- Begrijpelijke taal over economie Stijlvolle viering 10-jarig bestaan Federatieve Raad Bejaardenwerk KaïiaharwocziK HET NEUSJE VAN DE ZALM. Het BROOD van de welbekende BAKKER KUIPER uit BAARN ^is dagelijks vers verkrijgbaar bij butzelaar makelaardij TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Restaurant van den Brink Opnieuw inbraak bij Radio Schoemaker Op 7 sept van 18-22 uur: Soesterbergsestraat gedeeltelijk gesloten voor braderie „Hartje Zuid" Zoekt U een WONING? uw woning zelf uit! Burgerli jke Stand Geslaagd Boek-van-de-maand: bockhandel 2 jas en vrije I om te wan- overwegend staan om te ïoderne open <amer met iroot) is grijpende srgaan. Zorg- uis nweg 16! oorzien n onder- s voor een ten hal. ruimte en garage en mige is het uitbreiding naar iuken, hal, mer met ilder grote zhtige zicht •en overdaad imer, auken, op plm i zo'n 80 m2 parte c terras op af de pkamers, rloop. inder- le garage an van »U kosten. ic.v.-gas. nen. j ote woon- stereo-in- e, houten >nd een enteerd luxe bad- naar nderden ide Je ij n) m 45 m2, toilet. •0488 11365 Kanonnevocr oud- U-almoiui t olim.' Prefal-S Ventura I#\U kjirTO Delicatessen Jvlli IVIt I O Wijnkoperij VAN WEEDESTRAAT 90 - TELEFOON 02155-12404 (behalve 's maandags) MACHINEFABRIEK SMINKB.V. Beetzlaan 72 - Soest Telefoon 02155-12029 middelwijkstraat 54 Na de twee „open dagen" In Soest en Soesterberg - die ruim 1100 bezoekers trokken, werd ter afsluiting van de aktiviteiten rond het tien jarig bestaan van de Federatieve Raad voor Bejaardenwerk Soest vrijdagmiddag in het Diensten centrum „Honsbergen" een herdenkingsbijeenkomst gehouden, welke door zeer velen die op enigerlei wijze werkzaam zijn in het maatschappelijk leven werd bijgewoond. De grote zaal van Honsbergen was voor dit open huis smaakvol versierd en voor zover nog een plekje over was zorgden de geschonken bloemstukken voor aanvulling. Wij merkten o.a. op twee vertegen woordigers van het ministerie van CRM; de heren Hengeveld en Van Tol van de gemeentelijke diensten voor Welzijnvele pastores en predikanten, vertegenwoordigers van Stichting Maatschappelijke Dienstverlening, collega-organisaties uit de regio, di- rekües van Braamhage, Mariënburg, Groot Engendaal en Molenschot, als ook een deputatie van Zonnegloren. Tijdens deze bijeenkomst sprak de voorzitter van de Federatieve Raad een kort herdenkingswoord, waarin hij het ontstaan van het gecoördineerd bejaardenwerk belichtte en enige woorden wijdde aan de pionier van dit werk. wijlen de heer J. H. Faber. HET INSTITUUT VOOR EFFEKTIEVE TALENSTUDIE ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - ITALIAANS - NEDERLANDS geniet meer van uw vakantie wees in staat uw schoolgaande kinderen te helpen begrijp uw buitenlandse collega's mis niets op internationale congressen word bij zakelijke besprekingen niet in beslag genomen door taalmoeilijkheden. SPREEK DE VREEMDE TAAL Door te studeren op het talenpraktikum, leert u de vreemde taal het snelst verstaan en spreken. Voortdurend hoort u de vreemde taal; het hele les uur lang moet u hardop oefenen. U werkt individueel aan uw eigen les op uw eigen niveau op tijden die u zelf het best uitkomen, maar altijd met deskundige begeleiding. KURSUSSEN VOOR BEGINNERS, GEVORDERDEN en VER-GEVORDERDEN. INTENSIEVE KURSUS - 20 WEKEN Voor nadere inlichtingen: (033) 29097 Zeer geachte gast, Met gepaste trots geven wij U te kennen, dat de Koninklijke Automobiel Club van België ons restaurant heeft bekroond. De letterlijke tekst luidt: „Met een naar onze mening totale discretie, werd door onze persoonlijke inspecteurs en een