apeldoorn- dieren goes-borsele haaksbergen-boekelo Ét. hoorn-medemblik tilburg-turnhout spoorweg museum OM IDEN 18 19 Soester Courant van woensdag 8 augustus 1979 usief :ekering 1 krijgbaarl iat16 332 ANDEL AAT 6 ft JÈlffe Is het niet een verademing in deze tijd van.turbotrei- nen, maanreizen, voort schrijdende automatiserin gen eens een dag fijn te genieten van de wonderen van techniek van onze voor vaderen. Wonderen waarover in november 1837 Hildebrand schreef: Spoorwegen! heerlijke Spoorwegen!, op u zal niet gerookt worden; want daar is geen adem! Op u zal niet geslapen worden; want daar is geen rust. Op u zal niet worden ge babbeld; want daar is geen tijd! Maar komt! komt, heerlijke spoorwegen! Daalt als een tralienet neder op onze pro vincies. En in 1839 kwam die eerste trein in Nederland. Een kopie van de trotse stoomlocomotief uit dat jaar 'De Arend' met de drie rij tuigen Diligence, Chara bancs en Waggon vindt u in het Spoorwegmuseum in Utrecht. Een prachtige kollektie his torisch spoorwegmaterieel, waarvan het koper u tege moet glimt, staat daar langs de perrons opgesteld. Door geïnteresseerden van op rails voortbewegende histo rie is in de loop van de laat ste jaren een vijftal histori sche spoorlijnen in exploi tatie genomen. Enthousiaste belangstellen den in het spoorwegbedrijf maakten locomotieven en rijtuigen weer rijvaardig. En nu...uiteraard volgens dienstregeling.„kunt u mee rijden met treintjes, die fei telijk in een museum thuis horen. Of het nu is om herinnerin gen op te halen of om de u vergezellende jongeren de historie van weleer te laten opsnuiven, het zal voor u een heerlijk dagje uit zijn met dat treinen kijken in Noord-Holland, op de Veluwe, in Twente, in Zee land, in Brabant of in Utrecht. Zoek een voor u geschikte datum uit en reis er per moderne trein heen en zet dan de klok maar enkele uurtjes terug: van stroom naar stoom. Ontdek de Veluwe per stoomtrein Na het succes van de vorige jaren, zullen ook dit jaar weer stoomtreinen van de VSM tussen Apeldoorn en Dieren gaan rijden. De route voert langs Beek bergen, Loenen en Eerbeek. Achter klaar...rijden maar! De treinen rijden volgens de in deze folder genoemde dienstregeling van de VSM. Bij de NS-stations Apeldoorn en Dieren zijn speciale per rons aangelegd. In Beek bergen is tevens het loko- motievendepot van de VSM gevestigd. Hier worden de lokomotieven van water en kolen voorzien; de overwe gen worden hier nog op de oude manier gesloten. Een ritje met een stoom trein door het Veluwse land schap, zal voor een ieder zeker een genoegen zijn. In de omgeving van de stop plaatsen kan men trouwens heerlijk wandelen en fiet sen. Geniet daarom van het oponthoud tussen twee treinen. Er is zelfs een speciale VSM wandelroute van Beekbergen naar Loe nen en er zijn fietsroutes van Beekbergen naar Eer beek of omgekeerd (zie ook NS-Attraktiekaartje nr. 99). Dagje uit Apeldoorn Te Apeldoorn rijdt van 3/7 t/m 18/8, beh. op zo en ma een speciale VAD-bus tus sen het NS-station, het Rijksmuseum, Paleis Het Loo, Berg en Bos, Apenheul en de Koningin Julianato- ren, zodat u in willekeurige volgorde een stoomtrein reisje kunt kombineren met genoemde attrakties (zie ook NS attraktie nr. 95). Prijs 4 attrakties inkl. bus vervoer f 14,00, kinderen t/m 9 jaar f 8,0C Huifkartochten Van 19 juni t/m 23 augus tus zullen treinen, die om 10.00 uur uit Apeldoorn vertrekken ook in Laag Soeren stoppen, om deel nemers aan de huifkartocht naar 'De Hof' te Dieren door de prachtige 'Onzalige Bos sen', te laten overstappen op de door paarden (twee Pk) getrokken huifkarren. Bij aanvang van de rit wordt krentenbrood met koffie geserveerd, terwijl tijdens de rit, de lunch (pannekoek) wordt gebruikt. Met de middagtrein, vertrek uit Laag Soeren om 16.42 uur, keren de