Vrije Gilde-dag hoogtepunt van viering 550-jarig bestaan Groot Gaesbeeker Gilde: Soestcr Courant van woensdag 29 augustus 1979 Foto Herman van Dam Burgemeester mevrouw Corver tijdens haar welkomstwoord Concours-Hippique Het als „groot" aangekondigde eon- cours-hippique op zaterdag trok naar verhouding minder belangstellenden. Het weer was er ook niet naar en de tropische regenbuien veranderde de piste 's middags in een enorme mod derpoel. Daardoor gingen het aangekondigde optreden van de manege Eldorado en het shownummer van de ponyclub de Hooglandertjes niet door. Het leek de organisatoren niet verantwoord. Een gelukkige greep deed men met het optreden van de hondenclub „de Bewaker". De leden van de vereniging vielen in voor de ponyclub De Schaffelaartjes uit Voorthuizen, die het te elfder ure lieten afweten. Met stijgende verba zing keek men naar de snelheid waar mee de honden tegen de „boef" opklet- terden. Het was fenomenaal, evenals het com mentaar van de heer Van Barneveld. „Als je dat in je burgerpakkie over komt, moet je wel naar het zieken huis voor een paar krammen. Maar dat is toch altijd beter dan een kogel in je lijf!" Het concours leverde een aantal win naars op. Bij de eenspannen tuig- paarden tot en met 4 jaar, luxe aan span, was dat „Radja" van de heer G. van Zijtveld; 2. Roliana van H. Huigen en 3. Silvia van de gebr. van Middelaar. Het paard „Parmant" van de heer M. Tolboom kreeg de beste beoordeling van de jury in het onderdeel „Best- gaand rijpaard"; 2. Muscadet van R. H. Scholtz en 3. Finom van me vrouw J. Degens. Finom kreeg de prijs van garage Stam. Het concours voor eenspannen tuig- paarden, ouder dan 4 jaar, werd ge wonnen door Paja van de heer B. van Dijk; 2. Odessa van G. C. Voor burg en 3. Numanda van C. H. van Dijk. Odessa won het concours voor een spannen tuigpaarden, gereden door da mes. Paja kreeg nu de tweede prijs terwijl de derde prijs ging naar Maris- ka van de heer G. C. Voorburg. Het Springconcours (vanaf 80 centi meter) werd gewonnen door het paard Blue Diamond van de heer R. van Dockem. De tweede prijs ging naar de naamgenoot Blue Diamond van de heer R. Kraay. Parmant van de heer H. Tolboom won de derde prijs. Het concours tweespannen tuigpaar den, luxe aanspan werd gewonnen door Odessa en Mariska van G. C. Voorburg; 2. Jonelia en Silvia van de gebr. van Middelaar; 3. Pasje en Sandra van de fam. van Zijtveld en Th. Hooyer. Het kampioenschap tuigpaarden werd behaald door Odessa en Mariska; de tweede prijs was voor Numanda van de heer Ch. van Dijk en de derde prijs voor Paja van de heer B. van Dijk. Carm Holt van de heer E. Loman te Eemnes won het concours eenspannen Hackney's kleine maat; 2. Ports Doun Little Diamond van P. J. van Beers te Boxtel. Bij het laatste nummer van de dag zegevierden Odessa en Mariska weer in het shownummer tuigpaarden voor de boerenwagen. Er werd gereden met kromme- en met rechte dissel. De tweede prijs kregen de paarden Jone lia en Silva van de gebr. van Midde laar; de derde prijs was voor Miju- ana en Petra van B. van Dijk en J. W. van Loenen; 4. Radja en Katinka van G. van Zijtveld en 5. Pasja en Sandra van de fam. van Zijtveld en Th. Hooyer. Met de prijsuitreiking belastten zich steeds de gildekoning Bertus Hagen, zijn gevolg en de ouderman van het gilde; de burgemeester mevrouw Cor ver sprak de openingswoorden. Het concours werd georganiseerd door de Warmbloed Paardenfokvereniging „Eemland". Ouderman \V. Schimmel mocht dan al aan het eind van het gezamenlijk ont bijt, j.1. zondagmorgen, opmerken dat de Vrije Gilde-dag hem (en het Groot Gaesbeeker Gilde) in feite niet aanging; gezegd mag worden dat de leden van dit Soester Gilde zorgden voor een perfecte organisatie waardoor deze jaar lijkse manifestatie van de Gilden aangesloten bij de Kring van Gilden van het l,and van Cuyk uitgroeide tot een hoogtepunt van de gehele feestviering rond het 550-jarig bestaan van Groot Gaesbeek. Vermoedelijk moet men