aantal zeer nauw aan de K.A.C.B. verbonden leden, een onderzoek ingesteld inzake kwaliteit van Spijshuizen en Hotels. Ons Deliberatie-Komitee, samengesteld uit wereldreizigers en gastronomen, heeft met genoegen kennis genomen van de uitstekende service die men in Uw Huis geniet en heeft beslist U de GOUDEN KROON VAN DE K.A.C.B. toe te kennen." Voor ons een reden te meer om U eens extra te verwennen. Dat moge blijken uit ons nieuwe menu van de maand. Met vriendelijke groet en tot ziens, Fam. Ott-van den Brink Menu van de Maand Le Consommé Madrilène Heldere tomatensoep met stukjes tomaat, prei en champignons Les cuisses de grenouilles au gratin Met fijne kruiden gegratineerde kikkerbilletjes met stokbrood Les emincés de veau a la Clermont Stukjes kalfsvlees met champignons in rode wijnsaus. Geserveerd met verse seizoengroentes Le mousse au chocolat Crème de cacao, slagroom en couverture zijn hiervan de ingrediënten De prijs van dit menu voor twee personen bedraagt 45,- p.p. Soesterbergsestraat 122 - Soest - Telefoon 02155 12706. Zaterdag en zondag zijn wij vanaf 17.00 uur geopend. Maar voor Uw party maken wij graag een uit zondering. „Wij moeten wel volgens onze overtui ging handelen, maar nooit zo, dat het onherstelbaar wordt. Het is beter dat een latere generatie over ons glimlacht dan dat zij ons vervloekt", zo citeerde de voorzitter een uitspraak van Prins Bernhard, die hij geheel van toepas sing achtte op het werk voor de oude ren. „Wij moeten dienen, met als enige voldoening, dat men U zou missen als U er niet geweest was". Na een schets voor de ontwikkelingen voor de eerstkomende jaren te hebben gegeven besloot hij zijn toespraak met woorden van dank aan alle werkers in het veld en de woorden: „ga a.u.b. met ons verder in zee". En tot alle bejaarden in Soest zei hij „Iedereen heeft wel ergens een ver borgen wens of talent schuilen. Een hobby, die door een druk huishouden, een veeleisende werkkring of anders zins vroeger niet tot zijn recht is gekomen. Welnu... nu is er tijd voor. Thans biedt de Federatieve Raad u ook de mogelijkheden", aldus de heer Knaapen. Zowel in Honsbergen als in de Drie Eiken werden demonstraties volks dansen en gymnastiek gegeven, en waren er tal van stands met informatie over het werk en de mogelijkheden van de Federatieve Raad. Het 10-jarig bestaan is op een voortref felijke wijze en zeer stijlvol gevierd. Soesterbergsestraat 53 - Telefoon 12419 Voor de tweede keer in twee weken tijds is ingebroken bij Radio Schoema ker aan de Van Weedestraat. Ook nu werd weer een etalageruit met een trottoirtegel vernield en ook nu bestond de buit uit videoapparatuur: drie re corders en één camera. Dit keer is de buit(nog) niet terecht. Vermoed wordt dat men met dezelfde dader te doen heeft. Hij laadde zijn buit, net als de vorige keer in een Volkswagen. Deze auto werd terugge vonden in Colenso; hij bleek in Amster dam gestolen te zijn, de woonplaats van de inbreker, de 17-jarige J. H. Hij werd toen in Hilversum in het Spaanderswoud aangehouden bij zijn auto met complete buit. Ook nu werd in het Spaanderswoud een Volkswagen aangetroffen, die eveneens in Amster dam gestolen werd. Een poging, vorige week dinsdagavond om de knaap in Amsterdam aan te houden, mislukte: de jongen nam de benen. Naar hem wordt nu uitgekeken. Na lang wachten is het dan toch zo ver dat ook wij een van de beroemde Japanse Schoonheidsspecialistes aan u kunnen voorstellen. Deze kennismaking zal plaats vinden op woensdag 19 en donderdag 20 septem ber a.s. Ter gelegenheid hiervan geven wij op deze dagen gratis cursussen ter