deelnemers weer terug naar Apeldoorn. Prijs van de tocht f 25,50; kinderen van 4 t/m 9 jaar f 1 7,50 en kinderen t/m 3 jaar f 5,-. Vooraf wel even reserveren (zie ook NS-Attraktie nr. 98). Veluwsche Stoomtrein Maatschappij B.V. Stationsplein 13a, Apeldoorn Telefoon 055 - 210421 Kombinatle trein/boot Van 21 juni t/m 23 augus tus kunt u op donderdag en van 26 juni t/m 14 augustus op dinsdag, al rijdend met stoom en varend met luxe salonboten een daguitstap je maken over Veluwe en IJssel. U kunt daarvoor uit Apel doorn vertrekken naar Dieren met aansluiting op de boot aldaar, op donder dag om 10.00 uur naar Zutphen, op dinsdag en donderdag om 14.10 uur met aansluiting op de boot naar Arnhem. Uit Zutphen kunt u op donderdag om 14.30 uur per boot vertrek ken naar Dieren met aan sluiting op de trein naar Apeldoorn. Uit Arnhem kunt u op dins dag om 13 30 uur en op donderdag om 10 00 uur per boot vertrekken naar Dieren met aansluiting al daar op de trein naar Apel doorn. U dient er rekening mee te houden, dat u in Dieren ongeveer 600 meter moet lopen van de trein naar de boot. (Route aan gegeven). Prijzen Trein Apeldoorn-Dieren - boot Arnhem of omgekeerd enkele reis: t 10,75; kinde ren t/m 9 jaar f 7,50. Voor de reis Apeldoorn-Die ren - boot Zutphen of omge keerd gelden dezelfde prij zen (zie ook NS-Attraktie nr. 96 en 97). Attra ktiekaa rt jes Als treinreiziger moet u ze ker gebruik maken van de voordeel aanbiedingen van NS, de zgn. Attraktiekaartjes. De brochure 'NS-dagtoeris- me' kunt u gratis verkrijgen aan de NS-loketten. Dienstregeling tijdens hoogseizoen Van 19 juni t/m 23 augustus 1979, dagelijks behalve maandag. zo. di. WO. do. vr. za Apeldoorn - Beekbergen - Loenen - Eerbeek Tijdens het hoogseizoen ver trekt elke twee uur uit Apel doorn een stoomtrein naar Loenen/Eerbeek en terug. Vertrek: 10.00*, 12.20*, 14.10 en 1 5.55 uur. De trein van 10.00* uit Apel doorn geeft in Eerbeek, zon der overstappen, aansluiting op de doorgaande motor- trein naar Dieren. Bij de trein van 14.10 geschiedt dit in Loenen. Stichting Stoomtram Goes-Borsele Postbus 250, Goes Tel. 01100-28307 Wat doet de SBG? De SBG van nu is het resul taat van acht jaar hard werken. Het valt niet mee om stokoud rollend materi eel - sommige voertuigen zijn driekwart eeuw oud - weer rijvaardig te maken. De noeste arbeid van een groep enthousiaste spoor- weghobbyïsten stelt u in staat het eiland Zuid-Beve land te zien door groot moeders bril. Een rit per stoomtram Gemoedelijk hobbelen in een historisch rijtuig..„de typische 'stoomlucht'....de meester met de smeerkan. De ouderen onder ons den ken er met weemoed aan terug. Het hoorde bij een tijd, warrin het leven nog in een lagere versnelling stond en het reizen op zich nog iets gezelligs was. Het spoor van vroeger had sfeer. Wat bij de ouderen een dierbare herinnering oproept, is voor de jonge ren vaak een eerste kennis making. Zo'n confrontatie met een stuk historie kan heel leerzaam zijn. Naast de tram heeft ook het land schap veel te theden. Met een gangetje van 30 km ziet u het bekoonijke heg- genlandschap naoij 's-Gra- venpolder en het natuurge bied rond Kwaderkiamine aan u voorbijgaan. V'ilt t: iets drinken tijdens de rit, dan is het pas gerestaureerde ouf- fetrijtuig snel gevonden. Te Oudelande, het eindpunt, wordt de locomotief ge smeerd. De terugrit heeft ook nog een verrassing in petto. Te Hoedekenskerke wordt speciaal gestopt om u in de gelegenheid te stel len de Westerschelde te aanschouwen. Wandelroute Bent u een natuurliefhebber of wandelt u graag? Reis dan per stoomtram tot het station Kwadendamme en geniet van een wandeling over de 'bloemendijken'. De Stichting tot Behoud van Natuurmonumenten vond het de moeite waard het grootste deel van deze dij ken aan te kopen. Vraag de conducteur