@97 woningen in Overhees 3 en 4 1 gezien... s V "H r Kermisachtige dakkappellen toestand 7.95 2.50 4.98 6.98 u i 31 Augustus winkels üÊi j 1 L 3 "~1 C -I L j Werkgelegenheid spreiden over hele land Zaterdagmiddag concert Utrechtse Domkerk 70% Van de post voorzien van de postcode Verse dadels JONGE KAAS BRUT 33 Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 5 september 1979 58e jaargang no. 2 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f10.— Buiten Soest per half jaar f20.— Verschijnt iedere woensdag .35 WON.; 39 WON./ In de wijken Overhees 3 en 4 zullen t.z.t. 697 woningen gebouwd worden: woningwetwoningen [eengezinshuizen]; 200 woningwetwoningen voor kleine gezinnen; 15 woningen voor minder-validen; 165 premie-koopwoningen (eengezinshuizen); 40 premie koopwoningen voor kleine gezinnen en 77 woningen in de vrije sector. Het is ongeveer het aantal dat in de ontwikkelings plannen steeds werd genoemd: in het plan 1974 in totaal 750 stuks, in het ontwikkelingsplan 1977 in totaal 700 stuks. Het gebied is circa 30 hectare groot, zodat gemiddeld 23 huizen per hectare gebouwd zullen worden. Aan de rand van het gebied zijn het er wat minder [20 tot 25] in het midden wat méér [30 tot 35]. De wijk Overhees 3 sluit aan op de bebouwing van de Insingerstraat en ook daar zullen dichtheden van 30 tot 35 woningen per hectare bereikt worden. Naar verwacht wordt zal pas in de jaren 1983-1984 met de bouw van de huizen begonnen kunnen worden. Deze gegevens zijn opgenomen in de door het adviesbureau Stad en Land schap gemaakte „structuurstudie Overhees 3 en 4" die gisteren in de commissie Ruimtelijke Ordening werd besproken. In de studie is ruim aandacht besteed aan de waterhuishouding. Er hoeven niet opnieuw vijvers gegraven te wor den, maar wel moet het bouwterrein worden opgehoogd. De vijvers tussen Overhees 1 en 2 en Overhees 3 en 4 dienen voor de drooglegging van het terrein en de berging van regenwater. Voor de drooglegging moet verder nog een watergang gegraven worden ten zuiden van de wijken 3 en 4. Dan komt er een open verbinding tussen deze watergang en de eerder genoemde vijvers. Men verwacht dat dat de waterkwaliteit in de watergang ten goede komt terwijl bovendien zo de oorspronkelijke struktuur van het landschap bewaard blijft. De waterhuishouding van het gebied ten zuiden van de nieuwe wijken, tot aan de Wieksloterweg, zal opnieuw bezien moeten worden. De bestaande sloten in dit terrein, welke afwateren richting Overhees, kunnen met het oog op de vervuiling vanuit de woningen gelegen langs de Wieksloterweg, niet op de te graven watergang worden aangesloten. Het vervuilingsprobleem kan opgelost worden door aanleg van riolering langs de Wieksloterweg. Natuurreservaten Er is nog overleg gaande met de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten ten aanzien van de twee aan het terrein grenzende natuurre servaten. De vereniging wil het peil van de sloten rond deze reservaten instellen op 2.25 meter boven N.A.P. Verwacht wordt dat over 30 tot 40 jaar de oorspronkelijke toestand, een laag drassig gebied, het meest wordt bena derd. Volgens de werkgroep van Stad en Landschap is het alleen mogelijk het slootpeil 25 cm boven het normaalpeil te handhaven, als er continu water gepompd wordt uit de aangrenzende watergang en dan ook nog de beide reservaten met een kade omsloten worden. Voor het aanbrengen van de kaden zullen de omliggende gronden geheel of gedeeltelijk aangekocht moe ten worden. Gemeentewerken van Soest heeft voorgesteld de sloten rond de reser vaten in open verbinding te stellen met de te graven