ver zorging van huid en make-up. Aan deze zelfverzorgings- cursussen gaat een demonstratie door Miss Yoko Kukumoto vooraf. De demonstraties omvatten zowel huidverzorging als make-up met voor ieder persoonlijk advies omtrent huidverzorging en maquillage. Als een vrouw verzorgd is moet ze er ook naar uitzien, met een beetje hulp lukt dat ook. Heeft u belangstelling of wilt u vrijblijvend informatie? Ukunt bellen 30488 gediplomeerd schoonheidsspecialiste BURG. GROTHESTRAAT 25 TELEFOON 20488 In verband met de braderie „Hartje Zuid" op vrijdag 7 september zijn er van 18 tot 22 uur twee tijdelijke verkeersmaatregelen van kracht. Het gedeelte van de Soesterbergsestraat tussen de Birkstraat en de Vondellaan wordt afgesloten voor alle verkeer met uitzondering van voetgangers en voor de Korte Ossendam is er een parkeerverbod aan de rechterzijde van de weg, gerekend vanaf de Soesterbergsestraat. voor aluminium schuifdeuren en -ramen met enkel of isolatie glas naar: Wij maken alles op maat in eigen fabriek. Vraag vrijblijvend prijsopgave kom naar Si en In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie enmet onze assistentie Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. Soester Courant van woensdag 5 september 1919 GEBOREN: Alhena, dochter R. Zelle en A. C. Eh- walt. - Dominique Emilien Francisca, dochter van J. Adema en J. M. Smilda. - Martijn, zoon van J. G. J. Nljenhof en T. H. van Honk. - Djurre Piers, zoon van S. P. de Jong en K. D. de Zwart. ONDERTROUWD: Jan Veldhuizen en Grace Ingrid Zon dervan. - Robertus Everardus Roelofs en Elizabeth Geertruida Butselaar. - Godefridus Waltherus Cornelis van der Leen en Agatha Maria Mathilda van Veen. - Marcus Franciscus Everardus van Breukelen en Johanna Margaretha Richarda Hilhorst. - Martinus Leonar- dus Johannes Aalberse en Christine Ginette Evance Anne Armande Ghis- laine Bodaux. GEHUWD: Werner Nijman en Hendrika Cornelia Smids. - Jan Willem Leertouwer en Cornelia Maria Egbertina Caron. - Johannes Karei van Rossum en Corne lia Erika Kunkel. - Hendrikus Peter van Taarling en Minke Maria Wasse naar. - Aalt Buddingh en Carolina Cornelia Hugo. - Paulus Gerardus Lin- ger en Augusta Magdalena Bakker. OVERLEDEN: Anna Maria De Feyter, wed. van H. J. Roeijmans. - Willem Jan van Breuke len, echtgen. van A. M. Bosman. Voor rijbewijs A-B/E-C/E D/E slaagden onderstaande dames en he ren: Voor A: A. H. C. van Aarle, J. v. Barneveld, J. Beijen, F. H. R. Grijff, J. P. Hauser, R. J. Schoonenberg, R. L. Spieart en A. F. W. Verhoeks. Voor B/E: M. Y. Asperslag, G. M. Bakker, E. "W. Beukema, S. Bican, J. W. Blankesteijn, B. P. M. Blondel-de Bruin, E. M. Blommestein, G. Bosma, H.' J. Bouwmeester, A. J. Braakman, R. v.d. Broek, H. J. de Bruin-Ver- schoor, C. P. M. de Bruin, E. H. J. Butzelaar-Gieskens, L. Coren, M. M. V. Dam, R. Deen, P. T. v. Dorresteijn, J. Douma, E. P. v. Dijk, H. J. M. v.d. Dijssel, J. H. van Essen, A. H. Gerth, W. Gieskens-v.d. Essenburg, L. M. de Goede, H. Hafkamp, T. G. Hagers- Mooi, D. L. M. v. Hal, A. J. Harmelink, M. E. D. Haverkamp-Behrens, A. J. Hei'ns, P. A. M. Hoevelaken-Vogels, C. M. Hornung-v.d. Grift, G. M. Hussen- Muller, A. M. v.d. lest, M. I. Jansen, G. H. de Jong-Hagenaar, J. W. de Ket, J. E. Knegjens, M. A. J. A. W. Kok, J. W. Koster, L. F. M. v.d. Kruis, A. W. C. v.d. Laar, J. M. v. Leeuwen, A. S. Leferink, J. H. D. v. Logtenstein-Jan sen, A. R. L. v. Luijck, J. v.d. Maas, C. B. J. v. Mameren, C. C. Majoor, S. M. Molenaar-Wisman, C. J. H. Navarro-v. Elswijk, J. v. Noort, W. C. v. Oers, J. A. M. Okkerman, J. C. Peters-de