zomerfototaal ering :hap EVING de zomer... een beter fotomodel is er niet! illoolV^k iljotcL iL In de Alblasserwaard Kan het Hollandser dan op de ze foto? Een gave wipwatermo- len ergens in de Alblasserwaard met een fraai botter jacht, wat riet en een verre horizon. Een tocht door de A Iblasserwaard is ook een onderdeel van de fo toroute Zuid-Holland, die is uitgezet voor automobilisten, die een mooie rit en daarbij graag foto 's willen maken. In zo'n fotoroute-folder staan alle fotogenieke plekjes aangege ven. U kunt deze en de tien overigefotoroutefolders in uw bezit krijgen uitsluitend door f 9,50 over te maken op post giro 338 van de Stichting Ama teurfotografie, Singel 32 in Amsterdam. De elf folders (voor elke provincie één) wor den u dan toegezonden. Ze zijn verpakt in een handig plastic mapje. "Zoek de zon op!", het bekende liedje van Lou Bandy, is geen noodzakelijk advies voor wie ge slaagde foto's wil maken. Ook als de zon niet schijnt en zelfs als het regent, is dat mogelijk. Maar in de zomer zijn er wel veel extra fotokan sen, vooral omdat we er dan vaker op uit trek ken. Hier is een bloemlezing van zomerse foto's, die in dit seizoen dicht bij huis of verder weg, zijn te maken. De zomer is uw beste fotomodel en op deze bladzij ziet u hem op vele manieren in beeld gebracht. Als een kleine opwekking om er in dit seizoen ook met üw fotokamera op uit te trekken. Uithangborden fotograferen^ De uithangborden van winkels en hotels zijn vaak juweeltjes van teken- of schilderkunst. Hier is zo 'n bord, ergens gefo tografeerd aan de gevel van een hotel in een Engels dorp. Zo 'n plaat moet je in kleur zien met het groen-geschilderde smeed werk en de frisse tinten. Er zijn mensen, die er in hun vakantie rustig de tijd voor nemen om een serie van dit soort uithang borden met de kamera te van gen. En wie ooit in dit hotel heeft gelogeerd, houdt door zo 'n foto een zichtbare en mooie herinnering over aan zijn verblijf. to zo belicht, dat ook de muren in de schaduw nog goed door- tekend zijn. Het is een geslaag de zon- en schaduw-kombina- tie, die een leuke herinnering vormt aan zo'n zorgeloze va kantie-zwerftocht in een ver land. Oud straatje Inde zomer krijgen de dingen een nieuwe glans. Vooral als het vakantie is. Dan is zelfs zo'n oud en onooglijk straatje mooi en een foto waard. Ge lukkig heeft de fotograaf de fo- De grote bereklauw Dit is een foto van de grote be reklauw, van onderen gefoto grafeerd. De bereklauw is een plant, die in één seizoen tot en kele meters hoog kan worden. Wie er één in zijn of haar om geving weet te staan, zal in de ze schermbloemige reuzenplant veel goede fotomotieven vin den. i In de stad In de zomer vind je ook in de stad veel goede fotomotieven. Dat bewijstzo'n foto, geno men op de Dam in het hartje van de hoofdstad. Om een fo to te kunnen maken van zo 'n klapwiekende duif moetje na tuurlijk wel een beetje geluk en geduld hebben. Maar zo 'n plein is op een zomerse dag een bron van boeiende foto 's. En dan doet het er niet toe of je de beschikking hebt overeen ka mera met veel of weinig moge lijkheden. Aan het strand In het water spelende kinde ren weer een zomers onder werp waar je als fotograaf leu ke resultaten mee kunt berei ken. Alleen: wie zo'n opname wil maken zal wel zelf te water moeten gaan of zijn onderwerp vanaf het strand met een tele lens dichterbij moeten halen. Advies voorstrandfotografen: verpak uw kamera vooraf in een plastic zakje en sluit dat goed af, want als er zand in uw kamera komt, kan dat narig heid geven en de oorzaak zijn van kostbare reparatie. Eenzame visser Hoe vaak zijn de rustige vissers al niet het motief geweest van een geslaagde foto? Hier is een voorbeeld: de visser en hengel staan bijna zwart afgetekend tegen de lichte achtergrond. Een knappe plaat, waar alles zijn juiste plaats heeft en het licht een belangrijke rol speelt. Wie een goed onderwerp zoekt: trek er 's morgens vroeg eens op uit en zoek de waterkant, waar vissers zijn. Daar is, zon der hengel en mét uw kamera, altijd wel iets moois te vangen! Schuine foto De paaltjes langs dit duinpad zijn langzaam gaan hellen door de druk van het zand. Daar- door ontstond dit wonderlijke effect en lijkt het of de wereld in beweging is. Het grappige is dat je, kijkend naar deze foto, de neiging hebt de paaltjes met de ogen te volgen tot over de heuvel. De foto krijgt er een dieptewerking door. Zon in de zee Zon en waterde ideale kombinatie, vooral als je de kans hebt om een gunstig op name-standpunt te kiezen. Dat was hier het geval en het resul taat is: een mooie foto van de zee, waarbij het zonlicht twin kelt in de golven. Toch zou de ze plaat niet geslaagd zijn als daar niet in het centrum van het licht het donkere silhouet van het schip zou zijn geweest. Ook uit deze foto blijkt, dat mooie foto 's maken vooral een kwestie is van het zien van de goede motieven en het met zorg kiezen van het juiste stand punt. Kind en dier Een kinderboerderijook een plek, waar je fijne foto's kunt schieten, want als kinde ren en dieren elkaar ontmoe ten, is er altijd wel iets te bele ven voor uw kamera. De foto graaf had geluk dat zijn in lich te kleren gestoken dochter veel aandacht besteedde aan dit zwarte schaap. De foto krijgt er een sterk kontrast door en dat is vaak een kenmerk van een geslaagde foto. Tijger in dubbelbeeld Een dierentuin in de zomer ook een plaats waar de foto motieven bij wijze van spreken voor het opscheppen liggen. Je kunt er in wandelen en de die ren bekijken en als het zo uit komt foto's maken. Maar je kunt ook proberen de dieren op een persoonlijke wijze in beeld te brengen. Deze tijger in dubbelbeeld is daar een voor beeld van: je moet daarvoor net zo lang de gedragingen van zo 'n dier volgen, dat je hem op deze manier in de zoeker krijgt. Leuk werk, waar je wel even mee bezig bent en dat je kunt vergelijken met een safari, een fotojacht, die veel voldoening geeft. dering naar al dat beestenspul kijken. Maak er een plaat van; later bekijkt een grote man zo'n plaatje van z'n jeugd met een glimlach. Kleine man bij hek In een dierentuin zijn ook de mensen interessant. Vooral de kleine mensen, die vol bewon- Soester Courant van woensdag 8 augustus 1979 NDERDAG 16 heidsweg-Noord bestuur wordt ing van 20 juni de kosten van ;kundigen. toepassing van et bedrijfsbeleid. en liggen vanaf gsschap, Nijver- De voorzitter, i. C. DEBRUYN ^Spel van licht en schaduw Een pure vakantieplaat: lekker niets doen en in de zon zitten of wat lezen. De fotograaf heeft knap gebruik gemaakt van het spel van licht en scha duw. De donkere afsluiting aan de onder- en bovenkant zorgt voor een sterke beeldopbouw.

Soester Courant | 1979 | | pagina 15