watergang. Hierdoor wordt in de sloten een continu water peil van 2 meter boven N.A.P. bereikt en dat zou, in vergelijk met de situatie in de laatste 25 jaar, eeri aanmerke lijke verbetering voor de flora en fauna inhouden. Veenzoom 10 Het in 1919 gebouwde huis Veenzoom 10 kan volgens de studie gehandhaafd worden. De woning zou als zodanig dienst kunnen blijven doen, maar ook de bestemming jeugdhonk of crèche kunnen krijgen. De gemeentelijke afdeling Welzijn mag over de toekomst van dit pand meepraten. Het huis is gelegen in de groenbestemming van het plan en die is zo ruim opgezet dat naast het huis ook nog een relatief groot trapveld kan worden aangelegd. Wat het „groen" in het algemeen betreft streeft men naar concentraties op buurtparkniveau met speelgelegen- heid gekoppeld aan voet- en/of fiets paden. Per woninggroep van 30 tot 60 woningen moeten blokgroenelementen worden opgenomen, waarin in ieder geval een kleuterspeelplaats. Verkeer In de woninggroepen van 30 tot 60 huizen, zal het accent gelegd worden op de verblijfswaarde en dus de domi nante rol van de voetganger. De routes voor het langzame verkeer vanuit de woongebieden moeten gericht zijn op „attractie "punten zoals winkels, cul turele voorzieningen en scholen. Wat het autoverkeer betreft zal Overhees 3 gekoppeld worden aan Overhees 1 en Overhees 4 aan Overhees 2. De Obrecht- straat (Overhees 1-3) en de Verlengde Vrijheidsweg krijgen hierbij eeti functie. In tegenstelling tot de wens ten aanzien van het verkeer, zoals vastgelegd in het oorspronkelijke bestemmingsplan Overhees, worden de wegen van 3 en 4, niet „gekoppeld". Men hoopt zo onge wenst doorgaand verkeer te kunnen voorkomen. De aansluitende gebieden, Boeren- streek en Dorpstreek, zijn uitsluitend bestemd voor voetganger en fietser. Er is door de werkgroep óók een model ontwikkeld waarin de wijken 3 en 4 wél aan elkaar gekoppeld zijn, maar daar in zijn dan een aantal belemmerende maatregelen opgenomen om het leef milieu niet te zwaar te belasten. Men denkt in dit verband aan woonerven met straatmeubilair, beplanting en haakse tracés. De „doorkoppeling" zou kunnen wor den aangebracht ten bate van het dienstverlenend verkeer en voor cala miteiten. Evident is volgens de werk groep van Stad en Landschap, dat bij de Koningsweg verduidelijkt dient te worden, door middel van bijvoorbeeld een buurtplattegrond, waar welke straat is. - F In tegenstelling tot de Kamer van Koophandel is de Vereniging Vrienden van Eemland van mening dat er alles aan gedaan moet worden om de werk gelegenheid te spreiden over het hele land. Daarmee wordt niet alleen de druk op de regio Amersfoort verlicht, maar de spreiding komt ook ten goede aan de minder „bedeelde" gebieden met een hoog werkloosheidspercen tage in de rest van ons land. Wat betreft de woningbouw geeft de Vereniging zonder meer de voorkeur aan bouw binnen het bestaande stads- lichaam van Amersfoort, en niet in Hoogland. De gemeente Amersfoort stelt zich op het standpunt dat bouwen binnen het stadslichaam onvoldoende soelaas zou bieden. De berekende behoefte betreft 7000 woningen, waarvan er volgens de gemeente hoogstens een paar duizend in de stad zouden kunnen. Recentelijk becijferden echter enkele architecten, dat het er best eens 16.000 zouden kunnen zijn. Zaterdag 1 september om 15.30 uur is er weer kerkmuziek in de Dom. Het programma ziet er uit als volgt: Suite, van P. Ph. Telemann, (1681-1767) en Vioolconcert, van Joh. D. Heinichen (1683-1729). De instrumentale Domcantorij staat o.l.v. Maarten Kooy. De toegang is vrij. Wel wordt er aan de uitgang gecollecteerd om de