eeuwen in de geschiedenis terug gaan om zo'n kleurrijk gezelschap in Soest bijeen te hebben als afgelopen zondag het geval was. Met duizenden hebben de inwo ners van Soest ervan genoten: eerst tijdens de optocht door Soest-Zuid (door de burgemeester tijdens haar toespraak een „groot deel van Soest" genoemd) en later op het feestterrein aan de Ferdinand Huycklaan. De massale opmars van alle 26 deelnemende gilden vormde een uniek schouw spel en het zal nog jaren duren voor men in Sqest weer zoiets te zien krijgt. Namens de gilden feliciteerde de voor zitter van de Kring, C. W. J. Baron- de Weichs-de Wenne, het Groot Gaes beeker Gilde met zijn 550-jarig be staan. Groot Gaesbeek was een trouw lid dat steeds alle kring manifesta ties bijwoonde en de kringleden stel den het bijzonder op prijs de vrije gilde-dag in Soest te mogen meema ken. Hij wenste allen een prettige dag toe en verklaarde het feest voor ge opend. Na het spelen van het Wilhelmus vond daarna een indrukwekkende afmars plaats en konden de wedstrijden een aanvang nemen. Er werd geschoten, gevendeld, klaroengeblazen en ge trommeld. Er waren vele winnaars. Bij de keizers was dat de heer H. Boom van het Kon. St. Willibrordusgilde uit Geijsteren en bij de koningen de heer J. Eek van het Onze Lieve Vrouwe- gilde uit Holthees. In de vaandelklasse ging bij het ven delen de eerste prijs naar de heer J. Martens van de St. Dionysius Broe derschap uit Heijen. Bij de klaroen blazers was de eerste prijs voor de heer H. Versteegen van het St. Jaco- busgilde uit Zeeland en bij de trom- wedstrijden voor Henk Schellekens van het St. Antonius en St. Sebas- tianusgilde uit Gemonde voor wat de senioren betreft, terwijl Wim v.d. Steen van het zelfde gilde de eerste prijs kreeg bij de junioren. Ook de groepsprijs was voor dit gilde. De prijzen werden aan het slot van de gilde-dag door de voorzitter van de Kring uitgereikt. Toen was het al tegen acht uur. De dag werd afgeslo ten met een feestavond, maar de mees te gasten waren al vertrokken naar het op deze dag eveneens regenachtige zuiden. De zondag begon met een Pontificale Hoogmis gecelebreerd door de aarts bisschop van Utrecht, Z.E. Johannes Kardinaal Willebrands met assistentie van pastoor J. S. Buisman. Het kerk koor van de Petrus en Paulus parochie verzorgde de gezangen. De feesttent, waar deze plechtige Eucharistievie ring plaatsvond, was geheel bezet. Aansluitend volgde een broodmaaltijd in de gerestaureerde schaapsstal bij de boerderij van G. W. van de Grift. De vele „keizers en koningen" en hun echtgenotes die aanzaten, zorgden met hun fraaie kostuums voor een mag nifiek decor. De dames van de Soes ter Boerendansers verzorgden de bediening. In de feesttent werd op dat moment het zondagmorgenconcert gegeven door de „Egelander Kapel" uit Belfeld. Ver van dit stemmig „gedruis" werd het glas geheven toen de burgemees ter, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften de Erewijn van het gemeen tebestuur van Soest aanbood. In haar korte toespraak zei zij de komst van zoveel keizers en koningen met vreug de te begroeten. Zij wenste alle gil den een prettige dag toe en nodigde hen uit volgend jaar weer „boven de rivieren" te komen. Geklonken werd daarna met de kar dinaal, de ouderman van het Groot Gaesbeeker Gilde en de Soester Ko ning. Bertus Hagen. Namens de gil den dankte de voorzitter van de kring. Hij stelde het op prijs dat Soest deze traditie had overgenomen. Het was voor hem en alle zuiderlingen een bijzondere ervaring een gilde-dag bo ven de rivieren te mogen vieren en hij sprak daarbij de wens uit dat een stukje zuidelijke blijheid overgebracht zou worden. Optocht Even na eèn uur startte de optocht vanaf het kerkplein bij de Oude Kerk. 26 gilden namen er aan deel; het St. Catharinagilde uit Helmond moest het door omstandigheden af laten we ten. Vooraf gegaan door de Soester Harmo nie, met majorettes en puppyrettes en (om de zes gilden) begeleid door res pectievelijk