50 jaar geleden in Soest ■M CONTANT-BON Meningen van lezers vAARöeRhooqt's tuintips VOOR öoe-het-zelveRS „In de Feesttent" Onbevoegd achter het stuur Vóórdat u uw keukenkeus maakt :i;fgn De Soester gemeenteraad en de bewoners van de Ossendamweg en Vondellaan E. G. Kerkhof zi- 30 Augustus 1929 ^olitairplanten (deel 2) Gemeenteraadsvergadering 20 september E. G. Kerkhof E. G. Kerkhof Minimum 4 regels f6,00 17 Soester Courant van woensdag 29 augustus 1979 17 We hebben met z'n allen een prachtig 950-jarig bestaan gevierd; een feest dat we niet gemakkelijk zullen verge ten. En nu zijn intussen ook de Gilde- feesten alweer achter de rug. Dat in Soest op dit gebied iets tot stand gebracht kan worden is duidelijk ge bleken. De buitengebeurens" zijn geen probleem, als 't weer wil mee werken, maar wat denkt U van mani festaties die binnen moeten plaatsvin den? Soest, een plaats met 40.000 inwoners moet zich behelpen met een „feest tent" op zichzelf geen uitzondering, er zijn meer gemeenten in ons land waar men bij gebrek aan zaalaccommodatie een tent moet opzetten. Bij het binnengebeuren in mei is men daarin redelijk geslaagd. Een podium midden in de tent gaf tenminste nog enige „affiniteit" met het publiek. Maar wat te denken van de opstelling tijdens de feestavond van vrijdag 17 augustus. Een toneel aan de „kop" van de „zaal", waardoor er een lange pijpen lade ontstond en er mede door een totaal onvoldoende geluidsinstallatie géén of moeilijk contact met de toe schouwers viel te bereiken. Dat is voor optredens van P.V.O. en de „Messen- gers" niet zo'n probleem, immers men „produceert" een massaal geluid, dat toch wel overkomt. Nog er buiten gelaten of men dit artistieke gebeuren wil beleven als luistergenoegen of al achtergrond muziek. Het laatste was naar mijn mening vrijdagavond 17 aug. meer van toepas sing. Ondanks herhaaldelijke verzoe ken van de organisatoren viel er die avond geen stilte te bereiken. Goed, de inrichting vroeg er dan ook om. Wanneer een groot gedeelte van het publiek niets van 't gesproken woord kan verstaan, dan is geroeze moes en gerommel op de houten vloer het logische gevolg. Voeg daarbij de herrie uit de consump tietent en het voortdurende heen en weer geloop, dan hebben we de mis lukking compleet. Vooral voor onze toneelvereniging, die deze avond een paar leuke éénacters voor 't „voet licht" brachten, moet dit wel een jammerlijke teleurstelling geweest zijn! Men heeft daar wekenlang voor gerepeteerd en doet dit belangeloos en met enthousiasme, met als beloning een totaal „de mist ingaan". Woensdagavond was een en ander beter verzorgd. In Soest maken we plannen aan de lopende band. Grootse ideeën vinden allemaal hun weg naar de prullemand. Kostbare maiquettes worden vernielt en verdwijnen in 't archief" weg over Eng, Centrumplan, Centrumweg, allemaal met de beste bedoelingen opgezet, maar wat komt er van de realisatie terecht? Heel veel publiciteit, that's all? Wij „plannen" nu o.a. weer een nieuw politiebureau en een raadhuis. Bij voorbeeld aan de Dalweg. Een goed centraal punt, waar zo te zien ruimte genoeg is, met goede verbindingen naar alle kanten van onze gemeente. Is er nu niet een mogelijkheid om een accommodatie te creëeren, waarin een grote zaal is opgenomen, die dienst kan doen als schouwburg en tevens raad zaal? Dit moet met een beetje goede wil toch te bereiken zijn in Soest Toegegeven, commercieel zal zo'n complex niet rendabel zijn te maken. Dat komt ook door de ligging van onze gemeente. Iedereen is, dank zij de auto haast onbeperkt mobiel. Wij kun nen gemakkelijk naar Amersfoort, Utrecht en Hilversum, waar wel veel mogelijkheden zijn voor culturele eve nementen, maar als we zien, hoe onze bevolking, dank zij een perfecte orga nisatie z'n 950-jarig bestaan heeft ge vierd, dan moet er een gelegenheid zijn om op dit gebied iets te bereiken. De behoefte is er in grote mate, zowel bij 't publiek als bij 't verenigings leven. Misschien kunnen we in de toekomst dan gespaard blijven van evenementen in „feesttenten" ergens aan de buitenkant in de weilanden, waar je 's avonds tot je enkels in de modder moet gaan om bij je