Man, J. A. B. Remkes, T. v. Schaffelaar, C. Smit, T. M. S. Snijdelaar, C. Spijker, N. M. Starink-Gootjes, W. v. Steendelaar, A. Stuivenberg, T. Suik, J. Tans-Gaa- renstroom, W. K. ter Velde, C. A. M. Veldhuizen, M. de Visser, J. v. Wage- ningen, L. v.d. Weerd, L. J. W. Wessel, G.v.d. Weijer-Hopman, M. A. Wild schut-Daleman, A. G. Witkamp en A. Woud. Voor C/E D/E: A. Buddingh, P. F. Bos, A. Kooiman, A. J. Lourens, M. J. Moggre, E. J. Reemst, J. E. Sellies, T. P. G. Vernooij en E. J. R. Westerveld. Zij werden opgeleid door Autorijschool M. Los, Van Lenneplaan 47, tel. 16620. Twee jaar hebben de econoom prof. Jan Pen en zijn medewerkers er over gedaan om het alledaagse woord „economie" begrijpelijk te maken voor iedereen; om het woord economie die inhoud te geven dat we allen voortaan kunnen weten waar we het over hebben. Het is daarom juist gedacht om het boek van de professor „Kijk, economie" boek-van-de-maand te maken, want dat betekent dat het binnen „ieders" bereik komt te liggen, gedurende één maand. Van 6 september tot en met 6 oktober kost dit boek 19,50; daarna 32.50. De oplage is 80.000 stuks en het is vanaf morgen in iedere boekhandel verkrijgbaar. Het boek is in drieën gedeeld: De mensen en hun dingen; de mensen en hun inkomen én de mensen en hun lot. Tot slot is er dan een vier bladzijden tellend „klein economisch woorden boek voor krantelezers" opgenomen, waarin begrippen als „arbeidsproduk- tiviteit"-,,Automatische prijscompen- satie"-„Collectieve besteding"-„Con- junctuur"-,, Inkomenspolitiek "- „Kosten-baten analyse"-„Modaal in komen"-,,Begrotingsruimte" e.d. wor den verklaard. Daardoor alleen al is het een waardevol bezit. Maar aan de verhelderende inhoud mag niet voorbij gegaan worden. Over Welvaart en Welzijn zegt de auteur bijvoorbeeld: „Welvaart zit van bin nen. In het hoofd dus, of in de maag of de ledematen. Het comfort, dat is een vorm van welvaart, zit wel eens in de billen. Welvaart is het gevoel dat ontstaat doordat mensen gebruik ma ken van schaarse goederen en diens ten". De welvaartsgroei wordt duide lijk uit de doeken gedaan. „De wel vaartvan de mensen, dat is dus wat de economie interesseert. Als de econo mie werkelijk het vak was dat het zou moeten wezen, zouden we alles weten over de invloed van de schaarse mid delen op het gevoelsleven. Nu, zo ls het dus niet!". Automatisering „De machines worden steeds slimmer. Vroeger was een automaat een appa raat dat eenvoudig handelingen kon uitvoeren, zoals het wisselen van een gulden in kwartjes of het vullen van een lange rij flessen met melk. Tegen woordig bestaan er rekenautomaten die uiterst ingewikkelde berekeningen maken; ze moeten natuurlijk wel eerst van een programma worden voorzien en dat gebeurt door een menselijk wezen, maar dan verloopt de bereke ning ook bliksemsnel." De automatisering bespaart veel werk en heeft dus iets moois, maar tegelijk ook iets bedreigends. Prof. Pen maakt daarbij de opmerking dat de economie tegenwicht kan geven. Deze ontwikke ling betekent in wezen een gestage stijging van de arbeidsproduktiviteit; een proces dat in de Middeleeuwen is begonnen in de landbouw en dat zich nu doorzet in een deel van de diensten sector. Het loopt voor de werkgelegen heid meestal goed af en wel omdat de produktie mee stijgt met de arbeids produktiviteit en een hogere produkti- viteit, verkorting van de werktijd in houdt. Dat is in de loop der geschiede nis altijd gebleken: verlenging van de leerplichtige leeftijd, van de vakanties en de eerdere pensionering. „De werk gelegenheid, gerekend in manjaren, is in het verleden niet duidelijk afgeno