cantorij financieel te steunen. Anderhalf jaar na de introductie van de postcode in Nederland is 70% van de post voorzien van die postcode. Dit is mede te danken aan het feit dat inmiddels 200 miljoen adressen uit adressenbestanden door het Conversie bureau Post van PTT van een postcode zijn voorzien. Naar verwachting zullen de resterende 30 tot 40 miljoen adres sen in het eerste kwartaal van 1980 zijn aangepast. Daarna wordt het gebruik van de postcode op partijenpost voor- waarde om in aanmerking te komen voor het partijentarief. De vraag naar postcodeboeken blijft aanhouden. Iedere gerichte actie ter benadrukking van het nut van de postcode levert weer een aantal aan vragen op. Onlangs is het 3 miljoenste postcodeboek van de persen gerold. Veel advertenties, m.n. personeels advertenties, roepen het publiek op tot schrifelijke reactie. Goed gebruik van de postcode en correctie adressering zijn juist hier van belang. Vandaar dat het in Hengelo(O) gevestigde Centrum voor Controle op Codevermeldingen, dat in juni 1978 werd opgericht, dage lijks de advertenties in de dagbladen naleest en fouten in de adressering signaleert. De activiteiten van dit Cen trum, dat tot 22 augustus j.1. 250.000 advertenties controleerde, hebben erin geresulteerd dat in 50% van de adver tenties met een huisadres thans de postcode wordt vermeld. Voor perso neelsadvertenties met een postbus nummer is dit percentage zelfs al boven de 90% gestegen. Het WD-raadslid G. Beijen vindt dat de gemeente op de verkeerde weg is met het verlenen van bouwvergunningen voor dakkapellen op de Drive-in woningen in het Smitsveen. Hij meent dat er „kermisachtige" toestanden ontstaan en dat de schoonheids- c.q. welstandseisen geweld wordt aangedaan. In een vijftal vragen informeert hij bij burgemeester eq wethouder naar de opvatting van het college. De drive-in woningen in het Smitsveen zijn voorzien van een plat dak. Om ruimte te winnen ontwierp de Soester architect ing. Z. Molnar een dakkapel, die de goedkeuring van het gemeente bestuur kreeg. Er werd echter een voorwaarde aan de bouwvergunning gebonden en wel dat de vergunning slechts verleend zou worden indien alle bewoners van één blok besloten de constructie op het platte dal te laten aanbrengen. Daar werd in het begin de hand aan gehouden, maar van lieverlee is men er blijkbaar van afgeweken en van daar Beijen's vragen. „Is het juist dat in l977/'78 bouwver gunningen zijn afgegeven voor het plaatsen van dakopbouwen op de z.g. Euro-Drive-in-woningen in het bouw plan Soesterveen, met het beding dat slechts bouwvergunning zou worden verleend als per blok een aaneengeslo ten rij zou worden geplaatst? Is het juist dat sindsdien ook bouwvergunnin gen zijn verleend wanneer niet een aaneengesloten rij werd geplaatst, zodat b.v. slechts twee aaneengesloten wo ningen van een dakopbouw konden worden voorzien? Is het juist dat nu bouwvergunningen worden verleend voor dakopbouwen per enkele woning? Is een en ander het gevolg van een wijziging in het vergunningenbeleid? Bent u niet van mening dat dan hier door een ontwikkeling in gang gezet wordt waarbij het hanteren van wel- standeisen zeer moeilijk, zo niet onmo gelijk wordt gemaakt?" Beijen laat zijn vragen vergezeld gaan van bijgaande tekening. door GEKARD PAUL Volgend jaar is het 100 jaar ge leden dat Koningin Wilhelmina op 31 augustus werd geboren. Vóór sommigen zal dat een historisch feit uit de jongste ge schiedenis zijn; voor ande ren een Koninginnedag als vanouds. En waarom zouden we het inderdaad nu eens niet herdenken op precies dezelf de manier als we tijdens haar