auto of fiets te komen. HANS KRAAL Soest. De 19-jarige automobilist R. P. M. S. uit Amersfoort werd door de politie aangehouden omdat zijn auto zich op een manier over de weg voortbewoog, die in strijd was met de verkeersre gels. Omdat de politie aan de rijvaar digheid van de bestuurder twijfelde, werd de heer R. P. M. S. gevraagd naar het rijbewijs. De heer S. bleek er echter geen te bezitten. Bovendien bleek, dat de auto nóch de bestuurder verzekerd was. Reden voor de politie om een boete op te leggen. De auto werd in beslag genomen en van de politie kreeg S. een proces-verbaal. De -utomobilist bevond zich tijdens zijn aanhouding op de Amersfoortsestraat. Kom keukens kijken zowel in kunststof als in massief hout en proliteer van onze premie voor gratis inbouwapparatuur 5 topmerken 50 modellen 500 m? showroom bij do-makkelt|k bereikbare- keukcnspecialist van midden-Nederland de|^eukenbeurs ^^öudenberg mrslf 34 41 Tel 03498 ?H?4* i.indags gesloten Opname van brieven onder de rubriek Meningen van Lezers houdt niet in, dat de redactie het altijd met de in houd eens is. Na vele jaren hebben de leden van de Soester gemeenteraad dan eindelijk in hun vergadering van 16 augustus 1979 de billijkheid erkend van de klachten van de bewoners van de Ossendamweg en Vondellaan. Opvallend is dit enigs zins wel omdat de raad ook al in het verleden bij de behandeling van de diverse Centrum[weg]-plannen over voldoende informatie had kunnen be schikken en zodoende op de hoogte had kunnen zijn van de gevolgen van hun politiek handelen destijds. De knelsi- tuatie, waarin de bewoners van de Ossendamweg en Vondellaan door toe doen van de gemeente geraakt zijn, vraagt derhalve op korte termijn om een oplossing. Structureel blijft deze oplossing de aanleg van een weg om de noord van Soest-Zuid (b.v. de Centrumweg). Door het wegwuiven van evenwel de Centrumweg eisen de bewoners van de raad tegemoet te komen aan de 10 punten in hun recentelijk aan de ge meenteraad gerichte brief. Om te voorkomen dat er op diverse fronten in Soest wederom discussies gaan ontstaan zonder voldoende in formatie over kwantitatieve gegevens, meent het bewonerscomité dat bekend cijfermateriaal zo spoedig mogelijk nogmaals o.a. via de pers bekend moet worden gemaakt. Reeds in het kader van het Ontwikkelingsplan van Soest waren vele cijfermatige gegevens be kend. Deze kwantitatieve gegevens zijn echter in de discussies in de raad maar ook bij de handtekeningenacties van de Werkgroep Leefmilieu en Zui- dereng Nee e.d. altijd achterwege ge bleven. Men zou derhalve kunnen stel len dat de ca. 5000 handtekeningen tegen de Centrum (weg) plannen zijn verzameld zonder dat de bevolking o.a. door die actiegroepen voldoende was voorgelicht. Voorzover het bewonerscomité wel kan beschikken over cijfermateriaal, wil zij deze niet onthouden aan de geïnte resseerde lezers en lezeressen. Dit cijfermateriaal is grotendeels door de gemeente verstrekt tijdens de in spraakprocedure bij het opstellen van het Ontwikkelingsplan van Soest en wel in de werkgroep Verkeer. Hier volgt dan een overzicht van de aantal len voertuigen die alleen al tussen 7.00 uur 's ochtends en 19.00 uur 's avonds de woonstraten Ossendamweg en Von- deliaan belastten. jaar Ossendamweg Vondellaan 1968 5130* 0 1972 7700* 0 1973 8210 4770 1974 7680 4700 1975 8870 5030 1976 9280 5300 vlg. telpunt op de Nieuweweg, even over de spoorlijn). Uit lang geleden contact met de desbe treffende gemeentelijke instantie kon voor het jaar 1977 een geschat aantal voertuigen op ca. 10.000 voor de Ossen damweg worden gesteld. De Vondel laan zou bij aanleg van de Centrumweg worden afgesloten van de Birkstraat en derhalve haar vroegere voertuigen- nivo benaderen. De Ossendamweg zou een ontsluitingsfunctie voor de buurt/ wijk Soest-Zuid krijgen op basis waar van zij met om en nabij 3000 voertuigen zou worden belast en derhalve ook zonder doorgaand vrachtverkeer zou zijn. In vergelijking met voorgaande gegevens verschilt e.e.a. opmerkelijk. Kijkt men vervolgens naar het aspect geluidshinder, dan kwamen reeds in het voorjaar 1975 door de gemeente zelf verrichte geluidsmetingen