men", aldus prof. Pen. Onderwijs „Het is naïef om te menen dat de scholen de leerlingen gelijk maken. Wie slim is krijgt door het onderwijs een nog grotere voorsprong. Vooral aan de universiteiten worden kosten noch moeite gespaard om een bevoor rechte groep studenten nog verder te bevoorrechten". „Een hoger inkomen ontstaat niet doordat een tandarts zoveel hoger werk doet, al vinden deze beroepsbe oefenaren dat wel een aangename gedachte. Voorlopig is het zo dat bij het minder geschoolde werk een ruim aanbod optreedt en bij hoger geschoold werk een krap aanbod. Daardoor ver dienen tandartsen zoveel meer dan schoonmakers", aldus prof. Pen. Ongelijkheid Hoogst interessant is prof. Pen's hoofd stuk over ongelijkheid. Hij laat de Nederlandse bevolking voorbij mar cheren. De gemiddelde lengte is 1.70 meter. Een onderwijzer of een ambte naar met de rang van commies ver dient ongeveer het gemiddeld en mag dus de lengte van 1.70 meter behouden. Wie minder verdient wordt in elkaar gedrukt. Als de Nederlandse bevolking in één uur moet passeren, dan gaan eerste halve minuut alleen maar voeten voor bij, zover zijn de mensen in elkaar gedrukt. In feite zijn ze tientallen meters lang, onder de grond. Dan volgen vijf minuten lang de klein tjes van een lucifer-lengte tot een sigaret. Dan een kwartier lang de AOW-ers, de bijstandtrekkers, de WAO-ers. Nog steeds dwergen. Als de optocht twintig minuten aan de gang is komen de minimumloners, die tot de maagstreek van de 1.70 meter-mensen reiken. Dat gaat zo vijftig minuten lang door en dan pas komen de mensen die wij „recht" in de ogen kunnen kijken; de onderwijzers, geschoolde bouwvakkers, opzichters, kantoor mensen. In de laatste tien minuten van het voorbij marcheren verandert het beeld snel. Hoofdcommiezen van twee me ter; referendarissen van drie meter; leraren van drie en vier meter; de professor van vijf meter; de huisdok ter iets langer; de KLM-gezagvoerder acht meter; chirurgen van vijfentwin tig meter; de suksesvolle voetballer, popzanger en iemand die een lot in de loterij gewonnen heeft. Zakenmensen zijn dikwijls, maar lang niet altijd en soms per jaar sterk in lengte wisselend, reuzen. Als de stoet bijna voorbij is, de laatste seconden zijn ingegaan, komen de echte kolos sen; mensen als flatgebouwen en kerk torens. Industriëlen van dertig, veertig meter, een enkele bankier van vijftig meter. Honderd meter en langer lopen er maar een paar mee; het zijn eigenaars van snel groeiende ondernemingen. Paul Getty, in de jaren zeventig de rijkste Amerikaan, had een lengte van een kilometer of achttien. Toegankelijk Het boek toont op een onderhoudende, toegankelijke manier aan dat alle mensen in feite economie „bedrijven" en dat zij daarmee een economische factor van belang vormen. „Kijk, economie" laat zien dat econo mie over mensen gaat. Een huishou ding is tot in details een kleinschalige afspiegeling van de staatshuishouding; „de eindjes aan elkaar knopen" heet in vakjargon „keuzemodel". Het is een verhelderend boek over de menselijke kant van de economie, met tal van begrijpelijke voorbeelden in tekst èn beeld. Het is de moeite waard om het aan te schaffen (al is het geen leesboek in de strikte zin van het woord) voor ieder die wil weten waar het In zijn wereld om draait. Men len lioff Bi 1)1 io -reeks bibliotheekje voor fijnproevers In linnen gebonden boeken tegen lage prijzen. MEUIENHOFF AMSTERDAM Haal de speciale Biblio-folder bij Gezelligheid ook tijdens de Open Dag van de Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk.

Soester Courant | 1979 | | pagina 3