de drumband van „de Springbokken", de drum- en showband M.C.C. uit Laren, de drumband van A.G.A.V.S. uit Soesterberg en de Har monie Kunst na Arbeid uit Belfeld trokken de gilden voorbij aan de dui zenden die de route bevolkten. Soest zag voor de tweede maal in enke le maanden tijds, een „historische" optocht. Twee gilden waren vergezeld van een harlekijn: het St. Barbaragilde uit Ravenstein en het St. Jacobusgilde uit i Zeeland (N.Br.). Het St. Barbaragilde bleek door die harlekijn de onkosten I te drukken, want voor een kleine ver- igoeding poetste de nar, héél vluchtig, I schoenen. I Het St. Martinusgilde uit Eindhoven had een schaars geklede bedelaar in [zijn midden, die bij aankomst op het ■feestterrein bedacht werd met een I mantel. De man moest er haast let- Iterlijk voor door de modder kruipen ■voordat Martinus, hoog te paard ge- Izeten. de „historie" recht deed. ■Een jury beoordeelde de gilden tijdens Ide optocht en deze jury bedacht het ■Koninklijk St. Willibrordusgilde uit ■Geijsteren met de mooie laarzenmet ■de medaille beschikbaar gesteld door Ide Commissaris van de Koningin in ■provincie Utrecht. Het geschenk van Ide gemeente Soest ging naar het St. Ijacobusgilde uit Zeeland en tot „mooi ste koningspaar" werd uitgeroepen het paar van het St. Lambertusgilde uit Milsbeek (het laatste paar in de optocht). De medaille van het alge meen klassement (opgemaakt na de optocht, de schiet-vendel-klaroen- en tromwedstrijdenhet St. Jacobusgilde uit Zeeland. Groots was daarna op het feestterrein de massale opmars van alle deelne mende gilden; een uniek, kleurrijk schouwspel. De burgemeester heette hen allen welkom. Het was een eer voor Soest hen te mogen ontvangen. Was in Soest, vermoedelijk anders dan in het zuiden van het land, het lidmaatschap van het gilde voorbehou den aan het r.k. volksdeel. Men was in de loop der jaren zo naar elkaar toe gegroeid, dat nu heel Soest het 550-jarig bestaan van Groot Gaesbeek meevierde. „Wij hoeven niet onder te doen voor feestvieringen van „onder de rivie ren", zo dacht zij en zij besloot met de oproep „gauw terug te komen". „Het is hier zo slecht nog niet", al dus de burgemeester. De massale opmars van de 25 gilden Foto Herman van Dam Foto Herman van Dam Het feestelijk gildemaal „als vanouds' Foto Herman van Dam Zwaar beladen gildekoningen op hun wandeltocht door Soest-Zuid Het groot Zomer Knollenbal van de Narre Knollen met medewerking van de „Cameleons" en „de Biemeewes" met hun paardjes (uit Breda) was uitverkocht. Sukses hadden vooral de Bredaners, die overigens geen aan passingsmoeilijkheden hadden. Suksessen waren ook de kindermiddag met Peppi en Kokkihet feestelijk Gil demaal en Veronica's Drive-in show. Het Gildemaal was geweldig verzorgd door slager Van Asch; het is waard om er een traditie van te maken. Alle plaatselijke autoriteiten zaten aan. Zij maakten ook deel uit van het ere- comité. Kardinaal Willebrands tijdens de Pontificale Hoogmis in de feesttent; links naast hem pastoor J. S. Buisman Het non-stop programma, vorige week woensdagavond, was in het geheel een „misser". Ér werd uitstekend geac teerd en gezongen, maar het aantal belangstellenden ging de 75 man niet te boven. Gisterenavond werd de feestviering afgesloten met de filmvertoning over de in mei gehouden historische op tocht. De belangstelling was gezien het programma, zeer redelijk. Daar na bereikten de gildeleden rustig het einde. Groot Gaesbeek kan terugzien op uit stekend voorbereide en goed verlopen feestdagen. Of men nu, net als in 1960 het 400-jarig bestaan gevierd werd. over enkele jaren tot de ontdekking komt dat het Gilde eigenlijk al 600 jaar bestaat, zal de tijd leren. Voor vele Soesters mag het gilde best nog eens een feestje organiseren. Foto Herman van Dam Foto Herman van Dam Kardinaal Willebrands in gesprek met Ouderman W. Schimmel .Odessa" en „Mariska" met de heer G. Voorburg; de kampioenen „tuigpaarden'

Soester Courant | 1979 | | pagina 13