uit op 69 d.B (A) op de Ossendamweg. Door de Minister van Volksgezondsheid en Mi lieuhygiëne zijn reeds in aug. 1973 en mei 1974 circulaires naar de gemeen ten gestuurd met daarin aanbevolen grenswaarden voor het geluid. Deze zijn per situatie verschillend. Vlg. het bestemmingsplan Soest-Zuid zijn de Ossendamweg en Vondellaan als pri maire woonstraten aangemerkt. Een bestemmingsplan bindt zowel de burger als de gemeente en het recht vaardigt derhalve dat deze woonstra ten vallen onder de categorie „rustige woonwijken, weinig verkeer". Als aan bevolen grenswaarden voor het geluid buiten de woning gelden daar voor dag, avond en nacht, resp. 45. 40 en 30 dB. (A). Het geluidsniveau van de eerderge noemde 69 dB. (A) van 1975 is derhalve veel te hoog en overschreed reeds de aanbevolen grenswaarden. Dit kan ei- gelijk alleen lager worden door het aantal voertuigen op genoemde straten sterk te verminderen. Het te hoge geluidsnivo binnen de woning t.g.v. het verkeer kan alleen via geluidwerende maatregelen aan de voor- en achter gevels van de betreffende woningen worden verminderd. Het bewonerscomité Ossendamweg en Vondellaan H. J. L. ESHUIS Ossendamweg 12, Soest. Voor al Uw LOODGIETERS WERKZAAMHEDEN EN SANITAIRE ARTIKELEN OOk voor doe-het-zelvers Wij helpen U direct! Loodgieters- ert C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.gig. 10816 De Oude-Kerk in de tijd dat er nog van alles tegen aangebouwd stond. Dit pand van bakker v.d. Flier ging kort na de tweede Wereldoorlog in vlammen op. ABATTOIR-OPENING Maandagmiddag had onder groote belangstelling de opening plaats van het nieuwe slachthuis aan den Lange Brinkweg. Nadat de voorzitter der regelingscommissie, de heer Jac. van den Berg, alle dames en heeren, in 't bijzonder Dr. Douma, Inspecteur der Volksgezond- ehid. Burgemeester, Wethouders en de aanwezige raadsleden, den heer Winter, hoofd van den Keu ringsdienst en den Keurmeester den heer Drost, alsmede directeuren van abattoirs uit omliggende gemeenten, den waarnemend voorzitter van de Kamer van Koophandel enz., het welkom had toegeroepen, dankte hij voor de groote belangstel ling, die de Slagersvereeniging bij de opening van dit slachthuis te beurt viel. Omdat nog vele sprekers het woord zouden voeren, gaf hij spoedig daartoe de gelegenheid aan den voorzitter van de Slagersver eeniging, den heer Hesp, die de geschiedenis van de totstandkoming van dit slachthuis naging. Toen men aanvankelijk dacht en sprak over het slachten in Baarn, ging den slagers een rilling door de leden. Gelukkig kon men het gemeentebestuur overtuigen van de wenschelijkheid een eigen slacht huis te bezitten in onze uitgestrekte gemeente. Nu waren er drie wegen open. Gemeente-exploita tie, slagers en gemeente samen of een stichting door de slagers zelve, dus particuliere exploitatie. Men koos na lang beraad den laatsten vorm. De gemeente kreeg overwegenden invloed bij de benoe ming van de commissarissen. Deze vorm is nog eenig in den lande. Spreker brengt dank aan B. en W. en den Raad voor de samenwerking, in het bijzonder aan den wethouder van Volksgezondheid, den heer Endendijk, die op aangename en zakelijke wijze alles tot een goed eind heeft gebracht. Ook dankt hij den heer Van den Berg, secretaris, Zoetelief, penningmeester en Floor als adviseur voor het vele werk, dat deze heeren tot op dezen dag hebben gehad. Vervolgens sprak de Heer H. van den Berg, de benoemde Directeur, die allereerst hulde brengt aan de architecten Van Elten en Beekman en den gemeente-architect, voor de goede en fraaie oplos sing, die zij hebben gevonden voor den verbouw van de Heb-deuren-fabriek tot dit moderne slachthuis. En hiervoor dankt hij in de eerste plaats Dr. Douma, die getoond heeft een juist inzicht te hebben gehad dat door verbouw van de voormalige fabriek een zeer goed slachthuis zou kunnen worden verkregen. Deze gedachte is warm bepleit bij B. en W. en het resultaat zou straks getoond worden. Daarna voeren nog het woord de Burgemeester Mr. G. Deketh en de wethouder van volksgezondheid, de Heer Endendijk, die de voortvarendheid van de slagersvereeniging prijzen, en de gelukwenschen