naar de kaart met routebeschrijving die u op vertoon van een geldig plaatsbewijs gratis wordt verstrekt. Stichting Museum Buurtspoorweg Postbus 1182 Enschede Tel. 05427-1516. Gaarne laten we de enthou siaste vrijwilligers van de levende Museumlijn in Twente hier aan het woord. De Stichting vertelt In hun streven een stukje lokaalspoorweg als monu ment voor het nageslacht te bewaren, zoveel mogelijk in de voormalige situatie terug te brengen en op histori sch verantwoorde wijze te exploiteren, kortom een le vend spoorwegmuseum tot stand te brengen, is in Twente een groep spoor- weghobbyïsten erin geslaagd enig spoorwegmaterieel te verzamelen, waaronder spe cifieke lokaalspoorweg locomotieven. Eén van deze locomotieven verkeerde in een dusdanige goede staat van onderhoud, dat na een in eigen beheer uitgevoerde ketelrevisie in 1969/'70 de machine weer bedrijfsvaardig was. Ook enige lokaalspoorrijtui- gen uit de verzameling wer den grondig opgeknapt en bedrijfsklaar gemaakt, even als een motorrijtuig met mechanische transmissie. Weekendtreintoerisme Sinds 1971 wordt er met dit materieel in de zomermaan den, voornamelijk in juli en augustus in de weekends, een toeristische treindienst uitgevoerd op de lijn Haaks- bergen-Boekelo. Dit traject is één der restanten van het lokaalspoorwegnet van de v.m. Geldersch-Overijssel- sche Lokaalspoorweg Mij. Twente dazumal Louter voor uw plezier reist U hier door een specifiek Twents landschap, in een vervoermiddel van weleer, getrokken door een stoom locomotief, die al bellend en fluitend herinneringen wak ker roept aan de dagen, waarin de mensen nog ge noegen namen met lagere reissnelheden dan tegen woordig. U proeft iets van de sfeer en de gemoedelijk heid van vroeger. Voor sommige overwegen stopt de trein om de con ducteur de gelegenheid te geven het schaarse wegver keer met een rode vlag te waarschuwen voor de over stekende trein. Hoe de trein te pakken Deze museumlijn is per openbaar vervoer te berei ken vanuit Hengelo of Enschede. In Hengelo rijdt vanaf het busstation naast het spoorstation een TET- bus naar Haaksbergen, waar men op ca 5 min. loop afstand van het station kan uitstappen. Uit Enschede vertrekt van het busstation tegenover het spoorstation een bus van de GSM in de richting Neede. In Haaksbergen uitstappen bij de halte op de Markt. Vandaar is het ca 15 minu ten lopen, richting Goor, door de Spoorstraat en de Stationsstraat naar het station. Stoomtram Hoorn- Medemblik Postbus 137 Hoorn Tel. 02290-14862, Tussen de Westfriese ste den Hoorn en Medemblik wordt sinds 1970 een dage lijkse dienst gereden met stoomtractie. De stoomloco motieven zijn afkomstig van vroegere Nederlandse stoomtrambedrijven. Langs een kronkelend trajekt zoekt de stoomtram zich een weg door een afwisse lend landschap. Bij goed weer vertoeven velen op de open balkons van de rijtuigen, om nog meer te genieten van de prachtige rit. Bij de onbe waakte overwegen gaat de hoofdconducteur vooruit om het wegverkeer met een rode vlag te waarschuwen. Stichting Stoomtrein maatschappij Tilburg-Turnhout Hazelaarstraat 10 5038 LR Tilburg Tel. 013-673811 De trein is er, de lijn ligt er, aan beide zijden van de grens zijn alle voorbereidin gen getroffen, alleen de toestemming van de Bel gische regering ontbreekt nog. Dit laatste is het enige probleem dat de Stichting Stoomtreinmaatschappij Tilburg-Turnhout ervan weerhoudt om het in haar naam gestelde waar te maken. En hoewel dit vrij wel zeker dit jaar bereikt zal worden, kon daar niet van- uitgegaan worden bij het vaststellen van een officiële dienstregeling. Vandaar dat deze (nog) niet verder gaat dan Baarle/Nassau-Hertog en het zich daar bevinden de Landgoed Schaluinen. De rit voert de reiziger van af station Tilburg-West via de landelijke