regeringsperiode vijftig jaar lang haar verjaardag vierden? Voor veel ouderen staat 31 augustus nog steeds een beetje gereserveerd voor de enige nationale feestdag, die boven dien net nog een beetje meer inhield dan het vieren van een verjaardagWant daarna begonnen de scholen weer waren de vacanties voorbij en doken we nachtschuit in". Als natuurfeest vierden we de afsluiting van de zomer, zoals we het Lentefeest met Pasen en het Midwinterfeest met Kerstmis vieren, onge acht of we nu kerkelijk mee- levend zijn of niet. Als zoda nig kreeg Koninginnedag een extra dimensie, waar 30 april nooit aanspraak op zal kunnen maken. Het wordt er niet be ter op als prinses Beatrix haar moeder opvolgt en we met lan ge onderbroek en bontlaarzen het koninklijk gazon komen vernielenAls we hier niet op weten te bedenken, dan zou de de verhuizing" naar 31 januari wel eens het einde van een zinvolle traditie kunnen betekenen en dat zou jammer zijn. Je hoeft echt geen vurig aanhanger van de monarchie te zijn om onder de indruk te raken van een jaarlijkse een heidsmanifestatie, die uitbun diger wordt gevierd dan wat de nationale feestdag bij uit stek had moeten worden: k00 jaar Unie van Utrecht. Ondanks alle publiciteit heb ben alleen burgemeester Von- hoff van Utrecht en zijn kor nuiten het er druk mee gehad en heb ik niemand horen roe pen: Hoera, ifOO jaar Unie van Utrecht! Leve het Vader land!" of woorden van gelijke strekking. Geen wonder, want tegenover deze boekenwijsheid is Ko ningin Juliana, net als haar moeder, gewoon een levend wezen, die als elke andere oma haar kinderen uitzwaait tot ze door het tuinhekje ver dwenen zijn. Wim Kan oogstte stormachtig applaus toen hij zei er geen moeite mee te hebben als Ne derland een republiek werd, mits Juliana maar minister president zou worden. Razend knap zoals hij de gevoelens van het publiek onder woorden bracht in zo'n simpele stelliyig. Nu er nog zo veel mensen in leven zijn die zich de 3le augus tus herinneren als traditionele Koninginnedag is het nog niet te laat die datum als nationale feestdag in ere te herstellen (in Engeland valt de officiële verjaardag trouwens ook niet samen met de geboortedatum van Koningin Elisabeth). Nog daargelaten dat op 31 augustus de zon altijd schijnt voel ik best wat voor zo'n fees tje midden in de zomer. AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f20,75 Brandinboedelverz. v.a. f 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v;a. f 3,95 Rechtsbijstandverz. v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f61,60 Kinderen v.a. f30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. HYPOTHEEK NODIU? Rente v.a. 8.2% Wij lichten u graag vrijblijvend in. V J. G. van ROUWENDAAL 'Burg. Grothestr. lla Soest -Tel. 02155-164 67 ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG FRANSE BLAUWE ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG DEZE WEEK 1/z KILO KILO met klein beentje KILO AFTER SHAVE spray van 9.95 voor Zie onze advertentie Zie onze advertentie Zie onze advertentie Zie onze advertentie HYPOTHEKEN Voor een goed en onafhanke lijk advies naar de vakman. Wij bemiddelen voor 18 hypo- theekinstellingen. Rente vanaf 8,9% Vraag vrijblijvende informatie. AUTO VERZEKERING Betaal niet meer dan noodza kelijk. Voor de betere rijder aantrekkelijke no-claim kor ting. Speciaal tarief voor privé- rijders en ambtenaren. Ook voor jeugdige rijders een normale autoverzekering. Met vakantie! Vergeet dan niet een Reisbagageverzekering te sluiten. Demmers en de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451

Soester Courant | 1979 | | pagina 1