van het gemeentebestuur overbrengen. Hierna werd den Burgemeester een groote sleutel overhandigd, waarmede deze de deur opende. (De redevoeringen waren totnu toe in de openlucht op de binnenplaats gehouden). De bezichtiging van de gebouwen deed ieder beslui ten, dat hier een practisch hygiënisch en mooi geheel verkregen was, waarvoor de gemeente sléchts 17.000,- voorschot had gegeven. Bij het binnentreden speelde een strijkje van den Heer Wakelkamp uit Amersfoort het Wilhelmus, terwijl na de bezichtiging wijn, gebak en sigaren werden rondgediend. Onderwijl speelde de muziek en werden nog meerdere redevoeringen gehouden en wel door den Heer Mr. Van Doorne, raadslid tevens Commissaris van de Vereeniging, den Heer Scholtens, Voorzitter van den R. Kath. Slagershond, den Heer Witt, loco-voorzitter van de Kamer van Koophandel, den Heer Winter, keuringsveearts; een afgevaardigde van het particuliere slachthuis te Gorkum enz. Allen prezen de voortvarendheid van de slagers en wenschten hun veel succes met dit sobere, mooie gebouw en prachtige inrichting. Tenslotte werd nog een foto gemaakt van alle aanwezigen. Dinsdagmiddag bezochten vele belangstellenden het Slachthuis. Nader deelt men ons nog mede, dat het Slachthuis maandag 2 sept. a.s. in gebruik zal worden genomen. BENOEMD: De heer S. J. Fischer alhier is benoemd tot gemeente-geneesheer te Gorssel. BEROEPEN: Ds. Kruishoop, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen van de gemeente Huizen (Gooi). PROCES-VERBAAL: Tegen een caféhouder alhier werd proces-verbaal opgemaakt, inzake het laten dansen in zijn inrichting op Zondag zonder vergun ning van B. en W. UIT DE ADVERTENTEÊN: TE KOOP een kamp naweide in de maten. Te bevr. Kerkpad 35, Soest. AANBESTEDING: Op Woensdag 11 September 1929 zal namens de vereeniging „Een school met den Bijbel", te Soest (onder nadere goedkeuring van B. en W. van Soest), worden aanbesteed: Het bouwen van een schoolgebouw ter grootte van 5 leslokalen, kamer voor hoofd en leermiddelen enz. op een terrein, gelegen aan den Driehoeksweg te Soest. Bestek en 2 teekeningen te verkrijgen a 10,- (franco per post 10.30), ten kantore van den Architect, Heuvelweg 22 te Soest. Aan de inschrij vers wordt op, den dag der besteding, bij inlevering van bestek en teekeningen, 10,- terugbetaald. De Architect, P. Beekman. Vorige keer hebben we al het onderwerp „solitair- planten" aangeroerd. Toen zijn met name de vaste planten besproken. Ditmaal belanden we in de houtige gewassen, waar in ook erg veel mooie solitairs te vinden zijn. Beginnend bij de heesters komen we al snel terecht bij de Duivelswandelstok ofwel „Aralia"een zware heester, die doorzijn reusachtige geveerde bladeren een heel apart aanzicht geeft. Ook 's winters bie den de kale bedoornde takken nog een interessant kijkobject. De duivelswandelstok heeft vrij veel ruimte nodig, omdat hij al snel 3 m. hoog en even breed kan worden. Naast de gewone groen-bladige vorm, bestaan er tegenwoordig ook Aralia's met goudbonte en zilverbonte bladeren. Deze zijn tra ger in groei en hebben ook minder ruimte nodig. Een tweede heester die in onze tuin eruit springt en wel door zijn bloei(tijd), is de toverhazelaar ofwel de Hamamelis, een langzaam groeiende hees ter, die na jaren wel flinke afmetingen kan bereiken. Deze is 's zomers niet bijzonder mooi, maar juist in de winter, in januari en februari als alle planten nog in totale rust verkeren, staat de toverhazelaar al uitbundig te bloeien. Er zijn tegenwoordig naast de gele Hamamelis mollis ook oranje en rode varië teiten in de handel. De Magnolia's of beverboom (veelal ook ten onrechte tulpenboom genoemd) mag zeker niet in dit relaas ontbreken. De Beverboom is een der mooiste bloemheesters die bij redelijk weer al begin april haar eerste „tulpen" laat zien. Vrijwel ieder jaar volgt er in het najaar een nabloei. Er zijn ook in de beverboom wederom verschillen de typen; de drie bekendste zijn: de rood-purperen magnolia, de rose-witte en de geheel witte ster magnolia. De stermagnolia is een trage groeier en dus bij uitstek geschikt voor de kleine tuin. De andere twee kunnen in vrij korte tijd