogh, Kijkboek over gastarbeid. - H. Hen- drikse. De Sovjetunie en de mensen rechten. - P. de Kerk. Zitten; hoe zit dat; over gevangenissen. - F. Kluyt- mans. Ik en de ander; leer en oefen boek voor gespreksvoering. - Korte verhalen uit Afrika, Azië en Latijns Amerika. - F. Kuitenbrouwer, en L. van Haaren. Met politierazzia's is het vreemd gesteld. Overdruk NRC-han- delsblad. - Kwestie van verdeling; wereld of geen wereld. Den Haag, voor lichtingsdienst ontwikkelingssamen werking. - Medium is the massa; een verzameling artikelen over massa me dia en beïnvloeding. - Midden Oosten verslag van een verkenningstocht. - Missionarissen? Mensen die er op uit trekken. M. Möller. De zaak Noreen Winchester. - P. Morren de rechten van de mens. - Oost Europaverkenning en no. 41. - Paljor, K. Tibet; the undying flame. - Report of an Amnesty Interna tional Mission to Northern Ireland. - Schrale troost; inleiding film. - Sovjet- wetten. - H. Tajfel The social psycholo- gy of minorities. Minority Rights Group; report, no. 38. Tibet under Chi nese communist rulea compilation of refugee Statment. - Tibetan Messenger; special commemoration issue. Totdat de schaduwen gegraven zijn; teksten en gedichten uit Latijns Amerika. - Van Egypte tot Zuid Afrika; poping tot inzicht in de geschiedenis van Afrika. - Het verhaal van Mapoon Australische Aboriginals strijden voor hun rechten. - C. J. Visser. Eurocommunisme Ita liaanse stijl. - Vrouwen en de oorlog in Noord-Ierland. Burg Orothpstr. 35 Soest Tel. 204KS /Hiveido maria galland Gezond bruin d. zonnebank en zonnehemel gezichta-enbchoams) NIKKELEN STUIVER - Kunt u mij vertellen wat de ronde nikkelen stuiver van 1908 waard is? Antwoord: Met het jaartal 1908 zijn zo'n vier miljoen ronde nikkelen stui vertjes aangemaakt alvorens in 1913 de vierkante stuivers van de Utrechtse persen rolden. Voor verzamelaars heb ben ze zeker waarde. Gaat het om een stempelnieuw be waard exemplaar, dan mag u er zo'n 110,- voor vragen. Is uw stuivertje in roulatie geweest en daardoor eniger mate gesleten, dan ligt de waarde naar verhouding van de door de loupe waarneembareslijtplekken lager. Ge kraste of beschadigde munten hebben voor verzamelaars weinig of geen waarde. HALVE GULDEN Wat zal een zil veren halve gulden van 1850 waard zijn? Antwoord: Daar noemt u wat. Wij vre zen, dat u het jaartal niet goed hebt kunnen ontcijferen, doordat deze munt wellicht op de plaats van de cijfers sterk gesleten is. Vermoedelijk heeft er 1859 gestaan. Van die laatste munt zijn er namelijk wel 3.000.510 geslagen en verzamelaars zullen voor een stem pelnieuw exemplaar circa 400,- neer tellen. Voor een gebruikte munt naar verhouding van de slijtage uiteraard minder. Uit 1850 kan uw halve gulden haast niet zijn, want toen zijn er maar enkele stuks vervaardigd. Mocht het tóch zo zijn en staat het genoemde jaartal er zeer duidelijk op te lezen, dan is het oppassen want er kunnen handige lie den aan het vervalsen zijn gegaan. Er wordt wel eens een cijfertje in een jaartal veranderd, om een voordelig ingekoente munt voor fabelachtige sommen te kunnen verhandelen. De halve gulden 1850 staat namelijk in de muntencatalogi vermeld voor prij zen tot circa 9.000,- gezien zijn zeld zaamheid. Is deze munt afkomstig uit een erfenis, dan ligt vervalsing min der voor de hand. Maak in dat geval een afspraak met het Munt- en Pen ningenkabinet aan de Zeestraat 71b in Den Haag, telefoon 070-469702 en vraag of ze uw waardevolle munt kunnen onderzoeken op echtheid. Is de munt inmiddels flink gesleten, kijk dan zelf eerst door de loupe of die nul niet een ander cijfer kan zijn. Een sterk gesle ten munt van 1850 is uiteraard ook al veel minder waard dan de genoemde maximumwaarde, maar mogelijk toch altijd nog tussen de 1.000,- en 3.000,-. GULDEN 1890 - Wat is een zilveren gulden waard van koningin Wilhelmina met hangend haar uit 1890? AntwoordKoning Willem III overleed -in 1390,... De eerste guldens met een beeldenaar van zijn dochter' werdén geslagen in 1892. U kunt dus- geen gulden met koningin Wilhelmina Uit 1890 bezitten. Vermoedelijk is de munt zo gesleten, dat u het jaartal niet pre cies hebt kunnen ontcijferen. Het kan 1896 geweest zijn en dan ligt de hui dige verzamelwaarde voor een stem pelnieuw exemplaar rond de 1.600,- en voor gebruikte en daardoor iets ge sleten exemplaren naar verhouding lager. Het kan geen 1898 zijn geweest, want toen kwamen de guldens uit met een beeldenaar met diadeem in het opge stoken haar. Bekijkt u de munt nog eens goed met een sterke loupe. Zijn de cijfers 1890 wel duidelijk leesbaar, dan moet er sprake zijn van een ver valsing en dan is deze gulden geheel waardeloos. Uw andere vragen worden zo spoedig mogelijk beantwoord. 