dorpjes Riel en Alphen (met eigen stati onnetje) naar Baarle/Nas- sau/Hertog met een station op de Nederlands-Belgische grens, en daarna nog ver der naar het eindpunt, het bekende Landgoed Schalui nen. Onderweg kan men genieten van de schoon- heid van de hoge Brabantse zandgronden, gemengde landbouwbedrijven, afge wisseld met nog 'woeste gronden'. Ontmoetingen met klein wild (haas, konijn, fazant, patrijs, etc.) zijn niet zeldzaam, en koeien gaan nog steeds op de loop voor de naderende trein. Baarle- Hertog is een Belgisch dorp, opgebouwd uit een aantal stukken grond die worden ingesloten door het Nederlandse dorp Baarle- Nassau. Gevolg is een ver menging van Nederlandse en Belgische cultuur in een dorp met twee burgemees ters, de mogelijkheid om dicht bij huis 'in het buiten land' te winkelen, met alle voordelen vandien. Een be zienswaardigheid daar is Marie Kooien, Nederlands oudste en enige overweg- wachteres, die ervoor zorgt - met schort en rode vlag - dat de trein ongehinderd door kan rijden op de drie bewaakte overwegen die het dorp rijk is. Het eind punt is bij het Landgoed Schaluinen, ongeveer 2 km buiten de kom van het dorp. Dit landgoed met café-res taurant en bowling biedt volop gelegenheid voor een ieder om op adem te komen voor de terugrit: voor de kleintjes is er een grote speeltuin, voor de groten een fiks terras, en iedereen kan zich vermaken in de mini-dierentuin. De tocht wordt gemaakt in rijtuigen van de oude Duitse Bent- heimer Eisenbahn, voortge trokken door een drie- assige zadeltanklokomotief, de '8826', die vroeger dienst deed op de voorma lige Lauramijn te Eijgels- hoven. Daarvóór heeft hij nog dienst gedaan bij de Nederlandse Spoorwegen. De rijtijden zijn zo gekozen, dat ieder met de trein naar Tilburg kan komen, zonder al te vroeg op te hoeven staan, en op redelijke tijd weer thuis kan zijn. In het hoogseizoen komt het vaak voor dat de stoomtram een zijspoor op rijdt in af wachting van de stoomtram uit tegenovergestelde richting. In combinatie met de stoomtramrit is er een boot- dienst van Medemblik naar Enkhuizen. De NS-dagtocht 34 'Westfriesland per stoom tram en boot' geeft u de mo gelijkheid tegen sterk gere duceerde prijzen kennis te laten maken met de stoom tramrit en boottocht. Een unieke gelegenheid om op één dag op deze bijzondere wijze van ouderwets vervoer de drie steden Hoorn, Medemblik en Enkhuizen te bezoeken. Stichting Nederlands Spoorwegmuseum Maliebaanstation Johan van Oldenbarneveltlaan 6 Utrecht Tel. 030-318514 In dit zo unieke museum vindt u een prachtige kol lektie spoor- en tramweg- materieel, dat u een goede terugblik geeft op ruim 135 jaar railgeschiedenis in Nederland. Langs een drietal overdekte perrons zijn levensgroot echte locomotieven, rijtui gen en hele treinen opge steld. In het stationsge bouw van het voormalige Maliebaanstation vindt u een vleugel met de historie van oudere datum. In de andere vleugel zijn het meer prille verleden en de informatie over het huidige spoorwegbedrijf onderge bracht. Het spoorwegmuseum is geopend: van dinsdag t/m zaterdag van 10-17 uur zon- en feestdagen van 13- 17 uur gesloten: alle maandagen en op Nieuwjaarsdag, 1e Paasdag, 1e Pinksterdag en 1e Kerstdag. Te bereiken van het Cen traal Station met buslijn 3 (halte Nachtegaalstraat). U kunt ook gaan wandelen door historisch Utrecht. Als u als treinreiziger aankomt kunt u aan het loket in de plaatskaartenhal van Utrecht CS attraktiekaartje nr. 26 kopen waarvoor u f 9,- (kinderen van 4 t/m 9 jaar f 4,50) betaalt en recht geeft op: a. koffie met gebak in 'Holiday Inn' b. toegang Spoorweg museum c. toegang Museum 'Van Speeldoos tot Pierement' busrit GVU (lijn 3) Normale toegangsprijs f 1,50 per persoon; kinderen t/m 15 jaar t 0,75.

Soester Courant | 1979 | | pagina 19