uitgroeien tot een zware heester. Een wat op de Aralia gelijkende solitair heester is de Rhus ofwel fluweelboom (in sommige delen van Nederland Azijnboom). De fluweelboom heeft grote geveerde bladeren en vormt in juli-augustus grote rode pluimen, die gedurende de hele winter aan de plant blijven. Na een fraaie herfstkleur biedt de Rhus in de winter een fraai silhouet. Gaan we nu eens alleen op de bladkleur en vorm letten dan komen we terecht bij de zeer fraaie Japanse Esdoorn of Acer een op den duur flinke heester met zeer fraai ingesneden blad. De kleur van het blad is afhankelijk van de variëteit en verschilt van lichtgroen tot donkerrood. Het spreekt voor zich dat deze heester een erg mooie herfst tint geeft. Er zijn wellicht nog veel meer heesters te bedenken die alleenstaand zeer de moeite van het bekijken waard zijn, maar de bovengenoemde soor ten zijn uit het hele heester-gala het meest opval lend. Volgende week gaan we nog wat dieper in op de coniferen en bomen die als solitair gebruikt kun nen worden. Als laatste kan nog meegedeeld wor den, dat men voor het planten van deze solitairs lang niet altijd hoeft te wachten tot oktober. Te genwoordig worden er op de grote tuincentra veel van deze planten in pot gekweekt en verkocht, met als één van de grote voordelen dat blad en bloem bekeken kunnen worden bij de aankoop. Bovendien kunnen deze containerplanten nog doorwortelen in de tuin van de koper voordat de winter zijn intrede doet. De navolgende agenda komt in behandeling tijdens de openbare gemeenteraads vergadering van donderdag 20 september a.s., die 's avonds om 19.30 uur aanvangt in de zaal van de brandweerkazerne. 1. Ingekomen stukken. 1. a. Rapporten van het Verificatie bureau te 's-Gravenhage inzake con trole op diverse financiële administra ties over 1978 en 1979, met voorstel deze rapporten voor kennisgeving aan te nemen, 2. Vragenhalfuurtje. 3. Voorstel tot behandeling van de amendementen en vaststelling van het beleidsplan 1979. Voor al Uw DAK-ISOLATIE DAK-BEDEKKINGEN en SHINGLES DAKEN Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 4. Voorstel tot het behandelen van het door het Algemeen Welzijns Overleg Soest opgestelde rapport „Welzijns- plan in wording". 5. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 La- geronde rwijswet 1920/artikel 50 Kleu teronderwijswet aan schoolbesturen. 6. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zöneverordening Hinderwet ten be hoeve van het oprichten, in werking brengen en in werking van een aantal gasdrukregelstations door de gemeen te Soest. 7. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van geldleningen ter uitvoering van de Beschikking gelde lijke steun huisvesting gehandicapten. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de uitbreiding van het politiebureau. 9. Voorstel tot het wijzigen van de statuten van de „Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek". 10. Voorstel tot verkoop van grond aan de Lange Brinkweg te Soest aan de heer J. van 't Net te Soest. 11. Voorstel omtrent de notitie betrek king hebbende op de vertegenwoordi ging van raadsleden in stichtingen e.d. Voor een BEDRIJFSZEKERE CENTR. VERWARMINGS INSTALLATIE Ook voor doe-het-zelvers Service-abonnementen schoonmaken enz. Wij helpen U direct! Loodgieters- en C.V.-bedrijf Hartweg 58 - Soest Tel. 14332-b.g.g. 10816 12. Voorstel tot verdaging van de beslissing omtrent de vaststelling van het ontwerp-bestemmingsplan Egg- hermonde n. 13. Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tegen: a. de heer H. T. W. Dijkman te Soest inzake ontruiming van garage num mer 1 aan de Ruysdaellaan te Soest; b. de heer W. Uyland te Soest strek kende tot nakoming van de overeen komst tot ruiling van gronden aan de Eigendomweg te Soest. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor onderhoud en voorzieningen aan gebouwen van het gasbedrijf. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Naam Straat: Woonplaats: verzoektmaal plaatsing Op woensdag Ondertekening ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart Igeen giro-overschrijvingskaartl

Soester Courant | 1979 | | pagina 17