1. Tubeway army Replicas 2. Dire Straits Communiqué 3. Randy Vanwarmer Warmer 4. Earth, Wind Fire -1 am 5. Peaches en Herb,.— 2 Hot 15.90 6. David Bowie A n nn Lodger 1J.9U 7. Bintangs Nightfighterlo.GÜ 8. E.L.O. -Outof the blue - 2 lp 1 Z.9Q 9. David Bowie ft nn Heroes0.911 10. Carpenters - Passage9.9U 11. The Buoys Timothy 12. AC/DC Highway to heil 13. Arno en Gradje Jantjes S.O.S. 14. Diana Ross Mahogany 15. Boney M - Take the heat of me 1 Z.9U 16. The Rutles Therutles #.9U 17. Guys en dolls There's a whole ft#J lot of/.9U( 18 .Ike en Tina Turner— Greatesthits/.9U 19. Julio Iglesias n nn Manuela9.9U 20. Rod Stewart Collection - 2 lp 21. Div. artiesten 14 vakantiehits 22. Pointer Sisters Best of-2 lp 23. Jim Croce Collection 24. Stevie Wonder Light my frre 25. Herb Albert 0 fln 40 greatest - 2 lp 9.9U 1. Bob Marley 1onn Live 1Z.9U 2. Div. artiesten - nn Hitsingles - 2 mc 14.9U 3'. Cheaptrick Live at budokan lb.9U 4 E.L.O 1con DiscoveryIÜ.9U 5. Arno Gradje c nn Jantjes S.O.S. 1Ö.9U Voor alle zekerheid! Winkelkfino van Weedesiraat Tal. 02)55-103*4 Het lijkt misschien nog wat vroeg om alweer te gaan denken aan het veranderen of vernieuwen van uw tuin. Toch is het op het moment al verstan dig om er eens bij stil te staan. We kunnen bijvoor beeld de planter» noteren die we van het najaar willen verplanten omdat de kleuren-combinaties niet geweldig waren. Dit kan gebeuren aan de hand van een eenvoudig plattegrondje dat we ma ken van de bestaande tuin waarin we de verschil lende planten nummeren. Het komt namelijk erg vaak voor dat een tuin in een bepaald jaargetijde min of meer saai is doordat er te weinig bloem- bes of bladkleur te ontdekken valt. In zo'n geval is het dan ook van belang dat er planten uitge zocht worden die wellicht het volgende groeisei zoen al het geheel op gaan fleuren. Ook midden in de zomer is het tegenwoordig mogelijk om een ruim assortiment tuinplanten te bekijken en aan te schaffen. Op de wat grotere tuincentra is er 's zo mers een flink aanbod in bomen, heesters, coni feren en vaste planten in pot. De verkopers heb ben dan ook meer tijd per klant, zodat er naast beplanting ruimschoots advies aangeboden wordt. Natuurlijk is de plantenkeuze in september - okto ber nog veel uitgebreider, maar dan is vaak de bloei voorbij zodat er weer wat meer van het voor stellingsvermogen gevergd wordt. Het is eigenlijk misschien nog veel leuker om zelf in een goed plantenboek een combinatie van plan ten op te zoeken, die een langdurige en rijke bloei geven. Het vernieuwen van de tuin blijft natuurlijk zelden beperkt tot het bij- en omplan- ten van de verschillende gewassen. Daarom is het aan te raden nu al vast te bekijken wat er nog meer te veranderen valt, zodat er van het najaar een kant en klaar verander-plan klaar ligt. Het is meest al een grote vooruitgang als er in een bestaande tuin wat hoogteverschil aangebracht gaat worden. Veel tuinen worden stukken interessanter door er d.m.v. grond-aanvoer of verplaatsing wat glooi ing in te brengen. Op de eerste plaats nodigt dit dan ook al uit tot het verplaatsen van de be planting. De eventuele hoogste'punten worden nog eens extra geaccentueerd door hier juist de hoge re planten te plaatsen. In de lagere gedeelten planten we lagere gewassen. Verder moet zeker opgemerkt worden dat een tuin na het toepas sen van hoogteverschillen veelal groter lijkt. Een lelijke schutting kan misschien dit jaar eens wor den veranderd in een fraaie afscheiding door deze met een fraaie kleur plantvriendelijke buitenbeits te behandelen. Daarna plaatsen we er wat vrolijke klimmers tegenaan. Een lelijk terras of oprijlaan maken we eens een stuk leuker door er wat klin kers tussen te verwerken. Een groot terras breken we, door er wat tegels in te vervangen door beplantiog. Dit zijn enkel wat kleiner Ups maar moet bij iedere tuinverande- ring zal er uitgegaan moeten worden van de eigen wensen van de eigenaar en met de mogelijkheden die de tuin biedt d.w.z. de grootte en het fteeds bestaande. Voor adviezen op dit gebied kan men altijd te recht bij de adviseurs op de verschillende tuin centra.

Soester Courant | 1979 | | pagina 9